Ухвала суду № 136675505, 20.05.2026, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
20.05.2026
Номер справи
400/4545/26
Номер документу
136675505
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

про передачу адміністративної справи до іншого суду

20.05.26 р. справа № 400/4545/26

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мороза А.О., розглянувши адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , АДРЕСА_2

доІНФОРМАЦІЯ_1 , АДРЕСА_3 ,

провизнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні діїВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовом до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.

Відповідно до приписів ст. 171 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суддя після одержання позовної заяви з`ясовує, чи належить позовну заяву розглядати за правилами адміністративного судочинства і чи подано позовну заяву з дотриманням правил підсудності.

Суд ознайомився з позовом та встановив, що у позовній заяві позивач зазначив місцем фактичного проживання: АДРЕСА_1 .

Натомість, згідно відповіді № 2668513 від 29.04.2026 року з Єдиного державного демографічного реєстру, позивач з 10.06.2004 року має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 .

Ухвалою від 29.04.2026 року суд залишив позовну заяву без руху та надав позивачу десятиденний строк для подання до Миколаївського окружного адміністративного суду:

- доказів на підтвердження зареєстрованого у встановленому законом порядку місця проживання (перебування, знаходження) станом на дату подачі позову до суду (довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи (ВПО);

- документу про сплату судового збору в розмірі 6 655,70 грн.

18.05.2026 року на виконання ухвали суду, позивачем подано клопотання про зміну предмету позову та акт від 14.05.2026 року голови правління ОСББ "Космонавтів 138Б".

Розглянувши позовну заяву та додані до неї матеріали, суд дійшов висновку, що справа належить до територіальної юрисдикції іншого суду.

Так, згідно ч. 1 ст. 17 Закону України "Про судоустрій і статус суддів", судоустрій в Україні будується, зокрема, за принципом територіальності.

Згідно п. 3 ч. 1 ст. 4 КАС України, адміністративний суд - це суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.

Отже, належним та компетентним судом у розумінні процесуального закону є суд, який розглядає та вирішує справу за позовною заявою, поданою із дотриманням правил інстанційної, предметної та територіальної підсудності.

Частиною 1 ст. 22 КАС України встановлено, що місцеві адміністративні суди (місцеві загальні суди як адміністративні суди та окружні адміністративні суди) вирішують адміністративні справи як суди першої інстанції, крім випадків, визначених частинами другою - четвертою цієї статті.

За правилами ч. 1 ст. 25 КАС України, адміністративні справи з приводу оскарження індивідуальних актів, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені, допущені) стосовно конкретної фізичної чи юридичної особи (їх об`єднань), вирішуються за вибором позивача адміністративним судом за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) цієї особи-позивача або адміністративним судом за місцезнаходженням відповідача, крім випадків, визначених цим Кодексом.

Відповідно до ч. 2 ст. 26 КАС України, позови до юридичних осіб пред`являються в суд за їхнім місцезнаходженням згідно з Єдиним державним реєстром юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, якщо інше не передбачено цим Кодексом.

З аналізу вищенаведених норм вбачається, що КАС України встановлює декілька видів територіальної підсудності, в тому числі: загальну (залежно від місця проживання чи місцезнаходження відповідача) та альтернативну (за вибором позивача).

Отже, якщо предметом адміністративного позову є оскарження правових актів індивідуальної дії, а також дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень, які прийняті (вчинені) стосовно конкретної особи, то позивач може застосувати альтернативну підсудність.

Таким чином, такий спір може бути розглянуто адміністративним судом за вибором позивача: за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача або за місцезнаходженням відповідача.

Позивач звернувся до Миколаївського окружного адміністративного суду з позовом, вказавши адресу фактичного проживання: АДРЕСА_1 .

Як встановлено судом згідно відповіді № 2668513 від 29.04.2026 року з Єдиного державного демографічного реєстру, позивач з 10.06.2004 року має зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_2 .

На усунення недоліків ухвали про залишення позовної заяви без руху, позивачем наданий акт від 14.05.2026 року голови правління ОСББ "Космонавтів 138Б", відповідно до якого ОСОБА_1 проживає в квартирі АДРЕСА_4 з 2016 року.

Однак, суд враховує, що механізм здійснення декларування/реєстрації місця проживання (перебування), зміни місця проживання, зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування), скасування декларування/реєстрації місця проживання (перебування) визначений Порядком декларування та реєстрації місця проживання (перебування), затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 07.02.2022 року № 265 (далі - Порядок № 265), що набув чинності з 14.03.2022 року.

У силу абзацу першого пункту 4 Порядку № 265, особа може задекларувати/зареєструвати своє місце проживання (перебування) лише за однією адресою. У разі коли особа проживає у двох і більше місцях, вона здійснює декларування/реєстрацію місця проживання (перебування) за однією з таких адрес за власним вибором. За адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) з особою ведеться офіційне листування та вручення офіційної кореспонденції.

За змістом пункту 5 Порядку № 265 громадянин України, який проживає на території України, (...) зобов`язані протягом 30 календарних днів після зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання та прибуття до нового місця проживання (перебування) задекларувати/зареєструвати його. У разі коли особа, місце проживання якої задекларовано/зареєстровано, декларує або реєструє нове місце проживання з одночасним зняттям з попереднього місця проживання (перебування), заява про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання не подається. При цьому внесення змін до реєстру територіальної громади за попереднім місцем проживання здійснюється на підставі повідомлення органу реєстрації про зняття із задекларованого/зареєстрованого місця проживання (перебування) особи із зазначенням дати зняття з місця проживання (додаток 1).

Згаданий вище акт від 14.05.2026 року не підтверджує реєстрацію позивачем місця проживання.

КАС України не встановлює випадків розгляду адміністративної справи за місцем фактичного проживання позивача.

У частині першій статті 25 КАС України чітко визначено, що спір розглядається за зареєстрованим у встановленому законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача.

Процедуру реєстрації місця проживання (перебування, знаходження) фізичної особи визначено наведеними вище положеннями Порядку № 265; матеріали позову не містять доказів дотримання позивачем такого порядку в частині реєстрації місця проживання за адресою: АДРЕСА_1 .

Порядком № 265 не передбачено можливості підтвердження місця проживання актом, складеним головою правління ОСББ.

Також додані до позовної заяви документи не підтверджують факт реєстрації позивача в межах Миколаївської області як внутрішньо переміщеної особи.

Тож суд констатує, що зареєстрованим у визначеному законом порядку місцем проживання (перебування, знаходження) позивача є Херсонська область, а відповідача - місто Херсон .

Оскільки позивач зареєстрований у Херсонській області, справа підсудна Херсонському окружному адміністративному суду.

Водночас, суд враховує, що відповідно до розпорядження голови Верховного Суду від 18.03.2022 року № 11/0/9-22 «Про зміну територіальної підсудності судових справ в умовах воєнного стану (окремі суди Донецької, Харківської та Херсонської областей)» змінено територіальну підсудність судових справ Херсонського окружного адміністративного суду на Одеський окружний адміністративний суд.

За таких обставин, дана справа територіально підсудна Одеському окружному адміністративному суду.

Пунктом 2 ч. 1 ст. 29 КАС України передбачено, що суд передає адміністративну справу на розгляд іншого адміністративного суду, якщо при відкритті провадження у справі суд встановить, що справа належить до територіальної юрисдикції (підсудності) іншого суду.

Враховуючи викладене, дана справа має бути передана на розгляд Одеського окружного адміністративного суду.

Суд враховує, що позивачем подано клопотання про зміну предмету позову.

Враховуючи, що судом було вирішено питання про передачу позовної заяви на розгляд до Одеського окружного адміністративного суду, то відповідно у Миколаївського окружного адміністративного суду відсутні підстави для розгляду клопотання про зміну предмету позову.

Керуючись ст. 26, 29, 153, 248 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Передати адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання відмови протиправною та зобов`язання вчинити певні дії, на розгляд Одеського окружного адміністративного суду.

2. Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею у порядку ст. 256 КАС України.

3. Апеляційна скарга на цю ухвалу може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її проголошення (складання) в порядку, визначеному ст. 295-297 КАС України.

Суддя А. О. Мороз