Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 212/3454/26
2/212/3834/26
З А О Ч Н Е Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
15 травня 2026 року м. Кривий Ріг
Покровський районний суд міста Кривого Рогу Дніпропетровської області у складі: головуючого-судді Дехта Р.В., за участі секретаря судового засідання Попик С.Д., розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в місті Кривий Ріг, в порядку ч.2 ст.247 ЦПК України, за відсутності осіб, які беруть участь у справі та без фіксації судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу, цивільну справу в порядку спрощеного позовного провадження за позовом Криворізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою, -
встановив:
12 березня 2026 року Криворізька міська рада звернулась до Покровського районного суду міста Кривого Рогу з позовом до відповідача ОСОБА_1 , в обґрунтування вказали, що згідно відомостей з інформаційної довідки з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно від 05.12.2025 року №455124960 за адресою: АДРЕСА_1 , розташований закінчений будівництвом об`єкт нерухомого майна - нежитлова будівля, загальною площею 130,1 кв.м., яка на праві приватної власності з 19.10.2023 зареєстровано за Відповідачем ОСОБА_1 .
Отримавши право власності на нерухоме майно, відповідач набув право користування земельною ділянкою, на якій розміщене майно, та мав відповідним чином оформити таке право.
Відповідно до рішення Криворізької міської ради від 26.01.2024 року №2503 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості), реєстрацію права комунальної власності на земельні ділянки та надання їх у оренду» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) та надано ОСОБА_1 земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:04:518:0013 в орендне користування строком на 5 років без зміни їх меж та цільового призначення з можливістю поновлення договорів оренди з урахуванням вимог ст. 126-1 Земельного кодексу України.
На виконання вищевказаного рішення Криворізькою міською радою з громадянкою ОСОБА_1 укладеного договір оренди земельної ділянки від 13.05.2024 №2024300 (надалі Договір) (державна реєстрація 15.05.2024 номер запису про інше речове право: 55096987), за яким остання прийняла у строкове платне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07) з кадастровим номером 1211000000:04:518:0013, який розташований на АДРЕСА_1 . Строк дії Договору 13.05.2029.
Проте, у спірний період відсутні договірні відносини між Позивачем та Відповідачем, плата за її користування у спірний період не сплачувалась останнім, що підтверджується інформацією Головного управління Державної податкової служби, хоча фактично земельна ділянка використовувались для розміщення об`єкту нежитлової нерухомості.
Ухвалою суду від 23 березня 2026 року відкрито провадження у справі в порядку спрощено позовного провадження з призначенням дати судового засідання на 23 квітня 2026 року о 09 годинні 00 хвилин. яке було відкладено.
Представник позивача надав заяву про розгляд справи без його участі, позовні вимоги підтримав у повному обсязі, проти ухвалення заочного рішення не заперечував.
Відповідач у судове засідання повторно не з`явилася, про дату, час і місце розгляду справи повідомлена належним чином, шляхом направлення поштової кореспонденції за місцем реєстрації. Відзив на позов до суду не подала, клопотань про відкладення розгляду справи чи про розгляд справи у її відсутність від неї не надходило.
Суд, відповідно до ч.1 ст.280 ЦПК України, вважає можливим ухвалити заочне рішення на підставі наявних у справі доказів.
Справа розглядається за відсутності учасників справи, тому у відповідності до ч.2 ст.247 ЦПК України фіксування судового процесу за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
Суд, дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив такі фактичні обставини та відповідні їм правовідносини.
Судом встановлено, що рішенням Криворізької міської ради №506 від 26 травня 2021 року встановлено ставки плати на землю та пільг із земельного податку на території міста Кривого Рогу.
Рішенням Криворізької міської ради № 1140 від 26 січня 2022 року, внесено зміни до рішення міської ради № 506 від 26 травня 2021 року та викладено в новій редакції.
З Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №455124960 від 05 грудня 2025 року, право власності на об`єкт за адресою: АДРЕСА_1 , розташований закінчений будівництвом об`єкт нерухомого майна - нежитлова будівля, загальною площею 130,1 кв.м., яка на праві приватної власності з 19.10.2023 року зареєстровано за відповідачем ОСОБА_1 .
Судом встановлено, що Рішенням Криворізької міської ради від 26.01.2024 року №2503 «Про затвердження технічної документації із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості), реєстрацію права комунальної власності на земельні ділянки та надання їх у оренду» затверджено технічну документацію із землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок у натурі (на місцевості) та надано ОСОБА_1 земельну ділянку з кадастровим номером 1211000000:04:518:0013 в орендне користування строком на 5 років без зміни їх меж та цільового призначення з можливістю поновлення договорів оренди з урахуванням вимог ст. 126-1 Земельного кодексу України.
В судовому засіданні судом встановлено, що між ОСОБА_1 та Криворізькою міською радою укладеного договір оренди земельної ділянки від 13.05.2024 року №2024300 (надалі Договір) (державна реєстрація 15.05.2024 номер запису про інше речове право: 55096987), за яким остання прийняла у строкове платне користування земельну ділянку житлової та громадської забудови для будівництва та обслуговування будівель торгівлі (03.07) з кадастровим номером 1211000000:04:518:0013, який розташований на АДРЕСА_1 . Строк дії Договору 13.05.2029 року.
Судом встановлено, що згідно з Інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна №379665923 від 22 травня 2024 року, земельна ділянка з кадастровим номером 1211000000:04:518:0013, яка розташована за адресою: АДРЕСА_2 , належить Криворізькій міській раді, дата та час реєстрація речового права 13 серпня 2013 року
Статтею 2 Земельного кодексу України (далі - ЗК України) передбачено, що земельні відносини - це суспільні відносини щодо володіння, користування і розпорядження землею. Суб`єктами земельних відносин є громадяни, юридичні особи, органи місцевого самоврядування та органи державної влади. Завданням земельного законодавства є регулювання земельних відносин з метою забезпечення права на землю громадян, юридичних осіб, територіальних громад та держави, раціонального використання та охорони земель.
Як унормовано статтею 14 Конституції України земля є основним національним багатством, що перебуває під особливою охороною держави.
Частиною першою статті 79 ЗК України встановлено, що земельна ділянка - це частина земної поверхні з установленими межами, певним місцем розташування, визначеними щодо неї правами
Статтею 60 Закону України Про місцеве самоврядування в Україні визначено, що територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на рухоме і нерухоме майно, землю та інше.
Згідно з положеннями ст.80 Земельного кодексу України, територіальні громади як суб`єкти права на землі комунальної власності реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування.
Відповідно до ст.ст.142-145 Конституції України, до матеріальної основи органів місцевого самоврядування, крім інших об`єктів, належить земля, управління якою здійснюють територіальні громади через органи місцевого самоврядування, в межах їх повноважень, шляхом прийняття рішень.
Згідно з ч.1 ст.181 ЦК України, до нерухомих речей (нерухоме майно, нерухомість) належать земельні ділянки, а також об`єкти, розташовані на земельній ділянці, переміщення яких є неможливим без їх знецінення та зміни їх призначення.
Згідно зі статтею 206 Земельного кодексу України, використання землі в Україні є платним. Об`єктом плати за землю є земельна ділянка. Плата за землю справляється відповідно до закону.
Пунктом в частини першої статті 96 цього кодексу передбачено, що землекористувачі зобов`язані своєчасно сплачувати земельний податок або орендну плату.
Орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою.
За змістом статей 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування.
Відповідно до статті 791 ЗК України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки, як об`єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру. Формування земельних ділянок здійснюється: у порядку відведення земельних ділянок із земель державної та комунальної власності; шляхом поділу чи об`єднання раніше сформованих земельних ділянок; шляхом визначення меж земельних ділянок державної чи комунальної власності за проектами землеустрою щодо впорядкування територій населених пунктів, проектами землеустрою щодо впорядкування території для містобудівних потреб, проектами землеустрою щодо приватизації земель державних і комунальних сільськогосподарських підприємств, установ та організацій; за проектами землеустрою щодо організації території земельних часток (паїв). Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі. Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Отже, земельна ділянка є сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера та реєстрації її у Державному земельному кадастрі (правовий висновок викладений в постановах Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду, зокрема, від 16 червня 2021 року у справі № 922/1646/20, від 04.03.2021 року у справі № 922/3463/19).
За таких обставин, земельна ділянка площею 0,0970 га з кадастровим номером з кадастровим номером 1211000000:04:518:0013, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 є сформованою з 13 серпня 2013 року.
Матеріалами справи встановлено, що земельна ділянка площею 0,0970 га з кадастровим номером 1211000000:04:518:0013, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 є комунальною власністю територіальної громади міста Кривого Рогу в особі Криворізька міська рада. При цьому, розташований на ній об`єкт житлової нерухомості, нежитлова будівля, загальною площею 130,1 кв.м., яка на праві приватної власності з 19.10.2023 року належить відповідачу.
Відповідач у справі протягом розгляду справи не надав жодного доказу на спростування факту користування нею вищевказаної земельної ділянки, на якій знаходиться належний їй на праві власності об`єкт житлової нерухомості, комплекс чи користування даною земельною ділянкою іншою особою.
Нерухоме майно нерозривно пов`язане із земельною ділянкою, на якій воно знаходиться, і переміщення такого майна неможливе без його знецінення, а тому використання нерухомого майна належного Відповідачу неможливе без відповідної земельної ділянки.
Верховний Суд у постанові від 05.08.2022 року (справа № 922/2060/20) дійшов висновку, що із дня набуття права власності на об`єкт нерухомого майна власник цього майна стає фактичним користувачем земельної ділянки, на якій розташований цей об`єкт, а тому саме із цієї дати у власника об`єкта нерухомого майна виникає обов`язок сплати за користування земельною ділянкою, на якій таке майно розташоване. При цьому до моменту оформлення власником об`єкта нерухомого майна права на земельну ділянку, на якій розташований цей об`єкт, такі кошти є безпідставно збереженими.
Відповідно до частини 2 статті 152 ЗК України власник земельної ділянки може вимагати усунення будь-яких порушень його прав на землю, а також застосування передбачених законом способів захисту прав.
Відповідно до частин першої та другої статті 1212 ЦК України, особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов`язана повернути потерпілому це майно. Особа зобов`язана повернути майно і тоді, коли підстава, на якій воно було набуте, згодом відпала. Положення цієї глави застосовуються незалежно від того, чи безпідставне набуття або збереження майна було результатом поведінки набувача майна, потерпілого, інших осіб чи наслідком події.
Отже, у випадку використання земельної ділянки комунальної власності, якій присвоєно окремий кадастровий номер, без оформлення договору оренди, власник такої земельної ділянки (орган місцевого самоврядування, який представляє інтереси територіальної громади) може захистити своє право на компенсацію розміру неотриманої орендної плати за користування земельною ділянкою в порядку, визначеному статтею 1212 ЦК України.
Кондикційні зобов`язання виникають за наявності одночасно таких умов: набуття чи збереження майна однією особою (набувачем) за рахунок іншої (потерпілого); набуття чи збереження майна відбулося за відсутності правової підстави або підстава, на якій майно набувалося, згодом відпала.
Для кондикційних зобов`язань важливим є факт неправомірного набуття (збереження) майна однією особою за рахунок іншої (статті 1212-1214 ЦК України).
Зазначений правовий висновок відповідає висновкам Великої Палати Верховного Суду, які викладені у постановах від 23 травня 2018 року у справі № 629/4628/16-ц (провадження № 14-77цс18), від 20 листопада 2018 року у справі № 922/3412/17 (провадження № 12-182гс18), від 04 грудня 2019 року у справі № 917/1739/17 (провадження № 12-161гс19) та висновку, викладеному у постанові Верховного Суду від 02 червня 2021 року у справі № 201/2956/19 (провадження № 61-2105св20).
У спорах про стягнення грошових коштів за користування земельною ділянкою до моменту оформлення особою права користування такою земельною ділянкою власник має право на отримання безпідставно збережених грошових коштів у порядку статті 1212 ЦК України. Тобто в такому разі суд виходить з того, що фактичний користувач земельної ділянки без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе грошові кошти, які мав заплатити за користування нею, отже, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України (аналогічний правовий висновок викладено у постановах Великої Палати Верховного Суду від 23.05.2018 року у справі № 629/4628/16-ц і від 20.09.2018 року у справі № 925/230/17).
При цьому, суд керується правовими висновками, викладеними в постановах Великої Палати Верховного Суду від 25.02.2020 року у справі № 922/510/19 (пункт 5.15), Верховного Суду від 29.06.2021 року у справі №922/2464/20, та постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 16.06.2021 року у справі № 922/1646/20, згідно з яким норма ст.181 ЦК України закріплює загальний принцип цілісності об`єкту нерухомості із земельною ділянкою, на якій цей об`єкт розташований, і вважає, що у зв`язку з користуванням відповідачем нежитловою нерухомістю, яка розташована за адресою: АДРЕСА_1 презюмується користування відповідачем усією спірною земельною ділянкою.
Отже, оскільки право позивача є порушеним, воно підлягає відновленню шляхом стягнення з відповідача суми заборгованості на підставі ч.1 ст.1212 ЦК України.
З огляду на викладене, відповідач як фактичний користувач земельної ділянки, що без достатньої правової підстави за рахунок власника цієї ділянки зберіг у себе кошти, які мав заплатити за користування нею, зобов`язаний повернути ці кошти власнику земельної ділянки на підставі частини першої статті 1212 ЦК України.
Рішенням Криворізької міської ради № 506 від 26 травня 2021 року встановлено ставки плати на землю та пільг із земельного податку на території міста Кривого Рогу (у подальшому зі змінами).
Статтею 14 Податкового кодексу України визначено, що плата за землю - це обов`язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
В силу статті 143 Конституції України, статті 12 Податкового кодексу України, частини першої статті 69 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», Криворізька міська рада наділена повноваженнями самостійно встановлювати місцеві податки та збори у порядку, визначеному Податковим кодексом України, чим забезпечується реалізація принципу правової, організаційної та матеріально-фінансової самостійності місцевого самоврядування, під яким розуміється право територіальної громади самостійно вирішувати питання місцевого значення в межах Конституції і законів України.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 13 Закону України Про оцінку земель нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі визначення розміру орендної плати за земельні ділянки, зокрема, комунальної власності.
За статтею 18 Закону України Про оцінку земель нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності.
Нормативна грошова оцінка земельних ділянок, розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення проводиться не рідше ніж один раз на 5-7 років.
Дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються як витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки (ст.20 Закону України Про оцінку земель).
В постанові Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного господарського суду від 16 вересня 2020 року у справі №922/3361/19 зазначено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, що підтверджує дані про нормативну грошову оцінку.
Так, Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кадастровим номером земельної ділянки 1211000000:04:518:0013 станом на 05 лютого 2024 року становить 8156749 гривень 40 копійок.
За змістом статті 12 ЦПК України цивільне судочинство здійснюється на засадах змагальності сторін.
Частиною першою статті 81 ЦПК України передбачено, що кожна сторона зобов`язана довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, крім випадків, встановлених цим Кодексом.
Як встановлено судом з наданого розрахунку, який перевірений судом та не спростований відповідачем, розмір безпідставно збережених коштів у вигляді орендної плати за користування земельною ділянкою за період з 19.10.2023 по 14.05.2024 року складає 46009 (сорок шість тисяч дев`ять) гривень 48 копійок, які підлягають стягненню з відповідача на користь позивача.
Відповідно до ст.141 ЦПК України стороні, на користь якої ухвалено рішення, суд присуджує з другої сторони понесені нею і документально підтверджені судові витрати.
Таким чином, на підставі вищевикладеного та відповідно до документів, які міститься в матеріалах справи, необхідно стягнути з відповідача на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в сумі 2662 гривні 40 копійок.
Керуючись ст.ст. 4, 5, 13, 19, 76-81, 89,133, 141, 258-259, 263-265,279, 354 ЦПК України, суд, -
у х в а л и в:
Позовні вимоги Криворізької міської ради до ОСОБА_1 про стягнення безпідставно збережених коштів задовольнити повністю.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 на користь Криворізької місько РАДИ, ідентифікаційний код юридичної особи: 33874388, суму грошових коштів в розмірі 46009 (сорок шість тисяч дев`ять) гривень 48 копійок, в якості безпідставно збережених коштів за користування земельною ділянкою комунальної власності з кадастровим номером №1211000000:04:518:0013, за період з 19.10.2023 по 14.05.2024 року.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 на користь Криворізької міської код ради, код ЄДРПОУ 33874388 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 2662 гривні 40 копійок.
Заяву про перегляд заочного рішення може бути подано протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне заочне рішення суду не було вручене у день його проголошення, має право на поновлення пропущеного строку на подання заяви про його перегляд, якщо така заява подана протягом двадцяти днів з дня вручення йому повного заочного рішення суду.
У разі залишення заяви про перегляд заочного рішення без задоволення заочне рішення може бути оскаржене відповідачем в апеляційному порядку. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів шляхом подачі апеляційної скарги до Дніпровського апеляційного суду.
Повний текст рішення складено 18 травня 2026 року.
Суддя: Р. В. Дехта