Рішення № 136600502, 18.05.2026, Чернівецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2026
Номер справи
600/6012/25-а
Номер документу
136600502
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 травня 2026 р. м. Чернівці Справа № 600/6012/25-а

Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Боднарюка О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії,-

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі - позивач), звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач), в якому просить:

- визнати протиправними дії та бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, що полягають у відмові та не вчиненні дій щодо перерахунку пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки (інформації) Сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України №126810/48-2025 від 26.08.2025 про розмір грошового забезпечення за посадою «начальник ГУНП в Чернівецькій області» станом на грудень 2023 року, зокрема викладені у листі від 22.09.2025 №4369-4401/П-17/8-2400/25 та подальших відповідях;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_1 за вислугу років з 01 січня 2024 року відповідно до довідки (інформації) НПУ №126810/48-2025 від 26.08.2025 та виплату пенсії у перерахованому розмірі (виплату різниці) з урахуванням раніше виплачених сум;

- стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати.

АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.

1. Позивач зазначає, що є пенсіонером органів внутрішніх справ та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №2262-XII.

Звертав увагу суду на те, що 26.08.2025 Сектором з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України йому видано довідку №126810/48-2025 про розмір грошового забезпечення станом на грудень 2023 року за посадою начальника ГУНП в Чернівецькій області, згідно з якою загальний розмір грошового забезпечення становив 89 726,40 грн.

Позивач зазначає, що у вересні 2025 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення та долучив зазначену довідку.

Разом з тим, листом від 22.09.2025 №4369-4401/П-17/8-2400/25 відповідач відмовив у проведенні перерахунку пенсії, посилаючись на невідповідність довідки вимогам постанови Кабінету Міністрів України №45.

Позивач вважає таку відмову протиправною та зазначає, що відповідно до частини четвертої статті 63 Закону №2262-XII усі пенсії, призначені за цим Законом, підлягають перерахунку у разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб.

Також позивач посилається на положення статей 43 та 51 Закону №2262-XII та зазначає, що перерахунок пенсії має здійснюватися з урахуванням усіх складових грошового забезпечення та з першого числа місяця, що настає після виникнення підстав для такого перерахунку. На думку позивача, довідка Сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України є належним та допустимим доказом, оскільки видана уповноваженим органом та містить усі необхідні відомості про розмір грошового забезпечення.

Відтак, на думку позивача, відповідач безпідставно відмовив у перерахунку пенсії, чим порушив його право на належне пенсійне забезпечення та вимоги Закону №2262-XII.

2. Відповідач подав до суду відзив на адміністративний позов, в обґрунтування якого заперечив щодо задоволення позовних вимог, з огляду на наступне.

Заперечуючи проти позову зазначив, що позивачеві пенсію за вислугу років призначено з 24.05.2018 відповідно до Закону України №2262-XII із врахуванням усіх складових грошового забезпечення, у тому числі щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби перед звільненням.

Щодо вимог про перерахунок пенсії, відповідач зазначив, що відповідно до вимог статті 63 Закону №2262-XII та постанови Кабінету Міністрів України №45 перерахунок пенсії здійснюється у визначеному Кабінетом Міністрів України порядку та на підставі довідок про грошове забезпечення, які подаються уповноваженими органами на запит органів Пенсійного фонду України.

Відповідач вказав, що повідомлення Пенсійного фонду України про необхідність проведення перерахунку та відповідні списки осіб для підготовки довідок не надходили, а тому підстави для проведення перерахунку пенсії відсутні.

Також відповідач зазначив, що надана позивачем копія листа Сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України не є належною довідкою для проведення перерахунку пенсії та не відповідає формі, визначеній постановою Кабінету Міністрів України №45.

Крім того, відповідач зазначив, що позивачеві у встановленому порядку проводилась індексація пенсії відповідно до постанов Кабінету Міністрів України.

У зв`язку із наведеним відповідач вважає, що діяв у межах повноважень та відповідно до вимог чинного законодавства, а підстави для задоволення позову відсутні.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ В СПРАВІ.

1. Ухвалою суду відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними у справі матеріалами.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ ТА ВІДПОВІДНІ ПРАВОВІДНОСИНИ.

1. Судом встановлено, що позивач є пенсіонером Міністерства внутрішніх справ України та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України №2262-XII.

2. Позивач має спеціальне звання генерала поліції третього рангу, є ветераном Національної поліції України та учасником бойових дій.

3. 23.05.2018 позивача звільнено зі служби в Національній поліції України, а з 24.05.2018 йому призначено пенсію за вислугу років. При призначенні пенсії враховано складові грошового забезпечення, визначені станом на дату звільнення.

4. 26.08.2025 Сектором з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України позивачу надано інформаційну довідку №126810/48-2025 про розмір грошового забезпечення станом на грудень 2023 року за посадою начальника Головного управління Національної поліції в Чернівецькій області, відповідно до якої загальний розмір грошового забезпечення становить 89 726,40 грн.

5. У вересні 2025 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою про перерахунок пенсії у зв`язку із підвищенням грошового забезпечення та долучив зазначену довідку.

6. Листом від 22.09.2025 №4369-4401/П-17/8-2400/25 ГУ ПФУ в Чернівецькій області повідомило позивача про відсутність підстав для проведення перерахунку пенсії, зазначивши, що надана копія листа (інформаційної довідки) не є документом, на підставі якого проводиться перерахунок пенсії, та не відповідає вимогам довідки, затвердженої додатком до постанови Кабінету Міністрів України №45.

ДО ВКАЗАНИХ ПРАВОВІДНОСИН СУД ЗАСТОСОВУЄ НАСТУПНІ ПОЛОЖЕННЯ ЗАКОНОДАВСТВА ТА РОБИТЬ ВИСНОВКИ ПО СУТІ СПОРУ.

1. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. №2262-ХІІ (далі - Закон № 2262).

Статтею 43 Закону № 2262 передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Вказані норми ст.43 Закону № 2262 містяться в розділі V "Обчислення пенсії", тобто в загальному розділі, та безпосередньо визначає складові грошового забезпечення для обчислення пенсій. При цьому під обчисленням слід розуміти процес отримання результату за допомогою дій над числами, кожне з яких є конкретним цифровим вираженням розміру складових грошового забезпечення.

Аналогічний висновок міститься у постанові Верховного Суду від 12.11.2019 р. у справі № 826/3858/18.

Питання перерахунку раніше призначених пенсій регламентовано ст.63 Закону № 2262, згідно із якою перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

2. Отже, Кабінету Міністрів України надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розміри складових грошового забезпечення для такого перерахунку.

Механізм проведення такого перерахунку визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, яким передбачено взаємодію між органами Пенсійного фонду України та уповноваженими органами щодо підготовки та подання довідок про розмір грошового забезпечення. (далі - Порядок № 45).

Пунктом 1 Порядку № 45 визначено, що пенсії, призначені відповідно до Закону №2262, у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Абзацом 1 пункту 5 Порядку № 45 в редакції Постанови № 103 передбачено, що під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням.

При цьому, у додатку 2 до Порядку № 45 міститься форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій.

Також, згідно з положеннями вказаного Порядку довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії подаються уповноваженим органом на запит органу Пенсійного фонду України після надходження відповідних списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку.

3. Судом встановлено, що на час звернення позивача із заявою про перерахунок пенсії повідомлення Пенсійного фонду України щодо проведення підготовчої роботи для здійснення такого перерахунку та відповідні списки осіб до уповноважених органів не направлялись.

Крім того, надана позивачем копія листа Сектору з питань пенсійного забезпечення Національної поліції України містить лише інформацію про розмір грошового забезпечення за відповідною посадою, однак за своєю суттю не є довідкою про розмір грошового забезпечення у розумінні Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №45, та не відповідає формі, визначеній додатком до зазначеної постанови, в свою чергу містить лише інформаційні відомості, щодо грошового забезпечення за відповідною посадою станом на грудень 2023 року.

При цьому, вказаний документ не сформований та направлений до органу Пенсійного фонду України у порядку, передбаченому Порядком №45, а поданий самим позивачем разом із заявою, що не відповідає встановленому механізму проведення перерахунку пенсії.

4. Суд відхиляє доводи позивача про те, що сама лише наявність інформації щодо підвищення грошового забезпечення є достатньою підставою для проведення перерахунку пенсії, оскільки реалізація такого права поставлена законодавцем у залежність від дотримання визначеної Кабінетом Міністрів України процедури.

Крім того, суд враховує, що після призначення пенсії позивачу у встановленому законодавством порядку проводилась її індексація відповідно до постанов Кабінету Міністрів України №118 від 16.02.2022, №168 від 24.02.2023, №185 від 23.02.2024 та №209 від 25.02.2025, у зв`язку із чим твердження позивача про повне невжиття відповідачем заходів щодо підвищення рівня його пенсійного забезпечення не знайшли свого підтвердження.

5. Суд наголошує на тому, що за відсутності підвищення грошового забезпечення діючих поліцейських у позивача не виникає права на перерахунок пенсії, та відповідно за відсутності права у таких осіб на перерахунок їх пенсії для уповноваженого органу не виникає обов`язку вчиняти дії, спрямовані на видачу довідки для проведення перерахунку пенсії.

6. За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є необґрунтованими, а вимоги такими, що не підлягають до задоволення.

РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.

1. Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

2. Зважаючи на те, що у задоволенні позовних вимог відмовлено, тому відсутні правові підстави для розподілу судових витрат зі сплати судового збору.

Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-

В И Р І Ш И В:

1. У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області - відмовити повністю.

2. Розподіл судових витрат не здійснюється.

У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Повне найменування учасників процесу:

Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код РНОКПП: НОМЕР_1 );

Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (площа Центральна, 3, м. Чернівці, 58002, код ЄДРПОУ: 40329345).

Суддя О.В. Боднарюк