Рішення № 136650225, 13.05.2026, Котелевський районний суд Полтавської області

Дата ухвалення
13.05.2026
Номер справи
535/424/26
Номер документу
136650225
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 535/424/26

Провадження № 2-а/535/9/26

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2026 року с-ще Котельва

Котелевський районний суд Полтавської області

в складі: головуючого судді Гуляєвої Г.М.

з секретарем судових засідань Васильченко В.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні в с-щі Котельва адміністративну справу за позовом ІНФОРМАЦІЯ_1 (місце знаходження: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ), представник заявника: РАЙДА ОЛЕКСАНДР СЕРГІЙОВИЧ (36039, Полтавська область, м.Полтава, вул.Сінна, 14) до ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ), третя особа: головний сервісний центр МВС України (04052, м. Київ, вул.Лук`янівська, буд.62, ЄДРПОУ:40109173), про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації (в порядку статті 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»);-

УСТАНОВИВ:

20.04.2026 ІНФОРМАЦІЯ_3 звернувся до суду з позовом до відповіда ОСОБА_2 , третя особа: головний сервісний центр МВС України про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації (в порядку статті 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що Відповідно до Указу Президента України №65/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності ЗСУ та інших військових формувань постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, у тому числі на території Полтавської області, протягом 90 діб з дня набрання чинності цим Указом. В подальшому строк проведення в Україні загальної мобілізації неодноразово продовжувався Указами Президента України, та продовжено на момент подання позовної заяви.

Відповідач гр. ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , досяг призовного віку, набув статусу військовозобов`язаного та, відповідно, обов`язку прибути до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку.

Однак відповідач не виконав свого обов`язку, передбаченого чинним законодавством. З метою забезпечення мобілізаційного законодавства 25.12.2025 року відповідачу засобами поштового зв`язку листом з описом вкладення та поміткою «Повістка ТЦК» було направлено повістку №6242855, відповідно до якої йому належало з`явитись до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення даних.

Однак направлений документ було повернуто з причин «адресат відсутній за вказаною адресою».

Враховуючи, що громадянин був оповіщений належним чином в розумінні чинного законодавства, відповідач набув статусу порушника військового обліку з 10.01.2026 року з підстав неприбуття за повісткою. В подальшому позивачем було направлено звернення до Національної поліції України №Е4371459 щодо необхідності доставлення відповідача до ТЦК та СП.

У відповідь на ініційоване звернення сьомим відділом ІНФОРМАЦІЯ_4 було отримано письмову відповідь від відділення поліції №4 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області, якою повідомлено начальника сьомого відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У вказаному листі наголошено, що при опрацюванні звернення встановлено, що гр. ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_3 не проживає. За даними ІПНП проживає в АДРЕСА_4 . При відвідуванні даної адреси гр. ОСОБА_2 категорично відмовився виходити з квартири та спілкуватися з працівниками поліції.

Відповідач не повідомив про зміну місця проживання у встановленому законом порядку та спосіб, відтак відсутні підстави вважати, що позивач набув обов`язку надсилати поштову кореспонденцію відповідачу за вказаною співробітниками поліції адресою.

Виконуючи свої прямі функції та діючи в межах визначеної процедури, начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 було направлено вимогу № 7 від 04.03.2026 року до відповідача. У зазначеній вимозі було викликано відповідача до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 17.03.2026 року. Документ було направлено 06.03.2026 року засобами поштового зв`язку. Однак як вбачається з поштового повідомлення про результати вручення рекомендованого поштового відправлення № 3860023946726, не вручено, повернуто відправнику 25.03.2026 року з відміткою про причини повернення: «адресат відсутній за вказаною адресою».

При цьому відповідач не повідомляв про зміну місця проживання, на військовий облік у іншому ТЦК та СП не ставав.

Оскільки з боку позивача було вжито усіх можливих заходів, спрямованих на сприяння виконання відповідачем його конституційного обов`язку щодо захисту Батьківщини, позивач вимушений звернутись до суду із цим позовом задля реалізації усіх можливих способів реагування на ігнорування Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу».

Ухвалою Котелевського районного суду Полтавської області від 23.04.2026 року відкрито провадження по адміністративній справі, та призначено справу до судового розгляду (а.с.28).

Представник позивача у позовній заяві просив розгляд справи проводити за правилами письмового провадження без виклику сторін (а.с.6 зворот).

Відповідач ОСОБА_2 у судове засідання не з`явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений своєчасно та належним чином, шляхом направлення судових повісток за зареєстрованим місцем проживання відповідача та смс- повідомленням. Причини неявки відповідач суду не повідомляв, будь-яких заяв та клопотань від відповідача не надходило, відповідачем відзив на позовну заяву до суду не подано.

01.05.2026 від третьої особи Головного сервісного центру МВС України через електронний кабінет Електронного суду до суду надійшли додаткові пояснення, у яких представник, посилаючись на «Положення про Головний сервісний центр МВС», затв. наказом МВС України № 1393 від 07.11.2015 (у редакції наказу МВС України № 786 від 12.11.2025), ч. 13 ст. 26, 39 ЗУ «Про виконавче провадження», зазначає, що компетенція примусового виконання рішення суду про тимчасове обмеження громадянина України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації належить органам державної виконавчої служби. Водночас контроль за дотриманням учасниками дорожнього руху вимог законодавства у сфері безпеки дорожнього руху та застосування заходів реагування у разі їх порушення належить до компетенції Національна поліція України. Отже, участь ГСЦ МВС у даній справі обумовлена виключно наявністю у Єдиному державному реєстрі МВС інформації щодо видачі посвідчення водія відповідачу. За інформацією, що міститься у Єдиному державному реєстрі МВС, наявні відомості про видачу посвідчення водія громадянину, ОСОБА_2 в ВРЕР ДАІ м.Зіньків. Дана інформація надавалась на запит позивача Регіональним сервісним центром ГСЦ МВС в Харківській, Полтавській та Сумській областях (філія ГСЦ МВС) № 31/32/13-6084-2026 від 16.03.2026. Інших повноважень щодо встановлення, виконання або припинення тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами ГСЦ МВС немає. Інших відомостей або документів, що мають значення для вирішення справи по суті, у розпорядженні ГСЦ МВС немає. Акцентує увагу на тому, що сервісні центри МВС не наділені повноваженнями щодо внесення інформації до відповідних інформаційних баз даних про застосування або скасування тимчасового обмеження у праві керування транспортними засобами. Просять прийняти законне та обгрунтоване рішення у справі №535/424/26 з урахуванням наданих пояснень третьої особи та розгляд провести за відсутності їх представника.

Відповідно до ч.4 ст.229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Згідно ч.3 ст.243 КАС України у виняткових випадках залежно від складності справи складення рішення, постанови у повному обсязі може бути відкладено на строк не більш як на десять днів, а якщо справа розглянута у порядку спрощеного провадження - не більш як на п`ять днів з дня закінчення розгляду справи. Складання повної ухвали залежно від складності справи може бути відкладено на строк не більш як на п`ять днів з дня проголошення скороченої (вступної та резолютивної частин) ухвали.

Дослідивши матеріали справи, повно і всебічно з`ясувавши обставини, на які позивач посилається, як на підставу своїх вимог, оцінивши докази на підтвердження цих обставин кожен окремо та в їх сукупності, суд приходить до наступних висновків.

Згідно ч.1 ст.2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Відповідно до Указу Президента України № 65/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», затвердженого Законом України від 03.03.2022 № 2105-ІХ, у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності ЗСУ та інших військових формувань постановлено оголосити та провести загальну мобілізацію, у тому числі на території Полтавської області, протягом 90 діб з дня набрання чинності цим Указом. В подальшому строк проведення в Україні загальної мобілізації неодноразово продовжувався Указами Президента України та триває до даного часу.

Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби регламентовано Законом України «Про військовий обов`язок і військову службу» від 25.03.1992 № 2232-XII (зі змінами і доповненнями) (далі - Закон про військову службу № 2232-XII).

Відповідно до положень ч. 7 ст. 1 Закону про військову службу № 2232-XII, виконання військового обов`язку громадянами України забезпечують, зокрема, міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, завданнями яких є виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації, керівництво військовим обліком призовників, військовозобов`язаних та резервістів на території відповідної адміністративно-територіальної одиниці, здійснення контролю за його станом, призову громадян на військову службу, підготовка та проведення в особливий період мобілізації людських ресурсів, здійснення інших заходів з питань оборони відповідно до законодавства (пункти 1, 8 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затв. постановою КМУ від 23.02.2022 № 154.

Схожі за змістом норми містяться в Правилах військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (Додаток 2 до «Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів», затв. постановою КМУ від 30.12.2022 № 1487 (зі змінами і доповненнями) (далі - Правила). Так, відповідно до підпункту 2 пункту 1 Правил призовники, військовозобов`язані та резервісти повинні прибувати за викликом районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки на збірні пункти, призовні дільниці, до територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними документах (мобілізаційних розпорядженнях, повістках, розпорядженнях) районних (міських) територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки для взяття на військовий облік та визначення призначення на особливий період, оформлення військово-облікових документів, проходження медичного огляду, направлення на підготовку з метою здобуття або вдосконалення військово-облікової спеціальності, призову на військову службу або на навчальні (перевірочні) та спеціальні збори військовозобов`язаних та резервістів.

Під час мобілізації, у разі отримання повістки про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки громадянин зобов`язаний з`явитися у зазначені у ній місце та строк. У повістці про виклик до територіального центру комплектування та соціальної підтримки зазначаються: 1) прізвище, ім`я та по батькові і дата народження громадянина, якому адресована повістка; 2) найменування територіального центру комплектування та соціальної підтримки, що видав повістку; 3) мета виклику до територіального центру комплектування та соціальної підтримки; 4) місце, день і час явки за викликом; 5) підпис (електронний цифровий підпис) посадової особи, яка видала (сформувала) повістку; 6) реєстраційний номер повістки;7) роз`яснення про наслідки неявки і про обов`язок повідомити про причини неявки.

Поважними причинами неприбуття громадянина у строк, визначений у повістці, які підтверджені документами відповідних уповноважених державних органів, установ та організацій (державної та комунальної форм власності), визнаються: - перешкода стихійного характеру, хвороба громадянина, воєнні дії на відповідній території та їх наслідки або інші обставини, які позбавили його можливості особисто прибути у визначені пункт і строк; - смерть його близького родича (батьків, дружини (чоловіка), дитини, рідних брата, сестри, діда, баби) або близького родича його дружини (чоловіка).

Згідно «Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період», затв. постановою КМУ від 16.05.2024 № 560 (зі змінами і доповненнями) (далі - Порядок № 560), а саме пунктів 30, 30-1, 30-2, 30-3, повістка може формуватися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі -Державний реєстр) або оформлюватися на бланку, який заповнюється представником районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки. У разі формування повістки за допомогою Державного реєстру керівник районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу накладає на повістку кваліфікований електронний підпис у день її формування. Реєстраційний номер повістки фіксується в Державному реєстрі. Кожна повістка, сформована за допомогою Державного реєстру, містить унікальний електронний ідентифікатор у вигляді QR-коду. QR-код містить інформацію, зазначену в пункті 29 Порядку № 560, а також реєстраційний номер поштового відправлення у разі відправлення повістки засобами поштового зв`язку рекомендованим поштовим відправленням. Повістка, сформована за допомогою Державного реєстру, може бути роздрукована. У такому разі її паперова форма повинна містити придатний для зчитування QR-код з відповідною інформацією. Повістки, сформовані за допомогою Державного реєстру, можуть: - централізовано друкуватися і надсилатися військовозобов`язаним та резервістам засобами поштового зв`язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення та повідомленням про вручення; - друкуватися та вручатися військовозобов`язаним та резервістам під час оповіщення у роздрукованому вигляді. У разі надсилання повістки, сформованої за допомогою Державного реєстру, засобами поштового зв`язку рекомендованим поштовим відправленням з описом вкладення, на такому відправленні повинні зазначатися штриховий кодовий ідентифікатор оператора поштового зв`язку, прізвище, власне ім`я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається повістка. В описі вкладення зазначається інформація про найменування поштового відправлення, власне ім`я та по батькові (за наявності), адреса громадянина, якому надсилається поштове відправлення, найменування вкладення із кількістю аркушів, власне ім`я та прізвище керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу, інформація про дату накладення кваліфікованого електронного підпису. Централізований друк повісток, які сформовані за допомогою Державного реєстру, та направлення їх військовозобов`язаним та резервістам засобами поштового зв`язку здійснюються Міноборони або державними підприємствами, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (в поліграфічній галузі), на підставі відповідних договорів, укладених між Міноборони, призначеним оператором поштового зв`язку та/або державними підприємствами, які мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави (в поліграфічній галузі) (пункт 34 Порядку № 560).

Частиною 1 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» від 21.10.1993 №3543-XII зі змінами і доповнення (далі - Закон про мобілізацію № 3543-XII) передбачено, що у разі невиконання під час мобілізації громадянином обов`язків, передбачених частинами першою, третьою статті 22 цього Закону, та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 210-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки.

Відповідно до положень ч. 1 ст. 22 Закону про мобілізацію № 3543-XII,громадяни, серед іншого, зобов`язані з`являтися за викликом до територіального центру комплектування та соціальної підтримки у строк та місце, зазначені в повістці, для взяття на військовий облік військовозобов`язаних чи резервістів, визначення їх призначення на особливий період, направлення для проходження медичного огляду.

У разі неприбуття громадянин зобов`язаний у найкоротший строк, але не пізніше трьох діб від визначених у повістці дати і часу прибуття до територіального центру комплектування та соціальної підтримки, повідомити про причини неявки шляхом безпосереднього звернення до зазначеного у повістці територіального центру комплектування та соціальної підтримки або в будь-який інший спосіб з подальшим його прибуттям у строк, що не перевищує сім календарних днів (ч. 3 ст. 22 Закону про мобілізацію № 3543-XII).

Відповідач гр. ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , перебуває на військовому обліку у ІНФОРМАЦІЯ_4 , досяг призовного віку, набув статусу військовозобов`язаного та, відповідно, обов`язку прибути до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем військового обліку (а.с.13).

Пунктом 36 Порядку № 560, встановлено, що представники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки особисто або засобами зв`язку можуть оповіщати резервістів та військовозобов`язаних за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання.

Відповідно до п. 41 Порядку № 560, належним підтвердженням оповіщення резервіста або військовозобов`язаного про виклик до районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу чи відповідного підрозділу розвідувальних органів, Центрального управління або регіональних органів СБУ є:

1) у разі вручення повістки - особистий підпис про отримання повістки, відеозапис вручення повістки або ознайомлення з її змістом, у тому числі відеозапис доведення акта відмови від отримання повістки (додаток 2), а також відеозапис відмови резервіста або військовозобов`язаного у спілкуванні з особою, уповноваженою вручати повістки;

2) у разі надсилання повістки засобами поштового зв`язку: - день отримання такого поштового відправлення особою, що підтверджується інформацією та/або документами від поштового оператора; - день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати поштове відправлення чи день проставлення відмітки про відсутність особи за адресою місця проживання особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки під час уточнення своїх облікових даних.

З метою забезпечення мобілізаційного законодавства 25.12.2025 року відповідачу засобами поштового зв`язку листом з описом вкладення та поміткою «Повістка ТЦК» було направлено повістку №6242855, відповідно до якої йому належало з`явитись до ІНФОРМАЦІЯ_4 для уточнення даних (а.с.20).

Однак направлений документ було повернуто з причин «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с.21).

У разі невиконання під час мобілізації громадянином обов`язків, передбачених ч. 1, 3 ст. 22 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», та вчинення ним адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 210-1 КУпАП, керівник територіального центру комплектування та соціальної підтримки звертається до органів та підрозділів, що входять до системи поліції, щодо здійснення адміністративного затримання та доставлення такого громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (абз. 1 ч. 1 ст. 27 Закону про мобілізацію № 3543-XII).

Враховуючи, що громадянин був оповіщений належним чином в розумінні чинного законодавства, відповідач набув статусу порушника військового обліку з 10.01.2026 року з підстав неприбуття за повісткою. В подальшому позивачем було направлено звернення до Національної поліції України №Е4371459 щодо необхідності доставлення відповідача до ТЦК та СП (а.с.10).

04.02.2026 згідно письмової відповіді ВП № 4 ПРУП ГУНП в Полтавській області №28185-2026 від 04.02.2026 (952573), у якій повідомлено, що при опрацюванні звернення встановлено, що гр. ОСОБА_2 за адресою АДРЕСА_3 не проживає. За даними ІПНП проживає в АДРЕСА_4 . При відвідуванні даної адреси він категорично відмовився виходити з квартири та спілкуватися з працівниками поліції, тому неможливо здійснити адміністративне затримання та доставлення ОСОБА_2 до ІНФОРМАЦІЯ_5 . Ознак кримінального правопорушення не виявлено, відомості до ЄРДР не вносилися, подальша перевірка даного матеріалу припинена, інформація про дану особу внесена до ІПНП "Блокпост" (а.с.12).

У разі отримання письмової відповіді про неможливість здійснити адміністративне затримання та доставлення громадянина до територіального центру комплектування та соціальної підтримки його керівник протягом п`яти днів з дня отримання такої відповіді надсилає такому громадянину в паперовій формі засобами поштового зв`язку рекомендованим листом з повідомленням про вручення на адресу його місцезнаходження, місця проживання чи перебування вимогу про виконання обов`язку (обов`язків) військовозобов`язаним, резервістом, форма та зміст вимоги визначаються Міністерством оборони України (абз. 2 ч. 1, ч. 2 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію»).

Однак, відповідач не повідомив про зміну місця проживання у встановленому законом порядку та спосіб, відтак відсутні підстави вважати, що позивач набув обов`язку надсилати поштову кореспонденцію відповідачу за вказаною співробітниками поліції адресою.

Виконуючи свої прямі функції та діючи в межах визначеної процедури, начальником ІНФОРМАЦІЯ_4 було направлено вимогу № 7 від 04.03.2026 року до відповідача. У зазначеній вимозі було викликано відповідача до ІНФОРМАЦІЯ_4 на 17.03.2026 року. Документ було направлено 06.03.2026 року засобами поштового зв`язку. Однак як вбачається з поштового повідомлення про результати вручення рекомендованого поштового відправлення № 3860023946726, не вручено, повернуто відправнику 25.03.2026 року з відміткою про причини повернення: «адресат відсутній за вказаною адресою» (а.с.7-8)

При цьому відповідач не повідомляв про зміну місця проживання, на військовий облік у іншому ТЦК та СП не ставав.

Оскільки з боку позивача було вжито усіх можливих заходів, спрямованих на сприяння виконання відповідачем його конституційного обов`язку щодо захисту Батьківщини.

Згідно з ч. 3 ст. 27 Закону про мобілізацію №3543-XII, днем вручення вимоги є: 1) день вручення вимоги під розписку засобами поштового зв`язку; 2) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, повідомленою цією особою територіальному центру комплектування та соціальної підтримки; 3) день проставлення у поштовому повідомленні відмітки про відмову отримати вимогу чи відмітки про неможливість вручення вимоги особі з інших причин за адресою місцезнаходження, місця проживання чи перебування особи, що зареєстровані у встановленому законом порядку, якщо ця особа не повідомила територіальному центру комплектування та соціальної підтримки іншої адреси.

За таких обставин судом встановлено, що у розумінні ч. 3 ст. 27 Закону про мобілізацію №3543-XII, направлена на ім`я ОСОБА_2 за зареєстрованим місцем його проживання вимога № 7 від 04.03.2026 про виконання обов`язку (обов`язків) військовозобов`язаним, резервістом, вважається врученою, оскільки відправлення повернулось 25.03.2026.

Згідно з ст. 4-8 ЗУ «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» у разі якщо громадянин добровільно протягом 10 календарних днів з дня вручення вимоги не виконав зазначеного у ній обов`язку (обов`язків), територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звертається до суду в порядку, встановленому законом, з приводу тимчасового обмеження такого громадянина у праві керування транспортним засобом під час мобілізації - на строк до виконання або відкликання такої вимоги.

Вимога вважається виконаною у разі виконання громадянином обов`язку (обов`язків, зазначеного у вимозі. Вимога вважається відкликаною у разі припинення або завершення строку мобілізації. Уразі виникнення обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, керівник якого видав вимогу, не пізніше наступного робочого дня з дня їх виникнення видає громадянину та/або його представнику документ, який підтверджує виконання вимоги. У разі виникнення обставин, передбачених частиною п`ятою цієї статті, та призову громадянина на військову службу під час мобілізації територіальний центр комплектування та соціальної підтримки, керівник якого видав вимогу, не пізніше наступного робочого дня з дня виникнення таких обставин надсилає органу державної виконавчої служби, на примусовому виконанні якого перебуває рішення суду про тимчасове обмеження такого громадянина у праві керування транспортним засобом під час мобілізації, повідомлення про виконання вимоги.

Зі змісту вищенаведеного слідує, що відповідач повинен був прибути до ІНФОРМАЦІЯ_4 протягом встановленого 10-денного строку з дня вручення вимоги. Однак відповідач до сьомого відділу ІНФОРМАЦІЯ_4 не з`явився, при цьому згідно з інформацією Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів, станом на момент подачі цього позову він досі являється порушником правил військового обліку.

Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідачем в порушення ч.1 ст.77 КАС України не було надано суду доказів поважності причин свого неприбуття у строки, визначені у вимозі.

Порядок тимчасового обмеження громадян у праві керування транспортним засобом під час мобілізації встановлений у ст. 283-2 КАС України.

Відповідно до ч. 1 ст. 283-2 КАС України у разі невиконання громадянином України у строки, встановлені Законом України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки про виконання обов`язку (обов`язків) військовозобов`язаним, резервістом територіальний центр комплектування та соціальної підтримки звертається до суду із позовною заявою про застосування судом тимчасового обмеження такої особи у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Суд розглядає позов у письмовому провадженні протягом 30 днів з дня відкриття провадження у справі, а за ініціативою суду чи клопотанням сторони - з проведенням судового засідання. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає її розгляду (ч. 7 ст. 283-2 КАС України).

Згідно з положеннями п.10 ч.1 ст.4 КАС України, письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Перевіряючи наявність встановлених у ст. 283-2 КАС України підстав, суд констатує, що позивачем належними і допустимими доказами доведено невиконання ОСОБА_2 під час мобілізації обов`язків, передбачених ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та допущення ОСОБА_2 порушення Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», що виявилось у невиконанні ним обов`язків, передбачених ч. 3 ст. 22 вказаного Закону, під час дії особливого періоду.

Суд переконався також, що: здійснити адміністративне затримання та доставити ОСОБА_2 не виявилось можливим; у розумінні ч. 3 ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» направлена на його ім`я за зареєстрованим місцем його проживання вимога №7 від 04.03.2026 про виконання обов`язку (обов`язків) військовозобов`язаним, резервістом, вважається врученою 25.03.2026 року; ОСОБА_2 для уточнення облікових даних не з`явився; позивачем додержано встановлений законом 30-денний строк з дня виникнення підстав для звернення до суду з даним позовом.

Доказів на підтвердження, що встановлення обмеження у праві керування транспортним засобом позбавляє ОСОБА_2 основного законного джерела засобів для існування, а також що ОСОБА_2 використовує транспортний засіб у зв`язку з інвалідністю чи перебуванням на його утриманні особи з інвалідністю I, II групи або дитини з інвалідністю, суду не надано.

Отже, визначені в ч.8 та ч.9 ст.283-2 КАС України підстави для відмови у задоволенні позовних вимог, під час розгляду даної справи судом не встановлені.

Зазначені обставини, відповідно до ст. 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» та ст. 283-2 КАС України, свідчать про наявність правових підстав для ухвалення рішення про застосування тимчасового обмеження ОСОБА_2 у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Тимчасове обмеження, передбачене ч. 1 ст. 283-2 КАС України, встановлюється на строк до виконання або відкликання вимоги територіального центру комплектування та соціальної підтримки відповідно до Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (ч. 11 ст. 283-2 КАС України).

З огляду на зазначене, суд, оцінюючи допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок в їх сукупності за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженню наявних у справі доказів приходить до висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі, з огляду на викладені вище мотиви, та вважає позовні вимоги обґрунтованими та такими, що підтверджені належними та допустимими доказами, які є достовірними і достатніми для їх задоволення.

Відповідно до ч. 2 ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

У зазначеній справі відсутні судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.

Згідно з ч. 12 та ч. 14 ст. 283-2 КАС України, рішення суду у справах, визначених цією статтею, підлягають негайному виконанню в порядку, встановленому законом. Подання апеляційної скарги на рішення суду у справах, визначених цією статтею, не перешкоджає його виконанню.

На підставі ст. ст. 22, 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», Закону України «Про військовий обов`язок та військову службу», керуючись ст. ст. 2, 4, 6-9, 19, 72-77, 90, 94, 139, 229, 241-246, 255, 268-272, 283-2 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позовні вимоги ІНФОРМАЦІЯ_1 , представник заявника: РАЙДА ОЛЕКСАНДР СЕРГІЙОВИЧ до ОСОБА_1 , третя особа: головний сервісний центр МВС України про тимчасове обмеження у праві керування транспортним засобом під час мобілізації (в порядку статті 27 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію») - задовольнити.

Застосувати до ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , РНОКПП НОМЕР_2 , тимчасове обмеження у праві керування транспортними засобами під час мобілізації, на строк до виконання або відкликання вимоги сьомого відділу ІНФОРМАЦІЯ_6 про виконання обов`язку (обов`язків) військовозобов`язаним, резервістом.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Другого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Учасники справи:

Позивач: ІНФОРМАЦІЯ_3 (місце знаходження: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ),

Представник заявника: РАЙДА ОЛЕКСАНДР СЕРГІЙОВИЧ (36039, Полтавська область, м. Полтава, вул. Сінна, 14)

Відповідач: ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_2 (зареєстрований за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП: НОМЕР_2 ),

Третя особа: головний сервісний центр МВС України (04052, м. Київ, вул.Лук`янівська, буд.62, ЄДРПОУ:40109173).

Повний текст рішення виготовлено 18.05.2026 року.

Суддя : Г.М. Гуляєва