Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
(про прийняття звіту про виконання судового рішення)
22 травня 2026 року м. Житомир Справа № 240/1978/25
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Лавренчук О.В., розглянувши звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулась до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії.
Рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 21.04.2025 ухвалено: "Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 22.07.2024 згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум".
До суду надійшла заява позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду.
В обґрунтування заяви вказує, що Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області за період з 22.07.2024 по 31.12.2025 не здійснило належний перерахунок пенсії та не нарахувало основний розмір пенсії в розмірі від мінімальної пенсії за віком, встановленої з 01.01.2024 та з 01.01.2025, тобто не менше 18888 грн (2361*8=18888), з 01.01.2026 не здійснило перерахунок пенсії та не нарахувало основний розмір пенсії в розмірі від мінімальної пенсії за віком, встановленої з 01.01.2026, тобто не менше 20760 грн (2595*8=20760), що підтверджується рішенням територіального органу Пенсійного фонду України №918150806620 від 12.11.2025 про перерахунок пенсії 07.11.2025 (з 01.03.2025) та №918150806620 про перерахунок пенсії 20.12.2025 (з 01.01.2026). Тобто відповідачем, всупереч вимогам судового рішення, не виплачується в повному обсязі нарахована на його виконання пенсія. Просить заяву задовольнити.
Суддя своєю ухвалою від 19.02.2026 постановила зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подати до суду звіт про виконання рішення суду у справі протягом 90 календарних днів з дня отримання копії ухвали.
Звіт про виконання рішення суду у справі надійшов до суду 14 травня 2026 року.
Суд, розглянувши у порядку письмового провадження звіт про виконання рішення суду у даній справі, зазначає наступне.
Рішенням суду Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зобов`язано здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 22.07.2024 згідно вимог рішення Конституційного Суду України від 07.04.2021 №1-р (ІІ)/2021 відповідно до статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" у редакції Закону України "Про внесення змін і доповнень до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" №230/96-ВР, у розмірі 8 мінімальних пенсій за віком, та провести відповідні виплати з урахуванням раніше виплачених сум.
За приписами ч.1 ст.28 Закону №1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Відповідно до ч.3 ст.4 Закону України «Про прожитковий мінімум» від 15.07.1999 №966-XIV, прожитковий мінімум на одну особу, а також окремо для тих, хто відноситься до основних соціальних і демографічних груп населення, щороку затверджується Верховною Радою України в законі про Державний бюджет України на відповідний рік. Прожитковий мінімум публікується в офіційних виданнях загальнодержавної сфери розповсюдження
Приписами статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік " установлено, що прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність, станом на 01.01.2024 становить 2361 гривню.
При цьому, пунктом 8 Прикінцевих положень Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" установлено, що перерахунок пенсій, надбавок, підвищень та інших доплат до пенсії, який здійснюється з урахуванням розміру прожиткового мінімуму для непрацездатних осіб, встановленого законом на 01.01.2024, проводиться з 01.03.2024 разом із здійсненням щорічної індексації пенсій, передбаченої частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідний розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність (2361 грн), закріплений в статті 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" станом на 01.01.2025.
Із 01.01.2026 розмір прожиткового мінімуму на одну особу в розрахунку на місяць для осіб, які втратили працездатність становить 2 595 грн.
Згідно розрахунку суми, що підлягає виплаті по пенсійній справі позивача, на виконання рішення суду у даній справі розмір її пенсії по інвалідності становив:
із 24.07.2024 по 31.12.2025 - 18888 грн (2361,00 х 8);
із 01.01.2026 - 20760,00 грн.
Отже, на виконання постанови Верховного Суду у даній справі, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області проведено перерахунок пенсії позивача, внаслідок якого розмір пенсії по інвалідності обраховано із застосуванням прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність: 2361 грн із 24.07.2024 та із 01.01.2025, а також 2595 грн із 01.01.2026.
Окрім того, як вказує у звіті відповідач та підтверджується доданими до звіту доказами, на виконання рішення суду було здійснено нарахування, однак не виплачено та відображено як заборгованість, пенсії.
З урахуванням статей 10 та 22 Бюджетного кодексу України, додатка №3 до Закону України Про Державний бюджет України на 2025 рік, відомчої класифікації видатків та кредитування державного бюджету, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11*, головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2506080 Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду є Міністерство соціальної політики України, а Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня.
Згідно з ч.1, ч.2 ст.23 Бюджетного кодексу України будь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України. Відповідно до пунктів 20, 29 частини першої статті 116 Бюджетного кодексу України взяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства.
Отже, виділення коштів із державного бюджету на фінансування даної бюджетної програми не залежить від волі окремого керівника територіального органу Пенсійного фонду України.
Органами Пенсійного фонду України ведеться облік рішень суду, виконання яких здійснюється за окремою бюджетною програмою. Черговість виконання рішень визначається датою набрання його законної сили.
Таким чином, невиконання судового рішення в частині виплати стягувачу нарахованої пенсії відбувається з причин, які не залежать від Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Органи Пенсійного фонду України, як органи державної влади, в силу вимог частини другої статті 19 Конституції України зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень тау спосіб, що передбачені Конституцією, законами України та іншими нормативно-правовими актами.
З урахуванням наведеного, суд дійшов висновку, що відповідачем в межах виконання рішення суду у даній справі вжито всіх залежних від нього заходів з метою виконання судового рішення, що вказує на наявність підстав для прийняття звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області.
Керуючись статтями 243, 248, 381-1, 382-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ухвалив:
Прийняти звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 240/1978/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії.
Ухвала суду набирає законної сили негайно після її підписання суддею.
Ухвала суду може бути оскаржена до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суддя О.В. Лавренчук