Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
справа №380/17602/25
УХВАЛА
з питань залишення позову без розгляду
15 травня 2026 року
Львівський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ланкевича А.З., розглянувши у письмовому провадженні в м.Львові заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії, -
в с т а н о в и в :
На розгляд суду надійшла заява, в якій позивач просить встановити судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 року у справі №380/17602/25; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати до суду звіт про повне виконання рішення суду із зазначенням проведеного перерахунку за весь період з 27.12.2022 року по час набрання рішенням законної сили, зокрема за період з січня 2025 року по грудень 2025 року; у разі неподання звіту або невиконання рішення суду застосувати заходи процесуального примусу, передбачені ст.382 КАС України.
В обґрунтування заяви позивач посилається на те, що рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 року у справі №380/17602/25 набрало законної сили 02.12.2025 року, проте судове рішення виконано неналежним чином, оскільки за період з січня 2025 року по грудень 2025 року позивачу не проведено належного перерахунку та не виплачено пенсію без обмеження максимальним розміром, хоча суд прямо зобов`язав провести перерахунок саме з 27.12.2022 року. Із наданого відповідачем розрахунку доплати пенсії за пенсійною справою №1318037579 вбачається, що відповідач не провів перерахунку з січня 2025 року по грудень 2025 року, а самовільно змінив зміст судового рішення та звузив обсяг своїх обов`язків. Наведене і зумовило позивача звернутись до суду з даною заявою.
Ухвалою суду від 07.05.2026 року призначено до розгляду вищевказану заяву позивача.
Від відповідача надійшли заперечення на заяву, в яких він посилається на те, що встановлення судового контролю за виконанням рішення суду в порядку ст.382 КАС України застосовується лише за наявності об`єктивних доказів ухилення від виконання чи створення перешкод для виконання судового рішення. Зазначає, що на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 року у справі №380/17602/25 ним проведено перерахунок пенсії позивача з 27.12.2022 року без обмеження максимальним розміром: підсумок пенсії з 01.01.2023 становив 50126,31 грн, доплата за період з 27.12.2022 по 31.12.2025 - 772770,48 грн. Водночас із 01.01.2025 року підсумок пенсії з урахуванням понижуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану», становить 31455,83 грн. Виплата нарахованих на виконання судового рішення сум регулюється постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2025 №821, яка передбачає виплати щомісяця пропорційно до виділених бюджетних асигнувань. На виконання судового рішення №380/17602/25 ОСОБА_1 здійснено виплату поточної заборгованості у розмірі 2859,00 грн; залишок невиплачених коштів поточної заборгованості становить 4733,74 грн. Застосування понижуючих коефіцієнтів не було предметом дослідження в межах справи №380/17602/25, а тому не може розглядатись у контексті виконання судового рішення. У зв`язку з наведеним просить у задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю відмовити повністю.
Постановляючи ухвалу, суд враховує наступне.
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 року у справі №380/17602/25, яке набрало законної сили 02.12.2025 року, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити дії задоволено повністю. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області щодо обмеження з 27.12.2022 року призначеної ОСОБА_1 пенсії десятьма прожитковими мінімумами для осіб, які втратили працездатність. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області здійснити з 27.12.2022 року перерахунок та виплату ОСОБА_1 пенсії без обмеження її величини десятьма прожитковими мінімумами, з урахуванням раніше виплачених сум.
Згідно зі ст.129-1 Конституції України, держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Положеннями ч.2 ст.14 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) також передбачено, що судові рішення, які набрали законної сили, є обов`язковими до виконання всіма органами державної влади, органами місцевого самоврядування, їх посадовими та службовими особами, фізичними і юридичними особами та їх об`єднаннями на всій території України. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Аналогічні положення містяться у ст.370 КАС України, відповідно до якої судове рішення, яке набрало законної сили, є обов`язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов`язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Отже, обов`язок виконати судове рішення виникає з моменту набрання ним законної сили.
Питання судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах визначено ст.382 КАС України.
Згідно ч.1 цієї статті, суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Зазначена правова норма Кодексу адміністративного судочинства України має на меті забезпечення належного виконання судового рішення. Підставами її застосування є наявність об`єктивних, підтверджених належними і допустимими доказами, підстав вважати, що за відсутності такого заходу судового контролю рішення суду залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль. При цьому, суд, встановлюючи строк для подання звіту, повинен враховувати особливості покладених обов`язків згідно із судовим рішенням та можливості суб`єкта владних повноважень їх виконати.
Головна мета судового контролю за виконанням рішень в адміністративних справах полягає, насамперед, у реалізації основних завдань адміністративного судочинства при здійсненні адміністративними судами правосуддя, оскільки воно не обмежується ухваленням судового рішення, а й передбачає його виконання.
Кожний судовий процес повинен завершуватися реалізацією судового рішення у спірних правовідносинах між його сторонами. Тому після вирішення публічно-правового спору і набрання судовим рішенням законної сили суд продовжує відігравати активну роль у реалізації сторонами прав та законних інтересів, з приводу захисту яких він ухвалив судове рішення.
Вирішуючи питання щодо наявності чи відсутності підстав для встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд повинен з`ясувати: чи виконано судове рішення, причини, які призвели до невиконання такого рішення та чи є вони об`єктивними, а також оцінити ризики, які можуть існувати для позивача у випадку невиконання рішення суду.
Як видно з матеріалів справи, на виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 року у справі №380/17602/25 Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області провело перерахунок пенсії позивача з 27.12.2022 року без обмеження її максимальним розміром десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність. Підсумок пенсії з 01.01.2023 визначено у розмірі 50126,31 грн; нараховано доплату на виконання судового рішення за період з 27.12.2022 по 31.12.2025 у сумі 772770,48 грн. Указане рішення внесено до Реєстру судових рішень, що набрали законної сили, та обліковуються відповідачем для подальшої виплати. Тобто відповідач здійснив ті дії, які охоплюються змістом резолютивної частини рішення суду.
Суд відхиляє доводи позивача про неналежне виконання судового рішення у частині перерахунку пенсії за період з січня 2025 року по грудень 2025 року, адже у цей період відповідачем застосовано понижуючі коефіцієнти, передбачені постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».
Водночас, як убачається з мотивувальної та резолютивної частин рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 року у справі №380/17602/25, предметом дослідження у тій справі були виключно дії відповідача щодо обмеження пенсії позивача десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність, на підставі ч.7 ст.43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-XII та ч.1 ст.2 Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 №3668-VI. Питання застосування понижуючих коефіцієнтів за постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1 у межах справи №380/17602/25 не досліджувалось та не вирішувалось, а тому не може розглядатись як невиконання чи неналежне виконання цього рішення.
Якщо позивач вважає протиправними дії відповідача щодо застосування понижуючих коефіцієнтів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 №1, до пенсії, обчисленої з 01.01.2025 року, такі дії є самостійним предметом судового оскарження у порядку позовного провадження, а не предметом контролю за виконанням рішення у справі №380/17602/25.
Щодо виплати нарахованих на виконання судового рішення сум суд зазначає, що Верховний Суд у постановах від 24.01.2018 у справі №405/3663/13-а, від 07.11.2019 у справі №420/70/19, від 23.04.2020 у справі №560/523/19 послідовно сформулював правову позицію, відповідно до якої невиконання судового рішення в частині виплати грошових коштів за відсутності відповідного фінансового забезпечення та фактичної відсутності коштів не може вважатися невиконанням судового рішення без поважних причин.
У постанові від 23.04.2020 у справі №560/523/19 Верховний Суд, переглядаючи питання застосування процесуальних засобів судового контролю, зазначив, що за умови дотримання органом Пенсійного фонду України встановленого порядку виконання судового рішення, у тому числі здійснення перерахунку, визначення розміру належної доплати та включення відповідного рішення до Реєстру судових рішень, виконання яких проводиться у порядку черговості, застосування заходів судового контролю є передчасним, оскільки такі заходи не сприяють фактичному отриманню позивачем бюджетних коштів. Верховний Суд також наголосив на необхідності дотримання принципу пропорційності та оптимального балансу між наслідками для прав, свобод і інтересів особи та цілями, на досягнення яких спрямовані процесуальні засоби судового контролю.
Зважаючи на встановлені обставини справи у їх сукупності, суд приходить висновку, що відповідач уживає реальних заходів щодо виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 року у справі №380/17602/25 у межах, визначених резолютивною частиною цього рішення: проведено перерахунок пенсії з 27.12.2022 року без обмеження максимальним розміром, обраховано підсумок пенсії без застосування такого обмеження, визначено розмір належної до виплати доплати у сумі 772770,48 грн, рішення включено до Реєстру судових рішень для подальшої виплати, частково виплата вже проведена. Об`єктивних, підтверджених належними і допустимими доказами підстав вважати, що за відсутності заходу судового контролю рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 року у справі №380/17602/25 залишиться невиконаним або для його виконання доведеться докласти значних зусиль, позивачем не наведено та судом не встановлено.
За наведеного правового регулювання та встановлених обставин справи, суд приходить висновку про відсутність підстав для встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 року у справі №380/17602/25 шляхом зобов`язання Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області подати звіт про виконання судового рішення, а відтак заява позивача задоволенню не підлягає.
Керуючись ст.ст.243, 248, 250, 256, 293-295, 382-382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
п о с т а н о в и в :
у задоволенні заяви позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 31.10.2025 року у справі №380/17602/25 - відмовити.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та може бути оскаржена в апеляційному порядку до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня її складення.
Суддя Ланкевич А.З.