Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 2018/2-а-275/11
П О С Т А Н О В А
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"04" лютого 2011 р. Суддя Київського районного суду м. Харкова Колесник С.А., розглянувши в порядку скороченого провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова про визнання дій протиправними та зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії, -
В С Т А Н О В И В:
02.12.2010 року до Київського районного суду м. Харкова надійшла позовна заява ОСОБА_1, в якій вона просить: визнати протиправними дії (бездіяльність) відповідача щодо не проведення перерахунку їй пенсії згідно вимог ст..ст.40,42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»; зобов»язати відповідача провести перерахунок пенсії із застосуванням показників середньої заробітної плати у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески за 2009 рік в сумі 1650,43 грн. з часу звернення її до відповідача з відповідною заявою про перерахунок пенсії по момент винесення рішення суду, виплатити суми недоотриманої пенсії з 01.03.2010 року та судові витрати покласти на відповідача.
Свої позовні вимоги позивач мотивувала тим, що вона перебуває на обліку в Управлінні пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова та є працюючим пенсіонером. 09.03.2010 року вона звернулась до відповідача з письмовою заявою та відповідними документами про перерахунок пенсії, як працюючому пенсіонеру у відповідності до вимог ст..ст. 40,42 Закону України «Про загальнообов”язкове державне пенсійне страхування»№1058-ШУ та п.п.3 п.11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року №530 «Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян». Відповідач здійснив їй перерахунок з 01.03.2010 року, проте для перерахунку пенсії були застосовані показники заробітної плати в середньому на одну особу по Україні за 2007 рік, що становить 1197,91 грн.
Згідно ст. 40,42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування” передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її призначення та із застосуванням показника заробітної плати в середньому на одну особу і цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що визначався згідно зі ст.40 Закону. Перерахунок пенсії здійснюється із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія. У разі, якщо коефіцієнт заробітної плати із урахуванням заробітної плати після призначення (попереднього перерахунку) не зменшується, за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в ч.1 ст.40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників і середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, (а не за 2007 рік).
Представник відповідача надав суду заперечення на позов, в яких він просить суд відмовити в задоволенні адміністративного позову, вважає позовні вимоги безпідставними та не обґрунтованими посилаючись на наступне:
ОСОБА_1 перебуває на обліку в УПФУ в Київському районі м.Харкова. 09.03.2010 року позивач звернулася до відповідача з заявою про перерахунок пенсії у відповідності до ч.4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як такий, що продовжує працювати після призначення пенсії. УПФУ в Київському районі м.Харкова при здійсненні перерахунку пенсії позивачу був застосований показник середньої заробітної плати працівників у середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за 2007 рік –1197,91. Таке застосування обґрунтовується тим, що ч. 4 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»було передбачено проведення перерахунків пенсій з урахуванням страхового стажу, набутого після її при на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до Закону враховується для обчислення пенсії за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії, що визначався згідно статті 40 Закону.
Порядок визначення показників зазначеної заробітної плати затверджується Пенсійним фондом України за погодженням з центральними органами виконавчої влади у галузях статистики, економіки, праці та соціальної політики і фінансів.
Оскільки Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008р. ця норма визнана неконституційною, а питання на законодавчому рівні досі не врегульовано, управління Пенсійного фонду України в Київському районі м. Харкова при перерахунку пенсії позивачу керувалось спільним листом Міністерства праці та соціальної політики України та Пенсійного фонду України від 11.03.2009р. Відповідно вказаного Листа, до законодавчого врегулювання питання визначення показника заробітної плати на одну особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, перерахунки пенсій у 2009 році проводяться із застосуванням показника за 2007 рік, тобто у розмірі 197,91 грн. Таким чином, відповідач вважає свої дії щодо перерахунку пенсії позивачу законними та обґрунтованими.
Відповідно до ч. 4 ст. 183 – 2 КАС України, суддя розглядає справу в порядку скороченого провадження одноособово, без проведення судового засідання та виклику осіб, які беруть участь у справі.
Дослідивши докази по справі, суд вважає, що позов підлягає задоволенню частково з наступних підстав.
Судом встановлено, що відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» ОСОБА_1 є працюючим пенсіонером, перебуває на обліку в Управлінні Пенсійного фонду в Київському районі м. Харкова та отримує пенсію через нього.
Порядок визначення заробітної плати (доходу) для обчислення пенсії у солідарній системі, призначення, перерахунку та виплати пенсії передбачений Законом України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування».
Відповідно до абзацу 1 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону України до 28.12.2007 року у разі якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, проводиться перерахунок пенсії з урахуванням страхового стажу після призначення пенсії.
Згідно абзацу 3 ч. 4 ст. 42 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону України до 28.12.2007 року перерахунок пенсії здійснювався із заробітної плати (доходу), з якої була обчислена пенсія, або за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону.
Відповідно до абз. 4 ч. 2 ст. 40 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону України до 28.12.2007 року для обчислення пенсії враховується середня заробітна плата працівників, зайнятих у галузі економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» частину 4 статті 42 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» було змінено та встановлено, що за бажанням пенсіонера перерахунок пенсії провадиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії.
Також Законом України «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України»абзац 4 частини 2 статті 40 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування»було змінено та встановлено, що для обчислення пенсії враховується заробітна плата в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії.
Рішенням Конституційного Суду України від 22.05.2008, № 10-рп/2008 зміни внесені Законом України від 28.12.2007 № 107-УІ «Про Державний бюджет України на 2008 рік та про внесення змін до деяких законодавчих актів України» до статей 40,42 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» визнано неконституційними.
Згідно ч. 2 ст. 152 Конституції України закони, інші правові акти або їх окремі положення, що визначені неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, а тому відповідач з 22 травня 2008 року під час обчислення пенсії повинен був керуватися статтями 40,42 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону України, що діяла до 28.12.2007 року.
Як вбачається з матеріалів справи позивач звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії 09.03. 2010 року, про що зазначила позивач у позовній заяві та відповідач у запереченнях на позов.
Відповідачем було проведено перерахунок призначеної позивачу пенсії з 01.03.2010 року із застосуванням показника середньої заробітної плати працівників в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески та яка відповідно до цього Закону враховується для обчислення пенсії, за календарний рік, що передує року перерахунку пенсії за 2007 рік.
Суд вважає, що перерахунок пенсії позивачу повинен проводитися з середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії за 2009 рік, що відповідає ст..40 Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування»у редакції Закону України (09.07.03 №1058-1У), що діяла до 28.12.2007 року.
Посилання відповідача в запереченнях проти позову щодо застосування перерахунку пенсії відповідно до підпункту третього пункту 11 Постанови Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530 суд вважає необґрунтованим, оскільки відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно з положеннями частини четвертої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України у разі невідповідності нормативно-правового акта Конституції України, закону України, міжнародному договору, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України, або іншому правовому акту суд застосовує правовий акт, який має вищу юридичну силу.
Отже, виходячи з приорітетності законів над нормативно-правовими актами, відповідач, здійснюючи перерахунок пенсії позивачу, повинен був керуватися положеннями Закону України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» у редакції Закону до 28.12.2007 року, а не Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 року № 530, оскільки Закон України «Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування» має вищу юридичну силу, а Кабінету Міністрів України законодавцем не надано права змінювати положення вказаного Закону.
Відповідно до ч.1 ч.2 ст.99 КАС України адміністративний позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим кодексом або іншим законом. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.
У позові позивач просив зобов»язати відповідача провести перерахунок пенсії з 01.03.2010 року. Заяви про поновлення пропущеного строку позивач до суду не подавав, проте,у позовній заяві зазначив, що відповідно до ст..46 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування»- нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
Суд не погоджується з позивачем в цій частині на підставі наступного.
Відповідно до частини 2 ст.87 Закону України «Про пенсійне забезпечення»суми пенсії, не одержані своєчасно з вини органу, що призначає або виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком.
Згідно з частиною 2 ст.46 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування»нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію, виплачуються за минулий час без обмеження будь-яким строком з нарахуванням компенсації втрати частини доходів.
З урахуванням вказаних норм Закону без обмеження будь-яким строком мають виплачуватися лише нараховані суми пенсії, не отримані з вини органу, що призначає і виплачує пенсію.
Враховуючи те, що позивач 09.03.2010 року отримав перераховану пенсію з показника заробітної плати за 2007 рік, тому суд, застосовуючи шестимісячний строк звернення з заявою до адміністративного суду, позовні вимоги в частині недотриманої пенсії з 01.03.2010 р. по 02.06.2010 р. залишає без розгляду.
Суд зобов’язує відповідача з 02.06.2010 року здійснити перерахунок пенсії позивачу з урахуванням показника середньої заробітної плати працівників зайнятих у галузі економіки України за календарний рік, що передує року звернення за перерахунком пенсії за 2009 рік.
Судові витрати по справі підлягають розподілу у відповідності до ч.3 ст.94 КАС України.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 10, 11, 90,99,100,158, 159, 161-163, 167 КАС України, ст.ст. 40, 42 Закону України „Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”, статтями 8,11,19,64,65,69,84,97-99 Закону України «Про пенсійне забезпечення», Постановою Кабінету Міністрів України від 28.05.2008 р. № 530 „Деякі питання соціального захисту окремих категорій громадян” суд , -
П О С Т А Н О В И В :
Позовні вимоги ОСОБА_1 до Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова про визнання дій протиправними та зобов»язання здійснити перерахунок та виплату пенсії - задовольнити частково.
Визнати протиправною бездіяльність Управління Пенсійного фонду України в Київському районі м.Харкова . щодо не проведення перерахунку пенсії ОСОБА_1 згідно вимог ст..ст.40,42 Закону України «Про загальнообов»язкове державне пенсійне страхування».
Зобов’язати Управління Пенсійного Фонду України в Київському районі м. Харкова (код ЄДРПОУ 22682017, юридична адреса: 61002, м. Харків, вул. Демченко, 6/8) провести перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 02 червня 2010 року відповідно до ч. 4 ст. 42 Закону України "Про загальнообов"язкове державне пенсійне страхування", виходячи з середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України, за календарний рік, що передує року звернення за призначенням пенсії, за 2009 рік.
У задоволенні іншої частини позову ОСОБА_1 –відмовити.
Стягнути з Державного Бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати зі сплати судового збору у розмірі 1,70 грн.
Постанова може бути оскаржена в апеляційному порядку до Харківського апеляційного адміністративного суду через суд першої інстанції протягом десяти днів з дня отримання сторонами копії цієї постанови.
СУДДЯ –