Ухвала суду № 136598603, 18.05.2026, Полтавський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2026
Номер справи
440/5142/26
Номер документу
136598603
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ПОЛТАВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

УХВАЛА

18 травня 2026 рокум. ПолтаваСправа № 440/5142/26

Полтавський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Сич С.С., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні клопотання відповідача Державної казначейської служби України про залишення позову без розгляду у справі №440/5142/26 за позовом ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, Держави Україна в особі Державної казначейської служби України про визнання дій неправомірними, зобов`язання вчинити певні дії та стягнення моральної шкоди,

В С Т А Н О В И В:

27 квітня 2026 року до Полтавського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, Держави Україна в особі Державної казначейської служби України, у якій позивач просить:

1) визнати неправомірними дії Державної казначейської служби України щодо виконання виконавчих листів по цивільній справі №709/377/21, виданих 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області за рахунок бюджетної програми;

2) зобов`язати Державну казначейську службу України та державу Україна виконати виконавчий лист по цивільній справі №709/377/21, виданий 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області згідно якого: "Черкаський апеляційний суд вирішив: "Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у рахунок відшкодування витрат на правову допомогу 12000 грн. 00 коп. Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у рахунок відшкодування втраченого заробітку в сумі 4640 грн. 00 коп. Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати за проведення експертизи в сумі 3775 грн. 40 коп." шляхом безспірного списання грошових коштів з єдиного казначейського рахунку держави Україна;

3) зобов`язати Державну казначейську службу України та державу Україна виконати виконавчий лист по цивільній справі №709/377/21, виданий 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області згідно якого Верховний Суд вирішив: "Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 900000,00 (дев`ятсот тисяч) гривень" шляхом безспірного списання грошових коштів з єдиного казначейського рахунку держави Україна;

4) стягнути з відповідачів на користь ОСОБА_1 заподіяну моральну шкоду в сумі 10000 грн.

Ухвалою Полтавського окружного адміністративного суду від 04 травня 2026 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №440/5142/26. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

12 травня 2026 року до суду надійшло клопотання відповідача Державної казначейської служби України про залишення позову без розгляду у справі №440/5142/26, яке вмотивовано тим, що ОСОБА_1 у вересні 2025 року звернувся до Київського окружного адміністративного суду із позовною заявою від 09.06.2025 до Казначейства, яка містить такі вимоги:

- визнати неправомірними дії Казначейства щодо виконання виконавчих листів по цивільній справі № 709/377/21, виданих 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області за рахунок бюджетної програми;

- зобов`язати Казначейство виконати виконавчий лист по цивільній справі № 709/377/21, виданий 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області, згідно якого Черкаський апеляційний суд вирішив: «Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у рахунок відшкодування витрат на правову допомогу 12 000 гривень. Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у рахунок відшкодування втраченого заробітку в сумі 4 640,00 гривень. Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати за проведення експертизи в сумі 3 775, 40 гривень» шляхом безспірного списання грошових коштів з єдиного казначейського рахунку держави Україна;

- зобов`язати Казначейство виконати виконавчий лист по цивільній справі № 709/377/21, виданого 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області, згідно якого Верховний Суд вирішив: «Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 900 000, 00 гривень» шляхом безспірного списання грошових коштів з єдиного казначейського рахунку держави Україна.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 05.09.2025 відкрито провадження в адміністративній справі № 320/25722/25 за позовом ОСОБА_1 до Казначейства, розгляд здійснюється за правилами спрощеного позовного провадження, без повідомлення учасників справи.

Відповідач зазначає, що позовні вимоги, викладені в позовних заявах від 09.06.2025 та від 25.04.2026, є однаковими, а їх зміст відрізняється лише вимогою про стягнення моральної шкоди.

Вказує, що Велика Палата Верховного Суду звертала увагу на те, що в судовому процесі держава бере участь у справі як сторона через її відповідний орган, наділений повноваженнями у спірних правовідносинах (постанови Великої Палати Верховного Суду від 21 червня 2023 року в справі № 905/1907/21, від 08 серпня 2023 року в справі № 910/5880/21), а згідно з частиною четвертою статті 46 КАС України відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом. Отже, належним відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, до якого звернена вимога позивача.

Оскільки предметом позову в цій справі є визнання неправомірними дії Казначейства щодо виконання виконавчих листів по цивільній справі № 709/377/21 та зобов`язання їх виконати шляхом безспірного списання грошових коштів з єдиного казначейського рахунку держави Україна, тому належним відповідачем, який представляє державу у цій справі, є Державна казначейська служба України.

Зазначає, що факт подання позову у справі № 320/25722/25 відбувся значно раніше за подання позову у цій справі № 440/5142/26, а позовні вимоги у справах № 320/25722/25 і №440/5142/26 заявлені з тієї самої підстави (невиконання виконавчих листів у справі № 709/377/21), між тими самими сторонами ( ОСОБА_1 та Казначейство) та про той самий предмет (визнати неправомірними дії Казначейства щодо виконання виконавчих листів по цивільній справі №709/377/21 та зобов`язання їх виконати шляхом безспірного списання грошових коштів з єдиного казначейського рахунку держави Україна). Тому вважає, що позов ОСОБА_1 у справі № 440/5142/26 підлягає залишенню без розгляду на підставі пункту 3 частини першої статті 240 КАС України.

Вирішуючи клопотання відповідача Державної казначейської служби України про залишення позову без розгляду у справі №440/5142/26 , суд дійшов таких висновків.

Після відкриття провадження у даній справі судом з`ясовано, що у провадженні Київського окружного адміністративного суду перебуває справа №320/25722/25 за позовом ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, провадження у якій відкрито ухвалою суду від 05 вересня 2025 року, у якій (з урахуванням уточнених позовних вимог) позивач просить:

- визнати неправомірними дії Державної казначейської служби України щодо виконання виконавчих листів по цивільній справі №709/377/21, виданих 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області за рахунок бюджетної програми;

- зобов`язати Державну казначейську службу України виконати виконавчий лист по цивільній справі №709/377/21, виданий 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області згідно якого:

«Черкаський апеляційний суд вирішив: «Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у рахунок відшкодування витрат на правову допомогу 12 000 грн 00 коп.

Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у рахунок відшкодування втраченого заробітку в сумі 4 640 грн 00 коп.

Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати за проведення експертизи в сумі 3 775 грн 40 коп.» шляхом безспірного списання грошових коштів з єдиного казначейського рахунку держави Україна;

- зобов`язати Державну казначейську службу України виконати виконавчий лист по цивільній справі №709/377/21, виданого 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області згідно якого: Верховний Суд вирішив: «Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 900 000, 00 (дев?ятсот тисяч) гривень» шляхом безспірного списання грошових коштів з єдиного казначейського рахунку держави Україна.

Суд зазначає, що предметом адміністративного позову є матеріально-правові вимоги позивача до відповідача, підставою адміністративного позову є обставини (юридичні факти) і норми права, які у своїй сукупності дають право особі звернутися до суду з вимогами до іншої особи.

Зі змісту ухвали Київського окружного адміністративного суду від 05 вересня 2025 року у справі № 320/25722/25 та позовної заяви ОСОБА_1 (зміна підстав та предмету позову) від 09 вересня 2025 року вбачається, що предмет та підстави позову у справі №320/25722/25 охоплюються предметом та підставами позову у цій справі.

За приписами пунктів 7, 9 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України суб`єкт владних повноважень - орган державної влади (у тому числі без статусу юридичної особи), орган місцевого самоврядування, орган військового управління, їх посадова чи службова особа, інший суб`єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг; відповідач - суб`єкт владних повноважень, а у випадках, визначених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.

Частиною 4 статті 46 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що відповідачем в адміністративній справі є суб`єкт владних повноважень, якщо інше не встановлено цим Кодексом.

Статтею 43 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що здатність мати процесуальні права та обов`язки в адміністративному судочинстві (адміністративна процесуальна правоздатність) визнається за громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, органами державної влади, іншими державними органами, органами влади Автономної Республіки Крим, органами місцевого самоврядування, їх посадовими і службовими особами, підприємствами, установами, організаціями (юридичними особами), адміністратором за випуском облігацій.

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

Здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов`язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Таким чином, адміністративна дієздатність в адміністративному судочинстві належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь, органам державної влади, іншим державним органам, органам влади Автономної Республіки Крим, органам місцевого самоврядування, їх посадовим і службовим особам, підприємствам, установам, організаціям (юридичним особам).

Суд враховує, що відповідно до статті 2 ЦК України учасником спірних правовідносин у справі про відшкодування шкоди за рахунок держави на підставі статті 1174 ЦК України є держава Україна, а тому вона має бути відповідачем.

Відповідно до пункту 1 Положення про Державну казначейську службу України, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 15 квітня 2015 р. № 215, Державна казначейська служба України (Казначейство) є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України через Міністра фінансів і який реалізує державну політику у сферах казначейського обслуговування бюджетних коштів, коштів клієнтів відповідно до законодавства, бухгалтерського обліку виконання бюджетів.

За приписами підпункту 3 пункту 4 цього Положення Казначейство відповідно до покладених на нього завдань та в установленому законодавством порядку, зокрема, здійснює безспірне списання коштів державного та місцевих бюджетів або боржників на підставі рішення суду.

Кошти державного бюджету належать на праві власності державі. Отже, боржником у зобов`язанні зі сплати коштів державного бюджету є держава Україна як учасник цивільних відносин (частина друга статті 2 ЦК України). Відповідно до частини першої статті 170 ЦК України держава набуває і здійснює права та обов`язки через органи державної влади у межах їхньої компетенції, встановленої законом.

Таким чином, відповідачем у справі є держава, яка бере участь у справі через відповідний орган державної влади. Таким органом у цій справі є Державна казначейська служба України.

Аналогічні висновки щодо застосування норм права викладені у постанові Верховного Суду від 24.09.2025 у справі № 359/299/19.

Велика Палата Верховного Суду у постанові від 27 листопада 2019 року у справі №242/4741/16-ц (провадження № 14-515цс19) зазначила, що з урахуванням того, що саме на державу покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, належним відповідачем у справах про відшкодування шкоди, завданої органом державної влади, їх посадовою або службовою особою, є держава як учасник цивільних відносин, як правило, в особі органу, якого відповідач зазначає порушником своїх прав.

Зважаючи на викладене вище, суд дійшов висновку, що в адміністративній справі №320/25722/25 розглядається спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, що й у даній справі №440/5142/26 в частині позовних вимог про: визнання неправомірними дій Державної казначейської служби України щодо виконання виконавчих листів по цивільній справі №709/377/21, виданих 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області за рахунок бюджетної програми; зобов`язання Державну казначейську службу України та державу Україна виконати виконавчий лист по цивільній справі №709/377/21, виданий 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області згідно якого: "Черкаський апеляційний суд вирішив: "Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у рахунок відшкодування витрат на правову допомогу 12000 грн. 00 коп. Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у рахунок відшкодування втраченого заробітку в сумі 4640 грн. 00 коп. Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати за проведення експертизи в сумі 3775 грн. 40 коп." шляхом безспірного списання грошових коштів з єдиного казначейського рахунку держави Україна; зобов`язання Державну казначейську службу України та державу Україна виконати виконавчий лист по цивільній справі №709/377/21, виданий 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області згідно якого Верховний Суд вирішив: "Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 900000,00 (дев`ятсот тисяч) гривень" шляхом безспірного списання грошових коштів з єдиного казначейського рахунку держави Україна.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо у провадженні цього або іншого суду є справа про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав.

Отже, оскільки у провадженні Київського окружного адміністративного суду є справа №320/25722/25 про спір між тими самими сторонами, про той самий предмет і з тих самих підстав, провадження у якій відкрито 05 вересня 2025 року, тому на підставі пункту 3 частини 1 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України підлягає залишенню без розгляду позов ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, Держави Україна в особі Державної казначейської служби України в частині позовних вимог про: визнання неправомірними дій Державної казначейської служби України щодо виконання виконавчих листів по цивільній справі №709/377/21, виданих 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області за рахунок бюджетної програми; зобов`язання Державну казначейську службу України та державу Україна виконати виконавчий лист по цивільній справі №709/377/21, виданий 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області згідно якого: "Черкаський апеляційний суд вирішив: "Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у рахунок відшкодування витрат на правову допомогу 12000 грн. 00 коп. Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у рахунок відшкодування втраченого заробітку в сумі 4640 грн. 00 коп. Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати за проведення експертизи в сумі 3775 грн. 40 коп." шляхом безспірного списання грошових коштів з єдиного казначейського рахунку держави Україна; зобов`язання Державну казначейську службу України та державу Україна виконати виконавчий лист по цивільній справі №709/377/21, виданий 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області згідно якого Верховний Суд вирішив: "Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 900000,00 (дев`ятсот тисяч) гривень" шляхом безспірного списання грошових коштів з єдиного казначейського рахунку держави Україна.

Відповідно до частини 3, 4 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України про залишення позову без розгляду суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржена. Особа, позов якої залишено без розгляду, після усунення підстав, з яких позов було залишено без розгляду, має право звернутися до адміністративного суду в загальному порядку.

Стосовно позову ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, Держави Україна в особі Державної казначейської служби України в частині вимоги про стягнення з відповідачів на користь ОСОБА_1 заподіяної моральної шкоди в сумі 10000 грн., суд зазначає, що у справі №320/25722/25 така позовна вимога відсутня.

Частиною 5 статті 21 Кодексу адміністративного судочинства України вимоги про відшкодування шкоди, заподіяної протиправними рішеннями, діями чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень або іншим порушенням прав, свобод та інтересів суб`єктів публічно-правових відносин, або вимоги про витребування майна, вилученого на підставі рішення суб`єкта владних повноважень, розглядаються адміністративним судом, якщо вони заявлені в одному провадженні з вимогою вирішити публічно-правовий спір. Інакше такі вимоги вирішуються судами в порядку цивільного або господарського судочинства.

Згідно з частиною 1 статті 19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.

Враховуючи, що позов у цій справі в частині вимог про вирішення публічно-правового спору залишений без розгляду на підставі пункту 3 частини 1 статті 240 Кодексу адміністративного судочинства України, вимога позивача про відшкодування моральної шкоди підлягає вирішенню судом в порядку цивільного судочинства.

Відповідно до пункту 1 частини 1 статті 238 Кодексу адміністративного судочинства України суд закриває провадження у справі якщо справу не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Отже, провадження у справі №440/5142/26 за позовом ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, Держави Україна в особі Державної казначейської служби України в частині вимоги про стягнення з відповідачів на користь ОСОБА_1 заподіяної моральної шкоди в сумі 10000 грн. підлягає закриттю, оскільки за наведених вище обставин вказана вимога підлягає вирішенню судом в порядку цивільного судочинства.

Відтак, клопотання відповідача Державної казначейської служби України про залишення позову без розгляду у справі №440/5142/26 підлягає задоволенню частково.

На підставі викладеного, керуючись статтями 21, 229, 238, 240, 248, 256, 294 Кодексу адміністративного судочинства України,

П О С Т А Н О В И В:

Клопотання відповідача Державної казначейської служби України про залишення позову без розгляду у справі №440/5142/26 - задовольнити частково.

Залишити без розгляду позов ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, Держави Україна в особі Державної казначейської служби України в частині позовних вимог про: визнання неправомірними дій Державної казначейської служби України щодо виконання виконавчих листів по цивільній справі №709/377/21, виданих 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області за рахунок бюджетної програми; зобов`язання Державну казначейську службу України та державу Україна виконати виконавчий лист по цивільній справі №709/377/21, виданий 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області згідно якого: "Черкаський апеляційний суд вирішив: "Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у рахунок відшкодування витрат на правову допомогу 12000 грн. 00 коп. Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 у рахунок відшкодування втраченого заробітку в сумі 4640 грн. 00 коп. Стягнути з держави Україна за рахунок коштів Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 витрати за проведення експертизи в сумі 3775 грн. 40 коп." шляхом безспірного списання грошових коштів з єдиного казначейського рахунку держави Україна; зобов`язання Державну казначейську службу України та державу Україна виконати виконавчий лист по цивільній справі №709/377/21, виданий 25.02.2025 Чорнобаївським районним судом Черкаської області згідно якого Верховний Суд вирішив: "Стягнути з Державного бюджету України на користь ОСОБА_1 900000,00 (дев`ятсот тисяч) гривень" шляхом безспірного списання грошових коштів з єдиного казначейського рахунку держави Україна.

В іншій частині клопотання відповідача про залишення позову без розгляду - відмовити.

Закрити провадження у справі №440/5142/26 за позовом ОСОБА_1 до Державної казначейської служби України, Держави Україна в особі Державної казначейської служби України в частині вимоги про стягнення з відповідачів на користь ОСОБА_1 заподіяної моральної шкоди в сумі 10000 грн.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.

Ухвала суду може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом п`ятнадцяти днів з дня складення ухвали до Другого апеляційного адміністративного суду, в порядку, визначеному частиною 8 статті 18, частинами 7-8 статті 44 та статтею 297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Суддя С.С. Сич