Рішення № 136630893, 19.05.2026, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
19.05.2026
Номер справи
300/9173/24
Номер документу
136630893
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"19" травня 2026 р. справа № 300/9173/24

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Остап?юка С.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов`язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

04.12.2024 ОСОБА_1 (далі позивач) звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі відповідач) про визнання протиправною бездіяльність щодо порушення Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 за № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році» щодо обмеження індексації пенсії на 564, 56 гривень з 01.03.2024 та зобов`язання, керуючись Постановою Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 за № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верст населення у 2024 році» скасувати обмеження індексації пенсії на 564, 56 гривень з 01.03.2024 та виплатити всю накопичену заборгованість з 01.03.2024 в термін до 30 грудня 2024 року.

01.04.2024 ухвалою суду відкрито провадження за вказаним позовом, а справу призначено до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні).

Позивач заявлені позовні вимоги щодо предмету позову обґрунтовує тим, що перебуває на обліку у відповідача та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Відповідач на виконання Постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 за № 185 провів з 01.03.2024 індексацію його пенсії, внаслідок якої розмір пенсії повинен був бути збільшений на коефіцієнт 1,0796. Позивач дізнався, що розмір його пенсії за віком з 01.03.2023 становив 12 544, 55 гривень, а з 01.03.2024 13 543,10 гривень. Тобто, індексація пенсії з 01.03.2024 становила 998, 55 гривень, а тому не може бути обмежена на 564, 56 гривень, так як згідно з Постановою №185 сума індексації не перевищує 1 500 гривень. Вважає протиправними дії відповідача щодо обмеження індексації пенсії на 564, 56 гривень з 01.03.2024, у зв`язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Відповідач направив суду відзив на позовну заяву із запереченнями щодо наведених позивачем обставин та правових підстав позову, з якими відповідач не погодився, із посиланням на відповідні норми права та твердження. Просив в задоволенні позову відмовити з тих підстав, що після проведення перерахунку пенсії позивача з 01.03.2023 розмір його пенсії збільшився на 2 064, 56 гривень, тому застосовано обмеження в розмірі 564, 56 гривень, передбачене Постановою Кабінету Міністрів України за № 168. Таким чином, розмір пенсії позивача з 01.03.2023 становив 13 110, 21 гривень, а саме: розмір пенсії за віком 12 544, 55 гривень; доплата за понаднормативний стаж 606, 97 гривень; пенсія за особливі заслуги перед Україною 523, 25 гривень; обмеження індексації - 564, 56 гривень. З 01.03.2024 розмір пенсії позивача становив 14 253, 48 гривень, а саме: розмір пенсії за віком 13 543, 10 гривень; доплата за понаднормативний стаж 684, 69 гривень; пенсія за особливі заслуги перед Україною 590, 25 гривень; обмеження індексації з 01.03.2023 - 564, 56 гривень.

Суд, розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в порядку статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України справу без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), дослідивши докази і письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, встановив наступне.

ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Харківській області та отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

На заяву позивача від 18.08.2024, відповідач листом від 02.10.2024 за № 28499-28965/Т-03/8-2000/24 повідомив про те, що з 01.03.2023 середній заробіток за три попередні роки складає 7 405, 02 гривень (7 405, 02 = 3 764, 40 х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197, де 3 764, 40 гривень середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчислена як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки, 1,17 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2019, 1,11 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.05.2020, 1,11 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2021, 1,14 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2022, 1,197 коефіцієнт збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, з 01.03.2023).

Середньомісячний заробіток з 01.03.2023 для обчислення пенсії позивача складає 23 195 гривень (3,13233 х 7 405, 03).

Пунктом 10 Постанови № 168 передбачено, що розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.

Оскільки після проведення перерахунку з 01.03.2023 розмір пенсії позивача збільшився на 2 064, 56 гривень, тому застосовано обмеження в розмірі 564, 56 гривень передбачене пунктом 10 Постанови №168.

Таким чином, розмір пенсії позивача з 01.03.2023 становив: розмір пенсії за віком (ст.27) (23 195 х 0,54083) 12 544, 55 гривень; доплата за понаднормативний стаж (за 29 років) 606, 97 гривень; пенсія за особливі заслуги перед Україною (25% від 2093) 523, 25 гривень; обмеження індексації з 01.03.2023 564, 56 гривень; загальний розмір пенсії 13 110, 21 гривень.

Відповідно до пункту 1 Постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 № 185 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» установлено, що з 1 березня 2024 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 року № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) з Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, у розмірі 1,0796.

Таким чином, з 01.03.2024 середній заробіток за три попередні роки складає 7 994, 47 гривень.

Враховуючи вищезазначене, середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з 01.03.2024 становить 25 041, 32 гривень. (7 994, 47 х 3,13233). Розмір пенсії позивача з 01.03.2024 становив: розмір пенсії за віком (ст.27) (25041,32 х 0,54083) 13543,10 гривень; доплата за понаднормативний стаж (за 29 років) 684, 69 гривень; пенсія за особливі заслуги перед Україною (25% від 2361) 590,25 гривень; обмеження індексації з 01.03.2023 -564,56 гривень; загальний розмір пенсії 14 253, 48 гривень.

За матеріалами електронної пенсійної справи встановлено, що на виконання абзацу 5 пункту 4 статті 42 Закону позивача було проведено перерахунок пенсії з 01.04.2024 з урахуванням абзацу 5 пункту 4 статті 42 Закону, а саме, проведено перерахунок пенсії з додаванням стажу, набутого після призначення/перерахунку пенсії.

Страховий стаж після проведеного перерахунку становить 54 роки 3 місяці 20 днів, коефіцієнт стажу 0,54250 (страховий стаж враховано по лютий 2021 року).

Враховуючи вищезазначене, розмір пенсії позивача з 01.04.2024 складає: розмір пенсії за віком (ст.27) (25 041, 32 х 0,54083) 13584,92 гривень; доплата за понаднормативний стаж (за 29 років) 684,69 гривень; пенсія за особливі заслуги перед Україною (25% від 2361) 590,25 гривень; обмеження індексації з 01.03.2023 -564,56 гривень; загальний розмір пенсії 14 295, 30 гривень.

Надаючи оцінку даним правовідносинам, розглядаючи зміст заявлених позовних вимог, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 8 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2023 рік» Кабінет Міністрів України, постановою від 24.02.2023 № 168 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» установити, що з 1 березня 2023 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197 (пункту 1).

Пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 № 168 установлено, що у разі коли розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктами 1-7 цієї постанови, не може перевищувати 1 500 гривень.

Відповідно до пункту 6 розділу «Прикінцеві положення» Закону України «Про Державний бюджет України на 2024 рік» Кабінет Міністрів України, постановою «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 № 185 установив, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 «Питання проведення індексації пенсій у 2019 році», проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.

Пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 № 185 установлено, що у разі, коли розмір підвищення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не досягає 100 гривень, встановлюється щомісячна доплата до пенсії в сумі, що не вистачає до зазначеного розміру, яка враховується під час подальших перерахунків пенсії; розмір збільшення в результаті перерахунку пенсії, передбаченого пунктом 1 та підпунктами 1-7 пункту 2 цієї постанови, не може перевищувати 1500 гривень.

Аналіз вказаних норм свідчить про те, що обмеження верхньої межі індексації здійснюється для того, щоб збалансувати потреби та захистити якомога більшу кількість громадян через інструмент індексації, передусім тих громадян, пенсії яких є дуже низькими, і з іншого боку, щоб збалансувати фінансовий ресурс для проведення індексації для широких категорій осіб та утримати зростання нерівності між розміром пенсії громадян, а також з урахуванням того, що в умовах дії воєнного стану видатки в першу чергу спрямовуються на національну безпеку і оборону та на здійснення заходів правового режиму воєнного стану.

При цьому, як положеннями статті 42 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» Уряду надано право визначати розмір, умови та порядок здійснення індексації пенсій.

Отже, положеннями постанов Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 № 168, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 № 185 визначено верхню межу розміру індексації пенсії у граничному розмірі 1 500 гривень, яку не може перевищувати сума індексації (підвищення).

Тобто, це означає, що якщо сума індексації пенсії в результаті проведеного перерахунку перевищує 1 500 гривень доплата до пенсії встановлюється у межах граничної суми в розмірі 1 500 гривень.

Такі висновки суду відповідають правовій позиції Верховного Суду у постановах від 27.01.2025 у справі №160/2039/24, від 24.02.2025 у справі № 300/2424/24, від 28.10.2025 у справі № 340/5087/24.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд зазначає, що частиною 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

В обґрунтування заперечень проти позову відповідач стверджує, що на виконання вказаних постанов з 01.03.2023 провів перерахунок пенсії позивача, внаслідок чого її розмір збільшився на 2 064, 56 гривень, тому відповідач застосував обмеження індексації до 1 500 гривень на суму 564, 56 гривень. На таку ж суму відповідач зменшив розмір пенсії позивача з 01.03.2024.

Однак, в супереч вимогам частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України відповідач не надав суду доказів щодо збільшення з 01.03.2023 розміру пенсії позивача на 2 064, 56 гривень у зв`язку з чим відповідач зменшив нараховану індексацію пенсії позивача на 564, 56 гривень. Також, відповідач не спростував зменшення індексації пенсії позивача з 01.03.2024 на суму 564, 56 гривень.

Відтак, відповідач не довів суду збільшення розміру пенсії позивача на 2 064, 56 гривень з 01.03.2023, а також не довів перевищення граничного розміру індексації пенсії більше ніж на 1 500 гривень як доплати до пенсії, з 01.03.2023 та з 01.03.2024, що унеможливлює встановити чи відповідач застосував обмеження пенсії максимальним розміром чи обмеження індексації пенсії як доплати сумою 564, 56 гривень, внаслідок перерахунку.

Як наслідок, суд позбавлено можливості встановити правомірність проведення індексації пенсії позивача відповідно до постанов Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році» від 24.02.2023 № 168, «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 № 185 та встановити застосоване обмеження пенсії позивача за оспорюваний період.

У зв`язку з цим, суд вважає протиправними дії відповідача щодо обмеження пенсії позивача сумою 564, 56 гривень з 01.03.2024, а тому є підстави для скасування обмеження пенсії позивача сумою 564, 56 гривень з 01.03.2024.

Таким чином, вирішуючи заявлені позивачем позовні вимоги зобов`язального характеру, застосовуючи механізм захисту порушеного права та його ефективного відновлення, керуючись повноваженнями наданими частиною 2 статті 9, статтею 245 Кодексу адміністративного судочинства України, та з метою подальшого недопущення порушених прав позивача, суд приходить до висновку про необхідність зобов`язати відповідача скасувати обмеження пенсії позивача сумою 564, 56 гривень та на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 № 185 провести з 01.03.2024 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум та висновків суду, що гранична межа індексації як доплати до пенсії становить 1500 гривень.

При цьому, суд зазначає, що при вирішенні спору має бути забезпечений ефективний спосіб захисту порушеного права із дотриманням принципу пропорційності та рівності учасників правовідносин. У зв`язку з цим позов не підлягає задоволенню у заявлений позивачем спосіб, однак підлягає задоволенню у спосіб, визначений судом як належний та ефективний.

За таких обставин, заявлені позивачем позовні вимоги підлягають задоволення у визначений судом спосіб, а тому позов підлягають задоволенню частково.

Решта доводів учасників справи, викладених у заявах по суті, на спірні правовідносини не впливають та висновків суду по суті спору не змінюють. Тому за наведених вище підстав, якими суд обґрунтував своє рішення, суд не убачає необхідності давати докладну відповідь на інші аргументи, зазначені сторонами, оскільки вони не є визначальними для прийняття рішення у цій справі.

Частина 1 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України передбачає, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору (частина 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України).

Таким чином, враховуючи, що заявлені позовні вимоги підлягають до задоволення частково, позивач, згідно з квитанцією № 0.0.4043525025.1 від 03.12.2024 підтвердив сплату судового збору на суму 1 211, 20 гривень за подання даного адміністративного позову, суд робить висновок про стягнення на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідач частину сплаченого судового збору в розмірі 700 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області щодо обмеження з 01.03.2024 пенсії ОСОБА_1 сумою 564, 56 гривень.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області (індекс 61022, майдан Свободи, Держпром, під`їзд 3, місто Харків, код ЄДРПОУ 14099344) скасувати обмеження пенсії ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) сумою 564, 56 гривень та на виконання постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році» від 23.02.2024 № 185 провести з 01.03.2024 перерахунок та виплату пенсії без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум.

Стягнути на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 ) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (індекс 61022, майдан Свободи, Держпром, під`їзд 3, місто Харків, код ЄДРПОУ 14099344) частину судового збору в розмірі 700 (сімсот) гривень.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку. Відповідно до статтей 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Суддя Остап`юк С.В.