Постанова № 136694489, 14.05.2026, Комунарський районний суд м. Запоріжжя

Дата ухвалення
14.05.2026
Номер справи
333/4651/26
Номер документу
136694489
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Єдиний унікальний номер № 333/4651/26

Провадження № 3/333/1525/26

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

14 травня 2026 року м. Запоріжжя

Суддя Комунарського районного суду міста Запоріжжя Ходько В.М., за участі секретаря судового засідання Каут Ю.О., розглянувши у відкритому судовому засіданні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі КУпАП), за участі прокурора Ляленко О.Л., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , -

ВСТАНОВИВ:

Відносно ОСОБА_1 складені протоколи про адміністративні правопорушення про те, що вона будучи призначеною на посаду начальника відділу організації надання соціальної підтримки та соціальних послуг управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району з 10.05.2022, та, якій присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування, згідно розпорядження Запорізького міського голови від 24.02.2022 № 374/к/тр, та згідно розпорядження Запорізького міського голови від 19.06.2023 № 2006 к/тр була звільнена з посади з 30.06.2023, та будучи відповідно до п.п. "В" п.1 ч.1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції" суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, яка мала обов`язок подати при звільненні з посади, після припинення діяльності, у період часу до 31.01.2024 декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), у порушення вимог ч.2 ст.45, Закону України "Про запобігання корупції" та вимог п.2-7 прикінцевих положень Закону України "Про запобігання корупції", подала її несвоєчасно без поважних причин, лише 30.05.2025 о 13 годині 04 хвилин, а також у період часу до 01.04.2024 щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення), у порушення вимог ч.2 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", подала її несвоєчасно, лише 16.04.2026 о 14 годині 14 хвилин, чим вчинила адміністративні правопорушення, пов`язані з корупцією, передбачені ч.1 ст. 172-6 КУпАП.

Відповідно до ст. 36 КУпАП при вчиненні однією особою двох або більше адміністративних правопорушень адміністративне стягнення накладається за кожне правопорушення окремо. Якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Правила, встановлені ст. 36 КУпАП, допускають розгляд одним і тим же органом справ про адміністративні правопорушення відносно особи, яка вчинила кілька адміністративних правопорушень.

Враховуючи, що до суду надійшли матеріали складені відносно однієї особи за вчинення кількох адміністративних правопорушень, які розглядаються однією посадовою особою, то вони мають бути об`єднані в одне провадження для їх спільного розгляду.

Особа, яка притягується до адміністративної відповідальності, у судовому засіданні пояснила, що у її родині мали місце тяжкі життєві обставини: померла мати, тяжко захворів батько, а також розглядалось кримінальне провадження за фактом загибелі брата на виробництві, у зв`язку з цим вона перебувала у стресовому стані. Також вказала, що вдома відсутній доступу до мережі Інтернет та була впевненою, що повинна подавати лише одну декларацію, а про необхідність подання іншої декларації їй ніхто не повідомляв, зазначила, що отримує лише пенсію. Свою вину у несвоєчасному поданні декларації визнала, просила врахувати відсутність шкоди, складні особисті обставини, воєнний стан, а також застосувати положення ст.22 КУпАП.

Прокурор в судовому засіданні підтримала обставини викладені у протоколах про адміністративне правопорушення, просила визнати винною особу, яка притягується до адміністративної відповідальності у вчиненні вказаних адміністративних правопорушеннях та накласти на неї мінімальне стягнення передбачене санкцією цієї статті.

Заслухавши пояснення учасників судового засідання, дослідивши надані у справі докази, висновую наступне.

Як передбачено п.10 ч.1 ст.1 Закону України "Про запобігання корупції" правопорушення, пов`язане з корупцією це діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині 1 статті 3 цього Закону, за яке Законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.

Статтею 172-6 ч.1 КУпАП передбачена адміністративна відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Згідно положень статей 245, 251, 252, 280 КУпАП, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом. Доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на підставі яких у визначеному законом порядку встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інших обставин справи, що мають значення для її правильного вирішення. Ці фактичні дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, речовими доказами, а також іншими документами. Орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю. При розгляді справи про адміністративне правопорушення необхідно належно з`ясовувати питання: чи було вчинене таке правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Згідно розпорядження Запорізького міського голови від 24.02.2022 № 374 к/тр ОСОБА_1 переведену на посаду начальника відділу організації надання соціальної підтримки та соціальних послуг управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району та присвоєно 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування.

Згідно розпорядження Запорізького міського голови від 19.06.2023 № 2006 к/тр з 30.06.2023 ОСОБА_1 звільнено з посади начальника відділу організації надання соціальної підтримки та соціальних послуг управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району.

Зважаючи на вищевикладене, ОСОБА_1 будучи особою, на яку розповсюджується дія Закону України "Про запобігання корупції" (п.1 ч.1 ст.3), була зобов`язана до 00 год. 00 хв. 01.04.2024 подати до Реєстру декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення) та не пізніше 31.01.2024 подати до Реєстру декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні).

Згідно публічної частини Єдиного державного реєстру осіб, уповноважених на виконання функцій держави та місцевого самоврядування ОСОБА_1 , як суб`єкт декларування, несвоєчасно подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік (після звільнення), шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі НАЗК, лише 16.04.2026 о 14 год. 14 хв., та несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), шляхом заповнення відповідної форми на веб-ресурсі НАЗК, лише 30.05.2025 о 13 год. 04 хв. що є порушенням вимог ч.2 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції".

Таким чином, вивчивши всі обставини справи та оцінивши в сукупності зібрані і досліджені докази, які не викликають сумнівів у своїй достовірності і допустимості, суд прийшов до висновку, що ОСОБА_1 скоїла адміністративні правопорушення, передбачені ч.1 ст.172-6 КУпАП, яке полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Вина ОСОБА_1 підтверджується зібраними матеріалами справи, а саме: протоколами № 119 та № 118 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 28.04.2026; письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 16.04.2026, відібраними оперуповноваженим 6-го відділу (протидії корупції) УСР в Запорізькій області НПУ Гордійчук Михайлом Вікторовичем; копією паспорта громадянина України ОСОБА_1 серії НОМЕР_1 ; результатами пошуку декларацій по запиту " ОСОБА_1 " на сайті Національного агентства про запобігання корупції в розділі "Єдиний державний реєстр декларацій"; щорічною декларацією ОСОБА_1 за 2023 рік (після звільнення) та декларацією за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні); відповіддю виконавчого комітету Запорізької міської ради від 08.04.2026 № 09640/03.3-20/05; копією розпорядження Запорізького міського голови від 19.04.2011 № 1694 к/тр; копією розпорядження Запорізького міського голови від 24.02.2022 № 374 к/тр; копією розпорядження Запорізького міського голови від 19.06.2023 № 2006 к/тр; копією посадової інструкції начальника відділу організації надання соціальної підтримки та надання соціальних послуг управління соціального захисту населення Запорізької міської ради по Комунарському району; попередження про встановлені Законами України "Про службу в органах місцевого самоврядування" та "Про засади запобігання і протидії корупції" обмеження, пов`язані з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та її проходження та розписками ОСОБА_1 про ознайомлення з ними; присягою посадової особи місцевого самоврядування ОСОБА_1 ; повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування № 07-13/226 від 12.02.2024; іншими матеріалами справи в їх сукупності.

Відповідно до ст. 1 КУпАП, завданням цього кодексу є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством.

Згідно із ч. 1 і ч. 2 ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв`язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ст. 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права та свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самою особою, що притягується до адміністративної відповідальності, так і іншими особами (ст. 23 КУпАП).

Беручи до уваги, що ОСОБА_1 скоїла декілька адміністративних правопорушень, які одночасно розглядаються одним і тим самим органом, при накладенні адміністративного стягнення, суддя враховує характер вчинених правопорушень, зокрема вчинення однакових правопорушень з проміжком біля одного року між ними, дані про її особу, що вона є пенсіонеркою, наявність обставин, що пом`якшують відповідальність, а саме визнання вини та відсутності обставини, що її обтяжують, та приходить до висновку про накладення на винну особу адміністративного стягнення у вигляді штрафу в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП, що буде необхідним і достатнім для її виправлення та попередження вчинення нею подібних правопорушень в майбутньому.

Окрім цього, з ОСОБА_1 на користь держави, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст. 4 ЗУ "Про судовий збір" підлягає стягненню судовий збір в розмірі 0,2 прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить 665,60 грн.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.172-6 ч.1, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Об`єднати в одне провадження справи про адміністративні правопорушення № 333/4651/26 (провадження 3/333/1525/26) та № 333/4648/26 (провадження 3/333/1524/26), відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, присвоївши об`єднаній справі єдиний номер № 333/4651/26 (провадження 3/333/1525/26).

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративних правопорушень передбачених ч.1 ст. 172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) грн. 00 коп., стягнувши суму на рахунок UA558999980313060106000008479, отримувач: ГУК у Зап.обл./ТГ м. Запоріжжя/21081100, код отримувача (ЄДРПОУ) 37941997, банк отримувача (ГУДКСУ): Казначейство України (ел.адм.подат), код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування коду класифікації доходів бюджету: адміністративні штрафи та інші санкції.

Роз`яснити ОСОБА_1 , що згідно ст.ст.307, 308 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 цього Кодексу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується: подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті цього Кодексу та зазначеного у постанові про стягнення штрафу; витрати на облік зазначених правопорушень. Розмір витрат на облік правопорушень визначається Кабінетом Міністрів України.

Стягнути із ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 665 грн. 60 коп., стягнувши суму на рахунок UA908999980313111256000026001, отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через суд першої інстанції Комунарський районний суд міста Запоріжжя особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим або його представником протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги та може бути звернута до виконання протягом трьох місяців.

Повний текст постанови виготовлений 20 травня 2026 року.

Суддя В.М. Ходько