Єдиний державний реєстр судових рішень
Віньковецький районний суд Хмельницької області
Справа № 670/323/26
Провадження № 3/670/66/26
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2026 року селище Віньківці
Суддя Віньковецького районного суду Хмельницької області Мамаєв В.А., розглянувши матеріали, які надійшли із сектору поліцейської діяльності № 1 відділення поліції № 3 Хмельницького районного управління поліції ГУНП в Хмельницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки с. Браїлівка, Новоушицького району, Хмельницької області, заміжньої, вагітної, секретаря Новоушицького районного суду Хмельницької області, зареєстрованої в АДРЕСА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади державного виконавця Новоушицького відділу державної виконавчої служби у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), являючись відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктом на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам абз. 2 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подала 17.08.2025 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Віньковецького районного суду Хмельницької області від 06.05.2026 року головуючим суддею у вказаній справі визначено Мамаєва В.А. (справа № 670/323/26).
Крім того, ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади державного виконавця Новоушицького відділу державної виконавчої служби у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ), являючись відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єктом на якого поширюється дія цього Закону, всупереч вимогам абз. 1 ч. 2 ст. 45 ЗУ «Про запобігання корупції» несвоєчасно, без поважних причин подала 30.08.2025 року декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями Віньковецького районного суду Хмельницької області від 06.05.2026 року головуючим суддею у вказаній справі визначено Мамаєва В.А. (справа № 670/324/26).
ОСОБА_1 у судовому засіданні вину у вчинених правопорушеннях визнала та пояснила, що після звільнення 21.09.2023 року з посади державного виконавця у зв`язку із сімейними обставинами: переїздом та хворобою бабусі не подала вчасно щорічну декларацію за 2023 рік та декларацію за період неохоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні. Повідомила, що перебуває на 21 тижні вагітності.
Прокурор Щебетюк М.Л. вважає, що ОСОБА_1 порушила вимоги ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», а тому в її діях наявний склад адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Відповідно до абз. 11 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» визначено, що правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині першій статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Закон України «Про запобігання корупції» застосовується судом в редакції, чинній на момент виникнення обов`язку подання декларації.
Згідно з ч. 1 ст. 172-6 КУпАП адміністративним правопорушенням є несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. В примітці до ст. 172-6 КУпАП передбачено, що суб`єктами правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до пп. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.
Відповідно до абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (чинного в редакції на момент виникнення обов`язку подання декларації) особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в» і «г» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції» (чинного в редакції на момент виникнення обов`язку подання декларації до 01.04.2024 року) особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік..
Відповідно до абз. 15 статті 1 Закону України «Про запобігання корупції», суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Відповідно до пп. 2 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 23.07.2021 № 449/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609 (чинного на момент виникнення обов`язку подання декларації), декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - не пізніше 30 календарних днів з дня припинення діяльності.
Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності.
Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду.
Днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Відлік строку подання декларації при звільненні починається з 00 годин 00 хвилин дня, наступного за днем припинення діяльності.
Відповідно до пп. 1 п. 2 розділу II Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства від 23.07.2021 № 449/21, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.07.2021 за № 987/36609 (чинного на момент виникнення обов`язку подання декларації), щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня.
Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 01 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до Закону України від 08.07.2022 року № 2381-IX «Про внесення змін до Закону України «Про запобігання корупції» щодо особливостей застосування законодавства у сфері запобігання корупції в умовах воєнного стану», який набрав чинності 03.08.2022 року, суб`єкт декларування зобов`язаний подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, кінцевий строк подання якої припадає на період дії воєнного стану, введеного Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», протягом дев`яноста календарних днів з дня його припинення чи скасування.
12.10.2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IX «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов`язок подання декларацій суб`єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану» № 3384-IХ від 20.09.2023 року внесено зміни до Закону України «Про запобігання корупції», а саме: у статті 45 Закону у частині першій слова «підпунктах «а», «в» і «г» замінено словами «підпунктах «а», «в» - «ґ».
Крім того, Законом № 3384-IХ від 20.09.2023 року у розділі XIII «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції» пункт 2-7 викладено такій редакції: установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені у частинах сьомій - чотирнадцятій статті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Судом встановлено, що відповідно до витягу з наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 27.12.2022 № 3422-к ОСОБА_1 вважається такою, що працює на посаді державного виконавця Новоушицького відділу державної виконавчої служби у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) з 28.12.2022 року.
Згідно посадової інструкції посада державного виконавця Новоушицького відділу державної виконавчої служби у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління міністерства юстиції (м. Київ) відноситься до категорії «В» посад державної служби.
Відповідно до наказу Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) від 15.09.2023 № 3491-к ОСОБА_1 звільнено з посади державного виконавця Новоушицького відділу державної виконавчої служби у Кам`янець-Подільському районі Хмельницької області Центрального міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Київ) 21.09.2023 року.
Відтак у ОСОБА_1 виник обов`язок:
-- не пізніше 31 січня 2024 року подати в установленому порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функції держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні);
-- до 00 год. 00 хв. 01 квітня 2024 року подати в установленому порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік (після звільнення).
Однак, як вбачається з даних Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування ОСОБА_1 подала:
-- декларацію особи, яка припиняє діяльність пов`язану із виконанням функції держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) - 30.08.2025 року о 08:58 год., тобто несвоєчасно;
-- декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 (після звільнення) - 17.08.2025 року о 11:12 год., тобто несвоєчасно.
Поважних причин, які б обґрунтовували, пояснювали чи були підставою несвоєчасного подання декларацій за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), та за 2023 рік (після звільнення), судом не встановлено.
Відповідно до абзацу 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
Згідно з роз`ясненнями Верховного Суду, викладеними в узагальненні за результатами опрацювання звернення НАЗК про застосування положень ст. 38, п. 7 ч. 1 ст. 247 КУпАП щодо визначення дня, з якого починається перебіг строку накладення адміністративного стягнення та з інших питань (вих. № 1089/0/2-21 від 09.04.2021), суд вказав, що КУпАП не визначає, що слід розуміти під днем виявлення правопорушення, пов`язаного з корупцією. Отже, днем виявлення правопорушень суд вважає день повідомлення спеціально уповноваженим органом - Національним агенством з питань запобігання корупції орган, який має повноваження складати протокол про адміністративні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, - орган Національної поліції України, а саме 16.01.2026 року.
Днем вчинення правопорушення, яке полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, є день подання такої декларації. Відтак для наявності об`єктивної сторони адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, необхідний факт подання декларації відповідного виду і таке подання повинно відбутися поза встановленим законом строком. Отже, з дня, наступного за останнім днем строку для подання відповідної декларації, і до дня її подання порушником правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, відсутнє.
Отже, у даному випадку днем вчинення правопорушення, яке полягає у несвоєчасному поданні декларації особи, яка припиняє діяльність пов`язану із виконанням функції держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), є 30.08.2025 року. Днем вчинення правопорушення, яке полягає у несвоєчасному поданні декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 (після звільнення), є 17.08.2025 року.
Відтак строки накладення адміністративного стягнення за вчинення правопорушень на день постановлення судового рішення у цій справі не закінчились.
Вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, визначених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується матеріалами справ про адміністративне правопорушення: протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 191 від 17.04.2026 року ч. 1 ст. 172-6 КУпАП; протоколом про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 192 від 17.04.2026 року ч. 1 ст. 172-6 КУпАП; витягом з наказу № 2422-к від 27.12.2022 року; витягом з наказу № 3491-к від 15.09.2023 року; посадовою інструкцією державного виконавця; декларацію (щорічна) ОСОБА_1 від 17.08.2025 року; декларацію (при звільненні) ОСОБА_1 від 30.08.2025 року; особистим поясненням ОСОБА_1 .
З аналізу ст. 36 КУпАП вбачається, що при вчиненні однією особою кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються однією і тією ж (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, тому адміністративне стягнення повинне бути накладено за санкцією правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
При призначенні покарання, суд враховує характер вчиненого адміністративного правопорушення, особу ОСОБА_1 , яка працює, заміжня, є вагітною, а тому суд приходить до висновку, що на ОСОБА_1 необхідно накласти адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 60 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що становить 1020 грн (60х17грн).
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП та п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» із ОСОБА_1 необхідно стягнути на користь держави судовий збір у розмірі 665 грн 60 коп.
Керуючись ст.ст. 23, 33-36, 40-1, 172-6, 266, 283-285 КУпАП, ст. 4 Закону України «Про судовий збір», ст.ст. 4, 15 Закону України «Про виконавче провадження», суддя
ПОСТАНОВИВ:
Справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 670/323/26) та за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 670/324/26) об`єднати в одне провадження та об`єднаній справі присвоїти № 670/323/26.
Визнати ОСОБА_1 винною у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1020 (одна тисяча двадцять) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір на користь Держави у розмірі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 коп.
Постанова може бути оскаржена протягом 10 днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційної скарги до Хмельницького апеляційного суду через Віньковецький районний суд.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Реквізити для сплати штрафу: номер рахунку (IBAN): UA748999980313060149000022001, код отримувача (ЄДРПОУ): 37971775, код класифікації доходів бюджету: 21081300, отримувач коштів: ГУК у Хмельницьк.обл/Хмельн. обл/21081300, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП).
Стягувач: Віньковецький районний суд Хмельницької області, адреса місцезнаходження: вул. Л. Українки, 2, с-ще Віньківці, Хмельницького району Хмельницької області, ідентифікаційний код юридичної особи 02886960.
Боржник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Реквізити для зарахування судового збору: отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), код банку отримувача (МФО): 899998, номер рахунку (IBAN): UA908999980313111256000026001, код отримувача (ЄДРПОУ): 37993783, код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Стягувач: Державна судова адміністрація України, адреса місцезнаходження: 01601, м. Київ, вул. Липська, 18/5, ідентифікаційний код юридичної особи 26255795.
Боржник: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 .
Строк пред`явлення постанови до виконання три місяці з наступного дня після набрання постановою законної сили.
Суддя В.А. Мамаєв