Єдиний державний реєстр судових рішень
ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21 травня 2026 року ЛуцькСправа № 140/3271/26
Волинський окружний адміністративний суд у складі судді Стецика Н.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивач) звернувся до суду із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (далі ГУ ПФУ в Рівненській області, відповідач) про визнання протиправними дій щодо обмеження з 01.03.2026 пенсії максимальним розміром та без проведення індексації пенсії передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 №236 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році; зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2026 з урахуванням індексації пенсії відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 №236 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році та без обмеження пенсії максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та він перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області.
Позивач зазначає, що рішеннями Рівненського окружного адміністративного суду та Волинського окружного адміністративного суду у справах №460/8399/24, №140/12555/24, №140/7200/25, №140/4355/25, №140/13144/25 відповідача неодноразово зобов`язували здійснити перерахунок та виплату пенсії позивачу без обмеження її максимальним розміром.
На думку позивача, відповідач, виконуючи вказані судові рішення, повторно обмежував виплату пенсії максимальним розміром, незважаючи на те, що такі дії вже були визнані судами протиправними.
Позивач вказує, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14.10.2025 у справі №140/7200/25, яке набрало законної сили 12.01.2026, відповідача зобов`язано здійснити перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, однак відповідач продовжив виплачувати пенсію як з 01.02.2026, так і з 01.03.2026 з обмеженням її максимальним розміром у сумі 25950,00 грн.
Позивач зазначав, що листом від 13.02.2026 відповідач повідомив про виконання рішення суду відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень.
На думку позивача, відповідно до частини сьомої статті 13 Закону України Про судоустрій і статус суддів судові рішення не можуть бути переглянуті іншими органами чи особами поза межами судочинства, а органи державної влади не можуть приймати рішення, які скасовують судові рішення або зупиняють їх виконання.
Крім того, позивач посилався на статтю 52 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб та зазначав, що ні Кабінет Міністрів України, ні органи Пенсійного фонду України не можуть припиняти чи обмежувати виплату поточної пенсії, встановленої судовим рішенням.
Позивач також зазначив, що рішенням Київського окружного адміністративного суду від 04.03.2026 у справі №320/51895/25 постанову Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 визнано протиправною та нечинною.
Також позивач вказує, що відповідно до наданого відповідачем перерахунку розмір його пенсії станом на 01.02.2026 складав 31229,66 грн, однак 05.03.2026 пенсію виплачено з обмеженням її максимальним розміром у сумі 25950,00 грн.
Позивач зазначає, що з отриманого 07.03.2026 розрахунку пенсії за березень 2026 року вбачається відсутність індексації пенсії за 2026 рік відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 №236, якою передбачено проведення перерахунку пенсій з 01.03.2026 із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,121.
Позивач посилається на положення статей 22, 92 Конституції України, статей 43, 51, 63, 64 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 та від 12.10.2022 №7-р(ІІ)/2022, а також практику Верховного Суду щодо недопустимості обмеження максимального розміру пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ.
Позивач вважає, що має право на перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2026 із урахуванням індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 №236 без обмеження її максимальним розміром.
Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 19.03.2026 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України).
У відзиві на позовну заяву відповідач зазначає, що позивач перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Рівненській області та отримує пенсію відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб.
Відповідач посилається на положення статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, відповідно до яких усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, визначених Кабінетом Міністрів України. На думку відповідача, законодавцем саме Кабінету Міністрів України надано повноваження визначати умови, порядок проведення перерахунку пенсій та встановлювати розміри відповідних виплат.
Також відповідач зазначає, що відповідно до статті 64 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб пенсії військовослужбовців підвищуються відповідно до Закону України Про індексацію грошових доходів населення.
Відповідач посилається на постанову Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 №236 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році, якою встановлено проведення з 01.03.2026 перерахунку пенсій із застосуванням коефіцієнта збільшення у розмірі 1,121.
На думку відповідача, положеннями вказаної постанови також передбачено, що розмір підвищення пенсії в результаті її перерахунку не може перевищувати 2595 грн, а збільшення пенсії здійснюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом.
Відповідач зазначає, що відповідно до частини сьомої статті 43 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб максимальний розмір пенсії з урахуванням надбавок, підвищень, індексації та інших доплат не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для осіб, які втратили працездатність.
Із посиланням на статтю 7 Закону України Про Державний бюджет України відповідач вказував, що з 01.01.2026 прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, становить 2595 грн, а тому максимальний розмір пенсії не може перевищувати 25950 грн.
Відповідач зазначає, що оскільки розмір пенсії позивача перевищує встановлену величину, підстави для виплати індексації, нарахованої відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 №236, відсутні.
Також відповідач вказує, що при зміні прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, розмір пенсії позивача буде переглядатися та підвищуватися відповідно до законодавства.
Крім того, відповідач зазначає, що виплата пенсій та інших соціальних виплат здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, а будь-які бюджетні зобов`язання та платежі можуть проводитись лише за наявності відповідного бюджетного призначення.
На думку відповідача, ГУ ПФУ в Рівненській області не наділене правом самостійно здійснювати виплату коштів без відповідного фінансового забезпечення та бюджетних асигнувань.
Відповідач також посилається на положення Бюджетного кодексу України щодо цільового використання бюджетних коштів та зазначав, що органи Пенсійного фонду України зобов`язані діяти в межах повноважень та у спосіб, визначений Конституцією та законами України.
У зв`язку із наведеним відповідач вважає позовні вимоги безпідставними та просить відмовити у їх задоволенні повністю.
У поданій заяві від 28.03.2026 позивач просить змінити предмет позову та доповнити позовні вимоги.
Заява обґрунтована тим, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14.10.2025 у справі №140/7200/25 відповідача зобов`язано здійснити позивачу перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, однак відповідач при подальшому перерахунку пенсії повторно застосував таке обмеження.
Позивач зазначає, що станом на 01.03.2026 розмір його пенсії після проведеного перерахунку та індексації складав 33824,66 грн, проте фактично виплата здійснювалась у сумі 25950,00 грн із застосуванням постанов Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 та від 30.12.2025 №1778.
На думку позивача, відповідач протиправно зменшив розмір поточної пенсії, незважаючи на судові рішення, якими вже було заборонено зменшення її розміру та застосування максимального обмеження.
Крім того, позивач зазначає, що відповідач безпідставно припинив з 01.04.2026 виплату надбавки на непрацездатного члена сім`ї ОСОБА_2 , оскільки його син продовжує навчання за денною формою у закладі вищої освіти.
Також позивач посилається на протиправність застосування постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821, рішення судів щодо її незастосування та практику Верховного Суду щодо недопустимості застосування нормативно-правових актів, які суперечать Конституції та законам України.
На підставі наведеного позивач просить суд визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо нездійснення виплати поточної пенсії починаючи з 01.03.2026 в розмірі 33824,66 грн, призначеної відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ, без обмеження її максимальним розміром, без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану, без урахування (застосування) постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, з урахуванням індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 №236 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році, та без припинення з 01.04.2026 надбавки на непрацездатного члена сім`ї, на його сина ОСОБА_2 ; зобов`язання відповідача здійснити перерахунок та виплатити ОСОБА_1 поточну пенсії, починаючи з 01.03.2026 в розмірі 33824,66 грн, призначеної відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ, без обмеження її максимальним розміром, без застосування коефіцієнтів до відповідних сум перевищення, встановлених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану, без урахування (застосування) постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, з урахуванням індексації пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 №236 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році, та без припинення з 01.04.2026 надбавки на непрацездатного члена сім`ї, на його сина ОСОБА_2 , з урахуванням раніше проведених виплат.
У поданій заяві від 19.04.2026 позивач зазначив, що 19.04.2026 отримав перерахунок пенсії станом на 01.04.2026, який відповідач здійснив самостійно з метою припинення виплати надбавки на непрацездатного члена сім`ї. Позивач вказує, що відповідач зменшив розмір поточної пенсії з 33824,66 грн до 32527,16 грн шляхом зняття надбавки, однак фактична виплата пенсії продовжувалась у сумі 25950,00 грн із застосуванням обмеження максимальним розміром.
Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд встановив такі обставини та дійшов наступних висновків.
Позивач ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Рівненській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, що підтверджується матеріалами справи.
Позивач звернувся із заявою від 15.01.2026 до ГУ ПФУ в Рівненській області, де просив здійснювати виплату пенсії відповідно до рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14.10.2025 у справі №140/7200/25 без обмеження її максимальним розміром.
Листом від 13.02.2026 №4316-1239/М-02/8-1700/26 ГУ ПФУ в Рівненській області повідомило позивача про те, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14.10.2025 у справі №140/7200/25, з врахуванням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.01.2026, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату основного розміру пенсії з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022, з 01.02.2023, з 01.03.2024, з 01.07.2025, проведених на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 по справі №140/12555/24, за період з 01.02.2020 по 31.08.2020, з 01.02.2021 по 30.11.2021, з 01.02.2022 по 30.06.2025 та з 01.07.2025 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування) визначено Порядком здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень від 14.07.2025 №821, яка набрала законної сили 17.07.2025.
Враховуючи вищезазначене, рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14.10.2025 у справі №140/7200/25 перебуває в роботі в ГУ ПФУ в Рівненській області. Виплата коштів на виконання судового рішення буде проводитися з урахуванням норм Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821.
Крім того, ГУ ПФУ в Рівненській області листом від 20.03.2023 №1700-0203-8/23492 у відповідь на запит ОСОБА_1 на отримання публічної інформації від 14.03.2026 повідомило позивача про те, що згідно з матеріалами пенсійної справи до пенсії за вислугу років була призначена надбавка, як непрацюючому пенсіонеру, який має на своєму утриманні непрацездатних членів сім`ї, до досягнення ними 18-річного віку. Зокрема, надбавка на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , була призначена з моменту призначення пенсії (29.09.2017) до 31.03.2026. Виплата надбавки до пенсії припинена з 01.04.2026 у зв`язку з досягненням ним 18-річного віку.
Додатково листом від 27.03.2026 №8583-5715/М-02/8-1700/26, у відповідь на звернення позивача від 27.02.2026, ГУ ПФУ в Рівненській області повідомило ОСОБА_1 про те, що виплата пенсії у період воєнного стану проводиться з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану від 03.01.2025 №1 та постанови Кабінету Міністрів України Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану від 30.12.2025 №1778. Враховуючи вищезазначене, з 01.03.2026 розмір пенсії позивача до виплати визначений із застосуванням коефіцієнтів, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778, становить 25950,00 грн.
Також листом від 30.03.2026 №8734-5930/М-02/8-1700/26 ГУ ПФУ в Рівненській області у відповідь на звернення позивача від 01.03.2026 повідомило останнього про те, що виплата коштів на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 14.10.2025 у справі №140/7200/25 буде проводитися з урахуванням норм постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень від 14.07.2025 №821.
Розмір проіндексованої пенсії з 01.03.2026 склав 33824,66 грн, в т.ч. 2595,00 грн індексація пенсії з врахуванням постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 №236.
З розрахунку пенсії ОСОБА_1 (пенсійна справа №1701012082 Міноборони) слідує, що з 01.03.2026 ГУ ПФУ в Рівненській області здійснило перерахунок пенсії позивача на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 №236 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році, в результаті чого її розмір (62% грошового забезпечення з індексацією та надбавками, в тому числі доплати на трьох непрацездатних дітей (неповнолітніх утриманців) віком до 18 років) становить 33824,66 грн, в т.ч. 2595,00 грн підвищення (індексація) за 2026 рік, однак фактично пенсійна виплата здійснюється у сумі 25950,00 грн (з урахуванням максимального розміру пенсії).
Як слідує із проведеного перерахунку розміру пенсії ОСОБА_1 , з 01.04.2026 позивачу припинено виплату надбавки на ОСОБА_2 , оскільки останній досяг 18 років, внаслідок цього розмір пенсії позивача становить 32527,16 грн (без нарахування надбавки на ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ), однак фактична виплата пенсії позивачу у квітні 2026 року здійснена у сумі 25950,00 грн, що підтверджується наданим позивачем скріншотом банківського застосунку про зарахування пенсійної виплати.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, регулюються Законом України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб від 09.04.1992 №2262-ХІІ (далі - Закон №2262-ХІІ).
Згідно з абзацом 1 преамбули Закону №2262-XII цей Закон визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Державному бюро розслідувань, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом.
Абзацом 3 преамбули Закону №2262-XII встановлено, що держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.
Згідно з частинами 1, 3 статті 1-1 Закону №2262-XII законодавство про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, базується на Конституції України і складається з цього Закону, Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та інших нормативно-правових актів України, прийнятих відповідно до цих законів.
Зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Статтею 64 Закону №2262-ХІІ визначено, що у разі якщо пенсії, призначені військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію згідно з цим Законом, та членам їх сімей у попередньому календарному році та до дати індексації пенсії включно у році, в якому проводиться індексація пенсій, не перераховувалися відповідно до частини четвертої статті 63 цього Закону, для забезпечення їх індексації проводиться перерахунок пенсій у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, із застосуванням коефіцієнта збільшення, що визначається відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Сума індексації враховується під час подальшого перерахунку пенсії відповідно до статті 63 цього Закону.
25.02.2026 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №236 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році (далі - Постанова №236).
Пунктом 1 Постанови №236 установлено, що з 1 березня 2026 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року №124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,121 з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.
Відповідно до підпунктів 1-2 пункту 2 Постанови №236 з 1 березня 2026 року:
1) розміри пенсій, призначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (без урахування надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством) з урахуванням розміру підвищення пенсій відповідно до пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 16 лютого 2022 року №118 Про індексацію пенсій та заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2022 році, пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року №168 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році, підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році і підпункту 1 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за зазначеним Законом (крім військовослужбовців строкової служби), та членам їх сімей і строк призначення яких до 31 грудня 2025 року включно, підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.
Підвищення пенсії, передбачене абзацом першим цього підпункту, встановлюється додатково до щомісячної доплати до пенсії, передбаченої постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2021 року №713 Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб.
Підвищення пенсії на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, застосовується також у разі поновлення виплати пенсії, призначеної до 31 грудня 2025 року відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, та перерахунку пенсії відповідно до зазначеного Закону, крім перерахунків у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за зазначеним Законом.
Підвищення пенсії, передбачене цим підпунктом, враховується під час подальших перерахунків пенсії відповідно до частини четвертої статті 63 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб;
2) розміри пенсій, передбачені абзацами другим і третім частини першої статті 22 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, підвищені відповідно до пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 року №185 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році, пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25 лютого 2025 року №209 Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році, підвищуються на коефіцієнт збільшення, встановлений пунктом 1 цієї постанови.
Пунктом 3 Постанови №236 встановлено, що розмір підвищення пенсії в результаті її перерахунку, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 2595 гривень; пенсії, перераховані відповідно до цієї постанови, виплачуються з урахуванням положень статті 30 Закону України Про Державний бюджет України на 2026 рік і постанови Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2025 року №1778 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану.
Так, статтею 30 Закону України Про Державний бюджет України на 2026 рік установлено, що у 2026 році у період дії воєнного стану в Україні пенсії, призначені (перераховані), зокрема відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких (пенсійної виплати) перевищує десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням до суми перевищення коефіцієнтів у розмірах і порядку, визначених Кабінетом Міністрів України.
На виконання вказаної норми, Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №1778 від 30.12.2025 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану, пунктом 1 якої установлено, що у період воєнного стану у 2026 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані) зокрема відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосуванням коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.
Однак, суд зауважує, що Законом України Про Державний бюджету України на 2026 рік та постановою Кабінету Міністрів України №1778 від 30.12.2025 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану установлено додаткові підстави для обмеження шляхом застосування коефіцієнтів розміру пенсій, призначених на підставі Закону №2262-ХІІ, що прямо заборонено частиною третьою статті 1-1 Закону №2262-ХІІ.
У рішеннях від 09.07.2007 №6-рп/2007, від 22.05.2008 №10-рп/2008 та від 30.11.2010 №22-рп/2010 Конституційний Суд України дійшов висновку, що законом про Державний бюджет України не можна вносити зміни до інших законів, зупиняти їх дію чи скасовувати їх, оскільки з об`єктивних причин це створює протиріччя у законодавстві; у разі необхідності зупинення дії законів, внесення до них змін і доповнень, визнання їх нечинними мають використовуватися окремі закони.
В абзаці третьому пункту 4 мотивувальної частини рішення від 28.08.2020 №10-р/2020 Конституційний Суд України вкотре наголосив на тому, що скасування чи зміна законом про Державний бюджет України обсягу прав і гарантій та законодавчого регулювання, передбачених у спеціальних законах, суперечить статті 6, частині другій статті 19, статті 130 Конституції України.
Таким чином, застосування при перерахунку пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, постанови Кабінету Міністрів України, якою змінюються умови та / чи норми пенсійного забезпечення, зокрема постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану, є протиправним.
Отже, відсутні підстави для застосування у спірних правовідносинах положень статті 30 Закону України Про Державний бюджет України на 2026 рік і постанови Кабінету Міністрів України №1778 від 30.12.2025 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану.
Рішенням Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 визнано неконституційними положення частини сьомої статті 43 Закону №2262-ХІІ, згідно з якими максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність; тимчасово, у період з 1 січня 2016 року по 31 грудня 2016 року, максимальний розмір пенсії (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством, крім доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною) не може перевищувати 10740 гривень.
Отже, частина сьома статті 43 Закону №2262-ХІІ, якою було передбачено обмеження пенсій максимальним розміром, втратила чинність з дня ухвалення рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.
У постановах від 16.12.2021 у справі №400/2085/19, від 20.07.2022 у справі №340/2476/21, від 25.07.2022 у справі №580/3451/21, від 30.08.2022 у справі №440/994/20, від 17.03.2023 у справі №340/3144/21 та інших Верховний Суд дійшов висновку про те, що у правовідносинах щодо призначення та перерахунку пенсій відповідно до Закону №2262-XII норми зазначеного закону підлягають застосуванню з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016, у зв`язку з чим будь-яке обмеження максимального розміру зазначених пенсій є протиправним.
Суд зауважує, що на момент виникнення спірних правовідносин нормами Закону №2262-ХІІ не передбачено будь-яких обмежень максимального розміру пенсій, призначених відповідно до зазначеного закону, у зв`язку з чим, дії відповідача щодо обмеження пенсії позивача максимальним розміром є протиправними.
Аналогічну правову позицію наводив Верховний Суд у постановах від 25.11.2025 у справі №560/5404/25, від 22.07.2025 у справі №620/5993/24, від 08.04.2025 у справі №380/8998/24, від 24.02.2025 у справі №300/2424/24 та інших.
Згідно з правовою позицією Конституційного Суду України обмеження максимального розміру пенсії та призупинення виплати призначеної пенсії особам, яким право на пенсійне забезпечення встановлене Законом №2262-XII, порушує суть конституційних гарантій щодо безумовного забезпечення соціального захисту осіб, передбачених частиною п`ятою статті 17 Конституції України, які зобов`язані захищати суверенітет, територіальну цілісність і недоторканість України (абзац 10 підпункту 2.2 пункту 2 мотивувальної частини рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016 у справі щодо відповідності Конституції України (конституційності) положень другого речення частини сьомої статті 43, першого речення частини першої статті 54 Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб).
Як встановлено судом, відповідач фактично обмежив позивачу виплату індексації пенсії відповідно до Постанови №236, оскільки станом на березень 2026 року його пенсія перевищує максимальний розмір.
Суд наголошує, що незважаючи на наявність у Постанові №236 застереження про підвищення розміру пенсії у межах максимального розміру пенсії, визначеного законом, станом на час здійснення відповідачем перерахунку пенсії позивача відповідно до Постанови №236 законодавча норма, яка б визначала максимальний розмір пенсії, призначеної відповідно до Закону №2262-ХІІ, фактично відсутня, адже застосуванню підлягають норми Закону №2262-ХІІ саме з урахуванням рішення Конституційного Суду України від 20.12.2016 №7-рп/2016.
Крім того, постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 затверджено Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, яким визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання чинності рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування) (далі - Порядок №821).
Відповідно до п. 2 Порядку №821 у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні:
- судові рішення - рішення суду, що набрали законної сили та видані або ухвалені після набрання чинності Законом України Про гарантії держави щодо виконання судових рішень, на виконання яких стягувачу призначено (перераховано) пенсію (щомісячне довічне грошове утримання суддям у відставці);
- перераховані пенсії за рішенням суду - сума пенсії або щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації пенсії, доплати до надбавок окремим категоріям осіб, які мають особливі заслуги перед Батьківщиною, щомісячної доплати до пенсії, адресної допомоги до пенсійної виплати та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством), визначена як різниця між розміром призначеної/перерахованої на виконання судового рішення суми виплати та визначеним органом Пенсійного фонду України розміром, з урахуванням положень нормативно-правових актів.
Відповідно до п.п. 5, 6 Порядку №821 виплати нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час проводяться щомісяця одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата. На забезпечення таких виплат щомісяця спрямовується частина бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету в межах коштів, передбачених бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік.
Видатки на виплату перерахованих пенсій за рішенням суду здійснюються в межах бюджетних асигнувань відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України на відповідну мету, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, одержувачам, яких включено до переліку станом на 1 число місяця, що передує місяцю, в якому здійснюється виплата.
Згідно з п. 7 Порядку №821 для забезпечення виплат за рішеннями суду, передбачених пунктами 5 і 6 цього Порядку, виплата пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) проводиться в сумі, що визначається пропорційно виділеним на зазначені цілі бюджетним асигнуванням відповідно до розпису державного бюджету/помісячного розпису доходів і видатків бюджету Пенсійного фонду України, які передбачені бюджетом Пенсійного фонду України на відповідний рік, але не більшій від належної до виплати суми, що обліковується в переліку.
Пунктом 8 Порядку №821 встановлено, що невиплачені протягом поточного бюджетного періоду суми нарахованих на виконання рішень суду сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці) за минулий час і перерахованих пенсій за рішенням суду виплачуються в наступному бюджетному періоді в межах встановлених бюджетних асигнувань у порядку, передбаченому пунктами 5-7 цього Порядку.
Відтак, даний Порядок визначає механізм здійснення з бюджету видатків на виплату сум пенсії по виконанню судових рішень, лише щодо нарахування та виплати таких сум до дати набрання чинності судовим рішенням законної сили, а не поточного розміру пенсії на виконання рішення суду.
Судом встановлено, що рішенням Волинського окружного адміністративного суду від 14.10.2025 у справі №140/7200/25, з врахуванням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 12.01.2026, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити ОСОБА_1 перерахунок та виплату основного розміру пенсії з 01.02.2020, з 01.02.2021, з 01.02.2022, з 01.02.2023, з 01.03.2024, з 01.07.2025, проведених на виконання рішення Волинського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 по справі №140/12555/24, за період з 01.02.2020 по 31.08.2020, з 01.02.2021 по 30.11.2021, з 01.02.2022 по 30.06.2025 та з 01.07.2025 без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.
Відповідач вищенаведеними листами підтверджує, що виплата позивачу пенсії на виконання вказаного судового рішення буде проводитися також із застосуванням постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821.
В той же час, як вже зазначалося судом, положення Порядку №821 підлягають застосуванню виключно до сум пенсії, донарахованих на виконання судового рішення та не поширюється на поточну виплату пенсій після проведення розрахунків пенсійним органом на виконання рішення суду.
Суд зазначає, що відсутність фінансування не звільняє державу в особі уповноваженого органу Пенсійного фонду України від обов`язку здійснити таку виплату та не може позбавляти права особи на отримання належних сум пенсій.
Оскільки відповідачем після проведення перерахунку пенсії на виконання судового рішення фактично застосовує порядок виплати, передбачений постановою №821 до поточного розміру пенсії позивача, суд вважає такі дії протиправними.
Суд зазначає, що підзаконні нормативно-правові акти Кабінету Міністрів України не можуть змінювати зміст та обсяг прав особи, визначених законом та підтверджених судовим рішенням, яке набрало законної сили.
Постанова Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821 визначає порядок фінансування видатків на виконання судових рішень, однак не надає органу Пенсійного фонду права виплачувати пенсію у меншому розмірі, ніж визначено проведеним перерахунком та судовим рішенням.
Аналогічно положення постанови Кабінету Міністрів України від 30.12.2025 №1778 не можуть бути підставою для невиконання або неналежного виконання судового рішення, яким встановлено обов`язок здійснювати виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром.
Отже, дії відповідача щодо виплати позивачу пенсії з 01.03.2026 у меншому розмірі, ніж визначено проведеним перерахунком пенсії, є протиправними.
Разом із тим суд зазначає, що позовні вимоги щодо припинення виплати надбавки на непрацездатного члена сім`ї - сина ОСОБА_2 були заявлені позивачем після відкриття провадження у справі та стосуються інших правовідносин, які не охоплювались первісним предметом спору.
Первісний предмет спору у даній справі стосувався правомірності виплати пенсії позивачу у меншому розмірі, ніж визначено проведеним перерахунком, та застосування при її виплаті максимального обмеження.
Натомість питання щодо припинення виплати надбавки на непрацездатного члена сім`ї є окремим предметом спору, який потребує самостійного дослідження фактичних обставин та правових підстав.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позовні вимоги у цій частині задоволенню не підлягають.
З огляду на наведене суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позову.
Оскільки позивач звільнений від сплати судового збору, доказів понесення ним інших судових витрат матеріали справи не містять, судові витрати розподілу не підлягають.
Керуючись статтями 2, 72-77, 243-246, 255, 262, 295 КАС України, суд
ВИРІШИВ:
Позов задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо виплати ОСОБА_1 пенсії з 01 березня 2026 року у меншому розмірі, ніж визначено проведеним перерахунком пенсії.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області здійснити ОСОБА_1 виплату пенсії (з урахуванням раніше виплачених сум) з 01.03.2026 відповідно до проведених перерахунків, без обмеження її максимальним розміром, без застосування коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2026 році у період воєнного стану від 30.12.2025 №1778 та без застосування постанови Кабінету Міністрів України Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень від 14.07.2025 №821, з урахуванням надбавок та індексації відповідно до постанови Кабінету Міністрів України Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році від 25.02.2026 №236.
В задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду
Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Позивач: ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ).
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області (33028, Рівненська область, місто Рівне, вулиця Борисенка Олександра, будинок 7; ідентифікаційний код юридичної особи 21084076).
Суддя Н. В. Стецик