Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
за результатами розгляду звіту щодо виконання рішення суду
18 травня 2026 року Справа №200/2567/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Голубової Л.Б., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо виконання рішення суду
за позовом ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області
про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії
УСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про:
- визнання протиправними дій щодо неправильного розрахунку середньої заробітної плати для обчислення пенсії за 2016-2017 роки у розмірі 3764,40 гривень;
- зобов`язання застосовувати при перерахунках пенсії показник середньої заробітної плати за 2016-2017 рік у розмірі 5377,90 гривень;
- визнання протиправними дій щодо заниження з 01.03.2023 року на 1944,71 гривень, з 01.03.2024 року на 166,05 гривень, з 01.03.2025 року на 1098,59 гривень мінімального розміру пенсії, встановленого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці»;
- зобов`язання з 10.10.2024 року перерахувати та виплатити пенсію, із застосуванням середнього заробітку за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень та визначивши доплату до розміру пенсії, передбаченого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» після розрахунку основного розміру пенсії з урахуванням доплат, надбавок, індексації та обмеження індексації.
Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року задоволено позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії.
Визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо не проведення нарахування та виплати ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» №1058-ІV із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень при розрахунку заробітку для обчислення пенсії.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком у відповідності до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень з 01 жовтня 2024 року.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області щодо недоплати ОСОБА_1 з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року розміру пенсії, розрахованої відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», застосовуючи показник середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року та з 01.03.2025 року відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» застосовуючи показник середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень, з якої обчислюється пенсія, з урахуванням виплачених сум.
Стягнуто з Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати з судового збору у розмірі 968,96 гривень.
Постановою Першого апеляційного адміністративного суду від 02 жовтня 2025 року апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області залишено без задоволення. Рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року у справі № 200/2567/25 залишено без змін.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 05 січня 2026 року задоволено заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю та надання звіту про виконання судового рішення в адміністративній справі № 200/2567/25.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протягом місяця з дня отримання даної ухвали подати до суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року по справі № 200/2567/25, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 382-2 КАС України.
30 січня 2026 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов звіт щодо виконання рішення суду.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 09 лютого 2026 року прийнято звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення в адміністративній справі № 200/2567/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання протиправними дій, зобов`язання вчинити певні дії. Встановлено Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий тримісячний строк з моменту отримання копії ухвали для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року по справі № 200/2567/25, у частині виплати поточної пенсії в розмірі 25950,00 гривень та доплати за період з 01.03.2023 року по 31.12.2025 року в сумі 77066,20 гривень, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 382-2 КАС України.
07 травня 2026 року на адресу суду від Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області надійшов звіт щодо виконання рішення суду в якому зазначено, що після перерахунку за рішенням суду з січня 2026 року пенсія виплачується в новому розмірі 25950,00 гривень наступним чином: 1) щомісячна сума виплати - 21985,70 гривень (розмір пенсії визначений з урахуванням положень нормативно-правових актів до перерахунку за рішенням суду) здійснюється шляхом включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, відкритий в банківській установі АТ КБ «Приватбанк»; 2) щомісячна сума різниці між розміром пенсії перерахованої на виконання судового рішення та розміром, визначеним Головним управлінням до перерахунку (перерахована пенсія за рішенням суду) 3964,30 гривень (25950,00 грн - 21985,70 грн) проводиться шляхом включення до додаткової відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок, у межах бюджетних призначень для здійснення відповідних виплат згідно з Порядком № 821 у відповідному виплатному періоді. Таким чином, розмір пенсії з 01.01.2025 року становить 21985,70 гривень (25950,00 (новий розмір пенсії) - 21985,70 (старий розмір пенсії) - 3964,30 (різниці між розміром пенсії перерахованої на виконання рішення суду).
Згідно пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2026 року №236 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2026 році» встановлено що з 1 березня 2026 року здійснено перерахунок пенсій , яка виплачується в новому розмірі 25950,00 гривень та з урахуванням проведеного перерахунку наступним чином: 1) щомісячна сума виплати 24580,70 гривень (розмір пенсії визначений з урахуванням положень нормативно-правових актів до перерахунку за рішенням суду) здійснюється шляхом включення до сформованої відомості на виплату пенсій з подальшим зарахуванням на поточний рахунок; 2) щомісячна сума різниці між розміром пенсії перерах
Вважає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області вжито заходів для повного виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.05.2025 року у справі № 200/2567/25.
Розглянувши наданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області звіт щодо виконання рішення суду, суд зазначає таке.
З 24 лютого 2022 року в Україні введено воєнний стан у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, який станом на 18 травня 2026 року продовжує діяти.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» від 12 травня 2015 року № 389-VIII, в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України.
Рішенням Ради суддів України від 24 лютого 2022 року № 9, з урахуванням положень статті 3 Конституції України про те, що людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю рекомендовано зборам суддів, головам судів, суддям судів України у випадку загрози життю, здоров`ю та безпеці відвідувачів суду, працівників апарату суду, суддів оперативно приймати рішення про тимчасове зупинення здійснення судочинства певним судом до усунення обставин, які зумовили припинення розгляду справ.
Донецький окружний адміністративний суд розташований в м. Слов`янськ Донецької області.
У зв`язку з активізацією проведення бойових дій на території Донецької області та прилеглих областей, системних ракетних обстрілів населених пунктів області, у тому числі м. Слов`янськ, які в свою чергу створюють суттєву загрозу життю та здоров`ю людей, керівництво Донецької обласної державної адміністрації через засоби масової інформації закликало мешканців області евакуюватись до більш безпечних регіонів України.
Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання організації роботи державних службовців та працівників державних органів у період воєнного стану» від 12 квітня 2022 року №440 відповідно до статті 60-2 Кодексу законів про працю України, статті 12-1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та статті 17 Закону України «Про державну службу» Кабінетом Міністрів України установлено, що у період воєнного стану для державних службовців та працівників державного органу, які перебувають на території України, за рішенням керівника державної служби в державному органі може запроваджуватися дистанційна робота у разі наявності організаційних і технічних можливостей для виконання їх посадових обов`язків.
Згідно з п. 4 опублікованих 02.03.2022 року Радою суддів України Рекомендацій щодо роботи судів в умовах воєнного стану, судам України рекомендовано усіх доступних працівників, по можливості, перевести на дистанційну роботу.
В таких умовах керівництвом Донецького окружного адміністративного суду задля збереження життя та здоров`я працівників та відвідувачів суду прийнято рішення про подальшу організацію роботи установи в дистанційному режимі.
При цьому, ураховуючи рекомендації Ради суддів України від 02.03.2022, у зв`язку з введенням воєнного стану, постійними обстрілами міста Слов`янська та веденням активних бойових дій на території Донецької області, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров`ю і безпеці учасників справи:
- на час існування небезпеки для учасників справи, пов`язаної з перебуванням останніх у приміщенні Донецького окружного адміністративного суду, судові засідання за особистої участі учасників судового процесу не проводяться.
Відповідно до ст. 382-2 КАС України, суд розглядає звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про можливість розгляду звіту у письмовому провадженні.
Статтею 129 Конституції України встановлено, що однією з основних засад здійснення судочинства є обов`язковість судового рішення.
Відповідно до статті 129-1 Конституції України, судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку.
Судові рішення відповідно до статті 124 Конституції України є обов`язковими до виконання на всій території України. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Відповідно до частин другої та третьої статті 14 КАС України постанови та ухвали суду в адміністративних справах, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання на всій території України. Невиконання судових рішень тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
При цьому, частина перша статті 370 КАС України передбачає, що судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.
Зазначені приписи чинного законодавства свідчать, що судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов`язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов`язок.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому ст. 8 Конституції України принципу верховенства права.
Згідно з ч. 2 ст. 382-2 КАС України звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.
Частиною 3 ст. 382-2 встановлено, що до звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.
Судом встановлено, що звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області відповідає вимогам ч. 2 та ч. 3 ст. 382-2 КАС України та поданий у встановлений судом строк.
Згідно з ч. ч. 1-5 ст. 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу. Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.
У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб`єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення.
Суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відповідно до ч. 11 ст. 382-3 КАС України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
Як вбачається зі звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області та доданих до нього матеріалів, ОСОБА_1 здійснено перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень з 01 жовтня 2024 року та перерахунок пенсії з 01.03.2023 року, з 01.03.2024 року і з 01.03.2025 року відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз. 3 ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» застосовуючи показник середньої заробітної плати в Україні за 2016-2017 роки у розмірі 5377,90 гривень, розмір якої після перерахунку враховуючи максимальний розмір становить з 01.03.2023 року - 20930,00 гривень; - з 01.03.2024 року 23610,00 гривень; - з 01.03.2025 року 23610,00 гривень; - з 01.01.2026 року 25950,00 гривень та нарахована сума доплати за період з 01.03.2023 року по 31.12.2025 року у розмірі 77066,20 гривень, яка обліковується в автоматизованих базах даних обробки пенсійної документації.
Також, відповідно до Порядку № 821 ОСОБА_1 протягом 2026 року здійснено виплату заборгованості на виконання рішення суду в загальній сумі 11313,86 гривень, а саме: у лютому 2026 року - 4068,52 гривень, у березні 2026 року 3675,67 гривень, у квітні 2026 року 3569,67 гривень. Станом на 01.05.2026 року залишок заборгованості складає 76419,54 гривень.
Разом з тим, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області на виконання рішення суду в даній справі і надалі не здійснюється виплата пенсії в розмірі 25950,00 гривень, яка повинна виплачуватися після здійсненого перерахунку на підставі рішення суду від 21.05.2025 року у справі № 200/2567/25, а продовжується виплата пенсії в сумі 24580,70 гривень, що свідчить про невиконання рішення суду.
Таким чином, Головним управління Пенсійного фонду України в Донецькій області рішення суду виконано не в повному обсязі.
Невиконання рішення суду з боку пенсійного органу обґрунтовується посиланням на Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 14 липня 2025 року № 821 «Про затвердження Порядку здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень».
Судом також встановлено, що Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області з метою забезпечення своєчасних розрахунків по боргових зобов`язаннях і виділення коштів на виплату заборгованості за судовим рішенням у справі № 200/2567/25 спрямувало до Пенсійного фонду України запити № 0500-0406-5/8010 від 28.01.2026 року, № 0500-0507-5/20993 від 03.03.2026 року, № 0500-0507-5/34347 від 03.04.2026 року з проханням виділити кошти на проведення передбачених у поточному бюджетному році розрахунків.
Департамент пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України листами від 13.02.2026 року № 2800-030102-9/11020, від 02.04.2026 року № 2800-030101-9/23511, від 04.05.2026 року № 2800-030102-9/32122 надало відповідь на запити Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області № 0500-0406-5/8010 від 28.01.2026 року, № 0500-0507-5/20993 від 03.03.2026 року, № 0500-0507-5/34347 від 03.04.2026 року та повідомило, що нараховані на виконання рішень суду кошти виплачуються в межах затверджених бюджетних призначень. Бюджет Пенсійного фонду України на 2026 рік затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 05.02.2026 року № 127 «Про затвердження бюджету Пенсійного фонду України на 2026 рік». Механізм фінансування з бюджету Пенсійного фонду України на 2026 рік видатків на виплату ретроспективних судових рішень та перерахованих пенсій за рішенням суду, який передбачає здійснення виплат за окремими напрямами у розрізі джерел їх виплати визначено пунктом 14 розділу «Прикінцеві положення Закону України «Про Державний бюджет України на 2026 рік». Порядок здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 № 821. Порядком визначено механізм здійснення з бюджету Пенсійного фонду України видатків на виплату сум пенсій (щомісячного довічного грошового утримання суддям у відставці), призначених (перерахованих) на виконання судових рішень, зокрема, за період, що передує даті набрання законної сили рішенням суду, за джерелами їх виплати (фінансування). Крім того, виплата коштів внутрішньо переміщеним особам здійснюється у порядку, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України № 1165 від 10.11.2021 «Про затвердження Порядку виплати пенсій (щомісячного довічного грошового утримання), не виплачених за період до місяця відновлення їх виплати, вн
Враховуючи вищезазначене, суд доходить висновку, що рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21.05.2025 року по справі № 200/2567/25 не виконано в повному обсязі, а отже суд дійшов висновку про відмову у прийнятті звіту.
Разом з тим, матеріали справи підтверджують вчинення керівником Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області достатніх дій, спрямованих на виконання судового рішення та встановлення бюджетних асигнувань, яке стосується здійснення пенсійних виплат, проте внаслідок відсутності бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень судове рішення залишається невиконаним у частині поточної виплати пенсії в розмірі 25950,00 гривень та виплати заборгованості.
Суд зазначає, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області у відведений судом строк надано до суду звіт про виконання судового рішення та окремо зазначено про причини невиплати заборгованості за період з 01.03.2023 року по 31.12.2025 року, які не залежать від відповідача, оскільки Головне управління немає коштів передбачених для виплати заборгованості з пенсії за рішеннями судів, у зв`язку із цим згідно абз. 2 ч. 5 ст. 382-3 КАС України керівник Головного управляння Пенсійного фонду України в Донецькій області підлягає звільненню від сплати штрафу.
Частиною 5 ст. 382-3 КАС України встановлено, що суд за клопотанням суб`єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб`єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб`єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.
Відтак, враховуючи обставини справи та пояснення відповідача, з огляду на положення абз. 2 ч. 5 ст. 382-3 КАС України, суд доходить висновку про звільнення керівника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області від сплати штрафу відповідно до ч. 3 ст. 382-3 КАС України за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення, а отже клопотання відповідача про звільнення від сплати штрафу за наслідком відмови у прийнятті звіту про виконання судового рішення підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2 ст. 382-1 КАС України, за наслідками розгляду заяви суд постановляє ухвалу про її задоволення або відмову у задоволенні та зобов`язання суб`єкта владних повноважень подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Згідно ч. 3 ст. 382-1 КАС України, встановлений судом строк для подання звіту про виконання судового рішення має бути достатнім для його підготовки. Достатнім є строк, який становить не менше десяти календарних днів з дня отримання суб`єктом владних повноважень відповідної ухвали та не перевищує трьох місяців.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про встановлення нового двомісячного строку з моменту отримання копії ухвали для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року по справі № 200/2567/25, у частині виплати поточної пенсії в розмірі 25950,00 гривень та доплати за період з 01.03.2023 року по 31.12.2025 року в сумі 77066,20 гривень, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 382-2 КАС України.
Попередити начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, що відповідно до ч. 10 статті 382-3 КАС України, у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до ч. 3 ст. 382-1 КАС України, а також накладає штраф на керівника такого суб`єкта владних повноважень.
Керуючись статтями 243, 248, 256, 295, 297, 370, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ПОСТАНОВИВ:
Відмовити у прийнятті звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року у справі № 200/2567/25, у частині виплати поточної пенсії в розмірі 25950,00 гривень та доплати за період з 01.03.2023 року по 31.12.2025 року в сумі 77066,20 гривень.
Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий двомісячний строк з моменту отримання копії ухвали для подання звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 21 травня 2025 року по справі № 200/2567/25, у частині виплати поточної пенсії в розмірі 25950,00 гривень та доплати за період з 01.03.2023 року по 31.12.2025 року в сумі 77066,20 гривень, з урахуванням вимог ч. 2 ст. 382-2 КАС України.
Повний текст ухвали складено та підписано 18 травня 2026 року.
Ухвала набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтями 256, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, і може бути оскаржена до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом п`ятнадцяти днів з дня складання повного тексту ухвали.
Суддя Л.Б. Голубова