Єдиний державний реєстр судових рішень
УХВАЛА ІМЕНЕМ УКРАЇНИСправа № 335/5430/26 2-о/335/182/2026
про залишення позовної заяви без руху
18 травня 2026 року м. Запоріжжя
Суддя Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя Романько О.О. розглянувши заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту державної реєстрації смерті та поновлення актового запису про смерть,
ВСТАНОВИВ:
15.05.2026 ОСОБА_1 звернулася до Вознесенівського районного суду міста Запоріжжя з заявою про встановлення факту державної реєстрації смерті та поновлення актового запису про смерть її чоловіка ОСОБА_2 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_1 в м. Мелітополь Запорізької області.
Згідно із пунктом 5 частини другої статті 293 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України) суд розглядає в порядку окремого провадження справи про встановлення фактів, що мають юридичне значення.
У своїй заяві заявник посилається на те, що вона звертається до суду в порядку визначеному статтями 315-319 ЦПК України, зокрема є окреме зазначення як статті 315 ЦПК України, так і статті 317 ЦПК України.
Однак, згідно пункту 8 частини 1 статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті, а згідно з приписами абзацу 2 частини 1 статті 317 ЦПК України суди розглядають заяви про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства.
Так, відповідно до пункту 8 частини першої статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Поряд з цим, пункт 4 частини першої статті 315 ЦПК України передбачає встановлення фактів, що мають юридичне значення тільки щодо реєстрації шлюбу, розірвання шлюбу, усиновлення. Встановлення фактів реєстрації смерті останній не визначає.
Згідно із частиною першою статті 317 ЦПК України заява про встановлення факту смерті особи на території, на якій введено воєнний чи надзвичайний стан, або на тимчасово окупованій території України, визначеній такою відповідно до законодавства, може бути подана членами сім`ї померлого, їхніми представниками або іншими заінтересованими особами (якої встановлення факту смерті особи впливає на їхні права, обов`язки чи законні інтереси) до будь-якого місцевого суду України, що здійснює правосуддя, незалежно від місця проживання (перебування) заявника.
Таким чином слідує, що стаття 317 ЦПК України стосується виключно встановлення факту смерті на тимчасово окупованих територіях, в умовах воєнного або надзвичайного стану. Вона застосовується тоді, коли свідоцтво про смерть в Україні взагалі не видавалося і його неможливо отримати в органах ДРАЦС через відсутність доказів. Ця процедура є спрощеною і слугує первинною підставою для реєстрації смерті.
Обрані ж заявником способи підтвердження факту державної реєстрації смерті її чоловіка, чи то згідно пункту 8 частини 1 статті 315 ЦПК України, чи згідно частини 1 статті 317 ЦПК України, встановлюють різні порядки розгляду заяви та не є застосовними щодо вимог заявника.
Так, якщо актовий запис раніше існував, але був втрачений (знищений), або якщо факт смерті вже був офіційно зареєстрований, може застосовуватися позасудовий (адміністративний) порядок на підставі законів та профільних інструкцій. Дійсно встановлено, що заявник скористалася своїм право на звернення до відповідного органу ДРАЦС, але отримала відмову.
Зазначені обставини змусили заявника звернутися до суду для встановлення юридичного факту, який вона визначила як факт державної реєстрації смерті та вчинення відповідного актового запису, який до того ж вона просить поновити. За таких обставин, слідує те, що встановлення саме такого юридичного факту не регулюється положеннями як статті 315, так і абзацом 2 частини 1 статті 317 ЦПК України.
Вимоги про встановлення «факту державної реєстрації» актового запису є некоректними з точки зору законодавства. Згідно з Цивільним процесуальним кодексом України (ст. 315 ЦПК), суди встановлюють лише сам факт настання події (факт смерті в певний час), а не факт реєстрації.
Тому, заявнику необхідно уточнити правові підстави та обраний спосіб встановлення юридичного факту щодо якого вона звернулася до суду.
Також, заявником сформульована вимога щодо поновлення судом актового запису про смерть її чоловіка без покладення певного зобов`язання щодо цього на відповідний орган ДРАЦС.
Так, відповідно до діючого законодавства поновити втрачений актовий запис або скласти новий може тільки визначений відділ ДРАЦС. Суд безпосередньо не вносить дані до Реєстру, але у випадках, коли відсутні документи чи архіви, судом може бути встановлений юридичний факт. Таке рішення суду потім є обов`язковою підставою для органу ДРАЦС щодо вчинення відповідних дій.
Статтею 318 ЦПК України встановлено, що у заяві повинно бути зазначено:
?який факт заявник просить встановити та з якою метою;
?причини неможливості одержання або відновлення документів, що посвідчують цей факт;
?докази, що підтверджують факт;
?докази, що підтверджують викладені заявником обставини (наприклад, письмові свідчення очевидців, фототаблицю з місця поховання, медичні документи про смерть тощо);
?довідка про неможливість відновлення втрачених документів (наприклад, письмова відмова органів державної реєстрації актів цивільного стану).
До заяви додаються докази, що підтверджують викладені в заяві обставини і довідка про неможливість відновлення втрачених документів.
Відповідно до пункту 1, 2 частини першої статті 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану» державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров`я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
За таких обставин, заявнику необхідно коректно викласти прохальну частину своєї заяви, яка б відповідала нормам діючого законодавства.
При зверненні до суду заявником не було сплачено судовий збір.
Заявники у справах про встановлення фактів, що мають юридичне значення, поданих у зв`язку із тимчасово окупованими територіями, звільняються від сплати судового збору на підставі п. 21 ч. 1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір».
Разом з тим, заявником порушується питання щодо встановлення саме факту державної реєстрації смерті її чоловіка, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 . Разом з цим, копія свідоцтва про його смерть датована 08 березня 2022 року та вчинена на бланку державного зразка серії НОМЕР_1 . Також зазначено про вчинення Мелітопольським відділом державної реєстрації актів цивільного стану у Мелітопольському районі Запорізької області Південно-Східного міжрегіонального управління юстиції (м. Дніпро) актового запису про смерть гр. ОСОБА_2 за № 583 від 08.03.2022.
Згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 28.01.2025 № 375, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 11.03.2025 за № 380/43786 датою початку окупації території Мелітопольської міської територіальної громади зазначено 25.02.2022.
Отже, після статочного визначення заявником своїх вимог та нормативно-правового регулювання обраного нею способу встановлення певного юридичного факту, підлягатиме додатковому вирішенню питання щодо сплати судового збору за справою, яка підлягає розгляду за правилами окремого провадження в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що становить станом на 01.01.2026 - 665,60 грн. або ж звільненню її від такого.
Відповідно до частини третьої статті 294 ЦПК України справи окремого провадження розглядаються судом з додержанням загальних правил, встановлених цим Кодексом, за винятком положень щодо змагальності та меж судового розгляду. Інші особливості розгляду цих справ встановлені цим розділом.
Відповідно до частини першої та частини четвертої статті 177 ЦПК України позивач повинен додати до позовної заяви її копії та копії всіх документів, що додаються до неї, відповідно до кількості відповідачів і третіх осіб. До позовної заяви додаються документи, що підтверджують сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі, або документи, що підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Відповідно до частини п`ятої статті 177 ЦПК України позивач зобов`язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
Згідно із частиною першою та частиною другою статті 185 ЦПК України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статях 175 і 177 цього Кодексу, протягом п`яти днів з дня надходження до суду позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху. В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху. Якщо ухвала про залишення позовної заяви без руху постановляється з підстави несплати судового збору у встановленому законом розмірі, суд в такій ухвалі повинен зазначити точну суму судового збору, яку необхідно сплатити (доплатити).
Враховуючи викладене вище, суд приходить до висновку, що заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту державної реєстрації смерті та поновлення актового запису про смерть слід залишити без руху та встановити заявнику строк для усунення зазначених в ухвалі недоліків з урахуванням положень частини другої статті 317 ЦПК України.
На підставі викладеного, керуючись статтями 95, 175, 177, 185, 293, 317 ЦПК України,
ПОСТАНОВИВ:
Заяву ОСОБА_1 , заінтересована особа Олександрівський відділ державної реєстрації актів цивільного стану у місті Запоріжжі Дніпровського міжрегіонального управління Міністерства юстиції України про встановлення факту державної реєстрації смерті та поновлення актового запису про смерть - залишити без руху, надавши заявнику строк для усунення недоліків, який не може перевищувати семи днів з дня отримання ухвали, шляхом подання нової редакції заяви з додатками, її копії для заінтересованої особи.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Суддя: О.О. Романько