Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2026 року м. Житомир справа № 240/25344/25
категорія 112010203
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Чернової Г.В., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі - відповідач) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, у якому просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку пенсії без урахування довідки про заробітну плат в зоні відчуження виданою Баранівським РЕМ від 17.03.1998 №4, чим самим зменшивши основний розмір пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1 червня 2025 року на підставі довідки від 17.03.1998 №4 про заробітну плату одержану за роботу в зоні відчуження ЧАЕС та визначити середньомісячний заробіток у розмірі 51553,54 грн.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначив, що відповідач протиправно здійснив перерахунок його пенсії без урахуванням довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виданої Баранівським РЕМ від 17.03.1998 №4, що призвело до зменшення основного розміру пенсії з 01.06.2025.
Ухвалою суду прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, справу вирішено розглядати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні) за наявними у справі матеріалами.
Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області подало до суду відзив, в якому зазначило, що ним правомірно здійснено перерахунок пенсії позивача без урахування довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виданої Баранівським РЕМ від 17.03.1998 №4. Просить повністю відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у письмовому провадженні всіх обставин справи в їх сукупності, суд встановив таке.
ОСОБА_2 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Житомирській області та отримує пенсію по 2 групі інвалідності внаслідок захворювання, пов`язаного з роботами по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
До 01.06.2025 пенсія ОСОБА_1 була обчислена із заробітної плати в 30-ти кілометровій зоні ЧАЕС за періоди з 16.08.1987 по 30.08.1987, з 30.08.1987 по 31.08.1987 на підставі довідки, виданої державною акціонерною енергопостачальною компанією «Житомиробленерго» Житомирські електричні мережі Баранівський район електричних мереж від 17.03.1998 №4.
Проте з 01.06.2025 відповідачем здійснено перерахунок та розмір пенсії позивача обчислений, виходячи з п`ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, та становить 17140,37 грн.
Про проведений перерахунок пенсії позивача повідомлено листом від 10.06.2025 № 0600-0307-8/52244.
25.09.2025 позивач звертався до відповідача із заявою щодо проведення перерахунку пенсії виходячи із довідки виданою Баранівським РЕМ від 17.03.1998 №4.
Листом від 24.10.2025 відповідач повідомив про відсутність підстав для здійснення перерахунку, оскільки під час контрольну перевірки було переглянуто матеріали пенсійної справи та виявлено, що у довідці не зазначені первинні документи, на підставі яких визначено суми заробітної плати, а також мають місце розбіжності в сумах.
Не погоджуючись із вищезазначеними діями відповідача, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує таке.
Відповідно до ч.1 ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством.
Згідно з ст. 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» порядок призначення пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи визначається Кабінетом Міністрів України.
Механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв`язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначає Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
Відповідно до пп.4 п.3 вказаного Порядку у разі коли особа пропрацювала у зоні відчуження менше календарного місяця у 1986 - 1990 роках, за її бажанням пенсія може обчислюватися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу у зоні відчуження, за весь фактично відпрацьований час, в одному із неповних календарних місяців роботи протягом цих років, без додавання суми заробітної плати за період роботи за межами зони відчуження. У такому разі заробітна плата за весь фактично відпрацьований час ділиться на число відпрацьованих днів, а одержана сума множиться на 25,4. Якщо дні роботи припали на вихідні і святкові дні, розрахунок заробітної плати проводиться у такому ж порядку, як і за роботу у робочі дні, а доплата за вихідні і святкові дні, нарахована за фактично відпрацьований час, з урахуванням установленої кратності додається до суми обчисленої заробітної плати.
Відповідно до статті 15 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» видача довідок про період роботи (служби) по ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, а також на територіях радіоактивного забруднення, про заробітну плату за цей період здійснюється підприємствами, установами, організаціями (військкоматами).
Згідно з пунктом 2.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, довідка про заробітну плату (дохід) особи видається на підставі особових рахунків, платіжних відомостей та інших документів про нараховану та сплачену заробітну плату підприємством, установою чи організацією, де працював померлий годувальник або особа, яка звертається за пенсією. Якщо такі підприємства, установи, організації ліквідовані або припинили своє існування з інших причин, то довідки про заробітну плату видаються правонаступником цих підприємств, установ чи організацій або архівними установами.
Наказом Міністерства соціального політики України від 12.10.2012 №644 затверджена форма довідки про заробітну плату працівників за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, яка видається особам, що виконували роботи по ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в зоні відчуження, яка приймається для проведення перерахунків пенсій даній категорії громадян.
Судом встановлено, що позивачу призначена пенсія по інвалідності 2-ї групи, відповідно до Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсію обчислено, виходячи із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках відповідно до довідки, виданої Баранівським РЕМ від 17.03.1998 №4. На підставі вказаної довідки основний розмір пенсії від середнього заробітку становив 36087,48 грн. ( 51553,54 (середньомісячний заробіток) * 70% ( відсоток втрати працездатності)).
У подальшому, відповідач зменшив основний розмір пенсії від середнього заробітку до 25861.34 грн.
Обгрунтовуючи здійснення перерахунку пенсії відповідач вказав, що перерахунок пенсії позивача здійснено без урахування довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виданої Баранівським РЕМ від 17.03.1998 №4, оскільки в ній зазначено, що позивач брав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30-ти кілометровій зоні Чорнобильської АЕС І та ІІ зона, однак населений пункт перебування в зоні не зазначено. Інших документів про населені пункти (об`єкти), в яких ОСОБА_1 виконував роботи пов`язані з ліквідацією наслідків аварії в зоні радіоактивного випромінювання не надано. Врахувати заробітну плату згідно із довідкою від 17.03.1998 №4 немає можливості, оскільки розрахунок заробітної плати проведено всупереч нормативним документам.
Також вказав, що за період з 16.08.1987 по 30.08.1987 (15 днів) та за 31.08.1987 (1день) відпрацьовано 161 та 7 годин відповідно, що не відповідає кількості годин при 6 годинному робочому дню у зоні відчуження. Крім того, розмір тарифної ставки в довідці від 17.03.1998 №4 не відповідає особовим рахунках по заробітній платі. Постановою Держкомпраці СРСР і Секретаріату ВЦРПС від 7 травня 1989 року № 153/10-43 для працівників, які виконували роботи пов`язані з ліквідацією наслідків аварії в зоні радіоактивного випромінювання, був встановлений 6-годинний робочий день. Робота в понадурочний час оплачується відповідно до ст. 106 Кодексу законів про працю УРСР за перші 2 години понаднормової роботи в полуторному розмірі, а за наступні години в подвійному розмірі, на підставі виправдних документів того періоду (табель обліку робочого часу, шляхові листи). В довідці від 17.03.1998 №4 проведено розрахунок надурочних за відсутності первинних документів.
При цьому в довідці зазначена доплата за 30 годин роботи у вихідні (святкові) дні при 10-ти годинному робочому дні, однак документи, які б підтверджували роботу понад 6 годин відсутні. Отже, розрахунок доплати за роботу у вихідні (святкові) дні при 10-ти годинному робочому дні проведений безпідставною.
Однак, суд зазначає, що наявність сумнівів щодо некоректних записів у документах із сторони відповідача може бути лише підставою для перевірки таких відомостей, а формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів ПФУ шодо обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист.
Відповідна правова позиція була висловлена Верховним Судом у постановах від 30.09.2019 у справі № 638/18467/15-а та від 25.04.2019 у справі №593/283/17.
Після надання позивачем відповідних довідок відповідачу, останній мав право проводити будь які перевірки з приводу правильності розрахунків у ній чи підстав для її видачі, чого відповідачем здійснено не було.
Таким чином, з метою захисту прав позивача суд дійшов висновку про наявність правових підстав для зобов`язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1 червня 2025 року на підставі довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виданої Баранівським РЕМ від 17.03.1998 №4.
Разом з цим, на переконання суду, вимога позивача щодо зобов`язання відповідача під час перерахунку пенсії визначити середньомісячний заробіток саме у розмірі 51553,54 не підлягає до задоволення, оскільки такі дії належать до дискреційних повноважень відповідача.
За таких обставин суд, перевіривши наявні у справі докази, вважає заявлені позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підлягають до часткового задоволення.
Частинами 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб`єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Зважаючи на відсутність підтверджених судових витрат у даній адміністративній справі питання про їх розподіл судом не вирішується.
Керуючись ст. ст. 2, 90, 139-143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
вирішив:
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003, РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 без урахування довідки про заробітну плату в зоні відчуження, виданою Баранівським РЕМ від 17.03.1998 №4.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області провести перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 1 червня 2025 року на підставі довідки від 17.03.1998 №4, виданою Баранівським РЕМ про заробітну плату одержану за роботу в зоні відчуження ЧАЕС.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Г.В. Чернова
21.05.26