Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 159/1471/26
Провадження № 3/159/788/26
КОВЕЛЬСЬКИЙ МІСЬКРАЙОННИЙ СУД ВОЛИНСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2026 року м. Ковель
Ковельський міськрайонний суд Волинської області у складі судді Шишиліна О.Г., розглянувши адміністративний матеріал, який надійшов з ІНФОРМАЦІЯ_1 про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , українця, громадянина України, РНОКПП НОМЕР_1 , стрільця-санітара 2 відділення охорони взводу охорони ІНФОРМАЦІЯ_3 , солдата, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 ,
за вчинення правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172 - 15 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
07.03.2026 солдат ОСОБА_1 , знаючи та розуміючи зміст покладених на нього обов`язків з військової служби, діючи всупереч зазначеним обов`язкам, визначеним y Статутах Збройних Сил України, допустив перевищення військовою службовою особою влади чи службових повноважень, вчинене в умовах особливого періоду, а саме під час здійснення оповіщення 07.03.2026 за адресою: АДРЕСА_2 не використовував, не вмикав, записів не здійснював на портативний відеореєстратор Tecskar № 11137066/3, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
ОСОБА_1 до суду не з`явився, належним чином повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, та попередньо на адресу суду направлено письмове пояснення ОСОБА_1 з якого вбачається, що вину в вчиненні адміністративного правопорушення за ч.2 ст.175-15 КУпАП визнає.
Враховуючи, що ОСОБА_1 належно повідомлений про дату, час та місце розгляду справи, з метою дотримання строків розгляду справи, враховуючи положення ст. 268 КУпАП, яка не передбачає обов`язкової участі особи при розгляді справи за ст. 172-15 КУпАП та принцип судочинства, зазначений в практиці Європейського Суду з прав людини, яким визнано пріоритет публічного інтересу над приватним, суд вважає можливим провести розгляд справи за відсутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, на підставі наявних матеріалів справи.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, на підставі всебічного, повного і об`єктивного аналізу всіх доказів по справі в їх сукупності, суд приходить до наступного висновку.
Стаття 11 Статуту внутрішньої служби Збройних Сил України, військовослужбовці зобов`язані свято і непорушно додержуватися Конституції України та законів України, Військової присяги, віддано служити українському народові, сумлінно і чесно виконувати військовий обов`язок, постійно підвищувати рівень військових професійних знань, вдосконалювати свою виучку і майстерність, знати і виконувати свої обов`язки та додержуватися вимог статутів Збройних Сил України; знати і утримувати в готовності до застосування закріплене озброєння, бойову та іншу техніку; дорожити бойовою славою Збройних Сил України та своєї військової частини, честю і гідністю з військовослужбовця Збройних Сил України.
При здійснення заходів, направлених на проведення оповіщення, розшуку військовозобов`язаних і забезпечення їх прибуття, уповноважені військовослужбовці зобов`язані діяти відповідно до «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 16.05.2024 №560, в суворій відповідності Закону.
При виконанні своїх службових обов`язків уповноважені представники військово-облікових документів повинні дотримуватись Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відеофіксації затвердженої наказом Міністра оборони України від 06.08.2024 №532.
Відповідно п.п.4-7 Розділу ІІ Інструкції із застосування територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- та відеофіксації затвердженої наказом Міністра оборони України від 06.08.2024 №532, під час здійснення фото- та відеофіксації процесу пред`явлення та перевірки уповноваженими представниками військово-облікових документів портативний відеореєстратор закріплюється на його форменому одязі на грудях або іншим способом, який забезпечує відеозйомку. У випадках, пов`язаних з необхідністю якісної фіксації подій, уповноважені представники можуть тримати портативний відеореєстратор у руках. Дозволяється закріплення портативного відеореєстратора на екіпіруванні (шоломі) або зброї, якщо їх конструкцією передбачені відповідні кріплення.
Включення портативного відеореєтратора уповноваженими представниками відбувається з моменту початку виконання ними службових обов`язків щодо здійснення заходів оповіщення громадян, перевірки їх військово-облікових документів, а відеозапис ведеться безперервно до завершення виконання заходів, крім випадків загрози попадання на відеореєстратор військових об`єктів або інформації з обмеженим доступом та випадків, пов`язаних з виникненням у уповноваженого представника особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора уповноважений представник переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
Уповноважений представник, який застосовує портативний відеореєстратор, інформує осіб, відносно яких проводиться фото- і відеофіксація.
Під час здійснення повноважень уповноважений представник забезпечує збереження та належні умови експлуатації виданого йому портативного відеореєстратора.
Згідно з п.1,2 Розділу ІІІ Інструкції №532, під час виконання своїх повноважень уповноваженому представнику забороняється:
1) видалення відеозаписів з портативного відеореєстратора та зміна їх системної дати та часу;
2) примусове відключення портативного відеореєстратора, у тому числі на вимогу сторонніх осіб;
3) перешкоджання здійснення фото- і відеофіксації;
4) використання портативного відеореєстратора у випадках, не пов`язаних із здійсненням повноважень;
5) копіювання, передавання інформації з портативного відеореєстратора , карти пам`яті стороннім особам.
Уповноважений представник забезпечує належне виконання вимог цієї Інструкції.
Відповідно до частини 2 статті 172-15 КУпАП передбачено відповідальність за недбале ставлення військової службової особи до військової служби , вчинені в умовах особливого періоду.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, яке передбачене ч. 2 ст.172-15 КУпАП підтверджується зібраними у справі письмовими доказами, а саме:
- даними з протоколу ЛВЛ №96 про військове адміністративне правопорушення від 11.03.2026 за ч. 2 ст. 172-15 КУпАП, який містить у собі суть адміністративного правопорушення, опис встановлених обставин із зазначенням конкретних дій ОСОБА_1 , за що передбачена відповідальність згідно з ч. 2 ст. 172-15 КУпАП;
- наказом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_2 (по стройовій частині про склад добового наряду) № 66-НР від 06.03.2026, з якого вбачається, що ОСОБА_1 був визначений та входив до групи оповіщення №3 ;
- копією з журналу обліку видачі, повернення портативних відеореєстраторів та карт пам`яті, з якого вбачається, що ОСОБА_1 було видано портативний реєстратор, якого останній, відповідно до його письмових пояснень від 11.03.2026, під час вказаних в протоколі подій залишив у службовому автомобілі;
- письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 10.03.2026, які містять опис дій осіб у військовій формі по відношенню до останнього.
Що в сукупності стверджує порушення ОСОБА_1 наведених вимог законодавства та посадових обов`язків, стосовно покладених на нього обов`язків з військової служби, діючи всупереч зазначеним обов`язкам, визначеним у Статутах Збройних Сил України, допустив недбале ставлення до військової служби, вчинене в умовах особливого періоду, а саме не зважаючи на покладений на нього обов`язок щодо здійснення фото- і відеофіксації при проведенні заходів оповіщення не здійснював відеофіксації , чим вчинив порушення вимог Інструкції №532 та адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст.172-15 КУпАП.
Зібрані у справі докази в їх сукупності відповідають критерію належності, допустимості та достатності для висновку про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 172-15 КУпАП.
Доказів, які б спростовували наведені в протоколі обставини, не надано.
Обставини, що пом`якшують чи обтяжують відповідальність, не встановлено.
З огляду на обставини вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь його вини, суд дійшов висновку, що до ОСОБА_1 повинно бути застосовано адміністративне стягнення у виді штрафу, що у відповідності до ст. 23 КУпАП буде достатньою мірою відповідальності, яка досягне мети у вихованні правопорушника в дусі додержання Законів України, поваги до правил співжиття, а також запобіганню вчинення нових правопорушень, як самим правопорушником, так і іншими особами.
Відповідно до п. 12 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» ОСОБА_1 звільнений від сплати судового збору.
Керуючись ст. ст. 23, 33, ч. 2 ст. 172-15, 278, 280, 283, 284 КУпАП, суд,
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.172-15 КУпАП та накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі 17 000,00 гривень (Отримувач : ГУК у Волин.обл/м.Ковель/21081100; номер рахунку (IBAN) UA308999980313080106000003564; код отримувача (ЄДРПОУ): 38009371).
Від сплати судового збору ОСОБА_1 на підставі п.12. ч.1 ст.5 Закону України «Про судовий збір» - звільнити.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Документ, що підтверджує сплату штрафу, або його копія не пізніше трьох робочих днів після закінчення строку, передбаченого частиною першою статті 307 КУпАП, надсилається правопорушником до органу (посадовій особі), який виніс постанову про накладення цього штрафу.
У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 КУпАП, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень.
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці.
СуддяО. Г. Шишилін