Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"05" травня 2026 р. справа №300/1502/26
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Шумея М.В.,
секретаря судового засідання Гуменюк М.В.;
за участю: позивача ОСОБА_1 ,
представника позивача Бельмеги М.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області (далі відповідач) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії.
Позовні вимоги мотивовані тим, що відповідачем протиправно відмовлено у проведені перерахунку пенсії та не враховано довідку Державної служби статистики України від 20 березня 2024 року № 05.6-16/83-24 про заробітну плату позивача за періоди роботи з 30 жовтня 1979 року по 25 березня 1982 року, що призвело до невірного обчислення розміру пенсії, згідно Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та, відповідно, зменшення її суми. Просив позов задовольнити.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 23.03.2026 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.
Представники відповідача проти заявлених позовних вимог заперечили з мотивів, наведених у відзиві, який міститься в матеріалах справи. Вказали, що позивачу було призначено пенсію за віком згідно Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування. Головним управління Пенсійного фонду України в Закарпатській області правомірно відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки позивачем не додано належної довідки про заробітну плату за 60 календарних місяців. Просили у задоволенні позову відмовити.
Ухвалою суду від 08.04.2026 клопотання позивача про виклик свідків задоволено. Призначено справу до судового розгляду з повідомленням (викликом) сторін. Викликано у судове засідання, яке відбудеться 05.05.2026 о 11:00 год., в якості свідків: ОСОБА_2 , ОСОБА_3 .
Позивачем подано відповідь на відзив згідно якого зазначає, що аргументи наведені відповідачами є безпідставними, а подана ним довідка Державної служби статистики України від 20 березня 2024 року № 05.6-16/83-24 містить належні відомості про його заробітну плату за періоди роботи з 30 жовтня 1979 року по 25 березня 1982 року.
Позивач та його представник в судовому засіданні позовні вимоги підтримали, просили позов задовольнити повністю.
Відповідачі в судове засідання не з`явилися, хоча про дату, час та місце судового розгляду повідомлялися належним чином.
Свідок ОСОБА_2 в судовому засіданні суду пояснив, що у період, зокрема, з 1979 по 1982 працював у Верховинському лісокомбінаті разом із ОСОБА_1 , який на той час був головою профспілки Верховинського лісокомбінату об`єднання Прикарпатліс. Вказав, що заробітна плата, яку позивач отримував у лісокомбінаті співпадають з даними зазначеними Державною службою статистики України.
Свідок ОСОБА_3 в судовому засіданні суду пояснив, що у період з 1979 по 1982 також працював на одному підприємстві із ОСОБА_1 , а саме у Верховинському лісокомбінаті. Повідомив, що останній працював на посаді голови профспілки Верховинського лісокомбінату.
Суд, розглянувши справу за правилами спрощеного позовного провадження, дослідивши в сукупності письмові докази, якими сторони обґрунтовують позовні вимоги та заперечення на позов, встановив наступне.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , отримує з пенсію за віком згідно Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
06.08.2025 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії за віком зі зміною 5 років заробітку за період з грудня 1979 року по лютий 1982 року виходячи із розміру середньомісячної заробітної плати згідно довідки Державної служби статистики України від 20 березня 2024 року № 05.6-16/83-24.
За результатами розгляду заяви за принципом екстериторіальності, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 13.08.2025 прийнято рішення №926210189455 про відмову у перерахунку пенсії.
Так, у вказаному рішенні зазначено, що відповідач розглянувши подані позивачем документи встановив, що останній не додав довідку про заробітну плату за 60 календарних місяців, а тому підстав для проведення перерахунку немає.
Не погоджуючись з вказаним рішенням відповідача, позивач звернувся з даним позовом до суду.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Стаття 55 Конституції України гарантує кожному право на захист своїх прав і свобод у суді, а також на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Частиною першою статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, який включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Водночас, принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг визначає Закон України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV від 09.07.2003 (надалі Закон №1058-IV).
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії регламентований статтею 40 Закону № 1058-IV (в редакції, чинній на час призначення позивачу пенсії за віком). Так, згідно з частиною першою статті 40 Закону №1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.
У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.
За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі. Додатково за бажанням особи можуть бути виключені періоди строкової військової служби, навчання, догляду за особою з інвалідністю I групи або дитиною з інвалідністю віком до 18 років, за пенсіонером, який за висновком медичного закладу потребує постійного стороннього догляду, догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку, за період з 1 липня 2000 року до 1 січня 2005 року, а також періоди, коли особа підлягала загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню відповідно до пунктів 7, 8, 9 і 14 статті 11 цього Закону та періоди страхового стажу під час карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, з місяця запровадження карантину у 2020 році та шести календарних місяців після його завершення. У всіх випадках, крім випадку, передбаченого абзацом другим цієї частини, період, за який враховується заробітна плата, не може бути меншим, ніж 60 календарних місяців.
Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.
Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
У разі якщо за період з 1 липня 2000 року по 31 грудня 2016 року в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування відсутні відомості, необхідні для призначення пенсії військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), поліцейським, особам рядового і начальницького складу, заробітна плата (дохід) обчислюється на підставі довідки про нараховані суми грошового забезпечення та сплачені страхові внески.
Відповідно до частини першої статті 27 Закону № 1058 розмір пенсії за віком визначається за формулою: П = Зп * Кс, де: П - розмір пенсії, у гривнях; Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи, визначена відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, у гривнях; Кс - коефіцієнт страхового стажу застрахованої особи, визначений відповідно до статті 25 цього Закону.
Частиною другою статті 40 Закону № 1058 встановлено, що заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою: Зп = Зс х (Ск : К), де: Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях; Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії. Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади, що забезпечують формування державної фінансової політики, державної політики у сферах економічного розвитку, статистики. Ск - сума коефіцієнтів заробітної плати (доходу) за кожний місяць (Кз1 + Кз2 + Кз3 + ... + Кзn); К страховий стаж за місяці, які враховано для визначення коефіцієнта заробітної плати (доходу) застрахованої особи.
Згідно з підпунктом 3 пункту 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженого постановою Правління Пенсійного Фонду України від 25.11.2005 за №22-1 (надалі Порядок №22-1), для підтвердження заробітної плати за період страхового стажу з 01 липня 2000 року орган, що призначає пенсію, додає індивідуальні відомості про застраховану особу (додатки 3, 4 до Положення).
За бажанням пенсіонера ним може подаватись довідка про заробітну плату (дохід) по 30 червня 2000 року (додаток 5) із зазначенням у ній назв первинних документів, на підставі яких її видано, їх місцезнаходження та адреси, за якою можливо провести перевірку відповідності змісту довідки первинним документам.
У разі, якщо страховий стаж починаючи з 01 липня 2000 року становить менше 60 місяців, особою подається довідка про заробітну плату (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року (додаток 5).
Відповідно до пункту 2.10 Порядку №22-1 довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
У випадках, коли архівні установи не мають можливості видати довідку за встановленою формою з розшифровкою виплачених сум за видами заробітку, вони можуть видавати довідки, що відповідають даним, наявним в архівних фондах, без додержання цієї форми.
Установлення заробітку для обчислення пенсії на підставі показань свідків не допускається. Виписка зі штатного розпису про посадовий оклад, профспілкові квитки, квитки партій та рухів, громадських об`єднань не є документами, що засвідчують фактичний заробіток для обчислення розміру пенсії.
Як встановлено судом вище, позивач у період з 30 жовтня 1979 року по 25 березня 1982 року працював на посаді голови профспілки Верховинського лісокомбінату об`єднання Прикарпатліс. Вказані обставини сторонами не заперечуються.
06.08.2025 позивач звернувся із заявою про перерахунок пенсії за віком у якій просив зарахувати заробіток за період з грудня 1979 року по лютий 1982 року виходячи із розміру середньомісячної заробітної плати згідно довідки Державної служби статистики України від 20 березня 2024 року № 05.6-16/83-24 та врахувати його при обрахунку пенсії.
До вказаної заяви ОСОБА_1 додав лист-довідку Державної служби статистики України від 20 березня 2024 року № 05.6-16/83-24, у які зазначено інформацію щодо середньомісячної заробітної плати службовців і керівників по галузі Лісова, паперова та деревообробна промисловість по Україні в 1979-1982 роках.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Закарпатській області від 13.08.2025 прийнято рішення №926210189455 про відмову у перерахунку пенсії, оскільки останній не додав довідку про заробітну плату за 60 календарних місяців.
Проте на переконання суду вказана лист-довідку Державної служби статистики України від 20 березня 2024 року № 05.6-16/83-24, містить відомості про суми заробітної плати за період з 1979 по 1982 рік (а.с. 18).
Також, згідно наданих в судовому засіданні пояснень свідка ОСОБА_2 було встановлено, що у період, зокрема, він з 1979 по 1982 працював у Верховинському лісокомбінаті разом із ОСОБА_1 , який був головою профспілки Верховинського лісокомбінату об`єднання Прикарпатліс. При цьому свідком зазначено, що заробітна плата, яку позивач отримував у лісокомбінаті співпадають з даними зазначеними Державною службою статистики України.
Також суд зазначає, що жодних інших відомості про виплачену заробітну плату позивачу немає, так як така інформація до відповідних органів не передавалася та/або не надходила. Вказане підтверджується наданими на звернення позивач та його представника відповідями та архівними довідками від Верховинської районної державної адміністрації, Державного архіву Івано-Франківської області, Головного управління статистки в Івано-Франківській області, Івано-Франківської обласної організації професійної спілки працівників лісового господарства (а.с. 13-17).
За вказаних обставин, суд не встановлено підстав, які б викликали сумнів у достовірності даних, зазначених у довідці Державної служби статистики України від 20 березня 2024 року № 05.6-16/83-24.
Окрім цього суд звертає увагу, що відповідно до частини третьої статті 44 Закону №1058, органи Пенсійного фонду мають право вимагати відповідні документи від підприємств, організацій і окремих осіб, видані ними для оформлення пенсії, а також в необхідних випадках перевіряти обґрунтованість їх видачі та достовірність поданих відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умови їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством для визначення права на пенсію.
Пунктом 4.2. розділу ІV Порядку №22-1, при прийманні документів працівник сервісного центру: ідентифікує заявника (його представника); надає інформацію щодо умов та порядку призначення (перерахунку) пенсії; реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування; з`ясовує наявність у заявника особливого (особливих) статусу (статусів), особливих заслуг, інших обставин, які можуть бути підставою для встановлення підвищень, надбавок, доплат; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів; сканує документи. На створені електронні копії накладає кваліфікований електронний підпис; надсилає запити про витребування з відповідних інформаційних систем необхідних відомостей, передбачених пунктом 2.28 розділу II цього Порядку; повідомляє про можливості подавати заяви через вебпортал; видає особі або посадовій особі розписку із зазначенням дати прийняття заяви, переліку одержаних і відсутніх документів, строку подання додаткових документів для призначення пенсії та пам`ятку пенсіонеру (додаток 6). Скановані розписка та пам`ятка пенсіонеру зберігаються в електронній пенсійній справі; повідомляє особу, у вибраний нею спосіб, про відсутність відомостей або/та наявність розбіжностей у відповідних інформаційних системах та строки подання необхідних документів для призначення пенсії, не пізніше двох робочих днів після отримання відповіді органу, який веде відповідний інформаційний реєстр.
Таким чином, органи Пенсійного фонду мають право перевіряти обґрунтованість видачі, зміст і належне оформлення наданих документів, проте пенсійним органом, не надано суду жодного доказу щодо витребування чи перевірки необхідної інформацію зазначеної у довідці.
Відтак, доводи відповідачів про те, що за вказаних вище обставин, у нього відсутні будь-які правові підстави для перерахунку пенсії з врахуванням заробітної плати позивача, згідно вказаної довідки є безпідставними.
Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально-економічних можливостей.
Тобто в розрізі даної справи та за умови підтвердження трудового стажу, як громадянин України, позивач наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних (надуманих) підстав.
У зв`язку з цим, на думку суду, неврахування відповідачем вказаних відомостей про заробітну плату, є порушенням конституційних прав позивача на отримання належного пенсійного забезпечення.
Підсумовуючи, суд дійшов висновку, що рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області від 13 серпня 2025 року №926210189455 щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 є протиправним та підлягає скасуванню.
Відтак, для належного способу захисту порушеного права позивача слід зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при визначенні заробітної плати для обчислення та виплати пенсії за період роботи від 30 жовтня 1979 року по 25 березня 1982 року на посаді звільненого голови заводського комітету профспілки Верховинського лісокомбінату взяти до уваги довідку Державної служби статистики України від 20 березня 2024 року № 05.6-16/83-24 для перерахунок пенсії за віком зі зміною періоду 60 місяців до 01.07.2000 року.
Визначаючись щодо розподілу судових витрат суд виходив з того, що згідно з частиною першою статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Відтак, на користь позивача підлягають стягненню за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області понесені нею судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1331,20 грн.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Закарпатській області від 13 серпня 2025 року №926210189455 щодо відмови в проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області при визначенні заробітної плати для обчислення та виплати пенсії за період роботи від 30 жовтня 1979 року по 25 березня 1982 року на посаді звільненого голови заводського комітету профспілки Верховинського лісокомбінату взяти до уваги довідку Державної служби статистики України від 20 березня 2024 року № 05.6-16/83-24 для перерахунок пенсії за віком зі зміною періоду 60 місяців до 01.07.2000 року.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідачів на користь позивача судові витрати, пов`язані з оплатою судового збору в сумі 1331,20 гривень.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Шумей М.В.
Рішення складене в повному обсязі 19 травня 2026 р.