Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
8-й під`їзд, Держпром, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022
тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41
_______________
УХВАЛА
13 травня 2026 року м. ХарківСправа № 922/498/24
Господарський суд Харківської області у складі:
судді Аюпової Р.М.
при секретарі судового засідання Задорожний К.О.
розглянувши матеріали справи
за позовом Керівника Шевченківської окружної прокуратури міста Харкова (вул. Тобольська, 55А, м, Харків, 61072) в інтересах держави, в особі Харківської обласної (військової) адміністрації (вул. Сумська, 64, м. Харків, 61002); 3-я особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача: - Департамент культури і туризму Харківської обласної державної (військової) адміністрації (майдан Свободи, 5, Держпром, 1-й під`їзд, 4-й поверх, м. Харків, 61022); - Міністерство культури та інформаційної політики України (вул. Івана Франка, буд. 19, м. Київ, 01601). до 1. Харківської міської ради (майдан Конституції, 7, м. Харків, 61003), 2. Товариства з обмеженою відповідальністю торгова фірма "Дружба" (61166, м. Харків, пр. Науки, 24), про скасування державної реєстрації земельної ділянки та зобов`язання вчинити певні дії
за участю представників:
прокурор - Богатирьова О.К.;
позивача - Бринчак М.П.;
першого відповідача - Горобинська Н.М.;
другого відповідача - Пироженко О.С.;
третьої особи 2 - Яцишен Д.В.
ВСТАНОВИВ:
Керівник Шевченківської окружної прокуратури міста Харкова звернувся до Господарського суду Харківської області із позовною заявою в інтересах держави в особі Харківської обласної (військової) адміністрації (позивач) до Харківської міської ради (перший відповідач), Товариства з обмеженою відповідальністю торгова фірма "Дружба" (другий відповідач) про усунення перешкод власнику-державі в особі Харківської обласної державної (військової) адміністрації у користуванні та розпорядженні землями історико-культурного призначення по вул. Клочківській, 8 в м. Харкові шляхом:
- скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:01:008:0023 загальною площею 0,2241 га, розташованої по вул. Клочківська, 8 в м. Харкові, з припиненням речових прав Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 04059243);
- скасування в Державному земельному кадастрі державної реєстрації земельної ділянки з кадастровим номером 6310136300:01:008:0024 загальною площею 0,047 га, розташованої по вул. Клочківська, 8 в м. Харкові, з припиненням речових прав Харківської міської ради (код ЄДРПОУ 04059243);
- скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права комунальної власності за Харківською міською радою, код ЄДРПОУ 04059243, на земельну ділянку з кадастровим номером 6310136300:01:008:0023 загальною площею 0,2241 га, розташованою по вул. Клочківська, 8 в м. Харкові, (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2420898863101; запис про право власності 43229037 від 26.07.2021, внесений державним реєстратором Департаменту реєстрації Харківської міської ради Хаткевич І.І. на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 59550978 від 29.07.2021) з припиненням речових прав Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 04059243, та закриттям розділу 2420898863101 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
- скасування в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно державної реєстрації права комунальної власності за Харківською міською радою, код ЄДРПОУ 04059243, на земельну ділянку з кадастровим номером 6310136300:01:008:0024 загальною площею 0,047 га, розташованою по вул. Клочківська, 8 в м. Харкові, (реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна 2421270363101; запис про право власності 43237388 від 26.07.2021, внесений державним реєстратором Департаменту реєстрації Харківської міської ради Перепелиця М.В. на підставі рішення про державну реєстрацію прав та їх обтяжень індексний номер: 59559872 від 29.07.2021) з припиненням речових прав Харківської міської ради, код ЄДРПОУ 04059243, та закриттям розділу 2421270363101 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно;
- визнання незаконним та скасування п. 4 додатку 2 до рішення сесії Харківської міської ради від 18.08.2023 за №431/23 «Про розроблення документації із землеустрою», яким товариству з обмеженою відповідальністю торгова фірма «Дружба» надано дозвіл на розробку технічної документації із землеустрою щодо об`єднання земельних ділянок площею 0,2241 га (кадастровий номер 6310136300:01:008:0023) та площею 0,0470 га (кадастровий номер 6310136300:01:008:0024) комунальної власності для обслуговування будинку по вул. Клочківській, 8 в м. Харкові.
- зобов`язати Харківську міську раду, код ЄДРПОУ 04059243, повернути державі в особі Харківської обласної державної (військової) адміністрації, код ЄДРПОУ 23912956, земельну ділянку з кадастровим номером 6310136300:01:008:0023 загальною площею 0,2241 га, яка розташована за адресою: вул. Клочківська, 8, м. Харків.
- зобов`язати Харківську міську раду, код ЄДРПОУ 04059243, повернути державі в особі Харківської обласної державної (військової) адміністрації, код ЄДРПОУ 23912956, земельну ділянку з кадастровим номером 6310136300:01:008:0024 загальною площею 0,047 га, яка розташована за адресою: вул. Клочківська, 8, м. Харків.
Прокурор також просить стягнути з відповідача судовий збір на користь Харківської обласної прокуратури.
Позовні вимоги обґрунтовані зокрема тим, що спірна земельна ділянка з кадастровим номером 6310136300:01:008:0053 та кадастровим номером 6310136300:01:008:0053 по вул. Клочківській, 8 в м. Харкові розташована в межах пам`ятки археології місцевого значення "Поселення Харків", внесена до Державного реєстру нерухомих пам`яток України наказом Міністерства культури України від 28.11.2013 № 1224, охоронний номер пам`ятки 8828-Ха, належить до державної власності в силу ч. 7 ст. 17 Закону України "Про охорону культурної спадщини" за фактом розташування на ній пам`ятки археології місцевого значення "Поселення Харків", а тому не може перебувати у комунальній власності та вищевказана реєстрація речового права на спірну земельну ділянку за територіальною громадою міста Харкова в особі Харківської міської ради є незаконною.
Ухвалою Господарського суду Харківської області від 21.02.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 922/498/24. Розгляд справи призначено за правилами загального позовного провадження. Призначено у справі підготовче засідання.
Ухвалами суду провадження у справі неодноразово зупинялось.
Ухвалою суду від 04.05.2026 провадження у справі № 922/498/24 поновлено. Продовжено провадження у справі зі стадії підготовчого провадження. Підготовче засідання у справі призначено на 13 травня 2026 року о 14:30 год.
07.05.2026 другою третьою особою надано до суду клопотання (вх. № 10997), в якому просить суд змінити назву третьої особи із Міністерства культури та стратегічних комунікацій України (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 43220275) на Міністерство культури України (ідентифікаційний код в ЄДРПОУ 43220275).
Дослідивши подане клопотання третьої особи, суд керується наступним.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.09.2024 № 1028 перейменовано Міністерство культури та інформаційної політики України на Міністерство культури та стратегічних комунікацій України. Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 29 жовтня 2025 року № 1396 Міністерство культури та стратегічних комунікацій України перейменовано на Міністерство культури України, просимо змінити назву третьої особи із Міністерства культури та стратегічних комунікацій України на Міністерство культури України.
Згідно з ч. 1, 3 ст. 90 ЦК України юридична особа повинна мати своє найменування, яке містить інформацію про її організаційно правову форму та назву. Найменування установи має містити інформацію про характер її діяльності. Юридична особа може мати крім повного найменування скорочене найменування. Найменування юридичної особи вказується в її установчих документах і вноситься до єдиного державного реєстру.
Назва юридичної особи є її необхідною ознакою, яка забезпечує участь у цивільному обороті від свого імені та слугує засобом її індивідуалізації, що дозволяє відокремити її від інших юридичних осіб. Назва юридичної особи може зазнавати змін. Зміна назви юридичної особи проявляється в її зовнішній літеральній корекції.
Зміна назви юридичної особи тягне лише правовий наслідок проведення державної реєстрації змін до відомостей про юридичну особу, що містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, пов`язаних зі зміною назви.
З огляду на викладене, судом встановлено, що третя особа у справі змінила найменування, при цьому правонаступництва не відбулося, а відбувся виключно ребрендинг. Сама лише зміна найменування юридичної особи не означає її реорганізації, а відтак відсутня процесуальна необхідність заміни третьої особи у справі.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про постановлення ухвали, у якій відобразити зміну найменування третьої особи у справі із Міністерства культури та стратегічних комунікацій України на Міністерство культури України, чим задовольняється подане третьою особою клопотання.
У підготовчому засіданні 13.05.2026 другим відповідачем надано клопотання про відкладення підготовчого засідання, з метою ознайомлення з матеріалами справи нового представника Товариства з обмеженою відповідальністю торгова фірма "Дружба" (вх. № 11416).
Учасники судового розгляду залишили вирішення поданого ТОВ торгова фірма "Дружба" клопотання на розсуд суду.
Дослідивши матеріали справи, суд виходить з наступного.
Згідно ст. 129 Конституції України основними засадами судочинства є, зокрема, розумні строки розгляду справи судом.
Згідно ст. 114 ГПК України, суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню господарського судочинства.
Згідно з приписами ст.7 Закону України "Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини" суди застосовують при розгляді справ Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та практику Європейського суду з прав людини як джерело права.
Відповідно до ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод кожній фізичній або юридичній особі гарантується право на розгляд судом упродовж розумного строку цивільної, кримінальної, адміністративної або господарської справи, а також справи про адміністративне правопорушення, в якій вона є стороною.
Європейський суд з прав людини щодо критеріїв оцінки розумності строку розгляду справи визначився, що строк розгляду має формувати суд, який розглядає справу. Саме суддя має визначати тривалість вирішення спору, спираючись на здійснену ним оцінку розумності строку розгляду в кожній конкретній справі, враховуючи її складність, поведінку учасників процесу, можливість надання доказів тощо.
Поняття розумного строку не має чіткого визначення, проте розумним слід вважати строк, який необхідний для вирішення справи відповідно до вимог матеріального та процесуального законів.
Разом з тим судом враховується, що у зв`язку з військовою агресією проти України та на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, Указом Президента України № 64/2022 від 24.02.2022 "Про введення воєнного стану в Україні", в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 строком на 30 діб, який неодноразово було продовжено та який триває до теперішнього часу.
Відповідно до ст. 12-2 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в умовах правового режиму воєнного стану суди, органи та установи системи правосуддя діють виключно на підставі, в межах повноважень та в спосіб, визначені Конституцією України та законами України. Повноваження судів, органів та установ системи правосуддя, передбачені Конституцією України, в умовах правового режиму воєнного стану не можуть бути обмежені. Відтак, органи судової влади здійснюють правосуддя, навіть в умовах воєнного стану.
Згідно ст. 26 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» правосуддя на території, на якій введено воєнний стан, здійснюється лише судами. На цій території діють суди, створені відповідно до Конституції України. Скорочення чи прискорення будь-яких форм судочинства забороняється.
Слід зауважити, що Радою суддів України видано Рекомендації щодо роботи судів в умовах воєнного стану. Серед основних рекомендацій щодо розгляду судових справ є такі: суди по можливості мають відкладати розгляд справ (за винятком невідкладних судових розглядів); судам слід розглядати справи, які не є невідкладними, за наявності письмової згоди на це усіх учасників судового провадження; суди мають виважено підходити до питань, пов`язаних з поверненням процесуальних документів, залишенням їх без руху тощо; суди мають продовжувати процесуальні строки щонайменше до закінчення воєнного стану.
Враховуючи наведене, з метою забезпечення законних прав та інтересів сторін, повного, об`єктивного та всебічного розгляду справи, а також з метою надання можливості учасникам справи скористатись своїми процесуальними правами, дотримання принципу пропорційності, реалізації засад змагальності, враховуючи завдання господарського судочинства, суд вважає за необхідне відкласти підготовче засідання.
Відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 183 ГПК України, суд відкладає підготовче засідання в межах визначеного цим Кодексом строку підготовчого провадження в інших випадках, коли питання, визначені частиною другою статті 182 цього Кодексу, не можуть бути розглянуті у даному підготовчому засіданні.
Керуючись ст. 46, 53, 177, 183, 234, 235 ГПК України, суд
УХВАЛИВ:
Задовольнити клопотання третьої особи - Міністерства культури та стратегічних комунікацій України (вх. № 10997) та змінити назву Міністерства культури та стратегічних комунікацій України на Міністерство культури України.
Задовольнити клопотання другого відповідача - ТОВ торгова фірма "Дружба" про відкладення підготовчого засідання (вх. № 11416).
Підготовче засідання відкласти на "10" червня 2026 р. о 12:30 год.
Засідання відбудеться у приміщенні господарського суду за адресою: 61022, місто Харків, майдан Свободи 5, 8-й під`їзд, 1-й поверх, зал № 110.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення суддею та оскарженню не підлягає. Заперечення на ухвали, що не підлягають оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Ухвалу підписано 18.05.2026.
СуддяР.М. Аюповасправа № 922/498/24
Веб-адреса сторінки на офіційному веб-порталі судової влади України в мережі Інтернет, за якою учасники справи можуть отримати інформацію по справі - http://reyestr.court.gov.ua.