Єдиний державний реєстр судових рішень
1Справа № 335/3608/26 2-о/335/143/2026
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
19 травня 2026 року м. Запоріжжя
Вознесенівський районний суд міста Запоріжжя у складі
головуючого судді Геєць Ю.В.,
за участю секретаря судового засіданні Кузьмич Ю.В.,
представника заявника Запорізької міської ради Лях Д.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку окремого провадження цивільну справу за Запорізької міської ради, заінтересована особа Четверта Запорізька державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою, -
ВСТАНОВИВ:
Запорізька міська рада звернулася до суду із заявою про визнання спадщини відумерлої, в обґрунтування якої зазначила наступне.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить свідоцтво про смерть, видане Олександрівським ВДРАЦС у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 18.02.2025, актовий запис № 452.
Після смерті ОСОБА_1 , відкрилась спадщина, яка до теперішнього часу не оформлена.
Спадщина складається з двокімнатної квартири за адресою: АДРЕСА_1 , яка і є місцем відкриття спадщини.
Право власності громадянина ОСОБА_1 на зазначену квартиру підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 12.03.2026 № 467886784, відповідно до якої квартира АДРЕСА_2 належить йому на підставі свідоцтва про право власності, виданого Орджонікідзевською районною адміністрацією Запорізької міської ради від 04.11.1998 № 436.
Технічні характеристики квартири АДРЕСА_3 : загальна площа 48,18 м.кв., житлова площа 35,15 м.кв.
Відповідно до листа Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради від 27.02.2026 № 06.4-02/02/573 за адресою: АДРЕСА_1 , станом на момент смерті (10.01.2025) ОСОБА_1 інші зареєстровані особи відсутні. Станом на теперішній час зареєстровані особи відсутні.
Запорізькою міською радою направлено запит до ВДРАЦС у Запорізькій області управління державної реєстрації південне міжрегіональне управління міністерства юстиції від 26.02.2026 вих. № 02/02-11/0373 щодо реєстрації шлюбу/ розірвання шлюбу, наявності батьків, дітей, онуків, сестер, братів, із зазначенням дат їх народження або/та смерті відносно - відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Листом від 03.03.2026 № 286/01-16 Шостою державною нотаріальною конторою надані інформаційні довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), (заповіти/спадкові договори) після померлого - ОСОБА_1 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 : - інформаційна довідка від 03.03.2026 № 84358525 місить данні про відсутність записів у Спадковому реєстрі про заведення спадкової справи після померлого - ОСОБА_1 - інформаційна довідка від 03.03.2026 № 84358465 містить данні про відсутність записів у Спадковому реєстрі щодо заповітів та спадкових договорів укладених за життя померлим - ОСОБА_1 .
Отже, ОСОБА_1 заповітів не складав, спадкових договорів не укладав та спадкова справа після його смерті не заводилась.
Відповідно до листа СКП «Запорізька ритуальна служба» від 03.07.2025 № 600 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , був похований 03.04.2025 СКП «Запорізька ритуальна служба», як безрідна особа за бюджетні кошти.
Отже, ОСОБА_1 був одиноким чоловіком, близьких родичів не мав, та був похований як безрідна особа більше ніж через три місяці з моменту смерті.
На підставі викладено, заявник зазначає, що квартира АДРЕСА_2 має всі ознаки відумерлої спадщини та може бути передана у власність Запорізької міської ради, просить заяву задовольнити.
Ухвалою судді від 07.04.2026 прийнято до розгляду заяву та відкрито провадження в справі, призначене судове засідання.
В судовому засіданні представник Запорізької міської ради підтримала заяву та просила її задовольнити.
Представник заінтересованої особи Четвертої Запорізької державної нотаріальної контори в судове засідання не з`явився, подав заяву про розгляд справи за його відсутністю.
08.05.2026 судом завершено розгляд справи та суд перейшов до стадії ухвалення рішення, оголосивши перерву для виготовлення його повного тексту.
Заслухавши пояснення представника Запорізької міської ради, дослідивши матеріали справи, суд встановив наступні обставини.
ІНФОРМАЦІЯ_1 помер ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , про що свідчить свідоцтво про смерть, видане Олександрівським ВДРАЦС у місті Запоріжжі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) від 18.02.2025, актовий запис № 452.
Після смерті ОСОБА_1 , відкрилась спадщина яка складається з двокімнатної квартири за адресою: АДРЕСА_1 , яка і є місцем відкриття спадщини.
Згідно зі статтею 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Право власності громадянина ОСОБА_1 на зазначену квартиру підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно від 12.03.2026 № 467886784, відповідно до якої квартира АДРЕСА_2 належить ОСОБА_1 на підставі свідоцтва про право власності, виданого Орджонікідзевською районною адміністрацією Запорізької міської ради від 04.11.1998 № 436.
Технічні характеристики квартири АДРЕСА_3 : загальна площа 48,18 м.кв., житлова площа 35,15 м.кв.
Відповідно до листа Департаменту адміністративних послуг Запорізької міської ради від 27.02.2026 № 06.4-02/02/573 за адресою: АДРЕСА_1 , станом на момент смерті (10.01.2025) ОСОБА_1 інші зареєстровані особи відсутні. Станом на теперішній час зареєстровані особи відсутні.
Запорізькою міською радою направлено запит до ВДРАЦС у Запорізькій області управління державної реєстрації південне міжрегіональне управління міністерства юстиції від 26.02.2026 вих. № 02/02-11/0373 щодо реєстрації шлюбу/ розірвання шлюбу, наявності батьків, дітей, онуків, сестер, братів, із зазначенням дат їх народження або/та смерті відносно - відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Згідно відповіді відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Запорізькій області Управління державної реєстрації Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України, за даними Державного реєстру актів цивільного стану відносно громадянина ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , виявлено актовий запис про смерть № 452 складений 18.02.2025 Олександрівським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжя Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції ( м. Одеса).
Листом від 03.03.2026 № 286/01-16 Шостою державною нотаріальною конторою надані інформаційні довідки зі Спадкового реєстру (спадкові справи та видані на їх підставі свідоцтва про право на спадщину), (заповіти/спадкові договори) після померлого - ОСОБА_1 , дата смерті ІНФОРМАЦІЯ_1 : - інформаційна довідка від 03.03.2026 № 84358525 місить данні про відсутність записів у Спадковому реєстрі про заведення спадкової справи після померлого - ОСОБА_1 - інформаційна довідка від 03.03.2026 № 84358465 містить данні про відсутність записів у Спадковому реєстрі щодо заповітів та спадкових договорів укладених за життя померлим - ОСОБА_1 .
Таким чином, при житті ОСОБА_1 заповітів не складав, спадкових договорів не укладав та спадкова справа після його смерті не заводилась.
Відповідно до листа СКП «Запорізька ритуальна служба» від 03.07.2025 № 600 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , був похований 03.04.2025 СКП «Запорізька ритуальна служба», як безрідна особа за бюджетні кошти.
Таким чином, ОСОБА_1 був одиноким чоловіком, близьких родичів не мав, та був похований як безрідна особа більше ніж через три місяці з моменту смерті.
За правилами ст. ст. 1216,1218 ЦК України спадкуванням є перехід прав та обов`язків (спадщини) від фізичної особи, яка померла (спадкодавця), до інших осіб (спадкоємців). До складу спадщини входять усі права та обов`язки, що належали спадкодавцеві на момент відкриття спадщини і не припинилися внаслідок смерті.
Згідно зі статтею 1217 ЦК України спадкування здійснюється за заповітом або за законом.
Для прийняття спадщини встановлюється строк у шість місяців, який починається з часу відкриття спадщини (ст. 1270 ЦК України).
Відповідно до ч. 1,2 ст. 1220 ЦК України спадщина відкривається внаслідок смерті особи або оголошення її померлою, часом відкриття спадщини є день смерті особи або день, з якого вона оголошується померлою (ч.3 ст.46 ЦК України).
У зазначеному випадку, часом відкриття спадщини є ІНФОРМАЦІЯ_1 , а саме день смерті ОСОБА_1 .
Згідно із статтею 1221 ЦК України місцем відкриття спадщини є останнє місце проживання спадкодавця.
Перед смертю померлий проживав за адресою: АДРЕСА_1 .
Відповідно до вимог ст. 1272 ЦК України якщо спадкоємець протягом строку, встановленого ст. 1270 цього Кодексу, не подав заяву про прийняття спадщини, він вважається таким, що не прийняв її.
До теперішнього часу спадщину, яка залишилася після смерті ОСОБА_1 жодною особою не прийнято, що свідчить про відсутність спадкоємців після смерті ОСОБА_1 , як за заповітом, так і за законом.
Норми стаття 1277 ЦК України регламентують, що у разі відсутності спадкоємців за заповітом і за законом, усунення їх від права на спадкування, неприйняття ними спадщини, а також відмови від її прийняття орган місцевого самоврядування за місцезнаходженням нерухомого майна, а за відсутності нерухомого майна місцезнаходженням основної частини рухомого майна зобов`язаний подати до суду заяву про визнання спадщини відумерлою. Заява про визнання спадщини відумерлою подається після спливу одного року з часу відкриття спадщини.
З цієї норми випливає, що у разі наявності вказаних умов, на підставі рішення суду спадщина, визнана судом відумерлою, переходить у власність територіальної громади в особі Запорізької міської ради за місцезнаходженням нерухомого майна. До звернення з заявою про визнання спадщини відумерлою і набрання законної сили відповідним рішенням суду у територіальної громади існує законний інтерес, заснований на правових нормах, що регулюють правовідносини щодо підстав набуття і припинення права власності після смерті особи, у якої відсутні спадкоємці. Цей інтерес (законні очікування) полягає у прагненні органу місцевого самоврядування набути право власності на відумерлу спадщину. Паралельно з цим інтересом у територіальної громади в особі Запорізької міської ради існує обов`язок звернутися до суду із заявою про визнання спадщини відумерлою.
З метою захисту цього законного інтересу законодавець передбачив положеннями ч. 5 ст. 1277, ст. 1283 ЦК України, що спадщина, не прийнята спадкоємцями, охороняється до визнання її відумерлою. Охорона спадкового майна здійснюється в інтересах територіальної громади з метою його збереження.
Отже, вказаний охороняємий законом інтерес, який не суперечить загальним засадам цивільного законодавства, є об`єктом судового захисту.
Положення про перехід спадщини, визнаної судом відумерлою, у власність територіальної громади за місцем її відкриття також закріплено у нормі статті 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до ч. 1 ст. 10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільські, селищні, міські ради є органами місцевого самоврядування, що представляють відповідні територіальні громади та здійснюють від їх імені та в їх інтересах функції і повноваження місцевого самоврядування, визначені Конституцією України, цим та іншими законами.
Отже, у спірних правовідносинах органом місцевого самоврядування, через який територіально громадою безпосередньо здійснюється місцеве самоврядування, згідно з приписами ст. 2 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» є Запорізька міська рада.
Виходячи з правової природи відумерлості спадщини, підставою для проведення державної реєстрації права власності на спадкове майно є відповідне судове рішення, прийняте після спливу встановленого законом річного строку.
На момент звернення до суду із позовом, встановлений ч. 2 ст.1277 ЦК України річний строк з часу відкриття спадщини, що відкрилася після смерті ОСОБА_1 у вигляді квартири за адресою: АДРЕСА_1 , яка належала померлому на праві власності, сплинув.
Таким чином, вказана квартира належить до об`єкта відумерлої спадщини, що є підставою для виконання Запорізькою міською радою обов`язку звернення до суду з відповідною вимогою.
Аналіз статті 1277 ЦК України дає підстави дійти висновку про те, що для набуття майном статусу відумерлого, по-перше, необхідна відсутність спадкоємців, або ж їх відмова від прийняття спадщини. По-друге, звернення органу місцевого самоврядування до суду з відповідною заявою після спливу одного року з часу відкриття спадщини. І по-третє, статус відумерлого майна повинен бути встановлений відповідним судовим рішенням. Лише за наявності хоча б однієї з вказаних умов, відсутності прямих спадкоємців, орган місцевого самоврядування набуває права звертатися до суду та брати участь в спорах щодо спадкування.
Наведені обставини свідчать про наявність правових підстав для визнання відумерлою спадщини у вигляді квартири за адресою: АДРЕСА_1 , належної за життя на праві власності ОСОБА_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 та передачі її у власність територіальної громади в особі Запорізької міської ради.
Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 15.10.2019 у справі № 903/129/18 зазначено, що сам факт не звернення до суду місцевої ради з позовом, який би відповідав вимогам процесуального законодавства та відповідно мав змогу захистити інтереси жителів територіальної громади, свідчить про те, що указаний орган місцевого самоврядування неналежно виконує свої повноваження, у зв`язку із чим у прокурора виникають обґрунтовані підстави для захисту інтересів значної кількості громадян - членів територіальної громади та звернення до суду з таким позовом, що відповідає нормам національного законодавства та практиці Європейського суду з прав людини (п. 6.43).
З огляду на встановлені обставини, суд доходить висновку про обґрунтованість заяви Запорізької міської ради, у зв`язку з чим така заява підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 3, 12, 13, 19, 23, 76-83, 89, 141, 247, 258-259, 263-265, 274, 279 ЦПК України, суд
УХВАЛИВ:
Заяву Запорізької міської ради, заінтересована особа Четверта Запорізька державна нотаріальна контора про визнання спадщини відумерлою - задовольнити.
Визнати спадщину, яка складається з квартири АДРЕСА_2 , загальна площа 48,18 м.кв., житлова площа 35,15 м.кв., що належала ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 , відумерлою та передати її у власність Запорізької міської територіальної громади в особі Запорізької міської ради.
Рішення може бути оскаржено до Запорізького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня його проголошення, а особами які брали участь у справі, але не були присутніми у судовому засіданні під час його проголошення, в той же строк з дня отримання копії рішення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено 19.05.2026 року.
Суддя Ю.В.Геєць