Єдиний державний реєстр судових рішень
Дата документу 18.05.2026
Справа № 334/5586/25
Провадження № 2/334/1341/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
18 травня 2026 року Дніпровський районний суд м. Запоріжжя у складі: головуючого - судді Козлової Н.Ю., за участю секретаря Александрової А.С., представника позивача Сілецького Д.Ю., представника відповідача Шлецер А.А.
розглянувши у відкритому судовому засіданні позовну заяву АТ «Оператор Газорозподільної Системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого необлікованого об`єму (обсягу) природного газу
в с т а н о в и в :
11.07.2025 року, позивач в особі представника АТ «Оператор Газорозподільної Системи «Запоріжгаз» звернувся до Дніпровського районного суду м.Запоріжжя з позовом до ОСОБА_1 про стягнення вартості донарахованого необлікованого об`єму (обсягу) природного газу в сумі 71965,40 гривень.
Обґрунтовуючи свої вимоги, представник позивача зазначав, що 23.12.2021 року представниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за місцем мешкання відповідача за адресою: м. Запоріжжя, вул. Черняхівського, 19.
За результатами вказаної перевірки працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було складено акт про порушення № ZP000399 від 23.12.2021 року. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» та відповідачем без зауважень.
В акті встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розділ ХІ глава 2 п. 1 п.п. 3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); та розділу ХІ глава 2 п.3. п.п.1 (пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується, або обліковується некоректно).
23.12.2021 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол № 001850 демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи, який підписано представниками Оператора ГРМ та споживачем ОСОБА_1
05 січня 2022 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт №0016 експертизи лічильника газу, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: відсутня пломба заводу - виробника ЗВТ, що встановлюється з правого боку лічильного механізму, що надає доступ в роботу лічильного механізму.
Пломба-стрічка «Бар`єр» №В17013988, встановлена на з`єднанні лічильного механізму та корпусу лічильника відклеєна від корпусу лічильника. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації та підлягає заміні. Лічильник поміщено в пакет, опломбовано пломбою та повернуто споживачу. Під час проведення експертизи застосовувалась фотофіксація.
За фактом втручання відповідача в роботу ЗВТ, комісією АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про часткове задоволення акту про порушення № ZP 000399 від 23.12.2021 року в частині втручання в роботу ЗВТ, що відображено у протоколі № 13 від 12.01.2022 року.
Державним підприємством «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації 05.01.2022р. складено Довідку про непридатність ЗВТ, в якій зафіксовано, що зовнішній вигляд лічильника не відповідає вимогам п. 11.1 ДСТУ 9035:2020, відносна похибка лічильника перевищує максимально допустиму похибку (п.11.4 ДСТУ 9035:2020).
Відповідачу здійснено перерахунок (донарахування) об`ємів природного газу за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 15 Кодексу) з 23.06.2021 року по 07.12.2021 року з урахуванням усіх газових приладів (плита газова -1 шт., котел двоконтурний - 1 шт,) зареєстрованих осіб (2 особи) та опалювальної площі 63,2 м2.
Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму природного газу за вищевказаних обставин становить 71 965,40 гривень.
Споживач не сплатив вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу у сумі 71965,40 гривень. Тому, представник позивача просить суд стягнути у судовому порядку з відповідача вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу.
Ухвалою суду від 22.07.2025 року, суд відкрив провадження по справі в порядку спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін на 02.10.2025 року. Копію ухвали суду про відкриття провадження у справі, разом з копією позовної заяви та додатками до нього направлено відповідачу з роз`ясненням права на подання відзиву на позовну заяву.
Відповідач не скористалася своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, у судове засідання не з`явився. Будь яких клопотань до суду не надходило.
13 листопада 2025 року Дніпровський районний суд міста Запоріжжя ухвалив по справі заочне рішення, яким позовні вимоги АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» задоволені у повному обсязі. Стягнуто з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» вартість донарахованого необлікованого об`єму природного газу в сумі 71965 гривень 40 копійок, а також судові витрати.
16 грудня 2025 року ОСОБА_1 через свого представника адвоката Шлецер А.А. подав до суду заяву про перегляд заочного рішення.
Ухвалою Дніпровського районного суду м. Запоріжжя від 17.12.2025 року прийнято заяву про перегляд заочного рішення та призначено судове засідання.
Ухвалою суду від 15.01.2026 року, заочне рішення Дніпровського районного суду м. Запоріжжя від 13 листопада 2025 року за позовом АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» до ОСОБА_1 донарахованого необлікованого об`єму природного газу скасовано. Призначено судовий розгляд.
У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні своїх позовних вимог з підстав, викладених у позові та долучених письмових доказів.
Представник відповідача у судовому засіданні просив суд відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог з підстав його необґрунтованості. Так, представник відповідача доводив, що акт № 025650 від 03.08.2018 року не може вважатися належним доказом, оскільки він не містить жодних об`єктивних доказів втручання споживача до газового лічильника; Не містить технічного обґрунтування викривлення обліку; не підтверджено незалежною експертизою у частині втручання. Тобто, акт № 025650 від 03.08.2018 року фактично лише фіксує порушення пломби, що само по собі не доводить факт втручання споживача до приводу лічильника. Відповідно до кодексу ГРМ, донарахування необлікованого об`єму природного газу можливо лише за умови втручання, неможливості визначити обсяг споживання та викривлення обліку. Відповідна позиція відповідача узгоджується з позиціями Верховного Суду.
Вислухавши доводи учасників справи, дослідивши письмові докази подані в обґрунтування позову та обґрунтування заперечень проти нього, суд прийшов до висновку, про відсутність підстав для незадоволення позову, з огляду на наступне.
Частиною 1 ст. 2 ЦПК України передбачено, що завданням цивільного судочинства є справедливий, неупереджений та своєчасний розгляд і вирішення цивільних справ з метою ефективного захисту порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб, інтересів держави.
Згідно з приписами ст. 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених законом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Кожна особа має право звернутися до суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав, свобод чи законних інтересів (ч. 1 ст. 4 ЦПК України).
Згідно з ч. 1 ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Відносини між газопостачальними підприємствами та фізичними особами споживачами газу в частині обліку природного газу регулюються Кодексом газорозподільних систем, затверджених постановою НКРЕКП № 2494 від 30.09.2015, положеннями ЦК України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
За змістом ст. 16, 19, 26 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» відносини у сфері житлово-комунальних послуг регулюються виключно на договірних засадах.
У відповідності до пункту 1 глави 1 розділу VI Кодексу газорозподільних систем (далі Кодекс ГРС), суб`єкти ринку природного газу (у тому числі споживачі), які у встановленому законодавством порядку підключені до газорозподільних систем, мають право на отримання/передачу природного газу зазначеними газорозподільними системами за умови дотримання ними вимог цього Кодексу та укладення договору розподілу природного газу.
Відповідно до ч. 1 ст. 714 ЦК України за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання.
У відповідності до пункту 3 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем договір розподілу природного газу є публічним та укладається з урахуванням ст. 633, 634, 641, 642 ЦК України за формою Типового договору розподілу природного газу.
Договір розподілу природного газу між оператором ГРМ та споживачем укладається шляхом підписання заяви-приєднання споживача до умов договору розподілу природного газу, що відповідає Типовому договору розподілу природного газу, розміщеному на офіційному веб-сайті регулятора та оператора ГРМ та/або в друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності з розподілу газу, і не потребує двостороннього підписання сторонами письмової форми договору (пункт 4 глави 3 розділу VI Кодексу газорозподільних систем).
Згідно з пунктом 3 глави 1 розділу 1 Кодексу газорозподільних систем дія цього Кодексу поширюється на операторів газорозподільних систем, замовників доступу та приєднання до газорозподільної системи, споживачів (у тому числі побутових споживачів), об`єкти яких підключені до газорозподільних систем, та на їх постачальників.
З 01.07.2015 Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Запоріжгаз», яке наразі має найменування Акціонерне товариство «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз», на підставі ліцензії з розподілу природного, нафтового газу і газу (метану) вугільних родовищ газу здійснює діяльність з розподілу природного газу газорозподільною системою, яка знаходиться у його власності та користуванні, та здійснює щодо неї функції оперативно-технологічного управління. Таким чином, в розумінні Закону України «Про ринок природного газу» та Кодексу газорозподільних систем ПАТ «Запоріжгаз» серед суб`єктів ринку природного газу кваліфікується як оператор газорозподільної системи.
Судом встановлено, що 18.06.2021 року, відповідач ОСОБА_1 придбав житловий будинок за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується договором купівлі-продажу, посвідчений приватним нотаріусом Запорізького міського нотаріального округу Якіб`юк Ю.А. та зареєстрований в реєстрі за № 2764. Отже, ОСОБА_1 є власником будинку та споживачем послуг з розподілу природного газу, що сторонам не заперечується.
Підпунктами 1, 4 пункту 1 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС передбачено, що суміжні суб`єкти ринку природного газу, зокрема Оператор ГРМ та споживач, під час введення в експлуатацію або протягом експлуатації комерційного ВОГ та його складових, у тому числі вразі позаштатної ситуації чи виникнення спірних питань щодо результатів вимірювань об`єму природного газу, мають право здійснювати з дотриманням вимог цього Кодексу перевірку комерційного ВОГ та його складових щодо: 1)відповідності умовам експлуатації та узгодженій проектній документації чи умовам договору; 4)відсутності несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ та/або несанкціонованого газопроводу.
Пунктом 2 глави 9 розділу Х Кодексу ГРС встановлено, що перевірка комерційного ВОГ, а також контрольний огляд вузла обліку здійснюються у будь-який час доби та у присутності споживача (суміжного суб`єкта природного газу) або його представника, крім випадків, передбачених цим розділом.
Споживач (суміжний суб`єкт ринку природного газу), на території якого знаходиться комерційний ВОГ, має забезпечити безперешкодний доступ представникам Оператора ГРМ (іншого суб`єкта ринку природного газу, а саме ініціатора перевірки) за їх посвідченнями (документами, які уповноважують особу) до комерційного ВОГ та його складових для проведення їх перевірки або контрольного огляду вузла обліку.
Відповідно до пункту 4 глави 9 розділу X Кодексу ГРС оператор ГРМ при проведенні контрольного огляду вузла обліку має право у числі іншого оглядати комерційний ВОГ та його складові на предмет відсутності ознак пошкодження ЗВТ, пошкодження пломб, несанкціонованого втручання в ЗВТ, несанкціонованого газопроводу та/або несанкціонованого підключення газових приладів, внаслідок чого може перевищуватися діапазон обчислення лічильника газу (сумарна номінальна потужність газових приладів і пристроїв перевищує діапазон обчислення лічильником газу).
Згідно з підпунктом 5 пункту 7 глави 9 розділу X Кодексу ГРС у разі виявлення під час перевірки комерційного ВОГ чи його складових або контрольного огляду вузла обліку ознак нижченаведених порушень представник Оператора ГРМ на місці перевірки складає у порядку, визначеному цим Кодексом, акт про порушення, зокрема, про наявність ознак несанкціонованого втручання в роботу ЗВТ.
Згідно з пунктом 1 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС у разі виявлення у споживача або несанкціонованого споживача порушень, визначених у главі 2 цього розділу, на місці їх виявлення представником Оператора ГРМ складається акт про порушення за формою, наведеною в додатку 16 до цього Кодексу.
Акт про порушення після пред`явлення представником Оператора ГРМ службового посвідчення складається в присутності споживача/несанкціонованого споживача та/або незаінтересованої особи (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення його особи та засвідчується їх особистими підписами. У разі якщо комерційний вузол обліку, на якому сталося порушення, знаходиться на території (в приміщенні) Оператора ГРМ, останній повинен завчасно попередити споживача про час і місце складання акту про порушення.
Акт про порушення складається в двох примірниках, один з яких залишається у споживача (несанкціонованого споживача), який має право внести до акту про порушення свої зауваження та заперечення (пункт 2 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС).
Положеннями пункту 4 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС встановлено, що у разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акту про порушення він вважається дійсним, якщо його підписали: або більше одного представника Оператора ГРМ, а відмова споживача (несанкціонованого споживача) від підпису акту про порушення підтверджується відеозйомкою; або представник Оператора ГРМ та одна незаінтересована особа (представника власника/користувача, на території чи об`єкті якого сталося порушення, або органу місцевого самоврядування) за умови посвідчення цієї особи.
У разі відмови споживача (несанкціонованого споживача) від підписання акту про порушення про це робиться відмітка в обох примірниках акту про порушення, один з яких надсилається споживачу (несанкціонованому споживачу) рекомендованим поштовим відправленням протягом п`яти робочих днів з дня складання такого акту.
23.12.2021 року представниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» був оглянутий газовий лічильник, який знаходиться за місцем мешкання відповідача за адресою: АДРЕСА_1 .
За результатами вказаної перевірки працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» було складено акт про порушення № ZP000399 від 23.12.2021 року. Акт у порядку визначеному Кодексом ГРМ підписано працівниками АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» та відповідачем без зауважень.
В акті встановлено порушення Кодексу газорозподільних систем: розділ ХІ глава 2 п. 1 п. п. 3 несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу); та розділу ХІ глава 2 п.3. п.п.1 (пошкодження ЗВТ (лічильника газу) або робота комерційного ВОГ чи його складових у позаштатному режимі, внаслідок чого витрата (споживання) природного газу комерційним ВОГ не обліковується, або обліковується некоректно).
23.12.2021 року лічильник демонтовано для проведення його експертизи, про що складено протокол № 001850 демонтажу та направлення засобу вимірювальної техніки для проведення експертизи, який підписано представниками Оператора ГРМ та споживачем ОСОБА_1
05 січня 2022 року проведено експертизу ЗВТ про що складено Акт №0016 експертизи лічильника газу, за результатами якої, виявлено несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ: відсутня пломба заводу - виробника ЗВТ, що встановлюється з правого боку лічильного механізму, що надає доступ в роботу лічильного механізму.
Пломба-стрічка «Бар`єр» №В17013988, встановлена на з`єднанні лічильного механізму та корпусу лічильника відклеєна від корпусу лічильника. Лічильник не придатний до подальшої експлуатації та підлягає заміні. Лічильник поміщено в пакет, опломбовано пломбою та повернуто споживачу. Під час проведення експертизи застосовувалась фотофіксація.
За фактом втручання відповідача в роботу ЗВТ, комісією АТ «ЗАПОРІЖГАЗ» з розгляду актів про порушення, було прийнято рішення про часткове задоволення акту про порушення № ZP 000399 від 23.12.2021 року в частині втручання в роботу ЗВТ, що відображено у протоколі № 13 від 12.01.2022 року.
Державним підприємством «Запорізький науково-виробничий центр стандартизації, метрології та сертифікації 05.01.2022р. складено Довідку про непридатність ЗВТ, в якій зафіксовано, що зовнішній вигляд лічильника не відповідає вимогам п. 11.1 ДСТУ 9035:2020, відносна похибка лічильника перевищує максимально допустиму похибку (п.11.4 ДСТУ 9035:2020).
Приписами пункту 10 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС встановлено, що споживач (несанкціонований споживач) зобов`язаний бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення, на якому буде розглядатися складений на нього акт про порушення.
За неможливості бути присутнім на засіданні особисто споживач (несанкціонований споживач) має право дати письмову згоду у довільній формі на проведення засідання без його присутності або у присутності його уповноваженої особи.
У разі неприбуття споживача (несанкціонованого споживача) та/або уповноваженої ним особи на засідання комісії остання розглядає складений акт про порушення без його (її) участі.
Пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено, що за результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акту про порушення.
Досліджені докази безсумнівно вказують на те, що доводи представника відповідача у відзиві на позов з приводу того, що акт про порушення є неналежний доказ та складений лише формально є безпідставними.
Пунктом 10 глави 10 розділу Х Кодексу ГРС визначено, що після проведення експертизи ЗВТ проводиться його позачергова повірка відповідно до Порядку проведення повірки законодавчо регульованих засобів вимірювальної техніки, що перебувають в експлуатації, та оформлення її результатів, затвердженого наказом Міністерства економічного розвитку і торгівлі України від 08 лютого 2016 року № 193 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 24 лютого 2016 року за № 278/28408.
Згідно з протоколом повірки № 0016 від 05.01.2022 року лічильник газу G-4 №540442, рік випуску 2021, виробник З-Д Генератор Октава не відповідає вимогам за метрологічними показниками та є непридатним для подальшого використання (а.с.19).
Після проведення експертизи лічильника газу, інженером з метрології ІІ категорії ОСОБА_2 складена довідка про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 3-0009-22 від 05.01.2022. У даній довідці зазначено, що за результатами повірки встановлено, що засіб вимірювальної техніки не відповідає вимогам ДСТУ 9035:2020. Підстави для визнання ЗВТ непридатним: відносна похибка лічильника перевищує допустиму (а.с. 21).
Пунктом 11 глави 5 розділу ХІ Кодексу ГРС визначено, що за результатами розгляду акту про порушення на засіданні комісії може бути прийнято рішення про його задоволення (повністю або частково), або необхідність додаткового обстеження чи перевірки, або додаткових пояснень тощо, або скасування акту про порушення.
Відповідно до протоколу засідання комісії з розгляду актів про порушення кодексу ГРМ АТ «Запоріжгаз» № 13 від 12.01.2022 року, розглянувши акт про порушення № ZP 000399 від 23.12.2021, комісією було вирішено акт задовольнити частково в частині втручання в роботу ЗВТ. Протокол підписаний головою та членами комісії, споживач на засіданні комісії був відсутній.
Згідно з приписами пункту 1 глави 3 розділу ХІ Кодексу ГРС, у разі виявлення Оператором ГРМ несанкціонованого газопроводу або несанкціонованого втручання в роботу лічильника газу розрахунок об`єму необлікованого природного газу здійснюється за граничними об`ємами споживання природного газу населенням (додаток 19 цього Кодексу) з урахуванням усіх газових приладів і пристроїв споживача (фізичної особи) за період з дня останнього контрольного зняття показань лічильника (контрольного огляду вузла обліку або його перевірки) до дня виявлення порушення (але не більше ніж за 6 місяців) та з урахуванням строку на його усунення.
Рішенням комісії АТ«Запоріжгаз» ОСОБА_1 проведено перерахунок (донарахування) необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості за несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ за період з 23.06.2021 по 07.12.2021 з урахуванням підключених газових приладів (газова плита 1 шт., котел газовий 1 шт.), опалювальної площі (63,2 м2) та кількості зареєстрованих осіб (зареєстровано 2 особи). Вартість необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу склала 71965,40 грн., що підтверджується розрахунком.
АТ «Запоріжгаз» листом № 690-Сл-1646-0222 від 02.02.2022 року (а.с. 22) на адресу ОСОБА_1 направлено Акт-розрахунок необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості та Рахунок на оплату вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу, складених за результатами розгляду комісією акту про порушення № ZP000399 від 23.12.2021.
Приписами підпункту 3 пункту 1 глави 2 розділу XI Кодексу ГРС визначено, що до порушень споживача та несанкціонованого споживача, які кваліфікуються як несанкціонований відбір природного газу з ГРМ (крадіжка газу) та внаслідок яких щодо них здійснюється нарахування необлікованих об`ємів (обсягів) природного газу, належить несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ (комерційного ВОГ, зокрема лічильника газу).
Несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ/лічильника газу це втручання в роботу або конструкцію чи складові комерційного вузла обліку (зокрема лічильника газу),у тому числі шляхом їх підробки, пошкодження чи пошкодження на них пломб, впливу дії спрямованого постійного магнітного поля або зміни конфігурації даних обчислювача/коректора об`єму газу(первинного програмування чи протоколу параметризації), внаслідок чого витрата (споживання)природного газу комерційним вузлом обліку не обліковується (обліковується частково чи з порушенням законодавства),та інші дії, що призводять до викривлення даних обліку природного газу (пункт 4 глави 1 розділу І Кодексу ГРС).
Відповідно до пункту 1 глави 6 Розділу Х Кодексу ГРС власник комерційного ВОГ або суб`єкт господарювання, що здійснює його експлуатацію на підставі відповідного договору з власником, забезпечує належний технічний стан комерційного ВОГ та його складових (зокрема ЗВТ), а також проведення періодичної повірки ЗВТ (крім населення) в порядку, визначеному главою 7 цього розділу, та відповідає за дотримання правил експлуатації комерційного вузла обліку та його складових (ЗВТ).
Згідно з пунктом 4 глави 6 розділу Х Кодексу ГРС за збереження і цілісність комерційних та дублюючих ВОГ та пломб (відбитків їх тавр) відповідає власник (користувач), на території або у приміщенні якого вони встановлені, що має бути зафіксовано у відповідному акті про пломбування.
У відповідності пункту 4 глави 1 розділу 1 Кодексу ГРС пошкодження пломб це відсутності чи пошкодження цілісності пломб, пломбувального матеріалу, на якому встановлено пломби (дріт, кордова нитка тощо), гвинтів, на яких закріплено пломбувальний матеріал, у тому числі відсутність чи пошкодження на ЗВТ ( лічильника газу) пломб з відбитками тавр про їх повірку або індикаторів дії впливу постійного магнітного поля, або підтверджений факт підробки пломби за умови наявності акту про пломбування (іншого документа, що підтверджує факт пломбування і передачу на зберігання ЗВТ/ лічильника газу та установлених пломб і магнітних індикаторів).
Основні положення щодо організації, порядку проведення та оформлення результатів повірки засобів вимірювальної техніки визначені ДСТУ 2708:2006 «Метрологія. Повірка засобів вимірювальної техніки. Організація та порядок проведення», що діяв на момент повірки ЗВТ споживача у 2015 році.
Згідно з п. 5.6.5 ДСТУ 2708:2006, якщо відбиток повірочного тавра або пломби пошкоджено чи свідоцтво про повірку втрачено, то засіб вимірювальної техніки вважають не повіреним.
Крім того, місця пломбування та реквізити пломб заводу-виробника, а також місця пломбування пломбами органу, уповноваженого на проведення метрологічних робіт, вказуються в технічній документації (паспорті) на кожний ЗВТ або протоколі повірки, якщо така мала місце перед чи під час експлуатації ЗВТ.
Відповідач та його представник на власний розсуд не надали до суду технічну документацію (паспорт) на ЗВТ та свідоцтво про повірку, хоча мали об`єктивну можливість це зробити. Зміст паспорта на ЗВТ та свідоцтва про повірку могли б довести заперечення відповідачки проти позову.
Відсутність пломби заводу-виробника/державного повірника з відбитками тавр, що надає доступ до фіксуючого гвинта, який утримує лічильний механізм на корпусі ЗВТ не дає можливості використовувати лічильник, як засіб вимірювальної техніки, і вказує на факт несанкціонованого втручання.
Виявлення під час експертизи Оператором ГРМ відсутності пломби заводу-виробника/державного повірника з відбитками тавр саме по собі є способом втручання в лічильник газу. Відсутність (пошкодження) пломби поряд з іншими ознаками (складовими), які вказують на несанкціоноване втручання, мали наслідком прийняття висновку комісії про підтвердження несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ.
З приводу руйнації пломби-стрічки «Бар`єр» суд виходить з наступного.
Пунктом 6глави 6розділу Х Кодексу газорозподільних систем встановлено, що у разі виявлення позаштатного режиму роботи комерційного ВОГ чи його складових, пошкодження ЗВТ або пошкодження пломб чи захисних елементів власник (користувач), на території або у приміщенні якого встановлений комерційний ВОГ чи його складові, має терміново поінформувати про це Оператора ГРМ та за потреби вжити заходів для недопущення аварійної ситуації з урахуванням техніки безпеки.
Твердження представника відповідача про недоведеність позивачем факту втручання у роботу засобу вимірювальної техніки суд визначає неспроможними, оскільки доказового протилежного суду не надано.
Таким чином, доказами наявними у справі доведені обставини: дію, що підтверджує втручання у лічильник газу у вигляд пошкодження схеми пломбування лічильника пломбою державного повірника; спосіб втручання відсутність (пошкодження) пломби повірника; наслідки втручання викривлення даних обліку природного газу (факт часткового обліку природного газу підтверджено протоколом повірки № 0016 від 05.01.2022 та довідкою про непридатність законодавчо регульованого засобу вимірювальної техніки № 3-0009-22 від 05.01.2022).
Суд ураховує, що у даному разі суть порушення споживача не зводиться виключно до пошкодження пломби-стрічки «Бар`єр», що саме по собі не обов`язково могло бути розцінена як несанкціоноване втручання в роботу ЗВТ. У даному разі пошкоджена пломба-стрічка «Бар`єр», а пломба державного повірника взагалі відсутня, що у сукупності із підтвердженими відомостями про непридатність ЗВТ через перевищення допустимої відносної похибки дозволило суду дійти висновку про наявність несанкціонованого втручання споживача у роботу ЗВТ.
Інші доводи відзиву та заперечень не спростовують висновків суду.
Згідно з ч. 3 ст. 12, ч. 1 ст. 81 ЦПК України кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Доказами є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інших обставин, які мають значення для вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: 1) письмовими, речовими і електронними доказами; 2) висновками експертів; 3)показаннями свідків (ст. 76 ЦПК України).
Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, що підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Сторони мають право обґрунтовувати належність конкретного доказу для підтвердження їхніх вимог або заперечень. Суд не бере до розгляду докази, що не стосуються предмета доказування (ст. 77 ЦПК України).
За змістом ч. 1-3 ст. 89 ЦПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності. Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Приписами ч. 1, 2 ст. 59 Закону України «Про ринок природного газу» встановлено, що суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є несанкціонований відбір природного газу.
Врахувавши встановлені судом фактичні обставини справи, оцінивши наявні у справі докази, суд доходить висновку, що факт несанкціонованого втручання ОСОБА_1 в роботу ЗВТ знайшов своє підтвердження. З огляду на зазначене комісія АТ «Запоріжгаз» прийшла до обґрунтованого висновку щодо підтвердження факту несанкціонованого втручання у роботу ЗВТ.
Обґрунтованих заперечень щодо розрахунку необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу і його вартості відповідачкою та її представником не висловлено.
Оскільки ОСОБА_1 не сплатив вартість обґрунтовано донарахованого (необлікованого) об`єму природного газу у розмірі 71965,40 грн., суд вважає позовні вимоги АТ «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню. При цьому суд виходить з приписів ч. 1, 5 ст. 81 ЦПК України та враховує, що відповідачка та її представник не надали суду належних доказів повної чи часткової сплати вартості донарахованого обсягу природного газу, не спростували обставин на які посилається позивач як підставу своїх позовних вимог.
Відповідно до ст. 141 ЦПК України з відповідачки на користь позивача підлягає стягненню судовий збір пропорційне до розміру задоволених позовних вимог.
На підставі вищенаведеного, керуючись ст. 3, 12, 13, 19, 23, 76-83, 89, 141, 247, 258-259, 263-265 ЦПК України, суд
ВИРІШИВ:
Позов Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» до ОСОБА_1 про стягнення вартості необлікованого (донарахованого) об`єму (обсягу) природного газу - задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд. 7, ЄДРПОУ 03345716) вартість донарахованого необлікованого об`єму природного газу в сумі 71965 (Сімдесят одна тисяча дев`ятсот шістдесят п`ять) гривень 40 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса реєстрації: АДРЕСА_2 , на користь Акціонерного товариства «Оператор газорозподільної системи «Запоріжгаз» (69035, м. Запоріжжя, вул. Заводська, буд. 7, ЄДРПОУ 03345716) судові витрати по сплаті судового збору в сумі 2422 (Дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя: Козлова Н. Ю.