Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"21" травня 2026 р. справа № 300/651/26
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі судді Микитин Н.М., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом заяви Головного управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області до приватного сільськогосподарського підприємства "Надія" про стягнення коштів у сумі 49 295,88 грн., -
ВСТАНОВИВ:
Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (далі - позивач, ГУ ДПС в Івано-Франківській області) звернулося до суду з адміністративним позовом до приватного сільськогосподарського підприємства "Надія" (далі відповідач, ПСП "Надія") про стягнення податкового боргу в сумі 49 295,88 грн.
Позовні вимоги мотивовані тим, що за відповідачем станом на дату подання позовної заяви обліковується податковий борг в розмірі 49 295,88 грн, який виник у зв`язку із несплатою узгодженого податкового зобов`язання з податку на додану вартість, з податку на прибуток підприємств, з податку на нерухоме майно, з орендної плати з юридичних осіб та з екологічного податку. Враховуючи те, що у встановлений законом строк та ігноруючи податкову вимогу, надіслану відповідачу, сума податкового боргу в розмірі 49 295,88 грн, добровільно не сплачена, позивач просить позов задовольнити повністю та стягнути дану заборгованість.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 16.02.2026 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження, в якій містяться відомості про порядок і строк подання відзиву на позов, відповіді на відзив, заперечення.
Судом на виконання вимог статті 174 Кодексу адміністративного судочинства України відповідачу за адресою його місцезнаходження, що зазначена у ЄДРПОУ (с. Яблуниця, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78731), надіслано рекомендованим листом з повідомленням про вручення копію ухвали про відкриття провадження, в якій зазначено, що дана справа розглядається за правилами спрощеного позовного провадження, однак поштове відправлення повернулося до суду без вручення із відміткою працівника Укрпошти "адресат відсутній за вказаною адресою".
Відповідно до пункту 8 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістку вручено юридичній особі, якщо вона доставлена за адресою, внесеною до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, або за адресою, яка зазначена її представником, і це підтверджується підписом відповідної службової особи.
В силу приписів частини 11 статті 126 Кодексу адміністративного судочинства України вважається, що повістка вручена належним чином, так як поштове відправлення із даною повісткою повернене без вручення адресату з незалежних від суду причин.
Згідно частини 6 статті 162, частини 2 статті 175 Кодексу адміністративного судочинства України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Зважаючи на вищевикладене, судом здійснено розгляд справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до вимог частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України без проведення судового засідання та повідомлення та (або) виклику сторін за наявними у справі матеріалами.
Суд, на підставі положення частини 8 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши і оцінивши докази, прийшов до висновку, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав.
Відповідно до витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, юридична особа - приватне сільськогосподарське підприємство "Надія" зареєстроване 24.03.2000 як суб`єкт господарювання та перебуває на обліку в Головного управління ДПС в Івано-Франківській області, що покладає на нього обов`язок сплачувати у встановленому порядку і розмірі передбачені законодавством податки та збори.
Згідно матеріалів справи, станом на дату подання позовної заяви за відповідачем обліковується заборгованість на загальну суму 49 295,88 грн, яка утворилась внаслідок несплати грошових зобов`язань за платежами:
- з податку на додану вартість на суму 283,04 грн який виник в результаті несплати штрафних санкцій на суму 72,01 грн, відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Н» № 0/30414/0405 від 20.11.2025 на суму 72,01 грн, винесеного на підставі акту про результати камеральної перевірки № 23964/09-19-04-05/30718313 від 03.11.2025 та пені на суму 211,03 грн відповідно до статті 129 Податкового кодексу України, що обліковуються в ІКП платника;
- з податку на прибуток підприємств на суму 157,44 грн, який виник в результаті несплати штрафних санкцій на суму 66,41 грн, відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ш» № 0/30415/0405 від 20.11.2025 на суму 66,41 грн, винесеного на підставі акту про результати камеральної перевірки № 23404/09-19-04-05/30718313 від 27.10.2025 та пені на суму 91,03 грн відповідно до статті 129 Податкового кодексу України, що обліковується в ІКП платника;
- з податку на нерухоме майно на суму 7 428,6 грн, який виник в результаті несплати основного зобов`язання на суму 6 047,0 грн, згідно уточнюючої податкової декларації за 2025 рік, поданої 18.03.2025 на суму 24 188,0 грн, штрафних санкцій на суму 1 209,4 грн, відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ш» № 0/30418/0405 від 20.11.2025 на суму 1209,4 грн, винесеного на підставі акту про результати камеральної перевірки № 23404/09-19-04-05/30718313 від 27.10.2025 та пені на суму 172,2 грн відповідно до статті 129 Податкового кодексу України, що обліковується в ІКП платника;
- з орендної плати з юридичних осіб на суму 41 327,81 грн, який виник в результаті несплати основного зобов`язання на суму 40 586,56 грн, згідно податкової декларації за 2025 рік, поданої 19.02.2025 на суму 121 759,71 грн, податкового повідомлення-рішення форми «ПІ» № 0/30419/0405 від 20.11.2025 на суму 741,25 грн, винесеного на підставі акту про результати камеральної перевірки № 23404/09-19-04-05/30718313 від 27.10.2025;
- з екологічного податку (викиди в атмосферне повітря) на суму 67,36 грн, який виник в результаті несплати штрафних санкцій на суму 36,4 грн, що виникли відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «Ш» № 0/30417/0405 від 20.11.2025 на суму 36,4 грн, винесеного на підставі акту про результати камеральної перевірки № 23404/09-19-04-05/30718313 від 27.10.2025 та пені на суму 30,96 грн відповідно до статті 129 Податкового кодексу України, що обліковується в ІКП платника.
- з екологічного податку (надходження від розміщення відходів) на суму 31,63 грн, який виник в результаті несплати штрафних санкцій на суму 20,16 грн, що виникли відповідно до податкового повідомлення-рішення форми «НІ» № 0/30416/0405 від 20.11.2025 на суму 20,16 грн, винесеного на підставі акту про результати камеральної перевірю № 23404/09-19-04-05/30718313 від 27.10.2025 та пені на суму 11,47 грн відповідно до статті 12І Податкового кодексу України, що обліковується в ІКП платника (а.с.7-42).
Вказані вище податкові повідомлення-рішення та акти перевірки засобами поштового зв`язку рекомендованим повідомленням про вручення відправлення направлялись відповідачу (на податкову адресу платника податків), які не вручені відповідачу з незалежних від контролюючого органу причин, а тому вважається такою, що вручена належним чином.
Із урахуванням вказаного, всі вище вказані податкові повідомлення-рішення вважаються врученими платнику податків у встановленому порядку.
За приписами пункту 57.3 статті 57 Податкового кодексу України, у разі визначення грошового зобов`язання контролюючим органом за підставами, зазначеними у підпунктах 54.3.1-54.3.6 пункту 54.3 статті 54 цього Кодексу, платник податків зобов`язаний сплатити нараховану суму грошового зобов`язання протягом 10 календарних днів, що настають за днем отримання податкового повідомлення-рішення, крім випадків, коли протягом такого строку такий платник податків розпочинає процедуру оскарження рішення контролюючого органу.
У разі оскарження рішення контролюючого органу про нараховану суму грошового зобов`язання платник податків зобов`язаний самостійно погасити узгоджену суму, а також пеню та штрафні санкції за їх наявності протягом 10 календарних днів, наступних за днем такого узгодження.
Крім того, суд зазначає, що не підлягає оскарженню грошове зобов`язання, самостійно визначене платником податків (пункт 56.11 статті 56 ПК України).
Відтак, суд зазначає, що сума грошового зобов`язання в загальній сумі 49 295,88 грн, є узгодженим податковим боргом відповідача.
На виконання вимог пункту 59.1. статті 59 Податкового кодексу України позивачем надіслано відповідачу податкову вимогу форми "Ю" за №0009060-1307-0919 від 17.09.2024, однак вказана вимога була повернута центром поштового зв`язку на адресу позивача, що підтверджується конвертом, копія якого міститься в матеріалах справи (а.с.5-6).
Приписами частини 1 статті 67 Конституції України встановлено, що кожен зобов`язаний сплачувати податки і збори в порядку і розмірах, встановлених законом.
Відповідач у відповідності до пункту 15.1. статті 15 Податкового кодексу України являється платником податків та згідно пункту 16.1.4 статті 16 Податкового кодексу України несе обов`язок по сплаті податків та зборів у строки та розмірах, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до підпункту 16.1.4. пункту 16.1. статті 16 Податкового кодексу України платники податків зобов`язані сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи, що, у відповідності до статті 36 Кодексу, є податковим обов`язком. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком, збором та є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом. Підстави припинення податкового обов`язку, крім його виконання, визначені пунктом 37.3. статті 37 Податкового кодексу України. Згідно пункту 38.1. статті 38 Податкового кодексу України виконанням податкового обов`язку визнається сплата в повному обсязі платником відповідних сум податкових зобов`язань у встановлений податковим законодавством строк. Пунктом 38.2. статті 38 Податкового кодексу України визначено, що сплата податку та збору здійснюється платником податку безпосередньо, а у випадках, передбачених податковим законодавством, - податковим агентом, або представником платника податку.
Згідно підпункту 20.1.19. пункту 20.1 статті 20 Податкового кодексу України контролюючі органи наділені, зокрема, правом застосовувати до платників податків передбачені законом фінансові (штрафні) санкції (штрафи) за порушення податкового чи іншого законодавства, контроль за додержанням якого покладено на контролюючі органи; стягувати до бюджетів та державних цільових фондів суми грошових зобов`язань та/або податкового боргу у випадках, порядку та розмірі, встановлених цим Кодексом та іншими законами України; стягувати суми недоїмки із сплати єдиного внеску; стягувати суми простроченої заборгованості суб`єктів господарювання перед державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) за кредитами (позиками), залученими державою (Автономною Республікою Крим чи територіальною громадою міста) або під державні (місцеві) гарантії, а також за кредитами із бюджету в порядку, визначеному цим Кодексом та іншими законами України.
Підпунктом 14.1.156. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України визначено, що податкове зобов`язання - це сума коштів, яку платник податків, у тому числі податковий агент, повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податок або збір на підставі, в порядку та строки, визначені податковим законодавством (у тому числі сума коштів, визначена платником податків у податковому векселі та не сплачена в установлений законом строк), та/або сума коштів, сформована за рахунок податкових пільг, що були використані платником податків не за цільовим призначенням чи з порушенням порядку їх надання, встановленим цим Кодексом та/або Митним кодексом України.
Згідно підпункту 14.1.39. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України грошове зобов`язання платника податків - сума коштів, яку платник податків повинен сплатити до відповідного бюджету або на єдиний рахунок як податкове зобов`язання та/або інше зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, та/або штрафну (фінансову) санкцію, що справляється з платника податків у зв`язку з порушенням ним вимог податкового законодавства та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, а також санкції за порушення законодавства у сфері зовнішньоекономічної діяльності та пеня.
Відповідно до підпункту 14.1.175. пункту 14.1. статті 14 Податкового кодексу України податковий борг це сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом.
Враховуючи вищевикладене, суд зазначає, що сума узгодженого грошового зобов`язання за штрафними (фінансовими) санкціями (штрафами) з податку на додану вартість в розмірі 283,04 грн, податку на прибуток підприємств в сумі 157,44 грн, податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки в розмірі 7 428,6 грн, з орендної плати з юридичних осіб на суму 41 327,81 грн, з екологічного податку (викиди в атмосферне повітря) на суму 67,36 грн та з екологічного податку (надходження від розміщення відходів) на суму 31,63 грн що разом становить 49 295,88 грн, є податковим боргом відповідача, який ним не сплачено.
Податковий борг відповідача підтверджується, наявними в матеріалах справи податковими деклараціями, податковими повідомленнями-рішеннями, довідкою про суму податкового боргу та зворотнім боком облікових карток платника податків.
Доказів, які б свідчили про погашення заборгованості, що є предметом стягнення або спростування її наявності, відповідачем суду не надано.
За таких обставин суд приходить до висновку, що відповідач зобов`язаний погасити податковий борг в загальній сумі 49 295,88 грн. Наявність такого обов`язку у відповідача є визначальною для вирішення вказаного спору, крім того, даний обов`язок забезпечується статтею 67 Конституції України.
Відповідно до пункту 95.1. статті 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідно пункту 95.3. статті 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків/електронних гаманців платника податків у банках, небанківських надавачах платіжних послуг/емітентах електронних грошей, обслуговуючих такого платника податків, та з рахунків платників податків у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, відкритих у центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органам, у розмірі суми податкового боргу або його частини.
Враховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку, що позовні вимоги Головного управління ДПС в Івано-Франківській області про стягнення з приватного сільськогосподарського підприємства "Надія" податкового боргу в сумі 49 295,88 грн є обґрунтованими, а позов таким що підлягає до задоволення.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити повністю.
Стягнути із приватного сільськогосподарського підприємства "Надія" (код ЄДРПОУ 30718313) з розрахункових рахунків у банках, що його обслуговують та за рахунок готівки, що належить товариству в дохід бюджету заборгованість в розмірі 49 295 (сорок дев`ять тисяч двісті дев`яносто п`ять) гривень 88 копійок.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Учасники справи:
позивач - Головне управління Державної податкової служби в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 43968084, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018);
відповідач - Приватне сільськогосподарське підприємство "Надія" (код ЄДРПОУ 30718313, с. Яблуниця, Верховинський район, Івано-Франківська область, 78731).
Суддя Микитин Н.М.