Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
13 травня 2026 рокуСправа №160/4525/26
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кучми К.С., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду з позовною заявою, в якій просить:
- визнати протиправними дії відповідача щодо відмови від 17.12.2025 року №74769-56146/Г-01/8-0400/25 у проведенні йому перерахунку пенсії з 01.11.2025 року відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 01.04.2022 року по 31.03.2025 року;
- зобов`язати відповідача здійснити з 01.11.2025 року перерахунок його пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 01.04.2022 року по 31.03.2025 року (за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування).
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що листом відповідача від 17.12.2025 року №74769-56146/Г-01/8-0400/25 йому відмовлено у перерахунку пенсії відповідно до ч.4 ст.42 Закону №1058-ІV, у зв`язку з тим, що попередній перерахунок пенсії було здійснено 01.07.2025 року, а тому підстави для перерахунку пенсії згідно із його заявою відсутні. Вважає такі дії пенсійного органу щодо відмови від 17.12.2025 року №74769-56146/Г-01/8-0400/25 у проведенні йому перерахунку пенсії з 01.11.2025 року відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 01.04.2022 року по 31.03.2025 року протиправними, оскільки відповідачем порушено його конституційне право на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 04.03.2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Відповідачу позов з додатками та зазначена ухвала суду доставлені до його електронного кабінету 26 лютого та 06 березня 2026 року відповідно, що підтверджується відповідними довідками наявними в матеріалах справи. Але відзиву на позовну заяву та належним чином завірені копії пенсійної справи позивача, відповідач до теперішнього часу на адресу суду не надіслав.
Згідно із ч.2 ст.175 КАС України, у разі ненадання відповідачем відзиву, у встановлений судом строк без поважних причин, суд має право вирішити спір за наявними матеріалами справи.
Дослідивши матеріали справи, враховуючи позицію позивача, викладену у позовній заяві, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному та об`єктивному розгляді обставин справи, суд встановив наступні обставини справи.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком, відповідно до положень Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
29.09.2025 року представник в інтересах позивача звернулася до пенсійного органу з адвокатським запитом, у якому просила повідомити наступну інформацію:
"...Чи проводилися перерахунки пенсії ОСОБА_1 з дати її призначення по теперішній час за кожні два відпрацьовані роки після її призначення згідно із частиною четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" із додаванням стажу, заробітної плати: у 2017, 2019, 2021, а у 2023, 2025 роках із додаванням стажу, заробітної плати та грошового забезпечення військовозобов`язаного за мобілізацією ? Якщо так, то пропросила надати їх розрахунок, якщо ні, то повідомити підстави не здійснення перерахунку із посиланням на нормативно- правові акти України.
2. Які доплати та з якої дати отримує ОСОБА_1 як учасник бойових дій ? Відповідь просила надати з посиланням на нормативно-правові акти України.
3. Чи робився перерахунок пенсії ОСОБА_1 з урахуванням заробітної плати та грошового забезпечення за час проходження ним служби у воєнний час за мобілізацією у військових частинах НОМЕР_1 , НОМЕР_2 , НОМЕР_3 (з квітня 2022 р. по березень 2025 р.). Якщо так, то просила надати їх розрахунок. Якщо ні, то повідомити підстави не здійснення перерахунку із посиланням на нормативно-правові акти України..."
Листом від 10.10.2025 за №0400-010307-8/191818 відповідач у відповідь на адвокатський запит повідомив наступне:
"... ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримує пенсію за віком, на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV) з 21.03.2015.
З 01.10.2017 ОСОБА_1 автоматизованим способом проведено перерахунок (осучаснення) пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" №2148-VІІІ від 03.10.2017 за документами пенсійної справи, виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки (3 764,40 грн), із застосуванням величини оцінки одного року страхового стажу в розмірі 1%.
Після перерахунку страховий стаж (зарахований по 31.03.2017) становив 44 роки 10 місяців 11 днів.
Коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складав 0,44833.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії розрахований за період з 01.12.1991 по 30.11.1996 та за даними системи персоніфікованого обліку з 01.07.2000 по 31.03.2017, становив 5443,36 грн (3 764,40 грн х 1,44601 - індивідуальний коефіцієнт заробітної плати після оптимізації).
З 01.03.2019 ОСОБА_1 проведено перерахунок (індексацію) пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,17 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2019 році" виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки.
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням коефіцієнту збільшення в розмірі 1,17 становив 6 368,73 грн (3764,40 грн х 1,17 х 1,44601).
За заявою від 11.04.2019 заявнику з 01.04.2019 проведено перерахунок пенсії по стажу відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІV.
Після проведеного перерахунку пенсії по стажу відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІV з 01.04.2019, розмір пенсії заявника обчислено виходячи із загального страхового стажу, зарахованого по 31.03.2019, становив 46 років 10 місяців 05 днів, де коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складає 0,46833.
З 01.05.2020 ОСОБА_1 проведено перерахунок (індексацію) пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,11 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 01.04.2020 №251 "Деякі питання підвищення пенсійних виплат і надання соціальної підтримки окремим категоріям населення у 2020 році" виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки (збільшеної з 01.03.2019 на 1,17).
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17 та 1,11 складав 7 069,30 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,44601).
З 01.03.2021 проведено перерахунок (індексацію) пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,11 відповідне до постанови Кабінету Міністрів України від 22.02.2021 № 127 "Про додаткові заходи соціального захисту пенсіонерів у 2021 році" виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки (збільшеної з 01.03.2019 на 1,17 та з 01.05.2020 на 1,11).
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17, 1,11 та 1,11 складав 7846,92 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,44601).
За заявою від 02.06.2021 заявнику з 01.06.2021 проведено перерахунок пенсії по стажу відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІV.
Після проведеного перерахунку пенсії по стажу відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІV з 01.06.2021, розмір пенсії заявника обчислено виходячи із загального страхового стажу, зарахованого по 31.03.2021, становив 48 років 07 місяців 17 днів, де коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складав 0,48583.
З 01.03.2022 заявнику проведено перерахунок (індексацію) пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення на 1,14 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 16.02.2022 № 118 виходячи із середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, обчисленої як середній показник за 2014, 2015, 2016 роки (збільшеної з 01.03.2019 на 1,17, з 01.05.2020 на 1,11, з 01.03.2021 на 1,11).
Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії з урахуванням середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях національної економіки, за 2014, 2015, 2016 роки із застосуванням коефіцієнтів збільшення в розмірі 1,17, 1,11 та 1,11 становив 8945,48 грн (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,44601).
З 01.03.2023 проведено перерахунок (індексацію) пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,197 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 24 лютого 2023 року № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році", із збільшенням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014- 2016 роки на коефіцієнт 1,197 (7 405,03 грн), середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії заявника з 01.03.2024 становив 10707,75 грн.
За заявою від 03.07.2023 заявнику з 01.07.2023 проведено перерахунок пенсії по стажу відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІV.
Після проведеного перерахунку пенсії по стажу відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІV з 01.07.2023, розмір пенсії заявника обчислено виходячи із загального страхового стажу, зарахованого по 28.02.2023, становив 50 років 02 місяців 17 днів, де коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1% складав 0,50167.
З 01.03.2024 проведено перерахунок (індексацію) пенсії із застосуванням коефіцієнта збільшення 1,0796 відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році", із збільшенням середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014 - 2016 роки на коефіцієнт 1,0796 (7 994,47 грн), середньомісячний заробіток для розрахунку пенсії заявника з 01.03.2024 складав 11 560,08 грн.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 № 209 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році" заявнику проведено перерахунок (індексацію) пенсії з 01.03.2025 шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, який використовувався для призначення/перерахунку пенсії, на коефіцієнти збільшення 1,17, 1,11, 1,11, 1,14, 1,197, 1,0796, 1,115 (3 764,40 грн х 1,17 х 1,11 х 1,11 х 1,14 х 1,197 х 1,0796 х 1,115 = 8 913,83 грн).
За заявою від 03.07.2025 заявнику з 01.07.2025 проведено перерахунок пенсії по стажу відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІV.
Після проведеного перерахунку пенсії по стажу відповідно до частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІV з 01.07.2025, розмір пенсії заявника обчислено виходячи із загального страхового стажу, зарахованого по 24.06.2025, становить 52 роки 04 місяці 11 днів, де коефіцієнт страхового стажу з урахуванням величини оцінки одного року страхового стажу 1 % складав 0,52333..."
13.11.2025 заявник звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком на підставі ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (по стажу та заробітній платі), у якій просив:
"...здійснити йому з 01.11.2025 року відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі за період з 01.04.2022 року по 31.03.2025 року (період його безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України).
Проте, листом від 17.12.2025 за №74769-56146/Г-01/8-0400/26 відповідач відмовив у здійсненні перерахунку пенсії заявнику та зазначив наступне:
"...станом на дату надання відповіді, він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та отримуєте пенсію за віком по списку № 1, обчислену відповідно до Закону України від 09 липня 2003 року № 1058-ІV "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі - Закон № 1058-ІV).
Відповідно до першого абзацу частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІV передбачено, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислено пенсію.
В третьому абзаці частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІV зазначено, що у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії працювала та має менш як 24 місяців страхового стажу, перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки після призначення (попереднього перерахунку) та заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Відповідно до пункту 4 статті 45 Закону № 1058-ІV, перерахунок призначеної пенсії, крім випадків, передбачених частиною першою статті 35, частиною другою статті 38, частиною третьою статті 42 і частиною п`ятою статті 48 цього Закону, провадиться з першого числа місяця, в якому пенсіонер звернувся за перерахунком пенсії, якщо відповідну заяву з усіма необхідними документами подано ним до 15 числа включно, і з першого числа наступного місяця, якщо заяву з усіма необхідними документами подано ним після 15 числа.
Відповідно до звернень від 22.05.2017, 11.04.2019, 02.06.2021, 03.07.2023, 03.07.2025, заявнику звертався із заявами про перерахунок пенсії відповідно статті 42 Закону № 1058-ІV.
Всі перерахунки після 2017 року були здійснені відповідно абзацу третього частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІV, з урахуванням виключно набутого стажу, так як після попередніх звернень він не набув повних 24 місяців страхового стажу…".
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 року № 1058-ІV (далі - Закон № 1058-ІV).
За приписами статті 1 Закону №1058-IV у цьому Законі наведені нижче терміни вживаються в такому значенні:
застрахована особа - фізична особа, яка відповідно до цього Закону підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню і сплачує (сплачувала) та/або за яку сплачуються чи сплачувалися у встановленому законом порядку страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування та до накопичувальної системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування;
пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом;
персоніфікований облік у системі загальнообов`язкового державного соціального страхування (далі - персоніфікований облік) - організація та ведення обліку відомостей про застраховану особу, що здійснюється відповідно до законодавства і використовується в системі загальнообов`язкового державного соціального страхування в установленому законодавством порядку;
роботодавець - власник підприємства, установи, організації або уповноважений ним орган незалежно від форм власності, виду діяльності та господарювання; фізична особа, яка використовує працю найманих працівників (у тому числі іноземців, які на законних підставах працюють за наймом в Україні); власник розташованого в Україні іноземного підприємства, установи, організації (у тому числі міжнародної), філії та представництва, який використовує працю найманих працівників, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України;
страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески;
страхові внески - кошти відрахувань на соціальне страхування, збір на обов`язкове державне пенсійне страхування та страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, сплачені (які підлягають сплаті) згідно із законодавством, що діяло раніше; надходження від сплати єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, що спрямовуються на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
страхувальники - роботодавці та інші особи, які відповідно до закону сплачують єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та/або є платниками відповідно до цього Закону.
Частиною першою статті 24 Закону №1058-IV встановлено, що страховий стаж - це період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до частини четвертої статті 24 Закону №1058-IV періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності цим Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених цим Законом. Пільговий порядок обчислення стажу роботи, передбачений законодавством, що діяло раніше, за період з 1 січня 2004 року застосовується виключно в частині визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах та за вислугу років.
Згідно зі ст.40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку.
Відповідно до ч.4 ст.42 Закону № 1058-ІV, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
За бажанням пенсіонера перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії.
Органи Пенсійного фонду щороку з 1 квітня без додаткового звернення особи проводять перерахунок пенсії тим особам, які на 1 березня року, в якому здійснюється перерахунок, набули право на проведення перерахунку, передбаченого абзацами першим - третім цієї частини, на найбільш вигідних умовах.
Постановою правління Пенсійного фонду України від 18.05.2018 року №10-1 затверджено Порядок проведення перерахунку пенсії без додаткового звернення особи відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Згідно із п.3 Порядку №10-1, перерахунок пенсії проводиться пенсіонеру, який після призначення (перерахунку) пенсії:
1) продовжував працювати та має не менш як 24 місяці страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію або із заробітної плати за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 Закону, за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) пенсії;
2) продовжував працювати і має менш як 24 місяці страхового стажу. Перерахунок пенсії проводиться не раніше ніж через два роки з дня звернення за призначенням (попереднім перерахунком) пенсії.
Перерахунок проводиться з урахуванням страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) та із заробітної плати (доходу), з якої (якого) призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Аналіз наведених норм свідчить про те, що особа, як продовжила працювати після призначення пенсії, має право право звернутися до Пенсійного фонду України для перерахунку пенсії, відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування". Проведення пенсійним органом перерахунку згідно із Порядком №10-1 не позбавляє права особи звернутися із заявою про перерахунок пенсії, у разі зміни (збільшення) стажу чи середнього заробітку.
Як вбачається з матеріалів справи, Згідно із довідкою №3911 від 31.12.2023 Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку із збройною агресією російської федерації проти України, перебуваючи в АДРЕСА_1 : з 17.11.2022 по 22.12.2022, з 27.12.2022 по 31.12.2022, з 30.03.2023 по 11.04.2023, з 01.06.2023 по 02.07.2023, з 08.07.2023 по 27.07.2023, з 30.07.2023 по 25.09.2023, з 06.10.2023 по 10.10.2023.
Згідно із довідкою №3911 від 31.12.2023 Військової частини НОМЕР_1 ОСОБА_1 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку із збройною агресією російської федерації проти України, перебуваючи в н.п. Вищетарасівка, н.п. Чортомлик, Дніпропетровська обл., с.Очеретино, смт Бердичі, Донецька обл.: з 17.11.2022 по 22.12.2022, з 27.12.2022 по 31.12.2022, з 30.03.2023 по 11.04.2023, з 01.06.2023 по 02.07.2023, з 08.07.2023 по 27.07.2023, з 30.07.2023 по 25.09.2023, з 06.10.2023 по 10.10.2023.
З 01.04.2022 по 31.03.2025 за період проходження військової служби за мобілізацією він мав грошове забезпечення, що підтверджується Формами ОК-5 та ОК-7 (з Пенсійного фонду України, з Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування), які додавалися ним, але відповідачем при здійсненні перерахунків пенсії вони не були враховані.
Так, позивач мав дохід: за квітень 2022 - 23 728,02 грн., за травень 2022 - 43628,47 грн., за червень 2022 - 43 774,22 грн., за липень 2022 - 43 737,54 грн., за серпень 2022 - 43611,23 грн., за вересень 2022 - 43 611,23 грн., за жовтень 2022 - 43 611,23 грн., за листопад 2022 - 57 222,46 грн., за грудень 2022 - 76 277,90 грн., за січень 2023 - 104578,97 грн., за лютий 2023 - 95 439,76 грн., за березень 2023 - 55 989,76 грн., за квітень 2023 - 98613,93 грн., за травень 2023 - 51 473,63 грн., за червень 2023 - 121 473,63 грн., за липень 2023 - 100 828 46 грн., за серпень 2023 - 121 473,63 грн., за вересень 2023 - 104806,96 грн., за жовтень 2023 - 37 602,66 грн., за листопад 2023 - 69 860,73 грн., за грудень 2023 - 44 699,44 грн., за січень 2024 - 41 796,21 грн., за лютий 2024 - 64 747,18 грн., за березень 2024 - 44 974,16 грн., за квітень 2024 - 51 748,35 грн., за травень 2024 - 51 748,35 грн., за червень 2024 - 51 748,35 грн., за липень 2024 - 39 167,70 грн., за серпень 2024 - 21 748, 35 грн., за вересень 2024 - 47 748,35 грн., за жовтень 2024 - 51 748,35 грн., листопад 2024 - 51 748,35 грн., за грудень 2024 - 51 748,35 грн., за січень 2025 - 51 748,35 грн., за лютий 2025 - 30 319,78 грн., за березень 2025 - 119 147,65 грн.
У зв`язку з чим позивач 13.11.2025 звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії за віком на підставі ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (по стажу та заробітній платі), у якій просив: здійснити йому з 01.11.2025 року відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" перерахунок пенсії по стажу та заробітній платі за період з 01.04.2022 року по 31.03.2025 року (період його безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України), як особі, яка продовжила працювати після призначення пенсії.
Листом від 17.12.2025 за №74769-56146/Г-01/8-0400/26 відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії позивача.
Так, підставою для відмови у проведенні перерахунку пенсії позивача слугувало те, що відповідно до звернень від 22.05.2017, 11.04.2019, 02.06.2021, 03.07.2023, 03.07.2025, позивач звертався із заявами про перерахунок пенсії відповідно статті 42 Закону № 1058-ІV. Всі перерахунки після 2017 року були здійснені відповідно абзацу третього частини 4 статті 42 Закону № 1058-ІV, з урахуванням виключно набутого стажу, так як після попередніх звернень він не набув повних 24 місяців страхового стажу…".
Тому, пенсійний орган дійшов висновку, що підстави для проведення перерахунку пенсії позивача відсутні.
Суд не погоджується з такою позицією відповідача, з огляду на таке.
Як зазначалося вище, у разі, якщо застрахована особа після призначення пенсії продовжувала працювати, перерахунок пенсії проводиться з урахуванням не менш як 24 місяців страхового стажу після призначення (попереднього перерахунку) пенсії незалежно від перерв у роботі. Перерахунок пенсії проводиться із заробітної плати (доходу), з якої обчислена пенсія.
Як видно з Форм ОК-5 та ОК-7 твердження відповідача, що позивач не набув після попередніх звернень повних 24 місяців страхового стажу не відповідає дійсності.
Період з 01.04.2022 по 31.03.2025, за який позивач просив зробити перерахунок становить 24 місяці.
Перерахунок, який зроблений відповідачем з 03.07.2025 по стажу не може слугувати підставою для відмови у здійсненні перерахунку за стажем та заробітком з 01.04.2022 по 31.03.2025.
Пенсіонеру, який продовжував працювати і набув стаж, достатній для обчислення пенсії в мінімальному розмірі відповідно до ч.1 ст.28 Закону № 1058-IV, за його заявою проводиться відповідний перерахунок пенсії незалежно від того, скільки часу минуло після призначення (попереднього перерахунку) пенсії, з урахуванням заробітної плати, з якої призначено (попередньо перераховано) пенсію.
Такий перерахунок, на вибір пенсіонера може здійснюватися або лише з урахуванням додатково набутого страхового стажу за умови перерахунку пенсії із заробітної плати (доходу), з якої ця пенсія була обчислена, або з урахуванням як зазначеного стажу, так і заробітної плати, яку пенсіонер отримував уже після призначення пенсії.
Згідно з перерахунком пенсії. Версія: 1.6.78.1 дата та час розрахунку 25.02.2025 (доданий відповідачем до відмови від 17.12.2025) позивач з урахуванням додаткових років за Списком №1 має страхового повного стажу 50 років, вік 59 років 11 місяців, станом на 01.04.2025 мав вік 60 років (дата народження позивача 20.03.1965).
Відповідно до ч.1 ст.28 Закону № 1058-IV мінімальний розмір пенсії за віком за наявності у чоловіків 35 років, а у жінок 30 років страхового стажу встановлюється в розмірі прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, визначеного законом. У разі виплати застрахованій особі довічної пенсії, передбаченої цим Законом, пенсії або аналогічної виплати, встановленої в інших державах, мінімальний розмір пенсії за віком у солідарній системі встановлюється з урахуванням зазначених сум.
Суд зазначає, що проведення масового перерахунку пенсій особам, які продовжили працювати, відповідно до ч.4 ст.42 Закону № 1058-ІV, не позбавляє права особу звернутися до органу ПФУ із заявою про перерахунок пенсії, додавши до неї відповідні документи на підтвердження збільшення страхового стажу чи зростання показника заробітної плати.
Таким чином, суд вважає, що позивач має право на перерахунок його пенсії, згідно із ч.4 ст.42 Закону № 1058-ІV, як особа, яка продовжила працювати після призначення пенсії, і з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 01.04.2022 року по 31.03.2025 року (за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування).
Відтак, дії відповідача щодо відмови від 17.12.2025 року №74769-56146/Г-01/8-0400/25 у проведенні перерахунку пенсії позивача з 01.11.2025 року відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 01.04.2022 року по 31.03.2025 року є протиправними.
Щодо зобов`язання відповідача перерахувати пенсію, суд зазначає наступне.
У своїй позовній заяві позивач просив зобов`язати відповідача здійснити з 01.11.2025 року йому перерахунок пенсії відповідно до частини четвертої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 01.04.2022 року по 31.03.2025 року (за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування).
Суд зазначає, що пенсійний орган має виключну компетенцію з питань призначення, перерахунку та виплати пенсій.
Дискреційні повноваження - це комплекс прав і зобов`язань представників влади як на державному, так і на регіональному рівнях, у тому числі представників суспільства, яких уповноважили діяти від імені держави чи будь-якого органу місцевого самоврядування, що мають можливість надати повного або часткового визначення і змісту, і виду прийнятого управлінського рішення.
Тобто, дискреційні повноваження це законодавчо встановлена компетенція владних суб`єктів, яка визначає ступінь самостійності її реалізації з урахуванням принципу верховенства права; ці повноваження полягають в застосуванні суб`єктами адміністративного розсуду при здійсненні дій і прийнятті рішень.
Відповідно до Рекомендацій Ради Європи № R(80)2 щодо здійснення адміністративними органами влади дискреційних повноважень, прийнятих Кабінетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
Тобто, коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він уважає найкращим за конкретних обставин, та яке захистить або відновить порушене право.
Водночас, адміністративний суд під час розгляду та вирішення публічно-правових спорів перевіряє, чи рішення суб`єкта владних повноважень прийняте у межах законної дискреції.
При цьому, відповідно до правил правозастосування практики Європейського суду з прав людини, суд не може своїм рішенням підмінити рішення суб`єкта владних повноважень.
Разом з тим, враховуючи виключну компетенцію відповідача, суд вважає, що належним способом порушених прав позивача буде зобов`язання Головного управління ПФУ в Дніпропетровській області, як визначений суб`єкт розгляду заяви про перерахунок пенсії, повторно розглянути заяву позивача від 13.11.2025 року, з урахуванням висновків суду у цій справі.
Суд також застосовує позицію ЄСПЛ, сформовану в пункті 58 рішення у справі "Серявін та інші проти України" (№ 4909/04): згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються; хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент; міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" (Ruiz Torija v. Spain) №303-A, пункт 29).
Відповідно до ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи несправедливій дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Частиною 1 статті 9 КАС України визначено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
В силу частини першої статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ч.3 ст.90 КАС України, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Таким чином, перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.
Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.
Як видно з матеріалів справи, позивачем при зверненні до суду понесені судові витрати, пов`язані зі сплатою судового збору за подання позовної заяви до суду у розмірі 1064,96 грн, а тому судовий збір у розмірі 532,48 грн (1064,96 грн : 2) підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
На підставі викладеного та керуючись ст.ст.8, 9, 72, 77, 132, 139, 241 - 246, 250, 262 КАС України, суд,
УХВАЛИВ:
Позовну заяву - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області щодо відмови від 17.12.2025 року №74769-56146/Г-01/8-0400/25 у проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.4 ст.42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 01.04.2022 року по 31.03.2025 року.
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 13.11.2025 року про перерахунок пенсії, з урахуванням стажу та заробітної плати за період з 01.04.2022 року по 31.03.2025 року (за даними реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування), із урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовної заяви - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул.Набережна Перемоги, 26, м.Дніпро, 49094, код ЄДРПОУ 21910427) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , рнокпп НОМЕР_4 ) судові витрати по справі у розмірі 532,48 грн.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до ст.255 КАС України та може бути оскаржене в порядку та у строки, встановлені ст.ст.295, 297 КАС України.
Суддя К.С. Кучма