Єдиний державний реєстр судових рішень
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД
ДНІПРОПЕТРОВСЬКОЇ ОБЛАСТІ
вул. Володимира Винниченка 1, м. Дніпро, 49505
E-mail: inbox@dp.arbitr.gov.ua, тел. (056) 377-18-58, fax (056) 377-38-63
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
21.04.2026м. ДніпроСправа № 904/5573/25
Господарський суд Дніпропетровської області у складі судді Бєлік В.Г. за участю секретаря судового засідання Голігорової Т.І., розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу:
за первісним позовом Комунального підприємства "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської ради, м. Дніпро
до Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕПЕЙР СИСТЕМС", м. Дніпро
про стягнення заборгованості за постачання теплової енергії у загальному розмірі 43 065,26 грн.
та
за зустрічним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕПЕЙР СИСТЕМС", м. Дніпро
до Комунального підприємства "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської ради, м. Дніпро
про зобов`язання вчинити певні дії.
Представники:
від позивача (відповідача за зустрічним позовом): Шестіріков А.В., адвокат;
від відповідача (позивача за зустрічним позовом): Бухтіярова Н.М., адвокат (поза межами суду).
ПРОЦЕДУРА:
Комунальне підприємство "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської ради (далі-позивач) звернулося до Господарського суду Дніпропетровської області з позовною заявою (подано через підсистему "Електронний суд"), у якій просить стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕПЕЙР СИСТЕМС" (далі - відповідач) заборгованість за типовим індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії у загальному розмірі 43 065,26 грн., з яких: основна заборгованість у розмірі 40 557,02 грн., 3% річних у розмірі 623,60 грн., інфляційні збитки у розмірі 1 125,92 грн., пеня у розмірі 758,72 грн.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 06.10.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи за наявними у справі матеріалами.
22.10.2025 до суду через систему "Електронний суд" від відповідача надійшла зустрічна позовна заява, у якій просить:
Визнати протиправними і зловживанням монопольним (домінуючим) становищем на ринку наступні дії виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії Комунального підприємства "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської ради:
- постачання теплової енергії на опалення спільного майна (місць загального користування та допоміжних приміщень) багатоквартирних житлових будинків в м. Дніпро без розміщення необхідної інформації (адреса, опалювана площа (об`єм) будинку, максимальне теплове навантаження будинку, наявність чи відсутність індивідуального теплового пункту, наявність чи відсутність вузла (вузлів) комерційного обліку тощо) для кожного багатоквартирного будинку окремо на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на власному веб-сайті, без розміщення повідомлення про місце опублікування такої інформації у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг;
- віднесення юридичних осіб - співвласників багатоквартирного житлового будинку - власників нежитлових приміщень, в тому числі з автономною системою опалення, до категорії "інші споживачі (крім населення)" і застосування до них комерційного тарифу для розрахунків платежів на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку, а також здійснення перерахунків такого тарифу згідно з постановою КМУ від 10.11.2021 №1209, у зв`язку зі зміною ціни природного газу;
- розрахунок частки співвласника у загальному обсязі платежів на утримання спільного майна у багатоквартирному будинку не пропорційно до загальної площі будинку квартири (квартир) та/або нежитлових приміщень, що перебувають у його власності, а пропорційно загальної площі квартир та нежитлових приміщень, які знаходяться у приватній власності співвласників будинку, що призводить до збільшення частки співвласника, відмова в наданні на запит споживача необхідної для перевірки кількості і якості послуги інформації: детального розрахунку розподілу обсягу спожитої послуги між споживачами багатоквартирного будинку, передбаченого п.п.9 п.42 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, середнього обсягу споживання та середній розмір плати за комунальну послугу іншими споживачами відповідної категорії (у тому числі в розрізі класів будівель), яким комунальну послугу надає цей виконавець, визначені за методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, згідно з вимогами п.9 ч.3 ст.8 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання, які спрямовані на захист власних інтересів виконавця послуг, всупереч інтересам споживачів, в тому числі ТОВАРИСТВА З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "РЕПЕЙР СИСТЕМС", не передбачені законодавством і порушують його, призвели до ущемлення їх інтересів, порушення прав і до необґрунтованих позовних вимог виконавця послуг, що було б неможливим за умов існування значної конкуренції на ринку,
Зобов`язати Комунальне підприємство "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської ради:
1) розмістити необхідну інформацію (адреса, опалювана площа (об`єм) будинку, максимальне теплове навантаження будинку, наявність чи відсутність індивідуального теплового пункту, наявність чи відсутність вузла (вузлів) комерційного обліку тощо) для кожного багатоквартирного будинку окремо на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на власному веб-сайті, розмістити повідомлення про місце опублікування такої інформації у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг;
2) після розміщення необхідної інформації в порядку, встановленому абз.3 ч.5 ст.13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги":, абз.2 п.5 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р. № 830 із змінами, здійснити перерахунок вартості розподіленої за період з 01.01.2025 по 31.03.2025 ТОВАРИСТВУ З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ "РЕПЕЙР СИСТЕМС" (далі - Товариство) частини обсягу теплової енергії на задоволення загальнобудинкових потреб на опалення у будинку № 72а, пр-т Дмитра Яворницького, м. Дніпро (далі - Будинок) з часткою Товариства, розрахованою пропорційно до загальної площі Будинку нежитлових приміщень №№ 34, 36, що перебувають у власності Товариства, за тарифом для населення.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 27.10.2025 зустрічну позовну заяву залишено без руху та позивачеві за зустрічним позовом протягом семи днів з дня вручення ухвали суду усунути недоліки зустрічної позовної заяви, а саме надати докази сплати (доплати) судового збору у встановлених порядку та у розмірі 6 056,00 грн.
03.11.2025 до канцелярії суду, через систему "Електронний суд", від представника відповідача (позивача за зустрічним позовом) надійшла заява про усунення недоліків.
Позивачем за зустрічним позовом вимоги ухвали Господарського суду Дніпропетровської області від 27.10.2025 виконано.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 05.11.2025 здійснено перехід від спрощеного позовного провадження до розгляду справи № 904/5573/25 за правилами загального позовного провадження та призначено підготовче судове засідання, яке відбудеться 02.12.2025 о 12:15 год.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 05.11.2025 прийнято зустрічну позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕПЕЙР СИСТЕМС" до спільного розгляду з первісним позовом, розгляд зустрічного позову призначено разом з первісним у підготовчому судовому засіданні призначеному на 02.12.2025 о 12:15 год.
19.11.2025 через систему "Електронний суд" від позивача (відповідача за зустрічним позовом) надійшов відзив за зустрічну позовну заяву.
26.11.2025 через систему "Електронний суд" від відповідача (позивача за зустрічним позовом) надійшла заява про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 26.11.2025 задоволено заява представника відповідача (позивача за зустрічним позовом) - Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕПЕЙР СИСТЕМС" про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції поза межами приміщення суду та підготовче судове засідання, яке призначене на 02.12.2025 о 12 год. 15 хв., вирішено проводити в режимі відеоконференції за участю представника відповідача (позивача за зустрічним позовом).
01.12.2025 через систему "Електронний суд" від відповідача (позивача за зустрічним позовом) надійшли заперечення на відзив за зустрічним позовом.
У підготовчому судовому засіданні 02.12.2025 оголошено перерву до 06.01.2026 о 10:30 год.
11.12.2025 до суду через систему "Електронний суд" від позивача (відповідача за зустрічним позовом) надійшли заперечення на відповідь на відзив.
18.12.2025 до суду через систему "Електронний суд" від відповідача (позивача за зустрічним позовом) надійшла відповідь на заперечення позивача (відповідача за зустрічним позовом) від 11.12.2025.
30.12.2025 до суду через систему "Електронний суд" від позивача (відповідача за первісним позовом) надійшла заява про зміну предмета позову, у якій заявник просить розглядати зустрічний позов від 21.10.2025 з урахуванням підстав позову, викладених ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС": у Зустрічному позові від 21.10.2021, у ЗАПЕРЕЧЕННЯХ від 01.12.2025 ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС" на ВІДЗИВ від 19.11.2025 КП "ТЕПЛОЕНЕРГО" на зустрічний позов; у ВІДПОВІДІ від 18.12.2025 ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС" на Заперечення КП "ТЕПЛОЕНЕРГО" від 11.12.2025 із позовними вимогами (предметом позову) в наступній новій редакції:
1. Визнати протиправними дії виконавця послуги з постачання теплової енергії Комунального підприємства "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської ради (далі- Виконавець) із розподілу співвласнику будинку/спільного майна будинку ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС" індивідуальної частини загального обсягу спожитої у багатоквартирному житловому будинку № 72а по пр-ту Дмитра Яворницького в м. Дніпро (далі - Будинок) теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення без застосування загальної опалювальної площі будинку в квадратних метрах, вчинені, починаючи з 01.01.2025, що підтверджується розрахунками Виконавця позовних вимог до його Позовної заяви від 01.10.2025 у цій Справі, та зобов`язати цього Виконавця здійснювати розрахунки вищезазначених загального та індивідуального обсягів, починаючи з 01.01.2025 (в тому числі їх перерахунок за період, який починається з 01.01.2025) із застосуванням загальної опалювальної площі Будинку в квадратних метрах, відповідно до вимог абз.2 п.9 (формули № №25, 26) розд. IV Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, яка включає опалювальну площу нежитлових приміщень загального користування у визначенні п.6 ч.1 ст.1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (в т. ч. місця загального користування у визначенні п.2 розд. І Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг (далі - Методика розподілу) і визначається спрощено за аналогією закону: п.8 розд. IV цієї Методики розподілу в розмірі 25% від загальної площі будинку (загальної площі Будинку в розмірі 2018,09 кв. м. або 125% від загальної площі приватних приміщень в Будинку, право власності на які зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно).
2. Визнати протиправними дії виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії Комунального підприємства "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської ради із визначення частки співвласника Будинку/спільного майна ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС" у витратах на утримання спільного майна Будинку без застосування загальної площі будинку, яка включає площі спільного майна (нежитлових приміщень загального користування, місць загального користування), вчинені, починаючи з 01.01.2025, що підтверджується розрахунками Виконавця позовних вимог до його Позовної заяви від 01.10.2025 у цій Справі, та зобов`язати цього Виконавця визначити частку співвласника ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС" у витратах на утримання спільного майна Будинку, починаючи з 01.01.2025 (в тому числі для перерахунку частки співвласника за період, який починається з 01.01.2025), відповідно до вимогч.1 ст.20 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку": пропорційно до загальної площі Будинку, яка включає площі спільного майна (загалом 2018,09 кв. м. або 125% від загальної площі приватних приміщень в Будинку), площі нежитлових приміщень у Будинку, які належать ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС" на праві приватної власності.
3. Визнати протиправними дії виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії Комунального підприємства "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської ради: визначення грошових зобов`язань ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС" і розрахунків з ним за обсяги спожитої у багатоквартирному житловому Будинку теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення із застосуванням комерційного тарифу для категорії споживачів "Інші споживачі (крім населення)" із збільшенням його на коефіцієнт перерахунку, у зв`язку зі зміною ціни природного газу, вчинені, починаючи з 01.01.2025, що підтверджується розрахунками Виконавця позовних вимог до його Позовної заяви від 01.10.2025 у цій Справі, та зобов`язати цього Виконавця застосовувати тариф для населення для визначення грошових зобов`язань ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС" і розрахунків з ним за обсяги спожитої у багатоквартирному житловому Будинку теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення (в тому числі для перерахунку таких грошових зобов`язань за період, який починається з 01.01.2025).
05.01.2026 до суду через систему "Електронний суд" від позивача (відповідача за первісним позовом) надійшла заява про зміну предмета позову, у якій заявник просить розглядати Зустрічний позов від 21.10.2025 з урахуванням підстав позову, викладених ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС": у Зустрічному позові від 21.10.2021, у ЗАПЕРЕЧЕННЯХ від 01.12.2025 ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС" на ВІДЗИВ від 19.11.2025 КП "ТЕПЛОЕНЕРГО" на зустрічний позов; у ВІДПОВІДІ від 18.12.2025 ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС" на Заперечення КП "ТЕПЛОЕНЕРГО" від 11.12.2025 із позовними вимогами (предметом позову) в наступній новій редакції:
1. Визнати протиправними дії виконавця послуги з постачання теплової енергії Комунального підприємства "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської ради (далі Виконавець): розподіл між співвласниками багатоквартирного житлового будинку № 72а по пр-ту Дмитра Яворницького в м. Дніпро (далі- Будинок) загального обсягу теплової енергії, спожитої на загальнобудинкові потреби опалення, без застосування загальної опалювальної площі Будинку в квадратних метрах, вчинені, починаючи з 01.01.2025, та зобов`язати Виконавця здійснювати такий розподіл шляхом розрахунків загального та індивідуального - для ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС" обсягів теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення (в тому числі їх перерахунок за період, який починається з 01.01.2025), відповідно до вимог п.9 (формули № №25, 26) розділу IV Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг (далі - Методика розподілу): із застосуванням загальної опалювальної площі Будинку в квадратних метрах, яка включає опалювальну площу нежитлових приміщень загального користування у визначенні п.6 ч.1 ст.1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (в т. ч. місця загального користування у визначенні п.2 розд. І Методики розподілу) і визначається на підставі технічної документації на Будинок, отриманої Виконавцем від ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (балансоутримувача будинку) або від КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ДНІПРОВСЬКЕ МІСЬКЕ БЮРО ТЕХНІЧНОЇ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ" ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, або спрощено за аналогією закону: п.8 розд. IV Методики розподілу, в розмірі 2018,09 кв. м. або 125% від загальної площі приватних приміщень в Будинку, право власності на які зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
2. Визнати протиправними дії виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії Комунального підприємства "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської ради, які вчиняються, починаючи з 01.01.2025: визначення частки співвласника Будинку ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС" у витратах на утримання спільного майна Будинку без застосування загальної опалювальної площі Будинку, яка включає опалювальну площу нежитлових приміщень загального користування (в т.ч. місць загального користування, та зобов`язати Виконавця визначати частку співвласника ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС" у витратах на утримання спільного майна Будинку, починаючи з 01.01.2025 (в тому числі для перерахунку такої частки за період, який починається з 01.01.2025), відповідно до вимог ч.1 ст.20 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку": пропорційно до загальної опалювальної площі Будинку, яка включає опалювальну площу нежитлових приміщень загального користування у визначенні п.6 ч.1 ст.1 Закону України "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" (в т. ч. місць загального користування у визначенні п.2 розд. І Методики розподілу) і визначається на підставі технічної документації на Будинок, отриманої Виконавцем від ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ (балансоутримувача будинку) або від КОМУНАЛЬНОГО ПІДПРИЄМСТВА "ДНІПРОВСЬКЕ МІСЬКЕ БЮРО ТЕХНІЧНОЇ ІНВЕНТАРИЗАЦІЇ" ДНІПРОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ РАДИ, або спрощено за аналогією закону: п.8 розд. IV Методики розподілу (в розмірі 2018,09 кв. м. або 125% від загальної площі приватних приміщень в Будинку, право власності на які зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно), площі нежитлових приміщень у Будинку, які належать ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС" на праві приватної власності.
3. Визнати протиправними дії виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії Комунального підприємства "ТЕПЛОЕНЕРГО" Дніпровської міської ради, вчинені, починаючи з 01.01.2025: визначення грошових зобов`язань ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС" за розподілені йому обсяги теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення в багатоквартирному житловому Будинку із застосуванням комерційного тарифу для категорії споживачів "Інші споживачі (крім населення)" із збільшенням його на коефіцієнт перерахунку у зв`язку зі зміною ціни природного газу, та зобов`язати Виконавця застосовувати тариф для населення для визначення грошових зобов`язань ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМС" за розподілені йому обсяги теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення Будинку (в тому числі для перерахунку таких грошових зобов`язань за період, який починається з 01.01.2025).
06.01.2026 до суду через систему "Електронний суд" від відповідача (позивача за зустрічним позовом) надійшли письмові пояснення щодо відзиву на первісний позов.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 26.11.2025 продовжено строк розгляду підготовчого провадження до 03.02.2025 включно, оголошено перерву в підготовчому судовому засіданні до 28.01.2026 о 10:30 год., яке вирішено проводити в режимі відеоконференції за участю представника відповідача (позивача за зустрічним позовом).
19.01.2026 через систему "Електронний суд" від відповідача (позивача за зустрічним позовом) надійшла заява про зміну предмета позову.
28.01.2026 через систему "Електронний суд" від відповідача (позивача за зустрічним позовом) надійшло клопотання про долучення доказів.
28.01.2026 до суду через систему "Електронний суд" від позивача (відповідача за первісним позовом) надійшли додаткові пояснення у справі.
У підготовчому судовому засіданні 28.01.2026 представниками обох сторін зазначено, що ними було надано всі можливі та допустимі докази по справі.
Судом були визначені всі необхідні обставини у справі та зібрані відповідні докази, що є підставою для закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду по суті.
Ухвалою Господарського суду Дніпропетровської області від 28.01.2026 закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 23.02.2026 о 12:00 год.
06.02.2026 до суду через систему "Електронний суд" від Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕПЕЙР СИСТЕМС" надійшли заперечення на додаткові пояснення КП "ТЕПЛОЕНЕРГО" від 28.01.2026.
Протокольною ухвалою від 23.02.2026, в судовому засідання з розгляду справи по суті, оголошено перерві до 17.03.2026 о 13:30 год.
Протокольною ухвалою від 17.03.2026, в судовому засідання з розгляду справи по суті, оголошено перерві до 31.03.2026 о 11:45 год.
Протокольною ухвалою від 31.03.2026, в судовому засідання з розгляду справи по суті, оголошено перерві до 21.04.2026 о 15:00 год.
21.04.2026 до суду від Товариства з обмеженою відповідальністю "РЕПЕЙР СИСТЕМС" надійшли письмові пояснення по суті справи.
В порядку статті 240 Господарського процесуального кодексу України, у судовому засіданні 21.04.2026 оголошено скорочене (вступну та резолютивну частини) рішення.
Дослідивши надані документи і матеріали, з`ясувавши обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги і заперечення, оцінивши в сукупності докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд
АРГУМЕНТИ СТОРІН ЗА ПЕРВІСНИМ ПОЗОВОМ
Позиція позивача (за первісним позовом)
В обґрунтування позову Позивач посилається на неналежне виконання Відповідачем своїх грошових зобов`язань за Типовим індивідуальним договором про надання послуги з постачання теплової енергії.
Позиція відповідача (за первісним позовом)
Відповідач заперечує щодо позову та зазначає, що позовні вимоги Первісного позову є недоведеними належними доказами, в т.ч.:
доказами розміщення окремо на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на власному веб-сайті виконавця для кожного багатоквартирного будинку окремо необхідної для укладення і виконання публічного договору приєднання ТИПОВИЙ ДОГОВІР з індивідуальним споживачем про надання послуги з постачання теплової енергії інформації: адреса, опалювана площа (об`єм) будинку, максимальне теплове навантаження будинку, наявність чи відсутність індивідуального теплового пункту, наявність чи відсутність вузла (вузлів) комерційного обліку тощо, і доказами про розміщення повідомлення про місце опублікування таких вимог у загальнодоступних місцях на інформаційних стендах та/або рахунках на оплату послуг, відповідно до абз.З ч.5 ст.13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", абз.2 п.5 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р. № 830 (в редакції постанови КМУ від 8 вересня 2021 р. № 1022)(далі- Правила № 830, Постанова КМУ № 830);
доказами про наявність необхідної інформації для виконання Типового договору: опалювана площа (об`єм) будинку, максимальне теплове навантаження будинку, наявність чи відсутність індивідуального теплового пункту, наявність чи відсутність вузла (вузлів) комерційного обліку тощо в Договорі про постачання теплової енергії №040331 від 01.10.2011, укладеного споживачем з постачальником для опалення власних нежитлових приміщень №№ 34, 36, який припинив дію 01.10.2014 згідно з п.11.1 розд.11 цього Договору, а приміщення з цієї дати обігріваються індивідуальною системою теплопостачання;
доказами про дотримання виконавцем послуги Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 22.11.2018 № 315 (далі- Методика №315) під час розрахунку частки співвласника ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМО" в обсязі теплової енергії, витраченої на загальнобудинкові потреби опалення будівлі/будинку, вартість якої за Первісним позовом є основним боргом в розмірі 40 557,02 грн. (сорок тисяч п`ятсот п`ятдесят сім гривень 02 копійок), розрахованим за комерційним тарифом,;
доказами про законність застосування виконавцем послуги комерційного тарифу для розрахунку частки співвласника ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМО" в обсязі теплової енергії, витраченої на загальнобудинкові потреби опалення будівлі/будинку, а саме на опалення нежитлових приміщень загального користування (у тому числі допоміжних), в т. ч. місць загального користування у визначенні п.2 розд. І Методики №315 (загальнодоступні місця у будівлі/будинку (вестибюль, загальний коридор, сходова клітка, загальні кухні, спільні душові та санвузли, загальні пральні, передпокій квартири тощо) у житловому багатоквартирному будинку.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ЗА ПЕРВІСНИМ ПОЗОВОМ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ
Комунальне підприємство "Теплоенерго" Дніпровської міської ради (далі за текстом -КП "Теплоенерго", Позивач) впродовж періоду з січня 2025 року по серпень 2025 року включно, надавало послуги з постачання теплової енергії Товариству з обмеженою відповідальністю "Репейр Системс" (далі за текстом - Відповідач, Споживач) за адресою: м. Дніпро, пр.. Дмитра Яворницького, буд. 72А, нежитлові приміщення.
Зазначене вище нерухоме майно належить Відповідачеві на праві власності на підставі договору купівлі-продажу від 30.06.2010 року та відповідно до відомостей з Єдиного державного реєстру речових прав є нежитловим.
Відповідно до ст. 9 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
З даним кореспондується також правова позиція Верховного суду України, викладена у Постанові від 20 квітня 2016 року по справі №6-2951цс15 - споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги", в редакції Закону № 2454-УШ від 07.06.2018 "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг", договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом, а у відповідності до ст.12, договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, 04.09.2019 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 830 Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії (далі -Постанова 830, Правила 830), на виконання якої Позивачем опубліковано на своєму сайті Типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії, який є договором приєднання (далі - Договір Приєднання).
Таким чином, з моменту набрання чинності Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії (далі - Договір Приєднання) відносини сторін стали регулюватись Договором приєднання.
Крім того, згідно з п. 13 Постанови 830, послуга надається споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом 30 днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем.
Оскільки протягом 30 днів з моменту опублікування договору і розміщення інформації про договори на інформаційних стендах у Відповідача не виникло заперечень щодо його укладання, між Позивачем та Відповідачем діє Типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії.
Таким чином, між: Позивачем та Відповідачем діє Типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії, який є договором приєднання, опублікований 01.10.2019, що набрав чинності 01.11.2019, із подальшими змінами та доповненнями, відповідно до чинного законодавства і діє станом на дату звернення до суду, в силу відсутності відомостей про відключення приміщення Відповідача від систем теплопостачання у встановленому законодавством порядку.
Оскільки за приміщенням закріплено особовий рахунок 040331, Позивач обліковує відносини із Відповідачем як Договір № 040331.
У відповідності до п.12 Договору, обсяг спожитої у будинку послуги здійснюється за показниками вузлів комерційного обліку або розрахунково відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22 листопада 2018 р. № 315.
Фактичне надання послуги з постачання теплової енергії підтверджується довідкою про фактичне споживання теплової енергії за період з січня 2025 по серпень 2025 року, що додається та інформацією про розподіл теплової енергії в якій зафіксовані показники будинкового приладу обліку за адресою надання послуги за заявлений період.
За січень 2025 року - з 1.03.2025;
За лютий 2025 року - з 01.04.2025;
За березень 2025 року - з 01.05.2025;
За квітень 2025 року - з 01.06.2025;
За травень 2025 року - з 01.07.2025;
За червень 2025 року - з 01.08.2025;
За липень 2025 року - з 01.09.2025;
За серпень 2025 року - з 01.10.2025;
Позивач зазначає, що Відповідачеві Акти прийому-передачі теплової енергії та рахунки на їх оплату, Акт звіряння взаємних розрахунків та досудову вимогу. Однак вони залишились без відповіді, а заборгованість не погашеною.
Вище зазначене і стало причиною звернення позивача до господарського суду.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ ЗА ПЕРВІСНИМ ПОЗОВОМ
Згідно зі ст. 20 ЗУ "Про теплопостачання", тарифи на теплову енергію, реалізація якої здійснюється суб`єктами господарювання, що займають монопольне становище на ринку, є регульованими. Тарифи на виробництво теплової енергії, у тому числі на теплоелектроцентралях, теплоелектростанціях, атомних електростанціях і когенераційних установках та установках з використанням нетрадиційних або поновлюваних джерел енергії, на транспортування та постачання теплової енергії встановлюються національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, та органами місцевого самоврядування у межах повноважень, визначених законодавством.
Тож повідомляємо, що тарифи, згідно яких формувались рахунки впродовж заявленого періоду, встановлені Рішеннями Виконкому Дніпровської міської ради № 6-24/9 від 24.09.2024, копії яких долучається.
У відповідності до п.п. 21-22 Договору, вартістю послуги є встановлений відповідно до законодавства тариф на теплову енергію, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії.
Розмір тарифу зазначається на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця їеріоепегдо.сір.иа.
У разі зміни зазначеного тарифу протягом строку дії цього договору новий розмір тарифу застосовується з моменту його введення в дію без внесення сторонами додаткових змін до цього договору. Виконавець зобов`язаний забезпечити їх оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті.
У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну ціни/тарифу на послугу виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення їх у дію, повідомляє про це споживачу з посиланням на рішення відповідного органу.
В свою чергу, відповідно до пункту 31 "Правил надання послуги з постачання теплової енергії", затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 № 830 (далі - Правила), інформування споживачів про намір зміни (коригування) тарифу на послугу з обґрунтуванням такої необхідності здійснюється виконавцем відповідно до Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/ тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності, затвердженого наказом Мінрегіону від 5 червня 2018 р. № 130. У разі зміни (коригування) тарифу протягом строку дії договору новий розмір тарифу застосовується з моменту його введення в дію та не потребує внесення сторонами додаткових змін до договору. Виконавець зобов`язаний забезпечити їх оприлюднення на своєму офіційному веб-сайті. У разі прийняття уповноваженим органом рішення про зміну (коригування) ціни/тарифу на послугу виконавець у строк, що не перевищує 15 днів з дати введення її/його у дію, повідомляє про це споживачу в один із способів, що гарантують доведення інформації до споживачів і які зазначені у пункті 10 цих Правил, з посиланням на рішення відповідного органу.
Пункт 5 Розділу II "Порядку інформування споживачів про намір зміни цін/тарифів на комунальні послуги з обґрунтуванням такої необхідності" передбачає, що інформація, зазначена у пунктах 3,4 цього розділу, доводиться до відома споживачів шляхом розміщення на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування в мережі Інтернет (за наявності), у друкованому засобі масової інформації місцевої сфери розповсюдження (перевага надається друкованим засобам масової інформації органу місцевого самоврядування), веб-сайті виконавця комунальних послуг (за наявності), на інформаційних стендах в абонентських відділах виконавців комунальних послуг та на інформаційних стендах біля адміністративних будинків органів місцевого самоврядування в населених пунктах, де споживачі отримують відповідні послуги.
Згідно з ч. 2 ст. 5 Закону України "Про особливості доступу до інформації у сферах постачання електричної енергії, природного газу, теплопостачання, централізованого постачання гарячої води, централізованого питного водопостачання та водовідведення" доступ до інформації, зазначеної у пунктах 1, 2, 5-14 частини першої статті 1 цього Закону, забезпечується відповідними суб`єктами господарювання шляхом її розміщення на своїх офіційних веб-сайтах у мережі Інтернет (за наявності) та на інформаційних стендах, що розміщуються в абонентських відділах таких суб`єктів господарювання. Інформація, зазначена у пункті 2 частини першої (щодо розміру цін/тарифів на товари, послуги, що надаються населенню, у тому числі із зазначенням розміру податку на додану вартість) та пунктах 1,2 частини другої статті 1 цього Закону, надається суб`єктами господарювання у платіжних документах, що застосовуються для оплати населенням спожитих товарів, послуг, а також шляхом забезпечення доступу споживачів до електронних систем обліку розрахунків споживачів через офіційні веб-сайти таких суб`єктів господарювання в мережі Інтернет.
Таким чином, інформування споживачів про зміну розміру цін/тарифів здійснюється шляхом розміщення інформації на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування, на офіційному веб-сайті виконавця комунальних послуг та не потребує внесення сторонами додаткових змін до договору.
Щодо порядку розрахунків
Відповідно до ст. 19 ЗУ "Про теплопостачання" споживач повинен щомісячно здійснювати оплату теплопостачальній організації за фактично отриману теплову енергію, що в ходить в обсяг поняття "утримання майна".
Згідно ст. 9 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
У відповідності до п.32 Договору Приєднання, розрахунковим періодом для оплати обсягу спожитої послуги є календарний місяць.
Відповідно до п.34 Договору Приєднання, Споживач здійснює оплату за цим договором щомісяця не пізніше останнього дня місяця, що настає за розрахунковим періодом, що є граничним строком внесення плати за спожиту послугу.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) ( ч.1 ст. 530 ЦК України).
Таким чином, строк виконання вищенаведених помісячних зобов`язань, що виникають на підставі ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", ЗУ "Про теплопостачання" таким, що настав.
Крім оплати за обсяг теплової енергії, витрачений на опалення місць загального користування (МЗК) та допоміжних приміщень будівлі та витраченої на забезпечення функціонування внутрішньобудинкової системи опалення (до 01.01.2022) й за опалення загальнобудинкових потреб (з 01.01.2022) справляється плата за абонентське обслуговування. Плата за абонентське обслуговування визначена відповідно до планованих витрат виконавця, пов`язаних із здійсненням розподілу обсягу спожитих послуг між споживачами, нарахуванням та стягненням плати за спожиті комунальні послуги, 3 укладенням договору про надання комунальної послуги, а також за виконання інших функцій, пов`язаних з обслуговуванням виконавцем абонентів за індивідуальними договорами (п.11 ч.1 ст.1, ч.5 ст.13 Закон України "Про житлово-комунальні послуги" №2189-VII 09.11.2017р.).
Пунктом 6 частини першої статті 1 Закону України "Про особливості здійснення власності у багатоквартирному будинку" передбачено, що до спільного майна багатоквартирного будинку належать, зокрема, і приміщення загального користування (у тому числі допоміжні), несучі, огороджувальні та несуче-огороджувальні конструкції будинку, механічне, електричне, сантехнічне та інше обладнання всередині або за межами будинку, яке обслуговує більше одного житлового або нежитлового приміщення, а також будівлі і споруди, які призначені для задоволення потреб співвласників багатоквартирного будинку та розташовані на прибудинковій території, а також права на земельну ділянку, на якій розташовані багатоквартирний будинок і належні до нього будівлі та споруди і його прибудинкова територія. Співвласники квартир повинні брати участь у витратах на утримання будинку пропорційно займаній площі житла, а відключення від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання не є підставою для звільнення мешканців від такої участі. На підставі вищевикладеного, відповідач, як власник приміщення в багатоквартирному будинку, зобов`язаний нести витрати на обсяг теплової енергії, витраченої на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень будівлі, на забезпечення функціонування внутрішньобудинкових систем опалення (до 01.01.2022 р.) й за опалення загальнобудинкових потреб та транзитних мереж (з 01.01.2022 р.), а також з плати за абонентське обслуговування.
Позивач заявив до стягнення заборгованість, що виникла в результаті невиконання зобов`язань із оплати за послуги з постачання тепла у опалювальні періоди з січня 2025 року по серпень 2025 року.
Згідно зі ст. 526 ЦК України зобов`язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог ЦК України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
У відповідності до ст. 599 ЦК України, зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Якщо у зобов`язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін) ( ч.і ст. 530 ЦК України).
Як вбачається з наведеного вище, в розумінні ст. ст. 251, 252 Цивільного кодексу, для внесення помісячних платежів встановлено саме термін, що визначається календарною датою. Тому датою початку порушення зобов`язання є відповідно кожне 1-ше число місяця, що настає другим за розрахунковим, тобто:
За січень 2025 року - з 01.03.2025 на суму 14 533,15грн;
За лютий 2025 року - з 01.04.2025 на суму 15 747,02грн.;
За березень 2025 року - з 01.05.2025 на суму10 85,55грн.;
За квітень 2025 року - з 01.06.2025; на суму 38,26грн.
За травень 2025 року - з 01.07.2025; на суму 38,26грн
За червень 2025 року - з 01.08.2025; на суму 38,26грн
За липень 2025 року - з 01.09.2025; на суму 38,26грн
За серпень 2025 року - з 01.10.2025; на суму 38,26грн
Таким чином, строк виконання вищенаведених помісячних зобов`язань є таким, що настав.
Крім того, Позивачем направлялись Відповідачеві Акти прийому-передачі теплової енергії та рахунки на їх оплату, Акт звіряння взаємних розрахунків та досудову вимогу, яка залишена без відповіді та виконання.
Доводи відповідача не спростовують викладеного та аналогічні обґрунтуванням зустрічного позову. Тому їх повний аналіз буде викладено судом від час надання оцінки саме вимогам позивача за зустрічним позовом.
Будь-яких доказів своєчасної оплати заявленої позивачем до стягнення заборгованості у сумі 40 557,02 грн відповідачем відповідно до положень ст. ст. 13, 74 ГПК України під час розгляду справи не надано, а судом таких обставин не встановлено.
Таким чином, позовні вимоги щодо стягнення з відповідача на користь позивача заборгованості у розмірі 40 557,02 грн є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
Щодо стягнення пені.
У відповідності до ст. 599 ЦК України, зобов`язання припиняється виконанням, проведеним належним чином.
Згідно зі ст. 610 ЦК України, порушенням зобов`язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов`язання (неналежне виконання).
Крім того, ст. 550 ЦК України передбачено право кредитора на стягнення неустойки з боржника у зв`язку із неналежним виконанням зобов`язання. Відповідно до ст.549 ЦК України, неустойкою (штрафом, пенею) є грошова сума або інше майно, які боржник повинен передати кредиторові у разі порушення боржником зобов`язання. Пенею є неустойка, що обчислюється у відсотках від суми несвоєчасно виконаного грошового зобов`язання за кожен день прострочення виконання.
Відповідно до діючого Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (ст. 26), у разі несвоєчасного здійснення платежів за житлово-комунальні послуги, споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі, встановленому в договорі, але не вище 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.
Так, пунктом 34 Договору встановлено, що у разі несвоєчасного здійснення платежів споживач зобов`язаний сплатити пеню в розмірі 0,01 відсотка суми боргу за кожен день прострочення. Загальний розмір сплаченої пені не може перевищувати 100 відсотків загальної суми боргу.
Тому, за невиконання зобов`язань з оплати за спожиту у період з січня 2025 по серпень 2025 року послугу, нараховано пеню відповідно до діючого Закону України "Про житлово-комунальні послуги" та Договору.
Нарахування пені починається з першого робочого дня, що настає за останнім днем граничного строку внесення плати за послугу.
Окремо зазначаємо, що дія п. 4 ч. 3 Прикінцевих положень Закону України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України, спрямованих на запобігання виникненню і поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19)" від 17.03.2020, згідно з якою на період дії карантину або обмежувальних заходів, повхязаних із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19), та протягом 30 днів з дня його відміни забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені) за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги припинена ще 30 липня 2023 року Постановою Кабінету Міністрів України від 27 червня 2023 року № 651, якою відмінено карантин з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 р. на всій території України.
Тож із закінченням дії карантину та 30 днів з дня його відміни, закінчилась і заборона на нарахування та стягнення пені за несвоєчасне здійснення платежів за житлово-комунальні послуги.
У зв`язку з порушенням відповідачем строків оплати за теплову енергію, позивач розрахував та просить суд стягнути суму пеню у розмірі 758,72 грн за загальний період з 01.03.2025 по 01.10.2025 (за кожним актом окремо).
Перевіривши наданий позивачем розрахунок пені, суд встановив, що заявлені до стягнення суми вказаних нарахувань є правильними.
З урахуванням викладеного позовні вимоги про стягнення пені підлягають задоволенню в сумі 758,72 грн.
Щодо сум 3% річних та інфляційних втрат
Відповідно до ч. 2 ст. 625 ЦК України боржник, який прострочив виконання грошового зобов`язання, зобов`язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Судом встановлено, приміщення належне відповідачу є нежитловим, а відповідно, тарифи, які застосовані при розрахунках із Відповідачем відносяться до категорії "інші споживачі (крім населення)".
Так, відповідно до п.1.5. Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, затвердженого Постановою НКРЕКП від 25.06.2019 № 1174, тарифи формуються для таких категорій споживачів: населення, бюджетні установи, релігійні організації (крім обсягів, що використовуються для провадження виробничо-комерційної діяльності), інші споживачі.
Відповідно до роз`яснення НКРЕКП від 22.04.2013: "Згідно зі статтею 2 Бюджетного кодексу України, бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
До категорії споживачів "населення" відносяться споживачі, що проживають в будинках житлового фонду незалежно від відомчого підпорядкування, в кооперативних будинках, у гуртожитках підприємств, організацій, установ та учбових закладів, а також у будинках, квартирах, що належать громадянам на правах приватної власності.
Оплату житлово-комунальних (комунальних) послуг за тарифами для "інших споживачів" таких послуг здійснюють усі інші особи, які не є громадянами, що використовують житло для проживання, не є релігійними організаціями та національними творчими спілками і їх регіональними осередками (крім тих, що здійснюють виробничо-комерційну діяльність) та не є бюджетними установами. Отже, враховуюче зазначене, Відповідач не відноситься до категорії "населення".
Позивач зазначив, що Відповідач не повідомляв Позивача про те, що його нерухоме майно було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій.
Таким чином, на Відповідача не розповсюджується Постанова Кабінету Міністрів України "Деякі питання оплати житлово-комунальних послуг в період воєнного стану" від 05.03.2022 № 206, відповідно до якої до припинення чи скасування воєнного стану в Україні забороняється нарахування та стягнення неустойки (штрафів, пені), інфляційних нарахувань, процентів річних, нарахованих на заборгованість, утворену за несвоєчасне та/або неповне внесення плати за житлово-комунальні послуги населенням в територіальних громадах, що розташовані на територіях, на яких ведуться бойові дії або тимчасово окупованих або якщо нерухоме майно споживача було пошкоджено внаслідок воєнних (бойових) дій за умови інформування про такі випадки відповідного виконавця комунальної послуги.
Отже, нарахування та пред`явлення позовної вимоги про стягнення заборгованості, відсотків річних, інфляційних збитків та пені у даному випадку є обґрунтованим та законним правом Позивача.
Позивач заявив вимоги про стягнення з відповідача 3% річних у розмірі 623,60 грн за загальний період з 01.03.2025 по 01.10.2025 (за кожним актом окремо) та інфляційних втрат у розмірі 1 125,92 грн за той самий період.
Перевіривши надані позивачем розрахунки 3% річних та інфляційних втрат, суд встановив, що заявлені до стягнення суми вказаних нарахувань є правильними.
На підставі викладеного, позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню у повному обсязі.
У відповідності до ст. 3 ГПК України, провадження в справах здійснюється відповідно до законів, чинних на час вчинення окремих процесуальних дій, розгляду і вирішення справи. Отже, станом на дату подання цієї позовної заяви, всі обмеження щодо нарахування пені, пов`язані із дією карантину, відмінено, А тому Позивач користується правом на її нарахування при пред`явленні цього позову.
Відповідно до ст. 74 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи.
Згідно з ч. 1 ст. 76 ГПК України належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування.
Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77 ГПК України).
Відповідно до ст. 78 ГПК України достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.
Відповідно до ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Частина третя статті 2 ГПК України визначає основні засади (принципи) господарського судочинства, зокрема змагальність сторін та диспозитивність, які конкретизовані у статтях 13, 14 ГПК України відповідно.
Відповідно до вищевикладеного, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд же розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
З урахуванням викладеного позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
СУДОВІ ВИТРАТИ ЗА ПЕРВІСНИМ ПОЗОВОМ.
Щодо судового збору.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору за зустрічним позовом покладаються на відповідача за первісним позовом у сумі 2 422,40 грн.
АРГУМЕНТИ СТОРІН ЗА ЗУСТРІЧНИМ ПОЗОВОМ
Позиція позивача (за зустрічним позовом)
Зустрічний позов обґрунтований невиконанням відповідачем своїх обов`язків Постачальника, встановлених чинним законодавством України, які призвели до зловживання його монопольним становищем, до неправильних розрахунків фактичного споживання витрат теплової енергії на загальнобудинкові потреби опалення Будинку (далі - ЗПБ) і відповідно, розрахунку частки співвласника -позивача в цьому обсязі, зокрема:
- не розмістив на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на власному веб-сайті необхідну для перевірки кількості поставленої теплової енергії і розрахованого постачальником індивідуального споживання інформацію (адреса, опалювана площа (об`єм) будинку, максимальне теплове навантаження будинку, наявність чи відсутність індивідуального теплового пункту, наявність чи відсутність вузла (вузлів) комерційного обліку тощо) для кожного багатоквартирного будинку окремо, в т. ч. для будинка № 72а по пр-ту Дмитра Яворницького в м. Дніпро , в порушення абз.2 п.5, п.п.3 п. 42 Правил надання послуги з постачання теплової енергії, затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 21.08.2019 р. № 830 абз.3 ч.5 ст.13 Закону України "Про житлово-комунальні послуги", ст. 4 Закону України "Про захист прав споживачів";
- не зазначив у рахунках або в додатках до рахунків і не надав на відповідний звернення позивача середній обсяг споживання та середній розмір плати за комунальну послугу іншими споживачами відповідної категорії (у тому числі в розрізі класів будівель), яким комунальну послугу надає цей виконавець, визначені за методикою розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг в порушення п.9 ч.3, ч.5 ст.8 Закону України "Про комерційний облік теплової енергії та водопостачання";
- не надав на звернення позивача в порушення п.п.9 п.42 Правил надання послуги з постачання теплової енергії;
- неправильно визначив частку позивача в обсязі теплової енергії, витраченої на ЗПБ, в порушення ч. 1 ст.20 Закону України "Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку".
Позиція відповідача (за зустрічним позовом)
Відповідач за зустрічним позовом позовні вимоги не визнає в повному обсязі та просить відмовити в задоволенні позовну.
ОБСТАВИНИ СПРАВИ ЗА ЗУСТРІЧНИМ ПОЗОВОМ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ТА ДОКАЗИ, ЩО ЇХ ПІДТВЕРДЖУТЬ
Позивач за зустрічним позовом є власником на праві приватної власності:
1) нерухомого майна в 4-х поверховому Будинку: нежитлових приміщень загальною площею 296,7 кв. м, що складається з: нежитлового приміщення № 34 поз. 1-12 площею 170,0 кв. м. на першому поверсі, нежитлового приміщення № 36 поз 1 площею 126,7 кв. м. в підвалі, ґанок літ. а, приямки літ.а', а" (далі - Власні приміщення),
2) нерухомого майна в подібному (типовому) багатоквартирному житловому 6-ти поверховому будинку за адресою: м. Дніпро, вул. Харківська, 2 (кут з пр-том Дмитра Яворницького): нежитлових приміщень загальною площею 205,1 кв. м., з них: на першому поверсі поз. № 6,7 площею 69,8 кв.м., на другому поверсі поз. 12-14, І площею 96,6 кв. м., а також приміщення X в підвалі поз. 1-5 площею 38,7 кв.м.
Позивач стверджує, що в рахунках Відповідача від 28.02.2025 за лютий 2025 р., за березень 2025 р. за опалення загально будинкових потреб у типових "сталінках" 1954 року побудови, розраховані Виконавцем індивідуальні обсяги на опалення загально будинкових потреб відрізняються попри співставні загальні обсяги на опалення будинків за показами лічильників.
На думку позивача зазначене свідчить, що розрахунки індивідуальних обсягів тепла на загально будинкових потреб опалення Будинку, якими Відповідач обґрунтовує фактичне споживання Позивача як факт приєднання Позивача до Типового індивідуального договору про надання послуги з постачання теплової енергії, затвердженого Постановою КМУ № 830, розміщеного 01.10.2019 Виконавцем на власному веб-сайті: https://teploenergo.dp.ua/:, набрав чинності 01.11.2019, із подальшими змінами та доповненнями (далі- Типовий договір) здійснюються Виконавцем з порушенням прав споживача: загально будинкових потреб ЗБП опалення між співвласниками будинку із розрахунком частки співвласника згідно з законом,
- на необхідну інформацію для укладення договору приєднання та інформації для перевірки нарахованих обсягів тепла.
Тобто, Виконавець здійснив протиправний розподіл обсягу теплової енергії, витрачений на загально будинкових потреб між співвласниками Будинку і за допомогою судового рішення намагається стягнути з Позивача кошти за штучно збільшений індивідуальний обсяг теплової енергії на ЗБП опалення.
Позивач стверджує, що всі розрахунки є недостовірними, оскільки Відповідач відмовив надати Позивачу на письмовий запит інформацію про розподіл витрат на опалення загально будинкових потреб між співвласниками Будинку на вимоги і запити Позивача:
- лист вих. № 26/02-1 від 26.02.2025 на лист Виконавця від 17.02.2025;
- лист вих. № 14/03 -2 від 14.03.2025 з повторною вимогою надати інформацію;
лист вих. № 845 від 22.04.2025 (третя вимога надати інформацію).
Відповідач відмовив Позивачу в наданні вищезазначеної інформації для перевірки останнім умов для укладення Типового договору, кількості та якості послуги, що підтверджується листами Виконавця:
- лист вих. № 283-СС від 27.02.2025,
- лист вих. № 724 від 10.03.2025 на № 26/02-1 від 26.02.2025,
- лист вих. № 1166 від 28.04.2025 на вих. № 845 від 22.04.2025,
На запит Позивача вих. № 09/10-1 від 09 жовтня 2025 р. Відповідач не відповів.
Викладене стало підставою для звернення позивача з зустрічним позовом до суду для захисту свого порушеного права.
ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ СТОРІН, ВИСНОВКИ СУДУ ЗА ЗУСТРІЧНИМ ПОЗОВОМ
Щодо укладення типового договору.
Відповідно до ст. 9 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги", споживач здійснює оплату за спожиті житлово-комунальні послуги щомісяця, якщо інший порядок та строки не визначені відповідним договором. Споживач не звільняється від оплати житлово-комунальних послуг, отриманих ним до укладення відповідного договору.
З даним кореспондується також правова позиція Верховного суду України, викладена у Постанові від 20 квітня 2016 року по справі №6-2951цс15 - споживачі зобов`язані оплатити житлово-комунальні послуги, якщо вони фактично користувалися ними.
Пунктом 3 Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про житлово-комунальні послуги", в редакції Закону № 2454Л/Ш від 07.06.2018 "Про внесення змін до деяких законів України щодо врегулювання окремих питань у сфері надання житлово-комунальних послуг", договори про надання комунальних послуг, укладені до введення в дію цього Закону, зберігають чинність на умовах, визначених такими договорами, до дати набрання чинності договорами про надання відповідних комунальних послуг, укладеними за правилами, визначеними цим Законом, а у відповідності до ст.12, договори про надання житлово-комунальних послуг укладаються відповідно до типових або примірних договорів, затверджених Кабінетом Міністрів України.
В свою чергу, 04.09.2019 набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України № 830 Про затвердження Правил надання послуги з постачання теплової енергії і типових договорів про надання послуги з постачання теплової енергії (далі -Постанова 830, Правила 830), на виконання якої Позивачем опубліковано на своєму сайті Типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії, який є договором приєднання (далі - Договір Приєднання).
Крім того, згідно з п. 13 Постанови 830, послуга надається споживачеві згідно з умовами договору, що укладається відповідно до типових договорів про надання послуги відповідно до статей 13 і 14 Закону України "Про житлово-комунальні послуги". Індивідуальний договір вважається укладеним із споживачем, якщо протягом ЗО днів з дня опублікування тексту договору на офіційному веб-сайті органу місцевого самоврядування та/або на веб-сайті виконавця співвласники багатоквартирного будинку не прийняли рішення про вибір моделі договірних відносин та не уклали відповідний договір з виконавцем.
Оскільки протягом 30 днів з моменту опублікування договору і розміщення інформації про договори на інформаційних стендах у ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМО" не виникло заперечень щодо його укладання, між Позивачем та Відповідачем діє Типовий індивідуальний договір про надання послуги з постачання теплової енергії {зазначене підтверджується правовими висновками Верховного Суду у складі Об`єднаної палати Касаційного цивільного суду викладеними в постанові від 11.11.2019 по справі №646/834/17).
Щодо порядку нарахувань загально будинкових потреб.
Комунальне підприємство "Теплоенерго" є суб`єктом природної монополії, надавачем послуги з постачання теплової енергії у місті Дніпро. У свою чергу Позивач є співвласником багатоквартирного будинку № 72А , розташованого по проспекту Д. Яворницького у м. Дніпрі. А оскільки даний будинок є багатоквартирним, то подання до нього теплоносія здійснюється від теплових мереж (систем) централізованого опалення (теплопостачання) КП "Теплоенерго".
Відповідно до ч. 2 ст. 382 ЦК України власники квартир та нежитлових приміщень у багатоквартирному будинку є співвласниками на праві спільної сумісної власності спільного майна багатоквартирного будинку.
Згідно з положеннями ЗУ "Про особливості здійснення права власності у багатоквартирному будинку" власники квартир є співвласниками усіх допоміжних приміщень будинку та його технічного обладнання, і зобов`язані брати участь в утриманні будинку відповідно до своєї частки власності у будинку. В той час, коли внутрішньо будинкові системи теплопостачання належать до інженерного (технічного) обладнання житлового будинку і є його невід`ємною частиною.
Відповідно до Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Мінрегіону від 22.11.2018 № 315 {далі -Методика розподілу) за спожиту теплову енергію, яка заходить у будинок, мають сплачувати усі співвласники багатоквартирного будинку ( незалежно від того опалюються приміщення , або в ньому встановлене індивідуальне опалення, чи є приміщення житловим або нежитловим).
Обсяг спожитої теплової енергії на опалення на приміщення Позивача, складається з обсягу потреб на загально будинкові потреби (Ооп. Збп .і.)
Загально будинкові потреби на опалення - витрати на опалення місць загального користування та допоміжних приміщень, функціонування внутрішньо будинкових систем опалення будівлі/будинку, без врахування обсягу теплової енергії, витраченої на функціонування внутрішньо будинкової системи гарячого водопостачання, та обсягу теплової енергії, який надходить від ділянок транзитних трубопроводів до приміщень з індивідуальним опаленням та/або окремих приміщень з транзитними мережами опалення.
Обсяг теплової енергії, витрачений на загально будинкові потреби опалення, визначено як частка від загального обсягу споживання теплової енергії на опалення будівлі/будинку:
- для 1-5 поверхової будівлі/будинку -25%
- для 6-10 поверхової будівлі/будинку- 20%
- для буділі/будинку вище 10 поверхів- 15% 4.
Щодо застосування тарифу (інші споживачі)
Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про житлово-комунальні послуги"...
виконавець комунальної послуги - суб`єкт господарювання, що надає комунальну послугу споживачу відповідно до умов договору
споживач - індивідуальний або колективний споживач;
індивідуальний споживач - фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об`єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги.
За таких обставин, Відповідач - є виконавцем, а Позивач - споживачем комунальної послуги.
Між сторонами відсутні відносини іншого характеру, а тому відсутні підстави для застосування норм іншого правового регулювання, ніж у сфері теплопостачання та житлово-комунальних послуг, що є спеціальними для сторін.
Щодо посилань Позивача на невірний облік спожитої теплової енергії відповідно.
Позивач стверджує, що в рахунках Відповідача від 28.02.2025 за лютий 2025 р., за березень 2025 р. за опалення загально будинкових потреб у типових "сталінках" 1954 року побудови, розраховані Виконавцем індивідуальні обсяги на опалення загально будинкових потреб відрізняються попри співставні загальні обсяги на опалення будинків за показами лічильників.
1) рахунки від 28.02.2025 за лютий 2025 р.:
Будинок № 72а по пр-ту Д. Яворницького (4 поверхи): загальний обсяг споживання за показами лічильника 33,3 Гкал, індивідуальний обсяг 2,12463 Гкал: на суму з ПДВ 13 881,18 грн.
Будинок № 2 по вул. Харківська (6 поверхів): загальний обсяг споживання за показами лічильника 29,3 Гкал, індивідуальний обсяг 0,30501 Гкал: на суму з ПДВ 1 273,55 грн.
2) рахунки від 31.03.2025 за березень 2025 р.:
Будинок № 72а по пр-ту Д. Яворницького (4 поверхи): загальний обсяг споживання за показами лічильника 20,9 Гкал, індивідуальний обсяг 1,33348 Гкал: на суму з ПДВ 8 712,24 грн.
Будинок № 2 по вул. Харківська (6 поверхів): загальний обсяг споживання за показами лічильника 17,0 Гкал, індивідуальний обсяг 0,17697 Гкал: на суму з ПДВ 738,92 грн.
Розподіл між співвласниками обсягів на опалення загально будинкових потреб виконавці здійснюють за нормами Розд. IV Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлі комунальних послуг, затвердженої наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України 22.11.2018 № 315.
Проте, Відповідач нараховує Позивачу за опалення загально будинкових потреб в будинках однієї категорії із співставними площами Власних приміщень індивідуальні обсяги, які відрізняються в 6 разів за один і той же розрахунковий місяць, а саме:
6,38% від загального обсягу споживання 33,3 Гкал (лютий), 20,9 Гкал (березень) в Будинку,
1,04% від загального обсягу споживання 29,3 Гкал (лютий), 17,0 Гкал (березень) в будинку вул. Харківська, 2 (Таблиця "Порівняльні обсяги розрахованого виконавцем споживання ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМО" на загально будинкових потреб опалення в багатоквартирних будинках № 72а по пр-ту Дмитра Яворницького і № 2 по вул. Харківська м. Дніпро за лютий - березень 2025 р." додається).
Тобто, площа Власних приміщень Позивача в Будинку (296,7 кв. м.) більше власних приміщень Позивача в будинку по вул. Харківська, 2 (205,1 кв.м.) лише на 31%, а нараховані індивідуальні обсяги за опалення загально будинкових потреб в Будинку більше на 600%, від нарахованих в будинку по вул. Харківській, 2, при цьому загальний обсяг спожитої енергії в Будинку більше лише на 12%.
Суд такі доводи оцінює критично, оскільки позивачем не зазначена та не врахована під час власного розрахунку витрат на загально будинкові потреби загальна опалювальна площа будинків.
Крім того, нарахування суми до сплати та відповідно до обсяги споживання теплової енергії приміщенням споживача здійснюється на підставі положень Методики розподілу між споживачами обсягів спожитих у будівлях комунальних послуг, що затверджена наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 28.12.2018 року. При цьому обсяги тепло споживання враховуються відповідно до показів загально будинкового приладу обліку. Так Позивачем було надано інформацію про використання теплової енергії за адресою: м. Дніпро, пр.. Дмитра Яворницького, буд. 72а (за показами приладу обліку), відповідно до яких було зафіксовано наступні дані приладу обліку:
3 31.12.2024 року по 31.01.2025 року, попередні показники 502,4, теперішні показники 533,5. Різниця 31.10 Гкал.;
3 31.01.2025 року по 28.02.2025 року, попередні показники 533,5, теперішні показники 566,8. Різниця 33.3 Гкал.;
3 28.02.2025 року по 31.03.2025 року, попередні показники 566,8, теперішні показники 587,7. Різниця 20.90 Гкал.
Таким чином, відповідно до показів приладу обліку, було обліковано відповідні обсяги спожитого тепла за будівлею в цілому, після чого відповідно до Методики № 315 проведено нарахування відповідно кількості займаної площі Позивачем.
Що стосується доводів Позивача про необхідність застосування до його розрахунків за загально будинкові витрати на опалення тарифу «для населення»
Як вбачається з матеріалів справи, ТОВ "РЕПЕЙР СИСТЕМ" є власником нежитлових офісних приміщень, що встановлено судом першої інстанції та не заперечується сторонами.
Відповідно до ст. 1 ЗУ "Про національну комісію що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг" Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі -Регулятор), є постійно діючим центральним органом виконавчої влади зі спеціальним статусом, який утворюється Кабінетом Міністрів України.
Особливості спеціального статусу Регулятора обумовлюються його завданнями і повноваженнями та визначаються цим Законом, іншими актами законодавства і полягають, зокрема, в особливостях організації та порядку діяльності Регулятора, в особливому порядку призначення членів Регулятора та припинення ними повноважень, у спеціальних процесуальних засадах діяльності Регулятора та гарантії незалежності в прийнятті ним рішень у межах повноважень, визначених законом, встановленні умов оплати праці членів та працівників Регулятора.
Регулятор є колегіальним органом, що здійснює державне регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю суб`єктів господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
В Інформаційному бюлетені Національної комісії № 3 за березень 2013 року, Регулятором опубліковано Роз`яснення (наразі з ним можливо ознайомитись на офіційному сайті Верховної Ради:
"Згідно зі статтею 2 Бюджетного кодексу України, бюджетні установи - органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
До категорії споживачів "населення" відносяться споживачі, що проживають в будинках житлового фонду незалежно від відомчого підпорядкування, в кооперативних будинках, у гуртожитках підприємств, організацій, установ та учбових закладів, а також: у будинках, квартирах, що належать громадянам на правах приватної власності.
Всі інші споживачі, які не підпадають під вище зазначені категорії, відносяться до категорії споживачів "інші"."
Своєю чергою, відповідно до п. 1.4 Постанови Регулятора від 16.09.2021 № 1548 "Про затвердження Порядку формування тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, що виробляються за допомогою систем автономного теплопостачання" встановлено:
"1.4. Тарифи формуються для таких категорій споживачів:
- населення;
- бюджетні установи;
- релігійні організації (крім обсягів, що використовуються для провадження виробничо-комерційної діяльності);
- інші споживачі."
Пізніше у листі Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 18.03.2015 № 2450/15/61-15 також надано роз`яснення, що оплату за теплову енергію та житлово-комунальні послуги за тарифами "для населення" здійснюють власники чи користувачі квартири, інших приміщень, призначених та придатних для постійного проживання в них, а для власників нежитлових приміщень застосовується тариф як для "інших споживачів".
Зокрема, Регулятор також вказав наступне:
"Згідно з Конституцією України держава забезпечує соціальну спрямованість економіки (частина четверта статті 13), що є основою для реалізації соціальних прав громадян, зокрема на соціальний захист та достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (стаття 48).
Зазначені норми Основного закону реалізуються передбаченими у законодавстві державними соціальними стандартами та державними соціальними гарантіями визначеними Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", відповідно до статті 9 якого державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово-комунальні послуги, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло. Тобто, з урахуванням того, що відповідно до статті 6 цього Закону базовим державним соціальним стандартом є встановлений законом прожитковий мінімум, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров`я та освіти, то така норма (в частині встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги) розповсюджується тільки на громадян, які використовують житло виключно для проживання (для реалізації конституційного права громадянина на житло), і не розповсюджується на громадян, які використовують житло у інший не заборонений чинним законодавством спосіб.
Слід зазначити, що згідно зі статтею 379 Цивільного кодексу України житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, призначені та придатні для постійного проживання в них.
Отже, оплату за теплову енергію та житлово-комунальні послуги за тарифами "для населення" здійснюють власники/користувачі житлового будинку, квартири, інших приміщень, призначених та придатних для постійного проживання в них, за умови їх використання виключно для постійного проживання."
За таких обставин, розмежування споживачів за категоріями є обґрунтованим з огляду на саме соціальний захист громадян з метою захисту їх конституційних прав на достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг та житло.
Оскільки Позивач є власником нежитлових приміщень, то відповідачем при розрахунках вартості наданих відповідачеві послуг правомірно застосовувалися тарифи, передбачені для групи "інші споживачі", а не "населення".
В свою чергу, відповідно до наступних роз`яснень Регулятора, викладених у листі від 24.03.2015 № 2712/15/61-15 "Щодо надання роз`яснення" ним вказано:
"Щодо оплати житлово-комунальних послуг за тарифами для населення. Згідно з Конституцією України держава забезпечує соціальну спрямованість економіки (частина четверта статті 13), що є основою для реалізації соціальних прав громадян, зокрема на соціальний захист та достатній життєвий рівень для себе і своєї сім`ї, що включає достатнє харчування, одяг, житло (стаття 48). Зазначені норми Основного закону реалізуються передбаченими у законодавстві державними соціальними стандартами та державними соціальними гарантіями визначеними Законом України "Про державні соціальні стандарти та державні соціальні гарантії", відповідно до статті 9 якого державні соціальні нормативи у сфері житлово-комунального обслуговування встановлюються з метою визначення державних гарантій щодо надання житлово-комунальних послуг та розмірів плати за житло і житлово-комунальні послуги, які забезпечують реалізацію конституційного права громадянина на житло. Тобто, з урахуванням того, що відповідно до статті 6 цього Закону базовим державним соціальним стандартом є встановлений законом прожитковий мінімум, на основі якого визначаються державні соціальні гарантії та стандарти у сферах доходів населення, житлово-комунального, побутового, соціально-культурного обслуговування, охорони здоров`я та освіти, то така норма (в частині встановлення тарифів на житлово-комунальні послуги) розповсюджується тільки на громадян, які використовують житло виключно для проживання (для реалізації конституційного права громадянина на житло), і не розповсюджується на громадян, які використовують житло у інший не заборонений чинним законодавством спосіб. Слід зазначити, що згідно зі статтею 379 Цивільного кодексу України житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше приміщення, призначені та придатні для постійного проживання в них. Отже, оплату за теплову енергію та житлово-комунальні послуги за тарифами "для населення" здійснюють власники/користувачі житлового будинку, квартири, інших приміщень, призначених та придатних для постійного проживання в них, за умови їх використання виключно для постійного проживання."
Таким чином, оплата житлово-комунальних послуг за тарифами для населення здійснюється громадянами, які використовують житло виключно для проживання, а не у інший спосіб.
Отже нормативне регулювання відносин, що склались між сторонами, є таким, що виключно у сфері теплопостачання та житлово-комунальних послу. Тому поняття "населення" не може бути застосоване до відносин сторін "у загальному розумінні", а може застосовуватись виключно як "категорія споживача". І зворотньо - у приміщеннях, належних юридичним особам, релігійним організаціям та державним установам, також перебувають (працюють) люди ("населення" в загальному розумінні), але це не призводить до застосування до них тарифу "населення", бо перебування не є проживанням.
За таких обставин, прийняття Постанови № 206 направлене саме на захист найуразливіших категорій споживачів - населення, а не на усіх поспіль споживачів, що підтверджується як її змістом так і наведеними вище роз`ясненнями.
Відтак, положення Постанови №206 не можуть бути застосовані у даній справі, оскільки Відповідач відносяться до категорії споживачів "інші споживачі", а не "населення".
Кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень (частина 1 статті 74 Господарського процесуального кодексу України).
На підставі статті 86 Господарського процесуального кодексу України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Отже, встановивши наявність в особи, яка звернулася з позовом, суб`єктивного матеріального права або охоронюваного законом інтересу, на захист яких подано позов, суд з`ясовує наявність чи відсутність факту порушення або оспорення і, відповідно, ухвалює рішення про захист порушеного права або відмовляє позивачеві у захисті.
Позивач не довів належними та допустимими доказами порушення його прав з боку відповідача.
З огляду на викладене позовні вимоги за зустрічним позовом не підлягають задоволенню.
СУДОВІ ВИТРАТИ ЗА ЗУСТРІЧНИМ ПОЗОВОМ.
Щодо судового збору.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України, витрати зі сплати судового збору за зустрічним позовом покладаються на позивача за зустрічним позовом.
Керуючись ст. ст. 2, 73, 74, 76-79, 86, 91, 123, 126, 129, 180, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд, -
ВИРІШИВ:
Первісний позов задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «Репейр Системс» (49027, м. Дніпро, вул. Архітектора Дольника, буд. 5, офіс 18, код ЄДРПОУ 37150153) на користь Комунального підприємства «Теплоенерго» Дніпровської міської ради (49081, м. Дніпро, пр. Слобожанський, буд. 29, офіс 504, код ЄДРПОУ 32688148) основний борг у розмірі 40 557,02 грн, пеню у розмірі 758,72 грн, 3% річних у розмірі 623,60 грн, інфляційні втрати у розмірі 1 125,92 грн, а також витрати по сплаті судового збору у розмірі 2 422,40 грн.
Наказ видати після набрання рішенням законної сили.
В задоволенні зустрічного позову відмовити в повному обсязі.
Судові витрати покласти на позивача за зустрічним позовом.
Рішення набирає законної сили у відповідності до статті 241 Господарського процесуального кодексу України.
Рішення суду може бути оскаржено до Центрального апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складено та підписано - 18.05.2026.
Суддя В.Г. Бєлік