Рішення № 136754381, 22.05.2026, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
22.05.2026
Номер справи
380/18429/25
Номер документу
136754381
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

22 травня 2026 рокусправа № 380/18429/25

Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Костецького Н.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (пл. Шашкевича, 1, м. Львів, ЄДРПОУ 43316383), Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України (пл. Шашкевича, 1, м. Львів, ЄДРПОУ 45813957) про зобов`язання вчинити дії,-

в с т а н о в и в :

ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_1 ) звернулось до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, в якому просить суд:

- зобов`язати Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України завершити виконавчі провадження ВП № 77293184, ВП № 77294150, ВП № 77294254, у зв`язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення до відкриття виконавчих проваджень за виконавчим листом № 380/18988/24 від 27.01.2025 року.

Ухвалою суду від 15.09.2025 позовну заяву залишено без руху. Встановлено позивачу строк протягом десяти днів з дня вручення ухвали для усунення недоліків позовної заяви, шляхом подання до суду:

- обґрунтованої заяви щодо поновлення пропущеного строку на звернення з позовом до суду з наведенням поважних причин його пропуску та наданням доказів щодо фактів і обставин, які об`єктивно перешкодили позивачу своєчасно звернутися до суду із позовом;

- позовної заяви, приведеної у відповідність до вимог ст. ст. 5, 160 КАС України;

- платіжного документа про сплату судового збору на суму 2422,40 грн.

18.09.2025 представником позивача подано до суду заяву про поновлення процесуального строку на звернення до суду та заяву про уточнення позовних вимог.

У заяві про уточнення позовних вимог позивач просить суд:

- зобов`язати Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України завершити виконавчі провадження ВП № 77293184, ВП № 77294150, ВП № 77294254, у зв`язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення до відкриття виконавчих проваджень за виконавчим листом № 380/18988/24 від 27.01.2025 року;

- зобов`язати Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України відкликати з управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львів Львівської області вимоги від 12.09.2025 № 02-51-06/997 щодо: ВП № 77293184 постанова від 27.02.2025 про стягнення виконавчого збору у розмірі 32000 грн.; постанову від 12.03.2025 про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження в сумі 426, 95 коп.; ВП № 77294150 постанова від 27.02.2025 про стягнення виконавчого збору у розмірі 32000 грн.; постанову від 12.03.2025 про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження в сумі 426,95 коп.; ВП № 77294254 постанова від 27.02.2025 про стягнення виконавчого збору у розмірі 32000 грн.; постанову від 12.03.2025 про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження в сумі 426,95 коп.

Ухвалою суду від 29.09.2025 продовжено позивачу строк на усунення недоліків позовної заяви на 5 днів з моменту отримання даної ухвали шляхом:

- доплати судового збору на суму 1816,80 грн.;

- подання до суду оскаржуваної вимоги від 12.09.2025 № 02-51-06/997;

- приведення позовної заяви у відповідність до вимог ст. ст. 160, 287 КАС України, визначивши належного відповідача.

Ухвалою суду від 13.10.2025 позовну заяву повернуто позивачу у зв`язку із пропуском позивачем встановленого ч. 2 ст. 287 КАС України строку звернення із позовом до суду та не усуненням недоліків позовної заяви у встановлений судом строк.

Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 06.02.2026 скасовано ухвалу Львівського окружного адміністративного суду від 13.10.2025 про повернення позовної заяви у справі №380/18429/25 та передано справу (заяву) на розгляд суду першої інстанції.

11.03.2026 справа №380/18429/25 надійшла до Львівського окружного адміністративного суду та, відповідно до протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 11.03.2026, передано на розгляд судді Костецькому Н.В.

Ухвалою суду від 16.03.2026 відкрито спрощене позовне провадження у справі без повідомлення (виклику) сторін. Постановлено розгляд справи проводити в порядку спрощеного позовного провадження, без повідомлення сторін, за наступними позовними вимогами:

- зобов`язати Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України завершити виконавчі провадження ВП № 77293184, ВП № 77294150, ВП № 77294254, у зв`язку з фактичним виконанням в повному обсязі рішення до відкриття виконавчих проваджень за виконавчим листом № 380/18988/24 від 27.01.2025 року;

- зобов`язати Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції України відкликати з управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львів Львівської області вимоги від 12.09.2025 № 02-51-06/997 щодо: ВП № 77293184 постанова від 27.02.2025 про стягнення виконавчого збору у розмірі 32000 грн.; постанову від 12.03.2025 про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження в сумі 426, 95 коп.; ВП № 77294150 постанова від 27.02.2025 про стягнення виконавчого збору у розмірі 32000 грн.; постанову від 12.03.2025 про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження в сумі 426,95 коп.; ВП № 77294254 постанова від 27.02.2025 про стягнення виконавчого збору у розмірі 32000 грн.; постанову від 12.03.2025 про стягнення з боржника витрат виконавчого провадження в сумі 426,95 коп.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що 27.02.2025 року листом за вих. 4814 відділ примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України скерувало на адресу позивача постанову від 27.02.2025 року винесеному при примусовому виконанні виконавчого листа № 380/18988/24 від 27.01.2025 року, що видав Львівський окружний адміністративний суд. На підставі зазначених вище постанов і на виконання в Управлінні Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львів, були надіслані виконавчі документи про стягнення коштів з боржника ЗТУ НГУ (військова частина НОМЕР_1 ) надані відділом примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України а саме: щодо ВП № 77293184:- постанова від 27.02.2025 про стягнення виконавчого збору у розмірі 32000 грн.- постанова від 12.03.2025 про стягнення витрат виконавчого провадження 426 грн. 95 коп. щодо ВП № 77294150:- постанова від 27.02.2025 про стягнення виконавчого збору у розмірі 32000 грн.- постанова від 12.03.2025 про стягнення витрат виконавчого провадження 426 грн. 95 коп. щодо ВП № 77294254:- постанова від 27.02.2025 про стягнення виконавчого збору у розмірі 32000 грн.- постанова від 12.03.2025 про стягнення витрат виконавчого провадження 426 грн. 95 коп.

Вказує, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 29.09.2024 у справі №380/18988/24 виконано повністю, за два дні до відкриття виконавчих проваджень, що підтверджується платіжною інструкцією №182 від 25.02.2025. Про виконання рішення суду неодноразово повідомлялось відповідача та органи казначейства. Вважає, що наявні підстави для завершення виконавчих проваджень ВП № 77293184, № 77294150, № 77294254 у зв`язку із фактичним виконанням в повному обсязі рішення до відкриття виконавчих проваджень за виконавчим листом №380/18988/24 від 27.01.2025.

Львівське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України щодо задоволення позову заперечило з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву. Представник відповідача зазначає, що у Відділі примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України на виконанні перебувають виконавчі провадження:

1. ВП № 77294150 з виконання виконавчого листа №380/18988/24 виданого Львівським окружним адміністративним судом 27.01.2025 року про зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2022 відповідно до Закону України Про Державний бюджет України на 2022 рік з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004.

Вказує, що 27.02.2025 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. 27.02.2025 державним виконавцем винесено постанову про стягнення витрат виконавчого провадження. 27.02.2025 державним виконавцем винесено постанову про стягнення виконавчого збору. 20.03.2025 року на адресу Відділу надійшла відповідь від Боржника, якою повідомляють, що рішення суду №380/18988/24 виконане, що підтверджується платіжною інструкцією №182 від 25.02.2025 на суму 5253,28 грн. 24.03.2025 державним виконавцем направлено вимогу державного виконавця про надання документального підтвердження здійснених розрахунків щодо нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 01.01.2022 по 31.12.2022. Станом на 19.01.2026 року відповіді від Боржника не надходило. Враховуючи вищенаведене, державним виконавцем винесена постанова про накладення штрафу на боржника в розмірі 5100.

2. ВП № 77293184 з виконання виконавчого №380/18988/24 виданого Львівським окружним адміністративним судом 27.01.2025 року про зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення військовослужбовця за період з 30.01.2020 по 31.12.2020 із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2020 відповідно до Закону України Про Державний бюджет України на 2020 рік з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004.

Вказує, що 27.02.2025 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. 27.02.2025 державним виконавцем винесено постанову про стягнення витрат виконавчого провадження. 27.02.2025 державним виконавцем винесено постанову про стягнення виконавчого збору. 24.03.2025 державним виконавцем направлено вимогу державного виконавця про надання документального підтвердження здійснених розрахунків щодо нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 30.01.2020 по 31.12.2020. 30.04.2025 року на адресу Відділу надійшла відповідь від Боржника, якою повідомляють, що рішення суду №380/18988/24 виконане, що підтверджується платіжною інструкцією №182 від 25.02.2025 на суму 5253,28 грн. Станом на 19.01.2026 враховуючи вищенаведене, державним виконавцем винесена постанова про накладення штрафу на боржника в розмірі 5100.

3. ВП № 77294254 з виконання виконавчого №380/18988/24 виданого Львівським окружним адміністративним судом 27.01.2025 року про зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_2 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2023 року по 19.05.2023 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2023 відповідно до Закону України Про Державний бюджет України на 2023 рік з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004.

Вказує, що 27.02.2025 державним виконавцем винесено постанову про відкриття виконавчого провадження. 27.02.2025 державним виконавцем винесено постанову про стягнення витрат виконавчого провадження. 27.02.2025 державним виконавцем винесено постанову про стягнення виконавчого збору. 20.03.2025 року на адресу Відділу надійшла відповідь від Боржника, якою повідомляють, що рішення суду №380/18988/24 виконане, що підтверджується платіжною інструкцією №182 від 25.02.2025 на суму 5253,28 грн. 24.03.2025 державним виконавцем направлено вимогу державного виконавця про надання документального підтвердження здійснених розрахунків щодо нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 01.01.2023 по 19.05.2023. 11.09.2025 року на адресу Відділу надійшла відповідь від Боржника, на постанову державного виконавця Заяць О.А. про відкриття виконавчого провадження № 77625337 якою повідомлено, що рішення суду №380/18988/24 виконане, що підтверджується платіжною інструкцією №182 від 25.02.2025 на суму 5253,28 грн.

15.09.2025 державним виконавцем направлено вимогу державного виконавця до боржника про надання обгрунтування та детального розрахунку нарахування суми за рішенням суду.(№ трекінгу поштового відправлення 0601192625398). Станом на 02.04.2026 відповідь від боржника на вимогу державного виконавця не надходила.

Представник відповідача звертає увагу, що державним виконавцем не встановлено жодної з підстав, визначених ч. 4 ст. 4 Закону України «Про виконавче провадження», для повернення виконавчого документу без прийняття до виконання, а отже, керуючись нормами Закону, відкрито виконавчі провадження, зобов`язано боржника виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. Винесено постанови про стягнення виконавчого збору та про розмір мінімальних витрат відповідно до ст. ст. 3, 27, 40, 42 Закону України «Про виконавче провадження».

За наведених обставин просить відмовити в задоволенні позову.

Ухвалою суду від 13.05.2026 залучено до участі у справі як співвідповідача Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.

Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України правом на подання відзиву, передбаченим ст. 162 КАС України, не скористалось, свою позицію стосовно позову не висловило. Копія ухвали суду про відкриття провадження у справі надіслана Управлінню в його електронний кабінет, що підтверджується довідкою про доставку електронного листа, відповідно до якої документ доставлено до електронного кабінету 16.05.2026.

За приписами ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.

Відповідно до ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

Дослідивши наявні у справі докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини.

27.02.2025 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову ВП №77293184 про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа №380/18988/24, виданого 27.01.2025 Львівським окружним адміністративним судом, про зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення військовослужбовця за період з 30.01.2020 по 31.12.2020 із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2020 відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004.

Боржника зобов`язано виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. Стягнуто з боржника виконавчий збір у розмірі 32000 грн.

27.02.2025 державним виконавцем також винесено постанову ВП №77293184 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження, якою боржнику визначено мінімальні витрати у розмірі 426,95 грн., та постанову ВП №77293184 про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 32000,00 грн.

27.02.2025 державним виконавцем винесено постанову ВП №77294150 з примусового виконання виконавчого листа №380/18988/24, виданого 27.01.2025 Львівським окружним адміністративним судом, про зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2022 відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004.

Боржника зобов`язано виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. Стягнуто з боржника виконавчий збір у розмірі 32000 грн.

27.02.2025 державним виконавцем також винесено постанову ВП №77294150 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження, якою боржнику визначено мінімальні витрати у розмірі 426,95 грн., та постанову ВП №77294150 про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 32000,00 грн.

27.02.2025 державним виконавцем винесено постанову ВП №77294254 з примусового виконання виконавчого листа №380/18988/24, виданого 27.01.2025 Львівським окружним адміністративним судом, про зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення військовослужбовця за період з 01.01.2023 року по 19.05.2023 року із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2023 відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004.

Боржника зобов`язано виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. Стягнуто з боржника виконавчий збір у розмірі 32000 грн.

27.02.2025 державним виконавцем також винесено постанову ВП №77294254 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження, якою боржнику визначено мінімальні витрати у розмірі 426,95 грн., та постанову ВП №77294254 про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 32000,00 грн.

Листом від 14.03.2025 №50/12-607-2025 позивач повідомив державного виконавця про те, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 у справі №380/18988/24 за позовом ОСОБА_1 виконано повністю згідно платіжної інструкції №182 від 25.02.2025. До листа позивачем долучено платіжну інструкцію №182 від 25.02.2025 про перерахунок на користь ОСОБА_1 5253,28 грн. із призначенням платежу «Перерахунок г/з згідно рішення Львівського окружного адм. суду №380/18988/24 від 09.12.2024 року».

24.03.2025 державним виконавцем скеровано позивачу Вимогу виконавця №6708, якою позивача зобов`язано у триденний термін з моменту отримання вимоги надати вичерпну інформацію про стан виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду, з наданням документального підтвердження здійснених розрахунків щодо нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 01.01.2023 по 19.05.2023.

24.03.2025 державним виконавцем скеровано позивачу Вимогу виконавця №6709, якою позивача зобов`язано у триденний термін з моменту отримання вимоги надати вичерпну інформацію про стан виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду, з наданням документального підтвердження здійснених розрахунків щодо нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 01.01.2022 по 31.12.2022.

Листом від 25.04.2025 №50/12-1096-2025 позивач надав державному виконавцю інформацію, аналогічну наданій ним у листі від 14.03.2025 №50/12-607-2025, та долучив платіжну інструкцію №182 від 25.02.2025.

Позивач вважає, що наявні підстави для завершення виконавчих проваджень ВП № 77293184, № 77294150, № 77294254 у зв`язку із фактичним виконанням в повному обсязі рішення до відкриття виконавчих проваджень за виконавчим листом №380/18988/24 від 27.01.2025, що стало підставою для його звернення до суду із даним позовом.

Суд також встановив, що постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2025 №517 «Деякі питання міжрегіональних територіальних органів Міністерства юстиції» Західне міжрегіональне управління Міністерства юстиції перейменовано на Івано-Франківське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України (пункт 1).

Згідно пункту 2 вказаної Постанови, утворено як юридичні особи публічного права міжрегіональні територіальні органи Міністерства юстиції, зокрема, Львівське міжрегіональне управління Міністерства юстиції України.

Додатком 1 до постанови Кабінету Міністрів України від 06.05.2025 №517 затверджено Перелік адміністративно-територіальних одиниць, на які поширюються повноваження міжрегіональних територіальних органів Мін`юсту, згідно якого повноваження Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України поширюються на Волинську, Львівську та Рівненську області.

З огляду на викладене, зважаючи на територіальне розміщення позивача у м. Львові, з метою забезпечення всебічного та об`єктивного розгляду адміністративної справи, ухвалою суду від 13.05.2026 залучено до участі у справі як співвідповідача Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам суд керувався таким.

Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 129-1 Конституції України регламентовано, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі - Закон № 1404-VIII у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Згідно п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1404-VIII відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону № 1404-VIII примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Згідно ч. 2 ст. 6 Закону №1404-VIII рішення про стягнення коштів з державних органів, державного та місцевих бюджетів або бюджетних установ виконуються органами, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів.

Частиною першою статті 18 Закону № 1404-VIII визначено, що виконавець зобов`язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 26 Закону № 1404-VII виконавець розпочинає примусове виконання рішення на підставі виконавчого документа, зазначеного у статті 3 цього Закону:

1) за заявою стягувача про примусове виконання рішення;

2) за заявою прокурора у разі представництва інтересів громадянина або держави в суді

3) якщо виконавчий документ надійшов від суду у випадках, передбачених законом;

4) якщо виконавчий документ надійшов від суду на підставі ухвали про надання дозволу на примусове виконання рішення іноземного суду (суду іноземної держави, інших компетентних органів іноземної держави, до повноважень яких належить розгляд цивільних чи господарських справ, іноземних чи міжнародних арбітражів) у порядку, встановленому законом;

5) у разі якщо виконавчий документ надійшов від Національного агентства України з питань виявлення, розшуку та управління активами, одержаними від корупційних та інших злочинів.

Згідно ч. 5 ст. 26 Закону № 1404-VIII виконавець не пізніше наступного робочого дня з дня надходження до нього виконавчого документа виносить постанову про відкриття виконавчого провадження, в якій зазначає про обов`язок боржника подати декларацію про доходи та майно боржника, попереджає боржника про відповідальність за неподання такої декларації або внесення до неї завідомо неправдивих відомостей.

У постанові про відкриття виконавчого провадження за рішенням, примусове виконання якого передбачає справляння виконавчого збору, державний виконавець зазначає про стягнення з боржника виконавчого збору в розмірі, встановленому статтею 27 цього Закону.

За правилами ст. 27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір - це збір, що справляється на всій території України за примусове виконання рішення органами державної виконавчої служби. Виконавчий збір стягується з боржника до Державного бюджету України.

Виконавчий збір стягується державним виконавцем у розмірі 10 відсотків суми, що фактично стягнута, повернута, або вартості майна боржника, переданого стягувачу за виконавчим документом.

За примусове виконання рішення немайнового характеру виконавчий збір стягується в розмірі двох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - фізичної особи і в розмірі чотирьох мінімальних розмірів заробітної плати з боржника - юридичної особи.

Державний виконавець виносить одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження постанову про стягнення виконавчого збору (крім виконавчих документів про стягнення аліментів).

Стягнутий виконавчий збір перераховується до Державного бюджету України протягом трьох робочих днів з дня надходження на відповідний рахунок органу державної виконавчої служби.

Виконавчий збір не стягується: 1) за виконавчими документами про конфіскацію майна, стягнення періодичних платежів, накладення арешту на майно для забезпечення позовних вимог, за виконавчими документами, що підлягають негайному виконанню; 2) у разі виконання рішень Європейського суду з прав людини; 3) якщо виконання рішення здійснюється за рахунок коштів, передбачених бюджетною програмою для забезпечення виконання рішень суду в порядку, встановленому Законом України «Про гарантії держави щодо виконання судових рішень»; 4) за виконавчими документами про стягнення виконавчого збору, стягнення витрат виконавчого провадження, штрафів, накладених виконавцем відповідно до вимог цього Закону; 5) у разі виконання рішення приватним виконавцем; 6) за виконавчими документами про стягнення заборгованості, що підлягає врегулюванню відповідно до Закону України «Про заходи, спрямовані на врегулювання заборгованості теплопостачальних та теплогенеруючих організацій та підприємств централізованого водопостачання і водовідведення за спожиті енергоносії», а також згідно з постановами державних виконавців, винесеними до набрання чинності цим Законом.

Відповідно до ч. 9 ст. 27 Закону № 1404-VIII виконавчий збір не стягується у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 9 частини першої статті 39 цього Закону, якщо рішення було виконано до винесення постанови про відкриття виконавчого провадження, та у разі закінчення виконавчого провадження на підставі пункту 17 частини першої статті 39 цього Закону. Виконавчий збір не стягується із сум податкового боргу (у тому числі штрафних санкцій та пені) та недоїмки зі сплати єдиного соціального внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у разі їх списання згідно з пунктами 2-3, 2-4 та підпункту 26.2 пункту 26 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України та пунктом 9-15 розділу VIII Закону України «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування».

Підстави для закінчення виконавчого провадження визначені статтею 39 Закону № 1404-VIII. Виконавче провадження підлягає закінченню, зокрема, у разі фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом (п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону № 1404-VIII).

Постанова про закінчення виконавчого провадження з підстав, передбачених частиною першою цієї статті, виноситься в день настання відповідних обставин або в день, коли виконавцю стало відомо про такі обставини. У випадках, передбачених пунктами 1-3, 5-7, 9-12, 14-18, 19-1 частини першої цієї статті, виконавчий документ надсилається разом із постановою про закінчення виконавчого провадження до суду або іншого органу (посадовій особі), який його видав (ч. ч. 2, 3 ст. 39 Закону № 1404-VIII).

Статтею 42 Закону №1404-VІІІ визначено, що кошти виконавчого провадження складаються з виконавчого збору, стягнутого з боржника в порядку, встановленому статтею 27 цього Закону, або основної винагороди приватного виконавця; авансового внеску стягувача; стягнутих з боржника коштів на витрати виконавчого провадження.

Відповідно до ч. ч. 2, 3 ст. 42 Закону № 1404-VIII витрати органів державної виконавчої служби та приватного виконавця, пов`язані з організацією та проведенням виконавчих дій щодо забезпечення примусового виконання рішень, є витратами виконавчого провадження. Витрати виконавчого провадження органів державної виконавчої служби здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України та коштів виконавчого провадження, зазначених у пунктах 2 і 3 частини першої цієї статті. Розмір та види витрат виконавчого провадження встановлюються Міністерством юстиції України.

Пунктом 2 розділу VI «Фінансування виконавчого провадження» Інструкції з організації примусового виконання рішень, затвердженої наказом Міністерства юстиції України № 512/5 від 02 квітня 2012 року (в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин), визначено, що витрати виконавчого провадження складаються з мінімальних та додаткових витрат виконавчого провадження.

Виконавець виносить постанову про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження одночасно з постановою про відкриття виконавчого провадження (крім виконавчих проваджень щодо виконання рішень Європейського суду з прав людини) та надсилає її сторонам виконавчого провадження не пізніше наступного робочого дня після її винесення.

Мінімальні витрати виконавчого провадження складаються з плати за користування автоматизованою системою виконавчого провадження та витрат, пов`язаних з винесенням постанов про: відкриття виконавчого провадження; стягнення виконавчого збору (крім випадків, коли виконавчий збір не стягується); стягнення основної винагороди приватного виконавця (крім випадків, коли основна винагорода не стягується); стягнення витрат виконавчого провадження; закінчення виконавчого провадження (повернення виконавчого документа стягувачу).

Витрати, пов`язані з винесенням постанов, включають такі види витрат виконавчого провадження: виготовлення постанов та супровідних листів до них (папір, копіювання (друк) документів, канцтовари); пересилання постанов (конверти, знаки поштової оплати (марки) або послуги маркувальної машини (послуги поштового зв`язку)).

З матеріалів справи суд встановив, що постановами державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 27.02.2025 відкрито виконавчі провадження № 77293184, № 77294150, № 77294254 з примусового виконання виконавчих листів №380/18988/24, виданих 27.01.2025 Львівським окружним адміністративним судом, про зобов`язання ІНФОРМАЦІЯ_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 грошове забезпечення військовослужбовця за період з 30.01.2020 по 31.12.2020, з 01.01.2022 по 31.12.2022, з 01.01.2023 по 19.05.2023 із використанням показника прожиткового мінімуму для працездатної особи станом на 01.01.2020, на 01.01.2022, на 01.01.2023 відповідно до Закону України «Про Державний бюджет України на 2020 рік», Закону України «Про Державний бюджет України на 2022 рік», Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік», з урахуванням раніше виплачених сум та із одночасною компенсацією сум податку з доходів фізичних осіб відповідно до пункту 2 Порядку виплати щомісячної грошової компенсації сум податку з доходів фізичних осіб, що утримуються з грошового забезпечення, грошових винагород та інших виплат, одержаних військовослужбовцями, поліцейськими та особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 44 від 15.01.2004.

Одночасно державним виконавцем винесено постанови від 27.02.2025 ВП № 77293184, ВП № 77294150, ВП 77294254 про стягнення з боржника виконавчого збору у розмірі 32000,00 грн. та постанови від 27.02.2025 ВП № 77293184, ВП № 77294150, ВП 77294254 про розмір мінімальних витрат виконавчого провадження на суму 426,95 грн.

Позивач вважає, що виконавчі провадження № 77293184, № 77294150, № 77294254 підлягають завершенню у зв`язку із фактичним виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 09.12.2024 у справі №380/18988/24 до відкриття виконавчого провадження, що підтверджується платіжною інструкцією №182 від 25.02.2025 про перерахунок на користь стягувача 5253,28 грн.

Крім цього, на думку позивача, відповідача слід зобов`язати відкликати з управління Державної казначейської служби України у Франківському районі м. Львів Львівської області вимоги від 12.09.2025 № 02-51-06/997 щодо стягнення з боржника виконавчого збору та витрат виконавчого провадження по виконавчих провадженнях № 77293184, № 77294150, № 77294254.

Суд не погоджується із такими доводами позивача, з огляду на наступне.

Так, у постанові від 31.08.2020 у справі № 809/1370/17 Верховний Суд дійшов висновку, що закінчення виконавчого провадження є передчасним, якщо воно здійснене виключно на підставі повідомлення боржника без перевірки фактичного виконання та без належних підтверджувальних документів, оскільки на державного виконавця покладено обов`язок контролю та перевірки виконання судового рішення.

У постанові від 10.04.2025 у справі № 240/28517/23 Верховний Суд наголосив, що пункт 9 частини першої статті 39 Закону № 1404-VIII може бути застосований лише за умови встановлення фактичного повного виконання рішення, при цьому постанова про закінчення виконавчого провадження має бути мотивованою, містити встановлені обставини та зазначення способів їх перевірки, а державний виконавець зобов`язаний пересвідчитись у виконанні рішення саме в обсязі та спосіб, визначені резолютивною частиною судового рішення.

У постанові від 21.08.2024 у справі № 240/27324/23 Верховний Суд зробив правовий висновок, що формальне підтвердження або припущення виконання рішення не може вважатися підставою для закінчення виконавчого провадження. У вказаній постанові Суд заначив, що виконавче провадження з підстав, визначених у пункті 9 частини першої статті 39 Закону України «Про виконавче провадження» від 2 червня 2016 року, закінчується у випадку фактичного виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом. При цьому про закінчення виконавчого провадження з указаних підстав приймається мотивована постанова, яка має містити обставини, що свідчать про фактичне виконання судового рішення та засоби їхнього встановлення. Також суд констатував, що державний виконавець, закінчуючи виконавче провадження із зазначених підстав, зобов`язаний пересвідчитися, що відповідне зобов`язання виконано у чіткій відповідності з резолютивною частиною рішення суду та мотивами, якими керувався суд, постановляючи таке рішення. Джерелом відомостей про фактичне виконання в повному обсязі рішення згідно з виконавчим документом можуть бути будь-які докази, що містять відповідну інформацію, вид і форма яких залежить від суті та змісту покладеного на боржника зобов`язання.

Таким чином, Верховний Суд виснував, що відповідно до пункту 9 частини першої статті 39 Закону № 1404-VIII виконавче провадження може бути закінчене виключно за умови фактичного виконання судового рішення у повному обсязі згідно з виконавчим документом.

Крім цього, Верховний Суд сформулював сталий правовий підхід, відповідно до якого постанова про закінчення виконавчого провадження з цих підстав має бути належно мотивованою, містити конкретні обставини, що свідчать про повне фактичне виконання рішення, а також спосіб встановлення таких обставин. Державний виконавець при цьому зобов`язаний перевірити виконання зобов`язання у чіткій відповідності до резолютивної частини судового рішення, а не обмежуватися формальним посиланням на повідомлення боржника.

Вказані висновки в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України враховуються судом при вирішенні цього спору.

Суд встановив, що державним виконавцем 24.03.2025 на адресу позивача (боржника) були скеровані вимоги виконавця №№6706, 6708 про надання у триденний термін з моменту отримання вимоги вичерпної інформації про стан виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду, з наданням документального підтвердження здійснених розрахунків щодо нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2023 по 19.05.2023.

Листами від 14.03.2025 №50/12-607-2025 та від 25.04.2025 №50/12-1096-2025 позивач (боржник) повідомив державного виконавця про те, що рішення Львівського окружного адміністративного суду № 380/18988/24 від 23.09.2024 за позовом ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії, виконано повністю згідно платіжної інструкції № 182 від 25 лютого 2025 року.

Позивач у вказаних листах також зазначив, що відповідно до статті 51 Бюджетного кодексу України керівники бюджетних установ повинні утримувати чисельність військовослужбовців та здійснювати фактичні видатки на грошове забезпечення, включаючи видатки на премії та інші види заохочень чи винагород, матеріальну допомогу, лише в межах бюджетних асигнувань на грошове забезпечення, затверджених у кошторисах для бюджетних установ. Починаючи з 01.03.2018 до цього часу грошове забезпечення військовослужбовців Національної гвардії України визначається згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №740 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - постанова № 704). Розмір посадового окладу обчислюється шляхом множення 1 762 грн на тарифний коефіцієнт, який визначений додатком до постанови №704, та тарифний розряд по посаді, яку обіймає військовослужбовець. Кошти нараховувались із врахуванням раніше виплачених сум та нарахуванням податків і зборів.

Водночас, матеріали справи не містять доказів належного виконання позивачем (боржником) вимог державного виконавця від 24.03.2025 №№6706, 6708 в частині надання документального підтвердження здійснених розрахунків щодо нарахування ОСОБА_1 грошового забезпечення за період з 01.01.2022 по 31.12.2022 та з 01.01.2023 по 19.05.2023.

Крім цього, державним виконавцем 19.01.2026 винесено постанови ВП №77294150 та ВП №77294254 про накладення на боржника (позивача) штрафу у розмірі 5100 грн. за невиконання вимог виконавчих документів.

Оскільки позивачем (боржником) не надано державному виконавцю інформації, яка свідчить про фактичне виконання в повному обсязі рішення Львівського окружного адміністративного суду від 23.09.2024 у справі № 380/18988/24 згідно з виконавчими документами, суд робить висновок про відсутність підстав для закінчення виконавчого провадження відповідно до п. 9 ч. 1 ст. 39 Закону № 1404-VIII, внаслідок чого позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Згідно із вимогами статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача, якщо він заперечує проти адміністративного позову.

Відповідно до статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки доказів, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд робить висновок про відмову у задоволенні позову повністю.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позову судові витрати відповідно до статті 139 КАС України розподілу не підлягають.

Керуючись статтями 242-246, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ухвалив:

у задоволенні позову ІНФОРМАЦІЯ_1 (військової частини НОМЕР_1 ) до Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, Управління забезпечення примусового виконання рішень у Львівській області Львівського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про зобов`язання вчинити дії відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги, рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Повний текст судового рішення складено 22.05.2026 року.

СуддяКостецький Назар Володимирович