Ухвала суду № 136663936, 19.05.2026, Господарський суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
19.05.2026
Номер справи
904/1089/24
Номер документу
136663936
Форма судочинства
Господарське
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

УКРАЇНА

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД

ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505

E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63

УХВАЛА

19.05.2026м. ДніпроСправа № 904/1089/24

за заявою Головного управління ДПС у Дніпропетровській області

до боржника ТОВ "ДНІПРОВСЬКОПРОМБУД"

про визнання грошових вимог

Суддя Примак С.А.

при секретарі судового засідання Скорик Н.О.

За участю (найменування сторін та інших осіб, що беруть участь у справі):

Кредитор Головне управління ДПС у Дніпропетровській області: Кравцов В.В. (в залі суду)

Арбітражний керуючий Шевцов Є.В. (в залі суду) - ліквідатор

Боржник ТОВ ТОВ "ДНІПРОВСЬКОПРОМБУД": не з`явився (в залі суду)

ВСТАНОВИВ:

Справа про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровськпромбуд." перебуває на стадії ліквідації.

16.04.2026 до господарського суду надійшла заява Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання грошових вимог у розмірі 3 139 239,33 грн та судового збору у розмірі 5 324,80 грн.

17.04.2026 ухвалою господарського суду заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до боржника Товариства з обмеженою відповідальністю "Дніпровськпромбуд." про визнання грошових вимог на суму 3 139 239,33 грн та судового збору у розмірі 5 324,80 грн прийнято до розгляду.

27.04.2026 до господарського суду від ліквідатора надійшло заперечення на заяву Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання грошових вимог, відповідно до якого ліквідатор зазначив, що заявлені вимоги мають бути відхилені в повному обсязі.

В обґрунтування заяви про визнання грошових вимог ГУ ДПС у Дніпропетровській області зазначає, що «ДНІПРОВСЬКОПРОМБУД» обліковується борг на загальну суму 3 139 239,33 грн. (основний платіж 0 грн., штрафна санкція 0 грн., пеня 3 139 239,33 грн.) а саме:

1. Податковий борг по орендній платі з юридичних осіб виник внаслідок несплати платником податків сум грошових зобов`язань у загальному розмірі 3 137 776,78 гривень (пеня нарахована у відповідності до ст. 129 ПК України).

2. Податковий борг по земельному податку з юридичних осіб виник внаслідок несплати платником податків сум грошових зобов`язань у загальному розмірі 1 462,55 гривень (пеня нарахована у відповідності до ст. 129 ПК України), про що наданий розрахунок пені по кожному виду податку.

В наданих ліквідатором запереченнях проти грошових вимог Головного управління ДПС у Дніпропетровській області, ліквідатор посилається на те, що 01.01.2021 набули чинності зміни до статті 129 ПК України, внесені Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві" № 466-IX від 16.01.2020, якими доповнено цю статтю пунктом 129.9, що визначає перелік випадків коли пеня не нараховується, а нарахована пеня підлягає анулюванню, до яких віднесено, зокрема, закінчення 1095 дня, що настає за днем, коли у контролюючого органу відповідно до цього Кодексу виникло право нарахувати пеню платнику податків (підпункт 129.9.1).

Так, кредиторські вимоги ГУ ДПС у Дніпропетровській області (код ЄДРПОУ ВП 44118658) ґрунтуються на відомостях з інтегрованих карток платників податків, з яких вбачається, що пеня нарахована на зобов`язання, які виникли у 2011 - 2013 роках, тобто по яким вже давно спливли строки давності, визначені ПК України

Таким чином, ліквідатор вважає, що з урахуванням норм п.п. 129.9.1 п.129.9 ст. 129 ПК України, керуючись ст.ст. 44, 45, 47, 48, 61 Кодексу України з процедур банкрутства, а також з урахуванням наведених вище висновків Верховного Суду щодо порядку розгляду грошових вимог контролюючого органу до боржника щодо пені, ліквідатором встановлено, що по всіх зазначених податкових зобов`язаннях 1095 днів закінчилися до подання кредитором заяви з додатковими грошовими вимогами, відтак нарахована ГУ ДПС у Дніпропетровській області пеня підлягала анулюванню, а заявлені вимоги мають бути відхилені в повному обсязі.

Дослідивши наявні матеріали справи, заслухавши пояснення учасників справи, господарський суд встановив наступне.

Згідно із п.41.1 ст.41 Податкового кодексу України, контролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи) - щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків, визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, чи його територіальні органи.

Згідно із п.41.4 ст.41 Податкового кодексу України, органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підпунктом 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень. Стягнення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску за виконавчими написами нотаріусів не дозволяється.

Згідно із п.41.5 ст.41 Податкового кодексу України, повноваження і функції контролюючих органів визначаються цим Кодексом, Митним кодексом України та законами України.

Розмежування повноважень і функціональних обов`язків контролюючих органів визначається законодавством України.

Відповідно до п.п. 191.1.45 п. 191.1 ст 191 Податкового кодексу України, однією із функцій контролюючих органів є звернення до суду у випадках, передбачених законодавством.

Відповідно до пп. 129.1.1, 129.1.2, 129.1.3 п. 129.1, пп. 129.3.3 п. 129.3 ст. 129 Податкового кодексу України нарахування пені розпочинається:

- при нарахуванні контролюючим органом податкового зобов`язання у встановлених цим Кодексом випадках, не пов`язаних з проведенням перевірки, або при нарахуванні контролюючим органом грошового зобов`язання, визначеного за результатами перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків такого зобов`язання, визначеного в податковому повідомленні-рішенні згідно із цим Кодексом;

- при нарахуванні контролюючим органом за результатами перевірки податкового зобов`язання та/або іншого зобов`язання, контроль за сплатою якого покладено на контролюючі органи, у разі виявлення його заниження - на суму такого заниження, починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків цього зобов`язання за відповідний податковий (звітний) період, щодо якого виявлено заниження, та за весь період заниження (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

- при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного платником податків або податковим агентом, у тому числі у разі внесення змін до податкової звітності внаслідок самостійного виявлення платником податків помилок відповідно до статті 50 цього Кодексу, - після спливу 90 календарних днів, наступних за останнім днем граничного строку сплати податкового зобов`язання.

Нарахування пені закінчується (крім пені, передбаченої підпунктами 129.1.2, 129.1.4 пункту 129.1 цієї статті) у день запровадження мораторію на задоволення вимог кредиторів (при винесенні відповідної ухвали суду у справі про банкрутство або прийнятті відповідного рішення Національним банком України).

Судом встановлено, що Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області було нараховано пеню у відповідності до ст. 129 ПК України в сумі 3 139 239,33 грн.

Так, податковим органом на підставі положень статті 129 Податкового кодексу України було нараховано пеню на податковий борг, що виник на підставі: Декларацій від 2011, ППР (форма "Ш") від 2013, ППР (форма Р") від 2013, 2015, 2019 років , ППР (форма "ПС") 2017, 2018, 2019 років.

Копії вказаних декларацій та податкових повідомлень-рішень до заяви з грошовими вимогами не додано.

Податковий кодекс України встановлює граничний строк для визначення контролюючим органом розміру податкового боргу, який починається за наслідком прийняття рішення податкового органу або самостійного декларування боржником податкових зобов`язань, та не може перевищувати 1095 календарних днів з моменту самостійного декларування податкових зобов`язань або прийняття відповідного рішення про нарахування податкового боргу контролюючим органом. Після закінчення 1095-денного строку податковий орган вже не може вживати заходів до стягнення податкової заборгованості у будь-якому порядку (судовому чи позасудовому), оскільки за наслідком закінчення цього строку податкове зобов`язання визнається безнадійним в силу статті 101 Податкового кодексу України, а борг підлягає списанню в обов`язковому порядку.

Отже, 1095-денний строк є спеціальним строком давності для звернення контролюючого органу до платника податків з вимогою про погашення податкового боргу та застосовується в силу закону.

Постановою Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 02.11.2021 у справі № 917/399/15, визначено, що при розгляді грошових вимог контролюючого органу до боржника як платника податків, заявлених на підставі податкових повідомлень-рішень, прийнятих за наслідками проведення податкових перевірок боржника, господарський суд має перевірити дотримання контролюючим органом спеціального строку давності для заявлення до стягнення з боржника податкового боргу, який пунктом 102.4 статті 102 ПК України встановлено у 1095 календарних днів з дня його виникнення і застосування якого є імперативним. У разі спливу 1095-денного строку з дня виникнення податкового боргу такий борг (в тому числі пеня та штрафні санкції) визнається безнадійним та підлягає списанню, а отже, з того часу контролюючий орган не має права вживати жодних заходів щодо стягнення такої суми боргу.

Зокрема, за змістом пункту 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України нарахування пені розпочинається, при нарахуванні суми грошового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки, - починаючи з першого робочого дня, наступного за останнім днем граничного строку сплати платником податків податкового зобов`язання, визначеного цим Кодексом (у тому числі за період адміністративного та/або судового оскарження).

Передумовою нарахування пені з підстав, передбачених пунктом 129.1.1 пункту 129.1 статті 129 ПК України, є несплата платником податків у встановлені законом строки суми узгодженого податкового зобов`язання, визначеного контролюючим органом за результатами податкової перевірки.

На суми грошового зобов`язання, визначеного підпунктом 129.1.1 пункту 129.1 цієї статті (включаючи суму штрафних санкцій за їх наявності та без урахування суми пені) та в інших випадках визначення пені відповідно до вимог цього Кодексу, якщо її розмір не встановлений, нараховується пеня за кожний календарний день прострочення сплати грошового зобов`язання, включаючи день погашення, з розрахунку 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, діючої на кожний такий день (пункт129.4 статті 129 ПК України).

01.01.2021 набули чинності зміни до статті 129 ПК України, внесені Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо вдосконалення адміністрування податків, усунення технічних та логічних неузгодженостей у податковому законодавстві" № 466-IX від 16.01.2020, якими доповнено цю статтю пунктом 129.9, що визначає перелік випадків коли пеня не нараховується, а нарахована пеня підлягає анулюванню, до яких віднесено, зокрема, закінчення 1095 дня, що настає за днем, коли у контролюючого органу відповідно до цього Кодексу виникло право нарахувати пеню платнику податків (підпункт 129.9.1).

Аналіз наведених вище приписів дає підстави для висновку, що грошові вимоги у сумі нарахованої контролюючим органом пені можуть бути заявлені до боржника у справі про банкрутство до їх анулювання в силу закону відповідно до пункту 129.9 статті 129 ПК України, отже до спливу 1095 дня, що настає за днем, коли у контролюючого органу відповідно до цього Кодексу виникло право нарахувати пеню платнику податків. Зазначене кореспондується із положеннями пунктів 101.1, 101.2 статті 101, пункту 102.4 статті 102 ПК України щодо застосування спеціального строку давності для стягнення контролюючим органом податкового боргу (1095 календарних днів з дня його виникнення) і його списання, як безнадійного, у разі спливу вказаного строку, а також висновками щодо застосування цих норм, викладеними у постановах Верховного Суду від 06.02.2018 у справі № 807/2097/16, від 04.09.2018 у справі №813/4430/16, від 19.09.2019 № 910/11620/18, від 24.10.2019 у справі № 906/665/17, 22.04.2021 у справі № 902/873/19, від 02.11.2021 у справі № 917/399/15, від 01.06.2022 у справі № 927/104/21 та інших.

Верховним Судом, зокрема у Постанові ухваленій у справі № 924/29/23 від 24.06.2025 сформовано наступний правовий висновок:

«Отже, розглядаючи грошові вимоги контролюючого органу до боржника заявлені у розмірі пені, нарахованої на податкове зобов`язання чи штрафні санкції, господарський суд зобов`язаний встановити, зокрема:

1) базу нарахування пені (правові підстави виникнення податкового зобов`язання та момент його узгодження (у т. ч. з урахуванням результатів оскарження), правові підстави та строк сплати штрафу);

2) з якого моменту у контролюючого органу виникло право нараховувати пеню платнику податку та чи було таке право реалізовано у передбачений ПК України спосіб;

3) період нарахування пені, таким чином перевірити дотримання 1095 денного строку з дня коли у контролюючого органу відповідно до цього Кодексу виникло право нарахувати пеню платнику податків;

4) заявлення цих вимог до боржника у межах справи про банкрутство до настання строку/умов анулювання пені відповідно до підпункту 129.9 статті 129 ПК України.».

Враховуючи викладене, грошові вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області в сумі 3 139 239,33 грн (пеня) підлягають відхиленню, оскільки є безнадійною заборгованість, що підлягає списанню, а боржник, в свою чергу, вважається вільним від такого грошового зобов`язання.

Керуючись ст. 45 Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 233, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд -

УХВАЛИВ:

Відхилити грошові вимоги Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до боржника ТОВ "ДНІПРОВСЬКОПРОМБУД" в повному обсязі.

Ухвала набирає законної сили з моменту її оголошення та може бути оскаржена в порядку та строки, передбачені статтями 256, 257 Господарського процесуального кодексу України.

Суддя С.А. Примак