Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 671/791/26
Провадження № 3/671/189/2026
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
20 травня 2026 року м. Волочиськ
Суддя Волочиського районного суду Хмельницької області Никифоров Є. О., розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , громадянина України, продавця магазину «ОТАК», адреса проживання: АДРЕСА_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 , продавець магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », при проведенні фактичної перевірки магазину « ІНФОРМАЦІЯ_2 », що знаходиться за адресою: м. Волочиськ, вул. Незалежності, 11 встановлено факт не видачі розрахункового документа встановленого зразка, а саме: 24.03.2026 р. о 09:54 реалізовано 2 накладки Phone 16 Pro Max та МЗП для Phone Type-C 25 w кабель Type-C to Type-C (16 Pro Max) на загальну суму 2148,50, при цьому розрахунковий документ (фіскальний чек) роздрукований та виданий не був, а виданий документ, що його імітує, чим порушено вимоги п. 1, 2. ст. 3 ЗУ № 265/95-ВР від 06.07.1995 р. «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг», із змінами та доповненнями.
Таким чином, своїми діями ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, - порушення встановленого законом порядку проведення розрахунків у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг.
ОСОБА_1 в судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, надав письмові пояснення, згідно яких просить закрити провадження у справі у зв`язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
У своїх письмових поясненнях особа, яка притягається до адміністративної відповідальності посилається зокрема на те, що 24.03.2026 року під час здійснення розрахункової операції у торговій точці мали місце тимчасові технічні перебої в роботі програмного забезпечення ПРРО, що пов`язано з нестабільною роботою сервера обробки даних та/або збоєм передачі інформації до фіскального сервера. У зв`язку із зазначеним, на момент фактичного проведення розрахункової операції (09:53) була відсутня технічна можливість своєчасної фіскалізації розрахункового документа, що не залежало від дій чи бездіяльності продавця. Після відновлення стабільної роботи ПРРО та зв`язку із сервером, відповідна операція була негайно проведена через ПРРО та фіскалізована (о 10:21), що підтверджує відсутність наміру ухилення від проведення розрахункових операцій або приховування виручки. Додатково просить звернути увагу, що відповідно до пункту 2.2.19 Акту перевірки, сума готівкових коштів на місці проведення розрахунків з урахуванням проведеної контрольної розрахункової операції становила 5148,50 грн., що повністю відповідає сумі коштів, зазначеній у денному звіті ПРРО (5148,50 грн.). З метою об`єктивного розгляду справи 10.04.2026 року ФОП ОСОБА_2 через канцелярію було подано до ГУ ДПС у Хмельницькій області заперечення на акт фактичної перевірки № 6149/22-01/07-05/ НОМЕР_2 від 02.04.2026 року з детальним роз`ясненням вищевказаних обставин.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні даного правопорушення підтверджується даними протоколу № 1179/10/22-01-07-05 від 24.03.2026 про адміністративне правопорушення, копією акту фактичної перевірки від 02.04.2026, копіями чеків 5723001260324122438 та 5723001260324095340 від 24.03.2026.
Суд відхиляє доводи особи, яка притягається до адміністративної відповідальності щодо закриття провадження у справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП з наступних підстав.
Відповідно до пунктів 1, 2 ст. 3 ЗУ № 265/95-ВР від 06.07.1995 р. «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов`язані проводити розрахункові операції на повну суму покупки (надання послуги) через зареєстровані, опломбовані у встановленому порядку та переведені у фіскальний режим роботи реєстратори розрахункових операцій або через зареєстровані фіскальним сервером контролюючого органу програмні реєстратори розрахункових операцій зі створенням у паперовій та/або електронній формі відповідних розрахункових документів, що підтверджують виконання розрахункових операцій, або у випадках, передбачених цим Законом, із застосуванням зареєстрованих у встановленому порядку розрахункових книжок та надавати особі, яка отримує або повертає товар, отримує послугу або відмовляється від неї, включаючи ті, замовлення або оплата яких здійснюється з використанням мережі Інтернет, при отриманні товарів (послуг) в обов`язковому порядку розрахунковий документ встановленої форми та змісту на повну суму проведеної операції, створений в паперовій та/або електронній формі (у тому числі, але не виключно, з відтворюванням на дисплеї реєстратора розрахункових операцій чи дисплеї пристрою, на якому встановлений програмний реєстратор розрахункових операцій QR-коду, який дозволяє особі здійснювати його зчитування та ідентифікацію із розрахунковим документом за структурою даних, що в ньому міститься, та/або надсиланням електронного розрахункового документа на наданий такою особою абонентський номер або адресу електронної пошти).
Крім того, відповідно до пункту 16 ст. 3 ЗУ № 265/95-ВР від 06.07.1995 р. «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» суб`єкти господарювання, які здійснюють розрахункові операції в готівковій та/або в безготівковій формі (із застосуванням електронних платіжних засобів, платіжних чеків, жетонів тощо) при продажу товарів (наданні послуг) у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг, а також операції з приймання готівки для виконання платіжної операції зобов`язані у разі проведення розрахункових операцій у період відсутності зв`язку між програмним реєстратором розрахункових операцій та фіскальним сервером контролюючого органу зазначати у розрахунковому документі про проведення розрахункової операції у режимі офлайн.
Стаття 5 ЗУ № 265/95-ВР від 06.07.1995 р. «Про застосування реєстраторів розрахункових операцій у сфері торгівлі, громадського харчування та послуг» передбачає, що на період відсутності зв`язку між програмним реєстратором розрахункових операцій та фіскальним сервером контролюючого органу проведення розрахункових операцій здійснюється в режимі офлайн, що може тривати не більше 36 годин, із створенням електронних розрахункових документів, яким присвоюються фіскальні номери із діапазону фіскальних номерів, сформованих фіскальним сервером контролюючого органу.
Із матеріалів справи вбачається, що операцію з проведення продажу товару було проведено без видачі фіскального чеку. Виданий документ за формою та змістом не є фіскальним чеком, що ОСОБА_1 не оспорюється.
Суд відхиляє доводи ОСОБА_1 про відсутність його вини через те, що у торговій точці мали місце тимчасові технічні перебої в роботі програмного забезпечення ПРРО, що пов`язано з нестабільною роботою сервера обробки даних та/або збоєм передачі інформації до фіскального сервера, оскільки у такому випадку він був зобов`язний не проводити розрахункову операцію, або провести її у режимі офлайн, про що зазначити у розрахунковому документі, однак докази вчинення цих дій відсутні.
Враховуючи характер та ступінь небезпечності вчиненого правопорушення, ступінь вини правопорушника, його особу та майновий стан, відсутність обставин, що обтяжують чи пом`якшують відповідальність, суд вважає за можливе накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції ч. 1 ст. 155-1 КУпАП.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись статтями 33, 40-1, ч. 1 ст. 155-1, 283, 284 КУпАП, суддя
п о с т а н о в и в :
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 155-1 КУпАП, та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі трьох неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 51,00 гривню.
Відповідно до положень ст. 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або внесення на неї подання прокурора такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги або подання без задоволення.
Штраф, накладений за вчинення адміністративного правопорушення, вноситься порушником в установу банку України. Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою статті 307 КУпАП, надсилається правопорушником до Волочиського районного суду Хмельницької області.
Платiжнi реквiзити для сплати адміністративних штрафів та інших санкцій (Волочиська МТГ):
Отримувач коштів ГУК у Хмел.обл/Волочиська мтг/21081100
Код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37971775
Банк отримувача Казначейство України
Код банку отримувача 899998
Рахунок отримувача UA568999980313040106000022653
Призначення платежу: адміністративні штрафи та інші санкції.
Стягувачем в частині сплати адміністративного штрафу є Головне управління ДПС у Хмельницькій області Державної податкової служби України, що знаходиться за адресою: 29001, м. Хмельницький, вул. Пилипчука, 17, код ЄДРПОУ 44070171.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в дохід держави у розмірі 665,60 грн.
Платiжнi реквiзити для сплати судового збору:
Банк отримувача Казначейство України (ЕАП)
Отримувач ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106
Код банку отримувача 37993783
Рахунок отримувача UA908999980313111256000026001.
Призначення платежу судовий збір за постановою про накладення адміністративного стягнення.
Стягувачем в частині сплати судового збору є Державна судова адміністрація України за адресою: 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, код ЄДРПОУ 26255795.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред`явлення постанови до виконання в частині стягнення штрафу та судового збору становить 3 місяці.
Постанова може бути оскаржена до Хмельницького апеляційного суду через Волочиський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Є. О. Никифоров