Єдиний державний реєстр судових рішень
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
05 травня 2026 року справа № 580/12778/25 м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Кульчицького С.О.,
за участю: секретаря судового засідання - Глийової В.Г.,
представника позивача Пастуха О.В.,
представника відповідачів Константинова С.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "ЛЕНДПОІНТ" до Головного управління ДПС у Черкаській області, Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,
ВСТАНОВИВ:
До Черкаського окружного адміністративного суду звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю "ЛЕНДПОІНТ" (далі - позивач) з позовом до Головного управління ДПС у Черкаській області (далі - відповідач 1), Державної податкової служби України (далі відповідач 2) в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області 13332720/43779401 від 02.10.2025 р. про відмову в реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю ЛЕНДПОІНТ 3 від 19.11.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних;
- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну 3 від 19.11.2024, датою набрання рішенням суду законної сили.
В обґрунтування позовних вимог представник позивача вказав, що ТОВ «ЛЕНДПОІНТ» було складено податкову накладну №3 від 19.11.2024 та направлена для реєстрації в єдиному реєстрі податкових накладних. Згідно отриманої квитанції № 9384121671 від 17.12.2024 року податкову накладну отримано та збережено, але реєстрацію зупинено. На виконання п.п. 201.16.2 п.201.16 ст.201 ПКУ, Позивач направив на адресу ДПС повідомлення від 17.09.2025 року з поясненнями та копіями первинних документів, що підтверджують здійснення господарської операції по податковій накладній, реєстрацію якої зупинено. 23.09.2025 року Позивач отримав повідомлення комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН Головного управління ДПС у Черкаській області за №13297704/43779401 про необхідність надання додаткових пояснень та документів для розгляду питання комісією про реєстрацію податкової накладної №3 від 19.11.2024 року. 30.09.2025 року Позивач подав додаткові пояснення з копіями зазначених документів з метою виконання повідомлення №13297704/43779401 від 23.09.2025 року. Однак, рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН Головного управління ДПС у Черкаській області №13332720/43779401 від 02.10.2025 р., Позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної №3 від 19.11.2024 року із зазначенням «на повідомлення про надання додаткових документів документи надано частково, а саме: акти прийому-передачі ПММ, добрив, ЗЗР з суб`єктами господарювання, які надавали послуги по посіву, обмолоту, транспортуванню, внесенню добрив, ЗЗР надано частково (по 1 акту для прикладу). Документи на придбання та списання ПММ для кожного виду сільськогосподарських послуг (посів, внеення ЗЗР, добрив, розпушування, обмолот) надано частково (1 видаткова)». Позивач вважає, що рішення про відмову у реєстрації ПН за своїм характером необґрунтованим та незаконним з огляду на те, що позивач надав всі підтверджуючі документи та пояснення про які ГУ ДПС у Черкаській області було зазначено в повідомленні №13297704/43779401від 23.00.2025 року в розділі «додаткова інформація». Зазначена в оскаржуваному рішенні №13332720/43779401 від 02.10.2025 підстава для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено «на повідомлення про надання додаткових документів документи на дано частково, а саме: акти прийому-передачі ПММ, добрив, ЗЗР з суб`єктами господарювання, які надавали послуги по посіву, обмолоту, транспортуванню, внесенню добрив, ЗЗР надано частково (по 1 акту для прикладу). Документи на придбання та списання ПММ для кожного виду сільськогосподарських послуг (посів, внеення ЗЗР, добрив, розпушування, обмолот) надано частково (1 видаткова)», Разом з тим зазначені документи надані повному обсязі для встановлення реальності проведеної операції. Таким чином первинні документи та надані пояснення засвідчують факт реального виконання ТОВ «ЛЕНДПОІНТ» та його контрагентами господарських зобов`язань. Усі операції є дійсними, підтвердженими платіжними дорученнями та первинними документами, наданими ТОВ «ЛЕНДПОІНТ». Складена податкова накладна №3 від 19.11.2024 року не відповідає пп.1 Критерій оцінки ризиків у зв`язку з чим, підстав для зупинки її реєстрації та відмови в її реєстрації відсутні.
Ухвалою суду від 21.11.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення учасників справи.
04.12.2025 до суду надійшов відзив в якому відповідач позов не визнав та вказав, що ТОВ «ЛЕНДПОІНТ» надіслано на реєстрацію в ЄРПН ПН від 19.11.2024 №3, реєстрація якої була зупинена. ТОВ «ЛЕНДПОІНТ» 17.09.2025 року подано Повідомлення на розблокування вищевказаних податкових накладних/розрахунків коригування з поясненням та підтверджуючими документами (№1). Проте, ТОВ «ЛЕНДПОІНТ» не надано пояснення та документальне підтвердження щодо низької урожайності, розрахунок вартості реалізованого товару, акти прийому передачі ПММ, добрив, ЗЗР з суб`єктами господарювання, які надавали послуги по посіву, обмолоту, транспортуванню, внесенню добрив, ЗЗР. Не надано розрахунок вартості ціни за сільськогосподарські послуги з зазначенням площ, на який здійснювались сільськогосподарські роботи, в т.ч. не надано пояснення використання послуг оприскування в господарській діяльності, площі обробки, інше. Не надано акти наданих послуг та оплати по обмолоту (збору урожаю, оренди техніки з екіпадем, інше), документи на придбання та списання ПММ для кожного виду сільськогосподарських послуг (посів, внесення ЗЗР, добрив, розпушування, обмолот). Комісією платнику було направлено повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів від 23.09.2025 року №13297704/43779401. ТОВ «ЛЕНДПОІНТ» 26.09.2025 року надано додаткові пояснення та/або документи,проте надано неповний пакет запитуваних документів, а саме: акти прийому-передачі ПММ, добрив, ЗЗР з суб`єктами господарювання, які надавали послуги по посіву, обмолоту, транспортуванню, внесенню добрив, ЗЗР надано частково (по 1 акту для прикладу). Документи на придбання та списання ПММ для кожного виду сільськогосподарських послуг (посів, внесення ЗЗР, добрив, розпушування, обмолот) надано частково (1 видаткова). Комісією ГУ ДПС у Черкаській області було прийнято рішення від 02.10.2025 №13332720/43779401 про відмову в реєстрації ПН від 19.11.2024 №3 у зв`язку з ненаданням/частковим наданням додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Єдиному реєстрі податкових накладних, при отриманні повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, платником податку. Скарга щодо рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «ЛЕНДПОІНТ» до ДПС не направлялася.
Ухвалою суду від 09.01.2026 року здійснено перехід із спрощеного провадження до загального та призначено підготовче судове засідання.
21.01.2026 оголошено перерву у підготовчому засіданні.
29.01.2026 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення.
04.02.2026 від представника позивача надійшло клопотання про відкладення підготовчого засідання. Підготовче засідання відклдено на 13.02.2026.
12.02.2026 від представника позивача надійшли додаткові пояснення.
13.02.2026 підготовче засідання не відбулося у зв`язку з перебуванням головуючого судді на підвищенні кваліфікації.
20.02.2026 надано час для пояснень до 27.02.2026.
26.02.2026 представник відповідача подав до суду додаткові пояснення у справі.
27.02.2026 представник позивача подав додаткові пояснення у справі.
27.02.2026 оголошено переву в підготовчому засіданні та надано час представнику позивача ознайомитися з додатковими оясненнями представника відповідачів.
10.03.2026 закрито стадію підготовчого провадження та призначено розгляд справи по суті.
17.03.2026 відкладено розгляд справи.
07.04.2026 відкладено розгляд справи.
10.04.2026 оголошено перерву в судовому засіданні за клопотанням позивача.
20.04.2026 оголошено перерву в судовому засіданні.
24.04.2026 від представника відповідача надійшли додаткові пояснення у справі.
28.04.2026 від представника позивача надійшли додаткові пояснення.
28.04.2026 оголошено переву для виготовлення та оголошення вступної та резолютивної частини рішення.
05.05.2026 проголошено вступну та резолютивну частину рішення.
Суд, заслухавши сторони, дослідивши письмові докази по справі, встановив такі обставини.
Судом встановлено, що відповідно до пунктів 201.10 ст.201 Податкового кодексу України ТОВ «ЛЕНДПОІНТ» (надалі «Позивач») було складено податкову накладну №3 від 19.11.2024 та направлена для реєстрації в єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно отриманої квитанції № 9384121671від 17.12.2024 року податкову накладну отримано та збережено, але реєстрацію зупинено. Підставою такого зупинення у зазначеній квитанції вказано, «Відповідно до п.201.16 ст.201 Податкового кодексу України, Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165 (зі змінами), реєстрація податкової накладної від 20.11.2024 №4 в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинена. Обсяг постачання товару/послуги 1206, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Додатково повідомляємо: показник "D"=2.5569%, "Рпоточ"=0 Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Пропонуємо надати пояснення та копії документів (договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них; договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання / придбання товарів / послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством; інші документи, що підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі), достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі».
На виконання п.п. 201.16.2 п.201.16 ст.201 ПКУ, Позивач направив на адресу ДПС повідомлення від 17.09.2025 року з поясненнями та копіями первинних документів, що підтверджують здійснення господарської операції по податковій накладній, реєстрацію якої зупинено.
23.09.2025 року Позивач отримав повідомлення комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН Головного управління ДПС у Черкаській області за №13297704/43779401 про необхідність надання додаткових пояснень та документів для розгляду питання комісією про реєстрацію податкової накладної №3 від 19.11.2024 року.
30.09.2025 року Позивач подав додаткові пояснення з копіями зазначених документів з метою виконання повідомлення №13297704/43779401 від 23.09.2025 року.
Однак, рішення комісії з питань зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН Головного управління ДПС у Черкаській області №13332720/43779401 від 02.10.2025 р., Позивачу було відмовлено у реєстрації податкової накладної №3 від 19.11.2024 року із зазначенням «на повідомлення про надання додаткових документів документи на дано частково, а саме: акти прийому-передачі ПММ, добрив, ЗЗР з суб`єктами господарювання, які надавали послуги по посіву, обмолоту, транспортуванню, внесенню добрив, ЗЗР надано частково (по 1 акту для прикладу). Документи на придбання та списання ПММ для кожного виду сільськогосподарських послуг (посів, внеення ЗЗР, добрив, розпушування, обмолот) надано частково (1 видаткова)».
Позивач вказує, що надав всі підтверджуючі документи та пояснення про які ГУ ДПС у Черкаській області було зазначено в повідомленні №13297704/43779401від 23.00.2025 року в розділі «додаткова інформація».
Зазначена в оскаржуваному рішенні №13332720/43779401 від 02.10.2025 підстава для відмови в реєстрації податкової накладної зазначено «на повідомлення про надання додаткових документів документи на дано частково, а саме: акти прийому-передачі ПММ, добрив, ЗЗР з суб`єктами господарювання, які надавали послуги по посіву, обмолоту, транспортуванню, внесенню добрив, ЗЗР надано частково (по 1 акту для прикладу). Документи на придбання та списання ПММ для кожного виду сільськогосподарських послуг (посів, внеення ЗЗР, добрив, розпушування, обмолот) надано частково (1 видаткова)».
Разом з тим зазначені документи надані повному обсязі для встановлення реальності проведеної операції.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, порядок їх адміністрування, права, обов`язки платників податків та зборів, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України).
Згідно з підп. а, б п. 185.1 ст. 185 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (далі ПК України) об`єктом оподаткування податком на додану вартість є операції платників податку з постачання товарів та послуг місце постачання яких розташоване на митній території України.
Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно приписів норми пункту 187.1 статті 187 ПК України вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку; б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.
База оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів (пункт 188.1 статті 188 ПК України).
Пунктом 201.10 статті 201 ПК України передбачено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкової накладної та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкової накладної платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкової накладної платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Зібрана податкова інформація та результати її опрацювання використовуються для виконання покладених на контролюючі органи функцій та завдань, а також центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, для формування та реалізації єдиної державної податкової та митної політики (пункт 74.3 статті 74 ПК України).
Відповідно до пункту 2 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 (далі Порядок № 1246), податкова накладна - електронний документ, який складається платником податку на додану вартість (далі - платник податку) відповідно до вимог ПК України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.
Згідно пункту 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:
відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);
чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;
дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 ПК України;
наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 ПК України;
наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1 ПК України (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015);
наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;
факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;
наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;
дотримання вимог Законів України Про електронний цифровий підпис, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Відповідно до пункту 13 Порядку № 1246 за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
01.02.2020 набула чинності постанова Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165 Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі Порядок № 1165), якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
За положеннями пункту 5 Порядку № 1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).
Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).
У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (пункт 7 Порядку № 1165).
За приписами пункту 10 Порядку № 1165 у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації.
Згідно пункту 11 Порядку № 1165 у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:
1) номер та дата складення податкової накладної/розрахунку коригування;
2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;
3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації.
Комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (пункт 25 Порядку № 1165).
Додатком 1 до Порядку № 1165 визначено Критерії ризиковості платника податку на додану вартість.
Відповідно до п. 1 зазначених до ризикових відносяться платники у разі коли платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.
Пунктами 2-7 Порядку № 520 передбачено, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня).
Комісія регіонального рівня протягом п`яти робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку, приймає рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 Кодексу.
У разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі.
Перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:
договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;
договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;
первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні;
розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;
документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку має право подати до контролюючого органу протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов`язання, відображеного в податковій накладній/розрахунку коригування.
Платник податку має право подати письмові пояснення та копії документів до декількох податкових накладних / розрахунків коригування, якщо такі податкові накладні / розрахунки коригування складено на одного отримувача - платника податку за одним і тим самим договором або якщо в таких податкових накладних / розрахунках коригування відображено однотипні операції (з однаковими кодами товарів згідно з Українською класифікацією товарів зовнішньоекономічної діяльності (УКТ ЗЕД) або кодами послуг згідно з Державним класифікатором продукції та послуг (ДКПП)).
Письмові пояснення та копії документів, зазначених у пункті 5 цього Порядку, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Згідно з висновками Верховного Суду у постанові від 8 червня 2020 року у справі № 824/245/19-а у разі зупинення реєстрації податкової накладної платника у зв`язку із встановленням його ризиковості за вищевказаними Критеріями, податковий орган зобов`язаний не лише зазначити загальний пункт або підпункт таких Критеріїв, а й вказати посилання на конкретний з них, яким, на його думку, не відповідає платник. Невиконання контролюючим органом зазначеної вимоги призводить до обмеження права платника податків бути повідомленим про необхідність надання документів за вичерпним переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної, а не будь-яких документів на власний розсуд.
Суд також врахував, що рішенням від 11 грудня 2024 року у справі № 320/1470/24, яке залишене без змін постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 14 квітня 2025 року, Київський окружний адміністративний суд, зокрема, вирішив визнати протиправним та скасував рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку № 205520 від 09.10.2023, прийняте Комісією Головного управління ДПС у м. Києві з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, про відповідність Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 критеріям ризиковості платника податку та зобов`язав Головне управління ДПС у м. Києві виключити його з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості.
Згідно з п.п. 9-11 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком до цього Порядку.
Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:
ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі;
та/або ненадання платником податку копій документів відповідно до пункту 5цього Порядку;
та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства.
Разом з тим, у пункті 6 Порядку № 1165 вказано, що інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі засобами електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.
Отже, суд зазначає, що з урахуванням положень наведених норм, комісією регіонального рівня приймається рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі за результатами розгляду інформації та копій документів платника податку. Контролюючий орган має зажадати від платника податку документів та пояснень на спростування наявних у органу ДПС сумнівів, пов`язаних з легальністю діяльності юридичної особи, вказавши які саме аспекти належить висвітлити платнику податків у своїх поясненнях.
Також аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що рішення комісії контролюючого органу повинно містити чітку підставу для відмови в реєстрації податкової накладної.
Вказане дає підстави для висновку, що податковий орган мав чітко зазначити, шляхом відповідного підкреслювання, яких документів не надано платником податків, який подав на реєстрацію податкову накладну, та відсутність яких позбавляє можливості здійснити відповідну реєстрацію.
Суд встановив, що в оскаржуваному рішенні стверджується, «на повідомлення про додаткові документи надано документи частково, а саме: акти прийому-передачі ПММ, добрив, ЗЗР з суб`єктами господарювання, які надавали послуги по посіву, обмолоту, транспортуванню, внесенню добрив, ЗЗР надано частково (по 1 акту для прикладу). Документи на придбання та списання ППМ для кожного виду сільськогосподарських послуг (посів, внесення ЗЗР, добрив, розпушування, обмолот)- надано частково (одна видаткова).
Відповідно до наданих пояснень, позивачем 17.09.2025 було надано зокрема планові витрати на вирощування продукції соняшнику 2024 р. в Житомирській області, зокрема визначено норми витрат палива на проведення робіт, а саме: ПММ (дискування) 10,5 л/га ПММ (культ. Грибокорозрихл.) 20,5 л/га ПММ (посів) 4,5 л/га ПММ (оприскування) 1,2 л/га ПММ (збір урож) 20,5 л/га Разом з тим, Позивачем подано при наданні пояснень: Акти прийому-передачі ПММ - підприємство використовує в обліку для передачі пмм виконавцям послуг накладні-вимоги на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів, де зазначено підставу отримання та отримувача. Накладна - вимога на відпуск матеріалів перевезення урожаю з поля на склад в період з 10.09.2024 по 30.09.2024 дизельне паливо 300 літрів; Накладна вимога № 67 від 06.06.2024 проведення робіт з внесення ЗЗР, відпуск дизельного палива 300 літрів; Накладна № 10 від 18.05.2024 на заправку техніки топливом дизельне паливо 391 літрів; Накладна на заправку техніки топливом № 24 від 06.06.2024 дизельне паливо 250 літрів; Вимога накладна № 21 від 04.05.2024 (глибоке рихлення) списання дизельного палива на 2225 літрів; Вимога накладна № 47 від 01.10.2024 на списання палива 14 408 літрів; Акт списання товарів № 193 від 04.06.2026 (дизельне паливо 513 літрів); Акт списання товарів № 194 від 06.06.2026 (дизельне паливо 440 літрів та дизельне паливо 203 літри); Акт списання товарів № 195 від 07.06.2024 (дизельне паливо 231 літри та дизельне паливо 163 літри); Акт списання товарів № 196 від 10.06.2024 (дизельне паливо 162 літри та дизельне паливо 151 літр); Акт списання товарів № 197 від 11.06.2024 (дизельне паливо 278 літрів); Акт списання товарів № 198 від 12.06.2024 (дизельне паливо 214 літрів та дизельне паливо 202 літри); Акт списання товарів № 199 від 13.06.2024 (дизельне паливо 34 літри, дизельне паливо 93 літри та дизельне паливо 162,9 літри); Акт списання товарів № 200 від 17.06.2024 (дизельне паливо 34 літри та дизельне паливо 226 літрів); Акт списання товарів № 201 від 18.06.2024 (дизельне паливо 332 літри); Акт списання товарів № 202 від 20.06.2024 (дизельне паливо 575 літрів); Акт списання товарів № 203 від 21.06.2024 (дизельне паливо 277 літрів); Акт списання товарів № 204 від 25.06.2024 (дизельне паливо 277 літрів, дизельне паливо 126 літрів та дизельне паливо 202 літри); Акт списання товарів № 205 від 26.06.2024 (дизельне паливо 108 літрів, дизельне паливо 307 літрів); Акт списання товарів № 206 від 27.06.2024 (дизельне паливо 224 літри, дизельне паливо 187 літрів); Акт списання товарів № 207 від 28.06.2024 (дизельне паливо 184 літри, дизельне паливо 97 літрів). Крім того, звертаємо увагу суду, що на 26,3 т готової продукції потрібно 9-10 п.од. насіння і 2200-2300 кг добрив. 26,3 т - це урожайність з площі 22-23 га. Середня врожайність - 1,17 т/га Загальна площа посіву 1680 га , загальна врожайність 1432,5 т Витрати насіння - 1 п.од. на 2,34 га. Витрати добрив на 1 га - 100 кг/га Витрати ЗЗР Тру 30-35 г/га, Тейлор 30-35 г/га. Звертаємо увагу суду, що при наданні пояснень від 17.09.2025 на підтвердження було надано: -придбання добрив 1. Договір поставки МД №0625-КОО від 27.03.24 дод.23 2. Рахунок №352 від 02.04.25 та видаткова накладна №476 від 15.04.25 дод. 24 3.ТТН дод.25 5. Платіжні інструкції дод. 26 -придбання ЗЗР: 1. Договір поставки ЗЗР №2024-8-ГОЖ від 16.04.24 дод.27 2. Видаткові накладні ЗЗР та рахунки ЗЗР дод.28 3. ТТН дод.29 (постачальник ЗЗР поставив на склад кінцевого покупця продукцію за власний рахунок) 4. Платіжні інструкції оплата ЗЗР дод.30 5. Акт звірки взаєморозрахунків дод. 31 -придбання насіння 6. Договір поставки насіння в кредит №2024-3-ГОЖ від 30.03.2024 дод. 32 7. Видаткові накладні насіння соняшнику дод.33 8. ТТН дод. 34 9. Платіжні інструкції насіння соняшнику дод.35 10. Акт звірки взаєморозрахунків дод.36 -передача добрив, насіння, ЗЗР виконавцям послуг Передача виконавцям послуг та списання відбувалось по наступних документах: 1. Накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів добрива дод.37 2. Акт про використання мінеральних добрив дод. 38 3. Накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів насіння дод. 39 4. Акт витрат насіння і садівного матеріалу дод. 40 5. Накладна-вимога на відпуск (внутрішнє переміщення) матеріалів ЗЗР дод.41 6. Акт про використання засобів хімічного захисту рослин дод. 42.
Таким чином, системний аналіз доданих документів при наданні пояснень та додаткових пояснень дає змогу встановити, що наданих для реєстрації податкової накладної документів повністю підтверджують реальність здійснення господарської операції.
Разом з тим, Комісією ГУ ДПС у Черкаській області було прийнято рішення від 04.11.2025 №13416381/43779401 про реєстрацію ПН від 21.11.2024 №5, яка складена за аналогічних обставин отримувач ТОВ «Агро Нова Груп» на підставі договору купівлі-продажу №14/11 від 14.11.2024), що і ПН від 19.11.2024 №3, при цьому з більшим обсягом постачання, ніж ПН від 19.11.2024 №3.
Щодо відмови у реєстрації ПН з підстав ненадання/часткового надання документів, суд зазначає, що відсутність певних документів не є підставою для відмови у реєстрації податкової накладної, оскільки виявлені недостовірності є підставою для здійснення перевірки та прийняття відповідного рішення за її наслідками.
Суд зауважує, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. При цьому здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу.
Такі правові висновки вже неодноразово висловлювалась Верховним Судом, зокрема, у постановах від 23 жовтня 2018 року у справі № 822/1817/18, від 21 травня 2019 року у справі № 0940/1240/18.
Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності. Змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормами Податкового кодексу України. Предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкової накладної, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом.
Такий висновок висловив Верховний Суд у постанові від 12 лютого 2025 року у справі № 140/5463/23.
Крім того, Верховний Суд у постанові від 23 липня 2025 року у справі № 160/32067/23 зазначив, що податковий орган під час виконання повноважень щодо моніторингу податкових накладних має аналізувати первинні документи у взаємозв`язку з відомостями податкової накладної та іншими джерелами (державними реєстрами, електронними документами) лише за зовнішніми (формальними, очевидними) критеріями, але не має права здійснювати аналіз господарських операцій платника податків на предмет її реальності (нереальності). Така оцінка може надаватись контролюючим органом виключно у межах проведення відповідної документальної перевірки платника податків.
Отже, вимоги відповідача щодо необхідності надання платником податків додаткових документів є необґрунтованими, оскільки для реєстрації податкових накладних позивач надав перелік документів, зазначених у п.5 Порядку №520, на підставі яких можна зробити висновок про реальність здійснення господарських операцій та реєстрайції ППР.
З урахуванням зазначеного, суд доходить висновку про протиправність спірних рішень про відмову у реєстрації податкових накладних.
Щодо вимог позивача про реєстрацію ПН суд зазначає, що чинним законодавством України покладено на Державну податкову службу України обов`язок щодо прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Згідно з пунктами 19, 20 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій:
- прийняття в установленому порядку та набрання чинності рішенням про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування;
- набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення);
- неприйняття та/або відсутність реєстрації в установленому порядку рішення про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.
Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку. Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.
Таким чином, нормами Порядку № 1246 визначено компетенцію Державної податкової служби України щодо реєстрації податкових накладних в ЄРПН на підставі рішення суду.
У цьому випадку, зобов`язання ДПС України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем податкові накладні датою набрання рішення законної сили є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.
Висновок щодо обрання належного способу захисту порушеного права Верховний Суд виклав у постанові від 17 травня 2023 року у справі № 140/14282/20.
Зважаючи, що спірне рішення про відмову в реєстрації податкової накладної прийнято, як установлено вище, протиправно, а інших підстав для відмови в її реєстрації суд не встановив, то суд констатує наявність підстав для зобов`язання відповідача-2 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 19.11.2024, подану на реєстрацію позивачем, датою набрання рішенням суду законної сили.
В силу приписів ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Згідно з позицією ЄСПЛ, викладеною, зокрема, у справі "Компанія Вестберґа таксі Актіеболаґ" та Вуліч проти Швеції", заява № 36985/97, рішення від 23 липня 2002 року, п. 110, адміністративні суди, які розглядають скарги заявників стосовно рішень податкового управління, мають повну юрисдикцію у цих справах та повноваження скасувати оскаржені рішення. Справи мають бути розглянуті на підставі поданих доказів, а довести наявність підстав, передбачених відповідними законами, для призначення податкових штрафів має саме податкове управління.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єктів владних повноважень на підтримку правомірності своєї позиції та докази, надані позивачем, суд приходить до переконання, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат у справі, суд враховує, що відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Таким чином, у зв`язку з повним задоволенням позову, судові витрати позивача зі сплати судового збору належить стягнути на його користь за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області, оскільки саме останній прийняв неправомірне рішення.
Керуючись статтями 12, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 255, 271 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
Адміністративний позов задоволити повністю.
Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС у Черкаській області 13332720/43779401 від 02.10.2025 р. про відмову в реєстрації податкової накладної товариства з обмеженою відповідальністю ЛЕНДПОІНТ №3 від 19.11.2024 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №3 від 19.11.2024, датою набрання рішенням суду законної сили.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Черкаській області (18002, м. Черкаси, вул. Хрещатик, 235, код ЄДРПОУ 44131663)на користь товариства з обмеженою відповідальністю ЛЕНДПОІНТ) судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 3028 (три тисячі двадцять вісім гривень) грн 00 коп.
Копію рішення направити учасникам справи.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками, якщо таку скаргу не було подано. Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення
Повний текст рішення буде виготовлено протягом десяти днів з дати проголошення.
Повний текст рішення виготовлено з урахуванням тимчасової непрацездатності судді з 11.05.2026 по 15.05.2026 включно, у перший робочий день 18.05.2026.
Суддя Сергій КУЛЬЧИЦЬКИЙ