Єдиний державний реєстр судових рішень
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
з питань зупинення провадження у справі
21 травня 2026 року м. Рівне№460/7468/26
Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді К.М.Недашківської, розглядаючи в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, та вирішуючи питання щодо наявності підстав для зупинення провадження у справі,
В С Т А Н О В И В:
До Рівненського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі іменується Позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі іменується Відповідач), в якому позивач просить суд:
визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо виплати до Дня Незалежності України щорічної разової грошової виплати у 2025 році ОСОБА_1 у меншому розмірі, ніж передбачено частиною п`ятою статті 15 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту в редакції Закону №367-ХІV від 25.12.1998, яка передбачає розмір разової грошової виплати для дружин померлих інвалідів війни, які не одружились вдруге 5 (п`ять) мінімальних пенсій за віком;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 щорічної разової грошової допомоги до Дня Незалежності України у 2025 році, передбаченої ст. 15 Законом України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту в редакції Закону № 367-XIV від 25.12.1998 для дружин померлих інвалідів війни, у розмірі п`яти мінімальних пенсій за віком з урахуванням виплаченої суми разової грошової виплати.
Ухвалою суду від 04.05.2026 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі, та призначено справу до розгляду в порядку письмового провадження.
Позивач подав до суду клопотання про зупинення провадження у справі, в якому вказав, що ключовим зверненням ОСОБА_1 із позовом у цій справі є оскарження останньою розміру разової грошової виплати до Дня Незалежності України за 2025 рік, яка передбачена Законом України № 3551-XII від 22.10.93 «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (далі Закон № 3551-XII) у редакції Закону України № 2983-IX від 20.03.2023 "Про внесення змін до деяких законів України щодо разової грошової виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань" (далі Закон № 2983-IX). Така редакція норми Закону № 3551-ХІІ чинна на сьогодні, але її зміст щодо розміру виплати є спірним. Поміж тим постановою Пленуму Верховного Суду від 12.09.2025 № 15 ініційовано звернення до Конституційного Суду України з поданням щодо перевірки на відповідність Основному Закону положень пункту 2 частини першої ст. 1 Закону №2983-ІХ, яким було змінено редакцію ч. 5 ст. 13 Закону № 3551-ХІІ. За результатом звернення Верховного Суду ухвалою колегії суддів Конституційного Суду України відкрито конституційне провадження у справі, яка розглядається колегією суддів Першого сенату Конституційного Суду України з 10.12.2025 (справа №1-6/2025(375/25) (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v236u710-25#Text). Як зазначено в вказаній ухвалі Конституційного Суду України автор клопотання вважає, що оспорюваний припис Закону № 2983 суперечить статтям 17, 22 Конституції України (є неконституційним), оскільки зміна розміру щорічної разової грошової виплати звужує досягнутий високий рівень соціального захисту осіб з інвалідністю внаслідок війни. Також суб`єкт права на конституційне подання твердить, що скасування визначення розміру щорічної разової грошової виплати до Дня Незалежності України за 2023 рік на рівні закону та делегування повноважень із його визначення Кабінету Міністрів України свідчить про звуження змісту й обсягу наявних соціальних прав та невідповідність оспорюваного припису Закону № 2983 статті 22 Конституції України. На підтвердження своєї позиції Верховний Суд посилається на приписи Конституції України, Закону №2983, Закону №3551, законів України, актів Кабінету Міністрів України, юридичні позиції Конституційного Суду України, наводить практику Верховного Суду. Тобто об`єктом перевірки Конституційним Судом України є саме пункт 2 частини першої ст. 1 Закону №2983-ІХ на відповідність статтям 17, 22 Конституції України. Таким чином, питання, яке буде розглянуте Конституційним Судом України (щодо звуження змісту та обсягу соціальних прав ветеранів та делегування повноважень Кабінету Міністрів України визначення розміру разової грошової виплати до Дня Незалежності України) в межах провадження у справі №1-6/2025(375/25), має істотне значення для вирішення справи №460/7468/26.
Вирішуючи питання щодо наявності правових підстав для зупинення провадження у справі, суд зазначає таке.
Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 236 КАС України, суд зупиняє провадження у справі в разі: об`єктивної неможливості розгляду цієї справи до вирішення іншої справи, що розглядається в порядку конституційного провадження, адміністративного, цивільного, господарського чи кримінального судочинства, - до набрання законної сили судовим рішенням в іншій справі; суд не може посилатися на об`єктивну неможливість розгляду справи у випадку, коли зібрані докази дозволяють встановити та оцінити обставини (факти), які є предметом судового розгляду.
Так, предметом розгляду цієї справи є правомірність дій Відповідача щодо виплати Позивачу разової грошової виплати до Дня Незалежності України у 2025 році у розмірі 650,00 грн; дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо виплати до Дня Незалежності України щорічної разової грошової виплати у 2025 році у меншому розмірі, ніж передбачено частиною п`ятою статті 15 Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту в редакції Закону №367-ХІV від 25.12.1998.
Судом встановлено, що ухвалою Конституційного Суду України від 10.12.2025 по справі № 1-6/2025(375/25) відкрито конституційне провадження у справі за конституційним поданням Верховного Суду щодо відповідності Конституції України (конституційності) підпункту 2 пункту 1 розділу I Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо разової грошової виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» від 20 березня 2023 року № 2983-IX, яким частину п`яту статті 13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» від 22 жовтня 1993 року № 3551-XII зі змінами (далі - Закон № 3551) викладено в такій редакції: «Щороку до Дня Незалежності України особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України».
Разом з тим, суд зазначає, що станом на 10.12.2025 (дата відкриття конституційного провадження) разова грошова виплата до Дня Незалежності України у 2025 році Позивачу вже була виплачена з урахуванням приписів чинної редакції статті 15 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», відповідно до якої, щороку до Дня Незалежності України особам з інвалідністю внаслідок війни виплачується разова грошова виплата у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України в межах відповідних бюджетних призначень, встановлених законом про Державний бюджет України.
Водночас, відповідно до положень статті 152 Конституції України закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.
Відтак, суд зазначає, що рішення Конституційного Суду України справі № 1-6/2025 не впливає на правове регулювання вже здійсненої виплати Позивачу у 2025 році.
Оскільки Конституційним Судом України на момент виникнення спірних правовідносин не було ухвалено рішення яким визнано неконституційними приписи пп. 2 п. 1 розділу I Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо разової грошової виплати ветеранам війни та жертвам нацистських переслідувань» від 20.03.2023 №2983-IX, тому відповідно відсутня об`єктивна неможливість розгляду цієї справи до розгляду Конституційним Судом України справи №1-6/2025(375/25).
За наведеного, вищевказане клопотання позивача не підлягає задоволенню.
Враховуючи наведене та керуючись статтями 236, 241, 243, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В :
Клопотання ОСОБА_1 про зупинення провадження у справі №460/7468/26 залишити без задоволення.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.
Ухвала окремо не оскаржується. Заперечення на ухвалу можуть бути включені до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя К.М. Недашківська