Рішення № 136559944, 15.05.2026, Луганський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
15.05.2026
Номер справи
360/477/26
Номер документу
136559944
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛУГАНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

Іменем України

15 травня 2026 рокум. ДніпроСправа № 360/477/26

Суддя Луганського окружного адміністративного суду Захарова О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

До Луганського окружного адміністративного суду надійшов позов ОСОБА_1 (далі позивач, ОСОБА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (далі відповідач), в якому позивач просить суд:

-визнати протиправним і скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №046350018843 від 29.12.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати до пільгового стажу роботи за професіями і посадами затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 31 березня 1994 року №202, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Законом України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди безпосередньої зайнятості з повним робочим днем в шахті з 01.01.1999 по 17.10.2001, з 14.10.2002 по 14.09.2003, з 24.05.2004 по 11.01.2013, з 10.04.2013 по 31.12.2021;

-зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області призначити пенсію за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» з дати подання заяви на призначення пенсії, тобто з 26.02.2025.

В обґрунтування позову зазначено, що 26.02.2025 позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

05.03.2025 позивач отримав рішення Головного управління ПФУ в Запорізькій області №046350018843 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу на підземних роботах - 25 років.

Позивач не погодився з рішенням про відмову в призначенні пенсії та звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду. Рішенням суду від 24.06.2025 у справі №160/8187/25 визнано протиправним та скасувано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №046350018843 від 05.03.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, згідно з ч.3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування». Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, згідно з ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди: - навчання в Лисичанському ордені Трудового Червоного Прапора гірничому технікумі з 01.09.1995 р. по 25.05.1998 р.; - період роботи з 13.07.1998 р. по 31.12.1998 р. на шахті «Гірська» ДП ДХК «Первомайськвугілля» на посаді горного майстра підземного з повним робочим днем під землею; - період роботи з 01.01.2022 р. по 07.04.2022 р. у ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» Міністерства енергетики України на посаді горноробочого очисного забою з повним робочим днем під землею. Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву від 26.02.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі положень ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Відповідачем виконано рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2025 у справі №160/8187/25, та 29.12.2025 ухвалено рішення про відмову у призначенні пенсії у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Позивач зазначає, що в оскаржувальному рішенні від 29.12.2025 відповідачем визнано пільговий стаж роботи з повним робочим днем в шахті 25 років 09 місяців 06 днів, що дає право на призначення мені пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», однак при цьому позивачу відмовлено у призначенні пільгової пенсії начебто у зв`язку з відсутністю 25 років стажу на підземних роботах.

Позивач вказує на те, що відповідач згідно форми PC-право, всупереч нормам закону та записам в трудовій книжці, зараховує період роботи з з 01.01.1998 по 17.10.2001, з 14.10.2002 по 14.09.2003, з 24.05.2004 по 11.01.2013, з 10.04.2013 по 31.12.2021 не до стажу роботи, який дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» незалежно від віку, а до стажу роботи згідно з пп.1 п.2 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», що дає право на призначення пенсії лише у 50 років, що позбавляє права на пенсійну виплату незалежно від віку при наявності 25 років стажу роботи з повним робочим днем в шахті.

Однак, згідно з трудовою книжкою позивач працював з 01.01.1998 по 31.12.2021 на посадах гірника підземного з повним робочим днем в шахті, гірничого майстра підземного та прохідника з повним робочим днем в шахті на підземних роботах і посадах згідно з постановою КМУ №202 від 31.03.1994 та відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Рішення відповідача про відмову у призначенні позивачу пенсії позивач вважає протиправним, тому звернувся до суду.

Ухвалою Луганського окружного адміністративного суду від 16 березня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідач через підсистему «Електронний суд» надав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що 26.02.2025 позивач звернувся до територіальних органів Пенсійного фонду України із заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах. Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийнято рішення про відмову в призначенні пенсії від 29.12.2025 №046350018843.

Виконуючи рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2025 у справі №160/8187/25 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 12.12.2025 (рішення суду набрало законної сили 12.12.2025) відділом призначення пенсій управління пенсійного забезпечення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області була повторно розглянута заява позивача від 26.02.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», з урахуванням правової оцінки наданої судом у даному рішенні.

На виконання постанови рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2025 у справі №160/8187/25 та постанови Третього апеляційного адміністративного суду від 12.12.2025 позивачу зараховано до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди: - навчання в Лисичанському ордені Трудового Червоного Прапора гірничому технікумі з 01.09.1995 по 20.05.1998; - період роботи з 13.07.1998 по 31.12.1998 на шахті «Гірська» ДП ДХК «Первомайськвугілля» на посаді горного майстра підземного з повним робочим днем під землею; - період роботи з 01.01.2022 по 07.04.2022 у ВП щахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» Міністерства енергетики України на посаді горноробочого очисного забою з повним робочим днем під землею.

Після перегляду пенсійної справи, з урахуванням рішення суду, страховий стаж особи складає 50 років 6 місяців 27 днів, в тому числі пільговий підземний стаж склав 4 роки 11 місяців 7 днів, в тому числі: 1 рік 8 місяців 23 дні - роботи на провідних професіях (20); 5 місяців 19 днів, з урахуванням навчання 2 роки 8 місяців 25 днів - роботи по постанові №202 (25); 20 років 9 місяців 29 днів - роботи за Списком №1. До страхового стажу зараховано всі періоди. Отже, правові підстави для призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону № 1058-IV відсутні, у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Відповідач вважає, що діяв правомірно, а тому просив відмовити в задоволенні позовних вимог.

Дослідивши матеріали справи, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-77, 90 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), суд встановив таке.

ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

26.02.2025 позивач звернувся до територіального органу Пенсійного фонду України з заявою про призначення пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

За принципом екстериторіальності заяву позивача розглянуто Головним управлінням ПФУ в Запорізькій області.

Рішенням Головного управління ПФУ в Запорізькій області №046350018843 від 05.03.2025 позивачу відмовлено в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2025 року у справі №160/8187/25, що набрало законної сили 12.12.2025, визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №046350018843 від 05.03.2025 р. про відмову у призначенні пенсії ОСОБА_1 за віком на пільгових умовах, згідно з ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області зарахувати до пільгового стажу роботи ОСОБА_1 , що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах, згідно з ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» періоди:

- навчання в Лисичанському ордені Трудового Червоного Прапора гірничому технікумі з 01.09.1995 р. по 25.05.1998 р.;

- період роботи з 13.07.1998 р. по 31.12.1998 р. на шахті «Гірська» ДП ДХК «Первомайськвугілля» на посаді горного майстра підземного з повним робочим днем під землею;

- період роботи з 01.01.2022 р. по 07.04.2022 р. у ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» Міністерства енергетики України на посаді горноробочого очисного забою з повним робочим днем під землею.

Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 26.02.2025 про призначення пенсії за віком на пільгових умовах на підставі положень ч.3 ст.114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».

Формою ПС право підтверджується, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2025 у справі №160/8187/25 відповідачем зараховано до пільгового стажу роботи, що дає право на призначення пенсії за віком на пільгових умовах згідно з ч. 3 ст. 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (Ст.14, пост.202, підземні, інші) періоди: навчання в Лисичанському ордені Трудового Червоного Прапора гірничому технікумі з 01.09.1995 по 20.05.1998; період роботи з 13.07.1998 по 31.12.1998 на шахті «Гірська» ДП ДХК «Первомайськвугілля» на посаді горного майстра підземного з повним робочим днем під землею; період роботи з 01.01.2022 по 07.04.2022 у ВП шахта «Гірська» ДП «Первомайськвугілля» Міністерства енергетики України на посаді горноробочого очисного забою з повним робочим днем під землею. Пільговий підземний стаж всього склає 4 роки 11 місяців 7 днів.

Відповідно до рішення ГУ ПФУ в Запорізькій області №046350018843 від 29.12.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 віжмовлено у призначенні пенсії відповідно до ч.3 ст. 114 Закону № 1058-IV у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

В рішенні зазначено, що після перегляду пенсійної справи, з урахуванням рішення суду, страховий стаж особи складає 50 років 6 місяців 27 днів, в тому числі пільговий підземний стаж склав 4 роки 11 місяців 7 днів, в тому числі: 1 рік 8 місяців 23 дні - роботи на провідних професіях (20); 5 місяців 19 днів, з урахуванням навчання 2 роки 8 місяців 25 днів - роботи по постанові №202 (25); 20 років 9 місяців 29 днів - роботи за Списком №1. До страхового стажу зараховано всі періоди. Отже, правові підстави для призначення пенсій за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону № 1058-IV відсутні, у зв`язку з відсутністю необхідного пільгового стажу.

Дослідженням форми PC-право встановлено, що спірні періоди роботи з 01.01.1998 по 17.10.2001, з 14.10.2002 по 14.09.2003, з 24.05.2004 по 11.01.2013, з 10.04.2013 по 31.12.2021 зараховано до стажу роботи за Списком №1.

Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовані вимоги і заперечення учасників справи, суд виходить з такого.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із статтею 46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними. Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Виключно законами України визначаються основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення; засади регулювання праці і зайнятості, шлюбу, сім`ї, охорони дитинства, материнства, батьківства; виховання, освіти, культури і охорони здоров`я; екологічної безпеки (пункт 6 абз. 1 статті 92 Конституції України).

9 липня 2003 року було ухвалено Закон України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі - Закон № 1058-ІV), який визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом, а також регулює порядок формування Накопичувального пенсійного фонду та фінансування за рахунок його коштів видатків на оплату договорів страхування довічних пенсій або одноразових виплат застрахованим особам, членам їхніх сімей та іншим особам.

Відповідно до статті 1 Закону №1058-IV пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім`ї у випадках, визначених цим Законом.

Абзацом 4 частини третьої статті 4 Закону № 1058-IV передбачено, що виключно законами про пенсійне забезпечення визначаються, серед іншого: пенсійний вік для чоловіків та жінок, при досягненні якого особа має право на отримання пенсійних виплат.

Частиною першою статті 9 Закону № 1058-IV визначено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв`язку з втратою годувальника.

Згідно з частинами першою, другою статті 44 Закону № 1058-IV призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії.

Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника територіального органу Пенсійного фонду України на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (частина п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Статтею 114 Закону № 1058-IV врегульовані питання щодо призначення пенсії за віком на пільгових умовах та за вислугу років для окремих категорій працівників.

Відповідно до абзацу першого частини третьої статті 114 Закону №1058-IV працівники, безпосередньо зайняті повний робочий день на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, - за списком робіт і професій, що затверджується Кабінетом Міністрів України, мають право на пенсію незалежно від віку, якщо вони були зайняті на зазначених роботах не менше 25 років, а працівники провідних професій на таких роботах: робітники очисного вибою, прохідники, вибійники на відбійних молотках, машиністи гірничих виймальних машин, сталевари, горнові, агломератники, вальцювальники гарячого прокату, оброблювачі поверхневих дефектів металу (вогневим засобом вручну) на гарячих дільницях, машиністи кранів металургійного виробництва (відділень нагрівальних колодязів та стриперних відділень), - за умови, що вони були зайняті на таких роботах не менше 20 років.

За наявності стажу на підземних роботах менше 10 років у чоловіків та страхового стажу, встановленого абзацами першим і п`ятнадцятим - двадцять третім пункту 1 частини другої цієї статті за кожний повний рік зазначених робіт пенсійний вік, встановлений абзацом першим статті 26 цього закону, зменшується на один рік.

Такий самий порядок пенсійного забезпечення поширюється і на працівників, безпосередньо зайнятих повний робочий день на підземних роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин) на шахтах з видобутку вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, що реструктуризуються або перебувають у стадії ліквідації, але не більше двох років.

Відповідно до положень статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.

Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог Закону № 1058-IV за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом.

Періоди трудової діяльності та інші періоди, що враховувалися до стажу роботи для призначення пенсії до набрання чинності зазначеним Законом, зараховуються до страхового стажу в порядку і на умовах, передбачених законодавством, що діяло раніше, крім випадків, передбачених Закону № 1058-IV.

Таким законом є Закон України «Про пенсійне забезпечення» від 5 листопада 1991 року №1788-ХІІ (далі - Закон №1788-ХІІ).

Так, згідно зі статтею 56 Закону № 1788-XII до стажу роботи зараховується робота, виконувана на підставі трудового договору на підприємствах, в установах, організаціях і кооперативах, незалежно від використовуваних форм власності та господарювання, а також на підставі членства в колгоспах та інших кооперативах, незалежно від характеру й тривалості роботи і тривалості перерв.

Статтею 62 Закону № 1788-XII встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.

На виконання зазначеної норми Закону, Постановою Кабінету Міністрів України № 637 від 12.08.1993 затверджено «Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки чи відповідних записів в ній» (далі - Порядок № 637).

Пунктом 1 Порядку встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Пунктом 3 зазначеного Порядку передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи. За відсутності зазначених у цьому пункті документів для підтвердження трудового стажу приймаються членські квитки профспілок. При цьому підтверджуються періоди роботи лише за той час, за який є відмітки про сплату членських внесків.

Також згідно із статтею 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.

Аналіз наведених правових положень свідчить про те, що основним документом, який підтверджує стаж роботи є трудова книжка. А необхідність підтверджувати періоди роботи для визначення стажу роботи виникає у разі відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній.

Подібний висновок відображений у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 21.01.2020 у справі № 588/647/17.

Як встановлено судом, у трудовій книжці позивача серії НОМЕР_2 в межах спірних періодів наявні такі записи:

Шахту Гірська ДП «Первомайськвугілля»:

- 13.07.1998 прийнятий гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею;

- 17.10.2001 звільнений за ст.38 КзПП України за власним бажанням;

-14.10.2002 прийнятий гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею;

- 14.09.2003 звільнений за ст.38 КзПП України за власним бажанням;

- 24.05.2004 прийнятий гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею;

- 01.02.2006 переведений гірничим майстром підземним дільниці шахтного конвейєрного транспорту з повним робочим днем під землею;

- 21.08.2007 переведений гірничим майстром дільниці вентиляції та техніки безпеки підземним з повним робочим днем під землею;

- 23.06.2009 переведений гірничим майстром підготовчих робіт з повним робочим днем під землею;

- 20.11.2009 переведений гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею;

-05.10.2010 переведений гірничим майстром підготовчих робіт з повним робочим днем під землею;

-11.01.2013 звільнений за ст.38 КзПП України за власним бажанням;

- 10.04.2013 прийнятий учнем гірника підземного з повним робочим днем під землею;

- з 25.05.2001 призначений гірничим майстром підземним з повним робочим днем під землею.

-24.02.2018 переведений прохідником з повним робочим днем під землею.

Суд звертає увагу, що записи в трудовій книжці чітко містять відомості щодо характеру роботи позивача у вищевказані спірні періоди. Також, в трудовій книжці є посилання на відповідні накази, записи завірені підписом повноважної особи та печаткою, які оформлені належним чином.

Щодо періоду з 10.04.2013 по 31.12.2021 судом встановлено, що у трудовій книжці позивача наявний запис: 24.02.2018 переведений прохідником з повним робочим днем під землею, інші записи у трудовій книжці відсутні.

Водночас згідно Форми ПС-право період роботи позивача з 10.04.2013 по 31.12.2021 зарахований відповідачем за Списком №1 за кодом ЄДРПОУ 26402894 - ВП шахта Гірська ДП «Первомаськвугілля».

Відповідно до відомостей Реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування розділу «Відомості по спеціальному стажу» (за періоди з 2010 року включно) за звітній період з квітня 2013 року по грудень 2021 року (в межах спірного періоду) містяться відомості, що позивач має спеціальний стаж на підприємстві з кодом ЄДРПОУ 26402894, що відповідно до відомостей про страхувальника відповідає ВП шахта Гірська ДП «Первомаськвугілля» з кодом підстави обліку спецстажу ЗП3013А1, що визначає: Працівники, зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 01.08.1992 № 442 і за результатами атестації робочих місць з посиланням на відповідні накази про атестацію робочого місця, кількість днів в особливих умовах праці, що дають право на пенсію за віком на пільгових умовах (Список № 1).

Відповідно до постанов правління Пенсійного фонду України від 10.06.2004 № 7-6 «Про затвердження Порядку формування і подачі органам ПФУ відомостей про застраховану особу, що використовуються в системі загальнообов`язкового державного пенсійного страхування», від 05.11.2009 р. № 26-1 «Про порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування органам ПФУ», від 08.10.2010 р. №22-2 «Про Порядок формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та від 03.12.2013 р. № 25-2 «Про визнання такою, що втратила чинність, постанови правління ПФУ від 08.10.2010 р. № 22-2», якими затверджувалися «Довідники кодів підстав для обліку стажу окремим категоріям осіб відповідно до законодавства», визначено:

- код підстав для обліку спецстажу за № 3П3013А1 - це код для застрахованих осіб, які є працівниками, які зайняті повний робочий день на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, і за результатами атестації робочих місць; чоловіки - після досягнення 50 років і при стажі роботи не менше 20 років, з них не менше 10 років на зазначених роботах; жінки - після досягнення 45 років і при стажі роботи не менше 15 років, з них не менше 7 років 6 місяців на зазначених роботах. Працівникам, які мають не менше половини стажу роботи з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, пенсії на пільгових умовах призначаються із зменшенням віку, передбаченого статтею 12 цього Закону, на 1 рік за кожний повний рік такої роботи чоловікам і на 1 рік 4 місяці - жінкам.

Отже, при поданні звітів страхувальником вказувалося, що страхові внески за позивача вносилися за професією і кодом №ЗП3013А1, як працівнику за Списком №1.

З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку, що відомостями Реєстру застрахованих осіб підтверджено зайнятість позивача повний робочий день у період з 10.04.2013 по 31.12.2021, за професіями (посадами), що передбачені Списком №1.

Щодо вимог позивача про зарахування до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею періодів роботи з 01.01.1999 по 17.10.2001, з 14.10.2002 по 14.09.2003, з 24.05.2004 по 11.01.2013, з 10.04.2013 по 31.12.2021, суд зазначає наступне.

Пунктом 3 Порядку застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 18 листопада 2005 року № 383 та зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 01 грудня 2005 року за № 1451/11731 (далі Порядок № 383), встановлено, що при визначені права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, що чинні на період роботи особи. До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями незалежно від дати їх внесення до Списків за умови підтвердження документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.92 та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.92.

Списки № 1, 2 затверджені постановою Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 року № 1173, застосовуються до пільгової роботи до 31 грудня 1991 року; якщо пільгова робота продовжується після 01 січня 1992 року (або тільки почалася після цієї дати), але не більше як до 11 березня 1994 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10; якщо пільгова робота продовжується після 11 березня 1994 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 16 січня 2003 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162; якщо пільгова робота продовжується після 16 січня 2003 року (або тільки почалась після цієї дати), але не більше як до 24 червня 2016 року, - застосовуються Списки № 1, 2, затверджені постановою Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 року № 36.

Згідно з пунктом 1010100а підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком (по старості) на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 року № 10, та пунктом 1010100а підрозділу 1 «Підземні роботи в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень» розділу І «Гірничі роботи» Списку № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 року № 162 (який діяв до 16 січня 2003 року), правом пільгового пенсійного забезпечення користуються всі робітники, зайняті повний робочий день на підземних роботах в шахтах, рудниках і копальнях на видобуванні корисних копалин, в геологорозвідці, на дренажних шахтах, на будівництві шахт, рудників, копалень.

Отже, аналізуючи у сукупності вказані норми матеріального права та зібрані по справі докази, суд дійшов висновку про те, що періоди роботи позивача з 01.01.1999 по 17.10.2001, з 14.10.2002 по 14.09.2003, з 24.05.2004 по 11.01.2013, з 10.04.2013 по 31.12.2021 повністю підтверджені належними та допустимими доказами та мають бути зараховані до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею за Списком №1 згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 31.03.1994 № 202 (підземних робіт).

Щодо посилання відповідача в оскарженому рішенні, що до розрахунку страхового та пільгового стажу враховано всі періоди роботи згідно наданих документів, суд зазначає, що періоди роботи позивача з 01.01.1999 по 17.10.2001, з 14.10.2002 по 14.09.2003, з 24.05.2004 по 11.01.2013, з 10.04.2013 по 31.12.2021 не зараховано саме до пільгового підземного стажу за Списком №1, що чітко вбачається з форми РС-право.

При цьому, оцінюючи викладені обставини у їх сукупності, суд дійшов висновку про необхідність скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №046350018843 від 29.12.2025 про відмову в призначенні пенсії за віком на пільгових умовах відповідно до ч.3 ст. 114 Закону № 1058-IV, оскільки воно порушує права позивача на зарахування більшості його пільгового стажу та впливає на остаточне вирішення питання щодо призначення пільгової пенсії.

Зважаючи, що судом за наслідками розгляду справи встановлено наявність у позивача пільгового підземного стажу більше 25 років, що дає право на призначення пенсії згідно частини 3 статті 114 Закону № 1058, суд, керуючись положеннями статті 9, 245 КАС України, вважає за необхідне зобов`язати відповідача прийняти рішення про призначення пенсії за заявою позивача від 26.02.2025 про призначення пенсії, зарахувавши до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею за Списком №1 періодів роботи з 01.01.1999 по 17.10.2001, з 14.10.2002 по 14.09.2003, з 24.05.2004 по 11.01.2013, з 10.04.2013 по 31.12.2021.

Також суд зазначає, що відповідно до приписів розділу IV Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 25 листопада 2005 року № 22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846, після реєстрації заяви та сканування документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу (п.4.2). Рішення за результатами заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи (п.4.3).

Подана позивачам заява відповідно до екстериторіальності розподілу єдиної черги завдань розглядалась Головним управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області, яке прийняло спірне рішення про відмову в призначенні пенсії.

Тож, дії зобов`язального характеру має вчинити територіальний орган Пенсійного фонду України, визначений за принципом екстериторіальності, що розглянув заяву позивача, яким у цьому випадку є Головне управлінням Пенсійного фонду України в Запорізькій області.

Вказане відповідає правовій позиції Верховного Суду щодо застосування норм права в аналогічних спірних правовідносинах, висловленій у постанові від 08.02.2024 у справі №500/1216/23.

Відповідно до статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Згідно зі статтею 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов`язаний оцінити, виконуючи свої зобов`язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.

За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов`язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. Руїз Торія проти Іспанії (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09.12.1994, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.

За встановлених в цій справі обставин та з урахуванням правового регулювання спірних правовідносин, оскільки в межах цієї адміністративної справи основні (суттєві) аргументи позовної заяви є обґрунтованими, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать до задоволення з коригуванням способу захисту.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.

Відповідно до частини першої статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У випадку зловживання стороною чи її представником процесуальними правами або якщо спір виник внаслідок неправильних дій сторони суд має право покласти на таку сторону судові витрати повністю або частково незалежно від результатів вирішення спору (частина восьма статті 139 КАС України).

Зважаючи на те, що позовні вимоги підлягають задоволенню та спір виник внаслідок неправильних дій відповідача, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача у повному обсязі.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 9, 77, 90, 139, 241-246, 255, 262, 295,297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії задовольнити.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області №046350018843 від 29.12.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах ОСОБА_1 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області прийняти рішення про призначення пенсії за заявою ОСОБА_1 від 26.02.2025 про призначення пенсії за віком відповідно до частини 3 статті 114 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», зарахувавши до пільгового підземного стажу з повним робочим днем під землею за Списком №1 періоди роботи з 01.01.1999 по 17.10.2001, з 14.10.2002 по 14.09.2003, з 24.05.2004 по 11.01.2013, з 10.04.2013 по 31.12.2021.

Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій бласті судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1331,20 (одна тисяча тридцять одна) гривня 20 копійок.

Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Захарова