Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 198/382/25
Провадження № 2/185/6382/26
У Х В А Л А
про відмову у закритті провадження по справі
21 травня 2026 року Павлоградський міськрайонний суд Дніпропетровської області у складі: головуючого судді Юдіної С.Г., за участю секретаря Садової К.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом ОСОБА_1 до Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області про визнання дій незаконними, суд -
В С Т А Н О В И В :
До Павлоградського міськрайонного суду Дніпропетровської області з Юр`ївського районного суду Дніпропетровської області надійшла цивільна справа за позовом ОСОБА_1 до Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області про визнання дій незаконними.
Ухвалою від 08.04.2026 року дана цивільна справа прийнята до провадження суддею Юдіною С.Г. Розгляд справи вирішено проводити у спрощеному провадженні з викликом/повідомленням сторін.
З відзиві на позов представник відповідача Коробка О.В. просить закрити провадження у справі у зв`язку з тим, що даний спір не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
В судовому засіданні до розгляду справи по суті судом винесено на обговорення розгляд питання щодо закриття провадження у справі за п. 1 ч. 1.ст. 255 ЦПК України.
Представник відповідача в судовому засіданні просила закрити провадження у даній справі, оскільки відповідно до ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема спорах фізичних чи юридичних осіб із суб`єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження. На територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту, громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав, свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні органи військові адміністрації. Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом (частини перша, третя статті 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану»). Військові адміністрації населених пунктів здійснюють повноваження, визначені ч. 2 ст. 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану», а також делеговані повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законами України. Таким чином, позовна заява ОСОБА_1 підлягає вирішенню в порядку адміністративного судочинства.
В судовому засіданні представник позивача заперечував проти закриття провадження у справі пояснив, що позивач не є держслужбовцем, не є посадовою особою. З позивачкою укладено трудовий договір. Вважає що необхідно враховувати суб`єктний склад сторін. Правовідносини між сторонами виникли з приводу з порушення на думку позивача трудових прав позивачки. Крім того, це питання вже розглядалось Луганським окружним судом по іншій справі.
Суд вислухав сторони прийшов до наступного.
Як вбачається з матеріалів справи, розпорядженням начальника Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області від 14.03.2025 № 7-ос переведено завідувача сектору з юридичних та кадрових питань Архипенко А.В. на посаду головного спеціаліста-юрисконсульта Нижньотеплівської сільської військової адміністрації з посадовим окладом згідно із штатним розписом, з 20.03.2025 року.
Повноваження військових адміністрацій визначені статтею 15 Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Відповідно до частини 1 зазначеної статті військові адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, законами України «Про оборону України», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», «Про критичну інфраструктуру», цим Законом та іншими нормативно-правовими актами. Повноваження військових адміністрацій здійснюються ними в порядку, визначеному законами України для здійснення повноважень відповідних місцевих державних адміністрацій та органів місцевого самоврядування, з урахуванням особливостей, встановлених цим Законом.
Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених Законом про воєнний стан. (абз. 1 ч. 3 ст. 4 Закону № 389-VIII).
Голови військових адміністрацій на місцевому рівні призначаються Президентом України за поданням Генерального штабу Збройних сил України або відповідної обласної державної адміністрації. Начальником військової адміністрації населеного пункту (населених пунктів) може бути призначений відповідний сільський, селищний, міський голова. Це положення передбачене статтею 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану».
Частиною 5 статті 4 Закону № 389-VIII встановлено, що військові адміністрації населених пунктів формуються з військовослужбовців військових формувань, утворених відповідно до законів України, осіб рядового і начальницького складу правоохоронних органів, служби цивільного захисту, які відряджаються до них у встановленому законодавством порядку для виконання завдань в інтересах оборони держави та її безпеки із залишенням на військовій службі, службі в правоохоронних органах, органах та підрозділах цивільного захисту без виключення зі списків особового складу, а також працівників, які уклали трудовий договір з обласними військовими адміністраціями (у разі їх утворення) або з Генеральним штабом Збройних Сил України (якщо у відповідній області не утворено обласну військову адміністрацію).
Відповідно до вимог ст. 15 Закону № 389-VIII військові адміністрації населених пунктів здійснюють делеговані повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законами України.
Військові адміністрації населених пунктів здійснюють делеговані повноваження органів виконавчої влади, надані органам місцевого самоврядування законами України.
У зв`язку із особливим порядком створення, формування та функціонування військових адміністрацій працівники військової адміністрації мають різні підстави перебування у трудових відносинах:
публічна служба, тобто вони здійснюють функції представників влади та/або обіймають посади, пов`язані з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій (державна служба або служба в органах самоврядування);
не публічна служба, тобто особи перебувають у цивільних трудових відносинах.
Громадяни України, які вперше приймаються на службу в органи місцевого самоврядування (за винятком посад, зазначених в абзаці другому частини першої статті 10 цього Закону), у день прийняття відповідного рішення складають Присягу (частина перша статті 11 Закону № 2493-III).
Критеріями віднесення тієї чи іншої особи до осіб публічної служби є наявність запису в трудовій книжці особи про складення Присяги державного службовця та присвоєння відповідного рангу державного службовця.
Представник позивача в судовому засіданні пояснив, що позивачка не є держаним службовцем і не має рангу державного службовця.
Отже позивачка не перебуває на публічній службі у Нижньотеплівській сільській військовій адміністрації Щастинського району Луганської області, а тому спірні правовідносини підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до частини першої статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
За наведених обставин, відсутні підстави для закриття провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області про визнання дій незаконними.
Керуючись п. 4 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, суд -
У Х В А Л И В :
Відмовити представнику відповідача ОСОБА_2 у закритті провадження у цивільній справі за позовом ОСОБА_1 до Нижньотеплівської сільської військової адміністрації Щастинського району Луганської області про визнання дій незаконними.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя С. Г. Юдіна