Єдиний державний реєстр судових рішень
ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"08" травня 2026 р. справа № 300/6607/25
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:
судді Микитюка Р.В.,
за участю секретаря судового засідання - Лудчак А.В.,
представника відповідача - Гавадзина М.В.
розглянувши за правилами загального позовного провадження у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду адміністративну справу
за позовом: Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Калуський Бровар"
до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області
про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення
ВСТАНОВИВ:
Представник Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Калуський Бровар" (далі також - позивач, ТзОВ "ТД Калуський Бровар") звернулася до Івано-Франківського окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (далі також відповідач, ГУ ДПС в Івано-Франківській області) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.06.2025 №016269/0705.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що на підставі наказу ГУ ДПС в Івано-Франківській області №940-п від 20.03.2025 проведена позапланова невиїзна перевірка щодо дотримання податкового законодавства при декларуванні плати за землю за період з 01.01.2022 по 31.12.2024, яка проводилась з 22.04.2025 по 28.04.2025. За результатами перевірки контролюючим органом складено акт від 05.05.2025 №9866/09-19-07-05/39048652 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТзОВ ТД "Калуський Бровар". На підставі перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 12.06.2025 №016269/0705. Із зазначеним податковим повідомленням-рішенням від 12.06.2025 №016269/0705 позивач не погоджується, у зв`язку з цим звернувся до суду.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження у даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін (а.с.29-30).
Відповідач скористався своїм правом на подання відзиву на позовну заяву, який надійшов на адресу суду 09.05.2025. У відзиві представник відповідача не погоджується з позовними вимогами і доводами, викладеними в адміністративному позові, та в обґрунтування своїх заперечень зазначає, що у періоді, що перевірявся з 01.01.2022 по 31.12.2024 ТзОВ "ТД Калуський Бровар" користувалось земельною ділянкою згідно договору оренди та відповідно було платником орендної плати за землю. Як наслідок, в ході проведення перевірки встановлено заниження задекларованої орендної плати за землю всього на загальну суму 4 529 035,59 грн, в тому числі за 2022 рік на суму 974 415,88 грн, за 2023 рік на суму 1 733 115,41 грн, за 2024 на суму 1 821 504,30 грн. Водночас, за період з 01.01.2022 по 31.12.2024 самостійно ТзОВ "ТД Калуський Бровар" задекларовано орендної плати за землю в сумі 0 (нуль) грн. Отже, беручи до уваги наведене, відповідачем встановлено порушення ТзОВ ТД "Калуський Бровар" п. 49.2 ст. 49, пп. 286.2 ст. 286 ПК України, а саме платником податку не подано податкові декларації з плати за землю за 2022 рік, за 2023 рік та 2024 рік. Просила відмовити в задоволенні позовних вимог (а.с.35-40).
Під час розгляду справи, судом встановлено, що позивач у позовній заяві просить визнати протиправним та скасувати податкове-повідомлення рішення ГУ ДПС в Івано-Франківській області за №016269/0705 від 12.06.2025, яким позивачу збільшено суму грошового зобов`язання в розмірі 5 417 690,54 гривень, що перевищує п`ятсот розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Відтак, 27.02.2026 судом постановлено ухвалу про залишення позовної заяви без руху та надано строк для усунення недоліку позовної заяви шляхом сплати судового збору у повному розмірі.
Позивачем у встановлений судом строк усунуто недолік позовної заяви, відтак ухвалою суду від 06.03.2026 ухвалено розгляд справи здійснювати за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання.
Протокольною ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 26.03.2026 закрито підготовче провадження у даній справі та призначено справу до судового розгляду по суті (а.с. 127-129).
Представник позивача у судове засідання, яке призначено на 08.05.2026 не прибув, на адресу суду направив заяву про розгляд справи без його участі.
Представник відповідача у судовому засіданні проти позову заперечив, з підстав викладених у відзиві на адміністративний позов та додаткових письмових доказах, просив суд у задоволенні позовних вимог відмовити.
Суд, заслухавши пояснення представника відповідача, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, встановив такі обставини.
Товариство з обмеженою відповідальністю "ТД Калуський Бровар" згідно даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань 10.01.2014 зареєстроване в якості юридичної особи (а.с. 9-12).
На підставі наказу від 20.03.2025 року № 940-п, виданого Головним управлінням Державної податкової служби в Івано-Франківській області, Лозяком Дмитром Дмитровичем - головним державним інспектором відділу позапланових перевірок з інших податків управління податкового аудиту ГУ ДПС в Івано-Франківській області відповідно до пункту 20.1 статті 20, п.п.75.1.2 п.75.1 статті 75, п.п.78.1.1 п.78 статті 78, статті 79, пункту 82.2 статті 82 Податкового кодексу України та наказу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 20.03.2025 № 940-п проведена позапланова невиїзна документальна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Калуський Бровар", код ЄДРПОУ - 39048652 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати земельного податку (орендної плати) за період з 01.01.2022 по 31.12.2024.
Перевіркою дотримання податкового законодавства при декларуванні плати за землю за період з 01.01.2022 по 31.12.2024 встановлено порушення ТзОВ "ТД Калуський Бровар": п.п.269.1.2п.269.1 ст.269, п.п.270.1.1 п.270.1 ст.270, п.271.1 ст.271, п. п. 288.1, 288.2, 288.3 ст. 288, п. 289.1 ст.289 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2756-VI із змінами та доповненнями в результаті чого занижено суму податкового зобов`язання з орендної плати за землю всього на загальну суму 4 529 035,59 грн, в тому числі: за 2022 рік на суму 974 415,88 грн; за 2023рікна суму 1 733 115,41 грн; за 2024 рік на суму 1 821 504,30 грн.
За результатами перевірки контролюючим органом складено акт від 05.05.2025 №9866/09-19-07-05/39048652 "Про результати документальної позапланової невиїзної перевірки ТзОВ "ТД Калуський Бровар" (а.с.14-16).
На підставі перевірки відповідачем винесено податкове повідомлення-рішення від 12.06.2025 №016269/0705 (а.с.13).
Не погоджуючись з винесеним податковим повідомленням-рішенням, позивач звернувся до суду за захистом своїх порушених прав.
У відповідності до вимог пункту 3 частини 1 статті 244 КАС України, визначаючи яку правову норму слід застосувати до спірних правовідносин, суд зазначає, що при вирішенні даної справи керується нормами Законів та підзаконних нормативно-правових актів в тій редакції, яка чинна на момент виникнення чи дії конкретної події, обставини і врегулювання відповідних відносин.
Вирішуючи даний спір, суд виходив з таких мотивів та норм права.
За змістом ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулює Податковий кодекс України (далі ПК України, у редакції чинній на час виникнення спірних правовідносин).
Згідно з пунктом 61.1 статті 61 ПК України податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Пунктом 75.1 статті 75 ПК України визначено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
Отже, проведення камеральних, документальних (планових або позапланових; виїзних або невиїзних) та фактичних перевірок є повноваженнями ГУ ДПС у Чернівецькій області, як податкового органу.
Згідно підпункту 75.1.3 пункту 75.1 статті 75 ПК України фактичною вважається перевірка, що здійснюється за місцем фактичного провадження платником податків діяльності, розташування господарських або інших об`єктів права власності такого платника. Така перевірка здійснюється контролюючим органом щодо дотримання норм законодавства з питань регулювання обігу готівки, порядку здійснення платниками податків розрахункових операцій, ведення касових операцій, наявності ліцензій, свідоцтв, у тому числі про виробництво та обіг підакцизних товарів, дотримання роботодавцем законодавства щодо укладення трудового договору, оформлення трудових відносин з працівниками (найманими особами).
У відповідності до підпункту 78.1.1. пункту 78.1 статті 78 ПК України документальна позапланова перевірка здійснюється за наявності хоча б однієї з таких підстав: отримано податкову інформацію, що свідчить про порушення платником податків валютного, податкового законодавства, законодавства у сфері запобігання та протидії легалізації (відмиванню) доходів, одержаних злочинним шляхом, фінансуванню тероризму та фінансуванню розповсюдження зброї масового знищення та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, якщо платник податків не надасть пояснення та їх документальні підтвердження на обов`язковий письмовий запит контролюючого органу, в якому зазначаються порушення цим платником податків відповідно валютного, податкового та іншого не врегульованого цим Кодексом законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, протягом 15 робочих днів з дня, наступного за днем отримання запиту.
Пунктом 79.1. статті 79 ПК України передбачено, що документальна невиїзна перевірка здійснюється у разі прийняття керівником (його заступником або уповноваженою особою) контролюючого органу рішення про її проведення та за наявності підстав для проведення документальної перевірки, визначених статтями 77 та 78 цього Кодексу. Документальна невиїзна перевірка здійснюється на підставі зазначених у підпункті 75.1.2 пункту 75.1 статті 75 цього Кодексу документів та даних, наданих платником податків у визначених цим Кодексом випадках, або отриманих в інший спосіб, передбачений законом.
З приводу аргументів позивача щодо проведення документальної позапланової невиїзної перевірки суд зазначає, що рекомендованим листом ГУ ДПС в Івано-Франківській області направлено на адресу позивача повідомлення про проведення перевірки та копію відповідного наказу про проведення зазначеної перевірки.
Виконання умов цієї статті надає посадовим особам контролюючого органу право розпочати проведення документальної невиїзної перевірки.
Відповідно статті 42 ПК України, документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 статті ПК України, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику).
Згідно інформаційних баз даних, що знаходяться в розпорядженні контролюючого органу ТзОВ "ТД Калуський Бровар", код ЄДРПОУ 39048652 зареєстровано за адресою: вул. Петлюри Симона, буд. 2-А/1, м. Івано-Франківськ, 76005, на яку і направлено повідомлення про проведення перевірки та копію наказу (а.с.45).
Суд зауважує, що вищезазначена поштова кореспонденція направлялись за адресою позивача, що безпосередньо вказана ним у позовній заяві.
Згідно п.45.2 ст. 45 ПК України, податковою адресою юридичної особи (відокремленого підрозділу юридичної особи) є місцезнаходження такої юридичної особи, відомості про що містяться у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань.
Положеннями п.42.2 ст. 42 ПК України передбачено, що документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків або його законному чи уповноваженому представнику
Крім того, суд звертає увагу на те, що позивач не інформував орган ДПС про зміну місця реєстрації.
А відтак, при організації та проведенні податкової документальної позапланової невиїзної перевірки, Головне управління ДПС у Івано-Франківській області діяло відповідно до повноважень, у спосіб та на підставі ПК України.
Як встановлено судом, на підставі наказу від 20.03.2025 року № 940-п, виданого Головним управлінням Державної податкової служби в Івано-Франківській області, Лозяком Дмитром Дмитровичем - головним державним інспектором відділу позапланових перевірок з інших податків управління податкового аудиту ГУ ДПС в Івано-Франківській області відповідно до пункту 20.1 статті 20, п.п.75.1.2 п.75.1 статті 75, п.п.78.1.1 п.78 статті 78, статті 79, пункту 82.2 статті 82 Податкового кодексу України та наказу Головного управління ДПС в Івано-Франківській області від 20.03.2025 року № 940-п проведена позапланова невиїзна документальна перевірка Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Калуський Бровар", код ЄДРПОУ - 39048652 з питань своєчасності, достовірності, повноти нарахування та сплати земельного податку (орендної плати) за період з 01.01.2022 по 31.12.2024 (а.с.43).
Перевіркою дотримання податкового законодавства при декларуванні плати за землю за період з 01.01.2022 по 31.12.2024 встановлено порушення ТОВ "ТД Калуський Бровар": п.п.269.1.2п.269.1 ст.269, п.п.270.1.1 п.270.1 ст.270, п.271.1 ст.271, п. п. 288.1, 288.2, 288.3 ст. 288, п. 289.1 ст.289 Податкового кодексу України від 02.12.2010 №° 2756-VI із змінами та доповненнями в результаті чого занижено суму податкового зобов`язання з орендної плати за землю всього на загальну суму 4 529 035,59 грн, в тому числі: за 2022 рік на суму 974 415,88 грн; за 2023рікна суму 1 733 115,41 грн; за 2024 рік на суму 1 821 504,30 грн.
Перевіркою правильності нарахування плати за землю за період, що перевіряється, встановлено, що у відповідності до вимог Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-УІ (зі змінами та доповненнями) ТзОВ "ТД Калуський Бровар" було платником плати за землю (орендної плати).
Відповідно до п. п. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі - ПКУ) плата за землю - це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Орендна плата за земельні ділянки державної і комунальної власності - обов`язковий платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (далі - орендна плата) (п. п. 14.1.136 п. 14.1 ст. 14 ПКУ).
У відповідності до п.п.269.1.2 п.269.1 ст.269 ПКУ платниками податку є землекористувачі, згідно п.п.270.1.1 п.270.1 ст.270 об`єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, п.п.271.1.1 п.271.1 ст.271 ПКУ базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Згідно з п. п. 288.1, 288.2, 288.3 ст. 288 ПКУ підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки оформлений та зареєстрований відповідно до законодавства.
У відповідності до статті 13 Закону №161-XIV договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства.
Договір оренди землі укладається у письмовій формі і за бажанням однієї із сторін може бути посвідчений нотаріально (статті 14 Закону № 161-XIV).
Підпунктом 270.1.2 пункту 270.1 статті 270 ПК України передбачено, що об`єктами оподаткування орендною платою є земельні ділянки державної та комунальної власності, надані в користування на умовах оренди, а згідно підпункту 271.1.1 пункту 271.1 статті 271 ПК України базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельної ділянки з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до порядку, встановленого цим розділом.
Відповідно до пунктів 289.1, 289.2 статті 289 ПК України для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Статтею 288 ПК України врегульовані правовідносини щодо сплати орендної плати.
Зокрема, підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку є договір оренди такої земельної ділянки.
Органи виконавчої влади та органи місцевого самоврядування, які укладають договори оренди землі, повинні до 1 лютого подавати контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки переліки орендарів, з якими укладено договори оренди землі на поточний рік, та інформувати відповідний контролюючий орган про укладення нових, внесення змін до існуючих договорів оренди землі та їх розірвання до 1 числа місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися зазначені зміни.
Форма надання інформації затверджується центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної фінансової політики.
Договір оренди земель державної і комунальної власності укладається за типовою формою, затвердженою Кабінетом Міністрів України (пункт 288.1 статті 288 ПК України).
Розмір та умови внесення орендної плати встановлюються у договорі оренди між орендодавцем (власником) і орендарем (крім випадків консервації таких земельних
ділянок або визнання земельних ділянок забрудненими (потенційно забрудненими) вибухонебезпечними предметами) (пункт 288.4. статті 288 ПК України).
Враховуючи вищевикладене, ГУ ДПС в Івано-Франківській області з метою отримання інформації , необхідної для виконання покладених на контролюючі органи функцій, завдань, звернулося із листом до Калуської міської ради (вх. №560/5/09-19-07-09-05 від 14.01.2025) щодо надання копії укладеного Договору оренди з ТзОВ "ТД Калуський Бровар" (код 39048652) земельної ділянки площею 3,3653 га за кадастровим номером 2610400000:15:003:0028, яка розташована за адресою: Івано-Франківська область, м. Калуш, вул. Грушевського, буд. 89-а (а.с.49-50).
На вищезазначений лист контролюючого органу Калуською міською радою надано належним чином засвідчену копію договору оренди землі, укладеного між Калуською міською радою та ТзОВ "ТД Калуський Бровар", а також копії додатних угод до зазначеного договору (а.с.51-59).
У відповідності до наведених документів на земельну ділянку, матеріалами справи встановлено таке:
Документи, що встановлюють право власності та/або право користування) - договір оренди земельної ділянки від 06.07.2015 (дата укладення та термін дії договору оренди, розмір орендної плати, а також дата та номер державної реєстрації договору) - 06.07.2015. Термін дії 5 років. Розмір оренди 470 621,28 грн в рік. Номер запису про інше речове право 10572262 від 23.07.2015 (місце знаходження земельної ділянки) - м. Калуш, вул. Грушевського, 89-а (основне призначення земельної ділянки) - для обслуговування цілісного майнового комплексу пивзаводу;
Документи, що встановлюють право власності та/або право користування) - додаткова угода до договору оренди від 03.02.2022 (дата укладення та термін дії договору оренди, розмір орендної плати, а також дата та номер державної реєстрації договору) - 03.02.2022. Розмір оренди з 01.01.2022 974 415,88 грн (місце знаходження земельної ділянки) - м. Калуш, вул. Грушевського, 89-а (основне призначення земельної ділянки) - для обслуговування цілісного майнового комплексу пивзаводу;
Документи, що встановлюють право власності та/або право користування) додаткова угода до договору оренди від 12.12.2022 (дата укладення та термін дії договору оренди, розмір орендної плати, а також дата та номер державної реєстрації договору) - 12.12.2022. Розмір оренди з 01.01.2023 1 733 115,41 грн, з урахуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки землі. (місце знаходження земельної ділянки) м. Калуш, вул. Грушевського, 89-а (основне призначення земельної ділянки) - для реконструкції цілісного майнового комплексу по групі багатоквартирних будинків з закладами громадського призначення та збереження будівель по виробництву пива та інші зміни передбачені чинним законодавством.
Зміст Договору оренди земельної ділянки від 06.07.2015 року визначав, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 11 765 532 грн 07 коп, а річна орендна плата з 06.07.2015 складає 470 621 грн 28 коп, що становить 4 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Опісля, додатковою угодою до договору оренди землі від 03.02.2022 року визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 28 840 453 грн 84 коп, а річна орендна плата з 01.01.2022 складає 974 415,88 грн, що становить 3,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки.
Однак, додатковою угодою до договору оренди землі від 12.12.2022 визначено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить 38 513 675 грн 82 коп, а річна орендна плата з 01.01.2023 складає 1 733 115,41 грн (що становить 4,5 % від нормативної грошової оцінки земельної ділянки), з урахуванням коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки землі.
Відповідно до даних Державної служби України з питань геодезії, картографії та кадастру коефіцієнт індексації нормативно грошової оцінки земель (застосовується для всіх ка теорій земель і видів земельних угідь) - 1,051.
Таким чином, з урахуванням вищенаведеного розмір нормативно грошової оцінки земельної ділянки площею 3,3653 га за кадастровим номером 2610400000:15:003:0028, яка розташована за дресою: Івано-Франківська область, м. Калуш, вул. Грушевського, буд. 89-а. становить: за 2024 рік - 40 477 873,30 грн.
Згідно з пп.286.2 ст. 286 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI із змінами та доповненнями (далі - ПКУ) платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму податку щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають відповідному контролюючому органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому ст.46 ПКУ, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями. Подання такої декларації звільняє від обов`язку подання щомісячних декларацій. При поданні першої декларації (фактичного початку діяльності як платника плати за землю) разом з нею подається довідка (витяг) про розмір нормативної грошової оцінки земельної ділянки, а надалі така довідка подається у разі затвердження нової нормативної грошової оцінки землі.
Платник плати за землю має право подавати щомісяця звітну податкову декларацію, що звільняє його від обов`язку подання податкової декларації не пізніше 20 лютого поточного року, протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним (п.286.3 ст.286 ПКУ).
Відповідно до п.286.4 ст.286 ПКУ за нововідведені земельні ділянки або за новоукладеними договорами оренди землі платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за звітним.
У разі зміни протягом року об`єкта та/або бази оподаткування платник плати за землю подає податкову декларацію протягом 20 календарних днів місяця, що настає за місяцем, у якому відбулися такі зміни.
Платник податків зобов`язаний за кожний встановлений ПКУ звітний період, в якому виникають об`єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (п. 49.2 ст. 49 ПКУ).
У періоді, що перевірявся з 01.01.2022 по 31.12.2024 ТзОВ "ТД Калуський Бровар" (код ЄДРПОУ 39048652) користувалось земельною ділянкою згідно договору оренди та відповідно було платником орендної плати за землю.
Як наслідок, в ході проведення перевірки встановлено заниження задекларованої орендної плати за землю всього на загальну суму 4 529 035,59 грн в тому числі: за 2022 рік на суму 974 415,88 грн; за 2023 рік на суму 1 733 115,41 грн; за 2024 рік на суму 1 821 504,30 грн.
Водночас, за період з 01.01.2022 по 31.12.2024 самостійно ТзОВ "ТД Калуський Бровар" задекларовано орендної плати за землю в сумі нуль грн.
Отже, беручи до уваги вищенаведене, відповідачем встановлено порушення ТзОВ "ТД Калуський Бровар" п.49.2 ст.49, пп.286.2 ст. 286 Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (із змінами та доповненнями), а саме платником податку не подано податкові декларації з плати за землю за 2022 рік, за 2023 рік та 2024 рік, що підтверджується актом камеральної перевірки податкової звітності по окремих загальнодержавних та місцевих податках і зборах від 16.09.2022 №3276/09-19-04-06/39048652, ППР форми "ПС" від 27.10.2022 №0048340406 на суму 1020 грн, актом камеральної перевірки податкової звітності по окремих загальнодержавних та місцевих податках і зборах від 21.04.2023 №4266/09-19-04-06/39048652, ППР форми "ПС" від 31.05.2023 №0052940406 на суму 1020 грн, актом камеральної перевірки податкової звітності по окремих загальнодержавних та місцевих податках і зборах від 21.03.2024 №5522/09-19-04-06/39048652, ППР форми "ПС" від 12.04.2024 №0091170406 на суму 1020 грн.
Таким чином, узагальнюючи викладене у своїй сукупності, суд зауважує, що Головне управління ДПС у Івано-Франківській області, при організації та проведенні податкової перевірки ТзОВ "ТД Калуський Бровар" та прийнятті за її наслідками рішення, діяло на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені ПК України. Зокрема, ним використана актуальна нормативна грошова оцінка землі та остання редакція договору оренди земельної ділянки, розрахунок проведений правильно.
Водночас суд звертає увагу на те, що контролюючий орган у цих правовідносинах не наділений повноваженнями визначати правильність встановлення нормативно грошової оцінки землі та ставок договору оренди. Він виключно використовує ту інформацію, яка надана органом місцевого самоврядування.
Решта доводів та заперечень учасників справи висновків суду по суті позовних вимог не спростовують.
Згідно ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
У відповідності до ч. 2. ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
З урахуванням вищезазначеного, суд на підставі наданих учасниками справи письмових доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, дійшов висновку, що податкове повідомлення - рішення від 12.06.2025 №016269/0705 не підлягає скасуванню, а в задоволенні адміністративного позову слід відмовити.
Зважаючи на висновок суду про необґрунтованість адміністративного позову в силу вимог статті 139 КАС України судовий збір не підлягає стягненню із відповідача суб`єкта владних повноважень.
Учасниками справи не подано до суду будь-яких доказів про понесення ними інших витрат, пов`язаних з розглядом справи, відтак у суду відсутні підстави для вирішення питання щодо їх розподілу.
На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
в задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "ТД Калуський Бровар" (код ЄДРПОУ - 39048652, вул. Петлюри Симона, 2А/1, кв. (офіс) 14, м. Івано-Франківськ, 76005) до Головного управління ДПС в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ - 43968084, вул. Незалежності, 20, м. Івано-Франківськ, 76018) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 12.06.2025 №016269/0705, - відмовити.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя /підпис/ Микитюк Р.В.
Рішення складене в повному обсязі 18 травня 2026 р.