Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №333/680/26
Провадження №2/333/2126/26
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 травня 2026 року м. Запоріжжя
Комунарський районний суд м. Запоріжжя у складі:
головуючого судді Кругліковій А.В.,
при секретарі судового засідання Єрмоленко А.В.,
представника позивача Воротинської І.А.
відповідача ОСОБА_1 ,
розглянувши в судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу
за позовом: Концерну «Міські теплові мережі», код ЄДРПОУ: 32121458, місцезнаходження: вул. Героїв полку «Азов», буд.137, м. Запоріжжя, 69091
до відповідача: ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1
про стягнення заборгованості за послугу з постачання теплової енергії,
ВСТАНОВИВ:
Концерн «Міські теплові мережі» звернувся до Комунарського районного суду м. Запоріжжя з позовом до ОСОБА_1 про стягнення заборгованості за надані послуги з постачання теплової енергії в розмірі 3 714,78 грн, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог. Обґрунтовуючи заявлені вимоги, позивач вказує, що між ОСОБА_1 та Концерном «МТМ» станом на 01.11.2021 укладений типовий індивідуальний договір № 85014381 про надання послуги з постачання теплової енергії. Концерном «Міські теплові мережі» у період з 01.11.2021 по 30.04.2022 надано послуги з постачання теплової енергії умовно-постійної частини тарифу в нежитлове приміщення за адресою: АДРЕСА_2 , власником якого є відповідач, на загальну суму 3 714,78 гривень, з урахуванням заяви про зменшення розміру позовних вимог. Концерн «МТМ» по відношенню до відповідача, як споживача послуг являється виконавцем послуг з постачання теплової енергії. Позивач просить стягнути вказану заборгованість з відповідача, оскільки ОСОБА_1 відмовляється у добровільному порядку сплачувати заборгованість.
В судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала, з урахуванням заяви про зменшення позовних вимог, просила суд позов задовольнити в повному обсязі та стягнути з ОСОБА_1 заборгованість за надані послуги з постачання теплової енергії умовно-постійної частини тарифу в розмірі 3 714,78 гривень.
Відповідач проти заявлених вимог заперечив повністю з підстав, викладених у відзиві на позовну заяву та пояснив, що борг не визнає повністю, оскільки послуга з постачання теплової енергії не отримується з 07 травня 2014 року, що підтверджується актом відключення та опломбування. Договір між сторонами не укладався. Концерном "Міські теплові мережі" направлено відповідачу лист "Про укладання договору від 20.01.2022 р. № 15/06-01, який не розглянуто відповідачем. 30.08.2021 р. відповідач подав лист про від`єднання окремого приміщення (окремо розташований об`єкт за адресою АДРЕСА_2 ) від мереж теплопостачання та внесення відповідних змін до договору № 501438 від 01.09.2006 р. на ім`я директора зі збуту Концерну «Міські теплові мережі». 05.10. 2021 відповідач отримав Лист № 68/к від ЗМР Департамент у справах ЖКХ "Про розгляд заяви щодо відключення ЦО (центрального опалення) та додаток: копія Протоколу Комісії № 9 від 15.09.2021 р. Відповідача було повідомлене, що його заява була задоволена та оформлена відповідно п.2 Протоколу №9 від 15.09.2021 р., тобто до початку опалювального сезону 2021-2022 років, з рекомендацією організувати індивідуальне або автономне опалення. Позивач, з метою отримання неправомірної вигоди, трактує 3 пункт Рішення виконавчого комітету Запорізької міської ради № 487/2 від 21.12.2025р. тільки на свою користь. Відключення було здійснене 29.04.2022р. за двома засувками (опломбованими 07.05.2014.р. № 10423272 Додаток 1) від місця врізки в магістральний трубопрод, знявши прилад обліку. При закритих та опломбуваних двух засувок на трубопроводі до приладу обліку теплової енергії неможливо отримати теплову енергію у вигляді гарячої води. З огляду на викладене, просив суд відмовити у задоволенні позову.
Розглянувши матеріали справи, дослідивши наявні в ній докази, заслухавши пояснення сторін, судом встановлені наступні обставини та визначені відповідно до них правовідносини.
Матеріали справи свідчать, що ОСОБА_1 на праві власності належить окремо розташована будівля за адресою АДРЕСА_2 .
Згідно з ч. 4 ст. 319 Цивільного кодексу України, власність зобов`язує.
Правовідносини між Позивачем та Споживачем в сфері виробництва, транспортування та постачання теплової енергії регулюються Цивільним кодексом України, Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Законом України «Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання», Правилами надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України, від 21 серпня 2019 р. № 830, Положенням про Міністерство регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України, Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 22.11.2018 року № 315 про затвердження «Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг» та іншими нормативно-правовими актами України.
Частинами 1, 2 ст. 12 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.1.2017р. №2189-VIII унормовано, що надання житлово-комунальних послуг здійснюється виключно на договірних засадах.
Договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України або іншими уповноваженими законом державними органами відповідно до закону. Договори про надання комунальних послуг можуть затверджуватися окремо для різних моделей організації договірних відносин (індивідуальний договір, індивідуальний договір з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем, колективний договір) та для різних категорій споживачів (індивідуальний споживач (співвласник багатоквартирного будинку, власник будівлі, у тому числі власник індивідуального садибного житлового будинку), колективний споживач).
Статтею 7 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.1.2017р. №2189-VIII передбачено обов`язок Споживача укладати договори про надання житлово-комунальних послуг у порядку і у випадках, визначених Законом.
Як вбачається з матеріалів справи, з метою врегулювання договірних відносин на виконання вимог Закону України «Про житлово-комунальні послуги», Концерном «МТМ» направлено на адресу Відповідача для розгляду та підписання проект договору № 85014381 від 01 листопада 2021 року (докази направлення містяться в матеріалах цієї справи та даний факт не заперечувався відповідачем в ході розгляду цієї справи).
Згідно з ч.4 ст. 13 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.1.2017р. №2189-VIII, з пропозицією про укладання договору про надання комунальних послуг або про внесення змін до нього (крім індивідуальних договорів, укладених відповідно до частини п`ятої цієї статті) може звернутися будь-яка сторона, надавши письмово другій стороні проект відповідного договору (змін до нього), складений згідно з типовим договором.
Якщо споживач (інша особа, яка відповідно до договору або закону укладає такий договір в інтересах споживача), який отримав проект договору (змін до нього) від виконавця комунальної послуги, не повідомив протягом 30 днів про свою відмову від укладання договору (внесення змін) та не надав своїх заперечень або протоколу розбіжностей до нього, а вчинив дії, які засвідчують його волю до отримання (продовження отримання) відповідної комунальної послуги від цього виконавця (у тому числі здійснив оплату наданих послуг), договір (зміни до нього) вважається укладеним у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, якщо інше не передбачено цим Законом.
Як встановлено судом та не заперечувалось відповідачем в ході розгляду цієї справи, ОСОБА_1 у визначений законодавством строк не повідомив Позивача про свою відмову від укладання договору, в тому числі не надав своїх заперечень або ж протоколу розбіжностей до проекту договору № 85014381 від 01 листопада 2021 року.
За таких обставин, у відповідності до норм Закону України «Про житлово-комунальні послуги» від 09.1.2017р. №2189-VIII, договір від 01.11.2021 року № 85014381 є укладеним між сторонами у редакції, запропонованій виконавцем комунальної послуги, тобто Концерном «МТМ».
Відповідно до ч. 2 ст. 631 Цивільного кодексу України, договір набирає чинності з моменту його укладення, якщо інше не визначено законом або договором.
З огляду на викладене, судом визнаються необґрунтованими доводи відповідача про відсутність між сторонами будь-яких договірних відносин щодо постачання тепла у нежитлове приміщення АДРЕСА_2 .
Процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків (далі - споживачі) від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України «Про житлово-комунальні послуги» регламентовано Порядком відключення споживачів від мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року № 169 (далі за текстом Порядок).
Так, Розділом 2 вказаного Порядку встановлено, що рішення щодо відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, від ЦО та/або ГВП приймається органом місцевого самоврядування відповідно до законодавства за письмовою заявою власника (співвласників) такої будівлі, в тому числі житлового будинку, з урахуванням рішення Комісії (п. 1).
Рішення власника (співвласників) будівлі, в тому числі житлового будинку, про відключення від ЦО та/або ГВП приймається відповідно до вимог Цивільного кодексу України, законів України «Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку» та «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку» (п. 2).
Власник (співвласники) будівлі, в тому числі житлового будинку, подає (подають) до органу місцевого самоврядування заяву про відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП, яка складається в довільній формі, із зазначенням причини відключення, а також інформацію про намір влаштування в будівлі систем індивідуального чи автономного теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) (п.3).
Орган місцевого самоврядування відповідно до законодавства розглядає подані документи за наявності затвердженої ним схеми теплопостачання відповідного населеного пункту (п. 4).
Заява про відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП передається на розгляд Комісії (п. 5).
Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП за участю заявника чи його уповноваженого представника (п. 6).
Комісія приймає рішення щодо відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП та надає пропозиції щодо типу системи індивідуального чи автономного теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання), яку можна встановити в будівлі після відключення.
Під час прийняття рішення Комісія враховує технічні можливості наявних мереж газопостачання, водопостачання та електропостачання населеного пункту чи окремого кварталу (мікрорайону) щодо забезпечення живлення запропонованої власником (співвласниками) будівлі системи, та за потреби надає пропозиції органу місцевого самоврядування щодо збільшення потужностей, а також заміни систем внутрішньоквартальних, магістральних мереж електро-, газо-, водо-, теплопостачання, потрібних для встановлення в будівлі системи індивідуального чи автономного теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) та пропозиції щодо фінансування таких заходів.
Комісія передає рішення до органу місцевого самоврядування протягом п`яти робочих днів із дня його прийняття. Копія рішення Комісії надається заявникові (п. 7).
Орган місцевого самоврядування на найближчому засіданні за участі заявника чи його уповноваженого представника приймає відповідно до законодавства рішення щодо відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, від ЦО та/або ГВП з урахуванням рекомендацій Комісії. Копія рішення органу місцевого самоврядування надається заявникові (п. 8).
Для відключення будівлі, в тому числі житлового будинку, власник (співвласники) забезпечує розроблення проєкту відключення будівлі від ЦО та/або ГВП, який має відповідати вимогам чинних державних будівельних норм та правил, і проєкту системи індивідуального чи автономного теплопостачання будівлі, який розробляється з урахуванням схеми теплопостачання населеного пункту та має відповідати вимогам чинних державних будівельних норм та правил (п .9).
Відключення будівлі від ЦО та/або ГВП здійснюється виконавцем відповідної комунальної послуги, або оператором зовнішніх інженерних мереж, якщо він не є виконавцем комунальної послуги, або залученим власником (співвласниками) суб`єктом господарювання, які у випадках, передбачених законодавством, мають ліцензію на провадження господарської діяльності з будівництва об`єктів, що за класом наслідків (відповідальності) належать до об`єктів із середніми та значними наслідками, з обов`язковим переліком робіт із монтажу внутрішніх інженерних мереж, систем, приладів і засобів вимірювання, в присутності виконавця відповідної комунальної послуги після отримання рішення органу місцевого самоврядування, що дозволяє відключення такої будівлі.
Відключення будівлі від ЦО та/або ГВП здійснюється лише в міжопалювальний період, але не пізніше ніж 01 вересня (п. 10).
Розділом 3 наведеного вище Порядку визначено порядок відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від ЦО та ГВП, а саме унормовано, що:
Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення (п.3).
Для відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення власник забезпечує розроблення проєкту відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, який виготовляється відповідно до державних будівельних норм і правил та має забезпечити ізоляцію транзитних стояків, а також, у разі потреби, перенесення транзитних стояків.
За потреби, власник забезпечує виготовлення проєкту встановлення системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні, виготовленого відповідно до державних будівельних норм і правил (п. 7).
Для виконання робіт із відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення повідомляє виконавця відповідної комунальної послуги та виконавців робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання та постачання гарячої води про своє рішення щодо відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП шляхом подання письмової заяви в довільній формі, у якій зазначається наявність підстави для такого рішення згідно із Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
До заяви додається копія витягу з протоколу засідання Комісії про розгляд питання щодо відокремлення (відключення) такої квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП, а також копія проєкту такого відокремлення (відключення) (п. 10).
Після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (додаток 3) - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб`єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.
Такий акт підписується присутніми під час відокремлення (відключення) власником квартири чи нежитлового приміщення і представником виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представником виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також іншим суб`єктом господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.
Після підписання акта виконавець відповідної комунальної послуги повідомляє власника про перегляд умов або розірвання договору про надання послуги. (п. 13).
Як встановлено судом, на підставі заяви ОСОБА_1 від 30.08.2021 про від`єднання окремо розташованого об`єкту за адресою АДРЕСА_2 від мереж теплопостачання, 15.09.2021 постійно діючою комісією для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води на території міста Запоріжжя прийнято рішення, оформлене протоколом № 9, яким надано дозвіл на відключення житлового будинку по АДРЕСА_2 від ЦО і централізованого ГВП та влаштування систем індивідуального чи автономного опалення та гарячого водопостачання.
На підставі наведеного вище рішення постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води на території міста Запоріжжя, оформленого протоколом від 15.09.2021 № 9, 29.04.2022 представниками Концерну «МТМ» було здійснено відключення опалення на об`єкті за адресою: по АДРЕСА_2 .
Таким чином, до встановленого факту відключення, яке було здійснено уповноваженими представниками Концерну «МТМ» 29.04.2022, між сторонами справи існували договірні правовідносини за договором від 01 листопада 2021 року № 85014381 з власником (користувачем) будівлі про надання послуги з постачання теплової енергії.
Вказаний вище договір жодною із сторін не оскажувався та не визнавався недійсним в судовому порядку. Доказів протилежного матеріали цієї справи не містять.
За таких обставин, договір є обов`язковим для виконання сторонами у відповідності до положень ст. 629 Цивільного кодексу України,
Пунктом 1 Договору від 01.11.2021 № 85014381 визначено, що Виконавець зобов`язується надавати Споживачеві послугу з постачання теплової енергії для потреб опалення відповідної якості та в обсязі відповідно до теплового навантаження, а Споживач зобов`язався своєчасно та в повному обсязі оплачувати надану послугу в строки і на умовах, що визначені цим договором.
Відповідно до пункту 10 договору, обсяг спожитої у будівлі послуги визначається як обсяг теплової енергії, спожитої в будівлі за показаннями засобів вимірювальної техніки вузла (вузлів) комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 року № 315.
Згідно з пункту 21 договору, розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць.
Пунктом 23 договору визначено, що споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
Факт надання послуг підтверджується Рішенням виконавчого комітету про початок та закінчення опалювального сезону 2021-2022 рр., який наявний в загальному доступі мережі Інтернет та Рішенням Запорізького виконавчого комітету «Про затвердження питомих погодинних норм витрати теплоти на опалення та теплове навантаження на потреби опалення для кожної окремо розташованої будівлі м. Запоріжжя для Концерну «Міські теплові мережі» від 27.08.2021 р. № 273, яке наявне в матеріалах справи.
Згідно з ст. 526 ЦК України, зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог Цивільного Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Одностороння відмова від виконання зобов`язання не допускається крім випадків, передбачених законом (ч. 1 ст. 525 ЦК України).
Частиною 1 ст. 530 ЦК України визначено, якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Статтею 19 Закону України "Про теплопостачання" унормовано, що споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію.
З матеріалів справи встановлено, що 07.05.2014 комісією у складі представників Концерну «Міські теплові мережі» за участі споживача ОСОБА_1 виконано відключення опалення та опломбування засувки на подавальному трубопроводі, пломба № 10423272 за адресою: АДРЕСА_2 , про що складено акт відключення та опломбування опалення.
Отже, враховуючи, що з 07.05.2014 до моменту відключення будівлі згідно рішення МВК засувки на межі балансової належності було перекрито та опломбовано, споживачу ОСОБА_1 було проведено перерахунок теплової енергії, а саме: знято нарахування умовно-змінної частини тарифу та залишено лише суму в розмірі 3 714,78 грн. за надану послугу з постачання теплової енергії умовно-постійної частини тарифу за період з листопада 2021 року по квітень 2022 року, тобто в період дії договірних відносин між сторонами.
Вбачається, що відповідач оплату наданих послуг в строк, визначений у договорі не здійснив, чим порушив умови договору. Доказів протилежного матеріали справи не містять та відповідачем не надано.
У зв`язку з чим, за відповідачем обліковується заборгованість в сумі 3 714,78 грн за період з 01.11.2021 по 30.04.2022.
Відповідно до статті 81 ЦПК України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи. Доказування не може ґрунтуватися на припущеннях.
Факт наявності наведеної вище заборгованості підтверджується матеріалами цієї справи й не спростований відповідачем в ході її розгляду.
Оскільки відповідач не надав суду доказів оплати вартості теплової енергії умовно-постійної частини тарифу за наведений вище період, вимоги позивача про стягнення з відповідача наведеної вище суми боргу визнаються судом доведеними та такими, що підлягають задоволенню.
Відповідно до п. 1 ч. 2 ст. 141 ЦПК України, судовий збір в сумі 2 662, 40 грн. покладається судом на відповідача.
Керуючись ст.ст. 141, 258, 259, 263-265, 268, 273-274, 279 ЦПК України суд,
УХВАЛИВ:
Позов задовольнити.
Стягнути з ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 ) на користь Концерну «Міські теплові мережі» (код ЄДРПОУ: 32121458, місцезнаходження: вул. Героїв полку «Азов», буд.137, м. Запоріжжя, 69091) 3 714 (три тисячі сімсот чотирнадцять) грн. 78 коп. заборгованості за теплопостачання та 2 662 (дві тисячі шістсот шістдесят дві) грн. 40 коп. судового збору.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Запорізького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Якщо в судовому засіданні було проголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) судове рішення зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Повне рішення складено 18.05.2026.
Суддя Комунарського районного суду
м. Запоріжжя А.В. Круглікова