Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 травня 2026 рокусправа № 380/17990/25
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Грень Н.М. розглянувши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення учасників справи адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправною бездіяльність, зобов`язання вчинити дії,
у с т а н о в и в:
ОСОБА_1 звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, у якій просить:
- Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 01.03.2023 та з 01.03.2025 відповідно;
- Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2023 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, без обмеження в індексації в розмірі 1181,09 грн з урахуванням виплачених сум;
- Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2025 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, без обмеження в індексації в розмірі 522,55 грн з урахуванням виплачених сум;
- Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нарахування із 11.03.2025 ОСОБА_1 пенсії за віком із урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2001-2018 роки;
- Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 11.03.2025 пенсію за віком призначену на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2022-2024 роки.
Обґрунтування позовних вимог зі сторони позивача зводиться до того, що Пенсійний фонд України допустив два суттєві порушення чинного законодавства при перерахунку та виплаті його пенсії.
По-перше, при зверненні позивача 11.03.2025 року щодо переходу з пенсії по інвалідності (внаслідок профзахворювання) на пенсію за віком відбулося не звичайне переведення з одного виду пенсії на інший, а призначення абсолютно нового виду пенсії за іншим законом. Відповідно до сталої практики Верховного Суду, у такому випадку відповідач був зобов`язаний застосувати для розрахунку показник середньої заробітної плати по Україні за три роки, що передували зверненню, тобто за 2022-2024 роки, однак натомість безпідставно використав застарілі показники за 2001-2018 роки.
По-друге, відповідач протиправно зменшив розмір пенсії позивача, застосувавши обмеження максимальних сум індексації на підставі підзаконних актів постанов Кабінету Міністрів України. Такі дії є незаконними, оскільки стаття 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» імперативно гарантує позивачу мінімальний розмір пенсії на рівні 80 відсотків його заробітної плати. Зважаючи на те, що закон має вищу юридичну силу за урядові постанови, будь-які штучні обмеження гарантованого "шахтарського" розміру пенсії є прямим порушенням права позивача на належний та гарантований державою соціальний захист. Враховуючи вищенаведене просить задовольнити позовні вимоги.
Ухвалою від 08.09.2025 року відкрито спрощене позовне провадження у даній справі без проведення судового засідання та повідомлення сторін. В ухвалі було запропоновано відповідачу у п`ятнадцятиденний строк з моменту отримання ухвали про відкриття провадження у справі надати суду відзив на позовну заяву зі всіма доказами на його підтвердження, які наявні у відповідача.
Від відповідача на адресу суду надійшов відзив на позовну заяву (вх,№17043 від 25.09.2025) у якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог. В обґрунтування вказує, що ГУ ПФУ у Львівській області діяв виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Заперечуючи проти вимог щодо протиправності обмеження індексації пенсії , відповідач зазначає, що щорічні перерахунки з 1 березня 2023, 2024 та 2025 років проводилися на виконання постанов Кабінету Міністрів України № 168, № 185 та № 209 відповідно до частини другої статті 42 Закону № 1058-IV. Цими підзаконними актами чітко визначено граничний ліміт підвищення від індексації, який не може перевищувати 1 500 гривень. Така верхня межа індексації визнана правомірною постановами Верховного Суду у справах № 120/14637/23 та № 420/25804/23, оскільки цей інструмент необхідний для фінансового збалансування пенсійної системи та захисту громадян із найнижчими доходами, особливо в умовах воєнного стану, коли видатки держави першочергово спрямовуються на національну безпеку й оборону. При цьому основний розмір пенсії позивача за віком, обчислений із застосуванням статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», жодним чином не обмежувався, оскільки ліміт застосовується виключно до суми підвищення від індексації.
Щодо вимог про застосування показника середньої заробітної плати по Україні за 20222024 роки , ПФУ зауважує, що позивачу з 15.05.2018 року було призначено пенсію по інвалідності в розмірі пенсії за віком. Відповідно до частини 3 статті 45 Закону № 1058-IV, під час переведення вперше з пенсії по інвалідності на пенсію за віком показник середньої заробітної плати за три календарні роки, що передують року звернення, застосовується лише за умови, якщо особа після призначення пенсії по інвалідності продовжувала працювати й набула не менш як 24 місяці додаткового страхового стажу. Оскільки позивач після призначення йому пенсії по інвалідності не працював і необхідного страхового стажу в кількості 24 місяців не набув, законні підстави для обчислення пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2022 2024 роки відсутні. Відтак просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Розглянувши подані документи і матеріали, з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, судом встановлено таке.
З 15.05.2018 Позивачеві призначено пенсію по інвалідності як особі з інвалідністю III групи внаслідок професійного захворювання.
11.03.2025 Позивачем було подано заяву про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком.
Позивачеві призначено пенсію за віком за Списком № 1 відповідно до Закону «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та Закону України "Про підвищення престижності шахтарської праці" з врахуванням заробітної плати за 2001-2018 роки.
У відповідь на запит Позивача, Відповідачем повідомлено, що перерахунок пенсії Позивачеві проведено відповідно до Закону «Про підвищення престижності шахтарської праці" з обмеженнями в індексації з 01.03.2023 в розмірі 1181,09 грн та з 01.03.2025 - в розмірі 522,55 грн.
Згідно протоколу перерахунку пенсії від 04.04.2025 сума пенсії, гарантованої Законом «Про підвищення престижності шахтарської праці" складає 19609,93 грн (80% від 24512,41 грн). Враховуючи надбавку за одного утриманця в розмірі 150,00 грн, загальний розмір пенсії з надбавками має складати 19759,93 грн.
Натомість Відповідачем розмір пенсії визначений у сумі 18056,29 грн, тобто менше на 1703,64 грн.
Таким чином, Відповідач здійснив нарахування доплати до пенсії згідно ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці», в той же час обмежив її розмір обмеженням в індексації з 01.03.2023 - 1181,09 грн, та з 01.03.2025 - 522,55 грн.
Не погоджуючись із діями відповідача, вважаючи їх протиправними, відтак звернувся із цим позовом до суду.
При вирішенні спору суд керувався таким.
За ст. 3 Конституції України, людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканість і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав свобод людини є головним обов`язком держави.
На підставі ст. 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Як слідує зі ст. 22 Конституції України, конституційні права і свободи ґрунтуються і не можуть бути скасовані.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Статтею 8 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі за текстом Закон 1058) передбачене право громадян на отримання пенсійних виплат та соціальних послуг.
Положеннями ч. 1 ст. 9 Закону 1058 передбачено, що за рахунок коштів Пенсійного фонду в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком; пенсія по інвалідності внаслідок загального захворювання (у тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства); пенсія у зв`язку з втратою годувальника.
Частиною 3 ст.45 Закону № 1058-ІV встановлено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Проте, аналізуючи характер правовідносин, суд зазначає, що положення ч. 3 ст. 45 Закону № 1058-IV поширюються виключно на випадки переведення з одного виду пенсії на інший, призначених в межах одного і того ж закону.
За приписами ч.3 ст.30 Закону № 1058-ІV пенсія по інвалідності від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання призначається відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності".
До запровадження пенсійного забезпечення через професійні та корпоративні фонди особам, зазначеним в абзаці першому цього пункту, пенсії призначаються за нормами цього Закону в разі досягнення пенсійного віку та трудового стажу, передбаченого Законом України «Про пенсійне забезпечення» (далі за текстом Закон 1788).
Законом «Про пенсійне забезпечення» № 1788-ХІІ регламентовано право громадян на призначення трудових пенсій, зокрема ст.23 встановлено, що пенсії по інвалідності призначаються в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату здоров`я, внаслідок: а) трудового каліцтва або професійного захворювання; б) загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов`язаного з роботою, інвалідності з дитинства).
Верховний Суд у постанові від 16.06.2020р. в справі № 127/7522/17 зазначив, що за змістом ч.3 ст.45 Закону № 1058-ІV переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви, на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Таким чином, лише при переведенні з одного виду пенсії на інший можуть застосовуватись норми ч.3 ст.45 Закону № 1058-ІV щодо застосування показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постанові від 29.11.2016р. у справі № 133/476/15-а (№ 21-6331а15) де, зазначив, що у випадку призначення особі пенсії за вислугу років відповідно до Закону № 1788-ХІІ, який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, а в подальшому при виявленні такою особою бажання отримувати пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV, має місце саме призначення пенсії за віком, а не переведення згідно із ч.3 ст.45 Закону № 1058-IV.
Зазначена правова позиція Верховного Суду України була підтримана Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 31.10.2018р. у справі № 876/5312/17. Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 08.02.2024р. у справі № 500/1216/23.
Суд дослідив матеріали справи та встановив, що з 15.05.2018 року ОСОБА_1 було призначено пенсію по інвалідності ІІІ групи внаслідок професійного захворювання, пов`язаного з підземними роботами на шахті.
11.03.2025 року позивач звернувся до територіального органу ПФУ із заявою про перехід (призначення) на пенсію за віком на пільгових умовах за Списком № 1 відповідно до Закону № 1058-IV та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці».
Відповідач здійснив розрахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2001 2018 роки. Також при проведенні масових перерахунків пенсії позивача суми підвищень внаслідок індексації з 01.03.2023 та 01.03.2025 років були обмежені граничною сумою, встановленою відповідними постановами КМУ, через що загальний розмір виплачуваної пенсії виявився меншим від суми, визначеної у протоколі перерахунку без обмежень.
Як встановлено судом, попередній вид пенсії (по інвалідності внаслідок профзахворювання) призначався позивачу на підставі норм Закону України «Про пенсійне забезпечення» № 1788-XII та спеціального законодавства про соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві. Звернувшись 11.03.2025 року із заявою про призначення пенсії за віком, позивач реалізував право на отримання пенсії за іншим законом Законом № 1058-IV, право на яку виникло у нього вперше.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону № 1058-IV, при первинному призначенні пенсії підлягає застосуванню показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення. Оскільки позивач звернувся за призначенням пенсії у 2025 році, відповідач був зобов`язаний застосувати показник середньої заробітної плати за 2022 2024 роки. Твердження відповідача про відсутність 24 місяців стажу після 2018 року є безпідставними, оскільки ця норма стосується внутрішнього переведення між видами пенсій за Законом № 1058-IV.
Відтак, у Позивача виникло право на нарахування та виплату територіальним органом Пенсійного фонду України пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-IV із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням такої пенсії, а саме: за 2022-2024 роки.
Отже, суд висновує що позовні вимоги у частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нарахування із 11.03.2025 ОСОБА_1 пенсії за віком із урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2001-2018 роки та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 11.03.2025 пенсію за віком призначену на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2022-2024 роки підлягають задоволенню.
Щодо позовних вимог у частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 01.03.2023 та з 01.03.2025 відповідно та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2023 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, без обмеження в індексації в розмірі 1181,09 грн з урахуванням виплачених сум; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2025 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, без обмеження в індексації в розмірі 522,55 грн з урахуванням виплачених сум, суд зазначає таке.
Приписами статті 1 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" визначено, що індексація грошових доходів населення - встановлений законами та іншими нормативно-правовими актами України механізм підвищення трудових доходів населення, що дає можливість частково або повністю відшкодувати подорожчання споживчих товарів і послуг.
Згідно з частою 1 статті 2 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення" індексації підлягають грошові доходи громадян, одержані ними в гривнях на території України і які не мають разового характеру, зокрема, пенсії, стипендії, оплата праці (грошове забезпечення).
Індексації підлягають грошові доходи населення у межах прожиткового мінімуму, встановленого для відповідних соціальних і демографічних груп населення.
Підстави для проведення індексації визначені статтею 4 Закону України "Про індексацію грошових доходів населення", відповідно до якої індексація грошових доходів населення проводиться в разі, коли величина індексу споживчих цін перевищила поріг індексації, який установлюється в розмірі 103 відсотка.
Відповідно до пункту 8 розділу "Прикінцеві положення" Закону України "Про Державний бюджет України на 2023 рік" установлено, що у 2023 році частина друга та абзац п`ятий частини четвертої статті 42, третє речення абзацу першого пункту 13 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (Відомості Верховної Ради України, 2003 р., №№ 49 51, ст. 376 із наступними змінами), частина друга статті 22, стаття 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., № 29, ст. 399; із змінами, внесеними Законом України від 15 лютого 2022 року № 2040-IX), частина друга статті 31 Закону України "Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування" в редакції Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX, частина четверта статті 54, частина друга статті 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" (Відомості Верховної Ради України, 1992 р., №13, ст. 178 із наступними змінами), частина четверта статті 12 та абзац другий пункту 1-2 розділу VIII "Прикінцеві положення" Закону України "Про державну допомогу сім`ям з дітьми" (Відомості Верховної Ради України, 2001 р., № 20, ст. 102 із наступними змінами), частина шоста статті 38 Закону України "Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні" (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 21, ст. 252 із наступними змінами), абзац другий частини п`ятої статті 6 Закону України "Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років" (Відомості Верховної Ради УРСР, 1991 р., № 22, ст. 262 із наступними змінами), стаття 29 Закону України "Про реабілітацію осіб з інвалідністю в Україні" (Відомості Верховної Ради України, 2006 р., № 2-3, ст. 36 із наступними змінами) застосовуються у порядку, на умовах та у строки, що визначені Кабінетом Міністрів України.
Постановою Кабінету Міністрів України від 20.02.2019 № 124 було затверджено "Порядок проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (далі Порядок № 124).
Так, згідно пункту № Порядку № 124, розмір коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, визначається щороку Кабінетом Міністрів України у межах бюджету Пенсійного фонду України. При цьому в разі відсутності даних про заробітну плату (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, для визначення розміру коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, враховується наявна заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески та яка враховується для обчислення пенсії, з наступним перерахунком зазначеного коефіцієнта для підвищення пенсії відповідно до цього Порядку.
Пунктом 5 Порядку № 124 передбачено, що у 2019 році перерахунок пенсій у зв`язку із збільшенням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії, проводиться шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховувався для обчислення пенсії, станом на 1 жовтня 2017 р. на коефіцієнт, визначений згідно з абзацом першим пункту 4 цього Порядку.
У свою чергу, під час перерахунку пенсій відповідно до цього Порядку враховуються суми доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, суми індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законодавством). Якщо внаслідок перерахунку розмір пенсії зменшується, пенсія перераховується під час наступного збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (абзац 2 пункту 6 Постанови 124).
Кабінетом Міністрів України 24 лютого 2023 року прийнято Постанову № 168 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2023 році" (далі Постанова № 168).
Пунктом 1 Постанови № 168 встановлено, що з 01 березня 2023 року перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 "Питання проведення індексації пенсій у 2019 році" (Офіційний вісник України, 2019 р., №19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,197.
Відповідно до пункту 1 Постанови № 185 установлено, що з 1 березня 2024 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,0796.
Кабінетом Міністрів України 25 лютого 2025 року прийнято Постанову № 209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» (далі Постанова №209) у п.1 якої вказано, що що з 1 березня 2025 р. перерахунок пенсій згідно з Порядком проведення перерахунку пенсій відповідно до частини другої статті 42 Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 20 лютого 2019 р. № 124 Питання проведення індексації пенсій у 2019 році (Офіційний вісник України, 2019 р., № 19, ст. 663), проводиться із застосуванням коефіцієнта збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії (далі - коефіцієнт збільшення), у розмірі 1,115.
Постановами КМУ № 168 (від 24.02.2023), № 185 (від 23.02.2024) та № 209 (від 25.02.2025) було запроваджено тимчасове обмеження на максимальний розмір збільшення пенсії в результаті індексації, який не може перевищувати 1500 гривень.
Суд зазначає, що в умовах дії воєнного стану Кабінет Міністрів України наділений повноваженнями щодо управління державними фінансами та встановлення розмірів соціальних виплат залежно від наявного фінансового ресурсу держави. Обмеження верхньої межі індексації покликане забезпечити фінансову стійкість солідарної системи та спрямувати ресурси на захист найбільш вразливих верств населення, чиї пенсії є мінімальними.
Аналогічна правова позиція викладена Верховним Судом у постановах від 07.06.2024 у справі № 420/25804/23 та від 13.06.2024 у справі № 120/14637/23. Суд касаційної інстанції визнав правомірним обмеження суми індексації граничною межею у 1500 грн.
При цьому, як свідчать матеріали справи, основний розмір пенсії позивача, гарантований ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», відповідачем не зменшувався та не обмежувався; ліміт торкнувся виключно додаткових нарахувань за індексацією.
Відтак позовні вимоги у частині визнання протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження основного розміру пенсії ОСОБА_1 , гарантованого статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при перерахунку пенсії з 01.03.2023 та з 01.03.2025 відповідно та зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2023 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, без обмеження в індексації в розмірі 1181,09 грн з урахуванням виплачених сум; зобов`язання Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплатити ОСОБА_1 пенсію з 01.03.2025 відповідно до ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст.28 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у розмірі 80 відсотків його заробітної плати (доходу), визначеної відповідно до статті 40 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з якої обчислюється пенсія, без обмеження в індексації в розмірі 522,55 грн з урахуванням виплачених сум не підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Доказів, які б доводили необґрунтованість заявленого позову, відповідач суду не надав, а отже позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, з урахуванням висновків суду, викладених у даному судовому рішенні.
Приймаючи до уваги, що позов задоволено частково, у порядку ст. 139 КАС України судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. Зважаючи на те, що позивачем при поданні позову сплачено судовий збір у розмірі 968,96 грн., з відповідача підлягає стягненню 484,48 грн.
На підставі викладеного, керуючись ст. 32, 139, 243 246 Кодексу адміністративного судочинства, суд, -
у х в а л и в:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області ( м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10, 79016, ЄДРПОУ 13814885) про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії - задовольнити частково.
2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо нарахування із 11.03.2025 ОСОБА_1 пенсії за віком із урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2001-2018 роки.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області перерахувати та виплачувати ОСОБА_1 з 11.03.2025 пенсію за віком призначену на підставі Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 з урахуванням показника середньої заробітної плати по Україні за 2022-2024 роки.
4. В задоволенні іншої частини позову відмовити.
5. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ), судовий збір у розмірі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн. 48 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду першої інстанції подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або справа розглянута в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
СуддяГрень Наталія Михайлівна