Рішення № 136706803, 21.05.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2026
Номер справи
420/29659/24
Номер документу
136706803
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/29659/24

Р І Ш Е Н Н Я

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Вікторії ХОМ`ЯКОВОЇ, розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (відповідач-1), Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (відповідач-2), в якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком з 15.07.2024 року у відповідності до вимог статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди з 22.05.2001 по 31.07.2005 та з 18.08.2005 по 31.12.2005 у зв`язку з доглядом за особою з інвалідністю І групи, що дає право на призначення пенсії за віком згідно частини першої статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1 пенсію за віком та здійснювати пенсійні виплати з 30.04.2024 року.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що рішення відповідача є протиправним оскільки й протиправно не зараховано до пільгового стажу роботи періоди роботи з 22.05.2001 по 31.07.2005 рр. та з 18.08.2005 по 31.12.2005 рр. у зв`язку з доглядом за особою з інвалідністю І групи. Позивачка вважає своє право на пенсійне забезпечення порушеним, просить задовольнити позов.

Ухвалою суду від 26.09.2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст.262 КАС України).

10.10.2024 відповідач-2 надав до суду відзив на позовну заяву, в якому вказав, що не погоджується з вимогами позовної заяви, вважає її безпідставною та такою, що не підлягає задоволенню. Право на отримання пенсії визначено у ст. 8 Закону №1058, яким користуються громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж , а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом. У відповідності до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», пенсія за віком призначається особам після досягнення 60 років за наявності 31 року страхового стажу. призначення Відповідно до пункту 4.2 Порядку №22-1, розгляд документів, наданих до заяви для пенсії Позивача провадився за принципом «екстериторіальності» Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області. Після перевірки матеріалів електронної пенсійної справи Рішенням № 154750011507 від 15.07.2024 територіальним органом Пенсійного фонду України відмовлено в призначенні пенсії за віком позивачу відповідно до 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», оскільки відсутній належним чином підтверджений страховий стаж у розмірі 31 року. Згідно розрахунку стажу підтверджено лише 27 років 01 місяць 22 дні страхового стажу, що не дає право на призначення пенсії. Відсутні підстави для зарахування до страхового стажу періодів догляду не працюючої особи за особою - інвалідом 1 групи з 22.05.2001 по 31.07.2005 та з 16.08.2005 по 01.12.2006, оскільки в індивідуальних відомостях про застраховану особу форми ОК-5 відсутні дані про нараховану заробітну плату та сплату страхових внесків до Пенсійного фонду України. Такий догляд має бути підтверджений довідками Управління соціального захисту населення та відповідними висновками з медичної установи про те, що пенсіонер потребував постійного стороннього догляду.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог, відзиву на позовну заяву, оцінивши докази відповідно до вимог ст.ст.72-79 КАС України, судом встановлено наступні факти та обставини.

ОСОБА_1 звернулася до територіального органу Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком у зв`язку з досягненням 60 років..

Відповідно до п.4.2 Порядку подання та оформлення документів для призначення пенсій відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України № 22-1 від 25.11.2005 (надалі по тексту Порядок № 22-1), після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.

Засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначено структурний підрозділ органу, що призначає пенсію Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, яке було уповноважене розглянути подану позивачем заяву.

На підставі заяви та наданих документів Головним управління Пенсійного фонду України в Харківській області винесено рішення від 15.07.2024 року про відмову позивачу у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного мстрахового стажу.

Після перевірки наданих позивачем документів, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області було встановлено, що страховий стаж становить - 27 років 01 місяць 22 дні.

Вважаючи рішення відповідача протиправним позивач за захистом своїх прав звернувся до суду.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні приписи законодавства.

Частиною 2 статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до статті 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел визначаються Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року №1058-ІV (надалі також Закон №1058).

Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено право громадян України на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.

Відповідно до статті 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок (ч. 1).

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Головним управлінням Пенсійного Фонду України в Харківській області, при прийнятті рішення про призначення ОСОБА_1 пенсії за віком, до страхового стажу не було зараховано в повному обсязі період догляду за інвалідом І групи.

В період з 22.05.2001 року по 01.12.2006 рік позивачка здійснювала догляд за чоловіком (інвалідом І групи) ОСОБА_2 . У вказаний проміжок часу, їй було призначено допомогу - компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі за особою з інвалідністю, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 . Дана інформація підтверджується довідкою №863, виданою Овідіопольським відділом Управління соціального захисту населення Одеської військової адміністрації від 14.05.2024 року.

Законом України від 09.07.2003 № 1058-ІУ «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» передбачено зарахування за певних умов до страхового стажу періодів догляду, зокрема, за особою з інвалідністю І групи.

Період догляду зараховується до страхового стажу, якщо людина, яка здійснювала догляд:

є працездатною (не досягла пенсійного віку та не є особою з інвалідністю);

не працювала в такий період;

отримувала в органах соціального захисту населення допомогу, надбавку або компенсацію відповідно до законодавства.

При дотриманні таких умов період догляду враховується до страхового стажу людини, оскільки згідно статті 11 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у цей період вона є застрахованою особою. Страхувальником для неї є відповідний орган соціального захисту населення, що виплачує їй допомогу, надбавку або компенсацію.

30.07.2024 позивачка звернулась до Овідіопольського відділу Управління соціального захисту населення Одеської районної адміністрації із заявою щодо надання інформації та відомостей про неї, як про застраховану особу.

27.08.2024 позивачка отримала відповідь від Управління соціального захисту населення Одеської районної військової адміністрації, що згідно з наданою Овідіопольським відділом Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації інформації, вона дійсно перебувала на обліку в Управлінні соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області та отримувала компенсацію як фізична особі, яка надавала соціальні послуги з догляду на непрофесійній основі, а саме за особою з інвалідністю І групи, ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у період з 22.05.2001 по 01.12.2006 року.

У відповідності до пункту 3 розділу IV Положення № 10-1 відомості до Реєстру застрахованих осіб, зміни, уточнення до них повинні були вноситись в електронній формі в автоматичному режимі на підставі: звітності, що подається страхувальниками (в даному випадку управлінням соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області) до Пенсійного фонду України. Наразі, управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області знаходиться в стані припинення, а в юридичної особи - Управління соціального захисту населення Одеської районної державної адміністрації Одеської області - на даний момент відсутні правові підстави для подання звітності про нарахування позивачці єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування за іншу юридичну особу, а саме управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, яке знаходиться в стані припинення.

Відтак, періоди з 22.05.2001 по 31.07.2005 та з 18.08.2005 по 31.12.2005 догляду за інвалідом І групи з періоди не були зараховані до страхового стажу позивачки через бездіяльність Управління соціального населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області позивачці, яке не вносило до Реєстру застрахованих осіб відомості щодо утримання страхових внесків з сум компенсації ОСОБА_1 та сплати їх до ПФУ.

Відтак, враховуючи, що несплата страхових внесків відбулась з вини Управління соціального захисту населення Овідіопольської районної державної адміністрації Одеської області, а не позивачки, то відповідач має зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди з 22.05.2001 по 31.07.2005 та з 18.08.2005 по 31.12.2005 у зв`язку з доглядом за особою з інвалідністю І групи.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку про протиправність рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком з 15.07.2024 року у відповідності до вимог статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Вирішуючи даний спір, суд також враховує, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним і таким, що виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб`єкта владних повноважень, і у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникла б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення суду.

Аналіз норм ст.245 КАС України, у їх взаємозв`язку зі статтями 2, 5 КАС України, свідчить про те, що суд може зобов`язати відповідача - суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача. Якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб`єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.

За таких обставин, оскільки у спірних відносинах компетентним органом для розгляду заяви позивача про призначення пенсії за віком визначено Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області, то саме цей орган і має завершити процедуру призначення позивачу пенсії за віком.

З огляду на зазначене, для повного та ефективного захисту прав позивача та дотримання гарантій щодо остаточного вирішення спору між сторонами, суд вважає необхідним зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до стажу роботи ОСОБА_1 періоди з 22.05.2001 по 31.07.2005 та з 18.08.2005 по 31.12.2005 догляду за особою з інвалідністю І групи, та повторно розглянути заяву позивачки від 08.07.2024 року про призначення пенсії за віком, та прийняти відповідне рішення з врахуванням висновків суду.

Частиною 1 ст.77 КАС України передбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.

Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Під час перевірки правомірності оскаржуваних рішень суд керується критеріями закріпленими у ст.2 КАС України, які повною мірою відображають принципи адміністративної процедури.

З огляду на вищенаведене, суд вважає що адміністративний позов позивача підлягає частковому задоволенню.

Відповідно до ч. 3 ст. 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

При розподілі судових витрат суд враховує, що позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн.

У зв`язку з частковим задоволенням позову, відповідно до приписів ч.3 ст.139 КАС України, понесені позивачем судові витрати підлягають стягненню з відповідача пропорційно до задоволених позовних вимог, у розмірі 605,60 грн (1211,20 грн / 2 = 605,60 грн).

Керуючись ст. ст. 2-9, 139, 242, 246, 250, 251, 255, 262, 295, 297 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 - задовольнити частково.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо відмови ОСОБА_1 в призначенні пенсії за віком з 15.07.2024 року у відповідності до вимог статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди з 22.05.2001 по 31.07.2005 та з 18.08.2005 по 31.12.2005 у зв`язку з доглядом за особою з інвалідністю І групи, та повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 08.07.2024 року про призначення пенсії за віком, та прийняти відповідне рішення з врахуванням висновків суду.

В іншій частині позовних вимог - відмовити.

Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) витрати по сплаті судового збору у сумі 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя Вікторія ХОМ`ЯКОВА