Рішення № 136705464, 21.05.2026, Запорізький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
21.05.2026
Номер справи
280/899/26
Номер документу
136705464
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

21 травня 2026 року Справа № 280/899/26 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Новікової І.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України, Головного управління Національної поліції в Донецькій області, Головного управління МВС України в Донецькій області (ГУМВС), про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

03 лютого 2026 року до Запорізького окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі позивач) до Національної поліції України (далі відповідач 1), Головного управління Національної поліції в Донецькій області (далі відповідач 2), в якому позивач просить суд:

визнати протиправною бездіяльність Національної поліції України щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період служби в органах внутрішніх справ з 31.10.2005 по 06.11.2015;

зобов`язати Національну поліцію України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період служби в органах внутрішніх справ з 31.10.2005 по 06.11.2015;

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період служби в поліції з 07.11.2015 по 02.07.2021;

зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період служби в поліції з 07.11.2015 по 02.07.2021.

09.02.2026 судом відкрито спрощене позовне провадження у справі, розгляд справи призначено без виклику представників сторін.

Ухвалою суду від 23.04.2026 залучено до участі у справі №280/899/26, в якості співвідповідача Головне управління МВС України в Донецькій області (ГУМВС), розгляд адміністративної справи №280/899/26 розпочато спочатку.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що він у період з 27.10.2005 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 по 02.07.2021 проходив службу в Національній поліції України. Позивач зазначає, що при звільненні позивачу не було нараховано та виплачено індексацію грошового забезпечення за весь період несення служби. Позивач вважає бездіяльність відповідачів щодо ненарахування та невиплати позивачу індексації грошового забезпечення за весь час несення служби протиправною, у зв`язку з чим просить задовольнити позовні вимоги.

Відповідач - Національна поліція України проти позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено про те, що ОСОБА_1 з 31.10.2005 по 06.11.2015 проходив службу в Головному управлінні Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, а з 07.11.2015 по 02.07.2021 проходив службу в ГУНП в Донецькій області. Представник відповідача зазначає, що позивач службу в центральному органі управління поліції в період часу з 31.10.2005 по 06.11.2015 не проходив та й не міг проходити, оскільки, Національну поліцію України, як центральний орган виконавчої влади, утворено постановою Кабінету Міністрів України від 02.09.2015 №641 саме 07.11.2015. Відповідач зазначає, що відповідно до вказаної постанови КМУ Національна поліція України новостворений центральний орган виконавчої влади який не є правонаступником міліції (органів внутрішніх справ), та не є структурним підрозділом Міністерства внутрішніх справ України. Юридична особа Головне управління Міністерства внутрішніх справ України в Донецькій області, станом на сьогодні існує хоча і перебуває в стані припинення. Відповідно до законодавства така особа також може бути відповідачем у суді. Відповідач зазначає, що оскільки, органом де позивач проходив службу в спірний період, а саме з 31.10.2005 по 06.11.2015 є ГУМВС України в Донецькій області, відповідачем в даній справі за вказаний період має бути саме ГУМВС України в Донецькій області. Відповідач зазначає, що він не є належним відповідачем по справі, а тому позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Відповідач - Головне управління Національної поліції в Донецькій області проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено, що механізм та порядок проведення індексації грошових доходів, в тому числі перелік доходів, який підлягає індексації, визначається Порядком проведення індексації грошових доходів населення, який затверджено постановою КМУ від 17.07.2003 №1078 (далі - Порядок). Станом на 07.11.2015 Порядком не було передбачено проведення індексації грошового забезпечення поліцейських. Відповідач зазначає, що згідно зі змінами до Порядку, внесеними постановою КМУ від 18.10.2017 №782, з листопада 2017 року грошове забезпечення поліцейських включено до переліку доходів осіб, чиї грошові доходи підлягають індексації та які одержані в гривнях на території України, і не мають разового характеру. Таким чином, до листопада 2017 року у Головного управління не було правових підстав для нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення. Відповідач зазначає, що індексація грошового забезпечення ОСОБА_1 за період з 07.11.2015 по 02.07.2021 нараховувалась та виплачувалась відповідно до норм чинного на даний період законодавства та у відповідних розмірах. З урахуванням викладеного у відзиві на позовну заяву, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Відповідач - Головне управління МВС України в Донецькій області (ГУМВС) проти задоволення позовних вимог заперечив. В обґрунтування заперечень зазначено про те, що постановою КМУ від 11.07.2007 №913 «Про внесення змін до Порядку проведення індексації грошових доходів населення» внесено зміни до Порядку №1078, доповнивши абзац п`ятий пункту 2 після слів «військовослужбовців» словами «осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби». Зазначена постанова КМУ набрала чинність 25.07.2007. Відповідач зазначає, що підстави для виплати індексації його грошового забезпечення за період з 31.10.2005 по 25.07.2007 відсутні. Також, представник відповідача вказував на те, що надати довідку про нарахування та виплату індексації грошового забезпечення ОСОБА_1 за період проходження служби в ГУ МВС України в Донецькій області з 31.10.2005 по 06.11.2015 не має можливості у зв`язку із знищенням документів через збройну агресію російської федерації проти України. З урахуванням викладеного у відзиві на позовну заяву, відповідач просив відмовити у задоволенні позовних вимог.

Суд, повно та всебічно встановивши обставини справи, дослідивши та оцінивши надані докази у їх сукупності та взаємозв`язку, встановив наступне.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 з 27.10.2005 по 06.11.2015 проходив службу в органах внутрішніх справ України, а з 07.11.2015 по 02.07.2021 проходив службу в Національній поліції України.

02.07.2021 згідно наказу №359о/с позивача звільнено зі служби в поліції на підставі п.7 ч.1 ст. 77 ЗУ «Про Національну поліцію» (за власним бажанням).

Вважаючи, що протягом проходження служби грошове забезпечення виплачувалось йому не у повному обсязі, позивач звернувся з даним позовом до суду.

Щодо позовних вимог про нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 07.11.2015 по 02.07.2021.

Відповідно до ч.5 ст.94 Закону України «Про Національну поліцію» грошове забезпечення поліцейських індексується відповідно до закону.

Згідно з частиною 1 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.

Відповідно до інформації, яка розміщена на офіційному веб-сайті Держстату України у квітні місяці 2016 року величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації у 103 відсотка та складала 103,5 відсотка.

Частиною 3 статті 4 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» встановлено, що для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18.10.2017 №782 до вказаної постанови №1078 внесено зміни та включено поліцейських до переліку категорій осіб, яким здійснюється індексація грошового забезпечення.

Частиною 2 статті 8 Закону України «Про індексацію грошових доходів населення» передбачено, що за наявності підстав, визначених цим Законом, право населення на реалізацію зазначених гарантій не залежить від прийняття рішень відповідними органами.

Ураховуючи наведені норми законодавства, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги в частині зобов`язання відповідача нарахувати та виплатити позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 07 листопада 2015 року.

При цьому, суд вважає за необхідне зауважити, що індексація грошового забезпечення поліцейських не ставиться в залежність від набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України №782, оскільки така індексація прямо передбачена положеннями Закону України «Про Національну поліцію» та Закону України «Про індексацію грошових доходів населення».

Аналогічна правова позиція висловлена Верховним Судом у постанові від 16.07.2020 по справі №2140/1763/18, від 21.01.2021 по справі №160/35/20, яка враховується судом під час прийняття рішення по даній справі.

Також, судом встановлено, що за період з 01.11.2017 по 02.07.2021 позивачу виплачена індексація грошового забезпечення, що підтверджується довідкою Управління фінансового забезпечення та бухгалтерського обліку ГУНП в Донецькій області від 25.02.2026 №102.

За таких обставин, суд дійшов висновку, що відповідачем протиправно не було нараховано та виплачено позивачу індексацію грошового забезпечення за період з 07 листопада 2015 року по 30 жовтня 2017 року включно, у зв`язку з чим наявні підстави для зобов`язання відповідача 2 нарахувати та виплатити позивачу індексацію за зазначений період. В іншій частині позовні вимоги є безпідставними та задоволенню не підлягають, оскільки позивачу виплачувалась індексація грошового забезпечення з 01.11.2017.

Щодо позовних вимог про зобов`язання Національну поліцію України нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період служби в органах внутрішніх справ з 31.10.2005 по 06.11.2015, суд зазначає таке.

Згідно частини першої статті 19 Закону України «Про міліцію» (чинного на час виникнення спірних правовідносин) форми і розміри грошового забезпечення працівників міліції встановлюються Кабінетом Міністрів України і повинні забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування якісного особового складу міліції, диференційовано враховувати характер і умови роботи, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності і компенсувати їх фізичні та інтелектуальні затрати.

За змістом п.1.14 Інструкції про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31 грудня 2007 року № 499, індексація грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу МВС здійснюється в порядку та розмірах, установлених законодавством.

Закон України від 03 липня 1991 року №1282-XII «Про індексацію грошових доходів населення» (далі - Закон № 1282-ХІІ) визначає правові, економічні та організаційні основи підтримання купівельної спроможності населення України в умовах зростання цін з метою дотримання встановлених Конституцією України гарантій щодо забезпечення достатнього життєвого рівня населення України.

Статтею 2 Закону № 1282-ХІІ визначено, що індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру: пенсії; стипендії; оплата праці (грошове забезпечення).

Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.

Постановою Кабінету Міністрів України від 17 липня 2003 року № 1078 затверджено Порядок проведення індексації грошових доходів населення (далі - Порядок № 1078).

Відповідно до п. 2 Порядку №1078 індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані в гривнях на території України, які не мають разового характеру, зокрема грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби.

Відповідно до статті 4 Закону № 1282-ХІІ, індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 101 відсотка.

Обчислення індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення провадиться наростаючим підсумком, починаючи з місяця введення в дію цього Закону.

Для проведення подальшої індексації грошових доходів населення обчислення індексу споживчих цін починається за місяцем, у якому індекс споживчих цін перевищив поріг індексації, зазначений у частині першій цієї статті.

Підвищення грошових доходів населення у зв`язку з індексацією здійснюється з першого числа місяця, що настає за місяцем, у якому опубліковано індекс споживчих цін.

У разі якщо грошові доходи населення підвищено з урахуванням прогнозного рівня інфляції випереджаючим шляхом, при визначенні обсягу підвищення грошових доходів у зв`язку із індексацією враховується рівень такого підвищення у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Згідно статті 6 Закону № 1282-ХІІ, порядок проведення індексації грошових доходів населення визначається Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 5 Порядку № 1078 передбачено, що у разі підвищення розмірів мінімальної заробітної плати, пенсії, виплат, що здійснюються відповідно до законодавства про загальнообов`язкове державне соціальне страхування, стипендій, а також у разі зростання грошових доходів населення без перегляду їх мінімальних розмірів місяць, в якому відбулося підвищення, вважається базовим при обчисленні індексу споживчих цін для індексації грошових доходів населення. У базовому місяці значення індексу споживчих цін приймається за 1 або 100 відсотків. Індексація грошових доходів, отриманих громадянами за цей місяць, не провадиться. З наступного місяця здійснюється обчислення наростаючим підсумком індексу споживчих цін для проведення подальшої індексації.

Отже, на підприємства, установи, організації, незалежно від форм власності, покладається обов`язок проводити індексацію заробітної плати (грошового забезпечення) у разі перевищення величини індексу споживчих цін встановленого порогу індексації.

Таким чином, індексація грошового забезпечення є однією із основних державних гарантій щодо оплати праці. Верховний Суд звертає увагу, що відповідно до вимог чинного законодавства України, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією) є обов`язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Статтею 18 Закону України «Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії» визначено, що законами України з метою надання соціальної підтримки населенню України в цілому та окремим категоріям громадян встановлюються державні гарантії, зокрема, щодо індексації доходів населення з метою підтримання достатнього життєвого рівня громадян та купівельної спроможності їх грошових доходів в умовах зростання цін.

Тобто, індексація грошового забезпечення є однією з основних державних гарантій щодо оплати праці. За вимогами вказаних вище нормативно-правових актів, проведення індексації у зв`язку зі зростанням споживчих цін (інфляцією), є обов`язковою для всіх юридичних осіб-роботодавців, незалежно від форми власності та виду юридичної особи.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові ВЕРХОВНОГО СУДУ від 05.04.2023 по справі №420/12157/21, яка враховується судом під час прийняття рішення.

При цьому, суд зазначає. що право на нараховування та виплату особам рядового і начальницького складу ОВС індексації грошового забезпечення виникло після набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2007 №913, якою було внесено зміни до Порядку проведення індексації грошових доходів населення (Порядок №1078) шляхом доповнення у пункті 2 абзаці 5 після слова «військовослужбовців» словами «осіб рядового і начальницького складу, посадових осіб митної служби», тобто з 25.07.2007.

За таких обставин, з огляду на відсутність доказів нарахування та виплати позивачу індексації грошового забезпечення за період проходження служби в ОВС, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню в частині періоду з 25.07.2007 по 06.11.2015.

При цьому, обов`язок щодо проведення відповідної індексації має бути покладений на Головне управління МВС України в Донецькій області (ГУМВС), оскільки у спірний період позивач не перебував у трудових відносинах з Національною поліцією України.

Відповідно до ч.1 ст.9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Частиною 2 статті 77 КАС України визначено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог ОСОБА_1 .

Відповідно до ч.3 ст.139 КАС України, при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

З матеріалів справи судом встановлено, що позивачем понесено витрати на правову допомогу в розмірі 17000,00 грн., а саме: підготування та подання позовної заяви 7000,00 грн., підготування та подання відповіді на відзив НПУ 5000,00 грн., підготування та подання відповіді на відзив ГУ НПУ 5000,00 грн.

Водночас, суд вважає витрати на правову допомогу в розмірі 17000,00 грн. не співмірними зі складністю адміністративної справи та часом витраченим на надання правової допомоги, у зв`язку з чим, з урахуванням часткового задоволення позовних вимог, такі підлягають зменшенню до 6000,00 грн.

Керуючись ст.ст. 2, 5, 9, 72, 77, 78, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ІПН НОМЕР_1 ) до Національної поліції України (01601, м. Київ, вул. Академіка Богомольця, 10, код ЄДРПОУ 40108578), Головного управління Національної поліції в Донецькій області (85302, Донецька область, м. Покровськ, вул. Мандрика, 7, код ЄДРПОУ 40109058), Головного управління МВС України в Донецькій області (ГУМВС) (87515, Донецька область, м.Маріуполь, вул.Італійська, буд.32, код ЄДРПОУ 08592158), про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління МВС України в Донецькій області (ГУМВС) щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період служби в органах внутрішніх справ з 25.07.2007 по 06.11.2015.

Зобов`язати Головне управління МВС України в Донецькій області (ГУМВС) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період служби в органах внутрішніх справ з 25.07.2007 по 06.11.2015.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Національної поліції в Донецькій області щодо не нарахування та невиплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період служби в поліції з 07 листопада 2015 року по 30 жовтня 2017 року включно.

Зобов`язати Головне управління Національної поліції в Донецькій області нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період служби в поліції з 07 листопада 2015 року по 30 жовтня 2017 року включно.

В задоволенні решти позовних вимог відмовити.

Стягнути на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу в розмірі 3000,00 грн. (три тисячі гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління МВС України в Донецькій області (ГУМВС).

Стягнути на користь ОСОБА_1 витрати на правову допомогу в розмірі 3000,00 грн. (три тисячі гривень 00 копійок) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції в Донецькій області.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його (її) проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції.

Суддя І.В. Новікова