Рішення № 136629745, 18.05.2026, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2026
Номер справи
160/13009/25
Номер документу
136629745
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2026 рокуСправа №160/13009/25 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Захарчук-Борисенко Н. В.

розглянувши у письмовому провадженні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Державної служби геології та надр України до Приватного акціонерного товариства «Оріль-Лідер» про зупинення дії спеціального дозволу,-

УСТАНОВИВ:

06 травня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла вказана позовна заява, в якій позивач просить:

- зупинити дію спеціального дозволу на користування надрами № 5359 від 13.11.2011 року, наданого Приватному акціонерному товариству «Оріль-лідер».

Позовна заява обґрунтована тим, що за результатами позапланової перевірки діяльності відповідача було виявлено порушення вимог законодавства у сфері надрокористування. На підставі акту перевірки було видано припис від 21.02.2025 р. №1/5359-Д про усунення виявлених порушень у встановлений строк. Оскільки відповідачем не було надано документів, що підтверджують повне усунення порушень позивач вважає, що наявні підстави для анулювання спеціального дозволу на користування надрами №5359 від 13.01.2011 р.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 08.05.2025 р. прийнято до розгляду та відкрито провадження в цій адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи у письмовому провадженні в порядку статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України.

23 травня 2025 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, в якій зазначено, що ПрАТ «Оріль-Лідер» особисто звернулась до Державної служби геології та надр України із заявою від 29.01.2025 р. №80 «Про організацію та проведення перевірки» - з метою проведення позапланової перевірки виконання припису від 12.11.2020 р. №46/5359-Д щодо дотримання вимог законодавства під час здійснення господарської діяльності за спеціальним дозволом на користування надрами №5359 від 13.01.2011 р., виданого ПрАТ «Оріль-Лідер». За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб?єктом господарювання вимог у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр - було складено Акт від 21.02.2025 р. №1/5359-Д. Приписом від 21.02.2025 р. №1/5359-Д зобов?язано надрокористувач у строк до 21.03.2025 р. усунути вказане порушення у сфері надрокористування. Листом від 11.03.2025 р. №163 ПрАТ «Оріль-Лідер» направив інформацію щодо виконання даного припису та поноволення дозволу на користування надрами. Факт дійсного виконання припису №1/5359-Д від 21.02.2025. визнає і сам позивач у своїй позовній заяві та за результатами розгляду заяви ПрАТ «Оріль-Лідер» на поновлення дії спеціального дозволу на користування надрами Південного міжрегіонального відділу від 25.02.2025 р. №2-14/03 - надрокористувачем було надано такі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень у сфері надрокористування згідно попередніх приписів від 14.04.2016 р. №45 та від 12.11.2020 р. №46/535-Д, та_дозвіл на користування надрами був поновлений для ПрАТ «Оріль-Лідер» 27.02.2025 р. (факт чинності дозволу стверджується інформацією з офіційного геологічного порталу). Зазначають, що позивач фактично провівши перевірку ініційовану відповідачем у лютому 2025 року, поновив дію дозволу на користування надрами. Факт виконання припису від 21.02.2025 р. з боку відповідача та поновлення дії дозволу на спеціальне користування надрами позивачем 27.02.2025 р., давало відповідачу впевненість у правовій визначеності в частині правомірності користування надрами та погодження відповідних вимог з боку позивача. Тому подання позову вважають фактом суперечливої поведінки Державної служби гелогії та надр України по відношенню до ПрАТ «Оріль-Лідер».

04 червня 2025 року від відповідача надійшло клопотання про витребування додаткових документів у відповідача.

05 червня 2025 року від позивача надійшло клопотання, в якому вони зазначили, що відповідно до подання на поновлення дії спеціального дозволу на користування надрами Південного міжрегіонального відділу від 25.02.2025 р. №2-14/03 - ПРАТ «ОРІЛЬ-ЛІДЕР» було надано матеріали, які підтверджують факт усунення порушень у сфері надрокористування згідно попередніх приписів від 14.04.2016 р. №45 та від 12.11.2020 р. №46/535-Д. Відповідно до Протоколу Робочої групи з питань надрокористування від 27.02.2025 №2025-09 - було поновлено дію спеціального дозволу на користування надрами від 13.01.2011 р. №5359. Однак, після проведеної перевірки, ПрАТ «Оріль-Лідер» було видано припис від 21.02.2025 р. №1/5359-Д у зв??язку із наявними порушеннями у сфері надрокористування, що і стали підставою для звернення до суду. Відповідно до чч. 1, 2 ст. 10-1 Закону України «Про доступ до публічної інформації», Державна служба геології та надр України публікує протоколи засідання Робочої групи та накази Державної служби геології та надр України на своєму офіційному сайті.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09.06.2025 р. задоволено клопотання представника Приватного акціонерного товариства «Оріль-Лідер» про витребування доказів по справі №160/13009/25. Витребувано Державної служби геології та надр України: копію Наказу Державної служби геології та надр України про поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами від 27.05.2025 р. щодо поновлення дозволу на користування надрами для ПРАТ «Оріль-Лідер»; копію протоколу № 2025-09 Робочої групи з надрокористування від 27.02.2025 р. в частині поновлення дії спеціальних дозволів на користування надрами для ПрАТ «Оріль-Лідер».

18 червня 2025 року від відповідача надійшли додаткові пояснення, в яких зазначено, що у 2019 році в ПрАТ «Оріль-Лідер» не була проведена планова перевірка Держгеонадрами. Держгеонадра винесла припис №35/5359-Д від 10.06.2019 р., в якому зазначено низку порушень. Отримавши припис, листом від 20.06.2019 р. №21/01/362 ПрАТ «Оріль-Лідер» повторно повідомило Державну службу геології та надр України про неможливість планового заходу (контролю). Листом від 01.07.2019 р. №10/01/387 ПрАТ «Оріль-Лідер» повідомило Державну службу геології та надр України про відсутність підстав для винесення припису №35/5359-Д від 10.06.2019 р. Припис від 10.06.2019 р. №35/5359-Д був оскаржений у судовому порядку і 06.03.2020 р. рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду у справі №160/12693/19 припис був визнаний протиправним і скасований, а Постановою Третього апеляційного адміністративного суду від 28.05.2020 р. рішення залишено в силі. Зазначає, що позивач просить зупинити дію спеціального дозволу на користування надрами №5359 від 13.11.2011 р. Проте, спеціальний дозвіл на користування надрами ПрАТ «Оріль-Лідер» №5359 датований не листопадом, а січнем 2011 р.

19 червня 2025 року від відповідача надійшли додаткові пояснення, які за своїм змістом є аналогічними тим, що були подані до суду 18.06.2025 р.

25 червня 2025 року від позивача надійшла заява, яка за своїм змістом є аналогічна, що була подана до суду 05.06.2025 р.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору, суд зазначає таке.

Приватному акціонерному товариству «Оріль-Лідер» надано спеціальний дозвіл на користування надрами №5359 від 13.01.2011 р., з метою видобування питних підземних вод для господарсько-питних та технологічних потреб підприємства терміном дії на 20 років.

ПрАТ «Оріль-лідер» звернулась до Державної служби геології та надр України із заявою від 29.01.2025 р. №80 (вх. Держгеонадр від 30.01.2025 р.№2083-3А/1-25) «Про організацію та проведення перевірки» з метою проведення позапланової перевірки виконання припису від 12.11.2020 р. №46/5359-Д щодо дотримання вимог законодавства під час здійснення господарської діяльності за спеціальним дозволом на користування надрами №5359 від 13.01.2011 р., виданого ПрАТ «Оріль-лідер».

Державною службою геології та надр України відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» було направлено лист до Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 31.01.2025 р. №380/02-1/2-25 для прийняття рішення про проведення позапланової перевірки діяльності ПрАТ «Оріль-лідер» (код ЄДРПОУ 24426809) (спеціальний дозвіл на користування надрами №5359 від 13.11.2011 р.).

Міністерство захисту довкілля та природних ресурсів України листом від 18.02.2025 р. №25/4-15.1/2296-25 повідомило про опрацювання листа Державної служби геології та надр України від 31.01.2025 р. №380/02-1/2-25 та надсилання на виконання відповідного наказу Міндовкілля від 17.02.2025 р. №319 «Про проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю).»

Згідно наказу Державної служби геології та надр України від 18.02.2025 р. №58 «Про проведення позапланової перевірки» - Департаменту державного геологічного контролю було доручено у період з 20.02.2025 р. по 21.02.2025 р. провести позапланову перевірку діяльності ПрАТ «Оріль-Лідер», відповідно до спеціального дозволу на користування надрами №5359 від 13.01.2011 р. на предмет дотримання суб?єктом госпорадарювання вимов законодавства у сфері гологічного вивчання раціонального використання надр (видобування підземних вод, лікувальних грязей, ропи та розсолів), а саме - пунктів 9.1, 9.3 та 9.4 Переліку питань щодо проведення заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб?єктом господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення раціонального використання надр ( видобування підземних вод, лікувальних грязей, ропи та розсолів), визначеного згідно з додатком 2 до уніфікованої форми Акту, що складається за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб?єктом господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 26.06.2019 р. №229, зареєстрованого в Мін?юсті 25.07.2019 р. за №818/33789, (у редакції наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 08.05.2023 p. №303)

За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб?єктом господарювання вимог у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр було складено Акт від 21.02.2025 р. №1/5359-Д.

Після проведеної позапланової перевірки ПрАТ «Оріль-Лідер», спеціальний дозвіл на користуваня надрами №5359 від 31.01.2011 р., було виявлено наступні порушення:

- ПрАТ «Оріль-Лідер» після зупинення дії спеціального дозволу на користування надрами №5359 від 13.01.2011 р. (наказ Держгеонадр від 16.11.2016 р. №429) з 16.11.2016 р. по 21.02.2025 р. здійснює видобування питних підземних вод з свердловин №1,2,3,4,5,6,7 Єлизаветівської ділянки Єлизаветівського родовища (порушення: абзацу третього статті 56 Кодексу України про надра основними вимогами в галузі охорони надр є, зокрема, додержання встановленого законодавством порядку надання надр у користування і недопущення самовільного користування надрами; пункт 4 частини першої статті 57 Кодексу України про надра - право користування надрами може бути тимчасово заборонено (зупинено) виключно з таких підстав, зокрема, видобування корисних копалин за відсутності у надрокористувача документів, що посвідчують у встановленому законодавством порядку право власності або право користування земельною ділянкою для потреб, пов?язаних з користуванням надрами, у тому числі шляхом встановлення земельного сервітуту, акта про надання гірничого відводу (для гірничих об?єктів, розробка родовищ корисних копалин на яких здійснюється підземним способом), висновку з оцінки впливу на довкілля, наявність якого передбачена законом, що встановлено за результатами проведення заходів державного нагляду (контролю) центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр; абзац дев?ятий частини сьомої статті 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» - дія документа дозвільного характеру, відкликаного за ініціативою суб?єкта господарювання, припиняється з дня доведення дозвільним органом до відома суб?єкта господарювання прийнятого рішення;

- не надані документи, що підтверджують право користування земельними ділянками пов?язаними із Єлизаветівської ділянки Єлизаветівського родовища (порушення: частина друга статті 18 Кодексу України про надра - земельні ділянки для користування надрами, крім випадків, передбачених статтею 23 цього Кодексу, надаються користувачам надр після одержання ними спеціальних дозволів на користування надрами чи гірничих відводів; абзац п?ятий частини другої статті 16 Закону України «Про питну воду», підприємство питного водопостачання провадить свою діяльність на підставі таких документів, зокрема, технічного проекту на розміщення водопровідних мереж, споруд та устаткування, погодженого і затвердженого в установленому порядку;

- не наданий висновок з оцінки впливу на довкілля з планованої діяльності «Видобуток питних підземних вод свердловин №1-7 Єлизаветівської ділянки Єлизаветівського родовища питних підземних вод (порушення: пункту 13 частини третьої статті 3 Закону України «Про оцінку впливу на довкілля»: друга категорія видів планованої діяльності та об?єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля, включає, зокрема, господарську діяльність, що призводить до скидання забруднюючих речовин у водні об?єкти, та забір води з водних об?єктів за умови, що водозабір підземних вод перевищує 300 кубічних метрів на добу);

- не надані погодження проекту встановлення меж зон санітарної охорони ділянки Єлизаветівська Єлизаветівського родовища питних підземних вод (св. 1-7) 3 державними органами земельних ресурсів, санітарно-епідемологічного нагляду, охорони навколишнього природнього середовища, водного господарства та геології (порушення: частина друга статті 93 Водного кодексу України: межі зон санітарної охорони водних об?єктів встановлюються місцевими радами на їх території за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері розвитку водного господарства, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, обласними, Київською, Севастопольською міськими державними адміністраціями, органом виконавчої влади Автономної Республіки Крим з питань охорони навколишнього природного середовища);

- свердловини №1,2,5,6,7 Єлизаветівської ділянки Єлизаветівського родовища не обладнані п?єзометричними трубками та пробовідбірними кранами для проведення систематичних режимних спостережень за станом водозаборів (статичним і динамічним рівнями в експлуатаційних, якістю води) (порушення: ДБН В.2.5-74:2013 водопостачання зовнішні мережі та споруди; ДСТУ-Н Б В.2.5-68:2012 Настанова з будівництва, монтажу та контролю якості трубопроводів зовнішніх мереж водопостачання та каналізації;

- фактичні координати не відповідають географічним координатам за спеціальним дозволом на користування надрами №5359 від 13.01.2011 р. (порушення: стаття 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов?язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; здійснювати підготовку і розкриття звітів (консолідованих звітів) про платежі на користь держави та інформації про укладені договори (угоди) щодо користування надрами в обсязі та у порядку, встановлених Законом України "Про забезпечення прозорості у видобувних галузях; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції);

- не надані Журнали про облік видобутку підземних вод з 16.11.2016 р. по 21.02.2025 р., журнали режимних спостережень, копії паспортів лічильників води; акти встановлення лічильників, монтаж/демонтаж, повірку лічильників по кожній свердловині; накази, акти про опломбування лічильників, опломбування вузлів з?єднання лічильників з трубою; договори, акти виконаних робіт; матеріали повірки лічильників. (порушення: стаття 24 Кодексу України про надра, користувачі надр зобов?язані: використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано; забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр; забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища; приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві; здійснювати підготовку і розкриття звітів (консолідованих звітів) про платежі на користь держави та інформації про укладені договори (угоди) щодо користування надрами в обсязі та у порядку, встановлених Законом України "Про забезпечення прозорості у видобувних галузях; виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції).

Приписом від 21.02.2025 р. №1/5359-Д зобов?язався надрокористувач у строк до 21.03.2025 р. усунути вказане порушення у сфері надрокористування.

Згідно подання на поновлення дії спеціального дозволу на користування надрами Південного міжрегіонального відділу від 25.02.2025 р. №2-14/03 надрокористувачем було надано такі матеріали, які підтверджують факт усунення порушень у сфері надрокористування згідно попередніх приписів від 14.04.2016 р. №45 та від 12.11.2020 р. №46/535-Д, а саме:

- не проведена повторна державна експертиза (через кожні 5 років) та оцінка та оцінка запасів Єлизаветівського родовища питних підземних вод - усунуто. Протокол ДКЗ України від 18.12.2024 р. №5795;

- суб?єкт господарювання не допустив посадових осіб Держгеонадр до здійснення заходів державного нагляду контролю за умови дотримання порядку здійснення державного нагляду (контролю),встановленого законодавством, що є порушенням абзацу 2 статті 11 Закону України №877 - усунуто. ПрАТ «Оріль-лідер» 20.02.2025 р. допустив посадових осіб Держгеонадр до здійснення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо виконання вимог припису від 11.11.2020 р. «46/5359-Д»;

- суб?єкт господарювання не надав документи, зразки продукції, пояснення, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникли пд час державного нагляду (контролю), що є порушенням статті 11 Закону України №877 - усунуто ПрАТ «Оріль-лідер» надав всю інформацію, що виникла під час перевірки.

Однак, у зв?язку із неусунення порушень, Південним міжрегіональним відділом Департаменту державного геологічного контролю було підготовлено подання на зупинення дії (анулювання) спеціального дозволу на користування надрами №5359 від 13.01.2011 р., а саме:

- не виконано пункт 2 припису від 21.02.2025 р. №1/5359-Д (не надані документи, що підтверджують право користування земельними ділянками пов?язаними із користуванням надрами, де розташовано свердловини №1-7 Єлизаветівської ділянки Єлизаветівського родовища);

- не виконано пункт 4 припису від 21.02.2025 р. №1/5359-Д (не надані погодження проекту охорони ділянки Єлизаветівська Єлизаветівського родовища питних підземних вод (св. 1-7) з державними органами земельних ресурсів, санітарно-епідеміологічного нагляду, охорони навколишнього природно-го середовища, водного господарства та геології);

- не в повній мірі виконано пункт 7 припису від 21.02.2025 р. №1/5359-Д ( не надані копії паспортів лічильників води; акти встановлення лічильників, монтаж/демонтаж, повірку лічильників по кожній свердловині; накази, акти про опломбування лічильників, опломбування вузлів з?єднання лічильників з трубою; договори, акти виконаних робіт матеріали повірки лічильників.

Згідно з інформацією з офіційного геологічного порталу, 27.02.2025 р. дозвіл на користування надрами був поновлений ПрАТ «Оріль-Лідер».

Оскільки ПрАТ «Оріль-Лідер» не усунуло порушення законодавства в сфері надрокористування, позивач звернувся до суду із цим позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам суд зазначає таке.

Статтею 11 Кодексу України про надра передбачено, що державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр здійснюють Кабінет Міністрів України, центральний орган виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони навколишнього природного середовища, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони праці, органи влади Автономної Республіки Крим, місцеві органи виконавчої влади, інші державні органи та органи місцевого самоврядування відповідно до законодавства України.

Органи, що здійснюють державне управління у галузі геологічного вивчення, використання і охорони надр, зобов`язані надавати та публікувати інформацію про стан геологічного вивчення, використання і охорони надр в обсязі, необхідному для забезпечення прозорості у видобувних галузях, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Користувачами надр можуть бути підприємства, установи, організації, громадяни України, а також іноземці та особи без громадянства, іноземні юридичні особи.

Користувачами надр на умовах угод про розподіл продукції можуть бути громадяни України, іноземці, особи без громадянства, юридичні особи України або інших держав, об`єднання юридичних осіб, створені в Україні чи за межами України (інвестори), що відповідають вимогам законодавства України. Об`єднання юридичних осіб, що не є юридичною особою, може бути користувачем надр відповідно до угоди про розподіл продукції за умови, що учасники такого об`єднання несуть солідарну відповідальність за зобов`язаннями, передбаченими угодою про розподіл продукції (ст. 13 Кодексу України про надра).

Відповідно до частини 1 статті 61 Кодексу України про надра державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним використанням надр України здійснюється центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр та раціонального використання надр.

За визначенням пункту 1 Положення про Державну службу геології та надр України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2015 № 1174 (далі - Положення № 1174), Державна служба геології та надр України (Держгеонадра) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра захисту довкілля та природних ресурсів і який реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, є уповноваженим органом з питань реалізації угод про розподіл продукції.

Пунктом 2 Положення № 1174 встановлено, що Держгеонадра у своїй діяльності керується Конституцією та законами України, указами Президента України та постановами Верховної Ради України, прийнятими відповідно до Конституції та законів України, актами Кабінету Міністрів України, іншими актами законодавства.

Згідно з підпунктами 9-12 пункту 4 Положення № 1174 Держгеонадра відповідно до покладених на неї завдань:

- видає в установленому порядку спеціальні дозволи на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); зупиняє та анулює в установленому порядку дію спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), поновлює їх дію у разі зупинення; здійснює переоформлення спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами), внесення до них змін та видачу дублікатів, продовжує строк дії спеціальних дозволів на користування надрами (у тому числі на користування нафтогазоносними надрами); здійснює державний контроль за геологічним вивченням надр (державний геологічний контроль) та раціональним і ефективним їх використанням.

Частинами другою, третьою статті 24 Кодексу України про надра встановлено, що користувачі надр зобов`язані:

1) використовувати надра відповідно до цілей, для яких їх було надано;

2) забезпечувати повноту геологічного вивчення, раціональне, комплексне використання та охорону надр;

3) забезпечувати безпеку людей, майна та навколишнього природного середовища;

4) приводити земельні ділянки, порушені при користуванні надрами, в стан, придатний для подальшого їх використання у суспільному виробництві;

4-1) надавати та оприлюднювати інформацію про загальнодержавні та місцеві податки і збори, інші платежі, а також про виробничу (господарську) діяльність, необхідну для забезпечення прозорості у видобувних галузях, відповідно до порядку, затвердженого Кабінетом Міністрів України;

5) виконувати інші вимоги щодо користування надрами, встановлені законодавством України та угодою про розподіл продукції.

Права та обов`язки користувача надр виникають з моменту отримання спеціального дозволу на користування надрами, а в разі надання права користування надрами на умовах угод про розподіл продукції - з моменту набрання чинності такою угодою, якщо інше не передбачено цією угодою (частина 3 статті 24 Кодексу України про надра).

Як зазначено судом, згідно наказу Державної служби геології та надр України від 18.02.2025 р. №58 «Про проведення позапланової перевірки» - Департаменту державного геологічного контролю було доручено у період з 20.02.2025 р. по 21.02.2025 р. провести позапланову перевірку діяльності ПрАТ «Оріль-Лідер», відповідно до спеціального дозволу на користування надрами №5359 від 13.01.2011 р. на предмет дотримання суб?єктом госпорадарювання вимов законодавства у сфері гологічного вивчання раціонального використання надр (видобування підземних вод, лікувальних грязей, ропи та розсолів), а саме - пунктів 9.1, 9.3 та 9.4 Переліку питань щодо проведення заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб?єктом господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення раціонального використання надр ( видобування підземних вод, лікувальних грязей, ропи та розсолів), визначеного згідно з додатком 2 до уніфікованої форми Акту, що складається за результатами проведення планового (позапланового) заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб?єктом господарювання вимог законодавства у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, затвердженої наказом Міністерства екології та природних ресурсів України від 26.06.2019 р. №229, зареєстрованого в Мін?юсті 25.07.2019 р. за №818/33789, (у редакції наказу Міністерства захисту довкілля та природних ресурсів України від 08.05.2023 p. №303)

За результатами проведення позапланового заходу державного нагляду (контролю) щодо додержання суб?єктом господарювання вимог у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр було складено Акт від 21.02.2025 р. №1/5359-Д та приписом від 21.02.2025 р. №1/5359-Д зобов?язано надрокористувача у строк до 21.03.2025 р. усунути вказані порушення у сфері надрокористування.

Правовими положеннями ч. 8 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» припис - обов`язкова для виконання у визначені строки письмова вимога посадової особи органу державного нагляду (контролю) суб`єкту господарювання щодо усунення порушень вимог законодавства. Припис не передбачає застосування санкцій щодо суб`єкта господарювання. Припис видається та підписується посадовою особою органу державного нагляду (контролю), яка здійснювала перевірку.

У разі виконання в повному обсязі та у встановлений строк припису, розпорядження, рішення, іншого розпорядчого документа про усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу нагляду (контролю), фінансові та адміністративні санкції, заходи реагування до суб`єкта господарювання, його посадових осіб не застосовуються (ч. 11 ст. 7 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності»).

Статтею 11 Закону України «Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності» передбачено, що суб`єкт господарювання під час здійснення державного нагляду (контролю) зобов`язаний:

- допускати посадових осіб органу державного нагляду (контролю) до здійснення заходів державного нагляду (контролю) за умови дотримання ними порядку здійснення державного нагляду (контролю), передбаченого цим Законом;

- виконувати вимоги органу державного нагляду (контролю) щодо усунення виявлених порушень вимог законодавства;

- надавати документи, зразки продукції, пояснення в обсязі, який він вважає необхідним, довідки, відомості, матеріали з питань, що виникають під час державного нагляду (контролю), відповідно до закону;

- одержувати примірник акта та/або припису органу державного нагляду (контролю) за результатами здійсненого планового чи позапланового заходу.

Підпунктом 1, 3 Пункту 21 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, (далі по тексту - Порядок № 615) встановлено, що Дія дозволу може бути зупинена органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінекоенерго, Держпраці, МОЗ, Держекоінспекції, органів місцевого самоврядування, ДПС серед іншого, у разі:

1) порушення надрокористувачем умов користування надрами, передбачених дозволом або угодою про умови користування ділянкою надр;

3) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушення вимог законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища;

Після зупинення дії дозволу надрокористувач зобов`язаний зупинити проведення на наданій йому в користування ділянці надр робіт, передбачених дозволом.

Зупинення дії дозволу не звільняє надрокористувача від обов`язку проводити на ділянці надр роботи, пов`язані із запобіганням виникненню аварійної ситуації або усуненням її наслідків.

Зупинення дії дозволу не є підставою для переривання строку його дії.

Дія дозволу поновлюється Держгеонадрами після усунення надрокористувачем причин, що призвели до зупинення його дії, і сплати сум фінансових санкцій, застосованих у зв`язку із зупиненням дії дозволу.

Відповідно до пп.4 п.22 Порядку №615 дія дозволу зупиняється органом з питань надання дозволу безпосередньо або за поданням Мінприроди, центральних органів виконавчої влади, що реалізують державну політику у сфері здійснення державного гірничого нагляду, епідеміологічного нагляду (спостереження), державного нагляду (контролю) за додержанням вимог законодавства у сфері охорони навколишнього природного середовища, органів місцевого самоврядування, органів ДФС у разі:

4) невиконання в установлений строк приписів уповноважених органів щодо усунення порушень законодавства у сфері надрокористування або охорони навколишнього природного середовища.

Відповідно до ст. 26 Кодексу України про надра визначено, що право користування надрами припиняється у разі:

1) якщо відпала потреба у користуванні надрами;

2) закінчення встановленого строку користування надрами;

3) припинення діяльності користувачів надр, яким їх було надано у користування;

4) користування надрами з застосуванням методів і способів, що негативно впливають на стан надр, призводять до забруднення навколишнього природного середовища або шкідливих наслідків для здоров`я населення;

5) використання надр не для тієї мети, для якої їх було надано, порушення інших вимог, передбачених спеціальним дозволом на користування ділянкою надр;

6) якщо користувач без поважних причин протягом двох років, а для нафтогазоперспективних площ та родовищ нафти та газу - 180 календарних днів не приступив до користування надрами;

7) вилучення у встановленому законодавством порядку наданої у користування ділянки надр.

Право користування надрами припиняється органом, який надав надра у користування, а у випадках, передбачених пунктами 4, 5, 6 цієї статті, у разі незгоди користувачів, - у судовому порядку. При цьому питання про припинення права користування земельною ділянкою вирішується у встановленому земельним законодавством порядку.

Отже, суд зазначає, що головною із підстав припинення дії дозволу на спеціальне використання надр є порушення надрокористувачем умов та порядку користування надрами та невиконання обов`язків, визначених ст. 24 Кодексом України про надра, спеціальним дозволом на користування надрами та Угодою до нього.

Суд зазначає, що заходи реагування у сфері державного нагляду (контролю) мають превентивний та припиняючий характер і спрямовані на усунення порушень законодавства.

Застосування такого заходу, як зупинення дії спеціального дозволу, є виключним втручанням у господарську діяльність суб`єкта та повинно відповідати критеріям обґрунтованості та пропорційності.

Верховний Суд у складі Касаційного адміністративного суду у постанові від 13.03.2018 р. у справі № 826/2042/16 зазначив, що застосування заходів реагування є можливим лише за наявності порушень, які існують на момент вирішення спору.

У постанові від 04.06.2019 р. у справі № 826/12123/16 Верховний Суд дійшов висновку, що усунення суб`єктом господарювання порушень виключає можливість застосування до нього заходів реагування.

Судом встановлено, що на момент звернення до суду порушення, які стали підставою для винесення припису від 21.02.2025 р. № 1/5359-Д, були усунуті, а дію спеціального дозволу поновлено 27.02.2025 р.

Отже, оскільки відповідно до протоколу робочої групи від 27.02.2025 р. поновлено дію спеціального дозволу на користування надрами, що свідчить про визнання позивачем факту усунення порушень.

Таким чином, відсутній предмет застосування заходу реагування, оскільки відсутні неусунуті порушення, які потребують державного втручання.

Застосування заходу реагування за відсутності порушення суперечить принципу пропорційності, оскільки призводить до необґрунтованого обмеження прав суб`єкта господарювання без належної правової підстави.

Крім того, позивач, поновивши дію спеціального дозволу, фактично визнав усунення порушень, однак звернувся до суду з вимогою про його зупинення, що свідчить про суперечливість його поведінки.

Верховний Суд у постанові від 07.10.2020 р. у справі № 450/2286/16-ц зазначив, що сторона не може діяти всупереч своїй попередній поведінці.

Згідно з частиною першою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до статті 72 Кодексу адміністративного судочинства України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частиною другою статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень наведеного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про наявність підстав для відмови у задоволенні позову.

Відповідно до ч.1 ст.143 КАС України, суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, у разі відмови в задоволенні позову судові витрати не присуджуються на користь сторони за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень.

Керуючись ст. 2, 5, 14, 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

У задоволенні позову Державної служби геології та надр України (вул.Антона Цедіка, буд.16, м.Київ, 03057, код ЄДРПОУ 37536031) до Приватного акціонерного товариства «Оріль-Лідер» (вул.Хмельницького, буд.1, с.Єлизаветівка, Дніпропетровська область, 51831, код ЄДРПОУ 24426809) про зупинення дії спеціального дозволу відмовити.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя Н.В. Захарчук-Борисенко