Єдиний державний реєстр судових рішень 18.05.2026
Єдиний унікальний номер 389/1540/26
провадження №3/389/235/26
Постанова
іменем України
18 травня 2026 року місто Знам`янка
Суддя Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області Ябчик Наталія Миколаївна, розглянувши матеріали, які надійшли від відділу поліції №1 (м. Знам`янка) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 ,
ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, не працюючого, зареєстрованого по АДРЕСА_1 , проживаючого по АДРЕСА_2 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , військовий квиток НОМЕР_2 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_3 , протягом року притягувався до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.173-2 КУпАП,
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 КУпАП,
встановив:
ОСОБА_1 ,повторно протягом року, 23.04.2026 о 15:40 год., по АДРЕСА_1 , вчинив домашнє насильство психологічного характеру, погрожуючи фізичною розправою та ображаючи нецензурною лайкою свою матір ОСОБА_2 , тим самим вчинив правопорушення, передбачене ч.3 ст.173-2 КУпАП. За даним фактом відносно ОСОБА_1 складено протокол серії ВАД№484861 від 23 квітня 2026 року, з яким останній ознайомлений, права роз`яснено.
Крім того, ОСОБА_1 , 23.04.2026 о 17:00 год., перебуваючи по АДРЕСА_1 , порушив вимоги тимчасового заборонного припису ЕГ108148 від 23.04.2026, перебуваючи за місцем проживання потерпілої особи ОСОБА_2 , тим самим вчинив правопорушення передбачене ч.2 ст.173-8 КУпАП. За даним фактом складено протокол серії ВАД №484862 від 23.04.2026, з яким ОСОБА_1 ознайомлений.
ОСОБА_1 до суду не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи повідомлений належним чином, шляхом смс-повідомлення «Судова повістка про виклик до суду», оскільки до матеріалів провадження долучено відповідну заявку, причини неявки суду не відомі. Заяв чи клопотань до суду не подавав.
Таким чином, вважаю за можливе розглянути справу за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, оскільки затягування розгляду справи нівелює завдання Кодексу України про адміністративні правопорушення, яким є охорона конституційного ладу України, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов`язків, відповідальності перед суспільством (стаття 1 КУпАП). Тим більше, що стаття 268 КУпАП не містить імперативної заборони щодо розгляду справи про адміністративне правопорушення за статтею 173-2 КУпАП за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.
З урахуванням зазначеного, а також строків, передбачених ст.38 КУпАП, вбачається необхідним розглянути справу за відсутності порушника.
Вирішуючи питання про наявність підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності, виходжу з наступного.
Згідно ст.7 КУпАП, провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Стаття 173-2 КУпАП, передбачає відповідальність, зокрема, за вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров`ю потерпілого.
Частиною 3 статті 173-2 КУпАП, передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення порушення цієї статті, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню.
Об`єктом цього правопорушення є суспільні відносини у сфері захисту прав громадян. Об`єктивна сторона правопорушення полягає в умисному вчиненні будь-яких з зазначених в диспозиції дій та передбачає існування обов`язкової ознаки - завдання шкоди фізичному або психічному здоров`ю потерпілого. Суб`єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі умислу.
Домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім`ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім`єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь (п.3 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашнього насильства»).
Системний аналіз існуючого національного та міжнародного законодавства свідчить про те, що домашнє насильство істотно відрізняється від звичайних конфліктних відносин, оскільки має певні ознаки та характеризується тим, що особа яка застосовує домашнє насильство, маючи значну перевагу в своїх можливостях, діє умисно з наміром досягти бажаного результату, який полягає у заподіянні шкоди потерпілому шляхом порушення його прав і свобод.
Особливостями ознак домашнього насильства є: наявність патерну (повторювані в часі інциденти множинних видів насильства); системна основа; повна влада та контроль над постраждалою особою; насильницькі дії у відносинах між близькими людьми; якщо вже є одна з форм домашнього насильства, висока ймовірність того, що й інші форми насильства можуть розвиватися.
Відповідальність за ч.2 ст.173-8 КУпАП, передбачена за невиконання термінового заборонного припису особою, стосовно якої він винесений.
Відповідно до п.16 ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», терміновий заборонний припис стосовно кривдника - це спеціальний захід протидії домашньому насильству, що вживається уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України як реагування на факт домашнього насильства, та спрямований на негайне припинення домашнього насильства, усунення небезпеки для життя і здоров`я постраждалих осіб та недопущення продовження чи повторного вчинення такого насильства.
Терміновий заборонний припис виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров`ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення (ст.25 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству»).
Відповідно до Порядку винесення уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України термінового заборонного припису стосовно кривдника, затвердженого наказом МВС України 01 серпня 2018 року №654, терміновий заборонний припис стосовно кривдника виноситься кривднику уповноваженими підрозділами органів Національної поліції України у разі існування безпосередньої загрози життю чи здоров`ю постраждалої особи з метою негайного припинення домашнього насильства, недопущення його продовження чи повторного вчинення. Припис виноситься за заявою постраждалої особи, а також за власною ініціативою працівника уповноваженого підрозділу поліції за результатами оцінки ризиків. Під час вирішення питання про винесення припису пріоритет надається безпеці постраждалої особи. Зазначена вимога поширюється також на місце спільного проживання (перебування) постраждалої особи та кривдника незалежно від їхніх майнових прав на відповідне житлове приміщення.
Згідно ст.36 КУпАП, справи відносно однієї і тієї ж особи, що вчинила кілька правопорушень розглядаються одночасно і стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених, у зв`язку з чим вважаю за необхідне об`єднати адміністративні справи в одне провадження.
Вина ОСОБА_1 підтверджується: протоколами про адміністративне правопорушення; рапортами; протоколом прийняття заяви про кримінальне правопорушення та іншу подію; письмовими поясненнями ОСОБА_2 , яка показала, що у встановлені в протоколі час та місці її син ОСОБА_1 вчинив відносно неї домашнє насильство, а саме ображав її нецензурною лайою та погрожував фізичною розправою; письмовими поясненнями ОСОБА_1 , який підтвердив обставини зазначені в протоколах; формою оцінки ризиків вчинення домашнього насильства складену відносно ОСОБА_1 із визначенням ступеня рівня небезпеки як високий; копією термінового заборонного припису стосовно кривдника серії ЕГ108148 від 23.04.2026, винесеного стосовно ОСОБА_1 , копією постанови Знам`янського міськрайонного суду Кіровоградської області від 04 лютого 2026 року, згідно якої ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.3 ст.173-2 КУпАП, накладено адміністративне стягнення у виді штрафу в сумі 1190 грн. та направлено останнього, в порядку визначеному ст.39-1 КУпАП, до Знам`янської міської ради Кропивницького району Кіровоградської області для проходження програми для кривдників, передбаченої Законом України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» строком на 3 (три) місяці.
З урахуванням викладених обставин та досліджених матеріалів, оцінивши докази в їх сукупності та взаємозв`язку, вважаю вину ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.173-2 та ч.2 ст.173-8 КУпАП, доведеною.
При прийнятті рішення суд враховує рішення Європейського суду з прав людини по справі «Опуз проти Туреччини» (Opuz v. Тurkey 33401/02, 09 червня 2009 року), в якому суд дав характеристику зобов`язань держави у зв`язку з насильством в сім`ї, визнавши серйозність домашнього насильства в Європі, та підкресливши серйозність, з якою держави повинні вживати відповідних заходів з метою протидії цьому порушенню прав людини.
Відтак, при накладенні стягнення відповідно до ч.2 ст.33 КУпАП, враховано характер вчиненого правопорушення, особу ОСОБА_1 , який не працює та будучи належним чином повідомленим в судове засідання не з`явився, ступінь його вини, майновий стан, а також відсутність обставин, що пом`якшують та наявність обтяжуючих відповідальність обставин повторне протягом року вчинення однорідного правопорушення, за яке особу вже було піддано адміністративному стягненню. Оскільки, ОСОБА_1 на шлях виправлення не став та повторно протягом року вчиняв правопорушення пов`язані з вчиненням домашнього насильства, вважаю за необхідне, в порядку ст.36 КУпАП, накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді адміністративного арешту в межах санкції статті та відповідно до вимог ст.40-1 КУпАП стягнути з останнього судовий збір.
Таке стягнення наразі є необхідним і буде достатнім для виховання ОСОБА_1 у дусі додержання законів України, поваги до суспільних правил та запобігання вчиненню ним нових правопорушень.
Відповідно до Закону України «Про судовий збір» від 08.07.2011 року № 3674-VI, у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з правопорушника підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що складає грошову суму 665,60 грн..
Відповідно до ст.326 КУпАП, постанова районного, районного у місті, міського чи міськрайонного суду (судді) про застосування, зокрема, адміністративного арешту виконується негайно після її винесення.
Керуючись ст.ст.33, 36, 40-1, 221, 283-285 КУпАП, ЗУ «Про судовий збір»,
постановив:
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч.3 ст.173-2, ч.2 ст.173-8 КУпАП та в порядку ст.36 КУпАП накласти стягнення у виді адміністративного арешту строком на 5 (п`ять) діб.
Допустити виконання постанови в частині застосування адміністративного арешту після набрання постановою законної сили.
Початок строку відбування адміністративного арешту обчислювати з моменту адміністративного затримання у порядку виконання даної постанови.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір в сумі 665 (шістсот шістдесят п`ять) гривень 60 копійок.
Стягувач за рішенням в частині стягнення судового збору Держава в особі Державної судової адміністрації України, місцезнаходження: вул.Липська,18/5, м.Київ, 01601, Україна. Ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань (код ЄДРПОУ) 26255795.
Реквізити для зарахування судового збору:
отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО): 899998; рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Постанова про накладення адміністративного стягнення є обов`язковою для виконання державними і громадськими органами, підприємствами, установами, організаціями посадовими особами і громадянами (ст.298 КУпАП).
Платіжні документи, що свідчать про сплату судового збору, негайно подаються до суду.
Строк пред`явлення постанови до примусового виконання становить три місяці з наступного дня після набрання нею законної сили.
Постанова судді набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги. Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Кропивницького апеляційного суду.
Суддя Знам`янського міськрайонного суду
Кіровоградської області Н.М. Ябчик