Рішення № 136702057, 14.05.2026, Літинський районний суд Вінницької області

Дата ухвалення
14.05.2026
Номер справи
137/39/26
Номер документу
136702057
Форма судочинства
Цивільне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 137/39/26

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

(заочне рішення)

"14" травня 2026 р.

Літинський районний суд Вінницької області у складі:

головуючого судді Верещинської Я.С.,

за участю секретаря судового засідання Хижук Л.І.,

прокурора Черниш Г.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду в с-щі Літин цивільну справу за позовом Першого заступника керівника Вінницької окружної прокуратури Сергія Чухіля в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області до ОСОБА_1 про витребування земельної ділянки з чужого незаконного володіння,

ВСТАНОВИВ:

Позиція позивача

Перший заступник керівника Вінницької окружної прокуратури Сергій Чухіль в інтересах держави в особі органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах - Якушинецької сільської ради звернувся до суду з позовом до ОСОБА_1 про витребування в комунальну власність Якушинецької сільської ради земельної ділянки з кадастровим номером 0522485400:01:000:0776, площею 0,7292 га, що розташована за межами населеного пункту с. Микулинці, Вінницький район, Вінницька область. Просив стягнути з відповідача на користь Вінницької обласної прокуратури витрати зі сплати судового збору.

В обґрунтування своїх позовних вимог прокурор посилався на те, що Вінницькою окружною прокуратурою під час здійснення процесуального керівництва у кримінальному провадженні, відомості про які внесені до ЄРДР за №42024022110000110 від 22.03.2025, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.364, ч.1 ст.366 КК України встановлено, що на підставі рішення органу місцевого самоврядування, яке фактично сільською радою не приймалось та за яке депутати не голосували, з комунальної власності вибула земельна ділянка. Право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 0522485400:01:000:0776, площею 0,7292 га, ОСОБА_1 набуто на підставі рішення Микулинецької сільської ради Літинського району 35 сесії 7 скликання від 22.10.2020 №784, яке вказаною сесією не приймалось. Крім того, встановлено, що вищевказана земельна ділянка відноситься до земель водного фонду за фактом знаходження в ПЗС водного об`єкта. Так, встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 522485400:01:000:0776, площею 0,7292 га, утворена/сформована з про інвентаризованої земельної ділянки з кадастровим номером 0522485400:01:000:0771 площею 24,3987 га. З огляду на зазначене, земельна ділянка в силу її розташування в межах ПЗС водного об`єкта відноситься до земель водного фонду, а тому не може передаватись у приватну власність. Крім того, на час вибуття (дата рішення, яке надано державному реєстратору на реєстрацію права власності на земельну ділянку 22.10.2020) земельної ділянки в приватну власність Микулинецька сільська рада не була розпорядником земель за межами населеного пункту чи то водного фонду, чи то земель сільськогосподарського призначення, таке право органи місцевого самоврядування отримали з 27.05.2021. З огляду на вищезазначене, спірна земельна ділянка вибула в приватну власність поза волею власника земельної ділянки, до того ж ділянка відноситься до категорії водного фонду, що унеможливлює передачу її в приватну власність. Наразі, земельна ділянка перебуває у власності ОСОБА_1 .

Рух справи в суді

Ухвалою Літинського районного суду Вінницької області від 13.01.2026 провадження у справі відкрито в порядку загального провадження та призначено підготовче судове засідання на 17.02.2026 із викликом сторін.

Ухвалою від 17.02.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 19.03.2026, який відкладено на 14.05.2026 у зв`язку з неявкою відповідача.

Розгляд справи

Прокурор Черниш Г.М. в судовому засіданні позовні вимоги підтримала з підстав, наведених у позовній заяві та просила їх задовольнити, не заперечила проти ухвалення заочного рішення.

Представник Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області в судове засідання не з`явився, до суду надійшла заява про розгляд справи без участі представника Ради, позовні вимоги підтримують та просять задовольнити.

Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання повторно не з`явився, про день, час та місце розгляду справи був повідомлений належним чином. Про причини неявки суд не повідомив, клопотань про відкладення розгляду справи не надходило. Відзив на позов не подав.

З урахуванням одночасного існування умов, передбачених ч.1 ст.280 ЦПК України, судом ухвалено провести заочний розгляд справи.

Згідно з ч.2 ст.247 ЦПК України не здійснювалось фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу, у зв`язку з неявкою у судове засідання всіх учасників справи.

Встановлені судом обставини

На замовлення ОСОБА_2 ФОП ОСОБА_3 виготовлено Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки у власність для ведення особистого селянського господарства на території Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області (а.с.23-40).

Із матеріалів Технічної документації, зокрема пояснювальної записки (а.с.24), встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 0522485400:01:000:0776, площею 0,7292 га, утворена/сформована з проінвентаризованої земельної ділянки з кадастровим номером 0522485400:01:000:0771 площею 2,00 га. В складі проекту землеустрою наявні графічні матеріали, зокрема план організації території з урахуванням раціонального використання земельних ресурсів на території Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області (а.с.32). На плані відображено, що земельна ділянка площею 0,7292 га повністю знаходиться в межах ПЗС водного об`єкта.

До матеріалів справи долучено копію рішення 35 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області від 22.10.2020 №784 «Про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та безоплатної передачі її у власність», яким, затверджено проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки, що розташована на території Микулинецької сільської ради у відповідності до фактичних розмірів, визначених в натурі (на місцевості), та передано безоплатно у приватну власність ОСОБА_1 земельну ділянку з кадастровим номером: 0522485400:01:000:0776, площею 0,7292 га, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Микулинецької сільської ради (а.с.14).

Згідно отриманої від Архівного відділу Вінницької районної військової адміністрації інформації (а.с.18-22), зокрема архівної копії протоколу 35 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області від 22.10.2020, рішення №784 на 35 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області від 22.10.2020 не приймалось. На 35 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області від 22.10.2020 прийнято рішення за №744-776. На 35 сесії 7 скликання Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області від 22.10.2020 питання про передачу у приватну власність ОСОБА_1 земельної ділянки площею 0,7292 га з кадастровим номером 0522485400:01:000:0776 - не розглядалось, рішення №784 - не приймалось.

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку, Інформації з Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку та копії поземельної книги (а.с.15-17,41-59) Відділом у Літинському районі Головного управління Держгеокадастру у Вінницькій області, на підставі Проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок, виготовленого 04.12.2019 ФОП ОСОБА_3 , зареєстровано земельну ділянку з кадастровим номером: 0522485400:01:000:0776, площею 0,7292 га, для ведення особистого селянського господарства, яка розташована на території Микулинецької сільської ради.

Згідно інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна встановлено, що 11.08.2021 державним реєстратором речових прав на нерухоме майно, на підставі Витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-0520992352020 від 21.12.2020 та рішення Микулинецької сільської ради Літинського району Вінницької області №784 від 22.10.2020, зареєстровано право власності за ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером: 0522485400:01:000:0776, площею 0,7292 га (а.с.13).

Згідно витягу з Державного земельного кадастру про земельну ділянку (а.с.60-62), за Технічною документацією із землеустрою щодо інвентаризації земель, виготовленої 20.11.2013 ТОВ «НВК «Світязь» - «Департамент землеустрою, кадастру та ГІС», ОСОБА_4 , земельна ділянка з кадастровим номером 0522485400:01:000:0776, площею 0,7292 га, відноситься до земель водного фонду для облаштування та догляду за прибережними захисними смугами, яка розташована на території Микулинецької сільської ради.

Ухвалою Вінницького міського суду Вінницької області від 13.05.2025 у справі №127/14559/25 (а.с.73-75), в рамках кримінального провадження 42024022110000110 від 22.03.2024 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.190, ч.4 ст.358, ч.2 ст.364 КК України, накладено арешт на земельну ділянку з кадастровим номером 0522485400:01:000:0776, площею 0,7292 га, шляхом заборони її відчуження іншими особами та поділу/об`єднання. Зі змісту ухвали, в рамках кримінального провадження №42024022110000110 від 22.03.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч.3 ст.190, ч.4 ст.358, ч.2 ст.364 КК України, земельна ділянка є предметом вчинення кримінального правопорушення та визнана речовим доказом по кримінальному провадженні.

Вінницькою окружною прокуратурою в порядку ст.23 Закону України «Про прокуратуру» листом №50/9876вих-25 від 03.07.2025 проінформовано Якушинецьку сільську раду про виявлення вищевказаних порушень земельного законодавства з метою з`ясування позиції сільської ради щодо самостійного захисту права власності, зокрема, на спірну земельну ділянку (а.с.63-68).

Якушинецька сільська рада листом №02-12/1431 від 06.07.2025 повідомила Вінницьку окружну прокуратуру про те, що не має наміру на звернення до суду із позовною заявою в інтересах держави в особі Якушинецької сільської ради щодо витребування та повернення земельної ділянки (а.с.69,70).

Вінницькою окружною прокуратурою листом №50/16799вих-25 від 02.12.2025 проінформовано Якушинецьку сільську раду про намір звернутися до Літинського районного суду Вінницької області з позовною заявою в інтересах держави в особі Якушинецької сільської ради до ОСОБА_1 про витребування земельної ділянки кадастровим номером 0522485400:01:000:0776, площею 0,7292 га (а.с.71,72).

Оцінка суду та мотиви, з яких виходить суд, та застосовані норми права

Статтею 14 Конституції України закріплено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави. Право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.

Положеннями ч.1, 2 ст.373 ЦК України встановлено, що земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави, право власності на неї гарантується Конституцією України, а набувається і здійснюється відповідно до закону.

Відповідно до ч.2 ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно ч.1 ст.317 ЦК України власникові належать права володіння, користування та розпоряджання своїм майном. Частинами 1 та 2 ст.321 ЦК України передбачено, що право власності є непорушним. Ніхто не може бути протиправно позбавлений цього права чи обмежений у його здійсненні. Особа може бути позбавлена права власності або обмежена у його здійсненні лише у випадках і в порядку, встановлених законом.

Згідно ч.2 ст.373 ЦК України право власності на землю гарантується Конституцією України. Право власності на землю (земельну ділянку) набувається і здійснюється відповідно до закону.

Відповідно до ч.2 ст.78 ЗК України право власності на землю набувається та реалізується на підставі Конституції України, цього Кодексу, а також інших законів, що видаються відповідно до них.

Згідно ч.1 ст.153 ЗК України власник не може бути позбавлений права власності на земельну ділянку, крім випадків, передбачених цим Кодексом та іншими законами України.

Положеннями ст.81 ЗК України визначено, що громадяни України набувають права власності на земельні ділянки на підставі:

а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими цивільно-правовими угодами;

б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;

в) приватизації земельних ділянок, що були раніше надані їм у користування;

г) прийняття спадщини;

ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).

Відповідно до ч.1, 2 ст.152 ЗК України держава забезпечує громадянам та юридичним особам рівні умови захисту прав власності на землю. Власник земельної ділянки або землекористувач може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, навіть якщо ці порушення не пов`язані з позбавленням права володіння земельною ділянкою, і відшкодування завданих збитків.

Згідно ст.122 ЗК України сільські, міські ради наділені повноваженнями щодо передачі у власність чи користування земель із комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Підставою набуття земельної ділянки у власність із земель державної чи комунальної власності є відповідне рішення органу державної влади чи органу місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1 ст.116 ЗК України громадяни набувають права власності на земельні ділянки із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених законом.

Пунктом «б» ч.1 ст.121 ЗК України встановлено, що громадяни України мають право на безоплатну передачу земельних ділянок із земель державної або комунальної власності для ведення особистого селянського господарства не більше 2,0 гектара.

Порядок безоплатної приватизації земельних ділянок громадянами, погодження проєктів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та технічної документації із землеустрою, повноваження органів виконавчої влади в частині затвердження цих проєктів регулюється ст.118 ЗК України.

Однак, в судовому засіданні підтверджено належними та допустимими доказами, що земельна ділянка з кадастровим номером 0522485400:01:000:0776 площею 0,7292 га, внаслідок ухвалення незаконного рішення органу місцевого самоврядування, яке фактично сільською радою не приймалось та за яке депутати не голосували, вибула із володіння її законного власника і на даний час у комунальну власність не повернута.

Разом з тим, Микулинецька сільська рада станом на 22.10.2020 не була розпорядником земельної ділянки сільськогосподарського призначення, за межами населеного пункту, площею 0,7292 га з кадастровим номером 0522485400:01:000:0776 державної власності, оскільки ця земельна ділянка станом на 22.10.2020 до комунальної власності розпорядником земель державної власності сільськогосподарського призначення - Головним управлінням Держгеокадастру у Вінницькій області не передавалась.

Крім того, відповідно до ст.79 ЗК України земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, з визначеними щодо неї правами. Право власності на земельну ділянку поширюється в її межах на поверхневий (ґрунтовий) шар, а також на водні об`єкти, ліси і багаторічні насадження, які на ній знаходяться.

Згідно зі ст.19 ЗК України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на відповідні категорії, у тому числі: землі сільськогосподарського призначення, землі рекреаційного призначення, землі водного фонду.

Статтею 58 ЗК України та ст.4 Водного кодексу України (далі - ВК України) передбачено, що до земель водного фонду належать землі, зайняті: а) морями, річками, озерами, водосховищами, іншими водними об`єктами, болотами, а також островами; б) прибережними захисними смугами вздовж морів, річок та навколо водойм; в) гідротехнічними, іншими водогосподарськими спорудами та каналами, а також землі, виділені під смуги відведення для них; г) береговими смугами водних шляхів. Для створення сприятливого режиму водних об`єктів уздовж морів, навколо озер, водосховищ та інших водойм встановлюються водоохоронні зони, розміри яких визначаються за проектами землеустрою.

Відповідно до ст.59 ЗК України землі водного фонду можуть перебувати у державній, комунальній та приватній власності. Громадянам та юридичним особам за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування можуть безоплатно передаватись у власність замкнені природні водойми (загальною площею до 3 гектарів).

Пунктом «ґ» ч.3 ст.83 та п.«д» ч.4 ст.84 ЗК України передбачено, що земельні ділянки водного фонду віднесені до таких, що не можуть передаватись у приватну власність з державної чи комунальної власності.

Згідно з висновками Великої Палати Верховного Суду, які викладено у постановах від 28.11.2018 у справі №504/2864/13-ц, від 12.06.2019 у справі №487/10128/14-ц, від 11.09.2019 у справі №487/10132/14-ц заволодіння громадянами та юридичними особами землями водного фонду всупереч вимогам Земельного кодексу України (перехід до них права володіння цими землями) є неможливим. Розташування земель водного фонду вказує на неможливість виникнення приватного власника, а отже, і нового володільця, крім випадків, передбачених у ст.59 цього Кодексу.

Таким чином, землі, зайняті поверхневими водами, природними водоймами (озера), водотоками (річки, струмки), штучними водоймами (водосховища, ставки), каналами й іншими водними об`єктами, та землі прибережних захисних смуг є землями водного фонду України, на які поширюється спеціальний порядок надання й використання.

Аналогічних висновків дійшла Велика Палата Верховного Суду у постановах від 15.05.2018 у справі №372/2180/15-ц, від 30.05.2018 у справі №469/1393/16-ц, від 28.11.2018 у справі №504/2864/13-ц, від 12.06.2019 у справі №487/10128/14-ц, від 11.09.2019 у справі №487/10132/14-ц, від 07.04.2020 у справі №372/1684/14-ц.

Віднесення спірної земельної ділянки до земель водного фонду, зокрема, підтверджується витягом з Державного земельного кадастру про земельну ділянку НВ-0006371562021 від 11.02.2021 та інформацією Державного земельного кадастру про право власності та речові права на земельну ділянку 0522485400:01:000:0776 від 28.11.2025.

Таким чином, з огляду на цільове призначення спірної земельної ділянки як ділянки водного фонду, ОСОБА_1 не міг законно набути її у приватну власність.

Згідно ст.387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.

Звертаючись до суду із даним позовом та обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначає, що власник спірного майна, а саме ОСОБА_1 , без достатньої правової підстави набув у власність спірну земельну ділянку, у зв`язку з чим вона, всупереч волі законного власника, вибула з комунальної власності територіальної громади. Відтак спірне майно підлягає поверненню на підставі положень ст.387 ЦК України.

Відповідно до частини другої статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов`язків є, зокрема договори та інші правочини.

Право власності вважається набутим правомірно, якщо інше прямо не випливає із закону або незаконність набуття права власності не встановлена судом (частина друга статті 328 ЦК України).

Власник має право витребувати майно з чужого незаконного володіння (стаття 387 ЦК України).

Витребування майна шляхом віндикації застосовується до відносин речово-правового характеру, зокрема якщо між власником і володільцем майна немає договірних відносин і майно перебуває у володільця не на підставі укладеного з власником договору.

Щодо дотримання положень ст.1 Першого протоколу Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, то слід зазначити, що предметом безпосереднього регулювання статті 1 Першого протоколу є втручання держави в право на мирне володіння майном, зокрема, й позбавлення особи права власності на майно шляхом його витребування на користь держави.

При цьому розуміння змісту норм Конвенції та Першого протоколу, їх практичне застосування відбувається через практику (рішення) Європейського суду з прав людини (далі ЄСПЛ), яка згідно зі статтею 17 Закону України від 23 лютого 2006 року № 3477-IV «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» застосовується українськими судами як джерело права.

Відповідно до сталої практики ЄСПЛ (рішення від 23 вересня 1982 року в справі «Спорронґ і Льоннрот проти Швеції», рішення від 21 лютого 1986 року в справі «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства») положення статті 1 Першого протоколу містить три правила: перше правило має загальний характер і проголошує принцип мирного володіння майном; друге стосується позбавлення майна і визначає певні умови для визнання правомірним втручання у право на мирне володіння майном; третє визнає за державами право контролювати використання майна за наявності певних умов для цього. Зазначені правила не застосовуються окремо, вони мають тлумачитися у світлі загального принципу першого правила, але друге та третє правило стосуються трьох найважливіших суверенних повноважень держави: права вилучати власність у суспільних інтересах, регулювати використання власності та встановлювати систему оподаткування.

У практиці ЄСПЛ (серед багатьох інших, рішення ЄСПЛ у справах «Спорронґ і Льоннрот проти Швеції» від 23 вересня 1982 року, «Джеймс та інші проти Сполученого Королівства» від 21 лютого 1986 року, «Щокін проти України» від 14 жовтня 2010 року, «Сєрков проти України» від 7 липня 2011 року, «Колишній король Греції та інші проти Греції» від 23 листопада 2000 року, «Булвес» АД проти Болгарії» від 22 січня 2009 року, «Трегубенко проти України» від 2 листопада 2004 року, «East/West Alliance Limited» проти України» від 23 січня 2014 року) також напрацьовано три критерії, які слід оцінювати на предмет сумісності заходу втручання в право особи на мирне володіння майном із гарантіями статті 1 Першого протоколу, а саме: чи є втручання законним; чи переслідує воно «суспільний», «публічний» інтерес; чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям. ЄСПЛ констатує порушення статті 1 Першого протоколу, якщо хоча б одного критерію не буде додержано.

Критерій законності означає, що втручання держави у право власності особи повинно здійснюватися на підставі закону нормативно-правового акту, що має бути доступним для заінтересованих осіб, чітким та передбачуваним у питаннях застосування та наслідків дії його норм. Сам лише факт, що правова норма передбачає більш як одне тлумачення, не означає, що закон непередбачуваний. Сумніви щодо тлумачення закону, що залишаються, враховуючи зміни в повсякденній практиці, усувають суди в процесі здійснення правосуддя.

Втручання держави в право власності особи є виправданим, якщо воно здійснюється з метою задоволення «суспільного», «публічного» інтересу, при визначенні якого ЄСПЛ надає державам право користуватися «значною свободою (полем) розсуду». Втручання держави в право на мирне володіння майном може бути виправдане за наявності об`єктивної необхідності у формі суспільного, публічного, загального інтересу, який може включати інтерес держави, окремих регіонів, громад чи сфер людської діяльності.

Принцип «пропорційності» передбачає, що втручання в право власності, навіть якщо воно здійснюється згідно з національним законодавством і в інтересах суспільства, буде розглядатися як порушення статті 1 Першого протоколу, якщо не було дотримано справедливої рівноваги (балансу) між інтересами держави (суспільства), пов`язаними з втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання. «Справедлива рівновага» передбачає наявність розумного співвідношення (обґрунтованої пропорційності) між метою, що передбачається для досягнення, та засобами, які використовуються. Необхідний баланс не буде дотриманий, якщо особа несе «індивідуальний і надмірний тягар».

Досліджуючи в даній справі дотримання принципу законності, суд в першу чергу враховує, що втручання держави у право власності повинно мати нормативну основу у національному законодавстві, яке є доступним для заінтересованих осіб, чітким, а наслідки його застосування - передбачуваними.

Витребування спірної земельної ділянки в даній справі на користь територіальної громади здійснюється на підставі норм статті 387 ЦК України, які відповідають вимогам доступності, чіткості, передбачуваності, офіційні тексти зазначених нормативно-правових актів в актуальному стані є публічними та загальнодоступними.

Обговорюючи в даній конкретній ситуації чи переслідувало втручання у право однієї із сторін «легітимну мету» (було здійснено «в інтересах суспільства») суд бере до уваги те, що, виходячи із сталої практики ЄСПЛ поняття «суспільний інтерес» дуже широке і в такому випадку доводиться враховувати політичні, економічні та соціальні питання.

Відповідно до ч.2 ст.2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» однією з форм місцевого самоврядування є представництво спільних інтересів територіальних громад, сіл селищ, міст через міські, селищні, міські ради та їх виконавчі органи.

Як визначено ст.10 Закону міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.

Відповідно до приписів ч.5 ст.16 Закону від імені та в інтересах територіальних громад права суб`єкта комунальної власності здійснюють відповідні ради.

Згідно зі ст.26, ст.33 Закону та ст.12 ЗК України до компетенції сільських, селищних, міських рад, та їх виконавчих органів належить вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин, зокрема розпорядження землями територіальних громад, здійснення контролю за додержанням земельного та природоохоронного законодавства, використанням і охоронною земель, вирішення земельних спорів та інших питань у галузі земельних відносин відповідно до закону.

Частиною 5 ст.60 цього Закону визначено, що органи місцевого самоврядування від імені та в інтересах територіальних громад відповідно до закону здійснюють правомочності щодо володіння, користування та розпорядження об`єктами права комунальної власності.

А тому, спірна земельна ділянка повинна витребовуватись на користь законного власника - Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області.

При цьому, Якушинецькю сільською радою Вінницького району Вінницької області не вжито заходів із захисту прав та законних інтересів територіальної громади у додержанні правового режиму використання земель, власником якої вона є, за наявності підстав останньою не вживаються заходи щодо витребування у ОСОБА_1 та повернення спірної земельної ділянки у комунальну власність Якушинецької сільської ради Вінницького району Вінницької області, до суду відповідний позов не подано.

Разом з тим, ч.3,4 ст.56 ЦПК України передбачено, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами. Прокурор, який звертається до суду в інтересах держави, в позовній чи іншій заяві, скарзі обґрунтовує, в чому полягає порушення інтересів держави, необхідність їх захисту, визначені законом підстави для звернення до суду прокурора, а також зазначає орган, уповноважений державою здійснювати відповідні функції у спірних правовідносинах.

Відповідно до вимог статті 131-1 Конституції України, прокуратура України становить єдину систему, на яку покладається, у тому числі, представництво інтересів держави в суді у випадках, визначених законом.

Підставою представництва прокурором інтересів держави у суді відповідно до статті 23 ЗУ «Про прокуратуру» є не здійснення або неналежним чином здійснення захисту інтересів держави органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб`єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.

Згідно з статтею 1 Закону прокуратура України становить єдину систему, яка в порядку, передбаченому цим Законом, здійснює встановлені Конституцією України функції з метою захисту, зокрема, загальних інтересів суспільства та держави.

У випадках, визначених Законом, на прокуратуру покладається функція з представництва інтересів громадянина або держави в суді (пункт 2 частини першої статті 2 Закону).

Суд також звертає увагу, що відповідно до пункту 2 Рекомендації Rec (2012) 11 Комітету Міністрів Ради Європи державам-учасникам «Про роль публічних обвинувачів поза системою кримінальної юстиції», прийнятої 19 вересня 2012 року на 1151-му засіданні заступників міністрів, якщо національна правова система надає публічним обвинувачам певні обов`язки та повноваження поза системою кримінальної юстиції, їх місія полягає в тому, щоби представляти загальні або публічні інтереси, захищати права людини й основоположні свободи та забезпечувати верховенство права.

У цьому випадку необхідність захисту інтересів держави прокурором полягає у необхідності відновлення порушеного права територіальної громади в зв`язку з незаконним вибуттям з комунальної власності земельної ділянки та не зверненням органу місцевого самоврядування самостійно за захистом таких інтересів.

Тому, суд, оцінивши допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку про наявність правових підстав для витребування у ОСОБА_1 в комунальну власність Якушинецької сільської ради земельної ділянки з кадастровим номером 0522485400:01:000:0776, площею 0,7292 га, що розташована за межами населеного пункту с. Микулинці, Вінницький район, Вінницька область, задовольнивши таким чином позовні вимоги у повному обсязі.

Щодо судових витрат

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 3328,00 грн. Витрати зі сплати судового збору, відповідно до ст.141 ЦПК України, слід покласти на відповідача.

Керуючись ст.2, 4, 5, 10-13, 76-81, 89, 141, 247, 259, 263-265, 280-283, 354 ЦПК України, суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Витребувати у ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) в комунальну власність Якушинецької сільської ради (код ЄДРПОУ 04330021, адреса: вул. Новоселів, 1, село Якушинці, Вінницький район, Вінницька область, 23222) земельну ділянку з кадастровим номером 0522485400:01:000:0776, площею 0,7292 га, що розташована за межами населеного пункту с. Микулинці, Вінницький район, Вінницька область.

Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , (РНОКПП НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_1 ) на користь Вінницької обласної прокуратури (код за ЄДРПОУ 02909909, 21050 м. Вінниця, вул. Монастирська, 33, Держказначейська служба України, м. Київ, IBAN НОМЕР_2 , МФО 820172, отримувач: Вінницька обласна прокуратура) витрати зі сплати судового збору в сумі 3328,00 грн (три тисячі триста двадцять вісім гривень 00 копійок).

Заочне рішення може бути переглянуте судом, що його ухвалив, за письмовою заявою відповідача. Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручено у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд - якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.

Позивач має право оскаржити заочне рішення в загальному порядку до Вінницького апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги на рішення суду, протягом тридцяти днів з дня його складення.

Заочне рішення набирає законної сили протягом тридцяти днів з дня його проголошення, якщо не подані заява про перегляд заочного рішення або апеляційна скарга, або якщо рішення залишено в силі за результатами апеляційного розгляду справи.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини судового рішення або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 21.05.2026.

Позивач: Якушинецька сільська рада Вінницького району Вінницької області, адреса: вул. Новоселів, буд.1, с. Якушинці, Вінницького району Вінницької області, код ЄДРПОУ 04330021.

Відповідач: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , адреса: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Суддя : Верещинська Я. С.