Рішення № 136707611, 21.05.2026, Харківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2026
Номер справи
520/3851/26
Номер документу
136707611
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Харківський окружний адміністративний суд 61700, м. Харків, майдан Свободи, 6, inbox@adm.hr.court.gov.ua, ЄДРПОУ: 34390710

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

Харків

21 травня 2026 року № 520/3851/26

Харківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кухар М.Д. розглянувши у порядку скороченого провадження адміністративну справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,-

В С Т А Н О В И В:

До Харківського окружного адміністративного суду звернулася ОСОБА_1 адміністративним позовом до Головного управління ДПС в Харківській області, в якому просила суд:

- визнати протиправними та скасувати:

Податкове повідомлення-рішення від 01.12.2025 року №00538492409

Податкове повідомлення-рішення від 01.12.2025 року №00538582409

Податкове повідомлення-рішення від01.12.2025 року №00538692409

Податкове повідомлення-рішення від01.12.2025 року №00538822409

Податкове повідомлення-рішення від01.12.2025 року №00538552409

Податкове повідомлення-рішення від 01.12.2025 року №00539012409

Податкове повідомлення-рішення від 11.02.2026 року №00053622409;

-Вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 28.11.2025 року №Ф-00537222409;

-Рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 28.11.2025 року №00537252409.

Позивач вважає вказані рішення протиправними та не законними, що й стало підставою для звернення до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Ухвалою суду відкрито спрощене провадження у справі.

Дослідивши надані матеріали справи та надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.

Відповідно до ст. 6 Конституції України органи державної влади здійснюють свої повноваження у встановлених Конституцією межах і відповідно до законів України.

Однією із основних функцій контролюючих органів є податковий контроль, який в п. 61.1 ст. 61 Податкового кодексу України (далі - ПК України) визначений як система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Способи здійснення податкового контролю визначені в п. 62.1 ст. 62 ПК України, серед яких проведення перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин (пп. 62.1.3 п. 62.1 ст. 62 ПК України).

Відповідно до положення пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 ПК України контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.

У період з 30.10.2025 по 05.11.2025, Головним управлінням Державної податкової служби у Харківській області (далі - ГУ ДПС у Харківській області) проведено документальну позапланову невиїзну перевірку платника податків - фізичної особи ОСОБА_1 .

Перевірку проведено на підставі підпункту 20.1.4 пункту 20.1 статті 20, пункту 41.1 статті 41, пунктів 61.1, 61.2 статті 61, підпункту 62.1.3 пункту 62.1 статті 62, підпункту 75.1.2 пункту 75.1 статті 75, підпунктів 78.1.3 пункту 78.1 статті 78, статті 79, підпункту 69.35 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX «Перехідних положень» Податкового кодексу України, статті 13, частини шістнадцятої статті 25, пункту 925 розділу VIII Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування», відповідно до наказу про проведення документальної позапланової невиїзної перевірки від 18.09.2025 №4237-п, виданого Головним управлінням ДПС у Харківській області, проведена документальна позапланова невиїзна перевірка діяльності платника податків-фізичної особи ОСОБА_1 , податковий номер НОМЕР_2 (далі за текстом - ПП Єфіменко О.М.) за період діяльності з 01.01.2022 по 31.12.2024 з питань правомірності визначення показників діяльності від провадження підприємницької діяльності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з наданням уточнюючих податкових декларацій про майновий стан та доходи за податкові періоди: 2022, 2023, 2024 роки та з питань правомірності визначення податкових зобов`язань з податку на додану вартість за податковий період березень 2022 року, у зв`язку з наданням уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість за березень 2022 року.

За результатами перевірки складено Акт від 12.11.2025 року № 42796/20-40- 24-09-04/ НОМЕР_2 (далі - Акт перевірки 3) про результати документальної позапланової невиїзної перевірки платника податків фізичної особи ОСОБА_1 від 12.11.2025 року № 2967312864 за період діяльності з 01.01.2022 по 31.12.2024 з питань правомірності визначення показників діяльності від провадження підприємницької діяльності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з наданням уточнюючих податкових декларацій про майновий стан та доходи за податкові періоди: 2022, 2023, 2024 роки та з питань правомірності визначення податкових зобов`язань з податку на додану вартість за податковий період - березень 2022 року, у зв`язку з наданням уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість за березень 2022 року В результаті проведення документальної позапланової невиїзної перевірки встановлено порушення ФОП ОСОБА_1 :

1) п. 44.1 ст. 44, п.п. 164.1.3 п. 164.1 ст. 164, гі. 177.2, п.177.4 ст. 177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ із змінами та доповненнями, внаслідок надання уточнюючих податкових декларацій про майновий стан і доходи за 2022, 2023, 2024 роки встановлено безпідставне коригування (зменшення) показників звітності, а саме: загального оподатковуваного доходу за 2022 рік на суму 8 627 496,69грн, за 2023 рік на суму 5 894 529,81 грн, за 2024 рік на суму 6 673 630,60 грн; документально підтверджених витрат, пов`язаних з господарською діяльністю за 2022 рік на суму 8 627 496,70грн, за 2023 рік на суму 5 894 529,79грн, за 2024 рік на суму 6 582 254,37 грн та чистого оподатковуваного доходу за 2024 рік на суму 91376,22 грн;

п. 44.1 ст. 44, п.п.164.1.3 п.164.1 ст. 164, п. 177.1, п.177.2, п. 177.4 ст. 177 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ із змінами та доповненнями, в частині заниження суми податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності, яка підлягала нарахуванню та сплаті до бюджету за результатами річного декларування за 2024 рік в розмірі 32895,44грн;

п. 44.1 ст. 44, ст. 168, ст. 176, п.п. 1.2, п.п. 1.6 п. 16 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ із змінами та доповненнями, в частині заниження суми податкового зобов`язання з військового збору, яка підлягала нарахуванню та сплаті до бюджету за результатами річного декларування за 2024 рік в розмірі 2741,28грн;

п. 44.1 ст. 44 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ із змінами доповненнями, п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону України від 08.07.2010 №2464-УІ «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» із змінами та доповненнями, в частині заниження суми єдиного внеску, яка підлягала нарахуванню та сплаті до бюджету за 2024 рік (за себе) В розмірі 20 102,75 грн;

п. 201.10 ст. 201, піт. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ із змінами та доповненнями - не зареєстровано в ЄРПН податкові накладні на суму ПДВ 21416,73 грн;

п. 200.1 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ із змінами та доповненнями та пункту 2 розділу VI Порядку 21, що призвело до заниження суми позитивного значення різниці між сумою податкових зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного 4 звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету за березень 2022 на 7429 грн;

п. 200.4 ст. 200 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ із змінами та доповненнями та пункту 2 розділу VI Порядку 21, що призвело до завищення суми від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за березень 2022 року на 21417 грн;

п.п. 16.1.12 п. 16.1 ст. 16, п. 44.1, п. 44.3 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ із змінами та доповненнями -

незабезпечення надання документів, що підтверджують дані податкових декларацій (розрахунків) та іншої звітності, первинних документів, які використовуються в податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків і зборів.

На підставі висновків акту перевірки Головним управлінням ДПС у Харківській області було прийнято та сформовано:

Податкове повідомлення-рішення від 01.12.2025 року №00538492409 про збільшення грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб за податковим зобов`язанням на суму 32 895,44 грн., за штрафними санкціями - 16 447,72 грн., всього на загальну суму 49 343,16 грн.

Податкове повідомлення-рішення від 01.12.2025 року №00538582409 яким збільшено суму грошового зобов`язання із військового збору на суму 2 741,28 грн., у тому числі донараховано штрафних санкцій на суму 1 370,64 грн., всього на загальну суму 4 111,92 грн.

Податкове повідомлення-рішення від 01.12.2025 року №00538692409 про застосування штрафної санкції у розмірі 2040,00 грн.

Податкове повідомлення-рішення від 01.12.2025 року №00538822409 про збільшення грошового зобов`язання за платежем із податку на додану вартість на суму 7 429,00 грн., у тому числі донараховано штрафних санкцій на суму 1857,25 грн., всього на загальну суму 9 286,25 грн.

Податкове повідомлення-рішення від 01.12.2025 року №00538552409 про зменшення розміру від`ємного значення суми податку на додану вартість на загальну суму 21 417,00 грн.

Податкове повідомлення-рішення від 01.12.2025 року №00539012409 про застосування штрафних санкцій за платежем з податку на додану вартість на суму 10 708,37 грн.

Вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 28.11.2025 року №Ф-00537222409 за якою вимагається сплатити єдиний внесок на загальну суму 20 102,75 грн.

Рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 28.11.2025 року №00537252409 про застосування штрафної санкції у розмірі 4 020,55 грн.

Дані податкові повідомлення-рішення були оскаржені платником в адміністративному порядку.

За результатами розгляду скарги ДПС України у рішенні від 06.02.2026 року №3057/6/99-00-06-02-01-06 було залишено без змін Вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 28.11.2025 року №0-00537222409, Рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним органом доходів і зборів або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 28.11.2025 року №00537252409.

За результатами розгляду скарги ДПС України у рішенні від 06.02.2026 року №3089/6/99-00-06-01-02-06 було залишено без змін ППР ГУ ДПС у Харківській області від 01.12.2025 року №00538492409, №00538582409, №00538692409, №00538822409, №00538552409, №00539012409, та збільшено розмір штрафної санкції, визначеної у ППР ГУ ДПС у Харківській області від 01.12.2025 року №00538822409 на 1857,25 грн.

На підставі Акту перевірки 3 та рішення ДПС України від 06.02.2026 року №3089/6/99-00-06-01-02-06, ГУ ДПС у Харківській області було прийнято також:

Податкове повідомлення рішення від 11.02.2026 року №00053622409 про збільшення суми грошового зобов`язання з податку на додану вартість на загальну суму 1857,25 грн.

Позивач не згоден зі вказаними рішеннями податкового органу, а тому звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.

Надаючи правову оцінку вищенаведеному, суд вказує наступне.

Матеріалами справи підтверджено, що у зв`язку з поданням ФОП Єфіменко О.М. уточнюючих .податкових декларацій про майновий стан та доходи за податкові`періоди:'2022, 2023, 2024 роки та з питань правомірності визначення податкових зобов`язань з податку на додану вартість за податковий період - березень 2022 року, та у зв`язку з поданням уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань з податку на додану вартість за березень 2022 року, ГУ ДПС у Харківській області, на підставі наказу від 18.09.2025 № 4237-п, проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ФОП ОСОБА_1 , зокрема, з питань правомірності визначення показників діяльності від провадження підприємницької діяльності, достовірності, повноти нарахування та сплати податку на доходи фізичних осіб, військового збору, за результатами якої складений акт від 12.11.2025 42796/20-40-24-09-04/2967312864.

На підставі висновків акту перевірки, ГУ ДПС у Харківській області сформовані ППР від 01.12.2025 № 00538492409 форма «Р» про збільшення грошового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб за податковим зобов`язанням на суму 3 2 8 95,44 грн., за штрафними санкціями - 16 447,72 грн., № 00538582409 форма «Р» про збільшення грошового зобов`язання з військового збору- 2 741,28 грн., за штрафними санкціями - 1 370,64 грн., № 00538822409 форма «Р» про збільшення грошового зобов`язання по податку на додану вартість - 7 429,00 грн., за штрафними санкціями - 1857,25 грн., № 00539012409 форма «ПН» про застосування штрафних санкцій по податку на додану вартість - 10708,37 грн., № 00538552409 форма «В4» про завищення відємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного періоду у розмірі 21417,00 грн., № 00538692409 форма «ПС» про застосування штравфної санкції у розмірі 2040,00 грн.

Як свідчать обставини справи, ГУ ДПС у Харківській області, на підставі наказу від 20.03.2025 № 143 8-п, проведена документальна планова виїзна перевірка ФОП ОСОБА_1 , зокрема, з питань дотримання вимог податкового, валютного та іншого законодавства за період з 01.01.2018 по 31.12.2024 року, за результатами якої складений акт від 20.05.2025 № 21799/20- 40-24-09-04/ НОМЕР_2 .

У зв`язку з поданням заперечень на зазначений акт перевірки, ГУ ДПС у Харківській області, на підставі наказу від 13.06.2025 № 2761-п, проведена документальна позапланова невиїзна перевірка ФОП ОСОБА_1 30.07.2025 № 32193/20-40-24-09-04/2967312864 виключно з питань, що стали предметом оскарження, що передбачено підпунктом 78.1.5 пункту 78.1 статті 78 ПК України.

ФО П Єфіменко О. М. після надання заперечення від 02.06.2025 №б/н (вх. ГУ ДПС від 02.06.2025 № 45343/6) на акт документальної планової виїзної перевірки 20.05.2025 №21799/20-40-24-09-04/ НОМЕР_2 ; розгляду заперечення, яке відбулося 10.06.2025, та призначення документальної позапланової невиїзної перевірки, оформлене наказом ГУ ДПС від 13.06.2025 №2761-п, надані уточнюючі податкові декларації про майновий стан і доходи (з додатками Ф2 «Розрахунок податкових зобов`язань з податку на доходи фізичних осіб та/або військового збору з доходів, отриманих самозайнятою особою») за 2022 рік (надана 14.07.2025 за№ 9315234408), за 2023 рік (надана 14.07.2025 за № 9388031131) та 2024 рік (надана 15.07.2025 за №9429448521, №9429453371), в яких ФОП ОСОБА_1 зменшено суму загального оподатковуваного доходу за звітні податкові періоди 2022, 2023, 2024, що вже були предметом дослідження під час проведення перевірки, тобто перевірені ГУДПС у Харківській області.

При цьому, уточнені показники загального оподатковуваного доходу та документально підтверджених витрат, пов`язаних з господарською діяльністю за 2022-2023 роки, не призвели до завищення або заниження (коригування) чистого оподатковуваного доходу.

Згідно з уточнюючими податковими деклараціями про майновий стан та доходи за 2024 рік (вх. ГУ ДПС у Харківській області від 15.07.2025 №№9429448521, №9429453371) змінені показники загального оподатковуваного доходу та документально підтверджених витрат, пов`язаних з господарською діяльністю, що призвели до зменшення чистого оподатковуваного доходу за 2024 рік на суму 91376,22 грн.

Відповідно до вимог п. 42.4 ст. 42 ПК України, ГУ ДПС у Харківській області 06.10.2025 в електронний кабінет ФОП ОСОБА_1 направлено запит від 06.10.2025 №53834/6/20-40-24- 09-12 про надання на перевірку письмових пояснень та первинних документів, на підставі яких було здійснено корегування показників в наданих уточнюючих податкових деклараціях про майновий стан та доходи за 2022 рік (вх. ГУ ДПС у Харківській області від 14.07.2025 № 9315234408), за 2023 рік (вх. ГУ ДПС у Харківській області від 14.07.2025 № 9388031 131), за 2024 рік (вх. ГУ ДПС у Харківській області від 15.07.2025 № 942944852 та від 15.07.2025 № 9429453371) та уточнюючого розрахунку податкових зобов`язань із податку на додану вартість за березень 2022 року (вх. ГУ ДПС у Харківській області від 17.07.2025 №9211102604), а саме документи, що підтверджують корегування: суми загального оподатковуваного доходу; витрат, пов`язаних з господарською діяльністю, суми чистого оподатковуваного доходу, суми податкових зобов`язань з податку на доходи з фізичних осіб, військового збору, податку на додану вартість.

Протягом терміну проведення перевірки ФОП ОСОБА_1 будь-які пояснення та первинні документи, пов`язані зі здійсненим корегуванням показників в наданих уточнюючих податкових деклараціях про майновий стан та доходи за звітні періоди 2022, 2023, 2024 роки та в уточнюючому розрахунку податкових 'зобов`язань із податку на додану вартість за березень 2022- року не надавалися, про що складені акти про ненадання документів до документальної позапланової невиїзної перевірки: від 30.10.2025 №9446/20-40-24-09-04/ НОМЕР_2 , ,від 31.10.2025 №9473/20-40-24-09-04/ НОМЕР_2 , від 03.11.2025 №9512 /20-40-24-09- 04/2967312864, від 04.11.2025 № 9540/2б49-24;09-04/2967312864 та від 05.11.2025 №9569/20. 40-24-09-04/ НОМЕР_2 .

Отже, перевіркою встановлено незабезпечення ФО-П ОСОБА_1 надання документів, що підтверджують дані податкових декларацій (розрахунків) та іншої звітності, первинних документів, які використовуються в податковому обліку і пов`язані з нарахуванням і сплатою податків і зборів, чим порушено п.п.16.1.12 її. 16.1 ст. 16, п. 44.1, п. 44.3 ст. 44, п. 85.2 ст. 85 ПК України, а саме: неправомірне коригування показників загального оподатковуваного доходу у наданих уточнюючих податкових деклараціях про майновий стан та доходи та Додатках Ф2 до них за 2022,2023 та 2024 роки, зокрема: загального оподатковуваного доходу за 2022 рік на суму 8 627 496,69грн, за 2023 рік на суму 5 894 529,81 грн, за 2024 рік на суму 6 673 630,60 грн., документально підтверджених витрат, пов`язаних з господарською діяльністю за 2022 рік на суму 8 627 496,70грн, за 2023 рік на суму 5-894 529,79грн, за 2024 рік на суму 6 582 254,37 грн та чистого оподатковуваного доходу за 2024 рік на суму 91376,22 грн.

Таким чином, на порушення п. 44.1 ст. 44, п.п.164.1.3 п. 164.1 ст.164, п. 177.1, п. 177.2, п. 177.4 ,ст.177 ПК України ФОП ОСОБА_1 занижено суми податкового зобов`язання з податку на доходи фізичних осіб від здійснення підприємницької діяльності, яка підлягала нарахуванню та сплаті до бюджету за результатами річного декларування за 2024 рік в розмірі 32895,44грн. та військового збору за 2024 рік в розмірі 2741,28грн.

Крім того, ФОП ОСОБА_1 17.07.2025 надано уточнюючий розрахунок податкових зобов`язань з податку на додану вартість у зв`язку з виправленням самостійно виявлених помилок № 9211102604 за березень 2022 року, який не було враховано при проведенні документальної позапланової перевірки, призначеної відповідно до п.п. 78.1.5 п. 78.1 ст. 78 ПК України, так як перевірка проводилась виключно з питань, що стали предметом оскарження.

.Згідно з висновками актів від 20.05.2025 № 21799/20-40-24-09-04/2967312864, від 30.07.2025 № 32193/20-40-24-09-04/2967312864 сума податкових зобов`язань за березень 2022 року становить 198937,0 грн, в т.ч задекларована з урахуванням наданих уточнюючих розрахунків - 193980 грн. та як наслідок донарахована сума податкового зобов`язання - 4957 грн., а саме по податковій накладній від 10.03.2022 № 1 від 10.03.2022, відображеної ФОП ОСОБА_1 в Додатку № 1 до декларації з податку на додану вартість за березень 2022 року від 20.04.2025 № 9047727153.

В ході проведення перевірки встановлено, що ФОП ОСОБА_1 в порушення пункту 2 .розділу VI Порядку 21 в гр. 4 (показник що уточнюється) Уточнюючого розрахунку 17.07.2025 № 9211102604 визначено суму по операціям на митній території України, що оподатковуються за основною ставкою, крім ввезення товарів на митну територію України у розмірі 299854 грн., та не враховані дані раніше поданих уточнюючих розрахунків - 193980 грн.

Згідно даних додатку №1 «Відомості про суми податку на додану вартість, зазначені у податкових накладних/розрахунках коригування до податкових накладних, не зареєстрованих в Єдиному реєстрі податкових накладних, про коригування податкових зобов`язань за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, та про податковий кредит з урахуванням його коригування» до Уточнюючого розрахунку рід 17.07.2025 № 9211102604 ФОП ОСОБА_1 включає до складу податкових зобов`язань за березень 2022 року сум ПДВ по податковим накладним не зареєстрованим в ЄРПН на дату надання Уточнюючого розрахунку, а саме обсяг постачання на загальну суму 131870 грн. ПДВ 26374 грн.

Відображення показників без урахування даних раніше поданих уточнюючих розрахунків в гр. 4 (показник що уточнюється) призвело до викривлення даних в гр. 5 (уточнений показник) та гр. 6 (різниця).

Допущені при складанні Уточнюючого розрахунку 17.07.2025 № 9211102604 методологічні помилки унеможливлюють коректне врахування його даних, крім даних Додатку №1 при обрахунку показників за березень 2022 року.

Проведеною перевіркою відображених показників Уточнюючого розрахунку від 17.07.2025 № 9211102604 за березень 2022 року встановлено заниження задекларованих ФОП ОСОБА_1 податкових зобов`язань (р. 9 декларації") на 600 грн, що вплинуло на формування від`ємного значення за березень 2022 року.

Крім того, результати перевірки показників за період з 01.03.2022 по 31.03.2022 минулих перевірок (акти від 20.05.2025 № 21799/20-40-24-09-04/2967312864 та від 30.07.2025 №32193/20- 40-24-09-04/ НОМЕР_2 ) сума податкового кредиту за березень 2022 року становить 290095 гривень. На порушення пункту 2 розділу VI Порядку 21 ФОП ОСОБА_1 в р. 10.1 кол. Б та р. 17 графи 4 (показник що уточнюється) та графи 5 (уточнений показник)Уточнюючого розрахунку від 17.07.2025 № 9211102604 відображено показник у сумі 292425 грн без урахування раніше наданих уточнюючих розрахунків, що привело до завищення показників в р. 19 та 21.

В ході проведення перевірки визначення повноти декларування податку на додану вартість за період з 01.03.2022 р. по 31.03.2022р з урахуванням даних Додатку №1 до Уточнюючого розрахунку від 17.07.2025 № 9211102604 встановлено:

заниження суми позитивного значення різниці між сумою податкових зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету за березень 2022 на 7429 грн, що в свою чергу привело до виникнення неправомірної переплати в інтегрованій картці платника податку ОСОБА_1 у сумі 7429 грн внаслідок порушення п. 200.1 ст. 200 ПКУ та пункту 2 розділу VI Порядку 21

завищення суми від`ємного значення різниці між сумою податкового зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного періоду (показник рядка 19 Уточнюючого розрахунку) встановлено його завищення на 21 417 грн внаслідок порушення п. 200.4 ст. 200 ПКУ та пункту2 розділу VI Порядку 21 (детально описано у п.п. 2.6.1. цього акта),

завищення суми від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3 декларації') (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду) (показник р. 21 Уточнюючого розрахунку) на 21417 грн внаслідок порушення п. 200.4 ст. 200 ПК України та пункту2 розділу VI Порядку 21.

Таким чином, за висновками перевірки встановлено порушення п. 200.1 ст. 200 ПК України та пункту 2 розділу VI Порядку 21 щодо заниження суми позитивного значення різниці між сумою податкових зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету за березень 2022 на 7429 грн. та порушення п. 200.4 ст. 200 ПК України щодо завищення суми від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду за березень 2022 року на 21417 грн.

Крім того, на порушення п. 201.10 ст. 201, пп. 69.1 п. 69 підрозділу 10 розділу XX ПК України не зареєстровано в ЄРПН податкові накладні на суму ПДВ 21416,73 грн.

Суд вказує, що відповідно до п. 44.1 ст. 44 ПК України для цілей оподаткування платники податків зобов`язані вести облік доходів, витрат та інших показників, пов`язаних з визначенням об`єктів оподаткування та/або податкових зобов`язань, на підставі первинних документів, регістрів бухгалтерського обліку, фінансової звітності, інших документів, інформації, пов`язаних з обчисленням і сплатою податків і зборів, ведення яких передбачено законодавством.

Платникам податків забороняється формування показників податкової звітності, митних декларацій на підставі даних, не підтверджених документами, що визначені абзацом першим цього пункту.

Відповідно п.п. 50.2 ст. 50 ПК України платник податків під час проведення документальних планових та позапланових перевірок (з урахуванням термінів продовження, зупинення або перенесення термінів її проведення) не має права подавати уточнюючі податкові декларації (розрахунки) до поданих ним раніше податкових "декларацій з відповідного податку і збору за звітний (податковий) період, якийперевіряється контролюючим органом.

Підпунктом 50.3 ст. 50 ПК України визначено: у разі якщо платник податків подає уточнюючий розрахунок до податкової декларації, поданої за період, що перевірявся, або не подає уточнюючий розрахунок протягом 20 робочих днів після дати складення довідки про. проведення електронної перевірки,' якою встановлено порушення податкового законодавства, відповідний контролюючий орган має право на проведення позапланової перевірки платника податків за відповідний період.

Відповідно п.п. 78.1.3 п. 78.1 ст.78 ПК України підставою для проведення документальної позапланової перевірки є подання контролюючому органу платником податків уточнюючого розрахунку з відповідного податку за період, який перевірявся контролюючим органом.

Порядок оподаткування доходів, отриманих фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, регулюється ст. 177 ПК України.

Також, відповідно до п. 177.10 ст. 177 ПК України фізичні особи - підприємці зобов`язані вести облік доходів і витрат та мати підтверджуючі документи щодо походження товару. Облік доходів і витрат може вестися в паперовому та/або електронному вигляді, у тому числі через електронний кабінет.

Пунктом 121.1 статті 121 ПК України передбачено, що незабезпечення платником податків зберігання первинних документів- облікових та інших регістрів, бухгалтерської та статистичної звітності, інших документів з питань обчислення і сплати податків та зборів протягом установлених статтею 44 Кодексу строків їх зберігання та/або ненадання платником податків контролюючим органам оригіналів документів чи їх копій при здійсненні податкового контролю у ¦випадках, передбачених Кодексом, - тягнуть за собою накладешія штрафу в розмірі 1020 гривень.

Ті самі дії, вчинені платником податків, до якого протягом року було застосовано штраф за таке саме порушення, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 2040 гривень.

Об`єктом оподаткування є чистий оподатковуваний дохід, тобто різниця між загальним оподатковуваним доходом (виручка у грошовій та негрошовій формі) і документально підтвердженими витратами, пов`язаними з господарською діяльністю такої фізичної особи - підприємця (п. 177.2 ст. 177 ПК України).

Згідно з п. 177.3 ст. 177 ПК України для фізичної особи - підприємця, зареєстрованого як платник податку на додану вартість, не включаються до витрат і доходу суми податку на додану вартість, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт, послуг).

Перелік витрат, безпосередньо пов`язаних з отриманням доходів фізичною особою - підприємцем від провадження господарської діяльності на загальній системі оподаткування, визначено п. 177.4 ст. 177 ПК України.

Відповідно до пп. 177.4.5 п. 177.4 ст. 177 ПК України не включаються до складу витрат підприємця: витрати, не пов`язані з провадженням господарської діяльності такою фізичною особою - підприємцем; документально не підтверджені витрати.

Згідно зі пунктом 16і підрозділу 10 розділу XX Перехідних положень ПК України тимчасово, до набрання чинності рішенням Верховної Ради України про завершення реформи Збройних Сил України, встановлюється військовий збір.

Платниками військового збору є особи, визначені п. 162.1 ст. 162 ПК України, а саме фізична особа - резидент (нерезидент), яка отримує доходи з джерела їх походження в Україні; податковий агент (п.п. 1.1 п. 16і підрозділу 10 розділу XX Перехідних Положень ПК України).

Об`єктом оподаткування збором є доходи, визначені статтею 163 цього Кодексу (п.п. 1.2 п. 16і підрозділу 10 розділу XX Перехідних Положень ПК України).

Крім того, згідно з вимогами п. 187.1 ст.187 ПК України датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

дата зарахування коштів від покупця (замовника) на банківський рахунок платника податку в оплату товарів (робіт, послуг), що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податків, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податків;

дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку. Для документів, складених в електронній формі, датою оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку, вважається дата, зазначена у самому документі як дата його складення відповідно до Закону України "Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні", незалежно від дати накладення електронного підпису.

Згідно п. 200.1. ст. 200 ПК України сума податку, що підлягає сплаті (перерахуванню) до Державного бюджету України або бюджетному відшкодуванню, визначається як різниця між сумою податкового зобов`язання звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту такого звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п. 200.2. ст. 200 ПК України при позитивному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума підлягає сплаті (перерахуванню) до бюджету у строки, встановлені цим розділом.

Згідно з п. 200.4. ст. 200 ПК України при від`ємному значенні суми, розрахованої згідно з пунктом 200.1 цієї статті, така сума:

враховується у зменшення суми податкового боргу з податку, що виник за попередні звітні (податкові) періоди (у тому числі розстроченого або відстроченого відповідно до цього Кодексу) в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, а в разі відсутності податкового боргу -

або підлягає бюджетному відшкодуванню за заявою платника у сумі податку, фактично сплаченій отримувачем товарів/послуг у попередніх та звітному податкових періодах постачальникам таких товарів/послуг або до Державного бюджету України, в частині, що не перевищує суму, обчислену відповідно до пункту 200 1.3 статті 200 1 цього Кодексу на момент отримання контролюючим органом податкової декларації, на відповідний рахунок платника податку в банку / небанківському надавачу платіжних послуг та/або у рахунок сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу такого платника податку з інших платежів, що сплачуються до державного бюджету,

та/або зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду.

Відповідно до п 201.1, п. 201.10 ст. 201 ПКУ на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з використанням кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, уповноваженої платником особи відповідно до вимог Закону України "Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги" та зареєструвати її в Єданому реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом Термін. *

.При, здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних`повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових,накладних, складених з 1. по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому нони складені;

для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;

для зведених податкових накладних та/або розрахунків коригування до таких зведених податкових накладних, складених За операціями; визначеними пунктом 198.5 статті 198 та пунктом 199.1 статті 199 цього Кодексу, - протягом 20 календарних днів, що настають за останнім календарним днем місяця, в якому вони-складені-

, для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних-днір з дня отримання.такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).

Відповідно до підпункту 69.1 пункту 69 підрозділу 10 розділу XX ІІКУ тимчасово, на період до припинення або скасування воєнного стану на території України, введеного Указом Президента України "Про введення-воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 64/2022, - затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення ' воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року N 2102-ІХ, справляння податків і зборів здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у вказаному пункті.

Платники податків, які мають можливість своєчасно виконувати податкові обов`язки, звільняються від відповідальності за несвоєчасне виконання таких обов`язків щодо:

реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних такими платниками податкових накладних та розрахунків коригування, дата складання яких припадає на період з 1 лютого по 31 травня 2022 року, за умови забезпечення їх реєстрації не пізніше 15 липня 2022 року;

Відповідно до порядку заповнення податкової декларації з податку на додану вартість, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28.01.2016 № 21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.01.2016 за № 159/28289 зі змінами та доповненнями (далі - Наказ,№ 21, Порядок № 21) уточнюючий розрахунок може бути поданий у спосіб, визначений в абзаці п`ятому пункту 50.1 статті 50 розділ}' II ПКУ.

У графі 4 відображаються відповідні показники декларації звітного періоду, що виправляється. У разі якщо до декларації за цей звітний період раніше вносилися зміни, у графі 4 відображаються відповідні показники графи 5 останнього уточнюючого розрахунку, який подавався до декларації звітного (податкового) періоду, що виправляється.

У графі 5 уточнюючого розрахунку відображаються відповідні показники з урахуванням виправлення.

У графі 6 відображається сума помилки (абсолютне значення).

У разі виправлення значення рядка 21 декларації, яке у майбутніх звітних періодах не вплинуло на значення рядка 18. Чи рядка 20.2, уточнюючий розрахунок подається за один звітний період, в якому вносяться відповідні зміни. Такий уточнюючий розрахунок може бути поданий у спосіб, визначений в абзаці п`ятому пункту 50.1 статті 50 розділу II Кодексу. Значення графи 6 .рядка 21 уточнюючого розрахунку (як збільшення, так і зменшення) враховується у рядку 1,6.2 декларації за звітний період, у якому подано такий уточнюючий розрахунок.

У разі виправлення значення рядка 21 декларації, яке у майбутніх періодах впливатиме на значення рядка 18 чи рядка 20.2, уточнюючий розрахунок подається за кожний звітний період, у якому значення рядка 21 декларації впливало на значення рядка 18 чи рядка 20.2.

У разі виправлення помилок у рядках поданої раніше декларації, до яких повинні додаватися додатки, до уточнюючого розрахунку повинні бути додані відповідні додатки, що містять інформацію щодо уточнених показників.

Відповідальність за порушення граничних термінів реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН передбачено п. 120 '.1 ст. 120 1 та п. 90 підрозд. 2 розд. XX ПК України.

Суд вказує, що відповідно до п. 120 л.2 ст. 120 1 ПК України Відсутність реєстрації протягом граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткуваїшя податком на додану вартість; податкової накладної / розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою, податкової накладної, складеної відповідно до пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених підпунктами "а" - "г" пункту 198.5 статті 198 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної, складеної відповідно до статті 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної, податкової накладної складеної відповідно до абзацу одинадцятого пункту 201.4 статті 201 цього Кодексу), що зазначена в податковому повідомленні-рішенні, складеному за результатами перевірки контролюючого органу, - тягне за собою накладення на платника податку штрафу в розмірі 50 відсотків суми податкових зобов`язань з податку на додану вартість, зазначеної у такій податковій накладній та/або розрахунку коригування до податкової накладної, або від суми податку на додану вартість, нарахованого за операцією з постачання товарів/послуг, якщо податкову накладну на таку операцію не складено. У разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних згідно з пунктом 201.16 статті 201 цього Кодексу штрафні санкції, передбачені цим пунктом, не застосовуються на період зупинення такої реєстрації до прийняття відповідного рішення щодо відновлення реєстрації таких податкових накладних / розрахунків коригування.

Підпунктом 54.3.2 пункту 54.3 статті 54 ПК України визначено, що контролюючий орган зобов`язаний самостійно визначити, зокрема, суму грошових зобов`язань, передбачених цим Кодексом або іншим законодавством, якщо дані перевірок результатів діяльності платника податків, крім електронної перевірки, свідчать про заниження або завищення суми його податкових зобов`язань та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, заявлених у податкових (митних) деклараціях, уточнюючих розрахунках.

Відповідно до п. 123.1 ст. 123 ПК України вчинення платником податків діянь, що зумовили визначення контролюючим органом суми податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, зменшення суми бюджетного відшкодування та/або від`ємного значення суми податку на додану вартість платника податків на підставах, визначених підпунктами 54.3.1, 54.3.2 (крім випадків зменшення суми податку на доходи фізичних осіб, задекларованої до повернення з бюджету у зв`язку із використанням права на податкову знижку), 54.3.6 пункту 54.3,статті 54 цього Кодексу, -тягне за собою накладення на платника податків штрафу в розмірі 10 відсотків суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.

Згідно з п. 123.2 ст. 123 ПК України діяння, передбачені пунктом 123.1 цієї статті, вчинені умисно, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 25 відсотків від суми визначеного податкового зобов`язання та/або ініпого Зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодування.

При цьому, відповідно до п. 123.3 ст. 123 ПК України діяння, передбачені пунктом 123.2 цієї статті, вчинені повторно протягом 1095 календарних днів, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 50 відсотків .суми визначеного податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого-покладено на контролюючі органи, завищеної суми бюджетного відшкодувацня. ,

Згідно з п. 56.4 ст. 56 ПК України під час процедури адміністративного оскарження обов`язок доведення того, що будь-яке нарахування, здійснене контролюючим органом у випадках, визначених цим Кодексом, або- будь-яке інше рішення контролюючого органу є правомірним, покладається на контролюючий орган.

Судом встановлено, що контролюючим органом при застосуванні штрафної санкції, визначеної у ППР ГУ ДПС у Харківській області від 01.12.2025 № 00538822409 про визначення -грошового зобов`язання по податку на додану вартість не дотримано положення п. 123.3 ст. 123 ПК України, якою передбачено накладення штрафу в розмірі 50 відсотків на`суми визначеного податкового зобов`язання за діяння вчинені повторно протягом 1095 календарних днів. Так, ГУ ДПС у Харківській області за результатами перевірок (акти від 20.05.2025 Дд 21799/20-40-24-09-04/2967312864 та 30.07.2025 № 32193/20-40-24-09-04/2967312864) прийнято ППР від 19.08.2025 № 00408282409 форма «Р» про збільшення грошового зобов`язання по податку на додану вартість - 544 332,00 грн., за штрафними санкціями - 136 083,00 грн.

Порушення щодо заниження суми позитивного значення різниці між сумою податкових зобов`язання та сумою податкового кредиту поточного звітного (податкового) періоду, яке сплачується до державного бюджету за березень 2022 на 7429 грн., встановлені в ході перевірки (акт від 12,11.2025 № 42796/20-40-24-09-04/2967312864) вчинені повторно протягом 1095 календарних днів.

Суд такж вказує, що правові та організаційні засади забезпечення збору та обліку єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, умови та порядок його нарахування і сплати та повноваження органу, що здійснює його збір та ведення обліку, визначені Законом України від 08 липня 2010 року № 2464-УІ Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, зі змінами та доповненнями (далі - Закон № 2464).

Частиною 1 ст. 4 Закону № 2464 визначено, що платниками єдиного внеску є фізичні особи - підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування (крім електронних резидентів (е-резидентів).

Відповідно до зазначених норм, Скаржник є платником єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування.

Платник єдиного внеску зобов`язаний своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок (п. 1 ч. 2 ст. 6 Закону № 2464).

Згідно п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464 (у редакції, що діє з 01.01.2021) єдиний внесок нараховується для платників, зазначених у пунктах 4 (крім фізичних осіб - підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування), 5 та 5 і частини першої статті 4 цього Закону, - на суму доходу' (прибутку), отриманого від їх діяльності, що підлягає обкладенню податком на доходи фізичних осіб. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток).

У разі якщо таким платником не отримано дохід (прибуток) у звітному періоді або окремому місяці звітного періоду, такий платник має право самостійно визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, встановленої цим Законом. При цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

Відповідно до ч. 5 ст. 8 Закону № 2464 єдиний внесок для платників, зазначених у статті 4 цього Закону, встановлюється у розмірі 22 відсотки до визначеної статтею 7 цього Закону бази нарахування єдиного внеску.

Згідно ч. 2 ст. 9 Закону № 2464 обчислення єдиного внеску здійснюється на підставі бухгалтерських та інших документів, відповідно до яких провадиться нарахування (обчислення) або які підтверджують нарахування (обчислення) виплат (доходу), на які відповідно до цього Закону' нараховується єдиний внесок.

Відповідно до ч. З ст. 9 Закону № 2464 обчислення єдиного внеску податковими органами у випадках, передбачених цим Законом, здійснюється на підставі актів перевірки правильності нарахування та сплати єдиного внеску, звітності, що подається платниками до податкових органів, бухгалтерських та інших документів, що підтверджують суми виплат (доходу), на суми яких (якого) відповідно до цього Закону нараховується єдиний внесок.

Згідно ч. 8 ст. 9 Закону № 2464 (у редакції, що діє з 01.01.2018) платники єдиного внеску, крім платників, зазначених у пунктах 4, 5 та 5і частини першої статті 4 цього Закону, зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 20 числа наступного місяця, крім гірничих підприємств, які зобов`язані сплачувати єдиний внесок, нарахований за календарний місяць, не пізніше 28 числа наступного місяця.

Згідно ч. 12 ст. 9 Закону № 2464 єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Відповідно до ч. 4 ст. 25 Закону № 2464 податковий орган у порядку, за формою та у строки, встановлені центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, надсилає в паперовій та/або електронній формі платникам єдиного внеску вимогу про сплату недоїмки з єдиного внеску.

Вимога про сплату недоїмки є виконавчим документом.

Згідно з пунктами 3, 4 розділу VI Інструкції про порядок нарахування і сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 20.04.2015 № 449, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 07.05.2015 за № 508/26953, зі змінами та доповненнями (далі - Інструкція № 449), у разі, якщо дані документальних перевірок свідчать про донарахування сум єдиного внеску, податкові органи надсилають (вручають) платникам вимогу про сплату боргу (недоїмки) протягом 15 робочих днів з дня, що настає за днем вручення платнику акта перевірки, а за наявності заперечень платника єдиного внеску до акта перевірки приймається з урахуванням висновку про результати розгляду заперечень до акта перевірки за формою згідно з додатком 7 до цієї Інструкції (для платника - фізичної особи).

За донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску накладається штраф у розмірі 10 відсотків зазначеної суми за кожний повний або неповний звітний період, за який донараховано таку суму, але не більш як 50 відсотків суми донарахованого єдиного внеску (п. З ч. 11 ст. 25 Закону № 2464).

Відповідно до п.п. З п. 2 розділу VII Інструкції № 449 за донарахування податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску складається рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску за формою згідно з додатком 13 до цієї Інструкції.

Для розрахунку зазначеного штрафу кількість звітних періодів розраховується, починаючи з місяця на який припадає термін подання звітності за період, за який донараховано (обчислено) суми єдиного внеску, та закінчуючи місяцем, на який припадає отримання таким платником акта перевірки від податкового органу або в якому він подав звітність, що містить відомості про суми нарахованого єдиного внеску, де зазначено такі донараховані суми.

Згідно ч. 15 ст. 25 Закону № 2464 рішення податкового органу про нарахування пені та/або застосування штрафів, передбачених частинами одинадцятою і дванадцятою цієї статті, є виконавчим документом.

Відповідно до ч. 16 ст. 25 Закону № 2464 строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та нарахованої пені не застосовується.

З матеріалів справи вбачається, що за результатами документальної позапланової невиїзної перевірки (акт від 12.11.2025 № 42796/20-40-24-09-04/2967312864) встановлено порушення вимог п. 2 ч. 1 ст. 7 Закону № 2464, а саме не нараховано єдиний внесок у зв`язку з заниженням суми чистого оподатковуваного доходу, що є базою для нарахування єдиного внеску за 2024 рік на загальну суму 20 102,75 гривень.

На підставі зазначеного акту перевірки ГУ ДПС у Харківській області,, зокрема, сформовано вимогу про сплату боргу (недоїмки) від 28.11.2025 № Ф-00537222409 та винесено рішення про застосування штрафних санкцій за донарахування відповідним податковим органом або платником своєчасно не нарахованого єдиного внеску від 28.11.2025 № 00537252409, відповідно до вимог чинного законодавства.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що оскаржувані податкові повідомлення рішення та вимога винесені правомірно, є законними, а тому не підлягають скасуванню.

Відповідно до правового висновку вкладеного у постанові Верховного Суду від 07.11.2019 у справі № 826/1647/16 обов`язковою умовою визнання дій суб`єкта владних повноважень протиправними є доведеність Позивачем порушення його прав та охоронюваних законом інтересів цими діями.

Як зазначено в п. 58 рішення Європейського суду з прав людини по справі Серявін та інші проти України, суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку № 11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов`язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов`язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

Наведене дає підстави для висновку, що доводи скаржника у кожній справі мають оцінюватись судами на предмет їх відповідності критеріям конкретності, доречності та важливості у рамках відповідних правовідносин з метою належного обґрунтування позиції суду. Деякі аргументи не можуть бути підставою для надання детальної відповіді на такі доводи.

На підставі вищевикладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог та скасування податкових повідомлень-рішень та вимоги.

У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог відсутні підстави для розподілу судових витрат.

Керуючись ст.ст. 139, 243-246, 250, 255, 295, 297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код НОМЕР_1 ) до Головного управління ДПС у Харківській області (вул. Григорія Сковороди, буд. 46,м. Харків,Харківська обл., Харківський р-н,61057, код ЄДРПОУ43983495) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення-відмовити.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Другого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або набрання законної сили рішенням за наслідками апеляційного провадження.

Суддя Кухар М.Д.