Ухвала суду № 136671211, 19.05.2026, Новоодеський районний суд Миколаївської області

Дата ухвалення
19.05.2026
Номер справи
482/1126/26
Номер документу
136671211
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

19.05.2026

Справа № 482/1126/26

Номер провадження 1-кс/482/359/2026

УХВАЛА

Іменем України

11 травня 2026 року м. Нова Одеса

Новоодеський районний суд Миколаївської області в складі: слідчого судді - ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , прокурора ОСОБА_3 , підозрюваного ОСОБА_4 , захисника - адвоката ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Нова Одеса, Миколаївської області клопотання прокурора в кримінальному провадженні прокурора Спеціалізованої екологічної прокуратури Миколаївської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 42025150000000036 від 22.07.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.236, ч.2 ст.28 ч.1 ст.239 КК України стосовно: - ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Курськ, російська федерація, українця, громадянина України, раніше не судимого, на утриманні одна неповнолітня дитина, не працюючого, інваліда ІІІ групи, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , який підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 ч.1 ст.239 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Органом досудового розслідування ОСОБА_4 підозрюється в тому, що відповідно до ст. 13 Конституції України земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених Конституцією.

Відповідно до ст. 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.

Відповідно до ст. 16 Конституції України забезпечення екологічної безпеки і підтримання екологічної рівноваги на території України є обов`язком держави.

Згідно з положеннями ст. 35 Закону України « Про охорону земель» № 962-IV від 19.06.2003 власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані:

- дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України;

- проводити на земельних ділянках господарську діяльність способами, які не завдають шкідливого впливу на стан земель та родючість ґрунтів;

- підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі на основі застосування екологобезпечних технологій обробітку і техніки, здійснення інших заходів, які зменшують негативний вплив на ґрунти, запобігають безповоротній втраті гумусу, поживних елементів тощо;

- дотримуватися нормативів при здійсненні протиерозійних, агротехнічних, агрохімічних, меліоративних та інших заходів, пов`язаних з охороною земель, збереженням і підвищенням родючості ґрунтів;

- надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування відомості про застосування пестицидів та агрохімікатів;

- сприяти систематичному проведенню вишукувальних, обстежувальних, розвідувальних робіт за станом земель, динамікою родючості ґрунтів;

- своєчасно інформувати відповідні органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування щодо стану, деградації та забруднення земельних ділянок;

- забезпечувати додержання встановленого законодавством України режиму використання земель, що підлягають особливій охороні;

- забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку;

- забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям;

- уживати заходів щодо запобігання негативному і екологонебезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Положення ст. 45 того ж Закону визначають, що господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад установлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

У разі виявлення фактів забруднення ґрунтів небезпечними речовинами спеціально уповноважені органи виконавчої влади у галузі охорони земель вживають заходів до обмеження, тимчасової заборони (зупинення) чи припинення діяльності підприємств, установ, організацій, незалежно від форм власності, притягнення винних до відповідальності згідно із законом і проведення в установленому порядку робіт з дезактивації, відновлення забруднених земель, консервації угідь і визначення режимів їх подальшого використання.

Особливості режиму і порядку використання забруднених земель погоджуються з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, та центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері санітарного та епідемічного благополуччя населення.

Статтею 96 Земельного кодексу України передбачено, що землекористувачі зобов`язані:

- забезпечувати використання землі за цільовим призначенням та за свій рахунок приводити її у попередній стан у разі незаконної зміни її рельєфу, за винятком випадків незаконної зміни рельєфу не власником такої земельної ділянки;

- додержуватися вимог законодавства про охорону довкілля;

- своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату;

- не порушувати прав власників суміжних земельних ділянок та землекористувачів;

- підвищувати родючість ґрунтів та зберігати інші корисні властивості землі;

- своєчасно надавати відповідним органам виконавчої влади та органам місцевого самоврядування дані про стан і використання земель та інших природних ресурсів у порядку, встановленому законом;

- дотримуватися правил добросусідства та обмежень, пов`язаних з встановленням земельних сервітутів та охоронних зон;

- зберігати геодезичні знаки, протиерозійні споруди, мережі зрошувальних і осушувальних систем;

- не допускати випалювання сухої рослинності або її залишків з порушенням порядку, встановленого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища;

- обкошувати (з прибиранням скошеного) та оборювати земельні ділянки, прилеглі до торфовищ, полезахисних лісових смуг, луків, пасовищ, ділянок із степовою, водно-болотною та іншою природною рослинністю, у смугах відведення автомобільних доріг і залізниць.

Відповідно до ч. 1 ст. 167 Кодексу господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад встановлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

Так, ОСОБА_4 , який не являється зареєстрованим, як суб`єкт підприємницької діяльності, не являючись працівником будь-якого підприємства, установи чи організації, яка є суб`єктом правовідносин в галузі поводження з відходами, діючи за попередньою змовою з ОСОБА_6 , котрий є засновником та кінцевим бенефіціарним власником Товариства з обмеженою відповідальністю «Мітлідер», код ЄДРПОУ 44012020, в період часу не раніше 22.07.2025 по кінець січня 2026 року (більш точну дату та час досудовим розслідуванням не встановлено), діючи в порушення вимог ст. 14 Конституції України, ч.1 ст. 81, ст. 116, ст. 125 Земельного кодексу України, організували розміщення на території земельних ділянок з кадастровими номерами 4824885800:05:000:0021, 4824885800:05:000:0039, 4824885800:05:000:0040, що розташовані в межах с. Троїцьке, Миколаївського району Миколаївської області, побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною, а саме кров, кістки, копита, шкура, обрізки м`яса, органи, не призначені для харчування, рештки після переробки на відкритому ґрунті.

Відповідно до ст. 10 Закону України «Про підприємництво», підприємець зобов`язаний не завдавати шкоди навколишньому середовищу, не порушувати прав та інтересів громадян, підприємств, установ, організацій і держави, що охороняються законом.

За завдані шкоду і збитки підприємець несе майнову та іншу встановлену законом відповідальність.

Статтею 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища» визначено, що громадяни України зобов`язані зокрема берегти природу, охороняти, раціонально використовувати її багатства відповідно до вимог законодавства про охорону навколишнього природного середовища, в тому числі здійснювати діяльність з додержанням вимог екологічної безпеки, інших екологічних нормативів та лімітів використання природних ресурсів, а також не порушувати екологічні права і законні інтереси інших суб`єктів та компенсувати шкоду, заподіяну забрудненням та іншим негативним впливом на навколишнє природне середовище.

Одночасно, ст. 35 Закону України «Про охорону земель» встановлено, що власники і землекористувачі, в тому числі орендарі, земельних ділянок при здійсненні господарської діяльності зобов`язані, крім іншого, дотримуватися вимог земельного та природоохоронного законодавства України, забезпечувати використання земельних ділянок за цільовим призначенням та дотримуватися встановлених обмежень (обтяжень) на земельну ділянку; забезпечувати захист земель від пожеж, ерозії, виснаження, забруднення, засмічення, засолення, осолонцювання, підкислення, перезволоження, підтоплення, заростання бур`янами, чагарниками і дрібноліссям, уживати заходів щодо запобігання негативному і еколого небезпечному впливу на земельні ділянки та ліквідації наслідків цього впливу.

Відповідно до ст. 45 Закону України «Про охорону земель» та ст. 167 Земельного кодексу України господарська та інша діяльність, яка зумовлює забруднення земель і ґрунтів понад установлені гранично допустимі концентрації небезпечних речовин, забороняється.

Статтею 46 Закону України «Про охорону земель» визначено, що при здійсненні господарської діяльності, пов`язаної із зберіганням, обробленням, утилізацією та видаленням, знешкодженням і захороненням відходів, забезпечуються виконання заходів щодо запобігання або зменшення обсягів утворення відходів та екологічно безпечне поводження з ними; максимальне збереження ґрунтового покриву на основі обраного оптимального варіанта територіального розміщення об`єктів поводження з відходами; запобігання негативному впливу об`єктів поводження з відходами, що використовуються для збирання, зберігання, оброблення, утилізації, видалення, знешкодження і захоронення відходів на ґрунтовий покрив прилеглих територій.

Забороняється несанкціоноване скидання і розміщення відходів у підземних горизонтах, на території міст та інших населених пунктів, на землях природно-заповідного та іншого природоохоронного, оздоровчого, рекреаційного та історико-культурного призначення, у межах водоохоронних зон та зон санітарної охорони водних об`єктів, в інших місцях, що може створювати небезпеку для навколишнього природного середовища та здоров`я людини.

Статтею 1 Закону України «Про державний контроль за використанням та охороною земель» визначено, що забруднення земель це накопичення в ґрунтах і ґрунтових водах внаслідок антропогенного впливу пестицидів і агрохімікатів, важких металів, радіонуклідів та інших речовин, вміст яких перевищує природний фон, що призводить до їх кількісних або якісних змін, а псування земель порушення природного стану земель, яке здійснюється без обґрунтованих проектних рішень, погоджених та затверджених в установленому законодавством порядку, забруднення їх хімічними, біологічними та радіоактивними речовинами, в тому числі тими, що викидаються в атмосферне повітря, засмічення промисловими, побутовими та іншими відходами, неочищеними стічними водами, порушення родючого шару ґрунту, невиконання вимог встановленого режиму використання земель, а також використання земель у спосіб, що погіршує їх природну родючість.

Згідно з п. 13 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною» (далі Закону) побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною (далі - побічні продукти тваринного походження), це туша або частини туш забитих, загиблих тварин, сировина та продукти тваринного походження, що не призначені або визнані непридатними для споживання людиною.

Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону побічні продукти тваринного походження, належать до категорій I-III залежно від ступеня ризику для здоров`я людини та тварини.

Частиною 2 ст. 10 Закону визначено, що поводження з побічними продуктами тваринного походження, що належать до категорій I-III, здійснюється згідно з порядком, затвердженим центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної аграрної політики, за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища.

Положеннями абз. 4 п. 5 ч. 1 ст. 20 Закону передбачено, що оператори ринку у сфері поводження з побічними продуктами тваринного походження незалежно від форми власності зобов`язані забезпечувати створення належних санітарних умов на потужностях (об`єктах) з оброблення, переробки побічних продуктів тваринного походження під час поводження з такими продуктами та роздільне збирання даних продуктів.

Пунктом 11 частини 1 Закону визначено, що оператор ринку - суб`єкт господарювання, що вчиняє будь-які дії з побічними продуктами тваринного походження, не призначеними для споживання людиною, та бере участь у їх обігу.

Окрім цього, відповідно до ч. 2 ст. 15 Закону України «Про управління відходами» громадяни України, іноземці та особи без громадянства зобов`язані дотримуватися вимог цього Закону та інших нормативно-правових актів у сфері управління відходами, запобігати забрудненню відходами навколишнього природного середовища.

Згідно пункту «1» ч. 2 ст. 17 Закону України «Про управління відходами» суб`єкти господарювання у сфері управління відходами зобов`язані дотримуватися вимог щодо збирання, перевезення та оброблення відходів, встановлених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Згідно з пункту 2.1.4. «Державних санітарних правил та норм. Комунальна гігієна. 2.7. Ґрунт, очистка населених місць, побутові та промислові відходи, санітарна охорона ґрунту. «Гігієнічні вимоги щодо поводження з промисловими відходами та визначення їх класу небезпеки для здоров`я населення» (ДСанПіН 2.2.7.029-992), затверджених постановою Головного державного санітарного лікаря України № 29 від 01.07.1999, промисловий майданчик для тимчасового зберігання відходів повинен розташовуватися на території підприємства з підвітряного боку, бути покритий неруйнівним та непроникним для токсичних речовин матеріалом (керамзитбетоном, полімербетоном та ін.) з автономним зливовідводом і нахилом у бік очисних споруд; концентрація шкідливих речовин у ґрунті санітарно-захисної зони не повинна перевищувати допустимих рівнів (Методичні вказівки № 4266-87), а в ґрунтових та поверхневих водах ГДК (СанПіН 4630-88).

Згідно Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб підприємців та громадських формувань, одними з видів економічної діяльності ТОВ «Мітлідер» є: допоміжна діяльність у тваринництві, виробництво м`яса, виробництво м`яса свійської птиці, виробництво м`ясних продуктів, оптова торгівля живими тваринами, оптова торгівля шкірсировиною, шкурами та шкірою, оптова торгівля м`ясом і м`ясними продуктами, оптова торгівля іншими продуктами харчування, у тому числі рибою, ракоподібними та молюсками, роздрібна торгівля м`ясом і м`ясними продуктами в спеціалізованих магазинах.

З урахуванням наведеного, ТОВ «Мітлідер» як суб`єкт господарської діяльності, є оператором ринку у сфері поводження з побічними продуктами тваринного походження та суб`єктом господарювання у сфері управління відходами.

Проте, ОСОБА_4 за попередньою змовою з ОСОБА_6 , в порушення вимог вищевказаного законодавства України, допустили забруднення та засмічення земельних ділянок з кадастровими номерами 4824885800:05:000:0021, 4824885800:05:000:0039, 4824885800:05:000:0040, що розташовані в межах с. Троїцьке, Миколаївського району Миколаївської області, продуктами тваринного походження, що не призначені або визнані непридатними для споживання людиною, твердими та рідкими побутовими відходами за таких обставин.

У не встановлені точно дату та час, але не пізніше 22.07.2025, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з ОСОБА_6 розмістили на території земельної ділянки з кадастровим номером 4824885800:05:000:0021, площею 2 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною, а саме частини тварин, продукти тваринного походження, інші продукти, отримані від тварин, які не призначені для споживання людиною загальним об`ємом 1016 кв.м., на відкритому ґрунті.

Водночас, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків у виді небезпеки для довкілля, діючи умисно, з метою забезпечення мінімізації витрат на заходи з утилізації побічних продуктів тваринного походження, не призначеного для споживання людиною, в порушення спеціальних правил, визначених вищевказаними вимогами природоохоронного законодавства, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з ОСОБА_6 , не забезпечили збір, сортування, утилізацію, видалення та захоронення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, а саме частини тварин, продукти тваринного походження, інші продукти, отримані від тварин, які не призначені для споживання людиною, в результаті чого, відбулось забрудненням земельної ділянки з кадастровим номером 4824885800:05:000:0021 та спричинено шкоду на суму 29057,28 грн., що створило небезпеку для довкілля.

Крім того, у не встановлені в ході досудового розслідування точно дату та час, але не пізніше 22.07.2025, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з ОСОБА_6 , розмістили на території земельної ділянки з кадастровим номером 4824885800:05:000:0039, площею 49,869 га, з цільовим призначенням землі запасу, побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною, а саме частини тварин, продукти тваринного походження, інші продукти, отримані від тварин, які не призначені для споживання людиною загальним об`ємом 1036 кв.м на відкритому ґрунті.

Водночас, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків у виді небезпеки для довкілля, діючи умисно, з метою забезпечення мінімізації витрат на заходи з утилізації побічних продуктів тваринного походження, не призначеного для споживання людиною, в порушення спеціальних правил, визначених вищевказаними вимогами природоохоронного законодавства, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з ОСОБА_6 , не забезпечили збір, сортування, утилізацію, видалення та захоронення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, а саме частини тварин, продукти тваринного походження, інші продукти, отримані від тварин, які не призначені для споживання людиною, в результаті чого, відбулось забруднення та засмічення земельної ділянки з кадастровим номером 4824885800:05:000:0039, та спричинено шкоду на суму 87749,76 грн., що створило небезпеку для довкілля.

Крім того, у не встановлені точно дату та час, але не пізніше 22.07.2025, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з ОСОБА_6 , розмістили на території земельної ділянки з кадастровим номером 4824885800:05:000:0040, площею 2 га, з цільовим призначенням для ведення особистого селянського господарства, побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною, а саме частини тварин, продукти тваринного походження, інші продукти, отримані від тварин, які не призначені для споживання людиною загальним об`ємом 333 кв.м на відкритому ґрунті.

Водночас, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи можливість настання суспільно небезпечних наслідків у виді небезпеки для довкілля, діючи умисно, з метою забезпечення мінімізації витрат на заходи з утилізації побічних продуктів тваринного походження, не призначеного для споживання людиною, в порушення спеціальних правил, визначених вищевказаними вимогами природоохоронного законодавства, ОСОБА_4 за попередньою змовою з ОСОБА_6 , не забезпечили збір, сортування, утилізацію, видалення та захоронення побічних продуктів тваринного походження, не призначених для споживання людиною, а саме частини тварин, продукти тваринного походження, інші продукти, отримані від тварин, які не призначені для споживання людиною, в результаті чого, відбулось забруднення та засмічення земельної ділянки з кадастровим номером 4824885800:05:000:0040, та спричинено шкоду на суму 32679,29 грн., що створило небезпеку для довкілля.

Таким чином, ОСОБА_4 , за попередньою змовою з ОСОБА_6 , внаслідок порушення природоохоронного законодавства, а саме ст. 12 Закону України «Про охорону навколишнього природного середовища», ст. ст. 35, 45, 46 Закону України «Про охорону земель», п. ч. 2 ст. 15 та п. «1» ч. 2 ст. 17 Закону України «Про управління відходами», абз. 4 п. 5 ч. 1 ст. 20 Закону України «Про побічні продукти тваринного походження, не призначені для споживання людиною», інших спеціальних нормативно-правових актів, у зв`язку із забрудненням та засміченням земельних ділянок побічними продуктами, у тому числі тваринного походження, не призначеними для споживання людиною, у складі яких наявні речовини (складники) із різними ступенями небезпеки, а їх фактичні концентрації (масові частки речовин) перевищують затверджені нормативи гранично допустимих концентрацій цих речовин у ґрунті та контрольні (фонові) вмісти речовин у ґрунті, що є фактом настання негативних кількісних та якісних змін у ґрунті, а саме перевищення нормованих показників (контрольна/фонова концентрація) на території земельних ділянок 4824885800:05:000:0021, 4824885800:05:000:0039, 4824885800:05:000:0040, що розташовані в межах с. Троїцьке, Миколаївського району Миколаївської області, внаслідок чого, навколишньому природному середовищу заподіяно шкоду на загальну суму 149486,33 грн. (з яких 96485 грн. 18 коп., у зв`язку із засміченням та 53001 грн., 15 коп., у зв`язку із забрудненням земель природно-заповідного фонду), що створило небезпеку для довкілля.

12.02.2026 про підозру обґрунтовано повідомлено ОСОБА_4 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 ч.1 ст.239 КК України.

16.02.2026 слідчим суддею Новоодеського районного суду Миколаївської області підозрюваному ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту на строк до 12.04.2026 включно, який продовжено 10.04.2026 до 12.05.2026.

Наявність обґрунтованої підозри у вчинені ОСОБА_4 інкримінованого правопорушення повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами:

- заявою ОСОБА_7 від 18.07.2025 про вчинене кримінальне правопорушення;

- протоколами огляду місця події від 02.09.2025, 08.12.2025,;

- розрахунками шкоди від Державної екологічної інспекції Південно Західного округу (Миколаївська та Одеська області);

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії- спостереження за місцем № 6425т/55/113-2025 від 01.10.2025;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії- спостереження за місцем № 7461т/55/113-2025 від 21.11.2025;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії- аудіо-, відеоконтролю особи № 7463т/55/113-2025 від 21.11.2025;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії- зняття інформації з електронних комунікаційних мереж № 7529т/55/113-2025 від 26.11.2025;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії- спостереження за місцем № 7530т/55/113-2025 від 26.11.2025;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії- зняття інформації з електронних комунікаційних мереж № 7499т/55/113-2025 від 24.11.2025;

- протоколом за результатами проведення негласної слідчої (розшукової) дії- спостереження за місцем № 8334т/55/113-2025 від 25.12.2025;

-іншими матеріалами кримінального провадження у їх сукупності, в тому числі матеріалами негласних слідчих (розшукових) дій, з яких ще не знято гриф секретності «таємно».

Водночас, закінчити розслідування у двомісячний строк, передбачений КПК України, не виявилось можливим у зв`язку із особливою складністю провадження, а саме кількістю, складністю та довготривалістю експертних досліджень, встановленням свідків та інших осіб причетних до вчинення кримінальних правопорушень, великим обсягом запланованих та проведених слідчих дій, зокрема негласних слідчих (розшукових) дій, складанням відповідних протоколів та їх подальшим розсекречуванням, проведенням комплексу слідчих та процесуальних дій з підозрюваними по справі. Так, до направлення обвинувального акту у кримінальному провадженні до суду в порядку ст. 291 КПК України потрібно виконати наступний обсяг слідчих дій:

закінчити проведення призначеної судової інженерно екологічної експертизи;

провести розсекречення та долучити до матеріалів кримінального провадження протоколи НСРД, клопотання, доручення про проведення негласних слідчих (розшукових) дій, ухвали слідчого судді Миколаївського апеляційного суду, на підставі яких в кримінальному провадженні проводились НСРД;

з урахуванням отриманих фактичних даних (висновку експерта, допиту свідків), вирішити питання щодо правової кваліфікації кримінального правопорушення та повідомлення про підозру в кінцевій редакції;

виконати вимоги ст.ст. 290, 291, 293 КПК України з підозрюваним і захисником та надати їм достатньо часу для ознайомлення з матеріалами кримінального провадження, та хоча строк ознайомлення з матеріалами досудового розслідування сторонами кримінального провадження згідно ч. 5 ст. 219 КПК України не включається у строки, передбачені цією статтею, однак наступний строк для виконання вимог ст.ст. 291, 293 КПК України є строком досудового розслідування, оскільки згідно ч. 1 ст. 219 КПК України строк досудового розслідування обчислюється до дня звернення до суду з обвинувальним актом;

скласти та направити до суду обвинувальний акт та реєстр матеріалів досудового розслідування.

Проведення зазначених слідчих та процесуальних дій має важливе значення для встановлення всіх обставин кримінального правопорушення, у тому числі мотиву, ступеня вини підозрюваного, для правильної кваліфікації його дій, а також для з`ясування наявності пом`якшуючих чи обтяжуючих вчинення злочину обставин, відповідно до завдань кримінального провадження згідно ч. 2 КПК України з метою захисту особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорони прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура.

16.02.2026 ухвалою Новоодеського районного суду Миколаївської області ОСОБА_4 обрано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у певний період доби, строком до 12.04.2026 включно із забороною щоденно в період часу з 20 години до 05 години залишати місце мешкання за адресою: будинок АДРЕСА_3 , без дозволу суду, прокурора чи слідчого та покладенням наступних обов`язків:

- прибувати до слідчого, прокурора та суду за першою вимогою;

- не відлучатися з населеного пункту, в якому він проживає, без дозволу слідчого, прокурора або суду;

- утримуватись від спілкування з підозрюваним у кримінальному провадженні, свідками у кримінальному провадженні;

- здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд і в`їзд в Україну.

В клопотанні слідчий зазначає також, що на теперішній час встановлені судом ризики щодо ОСОБА_4 не припинили свого існування та не зменшились до тієї міри, яка б гарантувала належну процесуальну поведінку останнього в рамках кримінального провадження у разі застосування більш м`якого запобіжного заходу та останній може:

- переховуватись від органу досудового розслідування та/або суду (п. 1 ч.1 ст. 177 КПК України), оскільки підозрюється у вчиненні злочину, за який передбачене покарання у вигляді позбавлення волі на строк до п`яти років, що дає підстави вважати, що підозрюваний з метою ухилення від кримінального покарання може зникнути з місця проживання.

- знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення (п. 2 ч.1 ст. 177 КПК України), так як наразі проводиться ряд першочергових слідчих (розшукових) дій для встановлення та документування протиправних дій групи осіб, ОСОБА_6 , та інші причетні особи, можуть знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які ще не вилучено в ході досудового розслідування та місцезнаходження яких на даний час встановлюється.

- незаконно впливати інших свідків та підозрюваних у цьому кримінальному провадженні (п. 3 ч.1 ст. 177 КПК України), у тому числі шляхом схиляння до дачі завідомо неправдивих показів іншого підозрюваного в даному кримінальному правопорушенні ( ОСОБА_6 ), які виправдовують його, чим перешкоджати встановленню істини у провадженні, чи взагалі схиляння до відмови давати свідчення, чи їх спотворення на користь підозрюваного.

- вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити вчинення інкримінованого кримінального правопорушення (ризик, передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України), оскільки особа фактично знаходячись на волі та за наявності можливості припинити вчинення ним кримінального правопорушення, в період досудового розслідування до моменту пред`явлення особі повідомлення про підозру добровільно не припинив та від вчинення кримінальних правопорушень не відмовився. Свої дії підозрюваний припинив лише через обставини, які не залежали від його волі, після фактичного пред`явлення повідомлення про підозру, у зв`язку із чим перебуваючи на свободі, може вчинити інше кримінальне правопорушення, так як, відповідно до плану злочинної діяльності вказані дії мали системний характер.

Інші більш м`які запобіжні заходи не зможуть гарантувати належну процесуальну поведінку ОСОБА_4 , а саме:

- особисте зобов`язання, оскільки, ОСОБА_4 підозрюється у забрудненні земель відходами, шкідливими для довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для довкілля, вчинене за попередньою змовою групою, таким чином не може заслуговувати на довіру суду;

- особиста порука, оскільки, відсутні дані щодо осіб, які заслуговують на довіру та які можуть поручитись за виконання підозрюваним покладених на нього обов`язків.

На даний час всі вищевикладені обставини, враховані слідчим суддею Новоодеського районного суду 16.02.2026 при обранні ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту, не змінились, а встановлені слідчим суддею наявні ризики, для запобігання яких необхідне застосування щодо ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту не зменшились та не відпали, тому підстав для зміни запобіжного заходу на інший більш м`який, є недоцільним.

06.04.2026 строк досудового розслідування продовжений постановою заступника керівника Миколаївської обласної прокуратури до трьох місяців, до 12.05.2026.

Посилаючись на вищевикладене, прокурор просить продовжити строк запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту стосовно ОСОБА_4 до закінчення строку досудового розслідування.

Прокурор у судовому засіданні клопотання підтримав, з підстав у ньому викладених.

Підозрюваний ОСОБА_4 та його захисник адвокат ОСОБА_5 в судовому засіданні зазначили, що з моменту застосування до ОСОБА_4 запобіжного заходу встановлені раніше ризики значно зменшилися, за період дії запобіжного заходу ОСОБА_4 добросовісно виконував обов`язки, покладені на нього слідчим суддею, а тому вважають, що запобіжний захід можливо змінити на особисте зобов`язання.

Вивчивши доводи клопотання, вислухавши доводи прокурора на його підтримку, думку підозрюваного та його захисника, дослідивши надані матеріали кримінального провадження, слідчий суддя приходить до наступного висновку.

Так, 12.02.2026 за наявності достатніх доказів для підозри ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 ч.1 ст.239 КК України, а саме у забрудненні земель відходами, шкідливими для довкілля, внаслідок порушення спеціальних правил, що створило небезпеку для довкілля, вчинене за попередньою змовою групою осіб.

16.02.2025 слідчим суддею Новоодеського районного суду Миколаївської області до підозрюваного ОСОБА_4 застосовано запобіжний захід у вигляді домашнього арешту у певний час доби строком до 12.04.2026 року включно, який ухвалою слідчого судді Новоодеського районного суду Миколаївської області від 10.04.2026 продовжено до 12.05.2026..

06.04.2026 постановою заступника керівника Миколаївської обласної прокуратури строк досудового розслідування продовжено до трьох місяців, до 12.05.2026.

Під час застосування до ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту судом встановлено існування ризиків, передбачених п.п.1, 2, 3, 5 ч.1 ст. 177 КПК України, з огляду на дані про особу підозрюваного, враховуючи ступінь тяжкості кримінального правопорушення, у вчиненні якого підозрюється ОСОБА_4 , обставини злочину та його суспільну небезпечність. На сьогоднішній день ризики, встановлені слідчим суддею під час застосування до ОСОБА_4 запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту значно зменшилися та відпали, а саме:

- ризик переховуватись від органу досудового розслідування та/або суду (п. 1 ч.1 ст. 177 КПК України) продовжує існувати, оскільки ОСОБА_4 має можливість виїхати за межі України, враховуючи, що він є інвалідом ІІІ групи, а тому обмежень на виїзд не має;

- також ОСОБА_4 може незаконно впливати інших свідків та підозрюваних у цьому кримінальному провадженні (п. 3 ч.1 ст. 177 КПК України), у тому числі шляхом схиляння до дачі завідомо неправдивих показів іншого підозрюваного в даному кримінальному правопорушенні ( ОСОБА_6 ), які виправдовують його, чим перешкоджати встановленню істини у провадженні, чи взагалі схиляння до відмови давати свідчення, чи їх спотворення на користь підозрюваного.

Ризики знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення (п. 2 ч.1 ст. 177 КПК України), а також вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити вчинення інкримінованого кримінального правопорушення (ризик, передбачений п. 5 ч. 1 ст. 177 КПК України) на сьогоднішній день відпали. Органом досудового розслідування не доведено, що під час досудового розслідування на даному етапі кримінального провадження необхідно отримати будь-які речі чи документи. Крім того, за час, який минув з моменту повідомлення ОСОБА_4 про підозру (майже три місяці), відсутня будь-яка інформація, що ОСОБА_4 вчинив буд-яке адміністративне чи кримінальне правопорушення. З урахуванням наведеного, вагомості досліджених у судовому засіданні даних про підозру вчинення ОСОБА_4 кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 ч.1 ст.239 КК України, тяжкість покарання, що може бути призначене підозрюваному в разі притягнення до кримінальної відповідальності, особу підозрюваного, слідчий суддя приходить до висновку, що ризики, передбачені ч.1 ст.177 КПК України продовжують існувати, але вони значно зменшилися, а тому міра запобіжного заходу, як особисте зобов`язання, є на даній стадії досудового розслідування обґрунтованою.

Виходячи з викладеного, на підставі ст.ст.176, 177, 179, 193-194,196 КПК України

ПОСТАНОВИВ :

1. В задоволенні клопотання прокурора в кримінальному провадженні прокурора Спеціалізованої екологічної прокуратури Миколаївської обласної прокуратури ОСОБА_3 про продовження запобіжного заходу у вигляді домашнього арешту в кримінальному провадженні, внесеному до ЄРДР за № 42025150000000036 від 22.07.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ст.236, ч.2 ст.28 ч.1 ст.239 КК України стосовно ОСОБА_4 відмовити.

2. Клопотання захисника - адвоката ОСОБА_5 , про зміну запобіжного заходу з домашнього арешту на особисте зобов`язання задовольнити.

3. Змінити підозрюваному ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 запобіжний захід з домашнього арешту на особисте зобов`язання на строк до 10 липня 2026 року.

3. Покласти на підозрюваного ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 обов`язки:

- прибувати до органу досудового розслідування, прокурора або суду за першою вимогою;

- повідомляти слідчого, прокурора або суд про зміну свого місця проживання, роботи;

- утриматися від спілкування з іншими підозрюваними та свідками по кримінальному провадженню, внесеному до ЄРДР за № 42025150000000036 від 22.07.2025 з приводу обставин кримінального провадження;

4. Строк дії ухвали до 10 липня 2026 року включно.

Роз`яснити ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , що у разі невиконання покладених на нього обов`язків до нього може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід і накладено грошове стягнення у розмірі від 0,25 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого у кримінальному провадженні.

Ухвала слідчого судді щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Апеляційна скарга на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п`яти днів з дня її оголошення.

Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.

Повний текст ухвали складений 19.05.2026.

Слідчий суддя: ОСОБА_1