Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
21 травня 2026 р. № 400/1063/25 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовомФізичної особи-підприємця ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління ДПС у Миколаївській області, вул. Героїв Рятувальників, 6, м. Миколаїв, 54005, Державної податкової служби України в Миколаївській області, Львівська площа, 8, м. Київ, 04053,
провизнання протиправним та скасування рішення від 07.01.2025 №12319951/2179402490 та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся з позовом до Головного управління ДПС у Миколаївській області та Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області від 07.01.2025р. за № 12319951/2179402490 про відмову в реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних складеної ФОП ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) податкової накладної № 162 від 03.10.2024 р.; зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних складені ФОП ОСОБА_1 (код НОМЕР_1 ) податкову накладну № 162 від 03.10.2024 року.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачем надано усі необхідні документи на підтвердження здійснення господарської операції, проте відповідачем протиправно відмовлено у реєстрації податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідач, ГУ ДПС у Миколаївській області, надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки позивачем було подано на реєстрацію в ЄРПН податкову накладну № 162 від 03.10.2024 р., котру було зупинено Системою, підставою для зупинення стало наступне: податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку. По платнику Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 (код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) Комісією ГУ ДПС у Миколаївській області відповідно до пункту 6 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого Постановою, 25.09.2024 прийнято рішення про відповідність платника податку критерію ризиковості «податкова інформація». За результатами проведення аналізу фінансово-господарської діяльності по платнику Фізичній особі - підприємцю ОСОБА_1 ( НОМЕР_1 ), встановлено, що позивач співпрацював з ризиковими контрагентами та постачав товар, походження якого не прослідковується за ланцюгом постачання.
Підставою для прийняття рішення про відмову у реєстрації вказаної податкової накладної є ненадання ФОП ОСОБА_1 додаткових пояснень та/або документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній, а саме згідно Товарно-транспортних накладних від 29.08.2024 року ФГ «Безруковим М.І.» було замовлено послугу у ФОП ОСОБА_1 на перевезення насіння соняшника, проте ФОП ОСОБА_1 додатково не були надані на розгляд комісії регіонального рівня договір на перевезення вантажу, акти надання послуг та розрахункові документи. До суду запитувані документи було надано, але в основу покладеного рішення вони покладені не були.
Позивач надав відповідь на відзив, зазначив, що позивачем поданими на розгляд комісії регіонального рівня поясненнями та копіями документів, додатковими поясненнями та додатковими копіями документів було підтверджено фактичні обставини проведеної господарської операції з виробництва шроту соняшникового та продажу продукції покупцю ФГ «АГРО-1» згідно видаткової накладної № 166 від 03.10.2024 р., на що і була складена податкова накладна № 162 від 03.10.2024 р.
Факт зупинення реєстрації в ЄРПН податкової накладної № 162 від 03.10.2024 р., складеної ФОП ОСОБА_1 за фактом відвантаження товару покупцю ФГ «АГРО-1», не спростовує ані факту здійснення платником податків господарської операції, ані факту наявності дати виникнення саме першої події, що підтверджується первинними документами, на підставі яких складена податкова накладна. Складення податкової накладної обґрунтовано документально. Такі документи відповідають вимогам ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-ХГУ, Положенням про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 р. № 88, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 05.06.1995 р. за № 168/704, п. 44.1 статті 44 розділу II ПК України.
В Повідомленні № 12289493/2179402490 від 30.12.2024 р. комісія регіонального рівня не вказала конкретного переліку документів, запрошених додатково за результатами розгляду вже раніше поданих Позивачем копій документів в якості додатків до Повідомлення № 25 від 26.12.2024 р. Так, графа «Додаткова інформація» Повідомлення від 30.12.2024 р. № 12289493/2179402490 комісією регіонального рівня не була заповнена.
Відсутність відомостей про конкретний перелік інформації та запрошених комісією регіонального рівня додаткових копій документів в надісланому нею Повідомленні від 30.12.2024 р. № 12289493/2179402490 поставило платника - Позивача у правову невизначеність, які ще документи запрошуються податковим органом, оскільки платником податків до комісії регіонального рівня разом із Повідомленням від 26.12.2024 р. за № 25 були надані в повному обсязі копії документів, що були підставою для нарахування податкового зобов`язання з ПДВ та складення податкової накладної № 162 від 03.10.2024 р.
Також комісія регіонального рівня в спірному рішенні від 07.01.2025 р. № 12319951/2179402490 про відмову в реєстрації в ЄРПН податкової накладної № 162 від 03.10.2024 р. графу «Додаткова інформація (зазначити конкретні документи):» взагалі не заповнила. Таким чином спірне рішення комісії регіонального рівня Головного управління ДПС у Миколаївській області від 07.01.2025 р. № 12319951/2179402490 не містить відомостей про конкретні документи, яких платником податків нібито не було надано.
Тому з боку Відповідача є безпідставним у відзиві на позовну заяву вказувати на те, що Позивачем не було виконано вимогу податкового органу та не надано договір на перевезення, акти надання послуг та розрахункові документи до товарно-транспортних накладних від 29.08.2024 року ФГ «Безруковим М.І.», оскільки: по-перше такі документи додатково не запрошувались комісією регіонального рівня; по -друге вони не були підставою для складення зупиненої податкової накладної № 162 від 03.10.2024 р. за фактом поставки товару ФГ «Агро-1»; по-третє ненадання таких документів не було зазначено в рішення від 07.01.2025 р. № 12319951/2179402490, а про їх нагадування з`явилось тільки у відзиві Відповідача.
Також Позивач не повинен надавати всю бухгалтерську документацію, яка у нього є, на підтвердження інформації, зазначеної у зупиненій податковій накладній.
Відповідно до ст. 262 КАС України, суд розглядає справу в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 є суб`єктом підприємницької діяльності, державну реєстрацію якого здійснено 19.06.2001 за № 2 516 017 0000 000211, з 27.06.2001 р. перебуває на обліку в Головному управлінні ДПС у Миколаївської області.
Фактичні види діяльності, що здійснюються ФОП ОСОБА_1 згідно кодів КВЕД: 52.10 складське господарство (основний); 10.41 виробництво олії та тваринних жирів; 46.21 оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин; 46.33 оптова торгівля молочними продуктами, яйцями, харчовими оліями та жирами; 49.41 вантажний автомобільний транспорт; 68.20 Надання в оренду й експлуатацію власного чи орендованого нерухомого майна.
Позивачем здійснюється виробництво олії соняшникової нерафінованої із давальницької сировини - насіння соняшника, українського походження, якість якого відповідає ДСТУ 7011:2009. Кінцевими продуктами виробництва є: олія соняшникова нерафінована (ДСТУ 4492:2017 «Олія соняшникова. Технічні умови»), шрот соняшниковий (ДСТУ 4638:2006 «Шрот соняшниковий. Технічні умови»), лушпиння соняшнику (ДСТУ 7123:2009 «Лушпиння соняшнику. Технічні умови»).
Для забезпечення діяльності за КВЕД 10.41 ФОП ОСОБА_1 має в штаті працівників відповідної кваліфікації та функціональної спрямованості. Відповідно до штатного розпису, затвердженого 01.08.2024 р., введено 18 найменувань посад із кількістю працівників в розмірі 47 одиниць. Серед кола посад задіяні у виробничому процесі на постійній основі такі посади, як бухгалтер, менеджер, обліковець, технік-лаборант, інженер, менеджер, головний енергетик, начальник цеху екстракції, тракторист, вагар, підсобний робітник та інші виробничі посади.
Також позивачем використовуються наступні матеріально-технічні ресурси:
нежитлові будівлі: маслоцех, гаражі, складські та побутові приміщення, об`єкт житлової нерухомості. Реєстраційний номер об`єкта 700382548245. Розташований за адресою: АДРЕСА_2 . Нерухоме майно складається з нежитлових будівель загальною площею 3 288,3 кв. м.: маслоцех, гаражі, складські та побутові приміщення. Дозвільні документи: експлуатаційний дозвіл для потужностей (об`єктів) з виробництва, переробки або реалізації харчових продуктів від 02.09.2015 р. № 55600/06/21;
комплекс нежитлових будівель. Реєстраційний номер 312122748245. Розташований за адресою: АДРЕСА_3 . Вказаний комплекс загальною площею 14 240.1 кв.м. складається з адміністративної будівлі, будівель та гаражів, сушільні, складів (6 одиниць), резервуарів (6 одиниць), операторської, зерно приймача, свердловини, вбиральні, погребу, замощення, прохідної. Дозвільні документи: витяг з наказу № 3414-ОД від 16.07.2021 р. про державну реєстрацію ФОП ОСОБА_1 АДРЕСА_3 , та присвоєння реєстраційного номеру r-UА-14-15-617 на вид діяльності, що планується здійснювати з використанням потужності: виробництво харчових продуктів, інгредієнтами яких є виключно продукти рослинного походження та/або перероблені продукти тваринного погодження, інший вид діяльності: обробка (переробка), транспортування, реалізація; витяг з наказу № 153- ОД від 12.01.2022 р. про державну реєстрацію та присвоєння реєстраційного номеру r-UА-14-27 потужності з виробництва кормів: шрот соняшниковий, що належить ФОП ОСОБА_1 - маслоцех розташований за адресою АДРЕСА_3 .
Для переробки насіння соняшника, виробництва олії соняшникової, шроту соняшникового та лушпиння соняшникового, позивач використовує сучасне обладнання, в т.ч.: обладнання для екстракції розчинником під від`ємним тиском, котли парові, прямоточні твердопаливні, преси віджиму олійних культур МПШ, фільтри вертикальні ВНП-60, машини насіннєрушальні НРХ-4-01, чани жаровні, сепаратор зерноочисний, норії для транспортування, машини насіннєвєєрні НВХ, ваги бункерні (ВБ клас точності ваг ІІІ), блочна водопідготовча установка.
ФОП ОСОБА_1 використовує власну сертифіковану виробничо-технологічну лабораторію (ВТЛ) із сучасним обладнанням, що дозволяє відбирати зразки, визначати якісні показники сировини та готової продукції, в т.ч. до складу ВТЛ входять пробовідбірник алюмінієвий, ваги, сушильна шафа, апарат для змішування зразків зерна, розсів лабораторний, аналізатор інфраскан з повіркою, млин лабораторний, аналізатор вологості тощо. На ВТЛ ФОП ОСОБА_1 видано сертифікат визнання спроможності проведення вимірювань за № РН-045/2019 від 26.06.2019 р.
ФОП ОСОБА_1 для проведення вантажно-розвантажувальних робіт із сировиною, готовою продукцією, використовує спеціальну техніку - навантажувачі (вілкові, телескопічні).
ФОП ОСОБА_1 використану для виробництва готової продукції сировину (соняшник) в кількості 131,981 т придбав у наступних виробників:
1) 20,00 т згідно договору поставки № 77 від 29.08.2024 р. у ФГ «БЕЗРУК М.І.» (код ЄДРПОУ 35156951).
2) 2,359 т згідно договору поставки № 74 від 22.08.2024 р. у ФГ «ЗІВАКІНА О.М.» (код ЄДРПОУ 20901461).
3) 9,622 т згідно договору поставки № 71 від 20.08.2024 р. у ФГ «НОВИЙ ДЕНЬ» (код ЄДРПОУ 21300338).
Згідно акту від 02.09.2024 р. комісією у складі представників ФОП ОСОБА_1 зафіксовано результат переробки соняшника в кількості 131981 кг та отримання на склад продукції: олія соняшникова - 66251 кг, шрот соняшниковий - 52530 кг, лушпиння соняшникове - 13200 кг.
Згідно прибуткової накладної (з переробки) за № 17 від 02.09.2024 р. готова продукція отримана на склад, в т.ч. шрот соняшниковий в кількості 52,53 т.
03.10.2024 р. між ФОП ОСОБА_1 (постачальник) та ФГ «АГРО-1» (покупець) укладено договорів поставки № ШС96 від 03.10.2024 р.
Згідно п. 1.1. договору постачальник зобов`язується передати покупцеві у власність продукцію - шрот соняшниковий виробництва 2024 року, походження Україна, а покупець зобов`язується прийняти та оплатити його.
Згідно з п. 2.1.1 постачальник зобов`язується поставити покупцю товар у кількості 29 метричні тонни (+/-10%) за вибором постачальника.
Відповідно до п. 5.1 договору, ціна з ПДВ згідно цього договору за одиницю товару (метричну тону) складає 9700,00 грн, в т.ч. ПДВ - 1616,67 грн.
На підставі видаткової накладної № 166 від 03.10.2024 р. ФОП ОСОБА_1 відвантажив покупцю ФГ «АГРО-1» шрот соняшниковий в кількості 28,68 т за ціною 8083,33 грн. без ПДВ за 1 т загальною вартістю без ПДВ - 231829,90 грн., з ПДВ - 278195,88грн. (ПДВ - 46 365,98 грн.).
Транспортування товару відбувалося на підставі товарно-транспортної накладної № 61 від 03.10.2024 р.
Покупець ФГ «АГРО-1» оплатив вартість товару в безготівковій формі шляхом перерахування коштів на банківській рахунок ФОП ОСОБА_1 згідно платіжної інструкції № 786 від 07.10.2024 р. на підставі рахунку на оплату № 134 від 03.10.2024 р.
03.10.2024 р. ФОП ОСОБА_1 було складено податкову накладну № 162 від щодо постачання ФГ "Агро-1" шроту соняшникового у кількості 28,68 т на загальну суму 278195,88 грн, в т.ч. ПДВ 46365,98 грн.
16.10.2024 податкову накладну № 162 від 03.10.2024 було направлено для реєстрації в ЄРПН, проте її реєстрацію зупинено.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної № 162 від 03.10.2024 зазначено, що документ збережено, але реєстрацію зупинено відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок) затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 03.10.2024 №162 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Податкова накладна складена та подана платником податку, який відповідає п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку (додаток 1 Порядку). Запропоновано надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».
26.12.2024р. позивач на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній 162 від 03.10.2023., для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної в Реєстрі, подав повідомлення № 25 від 26.12.2024 р. До повідомлення позивач надав всі наявні копії первинних документів, що підтверджуються здійснення господарської операції.
30.12.2024 р. комісією регіонального рівня Головного управління ДПС у Миколаївській області ФОП ОСОБА_1 направлено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН за № 12289493/2179402490 до податкової накладної № 162 від 03.10.2024 р., згідно якого комісія регіонального рівня ДПС запропонувала позивачу надати копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування: договорів, зокрема, зовнішньоекономічних контрактів, з додатками до них; договорів, довіреностей, актів керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання- передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних: первинних документів щодо придбання товарів, послуг, інвентаризаційні описи, у т.ч.: рахунків-фактури, інвойсів; актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки; розрахункових документів та/або банківських виписок з особових рахунків.
На вказане повідомлення позивач подав до комісії регіонального рівня Головного управління ДПС у Миколаївській області повідомлення № 1 від 04.01.2025 р. з додатковими поясненнями та копіями документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної № 162 від 03.10.2024р. Всього до повідомлення № 1 від 04.01.2025 р. було долучено 18 додатків.
Відповідно до квитанцій № 1 від 04.01.2025 р. повідомлення № 1 від 04.01.2025 р. з додатковими поясненнями та додатковими документами від ФОП ОСОБА_1 було надіслано до ДПС 04.01.2025 р., документи збережені на центральному рівні.
Так, позивач до повідомлення № 1 від 04.01.2025 р. долучив додаткові пояснення, в яких вказав, що 26.12.2024 позивачем надавалися повідомлення про подання пояснень, в яких зазначено опис діяльності щодо вироблення соняшникової олії нерафінованої як основної продукції та шроту соняшникового як супутньої продукції, з описом придбання соняшнику, його переробки , виробництва та продажу шроту. Також зазначено, що позивачем надавалися первинні документи щодо придбання насіння соняшнику, його переробки та продажу.
Також у додаткових поясненнях вказано, що у зв`язку з тим, що податковим органом в повідомленні від 30.12.2024 № 12289493/2179402490 не визначено конкретний деталізований перелік додаткових документів на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній від 03.10.2024 № 162, позивач надає договір, первинні та фінансові документи, звітні документи, що підтверджують придбання послуг електроенергії та використання води.
07.01.2025 Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області було прийнято рішення № 12319951/2179402490 про відмову в реєстрації податкової накладної № 162 від 03.10.2024 р. на суму ПДВ 46365,98 грн., складеної продавцем ФОП ОСОБА_1 покупцю ФГ "Агро-1" у зв`язку з ненаданням/частковим наданням додаткових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отримані повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку.
В рішенні графа «Додаткова інформація» не була заповнена.
Згідно з п. 201.1. ст. 201 ПК України на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У відповідності до п. 201.10 ст. 201 ПК України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246 (далі Порядок № 1246), передбачено, що податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно з п. 201.16 ст. 201 ПК України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 1165).
Вказаний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі права та обов`язки їх членів.
Пунктами 10, 11 Порядку № 1165 визначено, що у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів відповідно до Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого наказом Мінфіну від 12 грудня 2019 р. № 520.
Відповідно до абзацу 2 п. 25, п. 26 Порядку № 1165 комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. Комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном.
Комісія центрального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про неврахування таблиці даних платника податку на додану вартість, про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 р. № 1165.
Пунктом 27 Порядку № 1165 передбачено, що комісія контролюючого органу в своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України і постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції України, Податкового кодексу України та законів, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства, а також цим Порядком.
Відповідно до п. 44 Порядку № 1165 комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).
Наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 р. № 520 затверджено Порядок прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, зокрема окреслений Порядок визначає механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Порядок № 520), реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 2 Порядку № 520 визначено, що прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС.
Пунктами 3,4 Порядку № 520 встановлено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у терміни, визначені пунктом 9 цього Порядку, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Пунктом 5 Порядку № 520 передбачено Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Згідно з п. 6 Порядку № 520 копії визначених у пункті 5 документів разом з письмовими поясненнями платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній / розрахунку коригування.
Відповідно до п. 9 Порядку № 520, Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:
або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;
або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;
або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.
Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України «Про електронні документи та електронний документообіг», «Про електронні довірчі послуги» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).
За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту.
Пунктом 10 Порядку № 520 визначено, що комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Отже, зважаючи на вказані норми, Комісія регіонального рівня на виконання п. 44 Порядку № 1165 перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) та за результатом такої перевірки приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування відповідно до п. 10 Порядку № 520.
Підставою для зупинення реєстрацію податкової накладної стало те, що позивач відповідає п.1 Критеріям ризиковості здійснення операції та запропоновано позивачу було надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК.
Позивач у поясненнях зазначив, що у 2024 році ним здійснено закупівлю соняшнику для переробки, перероблено та вироблено продукцію - олія соняшникова та шрот, на підтвердження чого надав первинні документи.
При цьому, можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної прямо залежить від чіткого визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не довільно, на власний розсуд.
Невиконання податковим органом законодавчо встановлених вимог щодо змісту, форми, обґрунтованості та вмотивованості акта індивідуальної дії має наслідком визнання його протиправним.
Аналогічна правова позиція вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 21.05.2019 по справі № 0940/1240/18, від 10.04.2020 у справі № 819/330/18 та від 18.06.2020 у справі № 824/245/19-а.
При цьому, Верховний Суд у постанові від 05 січня 2021 року у справі № 640/11321/20 зазначив, що незважаючи на те, що затверджена Порядком № 1165 форма рішення, яка не передбачає конкретизації підстав у разі відповідності пунктам 1-8 критеріїв ризиковості платника податку, не скасовує обов`язок податкового органу необхідності доказування, передбаченого частиною другою статті 77 КАС України.
На підставі викладеного, суд зазначає, що спірне рішення містить лише загальне твердження без зазначення, яких документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.
Таким чином, суд дійшов висновку, що посилання на вказані підстави в обґрунтування прийняття рішення про відмову у реєстрації податкової накладної, за умови не наведення комісією доказів того, що подані документи є недостатніми чи такими, що у своїй сукупності викликають сумнів у достовірності зазначеної у них інформації, свідчить про протиправність такого рішення ( Аналогічна позиція висловлена ВС у постанові від 27.10.2022 по справі № 360/3253/20).
Згідно з ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Вирішуючи спір у цій категорії справ слід враховувати, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Проте здійснення моніторингу не повинне підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій контролюючого органу.
Суб`єкти владних повноважень, ухвалюючи рішення, якими, зокрема, обмежуються права платника податків, повинні уникати надмірного формалізму. Обсяг документів, які надаються платниками податку на додану вартість з метою усунення сумнівів у контролюючих органів щодо легальності відповідної операції за наслідками якої складено податкову накладну, яку подано для реєстрації якої в ЄРПН і, хоч і є визначеним у Порядку №520, проте завжди є унікальним та залежить від організації господарських взаємовідносин між суб`єктами господарювання, змісту договірних відносин між такими, а також особливостями законодавчого врегулювання діяльності тієї чи іншої сфери бізнесу.
При розгляді таких спорів судами, крім іншого, має бути встановлено настання обставин, якими обумовлено обов`язок платника податків скласти податкову накладну та її зареєструвати в ЄРПН.
У постанові від 21 лютого 2023 року по справі №2240/3271/18 Верховний Суд зауважив на тому, що предметом доказування при вирішенні вимог про зобов`язання податкового органу зареєструвати податкову накладну (у разі скасування рішення Комісії про відмову в реєстрації податкової накладної) мають бути встановленими обставини достатності документів для її реєстрації.
Такий же підхід продемонстровано Верховним Судом і у постанові від 27 квітня 2023 року по справі №460/8040/20, у якій Суд висловився про те, що саме лише зазначення про відсутність документів не є достатньою підставою для відмови в реєстрації податкової накладної, оскільки контролюючим органом повинно бути зазначено об`єктивні обставини, які перешкоджають реєстрації податкової накладної з урахуванням відсутності таких документів, при цьому, обов`язково повинна бути надана оцінка тим документам, що фактично подано платником податку.
Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами ПК України.
Платник має подати задля забезпечення реєстрації податкової накладної документи на підтвердження сутності та змісту господарської операції (а не усі згідно з переліком у пункті 5 Порядку №520) й саме за результатами детального дослідження змісту цих документів (в тому числі договору), наданих на підтвердження інформації, зазначеної в податковій накладній, можливим є формування висновків щодо можливості чи неможливості реєстрації є ЄРПН податкової накладної, реєстрація якої була зупинена згідно із відповідною квитанцією.
Аналогічна правова позиція висловлена у постанові Верховного Суду від 29.06.2023 по справі № 500/2655/22.
Крім того, рішенням Миколаївського окружного адміністративного суду від 28.07.2025 по справі № 400/2097/25 (яке набрало законної сили), визнано протиправним та скасовано рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області від 23.01.2025 року за № 771 про відповідність Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 критеріям ризиковості платника податку та зобов`язано комісію з питань зупинення реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Героїв Рятувальників, 6,м. Миколаїв,54005, ідентифікаційний код 44104027) виключити Фізичну особу-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний код НОМЕР_1 ) з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку на додану вартість.
Відповідно до вказаного судового рішення відповідачем приймались наступні рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості: № 3109 від 25.09.2024, № 3733 від 05.12.2024, № 771 від 23.01.2025.
Тому відпала обставина, яка була підставою для прийняття спірних рішень.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідачем не доведено правомірності своїх рішень щодо відмови у реєстрації податкових накладних.
Спірне рішення контролюючого органу ГУ ДПС у Миколаївській області щодо відмови у реєстрації податкової накладної не відповідає критеріям ч.2 ст.2 КАС України, а саме є необґрунтованим, тому його слід скасувати.
Відповідно до п.п.19,20 постанови КМУ № 1246 від 29.12.2010 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.
Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Зобов`язання відповідача - ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну датою її фактичного надходження є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.
За таких обставин, суд вважає за можливе позовні вимоги задовольнити в цій частині та зобов`язати відповідача зареєструвати податкову накладну датою її подання на реєстрацію.
Клопотання відповідача про розгляд справи за участю представника ГУ ДПС у Миколаївській області задоволенню не підлягає, оскільки відповідно до ч.6 ст.262 КАС України суд може відмовити в задоволенні клопотання сторони про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін, якщо характер спірних правовідносин та предмет доказування у справі незначної складності не вимагають проведення судового засідання з повідомленням сторін для повного та всебічного встановлення обставин справи.
Судовий збір відповідно до ст. 139 КАС України підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393), Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 44104027) задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 07.01.2025 року № 12319951/2179402490.
3. Зобов`язати Державну податкову службу України (Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) № 162 від 03.10.2024.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Державної податкової служби України (Львівська площа, 8, м. Київ 53, 04053, ідентифікаційний код 43005393) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20) сплачений квитанцією № 152 від 04.02.2025 року.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Миколаївській області (вул. Лягіна, 6, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний код 44104027) на користь Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1211,20 грн. (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20) сплачений квитанцією № 152 від 04.02.2025 року.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко