Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2026 рокуСправа №160/6287/26
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіПрудника С.В. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до відповідача-1: Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, відповідача-2: Державної установи Дніпровська установа виконання покарань (№4) Міністерства юстиції про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
16.03.2026 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до відповідача-1: Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, відповідача-2: Державної установи Дніпровська установа виконання покарань (№4) Міністерства юстиції, в якій позивач просить суд:
- визнати протиправними дії Державної установи Дніпровська установа виконання покарань (№4) Міністерства юстиції оформлені довідкою №4/7-491вн від 17.12.2025 року щодо відмови в призначенні, нарахуванні та виплаті ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги, у зв`язку з отриманням особою рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного із проходженням служби, наслідком якого є часткова втрата працездатності, без визначення інвалідності;
- зобов`язати Державну установу Дніпровська установа виконання покарань (№4) Міністерства юстиції (код ЄДРПОУ 14316882) призначити, нарахувати та виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) одноразову грошову допомогу, у зв`язку з отриманням особою рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного із проходженням служби, наслідком якого є часткова втрата працездатності, без визначення інвалідності відповідно до статті 23 Закону України Про Державну кримінально-виконавчу службу України, статей 97-101 Закону України Про Національну поліцію, Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2025 року №379.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивачу відмовлено в виплаті одноразової грошової допомоги на підставі пункту 6 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію», оскільки останній не є поліцейським, хоча прирівняний до них по службі позивач має право на цю виплату оскільки: 1) це прямо передбачено навіть з листів Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» Міністерства юстиції від 17.12.2025 року та від 29.09.2025 року відповідно до яких вказано, цитую: «одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності (далі - ОГД) призначається особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України відповідно до статті 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», статей 97-101 Закону України «Про Національну поліцію» і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2025 року №379»; 2) згідно до витягу із наказу Т.в.о. начальника Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» Міністерства юстиції України №183/ОС-24 від 11.09.2024 року «Про особовий склад»: ОСОБА_1 звільнено «відповідно до пункту 5 статті 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію», відповідно як прирівняного до поліцейського, що не заперечується відповідачем; 3) правильність пакету документів для виплати мені ОГД та наявності підстав для її виплати підтверджено тим, що: відповідно до пункту 17 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби затвердженого постановою Кабінету Міністра України від 04.04.2025 року №379, документи та розрахунок потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги за вих. №7269/4.1-2025 від 11.07.2025 направлені до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань для подальшого направлення до Міністерства юстиції України; 4) після звільнення позивач непридатний до служби в ДКВС України, відтак захворювання, Так, пов`язане з проходженням служби в Державній кримінально-виконавчій службі України, у зв`язку з чим маю ступінь втрати працездатності 25%; 5) відповідно до частини 5 статті 23 Закону України на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України «Про Національну поліцію», а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських. Умови і розміри грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу та оплати праці працівників кримінально-виконавчої служби визначаються Кабінетом Міністрів України. Відтак, позивач вважає протиправними дії Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» Міністерства юстиції щодо відмови в призначенні та виплаті одноразової грошової допомоги, у зв`язку з отриманням особою рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного із проходженням служби, наслідком якого є часткова втрата працездатності, без визначення їй інвалідності відповідно до пункту 6 частини 1 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію».
31.03.2026 року від Державної установи Дніпровська установа виконання покарань (№4) Міністерства юстиції до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач-2 заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції відповідач-2 зазначив наступне. Відповідачем-2 на підставі поданого позивачем висновку МСЕК були направлені через Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції матеріали до головного розпорядника коштів - Міністерства юстиції України щодо виділення коштів на виплату позивачу одноразової грошової допомоги. Вказане звернення було зареєстровано в Міністерстві юстиції України 18.08.2025 за №142500-32-25. За результатами розгляду звернення Мін`юст України відмовив у виділенні коштів на виплату одноразової грошової допомоги (далі - ОГД) у зв`язку з відсутністю законних підстав для такої виплати (письмові матеріали, скан-копії листів та довідок наявні у виді додатків до позовної заяви). Так, позивачем вірно визначено, що правовідносини щодо виплати ОГД особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України (далі - ДКВСУ) регламентуються статтею 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу служби України», яка має бланкетний характер, тобто конкретний зміст якої розкривається в іншому правовому акті статті 97 Закону України «Про Національну поліцію». Пункт 6 частини 1 Закону, на який посилається позивач як на підставу свого права на отримання ОГД, унормовує: «отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності». Тотожне визначення має припис підпункту 6 пункту 2 Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2025 року № 379, згідно з яким ОГД є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам рядового і начальницького складу ДКВСУ у разі: «отримання особою рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного із проходженням служби, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення їй інвалідності». Далі, пунктом 1 Порядку проведення лікарської експертизи кандидатам на службу та особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України у закладах охорони здоров`я, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України, затвердженим спільним наказом Мін`юсту України та МВС України від 27.09.2021 № 3407/5/709 встановлений такий припис: «Цей Порядок визначає механізм проведення у медичних (військово-лікарських) комісіях (далі - М(ВЛ)К) закладів охорони здоров`я, що належать до сфери управління Міністерства внутрішніх справ України (далі - ЗОЗ МВС), лікарської експертизи з психіатричним, психологічним та психофізіологічним обстеженням (далі - медичний огляд) кандидатам на службу, особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України (далі - ДКВС України) … з метою визначення їх придатності (непридатності) до служби в ДКВС України … та причинного зв`язку захворювань, поранень (травм, контузій, каліцтв)». Означена норма розмежовує такі терміни як захворювання та поранення внаслідок їх різних істотних ознак. Нормами приведених правових актів встановлено право особи на отримання ОГД лише у разі отримання поранення, результатом якого можуть бути травми, контузії та/або каліцтво. У довідці МСЕК, наданою позивачем у складі матеріалів на отримання ОГД, відсутні дані про отримання ним поранення і пов`язаних з ним травми, контузії чи каліцтва.
06.04.2026 року від Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції до суду надійшов відзив на позовну заяву, в якому відповідач-1 заперечив щодо задоволення позовних вимог. В обґрунтування своєї правової позиції відповідач-1 зазначив наступне. Так, до Міжрегіонального управління звернулась державна установа «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» з листом від 07.07.2025 №4/7-10504, яким направило матеріали для призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності особи рядового начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби щодо ОСОБА_1 . Міжрегіональне управління листом від 11.07.2025 №7269/4.1.-2025, відповідно до вимог Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2025 №379, направило до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань вказаний пакет документів та розрахунок потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги на ОСОБА_1 . Міністерство юстиції України листом від 21.08.2025 №120007/142500-32-25/16.3.2 повідомило Міжрегіональне управління про повернення матеріалів щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 для приведення їх у відповідність до вимог Закону України Про національну поліцію. Таке було мотивовано тим, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності призначається особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України відповідно до статті 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», статей 97-101 Закону України «Про Національну поліцію» і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2025 № 379. Пунктом 6 частини першої статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» встановлено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у разі отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності. До вказаних матеріалів долучена копія довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках (серія 12ААА 031563), видана Дніпровською обласною МСЕК №3 10.10.2024, в якій зазначено, що причина втрати працездатності -«захворювання, так пов`язане з проходженням служби в Державній кримінально-виконавчій службі України», згідно з якою, виплата одноразової грошової допомоги чинним законодавством не передбачена. Міжрегіональне управління листом від 16.09.2025 №10316/4.1.-2025 повідомило державну установу «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» про повернення Міністерством юстиції України матеріалів щодо призначення та виплати одноразової грошової допомоги ОСОБА_1 для приведення їх у відповідність до вимог Закону України Про національну поліцію.
За відомостями з витягу з протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16.03.2026 року, зазначена вище справа була розподілена та 17.03.2026 року передана судді Пруднику С.В.
23.03.2026 року ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі, призначено розгляд за правилами спрощеного провадження без виклику учасників справи.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Вивчивши та дослідивши всі матеріали справи та надані докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Судом установлено, матеріалами справи підтверджено, що відповідно до свідоцтва про хворобу (військово-лікарської комісії державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» від 10.09.2024 року №2-с/ДКВС за направленням в.о. начальника ВРП ДУ «ДУВП (№4)» від 02.08.2024 року: постанова ВЛК щодо ступеня придатності до служби в ДКВС України: на підставі статті 39а, 126, 586, 40 та графи IV Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби ДКВС України Наказу Міністерства юстиції МВС України від 27.09.2021 №3407/5/709.
Висновок: Непридатний до служби в Державній кримінально-виконавчій службі України.
Згідно до витягу із наказу Т.в.о. начальника Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» Міністерства юстиції України №183/ОС-24 від 11.09.2024 року «Про особовий склад»:
Відповідно до пункту 5 статті 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» звільнити зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України через хворобу прапорщика внутрішньої служби ОСОБА_1 , молодшого інспектора (техніка з обслуговування інженерно-технічних засобів охорони) відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв`язку та інформатизації, 11 вересня 2024 року.
Вислуга років на 11.09.2024 в календарному обчисленні становить: 20 (двадцять) років 00 (нуль) місяців 22 (двадцять два) дні, у пільговому обчисленні - 23 (двадцять три) роки 02 (два) місяці 17 (сімнадцять) днів, трудовий стаж - 05 (п`ять) років 09 (дев`ять) місяців 01 (один) день, загальний страховий стаж - 25 (двадцять п`ять) років 09 (дев`ять) місяців 23 (двадцять три) дні.
Встановити премію за підсумками роботи у серпні 2024 року у розмірі 141 відсоток (в т.ч. за роботу у нічний час - 1 відсоток).
Відповідно пункту 8 частини 1 розділу III наказу Міністерства юстиції України від 28.03.2018 року №925/5 вислуга років служби для виплати вихідної допомоги складає 04 (чотири) роки 07 (сім) місяців 10 (десять) днів.
Виплатити компенсацію за предмети речового майна.
Підстава: рапорт ОСОБА_1 , свідоцтво про хворобу медичної (військово-лікарської комісії державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» від 10.09.2024 року №2-с/ДКВС.
Відповідно до довідки обласної МСЕК №3 серії 12 ААА №031563 від 10.10.2024 року ОСОБА_1 встановлено:
- ступінь втрати працездатності 25%;
- причина втрати працездатності: захворювання, так пов`язане з проходженням служби в Державній кримінально-виконавчій службі України;
- дата встановлення страхового випадку - ВЛК 10.09.2024 року,
- підстава: огляд МСЕК №153.
Після оформлення втрати працездатності та звільнення зі служби, позивачу рекомендовано звернутися до фінансового відділу Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції задля призначення та виплати одноразової грошової допомоги по втраті працездатності.
12.02.2025 року ОСОБА_1 вперше звернувся до Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» Міністерства юстиції з заявою, в якій просив здійснити призначення та виплату одноразової грошової допомоги з підстав втрати працездатності, що підтверджується довідкою обласної МСЕК №3 серії 12 AAA №031563 від 10.10.2024 року, свідоцтвом про хворобу медичної (військово-лікарської комісії державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» від 10.09.2024 року №2-с/ДКВС.
Листом заступника начальника Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №3.3./255-2025/К-178 від 27.02.2025 року у відповідь на заяву позивача вх. №К-178 від 12.02.2025 року, останньому повідомлено, що 29 березня 2024 року набрав чинності Законом України від 09 грудня 2023 року №3515-ІХ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо призначення і виплати одноразової грошової допомоги». Вказаним Законом частина 2 статті 97 Закону України «Про Національну поліцію» викладена у новій редакції, а саме визначено, що порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги визначається Кабінетом Міністрів України (до цього - встановлювався Міністерством внутрішніх справ України). Проект постанови Кабінету Міністрів України, яким передбачається затвердити Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, на даний час перебуває на погодженні. Отже, розгляд документів, які ОСОБА_1 надав щодо втрати працездатності, державною установою «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» буде можливий лише після прийняття означеної постанови Кабінету Міністрів України.
24.06.2025 року ОСОБА_1 вдруге звернувся до Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» Міністерства юстиції з заявою, в якій просив здійснити призначення та виплату одноразової грошової допомоги з підстав втрати працездатності, що підтверджується довідкою обласної МСЕК №3 серії 12 ААА №031563 від 10.10.2024 року, свідоцтвом про хворобу медичної (військово-лікарської комісії державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» від 10.09.2024 року №2-с/ДКВС.
Листом від 07.07.2025 року №4-7/10564 Державна установа Дніпровська установа виконання покарань (№4) Міністерства юстиції на адресу начальнику Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції Віталія Тимошенка повідомила про направлення йому матеріалів для призначення одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності особи рядового начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби щодо ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 .
Листом від 11.07.2025 року №7269/4.1.-2025 Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції на адресу начальника Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Євгена Горобця повідомило, що відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України від 04.04.2025 № 379 направляємо документи на ОСОБА_1 , який проходив службу в державній установі «Дніпровська установа виконання покарань (№ 4)» та розрахунок потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги.
Листом начальника Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції №4.1./803-2025/К-606 від 17.08.2025 року ОСОБА_1 повідомлено, що відповідно до пункту 17 Порядку призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби затвердженого постановою Кабінету Міністра України від 04.04.2025 року №379, документи та розрахунок потреби в коштах для виплати одноразової грошової допомоги за вих. №7269/4.1-2025 від 11.07.2025 направлені до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань для подальшого направлення до Міністерства юстиції України (відтак фактично було погоджено пакет документів та наявність підстав для призначення та виплату одноразової грошової допомоги з підстав втрати працездатності).
Листом від 21.08.2025 року №120007/142500-32-25/16.3.2 Міністерство юстиції України на адресу Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції повідомлено про наступне. Міністерство юстиції України розглянуло матеріали ОСОБА_1 , надіслані листом Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 12.08.2025 № 5625/19/1//7-52-25, зареєстровані в Мін`юсті 18.08.2025 за № 142500-32-25, щодо виділення коштів Південно-Східному міжрегіональному управлінню з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції для виплати йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з проходженням служби в Державній кримінально-виконавчій службі України, без визначення групи інвалідності та повідомляє, що вказані матеріали повертаються без виконання. Водночас зазначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності (далі ОГД) призначається особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України відповідно до статті 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», статей 97-101 Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закон) і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2025 № 379. Пунктом 6 частини першої статті 97 Закону встановлено, що ОГД призначається і виплачується у разі отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності. До вказаних матеріалів долучена копія довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках (серія 12ААА 031563), видана Дніпровською обласною МСЕК №3 10.10.2024, в якій зазначено, що причина втрати працездатності - «захворювання, так пов`язане з проходженням служби в Державній кримінально-виконавчій службі України», згідно з якою, виплата ОГД чинним законодавством не передбачена. Отже, матеріали щодо призначення та виплати ОГД ОСОБА_1 повертаються для приведення їх у відповідність до вимог Закону, про що необхідно поінформувати Мін`юст у термін до 10.09.2025 з наданням підтвердних документів.
Листом від 16.09.2025 року №10316/4.1.-2025 Південно-Східне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції на адресу Державної установи Дніпровська установа виконання покарань (№4) Міністерства юстиції повідомило наступне. Міністерство юстиції України розглянуло матеріали ОСОБА_1 , надіслані листом Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 12.08.2025 №5625//9/1//7-52-25, зареєстровані в Мін`юсті 18.08.2025 за № 142500-32-25, щодо виділення коштів Південно-Східному міжрегіональному управлінню з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції для виплати йому одноразової грошової допомоги у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з проходженням служби в Державній кримінально-виконавчій службі України, без визначення групи інвалідності та повідомило, що вказані матеріали повертаються без виконання. Водночас зазначено, що одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності (далі - ОГД) призначається особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України відповідно до статті 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», статей 97-101 Закону України «Про Національну поліцію» (далі - Закон) і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2025 № 379. Пунктом 6 частини першої статті 97 Закону встановлено, що ОГД призначається і виплачується у разі отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного зі проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності. До вказаних матеріалів долучена копія довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках (серія 12ААА 031563), видана Дніпровською обласною МСЕК №3 10.10.2024, в якій зазначено, що причина втрати працездатності - «захворювання, так пов`язане з проходженням служби в Державній кримінально-виконавчій службі України», згідно з якою, виплата ОГД чинним законодавством не передбачена. Отже, матеріали щодо призначення та виплати ОГД ОСОБА_1 повертаються для приведення їх у відповідність до вимог Закону.
Листом начальника Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» Міністерства юстиції №4/7-16235 від 29.09.2025 року ОСОБА_1 повідомлено про наступне. Міністерство юстиції України розглянуло матеріали щодо виділення коштів Південно-Східному міжрегіональному управлінню з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції для виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з проходженням служби в Державній кримінально-виконавчій службі України, без визначення групи інвалідності надіслані листом Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 12.08.2025 року №5625/9/1/7-52-25, зареєстровані в Мін`юсті 18.08.2025 за №142500-32-25. Вказані матеріали були повернені без виконання. Одноразова грошова допомога у разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності (далі-ОГД) призначається особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України відповідно до статті 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України», статей 97-101 Закону України «Про Національну поліцію» і Порядку та умов виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби України, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2025 №379. Пунктом 6 частини 1 статті 97 Закону встановлено, що ОГД призначається і виплачується у разі отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності. Згідно наданої довідки про результати визначення у застрахованої особи ступеня втрати професійної працездатності у відсотках (серія 12 ААА 031563), виданій Дніпровською обласною МСЕК №3 10.10.2024 року, причина втрати працездатності «захворювання, так пов`язане з проходженням служби в Державній кримінально-виконавчій службі України», згідно з якою, виплата ОГД чинним законодавством не передбачена».
У подальшому вказану довідку оформлено довідкою, а не листом. Згідно довідки начальника Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» Міністерства юстиції №4/7-491вн від 17.12.2025 року: «Міністерство юстиції України розглянуло матеріали щодо виділення коштів Південно-Східному міжрегіональному управлінню з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції для виплати ОСОБА_1 одноразової грошової допомоги у зв`язку із захворюванням, пов`язаним з проходженням служби в Державній кримінально-виконавчій службі України, без визначення групи інвалідності надіслані листом Департаменту з питань виконання кримінальних покарань від 12.08.2025 №5625/9/1/7-52-25, зареєстровані в Мін`юсті 18.08.2025 за №142500-32-25.
Вважаючи дії відповідачів протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку обставинам спірних правовідносин та відповідності реально вчиненого Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом (частина перша); це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними (частина друга); пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом (частина третя).
Відповідно до частини п`ятої статті 23 Закону України Про Державну кримінально-виконавчу службу України на осіб рядового і начальницького складу кримінально-виконавчої служби поширюється соціальний захист поліцейських, визначений Законом України "Про Національну поліцію", а також порядок і умови проходження служби, передбачені для поліцейських.
Згідно до пункту 6 частини першої статті 97 Закону України Про національну поліцію одноразова грошова допомога в разі визначення втрати працездатності поліцейського є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам, які за цим Законом мають право на її отримання, у разі отримання поліцейським поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного із проходженням служби в органах внутрішніх справ або поліції, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення йому інвалідності.
Відповідно до частини другої статті 97 Закону України Про національну поліцію Порядок та строки передачі поліцейським оригіналу особистого розпорядження керівнику органу (закладу, установи) поліції для зберігання в особовій справі визначаються Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 04.04.2025 №379 (далі Порядок №379) затверджено Порядок призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) чи втрати працездатності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби.
Цей Порядок визначає механізм призначення і виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті), інвалідності чи втрати працездатності осіб рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби (далі - одноразова грошова допомога), які проходять (проходили) службу в міжрегіональних територіальних органах з питань виконання кримінальних покарань, установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, воєнізованих формуваннях, закладах освіти Державної кримінально-виконавчої служби (у тому числі курсантів, слухачів закладів освіти), на підприємствах установ виконання покарань, інших підприємствах, установах і організаціях, створених для забезпечення виконання завдань Державної кримінально-виконавчої служби, а також в таборах для тримання військовополонених (далі - органи (установи).
П. 2 Порядку №379 передбачено, що одноразова грошова допомога є соціальною виплатою, гарантованою допомогою з боку держави, яка призначається і виплачується особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби у разі:
1) загибелі особи рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, що настала внаслідок протиправних дій третіх осіб або під час учинення дій, спрямованих на рятування життя людей або усунення загрози їх життю, чи в ході участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, під час захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, або смерті особи рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого за зазначених обставин;
2) смерті особи рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, що настала під час проходження нею служби;
3) визначення особі рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби інвалідності, що настала внаслідок поранення (контузії, травми або каліцтва), отриманого під час виконання нею службових обов`язків чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, чи в період дії правового режиму воєнного стану під час безпосередньої участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку із збройною агресією проти України, протягом шести місяців після звільнення її із служби з причин, зазначених у цьому підпункті;
4) визначення особі рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби інвалідності внаслідок захворювання, поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаних з проходженням нею служби, або визначення особі рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби інвалідності протягом шести місяців після її звільнення із служби з причин, зазначених у цьому підпункті;
5) отримання особою рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби поранення (контузії, травми або каліцтва) під час виконання нею службових обов`язків чи участі в антитерористичній операції, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, чи в період дії правового режиму воєнного стану під час безпосередньої участі в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку із збройною агресією проти України, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення їй інвалідності;
6) отримання особою рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби поранення (контузії, травми або каліцтва), пов`язаного із проходженням служби, наслідком якого є часткова втрата працездатності без визначення їй інвалідності.
П. 3 Порядку №379 визначено, що одноразова грошова допомога призначається і виплачується у таких розмірах:
1) у разі загибелі особи рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби з причин, визначених підпунктом 1 пункту 2 цього Порядку, - 750 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
2) у разі смерті особи рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, що настала під час проходження нею служби, - 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
3) у разі визначення особі рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби внаслідок причин, зазначених у підпункті 3 пункту 2 цього Порядку, інвалідності:
I групи - 400 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
II групи - 300 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
III групи - 250 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
4) у разі визначення особі рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби внаслідок причин, зазначених у підпункті 4 пункту 2 цього Порядку, інвалідності:
I групи - 120 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
II групи - 90 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
III групи - 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
5) у разі отримання особою рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби поранення (контузії, травми або каліцтва) внаслідок причин, зазначених у підпункті 5 пункту 2 цього Порядку, - 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату;
6) у разі отримання особою рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби поранення (контузії, травми або каліцтва) внаслідок причин, зазначених у підпункті 6 пункту 2 цього Порядку, - залежно від ступеня втрати працездатності у відповідних відсотках від 70 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для працездатних осіб на 1 січня календарного року, в якому прийнято рішення про виплату.
П. 5 Порядку №379 передбачає, що днем виникнення права на виплату одноразової грошової допомоги є:
1) у разі загибелі (смерті) особи рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби - дата смерті, зазначена у свідоцтві про смерть;
2) у разі визначення особі рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби інвалідності - дата, зазначена у витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або в довідці медико-соціальної експертної комісії;
3) у разі визначення особі рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби ступеня втрати професійної працездатності без визначення інвалідності - дата прийняття рішення, зазначена у витягу з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або в довідці медико-соціальної експертної комісії.
П. 6 Порядку №379 встановлено, що за наявності особистого розпорядження особи рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги мають особи, на користь яких складено особисте розпорядження, у розмірі частки, визначеної в такому розпорядженні у відсотках. У такому разі розмір часток обраховується із суми, що залишилася після виплат, визначених абзацом другим цього пункту.
Незалежно від змісту особистого розпорядження право на одноразову грошову допомогу мають малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти, непрацездатна вдова (вдівець) та непрацездатні батьки загиблої (померлої) особи рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби в розмірі 50 відсотків частки, яка належить кожному з них у разі призначення і виплати одноразової грошової допомоги за відсутності особистого розпорядження.
П. 14 Порядку №379 встановлено, що для призначення і виплати одноразової грошової допомоги особі рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби в разі встановлення інвалідності чи часткової втрати працездатності без встановлення інвалідності особа рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби подає уповноваженому структурному підрозділу в паперовій формі такі документи:
1) заяву (рапорт) про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з установленням втрати працездатності чи інвалідності.
Особа, яка проходила службу та звільнена з Державної кримінально-виконавчої служби, також подає копії документів, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, засвідчують реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті);
2) витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи або довідку медико-соціальної експертної комісії;
3) довідку медико-соціальної експертної комісії або витяг з рішення експертної команди з оцінювання повсякденного функціонування особи щодо результату визначення ступеня втрати професійної працездатності (у відсотках);
4) рішення відповідної медичної (військово-лікарської) комісії щодо встановлення причинного зв`язку поранення (контузії, травми або каліцтва), захворювання.
Достовірність зазначеної інформації в заяві (рапорті) про призначення і виплату одноразової грошової допомоги у зв`язку з встановленням втрати працездатності без встановлення інвалідності чи встановленням інвалідності засвідчує своїм підписом особа, яка подає документи, та перевіряє особа, яка їх приймає. Засвідчення копій документів, зазначених у підпунктах 2-4 цього пункту, здійснює керівник органу (установи), що видав документ.
Копії документів особи рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, засвідчують реєстрацію в Державному реєстрі фізичних осіб - платників податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовилися від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті), подає служба персоналу (кадровий підрозділ).
Акт (акти) розслідування нещасного випадку, що свідчить про причини та обставини поранення (контузії, травми або каліцтва) особи рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, за формою, визначеною Мін`юстом, зокрема про те, що цей випадок не пов`язаний з учиненням особою рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби кримінального та/або адміністративного правопорушення або не є наслідком учинення нею дій у стані алкогольного, наркотичного, токсичного сп`яніння, або навмисного спричинення собі тілесного ушкодження, до уповноваженого структурного підрозділу подає підрозділ державного нагляду за охороною праці.
Довідку органу (установи), яким попередньо було здійснено виплату одноразової грошової допомоги особі рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, із зазначенням підстави та дати її призначення, розміру виплати (у разі отримання такої виплати) до уповноваженого структурного підрозділу подає бухгалтерська служба.
У разі наявності рішення суду, яке набрало законної сили, з питань призначення і виплати одноразової грошової допомоги особі, якій призначається і виплачується одноразова грошова допомога, особа подає до органу (установи) документи (їх копії), зазначені у цьому пункті, та належним чином засвідчену копію відповідного рішення суду, крім випадків, коли орган (установа) був учасником у справі.
Відповідно до п. 15 та п. 16 Порядку №379, висновок про призначення одноразової грошової допомоги або висновок про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги у місячний строк з дня реєстрації документів (в установах виконання покарань, слідчих ізоляторах, в таборах для тримання військовополонених, на підприємствах установ виконання покарань - у двадцятиденний строк) та визначення повного кола осіб, які мають право на виплату одноразової грошової допомоги (зокрема з урахуванням особистого розпорядження), складається уповноваженим структурним підрозділом, підписується керівниками бухгалтерської служби, служби персоналу (кадрового підрозділу), підрозділу державного нагляду за охороною праці та юридичної служби органу (установи), в якому особа рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби проходить (проходила) службу, або особами, на яких покладено виконання таких функцій, та затверджується керівником відповідного органу (установи) або особою, на яку покладено виконання таких функцій.
Висновок про призначення одноразової грошової допомоги щодо осіб, останнє місце проходження служби яких було в установах виконання покарань та слідчих ізоляторах, діяльність яких оптимізована шляхом консервації або ліквідації, на час подання заяви (рапорту) про призначення і виплату одноразової грошової допомоги, затверджується міжрегіональним територіальним органом з питань виконання кримінальних покарань, у безпосередньому підпорядкуванні якого перебувають (перебували) ці установи виконання покарань, слідчі ізолятори.
У разі затвердження висновку про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги чи у випадку повернення документів (документи подано не в повному обсязі чи подано не за належністю) заявник у місячний строк з дня реєстрації документів письмово інформується з обґрунтуванням підстав відмови в призначенні одноразової грошової допомоги чи повернення документів.
Рішення про відмову в призначенні одноразової грошової допомоги може бути оскаржене в порядку адміністративного оскарження або в судовому порядку.
У разі надсилання запитів до органів (установ), закладів освіти Державної кримінально-виконавчої служби, центральних та місцевих органів виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій строк підготовки висновку про призначення одноразової грошової допомоги може бути продовжено до отримання відповідної інформації для його належного оформлення, але не більш як на два місяці з дня надсилання запиту.
Аналіз положень Порядку №379 свідчить, що про те, що держава гарантує особам рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби, які визнані особами з інвалідністю чи втратили працездатність (за певних умов), одноразову грошову допомогу.
Як вказано судом вище, відповідно до свідоцтва про хворобу (військово-лікарської комісії державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» від 10.09.2024 року №2-с/ДКВС за направленням в.о. начальника ВРП ДУ «ДУВП (№4)» від 02.08.2024 року: постанова ВЛК щодо ступеня придатності до служби в ДКВС України: на підставі статті 39а, 126, 586, 40 та графи IV Переліку захворювань і фізичних вад, що перешкоджають проходженню служби ДКВС України Наказу Міністерства юстиції МВС України від 27.09.2021 №3407/5/709.
Висновок: Непридатний до служби в Державній кримінально-виконавчій службі України.
Згідно до витягу із наказу Т.в.о. начальника Державної установи «Дніпровська установа виконання покарань (№4)» Міністерства юстиції України №183/ОС-24 від 11.09.2024 року «Про особовий склад»:
Відповідно до пункту 5 статті 23 Закону України «Про Державну кримінально-виконавчу службу України» та пункту 2 частини 1 статті 77 Закону України «Про Національну поліцію» звільнити зі служби в Державній кримінально-виконавчій службі України через хворобу прапорщика внутрішньої служби ОСОБА_1 , молодшого інспектора (техніка з обслуговування інженерно-технічних засобів охорони) відділу інженерно-технічних засобів охорони, зв`язку та інформатизації, 11 вересня 2024 року.
Вислуга років на 11.09.2024 в календарному обчисленні становить: 20 (двадцять) років 00 (нуль) місяців 22 (двадцять два) дні, у пільговому обчисленні - 23 (двадцять три) роки 02 (два) місяці 17 (сімнадцять) днів, трудовий стаж - 05 (п`ять) років 09 (дев`ять) місяців 01 (один) день, загальний страховий стаж - 25 (двадцять п`ять) років 09 (дев`ять) місяців 23 (двадцять три) дні.
Встановити премію за підсумками роботи у серпні 2024 року у розмірі 141 відсоток (в т.ч. за роботу у нічний час - 1 відсоток).
Відповідно пункту 8 частини 1 розділу III наказу Міністерства юстиції України від 28.03.2018 року №925/5 вислуга років служби для виплати вихідної допомоги складає 04 (чотири) роки 07 (сім) місяців 10 (десять) днів.
Виплатити компенсацію за предмети речового майна.
Підстава: рапорт ОСОБА_1 , свідоцтво про хворобу медичної (військово-лікарської комісії державної установи «Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Дніпропетровській області» від 10.09.2024 року №2-с/ДКВС.
Відповідно до довідки обласної МСЕК №3 серії 12 ААА №031563 від 10.10.2024 року ОСОБА_1 встановлено:
- ступінь втрати працездатності 25%;
- причина втрати працездатності: захворювання, так пов`язане з проходженням служби в Державній кримінально-виконавчій службі України;
- дата встановлення страхового випадку - ВЛК 10.09.2024 року,
- підстава: огляд МСЕК №153.
В той же час, суд з`ясував, що матеріали справи не містять доказів того, що позивача визнано особою з інвалідністю.
Суд зауважує, що отримання особою рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби (контузії, травми або каліцтва) не є тотожним захворюванню особи рядового і начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби.
Варто зазначити, що Верховний Суд у постанові від 02.09.2025 року у справі №240/4278/24 зазначив, що «54. З аналізу положень статей 16, 16-2, 16-3 Закону № 2011-XII та Порядку № 975 убачається, що підставою для призначення одноразової грошової допомоги є виключно встановлення інвалідності або ступеня втрати працездатності, які настали внаслідок ушкодження здоров`я під час виконання військовослужбовцем обов`язків військової служби, у тому числі у зв`язку із захистом Батьківщини, оскільки зазначеними нормативними актами чітко визначено, що таке право виникає лише у випадках поранення, контузії, травми, каліцтва, отриманих під час проходження військової служби, або захворювання, прямо пов`язаного з її виконанням.
Відтак лише встановлення інвалідності з вищенаведених вище причин, породжує у військовослужбовця або особи, звільненої з військової служби, право на отримання одноразової грошової допомоги. При цьому, юридичне значення має саме факт первинного встановлення інвалідності у зв`язку з проходженням військової служби, адже він визначає момент виникнення права на виплату та прожитковий мінімум, з якого має обчислюватися її розмір.
Натомість випадки встановлення інвалідності з причин, що не мають зв`язку з виконанням військового обов`язку (побутова травма, загальне захворювання тощо), не підпадають під дію спеціального правового регулювання та не можуть визначати дату для обчислення розміру одноразової грошової допомоги. Інше тлумачення фактично розширювало б межі застосування Закону № 2011-XII та Порядку № 975 на категорії осіб, які не зазнали ушкоджень здоров`я у зв`язку з виконанням військового обов`язку, що суперечило б як їхній меті, так і соціальному призначенню.
Отже, для правильного застосування Закону № 2011-ХІІ та Порядку № 975 вирішальне значення має не будь-який факт встановлення інвалідності як такий, а саме той факт, який прямо пов`язаний із виконанням обов`язків військової служби чи захистом Батьківщини. Лише з цього моменту виникає право на призначення і виплату одноразової грошової допомоги, передбаченої Законом № 2011-ХІІ, та визначається розмір такої допомоги».
У постанові від 05.03.2026 року у справі №320/21101/24 Верховний Суд вказав наступне: «Аналіз наведених положень частини першої статті 97 Закону № 580-VIII дає підстави для висновку, що держава гарантує одноразову грошову допомогу поліцейському, який набув інвалідності або частково втратив працездатність без встановлення інвалідності внаслідок поранення чи захворювання, пов`язаних із проходженням служби, та звільнився з поліції у зв`язку з неможливістю її подальшого проходження з причин, що виникли під час служби і не залежали від його волі. Така соціальна виплата має компенсаційний характер і спрямована на забезпечення належного соціального захисту осіб, які були змушені припинити службу через стан здоров`я, зумовлений виконанням службових обов`язків.
Матеріали справи не містять доказів того, що втрата професійної працездатності позивачем спричинена отриманням ним поранення (контузії, травми або каліцтва).
Суд зауважує, що положення Порядку №379 застосовуються виключно у разі отримання особою рядового чи начальницького складу Державної кримінально-виконавчої служби поранення (контузії, травми або каліцтва) отриманого за зазначених обставин.
Підсумовуючи, суд дійшов висновку, що позивачем не доведено наявність підстав для виплати йому одноразової грошової допомоги, а тому підстави для задоволення позовних вимог відсутні, адже відповідачами в спірному випадку не вчинено протиправні дії/не допущено протиправної бездіяльності.
Тож, за наслідками розгляду справи слід визнати не доведеним за правилом ч.1 ст.77 КАС України факт існування у заявника порушеного публічного права (інтересу) у межах спірних правовідносин.
Указане є визначеною процесуальним законом підставою для відмови у задоволенні позовних вимог.
При розв`язанні спору, суд, зважаючи на практику Європейського суду з прав людини щодо застосування ст.6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року (далі за текстом Конвенція; рішення від 21.01.1999р. у справі Гарсія Руїз проти Іспанії, від 22.02.2007р. у справі Красуля проти Росії, від 05.05.2011р. у справі Ільяді проти Росії, від 28.10.2010р. у справі Трофимчук проти України, від 09.12.1994р. у справі Хіро Балані проти Іспанії, від 01.07.2003р. у справі Суомінен проти Фінляндії, від 07.06.2008р. у справі Мелтекс ЛТД (MELTEX LTD) та Месроп Мовсесян (MESROP MOVSESYAN) проти Вірменії), вичерпно реалізував існуючі правові механізми з`ясування об`єктивної істини; надав належну оцінку усім юридично значимим факторам і обставинам справи; дослухався до усіх ясно і чітко сформульованих та здатних вплинути на результат вирішення спору аргументів сторін; виклав власні мотиви конкретного тлумачення змісту належних норм матеріального і процесуального права та оцінки обставин фактичної дійсності.
Розгорнуті і детальні мотиви та висновки суду з приводу юридично значимих аргументів, доводів учасників справи та обставин справи викладені у тексті судового акту.
Решта доводів сторін окремій оцінці у тексті судового акту не підлягає, позаяк не впливає на правильність розв`язання спору по суті.
У ході розгляду справи судом не відшукано судових актів, котрі б підлягали урахуванню згідно з ч.4 ст.78 КАС України або згідно з ч.5 ст.242 КАС України.
Враховуючи відмову у задоволені позовних вимог, розподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись ст. ст. 2, 77, 78, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до відповідача-1: Південно-Східного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції, відповідача-2: Державної установи Дніпровська установа виконання покарань (№4) Міністерства юстиції про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії відмовити повністю.
Судові витрати стягненню не підлягають.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя С. В. Прудник