Рішення № 136676796, 20.05.2026, Черкаський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2026
Номер справи
580/14078/25
Номер документу
136676796
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 травня 2026 року справа № 580/14078/25 м. Черкаси

Черкаський окружний адміністративний суд одноособово у складі головуючого судді Бабич А.М., розглянувши правилами загального позовного письмового провадження в залі суду адміністративну справу за позовом Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

22.12.2025 у Черкаський окружний адміністративний суд надійшов позов Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області (18003, Черкаська обл., м.Черкаси, вул.В`ячеслава Чорновола, буд.157; код ЄДРПОУ 04061317) (далі - позивач) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) (далі відповідач) про:

визнання протиправними дій щодо зобов`язання розбронювати військовозобов`язаних працівників Черкаської РВА та привести у відповідність 50 % від загальної чисельності військовозобов`язаних;

визнання бездіяльності щодо невчинення дій в частині непогодження Звіту про чисельність військовозобов`язаних, які заброньовані згідно з переліком посад і професій військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час станом на 01.01.2025;

зобов`язання вчинити дії, а саме погодити Звіт про чисельність військовозобов`язаних, які заброньовані згідно з переліком посад і професій військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час станом на 01.01.2025.

Обґрунтовуючи зазначено, що відповідач неправильно застосовує нормативно-правові акти в часі, врахувавши норми законодавства до правовідносин, які виникли до змін нормативного регулювання.

Ознайомившись із позовною заявою, встановив, що її подано із недоліками, та ухвалою від 26.12.2025 залишив її без руху, оскільки з матеріалів позову не встановлено документів, що підтверджують сплату судового збору або вказують на наявність у позивача пільг щодо не сплати розміру судового збору.

02.01.2026 на адресу суду надійшла заява вх.№138/26 позивача про усунення недоліків позовної заяви, в якій зазначає, що на виконання вимог ухвали Черкаського окружного адміністративного суду від 26.12.2025 у справі № 580/14078/25 Черкаська РДА надає доказ про сплату судового збору розміром 3028,00грн на рахунок Черкаського окружного адміністративного суду за подання позову.

Розглянувши заяву від 02.01.2026, суд встановив факт несплати повної суми судового збору за подання позовної заяви. Тому ухвалою від 07.01.2026 заяву від 02.01.2026 про усунення недоліків задоволено частково та продовжено строк на усунення вказаного недоліку протягом 10 днів з моменту отримання цієї ухвали.

13.01.2026 на адресу суду надійшла заява позивача вх.№1811/26, якою надано квитанцію від 08.01.2026 про сплату судового збору у розмірі 3028,00грн.

Ознайомившись із заявою та доказом доплати судового збору за подання позовної заяви, суд встановив факт усунення недоліку, про який зазначено в ухвалі від 07.01.2026.

Ухвалою від 19.01.2026 суд позовну заяву прийняв до розгляду, відкрив спрощене провадження у справі та вирішив розгляд справи здійснювати на виконання ст.12 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) за правилами спрощеного провадження. Відповідач її отримав в електронний кабінет 19.01.2026, але правом подати відзив і докази не скористався.

Розпочавши розгляд справи, суд ухвалою від 19.03.2026 вирішив здійснити перехід у розгляді справи зі спрощеного в загальне позовне та розпочати підготовче провадження. Продовжив строк підготовчого провадження на тридцять днів. Призначив підготовче засідання на 30.03.2026 о 14год. 00 хв. Про дату та час призначеного судового засідання сторони повідомленні шляхом направлення їм повісток про виклик.

30.03.2026 від позивача надійшли додаткові пояснення у справі, якими серед іншого заявив клопотання про розгляд справи без участі його представника.

У призначене судове засідання сторони не з`явилися.

Суд врахував, що відповідач належним чином повідомлений про дату та час призначеного підготовчого засідання у справі, про можливість вирішення спору без його участі суд не повідомив, доказів, які суд зобов`язав надати у визначений період, не надав. 30.03.2026 суд ухвалою клопотання позивача про розгляд справи без участі його представника задовольнив повністю. Відклав підготовче засідання у справі та призначив чергове підготовче засідання на 23 квітня 2026 року об 11 год. 00 хв. Про дату та час призначеного судового засідання сторони повідомленні шляхом направлення їм повісток про виклик.

17.04.2026 на адресу суду від відповідача надійшли додаткові пояснення (вих.№11-36ДСК). Сторони у призначене підготовче засідання не прибули.

Ухвалою від 23.04.2026 суд закрив підготовче провадження та призначив розгляд справи по суті правилами письмового провадження.

Оцінивши доводи, дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку, що позов не підлягає задоволенню, з огляду на таке.

Позивач направив відповідачу на погодження супровідним листом від 13.01.2025 №М-14ДСК Звіт про чисельність військовозобов`язаних, які заброньовані згідно з переліком посад і професій військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час, станом на 01 січня 2025 року (далі - Звіт). У ньому вказав про загальну чисельність працюючих 36 осіб (17 керівники, менеджери (управителі), 15- професіонали, 1- фахівець, 3- робітники з обслуговування, експлуатації та контролювання за роботою технологічного устаткування, складання устаткування та машин), з яких військовозобов`язані, які працюють, усього10осіб, які підлягають бронюванню 8 осіб, як заброньовані 8.

Відповідач листом від 04.02.2025 №М-3ДСК повідомив позивачу, що не погоджує Звіт та повертає його, оскільки виявлені в ньому порушення обсягу бронювання: не виконано вимоги підп.2 п.53 постанови КМУ від 04.02.2015 №45 у редакції постанови КМУ від 11.01.2018 №12 зі змінами щодо анулювання до кінця поточного року посвідчень про відстрочку військовозобов`язаним, які заброньовано згідно з переліком посад і професій, але з різних причин втратили право на відстрочку, зняти їх зі спеціального військового обліку та не включати до звіту.

Позивач листом від 17.02.2025 №М-114ДСК пояснив відповідачу, що непогодження звіту обґрунтоване нормативними актами, що набрали чинності після здійсненого бронювання військовозобов`язаних, зокрема постанови КМУ від 22.11.2024 №1332 «Деякі питання бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час». Виконання підп.2 п.53 Порядку бронювання щодо анулювання посвідчень бронювання неможливе із-за незворотності дії законодавства в часі. Тому просив погодити Звіт.

Відповідач листом від 20.03.2025 №М-8ДСК проінформував повторно про вказане вище порушення порядку бронювання та повернення Звіту без погодження.

У подальшому сторони продовжили обмін листами з аналогічними вказаним вище доводами. Оскільки Звіт залишився не погодженим, позивач звернувся до суду позовною заявою.

Надаючи оцінку спірним обставинам, суд врахував ч.2 ст.19 Конституції України, якою встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначає Закон України від 25 березня 1992 року № 2232-XII Про військовий обов`язок і військову службу (далі Закон №2232-ХІІ).

Згідно з ч.ч.1, 2 ст.1 Закону №2232-ХІІ захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України є конституційним обов`язком громадян України.

Військовий обов`язок установлюється з метою підготовки громадян України до захисту Вітчизни, забезпечення особовим складом Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, а також правоохоронних органів спеціального призначення (далі - Збройні Сили України та інші військові формування), посади в яких комплектуються військовослужбовцями.

Відповідно до ч.1 ст. 2 Закону №2232-XII військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.

Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 Про введення воєнного стану в Україні (затвердженим Законом України від 24.02.2022 № 2102-ІХ) введено в Україні воєнний стан із 05 год. 30 хв. 24.02.2022 строком на 30 діб. На момент розгляду адміністративної справи строк дії воєнного стану в Україні продовжено.

Правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів визначає Закон України від 21 жовтня 1993 року № 3543-XII Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію (далі - ЗУ № 3543-XII).

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №2232-ХІІ щодо військового обов`язку громадяни України поділяються на такі категорії:

допризовники - особи, які підлягають взяттю на військовий облік;

призовники - особи, які взяті на військовий облік;

військовослужбовці - особи, які проходять військову службу;

військовозобов`язані - особи, які перебувають у запасі для комплектування Збройних Сил України та інших військових формувань на особливий період, а також для виконання робіт із забезпечення оборони держави;

резервісти - особи, які проходять службу у військовому резерві Збройних Сил України, інших військових формувань і призначені для їх комплектування у мирний час та в особливий період.

До категорії військовослужбовців прирівнюються іноземці та особи без громадянства, які відповідно до закону проходять військову службу у Збройних Силах України, Державній спеціальній службі транспорту та Національній гвардії України.

Призовникам, військовозобов`язаним, резервістам та військовослужбовцям оформлюється та видається військово-обліковий документ, який є документом, що визначає належність його власника до виконання військового обов`язку. Форма, порядок оформлення (створення) та видачі військово-облікового документа для призовників, військовозобов`язаних та резервістів визначаються Кабінетом Міністрів України, а для військовослужбовців - відповідно Міністерством оборони України, Міністерством внутрішніх справ України, Службою безпеки України, розвідувальними органами України, Управлінням державної охорони України та Державною службою спеціального зв`язку та захисту інформації України.

Механізм організації та ведення військового обліку призовників і військовозобов`язаних встановлено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 грудня 2022 року № 1487 (далі Порядок №1487). Додатками до нього затверджені чинні на дату судового розгляду:

Повідомлення про призначення, звільнення (увільнення) керівника та посадових осіб державного органу, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, відповідальних за організацію та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (додаток 1);

Правила військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (додаток 2);

Картка первинного обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (додаток 3);

Повідомлення про зміну облікових даних (додаток 4);

Списки персонального військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (додаток 5);

Розписка (додаток 7);

Повідомлення про державну реєстрацію утворення, припинення підприємств, установ та організацій на території (додаток 8);

Журнал обліку результатів перевірки стану військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, звіряння їх облікових даних з даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів) (додаток 9);

акт про знищення карток первинного обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (додаток 10);

повістка (додаток 11);

відомість оперативного обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (додаток 12);

розпорядження (додаток 13);

список жінок, які здобули освіту за медичною або фармацевтичною спеціальністю (додаток 14);

список призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які перебувають на тимчасовому або постійному консульському обліку (додаток 15);

вимоги щодо декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зняття з реєстрації місця проживання (перебування) призовників, військовозобов`язаних та резервістів (додаток 16);

повідомлення про декларування/реєстрацію (зняття із задекларованого/зареєстрованого) місця проживання призовників, військовозобов`язаних та резервістів (додаток 17);

повідомлення про задеклароване (зареєстроване) місце проживання призовників, військовозобов`язаних та резервістів (додаток 18);

повідомлення про кримінальне правопорушення (додаток 19);

звернення щодо доставлення громадян, які вчинили адміністративні правопорушення за статтею (статтями), до обласного, районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки для складення протоколів про адміністративні правопорушення (додаток 20);

повідомлення про акти цивільного стану щодо призовників, військовозобов`язаних та резервістів (додаток 22);

інформація про вручення повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення (додаток 23);

повідомлення про призовників, кримінальні справи яких розглядаються судом, а також про вироки щодо призовників, військовозобов`язаних та резервістів, що набрали законної сили (додаток 25);

повідомлення про громадян призовного віку, які перебувають на стаціонарному лікуванні (додаток 26);

повідомлення про осіб, які набули громадянство України і підлягають взяттю на військовий облік (додаток 29);

запит (додаток 30);

журнал обліку перевірок стану військового обліку (додаток 31);

Питання, які підлягають перевірці з організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, забезпечення функціонування системи військового обліку (додаток 32) (далі Питання Порядку №1487);

припис на виконання завдання (додаток 33).

Відповідно до п.79 Порядку №1487 районні (міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки:

організовують та ведуть військовий облік на території адміністративно-територіальної одиниці;

здійснюють взяття, зняття або виключення з військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів у випадках, передбачених законодавством;

проставляють у військово-облікових документах призовників, військовозобов`язаних та резервістів відповідні відмітки про взяття їх на військовий облік, зняття та виключення з нього;

виконують архівно-довідкову роботу з питань військового обліку;

виконують функції з ведення Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.

Військовий облік, відповідно до п.20 вказаного Порядку №1487, ведеться на підставі даних паспорта громадянина України та військово-облікових документів.

Згідно з приписами п.3 Питань Порядку №1487 під час перевірки виконавчих органів сільських, селищних, міських рад, на які покладається ведення персонально-первинного військового обліку, перевіряється: стан охоплення персонально-первинним військовим обліком громадян, які підлягають взяттю на військовий облік; своєчасність надсилання (повнота складання) списків таких громадян до районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки; організація та стан бронювання військовозобов`язаних, які працюють в органі місцевого самоврядування, на підпорядкованих підприємствах, в установах та організаціях або залучаються таким органом до виконання мобілізаційних завдань (обґрунтованість бронювання військовозобов`язаних, а також обсягів такого бронювання, наявність звітної документації з питань бронювання військовозобов`язаних тощо); стан ведення військового обліку з питань, зазначених у пункті 4 цього додатка.

Норми пункту 4 Питань Порядку №1487 вказують, що під час перевірки органів військового управління (органів управління), військових частин (підрозділів) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальних органів (підрозділів) державних органів, підприємств, установ та організацій, закладів освіти, закладів охорони здоров`я незалежно від підпорядкування і форми власності перевіряється:

наявність структурного підрозділу (посадових осіб), на який (яких) покладається функція з ведення військового обліку (перевіряються положення про структурний підрозділ, інструкції посадових осіб, наказ керівника підприємства, установи та організації про призначення посадових осіб, відповідальних за ведення військового обліку, штатний розпис тощо);

стан методологічного та методичного забезпечення заходів військового обліку;

стан забезпечення оповіщення та прибуття призовників, військовозобов`язаних та резервістів до відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів;

порядок взяття на персональний військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, прийнятих на роботу (навчання), та в інших випадках, передбачених Порядком організації та ведення військового обліку; стан дотримання встановлених строків повідомлення районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів про прийняття на роботу (навчання);

порядок виключення з персонального військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які звільнені з роботи, завершили навчання (відраховані із закладів освіти), та в інших випадках, передбачених Порядком організації та ведення військового обліку; стан дотримання встановлених строків повідомлення районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів про звільнення з роботи (навчання), відрахування із закладів освіти;

наявність та стан ведення журналу обліку результатів перевірки стану військового обліку, звіряння їх облікових даних з даними районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки (органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів);

організація, стан обліку і порядок ведення та зберігання документів з питань військового обліку;

наявність та стан ведення списків персонального військового обліку, відомості оперативного обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів; повнота, актуальність і достовірність облікових даних призовників, військовозобов`язаних та резервістів, внесених до зазначених списків; стан дотримання встановлених строків внесення змін до списків персонального військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів щодо прізвища, власного імені та по батькові (за наявності), реквізитів паспорта громадянина України та паспорта громадянина України для виїзду за кордон, задекларованого/зареєстрованого місця проживання, місця фактичного проживання, сімейного стану, освіти, місця роботи і посади та повідомлення районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів про такі зміни;

організація планування та здійснення звіряння облікових даних списків персонального військового обліку із записами у їх військово-облікових документах, а також з обліковими даними, що містяться у картках первинного обліку виконавчих органів сільських, селищних міських рад (наявність та стан виконання відповідного графіка звіряння);

стан взаємодії з відповідними районними (міськими) територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, органами СБУ, відповідними підрозділами розвідувальних органів, у яких призовники, військовозобов`язані та резервісти перебувають на військовому обліку, щодо строків та способів звіряння даних списків персонального військового обліку, внесення відповідних змін до них, а також щодо оповіщення призовників, військовозобов`язаних та резервістів;

організація, стан та результати звіряння облікових даних списків персонального військового обліку з обліковими даними відповідних районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, облікових органів СБУ, відповідних підрозділів розвідувальних органів (наявність та стан виконання відповідного графіка звіряння);

стан доведення до призовників, військовозобов`язаних та резервістів Правил військового обліку під особистий підпис під час прийняття на роботу (навчання);

організація здійснення контролю за виконанням призовниками, військовозобов`язаними та резервістами Правил військового обліку та проведення відповідної роз`яснювальної роботи;

організація та стан бронювання військовозобов`язаних, які працюють на підприємстві, в установі та організації (перевіряється обґрунтованість бронювання військовозобов`язаних, а також обсягів такого бронювання, наявність переліків посад і професій військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню, оформлення документів з питань бронювання, порядок зберігання та видачі (анулювання) посвідчень про відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, наявність звітної документації з питань бронювання військовозобов`язаних, наявність додатка 5 до Податкового розрахунку Відомості про трудові відносини осіб та період проходження військової служби, передбаченого Порядком заповнення та подання податковими агентами Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску, затвердженого наказом Мінфіну від 13 січня 2015 р. № 4, тощо);

організація та результати усунення недоліків, виявлених під час проведення попередніх перевірок стану військового обліку.

Відповідно до п.17 Питань Порядку №1487 у разі проведення документальної перевірки стану організації та ведення військового обліку (у зв`язку з фізичною неможливістю проведення планової перевірки) до визначених об`єктів перевірки надсилається запит щодо подання до відповідних державних органів, підприємств, установ і організацій:

положення про підрозділ, функціональні обов`язки (інструкції) посадових осіб об`єкта перевірки, які визначені відповідальними за організацію та ведення військового обліку, а також організацію бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час, положення про структурні підрозділи державних органів, органів місцевого самоврядування, що забезпечують функціонування системи військового обліку у відповідній сфері управління (галузі економіки);

копії наказу про призначення посадових осіб, відповідальних за ведення військового обліку;

списків призовників, військовозобов`язаних та резервістів, які перебувають на персонально-первинному військового обліку;

списків персонального військового обліку;

списків військовозобов`язаних та резервістів, яким видано мобілізаційні розпорядження;

списків військовозобов`язаних, які заброньовані на період мобілізації та на воєнний час;

відомості оперативного обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів;

інших документів з питань військового обліку.

Перевірки у вказаному порядку відповідачем діяльності позивача не встановлено, доказами не підтверджено.

Згідно з п. 1 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року №154 (далі Положення №154), територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації.

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.

Залежно від обсягів облікової, призовної та мобілізаційної роботи утворюються районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки (далі - районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються, ліквідуються, реорганізовуються Міноборони.

Відповідно до п.12 Положення №154 керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки представляє інтереси Збройних Сил у відносинах з Радою міністрів Автономної Республіки Крим, місцевими держадміністраціями, органами місцевого самоврядування, іншими державними органами, підприємствами та громадянами на відповідній території.

Керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки має право видавати у межах своїх повноважень накази та розпорядження.

Тобто, відповідач є органом військового управління, що забезпечує виконання законодавства з питань військового обліку і військової служби.

Діяльність позивача урегульована Законом України від 3 лютого 2015 року №141-VIII «Про військово-цивільні адміністрації» (далі ЗУ №141-VIII).

Відповідно до ч.2 ст.1 ЗУ №141-VIII військово-цивільні адміністрації є юридичними особами публічного права і наділяються цим та іншими законами повноваженнями, у межах яких діють самостійно і несуть відповідальність за свою діяльність відповідно до закону. Військово-цивільні адміністрації населених пунктів набувають прав та обов`язків з дня внесення запису про їх державну реєстрацію як юридичних осіб до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.

Районні та обласні державні адміністрації, що набули статусу військово-цивільних адміністрацій, не потребують внесення змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань. В офіційній назві цих органів може застосовуватися поряд з назвою відповідно до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань додаткова назва "військово-цивільна адміністрація", що вказує на їхній тимчасовий статус із додатковими повноваженнями.

Згідно з ч.1 ст.2 ЗУ №141-VIII військово-цивільні адміністрації у своїй діяльності керуються Конституцією України, Законом України "Про боротьбу з тероризмом", цим Законом та іншими виданими відповідно до них нормативно-правовими актами.

Зважаючи на зміст спірних правовідносин, між сторонами суд урахував, що деякі питання реалізації положень ЗУ №3543-XII щодо бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час урегульовані постановою КМУ від 27 січня 2023 року №76, якою затверджено: Порядок бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час; Порядок бронювання військовозобов`язаних, які перебувають на військовому обліку в Службі безпеки, розвідувальних органах України, на період мобілізації та на воєнний час; Критерії та порядок, за якими здійснюється визначення підприємств, установ та організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, а також критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період.

Пункт 2 вказаної постанови КМУ №76 установлено, що:

відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, які були надані військовозобов`язаним рішеннями Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства до набрання чинності цією постановою, є чинними протягом строку, на який вони надані;

анулювання відстрочок, зазначених в абзаці другому цього пункту, здійснюється у випадках та порядку, що визначені пунктом 12 Порядку бронювання військовозобов`язаних за списком військовозобов`язаних під час дії воєнного стану, затвердженого цією постановою;

бронювання військовозобов`язаних за списками військовозобов`язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, що працюють на підприємствах, в установах та організаціях, яким встановлено мобілізаційні завдання (замовлення), а також на підприємствах, в установах та організаціях, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, та які не визначено критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, здійснюється Міністерством економіки, довкілля та сільського господарства на строк до шести місяців на підставі погоджених Генеральним штабом Збройних Сил та/або Міністерством оборони документів, які надійшли до 8 червня 2024 р. до Міністерства економіки, довкілля та сільського господарства та відповідали вимогам законодавства, що діяло до набрання чинності постановою Кабінету Міністрів України від 5 червня 2024 р. № 650 Деякі питання бронювання військовозобов`язаних під час воєнного стану.

Звіт про чисельність військовозобов`язаних, які заброньовані, був затверджений додатком 6 Порядку бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час постанови КМУ №76 в редакції Постанови КМ№ № 650 від 05.06.2024. Зокрема, пункт 14 вказаного Порядку приписував, що органи державної влади, інші державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації складають щокварталу звіт про чисельність військовозобов`язаних, які заброньовані згідно з цим Порядком, станом на 1 число місяця, що настає за звітним кварталом. Водночас пункт 16 встановлював, що Звіт, зазначений у пункті 14 цього Порядку, подається:

1) до 10 числа місяця, що настає за звітним кварталом (додаток 6):

центральним органам виконавчої влади, що здійснюють керівництво Збройними Силами, іншими військовими формуваннями, утвореними відповідно до законів України, СБУ або Мінстратегпрому - підприємствами, установами та організаціями, які здійснюють виробництво товарів, виконання робіт, надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань;

центральному органу виконавчої влади, який забезпечує формування та/або реалізує державну політику у відповідній сфері, відповідній обласній, Київській та Севастопольській міській держадміністрації (військовій адміністрації у разі її утворення), Секретаріатові Кабінету Міністрів України, органам, які здійснюють управління державним майном, що забезпечує діяльність відповідно Президента України, Верховної Ради України та Кабінету Міністрів України, - підприємствами, установами та організаціями, які визначені критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

2) до 15 числа місяця, що настає за звітним кварталом (додаток 6), обласній, Київській та Севастопольській міській держадміністрації (військовій адміністрації у разі її утворення) - місцевими органами виконавчої влади нижчого рівня, органами місцевого самоврядування;

3) до 20 числа місяця, що настає за звітним кварталом, Мінекономіки - органами державної влади, іншими державними органами (за відповідною сферою управління, галуззю національної економіки (додаток 7), обласною, Київською та Севастопольською міською держадміністрацією (військовою адміністрацією у разі її утворення) (за відповідною адміністративно-територіальною одиницею) (додаток 8).

Однак, 22 листопада 2024 року КМУ ухвалив постанову №1332 «Деякі питання бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час», яким виклав Порядок бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час в новій редакції та додатки 1-8 до Порядку виключив (у тому числі форму вказаного Звіту). Паперової форми та порядку і строків подання вказаного звіту не передбачено.

Зважаючи на вимоги ст.58 Конституції України про те, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи, та ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення, норми Порядку бронювання військовозобов`язаних на період мобілізації та на воєнний час для спірних правовідносин застосовуються в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 22 листопада 2024 року №1332 (далі Порядок бронювання), що були чинними в період 30.11.2024-26.02.2025. Він визначає механізм бронювання під час воєнного стану засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) військовозобов`язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час, які працюють або проходять службу:

в органах державної влади, інших державних органах, органах місцевого самоврядування (далі - державні органи);

в органах державної влади, інших державних органах, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро, Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, БЕБ, ДСНС, Державній кримінально-виконавчій службі, Службі судової охорони, в судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування (крім військовозобов`язаних, зазначених в абзаці другому цього пункту), а також на штатних посадах патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;

на підприємствах, в установах та організаціях, які в установленому порядку визначено критично важливими для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань в особливий період (далі - критично важливі підприємства);

на підприємствах, в установах та організаціях, які в установленому порядку визначено критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період (далі - критично важливі установи);

у спеціалізованих установах ООН, міжнародних судових органах, міжнародних та неурядових організаціях та установах, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів України;

у Товаристві Червоного Хреста України, інших українських неурядових організаціях, які реалізують гуманітарні проекти за кошти міжнародних партнерів;

в операторах протимінної діяльності, які проводять розмінування (гуманітарне розмінування) відповідно до законодавства (далі - оператори протимінної діяльності).

Дія цього Порядку не поширюється на військовозобов`язаних, які перебувають на військовому обліку в СБУ, розвідувальних органах України.

Норми п.3 Порядку бронювання приписують, що бронювання військовозобов`язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється за списками військовозобов`язаних, які пропонуються до бронювання на період мобілізації та на воєнний час (далі - список), в електронній формі засобами Порталу Дія.

Заброньованим військовозобов`язаним надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації (далі - відстрочка).

Не підлягають бронюванню військовозобов`язані, які згідно із законом не підлягають призову на військову службу під час мобілізації.

Військовозобов`язані, зазначені у пункті 1 цього Порядку, підлягають бронюванню незалежно від військового звання, віку та військово-облікової спеціальності.

Строк дії відстрочки не може перевищувати:

строку проведення мобілізації - для військовозобов`язаних, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 1 цього Порядку;

строку дії контракту (договору) на поставку товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, - для військовозобов`язаних, зазначених в абзаці четвертому пункту 1 цього Порядку;

12 місяців - для військовозобов`язаних, зазначених в абзацах п`ятому, сьомому та восьмому пункту 1 цього Порядку;

строку договору (контракту) або строку, на який їх обрано (призначено), - для військовозобов`язаних, зазначених в абзаці шостому пункту 1 цього Порядку;

45 календарних днів з дня укладення трудового договору - для військовозобов`язаних, зазначених в абзаці другому пункту 4 частини першої статті 25 Закону України Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію.

Згідно з п.4 Порядку бронювання керівники органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій відповідають за включення військовозобов`язаних працівників до списків.

Відповідно до п.5 вказаного Порядку бронюванню підлягають всі військовозобов`язані:

які займають посади державної служби категорії А;

які займають посади штатних працівників патронатних служб державних органів, юрисдикція яких поширюється на всю територію України;

які займають посади керівників обласних, районних, Київської та Севастопольської міських держадміністрацій (військових адміністрацій у разі їх утворення);

які займають посади державної служби категорії Б, але на яких тимчасово покладено виконання обов`язків за вакантною посадою державної служби категорії А;

які займають посади голів обласних, районних, районних у місті (у разі утворення) рад, сільських, селищних, міських голів;

кінцеві бенефіціарні власники критично важливих підприємств, критично важливих установ, які не є їх працівниками;

члени наглядових рад суб`єктів господарювання, які мають стратегічне значення для економіки та безпеки держави і вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності або річний розмір чистого доходу яких перевищує 200 млн. гривень, а також особливо важливих для економіки підприємств, вартість активів яких за даними останньої фінансової звітності перевищує 2 млрд. гривень або річний розмір чистого доходу яких перевищує 1,5 млрд. гривень;

працівники критично важливих установ, які визначені Міноборони критично важливими для функціонування економіки в особливий період, у сфері оборонно-промислового комплексу;

працівники критично важливих підприємств, крім працівників критично важливих підприємств, зазначених в абзацах шостому і сьомому пункту 8 цього Порядку;

працівники спеціалізованих установ ООН, закордонних дипломатичних установ в Україні, представництв міжнародних організацій, які є критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

працівники спеціалізованих установ ООН, міжнародних судових органів, міжнародних та неурядових організацій та установ, членом, учасником або спостерігачем у яких є Україна відповідно до укладених міжнародних договорів України;

працівники критично важливих установ, до складу яких входять штатні збірні команди олімпійських, неолімпійських видів спорту та спорту осіб з інвалідністю, перелік яких затверджується Мінмолодьспортом;

працівники критично важливих установ паливно-енергетичного комплексу та їх підрядних організацій або вітчизняних виробників трансформаторного обладнання для енергетичної сфери, які здійснюють будівництво, ремонт, відновлення, виготовлення та/або поставку обладнання, надають послуги, проводять інші інженерно-технічні заходи, спрямовані на безперебійне функціонування об`єднаної енергетичної системи та газотранспортної системи України в особливий період, які визначені Міненерго критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період;

працівники, які працюють на підприємстві, що виконує функції технічного адміністратора Єдиного державного вебпорталу електронних послуг, а також технічні працівники постачальника електронних комунікаційних послуг, постачальників електронних комунікаційних мереж, що взаємоз`єднані з мережами інших держав, визначених Мінцифри критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період, у сфері цифровізації, перелік яких затверджується Мінцифри, включені наказом керівника підприємства до складу аварійно-відновлювальних бригад підприємств, що забезпечують роботу електронних комунікаційних мереж у період знеструмлень та виконують відновлювальні аварійні роботи мереж електронних комунікацій на території Дніпропетровської, Донецької, Запорізької, Київської, Луганської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Сумської, Харківської, Херсонської, Чернігівської областей, м. Києва;

працівники постачальників електронних комунікаційних послуг, що здійснюють будівництво стійких до знеструмлень електронних комунікаційних мереж (за технологією xPON) або мереж мобільного зв`язку, визначених Мінцифри критично важливими для функціонування економіки та забезпечення життєдіяльності населення в особливий період у сфері цифровізації, за переліком та у порядку, визначеними Мінцифри, які включені наказом керівника суб`єкта господарювання до складу бригад, що здійснюють будівництво стійких до знеструмлень електронних комунікаційних мереж (за технологією xPON) або мереж мобільного зв`язку;

які займають посади протезистів-ортезистів, техніків-протезистів-ортезистів, інженерів-технологів-протезистів, інженерів-протезистів, механіків протезно-ортопедичних виробів, за умови виконання ними не менш як 50 відсотків норми робочого часу протягом останніх трьох місяців, що передують даті подання списку, з відповідним обґрунтуванням;

священнослужителі за переліком посад, затвердженим ДЕСС;

медичні працівники закладів охорони здоров`я державної та комунальної форм власності, закладів громадського здоров`я, установ, що провадять діяльність із судово-медичної та судово-психіатричної експертиз, центрів крові, для яких робота у відповідних закладах є основним місцем роботи;

які займають посади прокурорів Спеціалізованої антикорупційної прокуратури;

працівники державного підприємства Міністерства оборони України Агенція оборонних закупівель та державного підприємства Міністерства оборони України Державний оператор тилу, уповноважених Міноборони на виконання функцій служби державного замовника у сфері оборони, з метою здійснення оборонних закупівель та укладення державних контактів (договорів) на закупівлю товарів, робіт і послуг.

Згідно з п.6 вказаного Порядку бронюванню підлягають військовозобов`язані, які:

працюють або проходять службу на посадах державної служби категорій Б, В, - 50 відсотків кількості військовозобов`язаних цих категорій;

працюють або проходять службу в органах державної влади, інших державних органах, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро, Державному бюро розслідувань, органах прокуратури, БЕБ, ДСНС, Державній кримінально-виконавчій службі, Службі судової охорони, судах, установах системи правосуддя та органах досудового розслідування (крім військовозобов`язаних, зазначених в абзаці другому цього пункту), - 50 відсотків кількості військовозобов`язаних працівників у такому органі. Кількість військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню, може становити понад 50 відсотків за рішенням Міноборони, прийнятим на підставі пропозицій (рекомендацій) Міжвідомчої робочої групи, утвореної відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 18 червня 2024 р. № 707 Про утворення Міжвідомчої робочої групи з питань організації призову військовозобов`язаних громадян на військову службу під час мобілізації та з питань розвитку спроможностей щодо рекрутингу іноземців та осіб без громадянства для проходження військової служби за контрактом (Офіційний вісник України, 2024 р., № 60, ст. 3558; 2025 р., № 45, ст. 3055), яке Міноборони надсилає до Мінекономіки для подання засобами Порталу Дія повідомлення про зміну ліміту бронювання у Єдиному переліку органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов`язаних (далі - Єдиний перелік).

Отже, лише до 50% працюючих військовослужбовців відповідної установи можуть бути заброньованими.

Згідно з п.14 Порядку бронювання для цілей бронювання військовозобов`язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, засобами Порталу Дія Мінекономіки формує та веде Єдиний перелік органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій для бронювання військовозобов`язаних (далі - Єдиний перелік), до якого включаються державні органи та органи, зазначені в абзаці третьому пункту 1 цього Порядку, критично важливі підприємства, критично важливі установи.

Мінекономіки вносить до Єдиного переліку державні органи та органи, зазначені в абзаці третьому пункту 1 цього Порядку. Відповідний державний орган, який прийняв рішення про визначення підприємств, установ, організацій критично важливими підприємствами, критично важливими установами, вносить до Єдиного переліку такі критично важливі підприємства та критично важливі установи.

Відповідно до п.15 Порядку бронювання Єдиний перелік містить такі відомості щодо:

1) Мінекономіки: повне найменування; код згідно з ЄДРПОУ; прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності) уповноваженої особи, що вносить державні органи до Єдиного переліку;

2) державного органу, що вносить критично важливі підприємства та критично важливі установи до Єдиного переліку: повне найменування; код згідно з ЄДРПОУ; прізвище, власне ім`я, по батькові (за наявності) уповноваженої особи державного органу;

3) державного органу, підприємства, установи, що подає списки:

повне найменування юридичної особи та відокремленого структурного підрозділу юридичної особи (у разі наявності);

код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи (у разі наявності) та відокремленого структурного підрозділу юридичної особи (у разі наявності);

місцезнаходження юридичної особи та відокремленого підрозділу юридичної особи (у разі наявності) (крім критично важливих підприємств, а також критично важливих установ, які визначені Мінстратегпромом);

підстава внесення до переліку;

дата початку та дата закінчення державного контракту (у разі коли підставою є постачання товарів, виконання робіт і надання послуг, необхідних для забезпечення потреб Збройних Сил або інших військових формувань);

дата прийняття і номер рішення відповідного державного органу про визначення підприємства, установи, організації критично важливим підприємством чи критично важливою установою, рішення МЗС, Секретаріату Кабінету Міністрів України про затвердження переліку критично важливих установ;

реквізити відповідного рішення щодо збільшення ліміту бронювання;

ліміт бронювання;

кінцева дата бронювання;

відмітка про обов`язковість перевірки на відповідність вимогам, визначеним в абзаці третьому пункту 8 цього Порядку.

Відповідно до п.25 вказаного Порядку бронювання військовозобов`язаних, зазначених у пункті 1 цього Порядку, здійснюється засобами Порталу Дія за списками, які формуються керівником державного органу, критично важливого підприємства, критично важливої установи або уповноваженою ним особою.

Тобто, з 2025 року порядок бронювання працівників передбачає подання списків, замість звітів, та електронний обмін інформацією. Отже, відповідач не мав обов`язку погоджувати паперовий Звіт позивача та зважаючи на відсутність доказів його вимоги у встановленому законодавством порядку та спосіб до позивача щодо стверджуваного ним зобов`язання розбронювати його працівників до 50 % від загальної чисельності позовні вимоги не обґрунтовані, доказами та чинними норма ми законодавства України не підтверджено порушення відповідачем заявлених прав позивача.

Тому заявлені позовні вимоги не обґрунтовані та задоволенню не підлягають.

З огляду на результат вирішеного спору відповідно до вимог ст.ст.132-139 КАС України понесені позивачем судові витрати розподілу не підлягають.

Керуючись ст.ст. 2-20, 72-78, 138-139, 241-246, 255, 295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Відмовити повністю у задоволенні адміністративного позову Черкаської районної державної адміністрації Черкаської області (18003, Черкаська обл., м.Черкаси, вул.В`ячеслава Чорновола, буд.157; код ЄДРПОУ 04061317) до ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ; код ЄДРПОУ НОМЕР_1 ) про:

визнання протиправними дій щодо зобов`язання розбронювати військовозобов`язаних працівників Черкаської РВА та привести у відповідність 50 % від загальної чисельності військовозобов`язаних;

визнання бездіяльності щодо невчинення дій в частині непогодження Звіту про чисельність військовозобов`язаних, які заброньовані згідно з переліком посад і професій військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час станом на 01.01.2025;

зобов`язання вчинити дії, а саме погодити Звіт про чисельність військовозобов`язаних, які заброньовані згідно з переліком посад і професій військовозобов`язаних, які підлягають бронюванню на період мобілізації та на воєнний час станом на 01.01.2025.

2. Судові витрати розподілу не підлягають.

3. Копію рішення направити учасникам справи.

4. Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного його тексту.

Суддя Анжеліка БАБИЧ

Рішення ухвалене, складене у повному обсязі та підписане 20.05.2026.