Рішення № 136560336, 13.05.2026, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
13.05.2026
Номер справи
420/32073/25
Номер документу
136560336
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/32073/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

13 травня 2026 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Пекного А.С., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі - відповідач, ГУ ПФУ в Одеській області), в якому просить:

визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, які полягають у зменшенні розміру пенсії з 01.04.2025 ОСОБА_1 за вислугу років до 70% відповідних сум грошового забезпечення;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести перерахунок пенсії з 01.04.2025 ОСОБА_1 у розмірі 90% сум грошового забезпечення та без обмеження максимальним розміром пенсію.

В обґрунтуваннях позовних вимог позивач зазначає, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ в Одеській області та отримує пенсію згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ). На виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 у справі №420/23871/24, відповідач здійснив перерахунок пенсії, але протиправно зменшив її розмір з 90 % до 70 % від суми грошового забезпечення.

Позивач звернувся до ГУ ПФУ в Одеській області із заявою про відновлення виплати у розмірі 90 % та виплату заборгованості з 01.03.2025, проте листом від 03.09.2025 йому було відмовлено.

Позивач вважає такі дії відповідача протиправними та такими, що порушують право на належний рівень пенсійного забезпечення.

Ухвалою суду від 24.09.2025 було відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні). Крім того, цією ж ухвалою суд зобов`язав Головне управління ПФУ в Одеській області протягом п`ятнадцяти днів надати засвідчені копії матеріалів пенсійної справи позивача.

09.10.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшов відзив в якому відповідач зазначає, що позовні вимоги є безпідставними, оскільки діє виключно в межах чинного законодавства.

Зокрема, відповідач наголошує на правомірності обмеження пенсії її максимальним розміром, який згідно зі статтею 2 Закону України від 08.07.2011 № 3668-VI «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» не може перевищувати десяти прожиткових мінімумів для непрацездатних осіб.

Крім того, ГУ ПФУ в Одеській області посилається на статтю 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постанову Кабінету Міністрів України № 1 від 03.01.2025, якими на період воєнного стану запроваджено спеціальні обмежувальні коефіцієнти для виплат, що перевищують встановлений поріг. На думку відповідача, оскільки ці нормативні акти є чинними та не визнавалися неконституційними, перерахунок та виплата пенсії позивачу здійснюються у повній відповідності до закону.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 відмовлено в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо залучення Міністерства соціальної політики України в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору.

Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 10.10.2025 відмовлено в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про зупинення провадження у справі.

13.10.2025 від Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області надійшла заява на виконання ухвали, щодо копії матеріалів пенсійної справи позивача.

Враховуючи, що учасниками справи подані необхідні для розгляду справи заяви по суті спору та докази, суд вважає за можливе ухвалити у справі рішення.

Рішення ухвалюється судом в межах строку розгляду справи з урахуванням строку перебування судді у щорічній основній відпустці та на лікарняному, а також з урахуванням періодів тривалої відсутності електроенергії в будівлі суду внаслідок ракетних обстрілів збройними угрупуваннями російської федерації та тривалості повітряних тривог, оголошених в м. Одесі.

Як встановлено судом та вбачається з матеріалів справи, позивач перебуває на пенсійному обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Одеській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.

Також з автоматизованої комп`ютерної програми «Діловодство спеціалізованого суду» видно, що рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.11.2019 у справі №420/6883/18, яке набрало законної сили 27.12.2019, позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання неправомірними дії та про зобов`язання вчинити певні дії задоволено та визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області при проведенні перерахунку пенсії ОСОБА_1 щодо зменшення з 01.01.2018 року основного розміру пенсії за вислугу років з 90% на 70% грошового забезпечення. Головне управління Пенсійного фонду України у Одеській області зобов`язано провести з 01.01.2018 перерахунок пенсії ОСОБА_1 , з урахуванням основного розміру пенсії за вислугою років 90% грошового забезпечення та здійснити виплату пенсії в цьому розмірі з 01.01.2018 із врахуванням раніше виплачених сум.

Цим рішенням встановлені обставини того, що ОСОБА_1 відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ призначено з 21.05.2004 пенсію за вислугу років у розмірі 90 відсотків грошового забезпечення.

Згідно із частиною четвертою статті 78 КАС України обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.

Отже, обставини призначення позивачу 21.05.2004 пенсії вперше у розмірі 90 відсотків грошового забезпечення відповідно до Закону №2262-ХІІ є встановленими і доказуванню при розгляді цієї справи не підлягають.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 у справі №420/23871/24, яке набрало законної сили 31.12.2024, позов ОСОБА_1 задоволено частково та, зокрема, зобов`язано ГУ ПФУ в Одеській області здійснити перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 з 01.02.2023 року на підставі довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/20343-суд від 20.06.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, з урахуванням раніше виплачених сум.

ГУ ПФУ в Одеській області на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 в справі №420/23871/24 здійснило перерахунок пенсії позивача.

Після проведення відповідачем 27.02.2025 перерахунку пенсії з 01.02.2023 та з 01.03.2025 по пенсійній справі №N/A9381, основний розмір пенсії позивача становить 70% грошового забезпечення та підсумок пенсії (з надбавками) склав 18338,00 грн з 01.02.2023 та 21 319,87 грн з 01.03.2025 (підсумок пенсії з урахуванням індексації базового ОСНП у 2024 році в розмірі 1414,87, індексації базового ОСНП у 2025 році в розмірі 1500,00грн, надбавок і підвищень учаснику бойових дій 590,25 грн та 40,00 грн).

Також судом із наданих протоколів перерахунків пенсії встановлено, що ГУ ПФУ в Одеській області 27.12.2019, 13.07.2023, 25.10.2024 здійснювало позивачу перерахунок пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з 01.01.2018, 01.01.2020, 01.07.2021, 01.02.2022, 01.08.2023, 01.11.2024.

Позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 90% грошового забезпечення з 01.03.2025 з урахуванням довідки Адміністрації Державної прикордонної служби України №11/20343-суд від 20.06.2024.

ГУ ПФУ в Одеській області листом від 03.09.2025 №24865-23659/Б-02/8-1500/25 відмовило у задоволенні вимог, мотивуючи це тим, що виконання судового рішення у справі № 420/23871/24 призвело до зміни умов пенсійного забезпечення. Відповідач стверджує, що оскільки нове судове рішення базується на оновленій довідці про грошове забезпечення станом на 2023 рік, перерахунок має здійснюватися згідно з чинною редакцією статті 13 Закону №2262-XII, яка обмежує розмір пенсії 70% від відповідних сум. Таким чином, встановлений раніше судом відсотковий розмір 90% не підлягає застосуванню до нових показників грошового забезпечення.

Не погоджуючись з діями відповідача щодо не здійснення перерахунку пенсії та відповідних виплат, позивач звернувся з даним адміністративним позовом до суду.

Розглянувши надані сторонами документи, з`ясувавши фактичні обставини справи, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду спору по суті, проаналізувавши норми законодавства, які регулюють спірні відносини, суд приходить до таких висновків.

Відповідно до статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними.

Приписами статті 17 Конституції України визначено, що захист суверенітету і територіальної цілісності України, забезпечення її економічної та інформаційної безпеки є найважливішими функціями держави, справою всього Українського народу. Оборона України, захист її суверенітету, територіальної цілісності і недоторканності покладаються на Збройні Сили України.

Держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей (частина 5 статті 17 Конституції України).

Конституційний Суд України у рішенні від 12 жовтня 2022 року №7-р(II)/2022 вказав на те, що встановлений частиною 5 статті 17 Основного Закону України обов`язок держави забезпечити соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, поширюється як на громадян України, які безпосередньо перебувають на такій службі, так і на тих, яких звільнено з неї.

Отже, на Державу покладається конституційний обов`язок посиленого соціального захисту громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, осіб, що збройно захищають суверенітет, територіальну цілісність та недоторканність України під час агресії російської федерації проти України, розпочатої у лютому 2014 року, а також осіб, які вже виконали свій обов`язок перед державою щодо захисту її суверенітету і територіальної цілісності.

Правовідносини у сфері пенсійного забезпечення осіб, які перебували на військовій службі, та деяких інших осіб, регулюються Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - Закон №2262-ХІІ).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

На час призначення позивачу пенсії - 21.05.2004, частини перша та друга статті 13 Закону №2262-ХІІ визначали, що:

- пенсії за вислугу років призначаються особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, які мають вислугу 20 років і більше (пункт «а» статті 12) в таких розмірах: за вислугу 20 років - 50 процентів, а звільненим у відставку за віком або за станом здоров`я - 55 процентів відповідних сум грошового забезпечення (стаття 43); за кожний рік вислуги понад 20 років - 3 проценти відповідних сум грошового забезпечення;

- загальний розмір пенсії, обчислений відповідно до цієї статті, не повинен перевищувати 90 процентів відповідних сум грошового забезпечення, а особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження служби і віднесені до категорії 1, - 100 процентів, до категорії 2, - 95 процентів.

Слід згадати, що пенсію позивачу було вперше (первісно) призначено саме в розмірі 90 відсотків відповідних сум грошового забезпечення.

Пунктом 8 розділу II Закону України «Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи» від 08.07.2011 № 3668-VI (далі - Закон №3668-VI), який набрав чинності з 01.10.2011, та пунктом 23 розділу II Закону України «Про запобігання фінансової катастрофи та створення передумов для економічного зростання в Україні» від 27.03.2014 № 1166-VII (далі - Закон №1166-VII), який набрав чинності з 01.05.2014, до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ було внесено зміни та цифри « 90» замінено цифрами « 80» та цифри « 80» замінено цифрами « 70» відповідно.

Тобто, зміна встановленого Законом максимального розміру пенсії (з 90% до 70% сум грошового забезпечення) відбулася вже після призначення позивачу пенсії.

Водночас, питання щодо призначення пенсії за вислугу років, тобто умови призначення, розміри пенсій, види служби та періоди часу, які зараховуються до вислуги років для призначення пенсії, заробіток (грошове забезпечення) для обчислення пенсій, порядок звернення за призначенням пенсій та процедура їх призначення, унормовані, зокрема, статтями 12, 13, 14, 17, 43, 48, 49, 50 Закону №2262-ХІІ.

Натомість питання перерахунку призначених пенсій врегульовані статтями 51 та 63, а також частиною 18 статті 43 Закону №2262-ХІІ, відповідно до яких перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.

Перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.

Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

У разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Частиною 1 статті 58 Конституції України встановлено, що закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом`якшують або скасовують відповідальність особи.

Отже, при перерахунку пенсії відповідним категоріям військовослужбовців має застосовуватися норма, що визначає розмір грошового забезпечення у відсотках, яка діяла на момент призначення пенсії. Унесені до частини другої статті 13 Закону № 2262-ХІІ зміни щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у зменшеному до 80% та 70% грошового забезпечення стосуються порядку призначення пенсії у разі реалізації права на пенсійне забезпечення, а не перерахунку вже призначеної пенсії. Процедури призначення та перерахунку пенсії різні за змістом і механізмом їх проведення.

Таким чином, зміна максимального розміру пенсії з 90% до 70% сум грошового забезпечення, що відбулася відповідно до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ після призначення пенсії позивачу, не є підставою для зменшення розміру призначеної позивачу пенсії під час проведення відповідачем її перерахунку.

Внесені Законами №3668-17 та №1166-VII зміни до частини другої статті 13 Закону №2262-ХІІ щодо встановлення граничного розміру пенсії за вислугу років у розмірі 80% та 70% грошового забезпечення не стосуються перерахунку вже призначеної пенсії, а мають застосовуватися лише виключно при призначенні нових пенсій.

Аналогічні правові висновки викладені Верховним Судом України в постанові від 08 липня 2015 року у справі №732/48/15 та Верховним Судом у постановах від 31 січня 2018 року у справі № 523/4930/15-а та від 27 лютого 2018 року у справі №642/3284/17.

У постанові від 19.06.2018 у справі №583/2264/17 Верховний Суд дійшов висновку, що при перерахунку пенсії відсотковий розмір грошового забезпечення, з якої призначається пенсія, визначається з урахування вислуги років, при цьому застосуванню підлягає норма закону у редакції, яка була чинною на час призначення пенсії.

Аналогічний правовий висновок також міститься у постанові Великої Палати Верховного Суду від 16.10.2019 у справі №240/5401/18.

У відповідності до частини п`ятої статті 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Суд уважає наведені вище правові висновки Верховного Суду цілком застосовними у даній справі, оскільки такі сформовані у подібних правовідносинах.

Додатково суд зазначає, що ч. 3 ст. 11 Закону №2262-ХІІ встановлено, що зміна умов і норм пенсійного забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Однак, як Законом №2262-ХІІ, так і Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» не передбачено зменшення основного розміру пенсії у разі проведення її перерахунку.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про протиправність дій ГУПФУ в Одеській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення, а отже в цій частині позовні вимоги є обґрунтованими.

Оскільки судом встановлена протиправність дій відповідача, це має наслідком покладення на нього обов`язку здійснити перерахунок та виплату пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 01.03.2025, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90 % сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, тобто відповідні похідні позовні вимоги також є обґрунтованими.

Згідно частини 1 статті 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Приписами частини 1 статті 77 КАС України визначено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача (ч. 2 ст. 77 КАС України).

Оскільки відповідач не спростував доводів позивача та не довів правомірності своїх дій, то позов підлягає задоволенню.

При цьому суд вбачає підстави для виходу за межі позовних вимог, з огляду на таке.

Згідно з частиною першою статті 2, частиною другою статті 5 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень. Захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

За правилами частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Звертаючись до суду, позивач самостійно визначає у позовній заяві, яке його право чи охоронюваний законом інтерес порушено особою, до якої пред`явлено позов, та зазначає, які саме дії потрібно вчинити суду для відновлення порушеного права. Своєю чергою, суд має перевірити доводи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, зокрема й щодо матеріально-правового інтересу у спірних відносинах.

Тож адміністративний суд розглядає спір у межах предмета спору та визначеного позивачем способу захисту. Водночас, якщо суд дійде висновку, що вибраний позивачем спосіб захисту не є ефективним, тоді для повного, належного та ефективного захисту порушеного права позивача суд може вийти за межі заявлених позовних вимог та обрати інший спосіб захисту порушеного права.

Дотримання цього принципу не є формальним, а передбачає обов`язок суду встановити зміст та обсяг спірних правовідносин і надати правову оцінку кожній складовій заявлених вимог, а не обмежуватися загальними висновками щодо правомірності рішень суб`єкта владних повноважень.

Позивач звернувся до суду за захистом свого права на належний розмір пенсії, яке відповідач порушив шляхом зменшення відсоткового розміру пенсії від грошового забезпечення.

При цьому позивач просив суд покласти на відповідача обов`язок відновити це право, здійснивши відповідний перерахунок пенсії з 01.03.2025.

Судом визнано оскаржені дії відповідача протиправними.

Водночас в ході судового розгляду установлено, що здійснюючи 27.02.2025 перерахунок пенсії на виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду від 28.11.2024 у справі №420/23871/24, ГУ ПФУ в Одеській області протиправно обмежило розмір пенсії позивача 70% грошового забезпечення двічі з 01.02.2023 (як було зобов`язано судом) та з 01.03.2025.

Отже, право позивача двічі було порушено при проведенні перерахунку пенсії, оскільки відповідач обмежив розмір пенсії з 01.02.2023 та з 01.03.2025.

З огляду на вищезазначене, суд вважає, що застосований судом за результатом розгляду цієї справи спосіб судового захисту буде повністю відповідати обсягу порушень, допущених відповідачем, а також буде достатнім і необхідним для відновлення та ефективного захисту прав позивача у тому випадку, коли на відповідача буде покладений обов`язок відновити порушені права позивача шляхом здійснення перерахунку та виплати пенсії за вислугу років виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум, не лише з 01.03.2025, як зазначив позивач, але ще й з 01.02.2023.

Згідно зі статтею 139 КАС України розподіл судових витрат не здійснюється, оскільки позивач звільнений від сплати судового збору на підставі пункту 13 частини 1 статті 5 Закону України «Про судовий збір».

Заява позивача про звернення рішення суду до негайного виконання задоволенню не підлягає, так як визначений у цьому рішенні спосіб відновлення порушеного права позивача носить зобов`язальний характер і не стосується безпосереднього стягнення з відповідача конкретної суми виплат, у той час як негайно виконуються рішення суду при присудженні виплати конкретно визначеної суми, оскільки передумовою для виплати коштів є їх обрахунок, чого не має місця в даному випадку.

Керуючись статтями 9, 14, 73 - 78, 90, 139, 242 - 246, 250, 255, 257- 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо зменшення з 01.02.2023 та з 01.03.2025 відсоткового значення розміру пенсії за вислугу років ОСОБА_1 з 90% до 70% сум грошового забезпечення.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (65012, м. Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ 20987385) здійснити перерахунок та виплату ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) пенсії за вислугу років з 01.02.2023 та з 01.03.2025, виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 90% сум грошового забезпечення, з урахуванням раніше виплачених сум.

Заяву позивача про звернення рішення суду до негайного виконання залишити без задоволення.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя А.С. Пекний