Вирок № 136616674, 18.05.2026, Довгинцівський районний суд м. Кривого Рогу

Дата ухвалення
18.05.2026
Номер справи
211/13781/25
Номер документу
136616674
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 211/13781/25

Провадження № 1-кп/211/812/26

ВИРОК

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2026 року Колегія суддів Довгинцівського районного суду міста Кривого Рогу Дніпропетровської області в складі:

Головуючого судді - ОСОБА_1

суддів ОСОБА_2 , ОСОБА_3

секретаря судового засідання ОСОБА_4

за участі сторін кримінального провадження в режимі відеоконференції

прокурора ОСОБА_5

обвинуваченого ОСОБА_6

захисника ОСОБА_7

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду кримінальне провадження №22025050000000949 від 09.10.2025 року відносно:

ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Дебальцеве Донецької області, громадянина України, зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , фактично проживає за адресою: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 , паспорт громадянина України серії НОМЕР_2 , виданий 04.04.1998 Кіровським РВ Макіївського ГУ УМВС України в Донецькій області, не судимий,

у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.

в с т а н о в и в :

Верховною Радою Української Радянської Соціалістичної Республіки 24.08.1991 схвалено «Акт проголошення незалежності України», яким урочисто проголошено незалежність України та створення самостійної української держави України. У преамбулі Декларації про державний суверенітет України від 16.07.1990 вказано, що Верховна Рада Української Радянської Соціалістичної Республіки проголошує державний суверенітет України як верховенство, самостійність, повноту і неподільність влади Республіки в межах її території та незалежність і рівноправність у зовнішніх зносинах. Відповідно до розділу V Декларації, територія України в існуючих кордонах є недоторканною і не може бути змінена та використана без її згоди. Україна самостійно визначає адміністративно-територіальний устрій та порядок утворення національно-адміністративних одиниць.

Рішенням Конституційного Суду України № 3-зп від 11.07.1997 зазначено, що засади конституційного ладу в Україні закріплені у розділах І, ІІІ та ХІІІ Основного Закону України Конституції України.

Зокрема, положеннями статей 1 та 2 Конституції України визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною.

Відповідно до ст. 5 Конституції України, носієм суверенітету і єдиним джерелом влади в Україні є народ. Народ здійснює владу безпосередньо і через органи державної влади та органи місцевого самоврядування. Право визначати і змінювати конституційний лад в Україні належить виключно народові і не може бути узурповане державою, її органами або посадовими особами.

Відповідно до Рішень Конституційного Суду № 6-рп/2005 від 05.10.2005, № 6-рп/2008 від 16.04.2008 зазначені норми визначають, що влада народу є первинною, єдиною і не відчуженою та здійснюється народом шляхом вільного волевиявлення через вибори, референдум, інші форми безпосередньої демократії у порядку визначеному Конституцією та законами України, через органи державної влади та органи місцевого самоврядування, сформовані відповідно до Конституції та законів України. Тільки народ має право безпосередньо шляхом всеукраїнського референдуму визначати конституційний лад в Україні, який закріплюється Конституцією України, а також змінювати конституційний лад внесенням змін до Основного Закону України в порядку, встановленому його розділом XIII.

Стаття 6 Конституції України передбачає, що державна влада в Україні здійснюється на засадах її поділу на законодавчу, виконавчу та судову. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України.

Відповідно до ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов`язком громадян України, а на території України забороняється створення і функціонування будь-яких збройних формувань, не передбачених законом.

Статтями 69, 72 та 73 Конституції України передбачено, що народне волевиявлення здійснюється через вибори, референдум та інші форми безпосередньої демократії. Всеукраїнський референдум призначається Верховною Радою України або Президентом України відповідно до їхніх повноважень, встановлених цією Конституцією. Виключно всеукраїнським референдумом вирішуються питання про зміну території України.

Статтями 132, 133 Конституції України визначено, що територіальний устрій України ґрунтується на засадах єдності та цілісності державної території, поєднання централізації і децентралізації у здійсненні державної влади, збалансованості і соціально-економічного розвитку регіонів, з урахуванням їх історичних, економічних, екологічних, географічних і демографічних особливостей, етнічних і культурних традицій. До системи адміністративно- територіального устрою України входить АР Крим, області, зокрема, Донецька область, а також райони, міста, райони у містах, селища і села.

Так, 07.04.2014 у м. Донецьку Донецької області видано т.зв. «Акт о провозглашении государственной самостоятельности Донецкой народной республики» (мовою оригіналу), яким публічно закликано місцеве населення до проведення 11.05.2014 так названого «загального обласного референдуму» на території Донецької області з питання визнання державної самостійності «ДНР» та чинення збройного опору державній владі України, військовим підрозділам Міністерства оборони України та Міністерства внутрішніх справ України. При цьому протягом квітня-травня 2014 року в окремих містах Донецької області організовано та проведено низку мітингів з метою привернення уваги та схилення громадян України з числа місцевих мешканців до визнання державної самостійності т.зв. «ДНР».

За таких обставин 11.05.2014 в окремих містах та районах Донецької області всупереч законодавству України проведено так названий «загальний обласний референдум», за результатами якого 12.05.2014 проголошено про суверенітет т.зв. «ДНР» на території Донецької області.

Надалі представниками самопроголошеної т.зв. «ДНР», які контролюються окупаційною адміністрацією Російської Федерації, з числа своїх громадян та місцевого населення області сформовано політично-управлінські («органи державної влади ДНР») та силові органи.

Так, на учасників органів силового блоку покладено обов`язки підтримки збройної агресії Російської Федерації та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, зокрема шляхом:

- систематичної організації та здійсненні актів застосування збройної сили проти держави України у особі Збройних Сил України, інших військових формувань, Міністерства внутрішніх справ України, Національної поліції України, зокрема шляхом ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню їх службових обов`язків, обстрілів населених пунктів тощо;

- створення не передбачених законом озброєних підрозділів та участь у їх діяльності;

- вербування нових учасників до складу силового блоку т.зв. «ДНР» та організація їх у групи, навчання, озброєння та керівництво їхніми діями;

- захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об`єктів на території Донецької області з метою їх виводу з-під контролю органів державної влади України та їх включення до самопроголошеного псевдодержавного утворення т.зв. «ДНР»;

- захоплення чи заволодіння у інший спосіб зброєю, боєприпасами, вибуховими речовинами, військовою технікою, транспортними засобами з метою оснащення незаконних збройних формувань, які вчиняють дії, направлені на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України;

- координації та узгодження своїх дій з діями регулярних з`єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань російської федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, з метою спільного та ефективного протистояння Збройним Силам України, іншим військовим формуванням;

- блокування виконання правоохоронними органами та підрозділами Збройних Сил України передбачених Конституцією та законодавством України функцій на тимчасово окупованій території України;

- силового подолання опору цивільного населення окупаційній адміністрації шляхом фізичної розправи та незаконного позбавлення волі;

- силової підтримки учасників органів політичного та управлінського блоку незаконних утворень т.зв. «ДНР», захопленні, укріпленні та охороні зайнятих ними будівель та споруд.

Водночас, на учасників органів політичного блоку покладено обов`язки підтримки збройної агресії Російської Федерації та вчинення дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, шляхом:

- створення та участі в діяльності окупаційної адміністрації Російської Федерації, яку складають її державні органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, та підконтрольні Російській Федерації самопроголошені органи, які узурпували виконання владних функцій на тимчасово окупованих територіях Донецької області;

- видачі нормативно-правових актів від імені окупаційної адміністрації російської федерації та самопроголошених органів влади т.зв. «ДНР»;

- проведення агітаційної роботи серед населення щодо діяльності псевдодержавного утворення т.зв. «ДНР» з метою схиляння їх до участі у вказаній організації, приховування факту збройної агресії Російської Федерації проти України, отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України;

- організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників організації та осіб, лояльно налаштованих до їх діяльності, а також її розподілу;

- налагодження взаємодії з незаконним псевдодержавним утворенням т.зв. «ДНР» та її лідерами з метою координації дій, спрямованих на насильницьку зміну конституційного ладу України;

- налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності, що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для протидії правоохоронним органам та Збройним Силам України;

- координація та узгодження своїх дій з радниками та інструкторами Російської Федерації, з метою спільного та ефективного протистояння Збройним Силам України, іншим військовим формуванням, та вчинення умисних дій, спрямованих на зміну меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України;

- налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітації, висвітлення діяльності т.зв. «ДНР», дискредитації діяльності органів державної влади України та осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції і заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, стримування і відсічі російської збройної агресії в Донецькій та Луганській областях, та формування думки серед населення про законність власних дій;

- надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам силового блоку т.зв. «ДНР» для забезпечення їх протиправної діяльності;

- забезпечення учасників т.зв. «ДНР» транспортом, символікою, агітаційними матеріалами тощо.

При цьому, кожний учасник органів політичного та силового блоків т.зв. «ДНР» (у т.ч. які долучалися в подальшому до їх складу) усвідомлював, що головним їх завданням є підтримка збройної агресії Російської Федерації та зміна меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України.

В результаті вищезазначених подій значна кількість території та населених пунктів Донецької області протягом квітня-вересня 2014 року опинилась під контролем регулярних з`єднань і підрозділів збройних сил та інших військових формувань Російської Федерації, підпорядкованих і скеровуваних ними російських радників та інструкторів, окупаційних адміністрацій Російської Федерації на території Донецької області, які Законом України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях» № 2268-VIII від 18.01.2018, Постановою Верховної Ради України «Про визнання окремих районів, міст, селищ і сіл Донецької та Луганської областей тимчасово окупованими територіями» № 254-VIII від 17.03.2015 та Закону України «Про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей» № 1680-VII від 16.09.2014 визнані тимчасово окупованими територіями.

Одночасно з метою зміни меж території та державного кордону України в порушення порядку, встановленого Конституцією України, на тимчасово окупованій частині Донецької області з числа представників політичного блоку т.зв. «ДНР» створено органи і структури, функціонально відповідальні за управління тимчасово окупованими територіями України, які узурпували виконання владних функцій, та, згідно з Законом України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» № 1207-VII від 15.04.2014, є органами окупаційної адміністрації Російської Федерації.

21 лютого 2022 року керівники російських окупаційних адміністрацій на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей звернулися до президента Російської Федерації з проханням визнати незалежність так званих Донецької та Луганської народних республік.

В цей же день президент Російської Федерації (далі РФ) скликав позачергове засідання ради безпеки Російської Федерації, де обговорено питання щодо доцільності визнання незалежності т.зв. «Донецької» та «Луганської народних республік».

Службові особи з числа вищого керівництва РФ, які входять до складу ради безпеки РФ, публічно підтримали звернення державної думи РФ та заявили про необхідність визнання президентом РФ незалежності т.зв. «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки», а одним із основних аргументів для прийняття такого рішення членами Ради безпеки РФ було проживання на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей громадян Російської Федерації у кількості понад 800 тисяч осіб, а також понад 1,2 мільйонів осіб, котрі подали документи на громадянство РФ.

Цього ж дня президент Російської Федерації підписав указ про визнання незалежності т.зв. «Донецької народної республіки» та «Луганської народної республіки».

У подальшому президент Російської Федерації, а також інші невстановлені на цей час досудовим розслідуванням представники влади РФ, діючи всупереч вимогам п. п. 1, 2 Меморандуму про гарантії безпеки у зв`язку з приєднанням України до Договору про нерозповсюдження ядерної зброї від 05.12.1994, принципам Заключного акту Наради з безпеки та співробітництва в Європі від 01.08.1975 та вимогам ч. 4 ст. 2 Статуту ООН і Декларацій Генеральної Асамблеї Організації Об`єднаних Націй від 09.12.1981 № 36/103, від 16.12.1970 № 2734 (ХХV) від 21.12.1965 № 2131 (ХХ), від 14.12.1974 № 3314 (ХХІХ), віддали наказ на вторгнення підрозділів збройних сил РФ (далі по тексту ЗС РФ) на територію України.

24.02.2022 на виконання вищевказаного наказу військовослужбовці ЗС РФ шляхом збройної агресії, із застосуванням зброї незаконно вторглись на територію Україну через державні кордони України в Автономній республіці Крим, Донецькій, Луганській, Харківській, Херсонській, Миколаївській, Сумській, Чернігівській, інших областях та здійснили збройний напад на державні органи, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи, організації, військові частини, інші об`єкти, які мають важливе народногосподарське чи оборонне значення, житлові масиви та інші цивільні об`єкти та здійснили окупацію частини території України, чим вчинили дії з метою зміни меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України, що продовжується по теперішній час та призводить до загибелі значної кількості людей та інших тяжких наслідків.

24 лютого 2022 року указом Президента України № 64/2022, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» введено воєнний стан на всій території України, який діє до теперішнього часу.

Встановлено, що ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , як громадянин України, який згідно із ст. 65 Конституції України має обов`язок здійснювати захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, який у відповідності до частин 2, 3 ст. 1 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» може бути реалізований шляхом проходження військової служби виключно у Збройних Силах України, інших утворених відповідно до законів України військових формуваннях, а також правоохоронних органах спеціального призначення, посади в яких комплектуються військовослужбовцями, свідомо порушуючи свій конституційний обов`язок щодо захисту Вітчизни, діючи в період збройного конфлікту, умисно, з корисливих та ідеологічних мотивів, з метою заподіяння шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності України, добровільно погодився прийняти участь у бойових діях на боці ворога (держави-агресора) РФ.

Так, 15.02.2022 у громадянина України ОСОБА_6 виник злочинний умисел, спрямований на вчинення державної зради, тобто діяння, умисно вчиненого громадянином України на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту.

24.02.2022 ОСОБА_6 , керуючись корисливим та ідеологічним мотивом, прибув до незаконно створеного на тимчасово окупованій території України т.зв. «Макіївського центрального військового комісаріату Народної міліції ДНР» за адресою: АДРЕСА_3 . Того ж дня пройшов військову медичну комісію, зарахований до списків особового складу НОМЕР_3 окремої гвардійської мотострілецької бригади незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території, т.зв. «Народної міліції ДНР», в/ч. НОМЕР_4 , отримав перше військове звання «рядовий», призначений на посаду стрільця 2 взводу 2 роти НОМЕР_5 батальйону НОМЕР_3 окремої гвардійської мотострілецької бригади т.зв. «Народної міліції ДНР», отримав позивий «Строитель» та забезпечений вогнепальною зброєю АК-74, військовою формою одягу зразка ЗС РФ, особистим військовим спорядженням та засобами індивідуального захисту.

25.02.2022 року ОСОБА_6 у складі підрозділу переміщено до с. Бугас Волноваського району Донецької області (координати 47.643984, 37.543041), де останній протягом двох тижнів пройшов первинну військову підготовку (вогневу, первинну медичну).

Крім того, громадянин України ОСОБА_6 , будучи військовослужбовцем незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території, т.зв. «Народної міліції ДНР», починаючи з 07.03.2022 року, діючи умисно, добровільно, з мотивів нанесення шкоди суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, за власною ініціативою продовжив проходження військової служби у складі НОМЕР_3 окремої гвардійської мотострілецької бригади т.зв. «Народної міліції ДНР», в/ч НОМЕР_4 , чим здійснив перехід на бік ворога в період збройного конфлікту в умовах воєнного стану.

У період часу з 08.03.2022 року по 09.05.2022 ОСОБА_6 у складі підрозділу приймав участь у бойових діях проти Сил оборони України на території Маріупольського району та м. Маріуполь Донецької області.

У період часу з 09.05.2022 року по 23.05.2022 року ОСОБА_6 у складі підрозділу приймав участь у бойових діях проти Сил оборони України на території Сіверськодонецького району Луганської області.

До посадових обов`язків ОСОБА_6 входило оборона укріплень ЗС РФ та просування на захоплені позиції ЗСУ для подальшого їх утримання в ході зустрічних боїв.

24.05.2022 року ОСОБА_6 переміщено на військовий полігон ЗС РФ в районі АДРЕСА_2 (координати 47.868463, 38.140482).

Протягом 24.05.2022 року 15.07.2022 року ОСОБА_6 пройшов додаткову військову підготовку (тактичну, вогневу).

16.07.2022 року ОСОБА_6 переміщено на бойові позиції ЗС РФ в районі АДРЕСА_4 (координати 48.251376, 37.868027).

Протягом 16.07.2022 року 28.12.2022 року ОСОБА_6 , приймав участь у бойових діях проти Сил оборони України в районі АДРЕСА_4 .

До посадових обов`язків ОСОБА_6 входило оборона укріплень ЗС РФ та просування на захоплені позиції ЗСУ для подальшого їх утримання в ході зустрічних боїв.

28.12.2022 року ОСОБА_6 , утримуючи оборонні позиції ЗС РФ в районі АДРЕСА_4 , під час мінометного обстрілу отримав осколкове поранення та був госпіталізований.

Після проходження лікування на військову службу самовільно не повернувся.

Після проведеної 31.12.2022 реформи ЗС РФ 114 окрему гвардійську мотострілецьку бригаду, яка була частиною незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території, т.зв. «Народної міліції ДНР» (в/ч НОМЕР_4 ) реорганізовано в НОМЕР_3 окрему гвардійську мотострілецьку бригаду ( НОМЕР_3 ОМСБр, в/ч НОМЕР_6 ), що входить до складу 1-го армійського корпусу Російської Федерації.

15.08.2025 року ОСОБА_6 доставлено на територію місця постійної дислокації НОМЕР_7 омсбр, в/ч НОМЕР_8 ЗС РФ, за адресою АДРЕСА_5 . Того ж дня ОСОБА_6 призначено на посаду стрільця 1 взводу 1 роти НОМЕР_5 батальйону НОМЕР_7 омсбр, в/ч НОМЕР_8 ЗС РФ.

18.08.2025 року ОСОБА_6 переміщено на бойові позиції ЗС РФ у АДРЕСА_6 .

З 18.08.2025 року по 08.10.2025 року ОСОБА_6 приймав безпосередню участь у штурмі оборонних позицій ЗСУ в Краматорському та Покровському районах Донецької області.

08.10.2025 року, приймаючи участь у бойових діях проти Збройних Сил України на боці ворога Російської Федерації, виконуючи від невстановлених в ході досудового розслідування осіб наказ на штурм бойових позицій в районі с. Торське Дружківської територіальної громади Краматорського району Донецької області та в ході бойового зіткнення був затриманий військовослужбовцями Збройних Сил України, внаслідок чого його злочинну діяльність було припинено.

Під час проходження військової служби у вказаному збройному формуванні держави-агресора, грошове забезпечення ОСОБА_6 , відповідно до штатного розпису за його посадою, складало приблизно 180000 рублів РФ на місяць.

Крім того, з 15.03.2022 громадянин України ОСОБА_6 , діючи умисно, добровільно, за власною ініціативою, перебуваючи на тимчасово окупованій території Донецької області, почав приймати участь в незаконному збройному формуванні, створеному на тимчасово окупованій території України, яке у подальшому реорганізовано у збройне формування держави-агресора, з метою допомоги у веденні бойових дій проти Збройних Сил України та інших військових формувань, утворених відповідно до законів України, добровольчих формувань, що були утворені або самоорганізовувалися для захисту незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України.

Так з 15.03.2022 ОСОБА_6 продовжив проходження служби на посаді стрільця 2 взводу 2 роти 1 батальйону НОМЕР_3 окремої гвардійської мотострілецької бригади незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території, т.зв. «Народної міліції ДНР» ( в/ч НОМЕР_6 ).

У період часу з 08.03.2022 по 09.05.2022 ОСОБА_6 у складі підрозділу приймав участь у бойових діях проти Сил оборони України на території Маріупольського району та м. Маріуполь Донецької області.

У період часу з 09.05.2022 по 23.05.2022 ОСОБА_6 у складі підрозділу приймав участь у бойових діях проти Сил оборони України на території Сіверськодонецького району Луганської області.

До посадових обов`язків ОСОБА_6 входило оборона укріплень ЗС РФ та просування на захоплені позиції ЗСУ для подальшого їх утримання в ході зустрічних боїв.

24.05.2022 ОСОБА_6 переміщено на військовий полігон ЗС РФ в районі АДРЕСА_2 (координати 47.868463, 38.140482).

Протягом 24.05.2022 15.07.2022 ОСОБА_6 пройшов додаткову військову підготовку (тактичну, вогневу).

16.07.2022 ОСОБА_6 переміщено на бойові позиції ЗС РФ в районі АДРЕСА_4 (координати 48.251376, 37.868027).

Протягом 16.07.2022 28.12.2022 ОСОБА_6 , приймав участь у бойових діях проти Сил оборони України в районі с. Верхньоторецьке Ясинуватського району Донецької області.

До посадових обов`язків ОСОБА_6 входило оборона укріплень ЗС РФ та просування на захоплені позиції ЗСУ для подальшого їх утримання в ході зустрічних боїв.

28.12.2022 ОСОБА_6 , утримуючи оборонні позиції ЗС РФ в районі АДРЕСА_4 , під час мінометного обстрілу отримав осколкове поранення та був госпіталізований.

Після проходження лікування на військову службу самовільно не повернувся.

Після проведеної 31.12.2022 реформи ЗС РФ 114 окрему гвардійську мотострілецьку бригаду, яка була частиною незаконного збройного формування, створеного на тимчасово окупованій території, т.зв. «Народної міліції ДНР» (в/ч НОМЕР_4 ) реорганізовано у збройне формування держави-агресора - 114 окрему гвардійську мотострілецьку бригаду ( НОМЕР_3 ОМСБр, в/ч НОМЕР_6 ), що входить до складу 1-го армійського корпусу Російської Федерації.

15.08.2025 ОСОБА_6 доставлено на територію місця постійної дислокації НОМЕР_7 омсбр, в/ч НОМЕР_8 ЗС РФ, за адресою АДРЕСА_5 . Того ж дня ОСОБА_6 призначено на посаду стрільця 1 взводу 1 роти НОМЕР_5 батальйону НОМЕР_7 омсбр, в/ч НОМЕР_8 ЗС РФ.

18.08.2025 ОСОБА_6 переміщено на бойові позиції ЗС РФ у АДРЕСА_6 .

З 18.08.2025 по 08.10.2025 ОСОБА_6 приймав безпосередню участь у штурмі оборонних позицій ЗСУ в Краматорському та Покровському районах Донецької області.

08.10.2025, приймаючи участь у бойових діях проти Збройних Сил України на боці ворога Російської Федерації, виконуючи від невстановлених в ході досудового розслідування осіб наказ на штурм бойових позицій в районі АДРЕСА_7 та в ході бойового зіткнення був затриманий військовослужбовцями Збройних Сил України, внаслідок чого його злочинну діяльність було припинено.

Під час проходження військової служби у вказаному збройному формуванні держави-агресора, грошове забезпечення ОСОБА_6 , відповідно до штатного розпису за його посадою, складало приблизно 180000 рублів РФ на місяць.

В судовому засіданні обвинувачений ОСОБА_6 вину визнав повністю, суду показав, що 24.02.2022 року він вступив до зс рф. Він йшов по вулиці в м. Макєєвка і його забрали. Він займав посаду стрілка. Службу проходив в Маріуполі, Луганські. В основному проходив навчання, зброю видали автомат з боєкомплектом на пару обойм. Форма видавалась російська, мав позивиний « ОСОБА_8 ». В Маріуполі був у 2022 році кінець березня початок квітня, займались підготовкою, збирали-розбирали автомат. Бійців ЗСУ не зустрічав. Після ОСОБА_9 переїхали до Луганську в кінці травня 2022 року. Поранення отримав при мінометному обстрілі, знаходився на позиціях, при ньому була зброя. ОСОБА_10 у лікарні в ОСОБА_11 , потім в Макіївці, потім пішов знову служити. В полон потрапив, коли зайшли в лісо полосу, при собі була зброя, був одягнений в російську форму. Заробітну плату отримував на картку. Не мав змоги відмовитись від мобілізації. Зброю не використовув, в активний бойових діях участі не приймав, зброю проти цивільних не використовував. В скоєному розкаюється.

Вина обвинуваченого ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України, крім вищенаведених показань обвинуваченого, підтверджується письмовими доказами, наданими стороною обвинувачення, які були безпосередньо досліджені судом за участю сторін кримінального провадження, а саме:

- протоколом огляду інтернет ресурсу від 09.10.2025 року, відповідно до якого, слідчим після запуску інтернет браузера «Chrome» та внесення у пошукову строку відповідного посилання, на екран виведена інтернет сторінка інтернет видання «Вікіпедія», а саме розділ «110-я отдельная гвардейская мотострелковая бригада». Інтернет ресурс вказує, що окрема мотострілкова бригада, військова частина НОМЕР_8 є тактичним зєднанням сухопутних військ російської федерації. Створена 15.08.2025 року указом голови днр олександром захарченком. Місце дислокації м.Донецьк. Входить до складу НОМЕР_9 гвардійської загальновійськової армії зс рф. Далі здійснено перехід за посиланням (архів інтернет ресурсу DNR-PRAVDA.RU) (а.с.71-76)

- протоколом огляду інтернет ресурсу від 09.10.2025 року, відповідно до якого, слідчим після запуску інтернет браузера «Chrome» та внесення у пошукову строку відповідного посилання, на екран виведена інтернет сторінка інтернет видання «Вікіпедія», а саме розділ «114-я отдельная гвардейская мотострелковая бригада». Інтернет ресурс вказує, що НОМЕР_3 окрема мотострілкова бригада, військова частина НОМЕР_4 є тактичним зєднанням сухопутних військ російської федерації. Створена 09.05.2014 року. Входить до складу НОМЕР_9 гвардійської загальновійськової армії зс рф. До вступу до зс рф входило до військових формувань «ДНР» та мало назву « ІНФОРМАЦІЯ_2 » ( ІНФОРМАЦІЯ_3 ). Командир олександр захарченко. Чисельність від 1000 до 2500 осіб. Далі здійснено перехід за посиланням (а.с.77-85)

- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 10.10.2025 року, складеного слідчим, в присутності двох понятих, відповідно до якого, свідок ОСОБА_12 за фото впізнав стрільця 1 роти НОМЕР_5 батальйону 110 омсбр в/ч НОМЕР_8 зс рф ОСОБА_6 , якого він 08.10.2025 року взяв у полон в районі АДРЕСА_7 . Також свідок повідомив, що під час затримання ОСОБА_13 мав при собі вогнепальну автоматичну зброю (автомат АК 74), був одягнений у військову камуфльовану форму одягу збройних сил Російської Федерації (а.с.88-91);

- протоколом огляду інтернет ресурсу від 10.10.2025 року, проведеного слідчим за участю свідка ОСОБА_12 , відповідно до якого, за допомогою інтернет браузера «Opera» на екран виведено супутникову карту України, на якій свідок за допомогою курсору миші здійснив пошук і вказав на точку за географічними координатами, розташовану в районі АДРЕСА_7 де він (свідок) 08.10.2025 року затримав стрільця 1 роти 1 взводу НОМЕР_5 батальйону НОМЕР_7 омсбр в/ч НОМЕР_8 зс рф ОСОБА_6 (а.с.92-93);

- протоколом пред`явлення особи для впізнання за фотознімками від 10.10.2025 року, складеного слідчим, в присутності двох понятих, відповідно до якого, особа, яка впізнає свідок ОСОБА_14 за фото впізнав стрільця 1 роти НОМЕР_5 батальйону 110 омсбр в/ч НОМЕР_8 зс рф ОСОБА_6 , якого він 08.10.2025 року взяв у полон в районі АДРЕСА_7 . Також свідок повідомив, що під час затримання ОСОБА_13 мав при собі вогнепальну автоматичну зброю (автомат АК 74), був одягнений у військову камуфльовану форму одягу збройних сил Російської Федерації (а.с.94-96);

- протоколом огляду інтернет ресурсу від 10.10.2025 року, проведеного слідчим за участю свідка ОСОБА_14 , відповідно до якого, за допомогою інтернет браузера «Opera» на екран виведено супутникову карту України, на якій свідок за допомогою курсору миші здійснив пошук і вказав на точку за географічними координатами, розташовану в районі АДРЕСА_7 де він (свідок) 08.10.2025 року затримав стрільця 1 роти 1 взводу НОМЕР_5 батальйону НОМЕР_7 омсбр в/ч НОМЕР_8 зс рф ОСОБА_6 (а.с.98-99);

- протоколом проведення слідчого експерименту від 10.10.2025 року, проведеного слідчим за участю ОСОБА_6 , в присутності понятих та захисника, відповідно до якого ОСОБА_6 під час слідчого експерименту показав на відкритій Googel карті місця несення ним військової служби у рядах Народної Міліції ЛНР та збройних силах Російської Федерації у період з 24.02.2022 року по 08.10.2025 року та вказав на карті орієнтовне місце свого затримання (а.с.100-106).

-протоколом огляду від 10.10.2025 року, де предметом огляду є фотознімки військового квитка військовослужбовця НМ ДНР ОСОБА_6 , паспорта громадянина донецької народної республіки ОСОБА_6 , (а.с.107-112)

За таких підстав, оцінюючи відповідно до вимог ст. 94 КПК України кожен із вищенаведених доказів з точки зору належності, допустимості, достовірності, а сукупність доказів з точки зору достатності та взаємозв`язку, суд приходить до висновку, що вина ОСОБА_6 у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111 КК України державна зрада, тобто вчинення громадянином України умисного діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України, що полягло в переході на бік ворога в період збройного конфлікту, ч. 2 ст. 111 КК України державна зрада, тобто вчинення громадянином України умисного діяння на шкоду суверенітетові, територіальній цілісності та недоторканності, обороноздатності, державній безпеці України: перехід на бік ворога в період збройного конфлікту, вчиненого в умовах воєнного стану, ч. 7 ст. 111-1 КК України колабораційна діяльність, а саме добровільна участь громадянина України в незаконних збройних формуваннях, створених на тимчасово окупованій території, та в збройних формуваннях держави-агресора, за наведених у обвинуваченні обставин, доведена поза розумним сумнівом та підтверджується дослідженими судом доказами, тобто аналізуючи фактичні данні, встановлені судом з досліджених доказів, суд вважає доведеним, що обвинувачений ОСОБА_6 вчинив кримінальні правопорушення (злочини), передбачені ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України.

Обставиною, яка пом`якшує покарання обвинуваченого, відповідно ст. 66 КК України є щире каяття та ктивне сприяння розкриттю злочину.

Обставиною, яка обтяжує покарання обвинуваченого відповідно до ст. 67 КК України, є вчинення злочину з використанням умов воєнного стану.

При обранні виду та міри покарання обвинуваченому ОСОБА_6 відповідно дост. 65 КК України, суд враховує характер і ступінь тяжкості вчинених ним кримінальних правопорушень (злочинів), які у відповідності до ст.12 КК України відносяться до категорії особливо тяжких злочинів; дані про особу обвинуваченого, який за медичною допомогою до лікаря нарколога та лікаря психіатра не звертався, раніше не судимий, вину визнав повністю, щиро розкаявся. За таких підстав, суд призначає обвинуваченому ОСОБА_6 покарання в межах санкції ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі, із призначенням додаткових покарань, у виді конфіскації всього належного обвинуваченому майна, та відповідно до ч. 7 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, пов`язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно розпорядчих та адміністративно господарських функцій.

Зазначене покарання колегія суддів вважає необхідним й достатнім для виправлення ОСОБА_6 та попередження вчинення ним нових кримінальних правопорушень.

Арешт, застосований ухвалою слідчого судді Соборного районного суду м. Дніпра від 21.10.2025 року (а.с.144), відповідно до якої накладено арешт на житловий будинок за адресою АДРЕСА_2 , який належить на праві власності ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - у відповідності до ст.174 КПК України, підлягає залишенню без змін до виконання вироку суду в частині конфіскації майна засудженого.

Запобіжний захід відносно обвинуваченого ОСОБА_6 не обирався, останній утримується у Державній установі «Табір для тримання військовополонених «Захід 4» .

Речові докази у справі відсутні. Судові витрати у справі відсутні.

Керуючись ст. ст. 368-371, 373, 374, 376, 392, 393, 395, 532 КПК України, колегія суддів, -

п о с т а н о в и л а :

ОСОБА_6 , визнати винуватим у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 111, ч. 2 ст. 111, ч. 7 ст. 111-1 КК України та призначити йому покарання:

за ч. 1 ст. 111 КК України у виді позбавлення волі на строк 12 років з конфіскацією всього майна, належного йому на праві власності;

за ч.2 ст.111КК України у виді позбавлення волі на строк 15 років з конфіскацією всього майна, належного йому на праві власності;

за ч. 7 ст. 111-1 КК України у виді позбавлення волі на строк 14 років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, пов`язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно розпорядчих та адміністративно господарських функцій строком на 10 років з конфіскацією всього майна, належного йому на праві власності.

У відповідності до ч. 1 ст. 70 КК України, за сукупністю кримінальних правопорушень шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим покаранням, остаточно призначити ОСОБА_6 покарання у виді позбавлення волі строком на 15 (п`ятнадцять) років з позбавленням права обіймати посади в органах державної влади, державного управління, місцевого самоврядування, пов`язаних з наданням публічних послуг, виконанням організаційно розпорядчих та адміністративно господарських функцій строком на 10 років, з конфіскацією всього майна, належного йому на праві власності.

Строк покарання обчислювати з моменту приведення вироку до виконання.

Запобіжний захід ОСОБА_6 не обирати.

Арешт, застосований ухвалою слідчого судді Соборного районного суду м. Дніпра від 21.10.2025 року, відповідно до якої накладено арешт на житловий будинок за адресою АДРЕСА_2 , який належить на праві власності ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - у відповідності до ст.174 КПК України, підлягає залишенню без змін до виконання вироку суду в частині конфіскації майна засудженого.

Вирок може бути оскаржений до Дніпровського апеляційного суду протягом 30 (тридцяти) днів з дня його проголошення, а особою, яка перебуває під вартою, з моменту вручення йому копії судового рішення.

Вирок набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги вирок, якщо його не скасовано, набирає законної сили після ухвалення рішення судом апеляційної інстанції.

Копію вироку негайно після його проголошення вручити обвинуваченому та прокурору.

Учасники судового провадження мають право отримати в суді копію вироку.

Головуючий суддя ОСОБА_1

Судді ОСОБА_3

ОСОБА_2