Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
ДОНЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
24 січня 2011 р. справа № 2а-12080/09/0570
Приміщення суду за адресою: 83052, м.Донецьк, вул. 50-ої Гвардійської дивізії, 17
час прийняття постанови: 11 год. 20 хв.
Донецький окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді Папазової Г.П.
при секретаріСкутельник Ю.В.
за участю
представника позивачаХоменчук Н.І.
представника відповідачаФедченка О.В. за дов. від 20.12.10р.
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес» до Управління Пенсійного фонду України у Центрально Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків,-
В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Прогрес» звернулося до суду з позовом до Управління Пенсійного фонду України у Центрально Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішень № 1025/13497120, № 1026/13497120, № 1027/13497120 від 14.07.2009р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.
В обґрунтування позову позивач посилається на те, що ним своєчасно сплачено страхові внески за певні періоди, однак відповідач відносив ці сплати на попередні періоди, тобто погашав суми недоїмки у порядку календарної черговості їх виникнення.
Вважає, що відповідач неправомірно застосував штрафні санкції та пеню, які, на його думку, повинні нараховуватися за порушення строків сплати поточних платежів.
Просив скасувати рішення субєкта владних повноважень недійсними, а саме рішення № 1025/13497120, № 1026/13497120, № 1027/13497120 від 14.07.2009р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або органом Пенсійного фонду.
В судовому засіданні представник позивача позов підтримав та просив його задовольнити.
Представник відповідача у судовому засіданні проти задоволення позову заперечував, посилаючись на наступне. Рішення № 1025/13497120, № 1026/13497120, № 1027/13497120 від 14.07.2009р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків складено згідно даних картки особового рахунку страхувальника, що відповідає вимогам п. 9.3.2 «Інструкції про порядок обчислення і сплати страхувальниками та застрахованими особами внесків на загальнообов,язкове державне пенсійне страхування». Платником надавались до управління Пенсійного фонду України у Центрально Міському районі м. Горлівки Донецької області «Розрахунки сум страхових внесків на загальнообов,язкове державне пенсійне страхування, що підлягають сплаті» поштою. По технічним причинам програмного забезпечення звіт за січень 2004р. внесено до облікової картки платника 12.05.2004р. Згідно вимог ч.5 ст. 106 Закону України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 суми платежів, що надходять від страхувальників в рахунок сплати недоїмки, зараховуються до облікової картки платника та погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій. Таким чином, зарахування сум за вказаний у платіжному доручені період, за який сплачуються страхові внески неможливо, оскільки це суперечить вимогам законодавства. Просив в задоволені позову відмовити.
Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши матеріали справи, висновок судової економічної експертизи № 2314/24/6406/25, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню з наступних підстав.
Судом встановлено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «Прогрес» є юридичною особою, знаходиться на обліку в Управлінні Пенсійного фонду України у Центрально Міському районі м. Горлівки Донецької області як платник страхових внесків.
Відповідач, Управління Пенсійного фонду України у Центрально Міському районі м. Горлівки Донецької області є органом виконавчої влади, який в цих правовідносинах здійснює повноваження, покладені на нього ст. 12 Прикінцевих положень Закону України „Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування”, Положенням про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями.
Закон України «Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування» № 1058 від 9 липня 2003 (надалі Закон № 1058) відповідно до його преамбули визначає принципи, засади і механізм функціонування системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування відповідно до Конституції України та Основ законодавства про загальнообовязкове державне соціальне страхування. Статтею 5 цього Закону визначено, що виключно цим Законом регулюються відносини, які виникають між субєктами системи загальнообовязкового державного пенсійного страхування, визначаються, зокрема платники страхових внесків, їх права та обовязки, порядок нарахування, обчислення та сплати страхових внесків, стягнення заборгованості за цими внесками. Частиною першою наведеної статті зазначено, що дія інших нормативно-правових актів може поширюватися на ці відносини лише у випадках, передбачених цим Законом, або в частині, що не суперечить цьому Закону.
У відповідності до ст. 12 Прикінцевих положень Закону № 1058, у період до перетворення Пенсійного фонду України в неприбуткову самоврядну організацію він функціонує як центральний орган виконавчої влади на підставі норм цього Закону (крім норм, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього розділу) та Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджує Президент України. Бюджет Пенсійного фонду України в зазначений період затверджує Кабінет Міністрів України.
Згідно зі ст. 1 Положення про Пенсійний фонд України, затвердженого Указом Президента України від 1 березня 2001 року № 121/2001 з наступними змінами та доповненнями, Пенсійний фонд України є центральним органом виконавчої влади, що здійснює керівництво та управління солідарною системою загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, провадить збір, акумуляцію та облік страхових внесків, призначає пенсії та готує документи для їх виплати, забезпечує своєчасне і в повному обсязі фінансування та виплату пенсій, допомоги на поховання, інших соціальних виплат, які згідно із законодавством здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України, здійснює контроль за цільовим використанням коштів Пенсійного фонду України. Діяльність Пенсійного фонду України спрямовується та координується Кабінетом Міністрів України через Міністра праці та соціальної політики України. Згідно ст. 15 Положення, пенсійний фонд України здійснює свої повноваження безпосередньо та через утворені в установленому порядку головні управління Пенсійного фонду України в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві, Севастополі, та управління Пенсійного фонду України в районах, містах і районах у містах.
У відповідності до п. 5 ст. 4 вказаного Положення, Пенсійний фонд України відповідно до покладених на нього завдань організовує, координує та контролює роботу органів Пенсійного фонду України щодо, зокрема, забезпечення додержання підприємствами, установами, організаціями та громадянами законодавства про пенсійне забезпечення; забезпечення збирання та акумулювання страхових внесків, інших надходжень до бюджету Пенсійного фонду України відповідно до законодавства; стягнення у передбаченому законодавством порядку своєчасно не сплачених сум збору на обов'язкове державне пенсійне страхування; призначення і виплати пенсій; забезпечення повного та своєчасного фінансування витрат на виплату пенсій, допомоги на поховання та інших соціальних виплат, що здійснюються за рахунок коштів Пенсійного фонду України.
У відповідності до ч. 5 ст. 20 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” страхові внески сплачуються страхувальниками шляхом перерахування безготівкових сум з їх банківських рахунків.
Згідно ч. 6 ст. 20 цього Закону страхувальники зобов'язані сплачувати страхові внески, нараховані за відповідний базовий звітний період, не пізніше ніж через 20 календарних днів із дня закінчення цього періоду.
Базовим звітним періодом для позивача з урахуванням приписів та вимог п. 1 ст. 14, п.6 ст. 20 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування” є календарний місяць.
14.07.2010 року Управлінням Пенсійного фонду України у Центрально Міському районі м. Горлівки Донецької області було прийняте спірні рішення № 1025/13497120, яким на підставі пункту 2 частини 9 статті 106 Закону України №1058 за несвоєчасну сплату страхових внесків за період з 20.04.2004р. по 05.03.2009р. була застосована сума штрафу в розмірі 9911,60 грн. (10% на суму недоїмки по внескам у розмірі 4%, 32%, 42%, по внескам у розмірі 1-5%) та нарахована пеня в розмірі 949,39 грн.; № 1026/13497120 за період з 22.03.04р. по 20.04.06р., де була застосована сума штрафу в розмірі 6801,72 грн. (20% на суму недоїмки по внескам у розмірі 4%, 32%, 42%, по внескам у розмірі 1-5%) та нарахована пеня в розмірі 2434,87 грн.; № 1027/13497120 за період з 20.04.05р. по 07.04.06р., де була застосована сума штрафу в розмірі 1190,74 грн. (50% на суму недоїмки по внескам у розмірі 4%, 32%, 42%) та нарахована пеня в розмірі 237,84 грн.
Позивач в підтвердження своєчасності сплати страхових внесків надав платіжні доручення, з яких вбачається, що у вказаному періоді сплата страхових внесків з урахуванням призначення платежу відбувалася частково своєчасно.
У відповідності до п. 2 ч. 9 ст. 106 Закону України „Про загальнообовязкове державне пенсійне страхування”, виконавчі органи Пенсійного фонду застосовують до страхувальників такі фінансові санкції: за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків, у тому числі донарахованих страхувальниками або територіальними органами Пенсійного фонду, накладається штраф залежно від строку затримки платежу в розмірі:
10 відсотків своєчасно не сплачених зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 30 календарних днів включно;
20 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати у строк до 90 календарних днів включно;
50 відсотків зазначених сум - у разі затримки їх сплати понад 90 календарних днів.
Одночасно на суми своєчасно не сплачених (не перерахованих) страхових внесків і фінансових санкцій нараховується пеня в розмірі 0,1 відсотка зазначених сум коштів, розрахована за кожний день прострочення платежу.
Частиною 5 статті 106 Закону України №1058 на підставі якої за рахунок сум, що надходять від страхувальника або від державної виконавчої служби в рахунок сплати недоїмки, погашаються суми недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення. У разі, коли страхувальник має несплачену недоїмку, пеню та фінансові санкції і здійснює сплату поточних сум страхових внесків, ці суми зараховуються в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій.
Зазначена правова норма неправильно застосована відповідачем до даних правовідносин, оскільки другим реченням частини 5 статті 106 Закону №1058 передбачене послідовне погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій при здійсненні сплати поточних сум страхових внесків без порядку календарної черговості їх виникнення, як зазначено в першому реченні. Перше речення ч.5 ст. 106 Закону №1058 передбачає спрямування коштів на погашення недоїмки, пені та фінансових санкцій у порядку календарної черговості їх виникнення у разі сплати страхувальником саме недоїмки, пені та фінансових санкцій, а не поточних страхових внесків. Зазначений Закон надає органу Пенсійного фонду право зарахувати в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій сплачені поточні суми страхових внесків. Разом з тим, в Законі №1058 відсутня правова норма про наданні органу Пенсійного фонду права у такому випадку застосовувати фінансові санкції та нараховувати пеню, оскільки повна сума страхових внесків була сплачена платником страхових внесків у строки, визначені Законом.
Крім того, всупереч вимогам частини 2 статті 71 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач не надав суду доказів наявності законних підстав та дотримання порядку зарахуванням сплачених поточних страхових внесків в погашення попередніх періодів, а саме не дотримався вимог нормативного акту, який регламентує роботу органів Пенсійного фонду - пункту 10.11 розділу 10 Інструкції № 21-1 від 19.12.2003 р., якою передбачено, що у разі, коли страхувальник має несплачені суми недоїмки, пені та фінансових санкцій та здійснює сплату поточних страхових внесків, ці суми зараховуються шляхом перерозподілу такої сплаченої суми в рахунок сплати недоїмки, пені та фінансових санкцій в порядку календарної черговості їх виникнення. При цьому протягом пяти робочих днів після закінчення базового звітного місяця орган Пенсійного фонду складає повідомлення, у якому міститься інформація про суми розподілу сплачених коштів, за формою згідно з додатком 22 цієї Інструкції, яке надсилається (вручається) такому платнику. Корінець повідомлення залишається в органі Пенсійного фонду. Повідомлення вважається надісланим (врученим) платнику, якщо його передано посадовій особі юридичної особи або фізичній особі субєкту підприємницької діяльності під підпис або надіслано листом з повідомленням про вручення. Дата відправлення проставляється на корінці повідомлення. Відповідач доказів направлення повідомлень про перерозподіл сплачених страхових внесків не надав, тобто вимог щодо доведення правомірності своїх дій не дотримався.
Відповідно до п.2 Положення про Пенсійний фонд України (затверджено Указом президента України від 1 березня 2001 року №121/2001) Пенсійний фонд України у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, актами Президента України, Кабінету Міністрів України та цим Положенням.
Крім того, за даними дослідження судово-економічної експертизи встановлено, що сума штрафу у розмірі 9911,60 грн. та пені у сумі 949,39 грн. за періоди, вказані у рішенні № 1025/13497120 від 14.07.2009р. документально обґрунтовані частково на суму штрафу у розмірі 7844,46 грн. та пені на суму 770,14 грн.; сума штрафу у розмірі 6801,72 грн. та пені у сумі 2434,87 грн. за періоди, вказані у рішенні № 1026/13497120 від 14.07.2009р. документально обґрунтовані частково на суму штрафу у розмірі 4033,71 грн. та пені на суму 1841,01 грн.; сума штрафу у розмірі 1190,74 грн. та пені у сумі 237,84 грн. за періоди, вказані у рішенні № 1027/13497120 від 14.07.2009р. документально не обґрунтовані у повному обсязі.
Виходячи з вищевикладеного, суд вважає, що позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес» до Управління Пенсійного фонду України у Центрально Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків підлягає частковому задоволенню.
Відповідно до ч.3 ст.94 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо адміністративний позов задоволено частково, судові витрати, здійснені позивачем, присуджуються йому відповідно до задоволених вимог, а відповідачу - відповідно до тієї частини вимог, у задоволенні яких позивачеві відмовлено.
Позивач під час подачі позовної заяви сплатив судовий збір у сумі 3,40 грн., що підтверджується квитанцією.
Витрати по сплаті судового збору у сумі 1,70 грн. підлягають стягненню з коштів Державного бюджету на користь позивача.
Крім того, за клопотанням позивача у справі була проведена судово економічна експертиза, вартість якої склала 7235,20 грн.
Відповідно до ч. 1 ст. 92 Кодексу адміністративного судочинства України витрати, пов'язані із залученням свідків, спеціалістів, перекладачів та проведенням судових експертиз, несе сторона, яка заявила клопотання про виклик свідків, залучення спеціаліста, перекладача та проведення судової експертизи.
В зв,язку з тим, що позов задоволено частково, витрати повязані з проведенням судово-економічної експертизи підлягають стягненню на користь Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз пропорційно задоволеним вимогам: з Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес» в сумі 4870 (чотири тисячі вісімсот сімдесят) грн. 01 коп. та з Державного бюджету України в сумі 2 365 (дві тисячі триста шістдесят п,ять) грн. 19 коп.
Керуючись ст. ст. 11, 17-20, 69-72, 86, 94, 158-163, 167, 185, 186, 254, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-
ПОСТАНОВИВ:
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес» до Управління Пенсійного фонду України у Центрально Міському районі м. Горлівки Донецької області про скасування рішень про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату або несвоєчасну сплату страхувальниками страхових внесків - задовольнити частково.
Визнати недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України у Центрально Міському районі м. Горлівки Донецької області № 1025/13497120 від 14.07.2009р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків в частині нарахування фінансових санкцій на суму 2067,14 грн. та пені в розмірі 179,25 грн.
Визнати недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України у Центрально Міському районі м. Горлівки Донецької області № 1026/13497120 від 14.07.2009р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків в частині нарахування фінансових санкцій на суму 2768,01 грн. та пені в розмірі 593,86 грн.
Визнати недійсним рішення Управління Пенсійного фонду України у Центрально Міському районі м. Горлівки Донецької області № 1027/13497120 від 14.07.2009р. про застосування фінансових санкцій та нарахування пені за несплату (неперерахування) або несвоєчасну сплату (несвоєчасне перерахування) страхувальниками страхових внесків.
В решті позовних вимог відмовити.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес» судовий збір, сплачений при подачі позову в сумі 1 грн. 70 коп.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Прогрес» на користь Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз витрати повязані з проведенням судово-економічної експертизи в сумі 4870 (чотири тисячі вісімсот сімдесят) грн. 01 коп.
Стягнути з Державного бюджету України на користь Донецького науково-дослідного інституту судових експертиз витрати повязані з проведенням судово-економічної експертизи в сумі 2 365 (дві тисячі триста шістдесят п,ять) грн. 19 коп.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Постанова може бути оскаржена до Донецького апеляційного адміністративного суду через Донецький окружний адміністративний суд.
Апеляційна скарга на постанову суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. У разі застосування судом частини третьої статті 160 Кодексу адміністративного судочинства України, а також прийняття постанови у письмовому провадженні апеляційна скарга подається протягом десяти днів з дня отримання копії постанови.
Вступну та резолютивну частини постанови проголошено 24 січня 2011 року, повний текст постанови виготовлений 28 січня 2011 р.
Суддя Папазова Г.П.