Єдиний державний реєстр судових рішень
Дата документу 20.05.2026
Справа № 334/1278/26
Провадження № 2/334/1731/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
20 травня 2026 року м. Запоріжжя
Дніпровський районний суд міста Запоріжжя у складі
судді Бредіхіна Ю.Ю.,
за участю секретаря Іванової А.О.,
представника позивача Сілецького Д.Ю.,
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за позовом акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення суми,
установив:
І. Зміст позовних вимог та заперечень сторін.
Позиція позивача
Позивач звернувся із вимогою про стягнення з відповідача вартості донарахованого (необлікованого) об`єму природного газу в сумі 27 388,96 грн. та витрат по сплаті судового збору в сумі 2 662,40 грн.
Позов обґрунтований тим, що працівниками позивача виявлено факт несанкціонованого втручання у роботу лічильника газу, який також підтверджено експертизою, у зв`язку із чим відповідачу здійснено перерахунок об`єму споживання природного газу за період з 06.08.2023 року по 05.02.2024 року вартістю 27 388,96 грн.
Відповідач письмово не повідомляв АТ «Запоріжгаз» про пошкодження лічильника газу або пломби, щоб виключало можливість покладення на відповідача відповідальності за виявлене порушення.
Відповідач добровільно не сплатив вказану суму, у зв`язку із чим позивач і звернувся до суду.
Позиція відповідача
Відповідач заперечив проти задоволення позовних вимог у повному обсязі, вказавши, зокрема, на те, що лічильник, який був встановлений у його будинку є вживаним, тобто він не є першим його власником. Після того, як відповідач придбав будинок він здійснював фотофіксацію показів лічильника та надсилав їх позивачу, жодних відхилень на цих фото не зафіксовано. З моменту набуття права власності (жовтень 2021 року) до лютого 2024 року позивач не здійснював контрольних оглядів вузла обліку.
Крім того, відповідач вказує на те, що Оператор ГРМ не забезпечив проведення періодичної повірки у встановлений строк, граничний строк якої настав 14.07.2023 року.
В акті експертизи №0055 від 12.02.2025 року та у протоколі засідання комісії від 05.03.2024 року міститься формальне формулювання «виявлено несанкціоноване втручання», однак при цьому: не зазначено конкретного способу втручання; не зафіксовано механічних пошкоджень гвинтів чи корпусу; не встановлено змін конструкції приладу; не встановлено часу можливого втручання; не встановлено особу, яка його вчинила.
Фактично висновок ґрунтується виключно на констатації стану пломб. Водночас в акті експертизи відсутнє посилання на протокол повірки, паспорт ЗВТ або інший первинний документ, що відповідно до розд. X, гл. 5 Кодексу ГРМ визначає місця встановлення пломб та їх ідентифікаційні ознаки. Не зазначено номер і дату такого документа та не наведено порівняльного аналізу між первинним станом пломб і їх станом на момент експертизи. За відсутності еталонного документа, з яким здійснюється порівняння, неможливо встановити факт порушення пломбування у розумінні нормативних вимог. Висновок експертизи ґрунтується на припущеннях.
Також відповідач вказує на те, що позивач систематично невірно вказує його прізвище, під час розгляду його питання на комісії йому було відмовлено у видачі паперової копії рішення, а саме рішення підписано трьома членами комісії, а не п`ятьма.
Відтак відповідач стверджує, що рішення комісії містить лише загальне посилання на «несанкціоноване втручання» без встановлення причинно-наслідкового зв`язку між станом пломб та викривленням обліку газу.
ІІ. Заяви, клопотання та інші процесуальні рішення у справі.
Ухвалою суду від 23.02.2026 року відкрито спрощене провадження у справі без проведення судового засідання.
У судовому засіданні, яке відбулось 12.05.2026 року суд перейшов до стадії таємниці ухвалення судового рішення.
ІІІ. Фактичні обставини встановлені судом.
АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» надає послуги з постачання природного газу за адресою: АДРЕСА_1 , на підставі публічного договору.
06.02.2024 року працівниками АТ ЗАПОРІЖГАЗ на об`єкті споживання споживача, який знаходиться за адресою: АДРЕСА_1 , абонент ОСОБА_1 , здійснена перевірка режиму газоспоживання. За результатами вказаної перевірки працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» у присутності споживача складений акт про порушення №ЗП 10034 від 06.02.2024 року. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» та споживачем ОСОБА_1
12 лютого 2025 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт №0055 експертизи лічильника газу, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: відсутня пломба завода-виробника / пломба з відбитком тавра про повірку ЗВТ розташована з лівого боку лічильного механізму ЗВТ, в наслідок чого наявний доступ до фіксуючого гвинта, який утримує суматор лічильного механізму на корпусі ЗВТ, що в свою чергу надає доступ в роботу лічильного механізму. Відбиток тавра, що встановлено на пломбувальному матеріалі, розташованому з правого боку лічильного механізму пошкоджений (відбиток тавра не читається). Внаслідок виявлених порушень здійснюється викривлення даних обліку природного газу. Витрата природного газу комерційним ВОГ обліковується з порушенням законодавства. ЗВТ експлуатується з порушенням законодавства. Під час проведення експертизи застосовувалась фото фіксація. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації, підлягає заміні. Лічильник поміщено в пакет, опломбовано пломбою № R38339360.
Державним підприємством «Дніпропетровський регіональний державний науково-технічний центр стандартизації, метрології та сертифікації 12.02.2024р. складено Довідку про непридатність ЗВТ, в якій зафіксовано порушення п 11.4 ДСТУ 9035:2020 (основна відносна похибка перевищує допустиме значення). Згідно протоколу повірки від 12.02.2024р. №0055 лічильник газу має значення відносної похибки: Q max:-0,35; Q,2Q max:-1,87; Qmin:-6,92.
З урахуванням виявлення факту несанкціонованого втручання споживача у роботу ЗВТ, комісією АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення прийнято рішення про задоволення акту про порушення №ЗП 10034 від 06.02.2024 року, що відображено у протоколі засідання комісії №279 від 05.03.2024 року
Вартість донарахованого об`єму необлікованого природного газу склала 27 388, 96 грн.
ІV. Норми права, які підлягають застосуванню та мотиви суду щодо оцінки аргументів наведених учасниками справи.
Відповідно до ст. 15 ЦК України кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання. Кожна особа має право на захист свого інтересу, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства.
Статтею 16 ЦК України встановлено, що кожна особа має право звернутися до суду за захистом свого особистого немайнового або майнового права та інтересу. Способи захисту цивільних прав та інтересів визначені в ч. 2 ст. 16 ЦК України, відповідно до п. 8 якої, способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути відшкодування збитків та інші способи відшкодування майнової шкоди.
Суд може захистити цивільне право або інтерес іншим способом, що встановлений договором або законом чи судом у визначених законом випадках.
Відповідно до частини першої статті 22 Цивільного кодексу України особа, якій завдано збитків у результаті порушення її цивільного права, має право на їх відшкодування.
Частиною першою статті 714 ЦК України визначено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
Функціонування ринку природного газу в Україні урегульовано положеннями Закону України «Про ринок природного газу», Кодексом газорозподільних систем, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг 30 вересня 2015 року № 2494.
За правилами визначеними статтею 18 Закону України «Про ринок природного газу» приладовий облік природного газу здійснюється з метою визначення за допомогою вузла обліку природного газу обсягів його споживання та/або реалізації, на підставі яких проводяться взаєморозрахунки суб`єктів ринку природного газу. Постачання природного газу споживачам здійснюється за умови наявності вузла обліку природного газу.
Статтею 13 Закону України «Про ринок природного газу» визначено, що споживач зобов`язаний не допускати несанкціонованого відбору природного газу. У разі порушення або невиконання своїх обов`язків споживач несе відповідальність згідно із законом.
Відповідно до п. 3 гл. 1 розділу І Кодексу газорозподільних систем, дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників. Крім того, цим Кодексом регулюються взаємовідносини: між оператором газорозподільної системи та несанкціонованими споживачами, які втручаються в роботу газорозподільної системи, у тому числі шляхом самовільного під`єднання несанкціонованого газопроводу.
Згідно із п. 1 гл. 2 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем, до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування не облікованих об`ємів (обсягів) природного газу належать: 1) наявність несанкціонованого газопроводу; 2) несанкціоноване відновлення газоспоживання; 3) несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); 4) несанкціоноване підключення газових приладів на об`єкті споживача, який обліковується за нормами споживання; 5) несанкціоноване підключення газових приладів, внаслідок якого перевищується діапазон обчислення вузла обліку (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення вузла обліку); 6) використання природного газу споживачем за відсутності чи після розірвання договору розподілу природного газу.
Відповідно до ч. 2 ст. 13 Закону України «Про ринок природного газу» споживач зобов`язаний, зокрема: укласти договір про постачання природного газу; забезпечувати своєчасну та повну оплату вартості природного газу згідно з умовами договорів; не допускати несанкціонованого відбору природного газу; забезпечувати безперешкодний доступ уповноважених представників оператора газотранспортної системи, оператора газорозподільної системи до вузлів обліку природного газу та з метою встановлення вузлів обліку газу; припиняти (обмежувати) споживання природного газу відповідно до вимог законодавства та умов договорів.
У відповідності до пунктів 1, 2 глави 5 розділу XI Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акта про порушення.
Відповідно до п. 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
У відповідності до приписів пункту 8 глави 3 розділу ХІ Кодексу газорозподільних систем у разі виявлення оператором ГРМ пошкодження лічильника газу, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу лічильником газу не обліковується або обліковується некоректно (не в повному обсязі), та за умови відсутності несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу визначення об`єму спожитого природного газу здійснюється виходячи з 70 відсотків граничних об`ємів споживання природного газу населенням з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Відповідно пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 20 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» на суд покладено обов`язок під час розгляду справ застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Протоколи до неї, згоду на обов`язковість яких надано Верховною Радою України (далі - Конвенція), та практику Європейського суду з прав людини (далі - ЄСПЛ) як джерело права.
Згідно з практикою ЄСПЛ змагальність судочинства засновується на диференціації процесуальних функцій і, відповідно, правомочностей головних суб`єктів процесуальної діяльності цивільного судочинства - суду та сторін (позивача та відповідача). Диференціація процесуальних функцій об`єктивно приводить до того, що принцип змагальності відбиває властивості цивільного судочинства у площині лише прав та обов`язків сторін. Це дає можливість констатувати, що принцип змагальності у такому розумінні урівноважується з принципом диспозитивності та, що необхідно особливо підкреслити, із принципом незалежності суду. Він знівельовує можливість суду втручатися у взаємовідносини сторін завдяки збору доказів самим судом. У процесі, побудованому за принципом змагальності, збір і підготовка усього фактичного матеріалу для вирішення спору між сторонами покладається законом на сторони. Суд тільки оцінює надані сторонами матеріали, але сам жодних фактичних матеріалів і доказів не збирає.
Відповідно до правового висновку, викладеного у постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Першої судової палати Касаційного цивільного суду від 20 вересня 2023 року у справі № 953/17713/19 споживач природного газу несе відповідальність за збереження і цілісність вузла обліку природного газу (ВОГ) навіть у тому разі, якщо несанкціоновані заходи, здійснені не споживачем, а іншою особою.
Відтак, суд відхиляє доводи відповідача про відсутність його вини в інкримінованому порушені правил використання вузла обліку природного газу.
Інші доводи відповідача стосовно описок у його прізвищі, пропуску оператором ГРМ строків повірки лічильника, відсутності шафи тощо не впливають на вирішення цієї конкретної справи та встановлення факту наявності у лічильнику ознак зовнішнього втручання.
Ураховуючи викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість вимог позивача в частині стягнення вартості донарахованого (необлікованого) об`єму природного газу.
Згідно із вимогами ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст. ст. 258, 259, 263-265, 268 ЦПК України, суд
вирішив:
позов акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 задовольнити у повному обсязі.
Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (юридична адреса: м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд. 7, код ЄДРПОУ 03345716) вартість донарахованого (необлікованого) об`єму природного газу в сумі 27 388 (двадцять сім тисяч триста вісімдесят вісім) гривень 96 копійок.
Стягнути із ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 ) на користь акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (юридична адреса: м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд. 7, код ЄДРПОУ 03345716) судовий збір у сумі 2 662 (дві тисячі шістсот шістдесят дві) гривні 40 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано 20.05.2026 року.
Суддя Ю.Ю. Бредіхін