Ухвала суду № 136673777, 19.05.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2026
Номер справи
160/842/23
Номер документу
136673777
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

У Х В А Л А

19 травня 2026 року Справа №160/842/23

Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі судді Кучугурної Н.В., розглянувши за правилами письмового провадження у м. Дніпрі звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення у справі №160/842/23 за позовною заявою ОСОБА_1 , в інтересах якого діє адвокат Яковлев Володимир Віталійович, до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №160/842/23 позовну заяву ОСОБА_1 до Військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії задоволено частково.

Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягає у не здійсненні нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 14 вересня 2016 року по 28 лютого 2018 року.

Зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) індексацію грошового забезпечення за період з 14 вересня 2016 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в період з 14.09.2016 по 28.02.2018 - січень 2008 року.

Визнано протиправною бездіяльність Військової частини НОМЕР_1 , яка полягає у не здійсненні нарахування та виплати ОСОБА_1 індексації грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 13 вересня 2019 року з урахування вимог абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

Зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 ( АДРЕСА_1 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_3 ) індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 13 вересня 2019 року з урахуванням вимог абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

В іншій частині позовних вимог відмовлено.

Згідно з даними КП «ДСС» рішення набрало законної сили, а на його виконання були видані виконавчі листи.

05.03.2025 представник позивача - адвокат Яковлев Володимир Віталійович через систему «Електронний суд» подав до суду заяву про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі №160/842/23, в якій просить суд: винести ухвалу по справі №160/842/23, якою встановити судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2023 року шляхом зобов`язання Військової частини НОМЕР_1 подати протягом 15 днів з дня винесення відповідної ухвали суду до суду звіт про виконання вказаного судового рішення в частині, що стосується нарахування і виплати ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 14 вересня 2016 року по 28 лютого 2018 року із застосуванням місяця для обчислення індексу споживчих цін для розрахунку індексації грошового забезпечення в період з 14.09.2016 по 28.02.2018 - січень 2008 року; зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 нарахувати та виплатити ОСОБА_1 індексацію грошового забезпечення за період з 01 березня 2018 року по 13 вересня 2019 року з урахуванням вимог абзаців 4, 6 пункту 5 Порядку проведення індексації грошових доходів населення, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.07.2003 №1078.

В обґрунтування поданого клопотання представник позивача зазначає, що постановою державного виконавця Самарівського відділу державної виконавчої служби у Самарівському районі Дніпропетровської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) відкрито 26 березня 2023 року виконавчі провадження №74554529 та №74554687. Ідентифікатор доступу ВБЕ8Е66444Г2. Станом на даний час рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2023 року по справі №160/842/23 залишається невиконаним ні в добровільному порядку та ні в примусовому порядку. 28 січня 2025 року у зв`язку із тривалим невиконанням зазначеного вище рішення суду в інтересах ОСОБА_1 подано скаргу на бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_1 (щодо не виділення коштів військовій частині НОМЕР_1 для виконання рішень) до Міністерства оборони України (скарга додається). За результатами розгляду скарги Військовою частиною НОМЕР_4 надано відповідь (лист від 10 лютого 2025 року за вих. №613/3259). У відповідь на скаргу військовою частиною НОМЕР_4 повідомлено наступне: «Після надходження відповідного фінансування, рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28 вересня 2023 року у справі №160/842/23, яке набрало законної сили, буде виконано у найкоротший термін». Однак, з урахуванням довготривалого невиконання рішень суду та відповіді військової частини НОМЕР_4 оформленої листом від 10 лютого 2025 року за вих. №613/3259 позивачу стає зрозумілим, що військова частина НОМЕР_1 не планує виконувати рішення суду та всіляко ухиляється від такого обов`язку.

Протоколом передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 05.03.2025 зазначену вище заяву у справі №160/842/23 передано для розгляду судді Кучугурній Н.В.

Ухвалою суду задоволено клопотання представника позивача - адвоката Яковлева Володимира Віталійовича про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду у справі №160/842/23; встановлено судовий контроль за виконанням рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 в адміністративній справі №160/842/23; зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 подати у 45-тиденний строк з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 в адміністративній справі №160/842/23.

Згідно з довідкою про доставку електронного листа, копія ухвали про встановлення судового контролю доставлена до електронного кабінету відповідача.

Проте, звіт відповідачем подано не було.

Ухвалою від 23.05.2025 зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 подати у 45-тиденний строк з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 в адміністративній справі №160/842/23.

До суду від відповідача надійшла заява, в якій відповідач просить суд прийняти та затвердити звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 року по справі №160/842/23. В заяві вказано, що згідно з п.12.ч. 1 ст. 2 Бюджетного Кодексу України, бюджетні установи органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими. Статтею 15 Закону України «Про Збройні Сили України» визначено, що фінансування Збройних Сил України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України. Фінансування Сил спеціальних операцій Збройних Сил України здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України, які виділяються Міністерству оборони України окремим рядком на утримання Сил спеціальних операцій Збройних Сил України, а також інших джерел, передбачених законодавством. Таким чином, військова частина НОМЕР_1 є бюджетною установою та повністю утримується за рахунок державного бюджету. Статтею 22 Бюджетного Кодексу України визначено, що за обсягом наданих повноважень розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (ч. 1 ст.22 БКУ), головними розпорядниками бюджетних коштів можуть бути виключно: за бюджетними призначеннями, визначеними законом про Державний бюджет України, - установи, уповноважені забезпечувати діяльність Верховної Ради України, Президента України, Кабінету Міністрів України в особі їх керівників; міністерства, зокрема Міністерство оборони України. Відповідно п. 1.3 Правил організації фінансового забезпечення військових частин, установ, організацій Збройних сил України та Державної спеціальної служби транспорту (Затвердженні наказом МОУ від 22.05.2017 № 280) визначені розпорядники бюджетних коштів за кошторисом Міністерства оборони України: Міністр оборони України головний розпорядник; Командувачі (начальники) видів Збройних Сил України, окремих родів військ(сил), територіально-експлуатаційних управлінь, інших органів військового управління; командири військових частин. Розпорядники бюджетних коштів реалізують свої функції таким чином: Головний розпорядник через Департамент фінансів Міністерства оборони України; Розпорядники коштів другого рівня через фінансово економічні управління командувань видів ЗСУ, інших органів військового управління; Розпорядники коштів третього рівня через фінансові органи військових частин. Враховуючи вищевикладені вимоги бюджетного законодавства України, замовлення, по КЕКВ 2800 для сплати судових рішень, потребує поступового та тривалого часу, оскільки КЕКВ 2800 є нецільовим використанням коштів. Крім того, відповідач зазначає, що 24.02.2022 року Указом Президента України № 64/2022 відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України та Закону України «Про правовий режим воєнного стану» у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, введено воєнний стан. На теперішній час військова частина НОМЕР_1 перебуває в районі бойових дій та виконує завдання з підтримання миру і безпеки, захисту суверенітету та територіальної цілісності держави. Враховуючи всі кошти, що не пов`язані з підтриманням бойової готовності частини надходять з Міністерства оборони України із значим запізненням, такі дії зумовлені специфічним порядком фінансування всіх військових частин, які не є розпорядником бюджетних коштів. Щомісячно з квітня 2024 року фінансово економічною службою військової частини НОМЕР_1 подаються заявки до фінансово - економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_2 по фінансуванню КЕКВ 2800 куди додано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №160/842/23. Будь-яка відповідь від фінансово економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_2 до військової частини НОМЕР_1 не надходить. Відповідач указує, що військовою частиною НОМЕР_1 приймаються всі необхідні заходи для прискорення отримання фінансування для виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №160/842/23.

Ухвалою суду відмовлено Військовій частині НОМЕР_1 у затвердженні звіту про виконання рішення суду у справі №160/842/23; встановлено Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі №160/842/23; зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 подати у 45-тиденний строк з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 в адміністративній справі №160/842/23.

До суду від відповідача надійшов звіт на виконання рішення суду. У звіті відповідач зазначає, що командування військової частини НОМЕР_1 , на час здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації знаходиться на оперативному командному пункті, розгорнутому безпосередньо в районі ведення бойових дій, де обмежено використання таких засобів зв`язку, які зазвичай у мирний час забезпечували швидкій та якісний доступ до необхідної інформації для забезпечення виконання вимог дотримання строків передбачених Кодексом адміністративного судочинства України, у зв`язку із чим маються непоодинокі випадки порушення строків передбачених Кодексом адміністративного судочинства України. Також відповідач повідомляє, що Військова частина НОМЕР_1 є бюджетною установою та повністю утримується за рахунок державного бюджету. На цей час військова частина НОМЕР_1 перебуває в районі бойових дій та виконує завдання з підтримання миру і безпеки, захисту суверенітету та територіальної цілісності держави. Враховуючи всі кошти, що не пов`язані з підтриманням бойової готовності частини надходять з Міністерства оборони України із значим запізненням, такі дії зумовлені специфічним порядком фінансування всіх військових частин, які не є розпорядником бюджетних коштів. Щомісячно з квітня 2024 року фінансово економічною службою військової частини НОМЕР_1 подаються заявки до фінансово - економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_2 по фінансуванню КЕКВ 2800 куди додано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №160/842/23. Будь-яка відповідь від фінансово - економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_2 до військової частини НОМЕР_1 не надходить. Таким чином, відповідач вважає, що ним приймаються всі необхідні заходи для прискорення отримання фінансування для виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №160/842/23, та просить суд прийняти та затвердити звіт військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №160/842/23.

Ухвалою від 24.12.2025 відмовлено Військовій частині НОМЕР_1 у затвердженні звіту про виконання рішення суду у справі №160/842/23; встановлено Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі №160/842/23; зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 подати у 45-тиденний строк з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 в адміністративній справі №160/842/23.

До суду від відповідача надійшов звіт про виконання рішення суду, в якому відповідач указує, що Військова частина НОМЕР_1 є бюджетною установою та повністю утримується за рахунок державного бюджету. Враховуючи вимоги бюджетного законодавства України, замовлення по КЕКВ 2800 для сплати судових рішень, потребує поступового та тривалого часу, оскільки КЕКВ 2800 є нецільовим використанням коштів. Щомісячно з квітня 2024 року фінансово економічною службою Військової частини НОМЕР_1 подаються заявки до фінансово - економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_2 по фінансуванню КЕКВ 2800, куди додано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №160/842/23. Будь-яка відповідь від фінансово-економічного управління ІНФОРМАЦІЯ_2 до Військової частини НОМЕР_1 не надходить. При цьому, відсутність бюджетного та іншого фінансування, коштів на виплату грошових сум на виконання судового рішення є поважною причиною, яка унеможливлює проведення відповідних виплат, а тому не здійснення виплати, у зв`язку з відсутністю бюджетного фінансування, нарахованої заборгованості не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин. Таким чином, відповідач зазначає, що ним приймаються всі необхідні заходи для прискорення отримання фінансування для виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №160/842/23. Крім цього, на цей час Військова частина НОМЕР_1 перебуває в районі бойових дій та виконує завдання з підтримання миру і безпеки, захисту суверенітету та територіальної цілісності держави. Враховуючи всі кошти, що не пов`язані з підтриманням бойової готовності частини надходять з Міністерства оборони України із значим запізненням, такі дії зумовлені специфічним порядком фінансування всіх військових частин, які не є розпорядником бюджетних коштів. Враховуючи викладене, відповідач просить суд прийняти та затвердити звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 у справі №160/842/23.

Ухвалою від 02.03.2026 відмовлено Військовій частині НОМЕР_1 у затвердженні звіту про виконання рішення суду у справі №160/842/23; встановлено Військовій частині НОМЕР_1 новий строк для подання звіту про виконання рішення суду у справі №160/842/23; зобов`язано Військову частину НОМЕР_1 подати у 60-тиденний строк з дати отримання цієї ухвали звіт про виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 в адміністративній справі №160/842/23.

13.05.2026 до суду надійшов звіт відповідача, в якому він повідомляє суд про повне виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 28.09.2023 року у справі №160/842/23. Відповідно до довідки про виконання реєстру зарахування коштів на рахунки одержувачів, 30.04.2026 на картковий рахунок ОСОБА_1 було нараховано та виплачено грошові кошти у сумі 120 479 (сто двадцять тисяч чотириста сімдесят дев`ять) грн 53 коп.

Розглянувши звіт, дослідивши матеріали справи, суд зазначає про таке.

Відповідно до ст.129-1 Конституції України, судове рішення є обов`язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.

Згідно зі ст.13 Закону України «Про судоустрій і статус суддів» судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Обов`язковість урахування (преюдиційність) судових рішень для інших судів визначається законом. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд у межах повноважень, наданих йому законом. Невиконання судових рішень має наслідком юридичну відповідальність, установлену законом.

Відповідно до ч. 2, 3 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України судові рішення, що набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.

Згідно зі ст.370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами.

Одним із способів судового контролю за виконанням судового рішення є зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

Звіт суб`єкта владних повноважень про виконання судового рішення має містити: 1) найменування суду першої інстанції, до якого подається звіт; 2) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) особи, яка подає звіт, її місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб), поштовий індекс, ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України), реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серію паспорта для фізичних осіб - громадян України, номери засобів зв`язку та електронної пошти (за наявності), відомості про наявність або відсутність електронного кабінету; 3) повне найменування (для юридичних осіб) або ім`я (прізвище, ім`я та по батькові (за наявності) (для фізичних осіб) інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); 4) номер справи, в межах якої ухвалено відповідне судове рішення; 5) відомості про виконання суб`єктом владних повноважень судового рішення, строк, порядок та спосіб його виконання; 6) у разі невиконання судового рішення: орієнтовні строки виконання такого рішення та їх обґрунтування; відомості про обставини, які ускладнюють виконання судового рішення суб`єктом владних повноважень, які заходи вжито та вживаються ним для їх усунення; 7) перелік документів та інших матеріалів, що додаються до звіту та підтверджують обставини, зазначені у ньому.

До звіту додаються: 1) довіреність або інший документ, що посвідчує повноваження представника, якщо звіт поданий представником і такі документи раніше не подавалися; 2) докази направлення копій звіту та доданих до нього матеріалів іншим учасникам справи з урахуванням положень статті 44 цього Кодексу.

Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу (ч. 2 ст. 382-3 КАС України).

Із поданого відповідачем 13.05.2026 звіту і приєднаних до нього доказів, суд установив, що рішення суду було виконане у повному обсязі.

Таким чином, суд дійшов висновку про те, що звіт Військової частини НОМЕР_1 має бути прийнятий судом.

Керуючись ст.ст. 243, 248, 256, 381-1, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Прийняти звіт Військової частини НОМЕР_1 про виконання рішення суду.

Ухвала набирає законної сили 19.05.2026.

Ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 КАС України.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Третього апеляційного адміністративного суду.

Ухвала складена 19.05.2026.

Суддя Н.В. Кучугурна