Рішення № 136596822, 18.05.2026, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
18.05.2026
Номер справи
300/5408/25
Номер документу
136596822
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"18" травня 2026 р. справа № 300/5408/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі судді Могили А.Б., розглянувши у порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Національної поліції України про визнання дій протиправним і скасування рішення, зобов`язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся в суд із адміністративним позовом до Національної поліції України про визнання протиправним і скасування рішення від 22.08.2024 №9/III/IX/1 про відмову у наданні йому статусу учасника бойових дій, зобов`язання повторно розглянути матеріали про надання йому статусу учасника бойових дій.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач є старшим лейтенантом поліції та в період з 28 червня по 27 серпня 2023 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в м. Вовчанськ, Чугуївського району Харківської області та прилеглих населених пунктах. Під час несення служби, 07.03.2023 на блок-посту №1 (дорога Харків-Вовчанськ), КПП Чуганівка, потрапив під ворожий артилерійський обстріл, внаслідок чого отримав тілесні ушкодження. У зв`язку з отриманим пораненням позивач звернувся до медичного закладу де йому діагностовано мінно-вибухову травму та струс головного мозку. Повернувшись із відрядження на постійне місце служби в місто Івано-Франківськ у період з 29.08.2023 по 10.10.2023 проходив стаціонарне лікування. Надалі звернувся до Національної поліції України про надання йому статус учасника бойових дій. До заяви надав довідки про безпосередню його участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України. Вказані довідки за своїм змістом в повній мірі відповідають вимогам, що передбачені Порядком та додатком 6 до цього Порядку. У відповідача були відсутні будь-які зауваження щодо змісту цих документів. Однак, розглянувши подані позивачем документи, відповідачем прийнято рішення про відмову у наданні статусу учасника бойових дій, яке вважає протиправним. При цьому, в оскаржуваному рішенні не наведено жодних фактичних підстав для такої відмови чи невідповідності поданих документів.

Згідно з ухвалою судді Івано-Франківського окружного адміністративного суду Боброва Ю.О. від 05.08.2025, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено її розгляд здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження.

У відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав. Вказав, що з 27.06.2023 по 26.08.2023 позивач вважається направленим до Чугуївського району Харківської області (район виконання завдань територія обслуговування відділу поліції № 1 (м. Вовчанськ) Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області) для проведення контрдиверсійних, перевірочних та оперативно-профілактичних заходів, забезпечення правопорядку на деокупованій території. Водночас, під час розгляду матеріалів щодо надання статусу УБД ОСОБА_1 , Комісією встановлено, що відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 01.07.2023 № 183, від 01.08.2023 № 210 та від 01.09.2023 № 247, які надходять на постійній основі в порядку інформування до Департаменту кадрового забезпечення НПУ, Чугуївський район Харківської області у періоди: з 01.06.2023 по 30.06.2023; з 01.07.2023 по 05.07.2023; з 06.07.2023 по 18.07.2023; з 19.07.2023 по 31.07.2023; з 01.08.2023 по 31.08.2028, не був віднесений до районів ведення воєнних (бойових) дій, тобто фактично весь період перебування позивача у відрядженні, Чугуївський район Харківської області не був районом ведення воєнних (бойових) дій. Отже, з вищенаведеного вбачається, що у позивача відсутня одна із правових підстав, визначених абзацом першим пункту 19 частини першої статті 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" така як здійснення визначених заходів перебуваючи безпосередньо в районах здійснення зазначених заходів, що на думку Національної поліції України в повній мірі підтверджується доказами. Враховуючи вищевикладене, рішення Комісії від 22.08.2024 № 9/ІІІ/ІХ/1 про відмову позивачу в наданні статусу учасника бойових дій є законними та обґрунтованим (а.с.50-53).

У відповіді на відзив позивач вказав, що починаючи з 21.03.2022 законодавцем було доповнено пункт 19 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" новою додатковою та самостійною підставою, яка наділяла правом поліцейського набути статусу учасника бойових дій у зв`язку з його участю у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України. При цьому, вказані законодавчі зміни не передбачали прив`язки до безпосереднього перебування поліцейського в районах ведення воєнних (бойових) дій. Достатнім є встановлення факту участі поліцейського в заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України. Зазначив, що ним було надано довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України. Вказані довідки за своїм змістом у повній мірі відповідають вимогам, що передбачені Порядком та додатком 6 до цього Порядку (а.с.70-74).

У запереченні на відповідь на відзив відповідач вказав, що в Законі № 3551-ХІІ використовується конструкція з такими функціональними ознаками, як «перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів», тобто в районі саме проведення воєнних (бойових) дій. За встановленими обставинами, позивач у період з 28.06.2023 по 27.08.2023 брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи на території м. Вовчанськ Чугуївського району Харківської області. Згідно із Переліком територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих російською федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України 22.12.2022 № 309 місто Вовчанськ Вовчанської міської територіальної громади Чугуївського району Харківської області з 24.02.2022 по 12.09.2022 були віднесені до територій можливих бойових дій. Звернув увагу, що вказаний період не охоплюється періодом перебування позивача у відрядженні в указаному населеному пункті. Також відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України від 01.07.2023 № 183, від 01.08.2023 № 210 та від 01.09.2023 № 247 місто Вовчанськ Вовчанської міської територіальної громади Чугуївського району Харківської області не визначено районом ведення воєнних (бойових) дій. У цьому контексті зауважив, що запровадження воєнного стану в Україні та його триваючий характер не ототожнюється із веденням активних бойових дій на всій території держави (а.с.91-93).

На виконання вимог підпункту 2.3.44 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11.11.2024 №39, проведено 24.03.2026 повторний автоматизований розподіл даної судової справи між суддями.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями для розгляду даної справи визначено суддю Могилу А.Б.

Згідно з ухвалою суду від 31.03.2026 справу прийнято до провадження. Розгляд справи розпочато з початку за правилами спрощеного позовного провадження.

У поясненнях відповідач вказав, що відсутність встановленого факту виконання позивачем бойових дій (спеціальних) завдань у районах ведення воєнних (бойових) дій, визначених відповідними наказами Головнокомандувача Збройних сил України, а також відсутність у матеріалах справи інформації та документів, передбачених законодавством і локальними актами (бойових наказів, розпоряджень, доручень, рішень Головнокомандувача Збройних Сил України чи начальника Генерального штабу Збройних Сил України, які підтверджують перебування у складі діючих угрупувань або в районах ведення бойових дій), виключає протиправність дій Комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій (а.с.103-106).

У додаткових поясненнях представник позивача вказав, що аналіз змісту оскаржуваного рішення свідчить про відсутність в ньому жодних фактичних підстав для відмови позивачу у наданні статусу учасника бойових дій, невідповідності поданих ним документів нормативно-правовим актам. Так само як і в даному рішенні не було зазначено, що підставою для відмови позивачу в наданні статусу учасника бойових дій є факт виконання ним службових завдань поза межами районів ведення воєнних (бойових) дій (як про це зазначає відповідач у своєму відзиві та поясненнях). Вказані мотиви відмови відповідачем не було покладено в основу його рішення, яке позивачем оскаржується (а.с.110-113).

Суд, розглянувши відповідно до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними матеріалами справи, дослідивши письмові докази, встановив наступне.

Лейтенант поліції ОСОБА_1 , оперуповноважений сектору кримінальної поліції відділення №1 Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області, згідно з довідкою, виданою Відділом поліції №1 Чугуївського районного управління поліції ГУНП в Харківській області від 28.08.2023 №2810/119-75/12/01-2023 та довідки, виданої Вовчанською міською військовою адміністрацією Чугуївського району Харківської області від 28.08.2023 №794, в період з 28 червня по 27 серпня 2023 року брав участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, перебуваючи в м. Вовчанськ, Чугуївського району Харківської області та прилеглих населених пунктах (а.с.19-20).

Підставою для видачі вказаних довідок (як у них зазначено) слугували наказ ГУНП в Івано-Франківській області від 26.06.2023 №271 о/с дск "Про відрядження працівників ГУНП в Івано- Франківській області", наказ ГУНП в Харківській області від 11.01.2023 №71 дск "Про організацію виконання вказівки Національної поліції України від 12.09.2022 №1924", бойові розпорядження оперативно-стратегічного угрупування військ " ІНФОРМАЦІЯ_1 " від 08.09.2022 №БР-ОСУВ/ОГ/75дск/п, від 11.09.2022 №БР-ОСУВ/ОГ/98дск/п, від 12.09.2022 №БР-ОСУВ/ОГ/113дск/п, план заходів ГУНП в Харківській області при деокупації Харківської області від 02.09.2022 №2733/119/01/25-2022 та рапорт начальника відділу поліції №1 Чугуївського районного управління поліції ГУНП в Харківській області від 16.11.2022 №5-2470.

Наказом ГУНП в Харківській області від 21.05.2024 №202 дск внесено зміни до наказу ГУНП в Харківській області від 11.01.2023 №71, додавши пункт 11, згідно з абзацом п`ятнадцятим підпункту сьомого якого, з 27.06.2023 по 26.08.2023 позивач вважається направленим до Чугуївського району Харківської області (район виконання завдань територія обслуговування відділу поліції №1 (м. Вовчанськ) Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області) для проведення контрдиверсійних, перевірочних та оперативно-профілактичних заходів, забезпечення правопорядку на деокупованій території.

Під час несення служби, 07.07.2023 на блок-посту №1, що знаходився за адресою: дорога Харків-Вовчанськ, КПП Чугунівка (поблизу кафе "Гюмрі"), лейтенант поліції ОСОБА_1 потрапив під ворожий артилерійський обстріл, внаслідок чого отримав тілесні ушкодження у вигляді мінно-вибухової травми та струсу головного мозку.

Даний факт підтверджується рапортом помічника оперативного чергового Відділу поліції №1 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області (а.с. 24).

Згідно з консультаційним висновком спеціаліста від 07.07.2023 КНП "Вовчанська центральна районна лікарня", ОСОБА_1 діагностовано мінно-вибухову травму, струс головного мозку та призначено амбулаторне лікування (а.с. 25).

У зв`язку з погіршенням самопочуття після повторного звернення позивача до КНП "Вовчанська центральна районна лікарня", відповідно до консультаційних висновків спеціаліста від 13.07.2023 та 01.08.2023, ОСОБА_1 надали медичну допомогу та призначили додаткове лікування амбулаторно (а.с. 26-27).

Згідно з виписками із медичної карти стаціонарного хворого №888 від 28.09.2023 та №890 від 16.10.2023, позивач в період з 29.08.2023 по 16.10.2023 проходив стаціонарне лікування у відомчій Поліклініці ДУ ТМО по Івано-Франківській області, куди потрапив із діагнозом: ушкодження внаслідок військових дій, спричинені іншими видами вибухів та уламків 07.07.2023, ЗЧМТ, струс головного мозку, ранній відновлювальний період з вираженим стійкими синдромами, помірно вираженим вестибулярним та астенічним синдромами (а.с. 28-29).

Комісією ГУНП в Івано-Франківській області проведено службове розслідування за фактом отримання тілесних ушкоджень працівниками ГУНП в Івано-Франківській області, за наслідком якого складено висновок від 23.10.2023, яким встановлено, що відомості, які стали підставою для призначення службового розслідування, підтвердилися. Зокрема, тілесні ушкодження оперуповноважений сектору кримінальної поліції ВП №1 (м.Тисмениця) Івано-Франківського районного управління поліції Головного управління поліції в Івано-Франківській області старший лейтенант поліції ОСОБА_1 отримав 07.07.2023 під час ворожого артилерійського обстрілу збройними формуваннями російської федерації у ході виконання бойового завдання, а саме проведення фільтраційних заходів на блок-посту №1 Харків-Вовчанськ КПП Чугунівка (поблизу кафе "Гюрмі") (а.с. 30-32).

Окрім цього, актом спеціального розслідування нещасного випадку №81 від 19.01.2024, затвердженого начальником ГУНП в Івано-Франківській області встановлено, що нещасний випадок із старшим лейтенантом поліції ОСОБА_1 стався у період дії правового режиму воєнного стану, під час забезпечення здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів у період проходження служби під час виконання службових обов`язків (а.с. 33-36).

Керуючись положеннями пункту 19 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту", позивач звернувся до Комісії Національної поліції України із заявою про надання йому статусу учасника бойових дій, додавши до такої заяви вищевказані документи.

Розглянувши подані позивачем документи Комісія Національної поліції України 22.08.2024 прийняла рішення №9/ІІІ/ІX/1, яким відмовила ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій (а.с.18).

Вважаючи таке рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд виходить з наступного.

Спірні правовідносини регулюються Законом України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" від 22.10.1993 №3551-XII (далі Закон №3551-XII) та Порядком надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 Закону №3551-XII учасниками бойових дій є особи, які брали участь у виконанні бойових завдань по захисту Батьківщини у складі військових підрозділів, з`єднань, об`єднань всіх видів і родів військ Збройних Сил діючої армії (флоту), у партизанських загонах і підпіллі та інших формуваннях як у воєнний, так і у мирний час.

Згідно з п. 19 ч. 1 ст. 6 Закону №3551-XII учасниками бойових дій визнаються: військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані) Збройних Сил України, Національної гвардії України. Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України. Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, зазначеним в абзаці першому вказаного пункту, категорії таких осіб та терміни їх участі (забезпечення проведення) в антитерористичній операції, у заходах із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, а також райони антитерористичної операції визначаються Кабінетом Міністрів України.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.08.2014 №413 затверджено Порядок надання статусу учасника бойових дій особам, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення (далі Порядок №413).

Підпунктом 4 пункту 4 Порядку №413 визначено, що підставою для надання заявникам статусу учасника бойових дій для заявників з числа осіб, зазначених в абзаці першому пункту 19 частини першої статті 6 Закону (крім осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади), які брали безпосередню участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, - є довідка за формою згідно з додатком 6.

Заявники, зазначені в абзаці першому цього підпункту, за власним бажанням можуть додавати інші документи, які містять докази та підтверджують факт виконання ними особисто або у складі військової частини (органу, підрозділу), установи та закладу бойових (службових) завдань.

Положеннями п. 5 Порядку № 413 визначено, що рішення про надання та позбавлення статусу учасника бойових дій приймається:

комісіями з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, утвореними в Міноборони, МВС, Мін`юсті, Національній поліції, Національній гвардії, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, Адміністрації Держприкордонслужби, Адміністрації Держспецтрансслужби, Офісі Генерального прокурора, Управлінні державної охорони, Адміністрації Держспецзв`язку, ДСНС, ДФС (далі комісії), - стосовно осіб, зазначених в абзацах другому і третьому пункту 2 цього Порядку;

міжвідомчою комісією з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій та виплати одноразової грошової допомоги в разі загибелі (смерті) або інвалідності волонтера і деяких інших категорій осіб відповідно до Закону України Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту, яка утворюється Мінветеранів (далі міжвідомча комісія), - у разі виникнення спірних питань, що потребують міжвідомчого врегулювання, та стосовно осіб, зазначених в абзаці четвертому пункту 2 цього Порядку.

Тобто, прийняття рішення з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій віднесено, зокрема, до повноважень відповідача в особі Комісії НПУ.

Згідно із пунктом 24 Порядку №413, Комісія або міжвідомча комісія відмовляє заявнику в наданні статусу учасника бойових дій у разі:

1) відсутності правових підстав для надання статусу учасника бойових дій;

2) відсутності необхідних документів, визначених пунктом 4 цього Порядку;

3) подання недостовірної інформації;

4) наявності обвинувального вироку суду, який набрав законної сили, за вчинення заявником умисного тяжкого або особливо тяжкого злочину під час участі в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, під час безпосередньої участі у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Основні функції, завдання, повноваження та склад комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, а також організацію її роботи визначає Положення про комісію Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України, затверджене Наказом Міністерства внутрішніх справ України від 23.05.2016 №405 (далі Положення №405).

Згідно з пунктом 1 розділу ІІІ Положення №405 визначено, що статус учасника бойових дій надається поліцейським у разі залучення їх до проведення антитерористичної операції чи здійснення заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях на строк не менше ніж 30 календарних днів, у тому числі за сукупністю днів перебування в районах її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Комісія приймає рішення про надання статусу учасника бойових дій на підставі таких документів: для поліцейських, які брали участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України,- не менш як один з таких документів - витяги з наказів органу поліції про відрядження (залучення) поліцейського до районів ведення бойових дій (у яких зазначені номер та дата бойового розпорядження військового командування), витягів із журналів бойових дій (оперативних завдань, ведення оперативної обстановки), витягів із вахтових журналів, витягів із польотних листів, матеріалів спеціальних (службових) розслідувань за фактами отримання поранень, контузій, каліцтв. До документів, які надсилаються на розгляд Комісії, можуть додаватися інші документи - витяги (копії) з наказів органу поліції про залучення до виконання бойових розпоряджень (із поіменним списком поліцейських), витяги (копії) з наказів про виконання бойового (спеціального) завдання зведеним підрозділом Національної поліції України (з поіменним списком поліцейських), посвідчення про відрядження, витяги з бойових донесень (листи, рапорти, доповідні записки, довідки про виконання бойових завдань) із резолюцією уповноваженої посадової особи поліції, відрядженої до органів військового управління, зареєстрованих в органі (підрозділі) поліції, стройова чи доповідна записки, рапорти, розрахунки, книга нарядів чи інші документи, що підтверджують безпосередню участь поліцейських у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, що містять докази та підтверджують факт виконання поліцейськими бойових (службових) завдань (пункт 2 розділу ІІІ Положення №405).

У цій справі позивачем разом із заявою про надання йому статусу учасника бойових дій, серед іншого, надано довідки про безпосередню участь особи у заходах, необхідних для забезпечення оборони України захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, видані Відділом поліції №1 Чугуївського районного управління поліції ГУНП в Харківській області від 28.08.2023 №2810/119-75/12/01-2023, Вовчанською міською військовою адміністрацією Чугуївського району Харківської області від 28.08.2023 №794, а також Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 18.06.2024 №1637/108/01-2024 (а.с.19-21).

Вказані довідки за своїм змістом і формою в повній мірі відповідають вимогам, що передбачені Порядком №413 та додатком 6 до цього Порядку, та, відповідно, підтверджують у сукупності з іншими документами (висновком Комісі ї ГУНП в Івано-Франківській області від 23.10.2023 за наслідком проведення службового розслідування за фактом отримання тілесних ушкоджень працівниками ГУНП в Івано-Франківській області, а також актом спеціального розслідування нещасного випадку №81 від 19.01.2024, затвердженого начальником ГУНП в Івано-Франківській області) факт безпосередньої участі ОСОБА_1 у період з 28 червня по 27 серпня 2023 року у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Крім цього, довідка Головного управління Національної поліції в Івано-Франківській області від 18.06.2024 №1637/108/01-2024 про безпосередню участь позивача у заходах, необхідних для забезпечення оборони, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України містить вказівку про те, що вона є підставою для надання статусу УБД.

Разом з тим, зі змісту спірного рішення від 22.08.2024 №9/ІІІ/ІХ/1 неможливо встановити фактичну підставу для відмови ОСОБА_1 у наданні статусу учасника бойових дій, оскільки Комісією тільки перелічено певні норми з нормативних актів, без конкретизації і зазначення підстави для відмови у наданні позивачу статусу учасника бойових дій чи невідповідності поданих ним документів таким нормативно-правовим актам.

Тобто, всупереч вимогам ч.2 ст.2 КАС України суб`єкт владних повноважень прийняв спірне рішення (індивідуальний акт), не обґрунтувавши його та не зазначивши підстав відмови.

Щодо доводів відповідача з приводу безпосередньої участі ОСОБА_1 у період з 28.06.2023 по 26.08.2023 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України, з метою виконання службових (бойових) завдань на території м. Вовчанська Чугуївського району Харківської області, який відповідно до наказів Головнокомандувача Збройних Сил України на період відрядження позивача не був віднесений до районів ведення воєнних (бойових) дій, то суд до уваги такі не приймає з огляду на таке.

Так, 21.03.2022 набрав чинності Закон України від 15.03.2022 №2121-ІХ "Про внесення змін до деяких законів України щодо уточнення норм, що регулюють питання визначення категорій осіб, які визнаються ветеранами війни та членами сімей загиблих Захисників і Захисниць України, та надання їм соціальних гарантій", підпунктом 2 пункту 2 розділу І якого внесено зміни та доповнено пункт 19 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" наступними словами "у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України".

Отже, починаючи з 21.03.2022 норма пункту 19 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" була викладена в такій редакції: "військовослужбовці (резервісти, військовозобов`язані, добровольці Сил територіальної оборони) Збройних Сил України, Національної гвардії України, Служби безпеки України, Служби зовнішньої розвідки України, Державної прикордонної служби України, Державної спеціальної служби транспорту, військовослужбовці військових прокуратур, особи рядового та начальницького складу підрозділів оперативного забезпечення зон проведення антитерористичної операції центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, державну політику у сфері державної митної справи, поліцейські, особи рядового, начальницького складу, військовослужбовці Міністерства внутрішніх справ України, Управління державної охорони України, Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації України, Державної служби України з надзвичайних ситуацій, Державної пенітенціарної служби України, особи, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, які захищали незалежність, суверенітет та територіальну цілісність України і брали безпосередню участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення, перебуваючи безпосередньо в районах антитерористичної операції у період її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації у Донецькій та Луганській областях, забезпеченні їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України".

Таким чином, починаючи з 21.03.2022 законодавцем доповнено пункт 19 ч. 1 ст. 6 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" новою додатковою та самостійною підставою, яка наділяє правом, зокрема, поліцейського набути статусу учасника бойових дій, а саме у зв`язку з його участю у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України.

Суд зауважує, що позивач виконував покладені на нього обов`язки із забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією російської федерації проти України після 21.03.2022, тобто після набрання чинності вказаних законодавчих змін, а саме в період з 28.06.2023 по 27.08.2023.

У зв`язку із цим, суд відхиляє аргументи відповідача про неперебування позивача в районах ведення воєнних (бойових) дій у червні серпні 2023 року, як необхідної умови для присвоєння йому статусу учасника бойових дій.

Окрім цього, такі мотиви не були покладені в основу спірного рішення про відмову у наданні позивачу статусу учасника бойових дій.

За змістом положень частин першої, другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оцінивши надані сторонами у справі докази, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності, та надавши відповідь на кожен із специфічних, доречних та важливих доводів сторін, суд вважає, що позивач довів обґрунтованість позовних вимог. У свою чергу відповідач належними, допустимими та достовірними доказами не довів, що спірне рішення винесено на підставі норм діючого законодавства.

З урахуванням того, що відповідачем в спірному рішенні зазначені тільки норми Закону № 3551-ХІІ та Порядків № 413, № 405 без обґрунтувань підстав прийняття рішення про відмову в наданні статусу учасника бойових дій, то спірне рішення відповідача прийнято всупереч вимог наведених актів законодавства, є необґрунтованим, безпідставним та, відповідно, таким, що слід скасувати та зобов`язати відповідача повторно розглянути матеріали ОСОБА_1 про визнання його учасником бойових дій.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України від 22.08.2024 №9/ІІІ/ІХ/1, яким ОСОБА_1 відмовлено у наданні статусу учасника бойових дій, що прийняте Національною поліцією України в особі комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України.

Зобов`язати Національну поліцію України (код ЄДРПОУ 40108578, вул. Богомольця, 10, м. Київ) в особі комісії Національної поліції України з питань розгляду матеріалів про визнання учасниками бойових дій, учасниками війни поліцейських, державних службовців та інших працівників Національної поліції України повторно розглянути матеріали щодо надання статусу учасника бойових дій ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ), з урахуванням висновків суду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя /підпис/ Могила А.Б.