Рішення № 136558565, 14.05.2026, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
14.05.2026
Номер справи
200/1209/26
Номер документу
136558565
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

14 травня 2026 року Справа№200/1209/26

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами адміністративний позов ОСОБА_1 до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області про визнання протиправної бездіяльності, скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

У лютому 2026 року ОСОБА_1 (далі ОСОБА_1 , позивачка) звернулася до Донецького окружного адміністративного суду з позовом до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (далі Покровська МВА, відповідач), в якому просить:

- визнати протиправною бездіяльність Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області щодо не відновлення розгляду заяви ОСОБА_1 від 09.11.2025 про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-09.11.2025-265650) протягом строку, встановленого ч.3 ст.7 Закону України 2923-IX від 23.02.2023;

- скасувати рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 09.12.2025 №2913 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 від 09.11.2025 про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-09.11.2025-265650);

- зобов`язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області забезпечити під час найближчого засідання комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, розгляд заяви ОСОБА_1 від 09.11.2025 про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-09.11.2025-265650) з урахуванням висновків суду в цій справі;

Також позивачка просить стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області на користь ОСОБА_1 витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 7500,00 грн.

Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 2 березня 2026 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін, витребувано докази.

На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, рішенням комісії від 09.12.2025 №2913 розгляд заяви позивача було зупинено з 09.12.2025 згідно з абзацом 6 пункту 15 «Порядку надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 року №600. Зазначає, що станом на день подання цієї позовної заяви комісія так і не відновила розгляд заяви позивача. Вважає таку бездіяльність комісії протиправною.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що було зупинено розгляд заяви в надані компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, на підставі абзацу 2 п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2023 №600, у зв`язку з неможливістю проведення обстеження об`єкта з міркувань безпеки. Також посилається на те, що суд не вправі підміняти такий орган державної влади та приймати замість нього конкретні рішення.

Крім того, щодо стягнення витрат на професійну правничу допомогу відповідач посилається на те, що підготовка цієї справи не вимагала значного обсягу юридичної і технічної роботи, розгляд справи проводиться за правилами спрощеного позовного провадження, адвокат не задіяний до судових засідань. Вважає, що розмір витрат на правову допомогу на рівні 7500,00 гривень є неспівмірним зі складністю цієї заяви, наданим адвокатом обсягом послуг та затраченим ним часом на надання таких послуг.

Позивачка надала відповідь на відзив, в якій зазначила, що вважає надане п.15 Порядку №600 комісії право зупинити розгляд заяви щодо знищених об`єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об`єкта є неможливим з міркувань безпеки, як звуження прав позивача. Також відповідач повинен використовувати всі передбачені законом повноваження задля повного та об`єктивного розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, виходячи з тих обставин, що склалися.

Відповідач надав заперечення, в яких зазначив, що Закон №2923-IX є нормативною основою, яка визначає саме право на компенсацію, а Постанова №600 це практичний інструмент його реалізації, що деталізує процедуру застосування норм закону. Позивач не довів, у чому саме полягає порушення його прав діями Комісії, яким чином формальна перевірка звіту обмежила його можливості щодо отримання компенсації, які саме положення закону порушив відповідач. Навпаки, Комісія виконала обов`язок з перевірки документів, повідомила сторони про недоліки та надала можливість їх усунути. Дії відповідача є процедурними, законними і спрямованими на забезпечення належної якості документів, необхідних для прийняття об`єктивного рішення.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянкою України, зареєстроване місце проживання за адресою: АДРЕСА_1 , що підтверджується копією паспорта громадянина України НОМЕР_1 , виданого 22.10.2011.

Розпорядженням Покровської МВА від 01.02.2024 № 140рг створено комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна.

У витязі з ЄРДР від 13.11.2025, виданого Відділом поліції № 2 Кременчуцького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Полтавській області, номер кримінального провадження 12025170520000676, зазначено, що 13.11.2025 до чергової частини ВП №2 КРУП ГУНП в Полтавській області надійшла письмова заява від ОСОБА_1 , про те, що 16.08.2025 стало відомо через новини в телеграм, що було зруйновано квартиру заявниці за адресою: АДРЕСА_1 внаслідок обстрілів зі сторони військових країни агресора, Російської Федерації, внаслідок чого було завдано матеріальних збитків.

Відповідно до витягу з рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 09.12.2025 № 2913 «Про зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна» вирішено зупинити з 09.12.2025 розгляд заяви ЗВ-09.11.2025-265650 ОСОБА_1 , у зв`язку з неможливістю проведення обстеження об`єкта через міркування безпеки.

Указане рішення прийнято на підставі абзацу шостого п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 року № 600.

Згідно з витягом з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України станом від 04.03.2026 (реєстраційний номер заяви про надання компенсації в РПЗМ: ЗВ-09.11.2025-265650), відповідно до якого розгляд заяви позивачки зупинено, оскільки проведення обстеження є неможливим з міркувань безпеки.

Позивачка звернулась до відповідача з заявою від 09.02.2026, в якій просила відновити розгляд її заяви від 09.11.2025 про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В09.11.2025-265650).

Також до суду надані копії документів:

- договору купівлі-продажу квартири від 12.02.2011, зареєстрованого в реєстрі за № 428 щодо придбання позивачкою квартири за адресою: в АДРЕСА_1 ;

- витяг з Державного реєстру речових прав № 370194871 від 18.03.2024 щодо права власності позивачки на квариру за адресою: АДРЕСА_1 ;

- витяг з Реєстру будівельної діяльності щодо інформації про технічне обстеження Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва № 212-09/25-ЕЗ від 04.09.2025 (реєстраційний номер документу: TO01:3753-6934-5545-1964);

- звіт від 04.09.2025 про проведення обстеження для оцінки технічного стану та експлуатаційної придатності майна за адресою: АДРЕСА_2 (шифр № 212-09/25-ЕЗ).

Спірні правовідносини виникли з приводу правомірності зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації.

Відповідно до пункту 31 частини 11 статті 85 Конституції України та статті 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» затверджено Указ Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні». Воєнний стан було продовжено, у тому числі на період, в якому виникли спірні в цій справі правовідносини.

Наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 28 лютого 2025 року № 376, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 11 березня 2025 року за № 380/43786, затверджено Перелік територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією. До цього Переліку включено Покровську міську територіальну громаду Покровського району Донецької області (місце розташування знищеного об`єкта нерухомого майна позивача), з датою початку бойових дій - 23.08.2024 року, дата завершення - відсутня.

Відповідно до преамбули Закону України від 23 лютого 2023 року № 2923-IX «Про компенсацію за пошкодження та знищення окремих категорій об`єктів нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, та Державний реєстр майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» (далі Закон № 2923-IX)

Частинами 1, 2 і 4 Закону № 2923-IX передбачено, що для розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна виконавчий орган сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її створення) ради (далі - виконавчий орган ради), військова адміністрація населеного пункту або військово-цивільна адміністрація населеного пункту утворює Комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України (далі - Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації), як консультативно-дорадчий орган та затверджує положення про роботу такої Комісії.

Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у своїй діяльності керується Конституцією України, цим Законом, іншими законами України, актами Кабінету Міністрів України, іншими нормативно-правовими актами.

Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації: 1) надає отримувачам компенсації вичерпну інформацію та консультації з питань отримання компенсації; 2) здійснює розгляд питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, у тому числі: а) приймає рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна; б) приймає рішення про наявність/відсутність у спадкодавця правових підстав для отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, яке надається протягом 30 календарних днів з дня отримання запиту від спадкоємця або нотаріуса, який завів спадкову справу; 3) заслуховує на своїх засіданнях інформацію посадових осіб державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, експертів, оцінювачів, суб`єктів оціночної діяльності, виконавців окремих видів робіт (послуг), пов`язаних із створенням об`єктів архітектури, представників міжнародних організацій, інших осіб з питань, що належать до її компетенції; 4) одержує від державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності документи та/або інформацію, необхідні для прийняття рішення про надання компенсації (у тому числі з метою поновлення втрачених документів, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації); 5) утворює для виконання покладених на неї завдань тимчасові робочі групи (за потреби); 6) проводить наради, здійснює інші заходи та вирішує питання, що належать до її компетенції; 7) виконує інші повноваження, що випливають з покладених на неї завдань.

Згідно з частинами 1 і 17 ст. 4 Закону № 2923-IX установлено, що заява про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна подається до Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна на відповідній території. Така заява подається під час дії воєнного стану та протягом одного року з дня його припинення або скасування на території, на якій розташований (розташовувався) знищений об`єкт нерухомого майна.

Заява про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна направляється на розгляд Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації, уповноваженої розглядати заяви про надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна на відповідній території, автоматично програмними засобами Реєстру пошкодженого та знищеного майна.

Відповідно до ч. 1 ст. 6 Закону № 2923-IX розгляд заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації включає: 1) встановлення наявності/відсутності підстав для отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна; 2) встановлення наявності/відсутності пріоритетного права на отримання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна; 3) збирання документів та/або інформації, необхідних для прийняття рішення про надання компенсації; 4) забезпечення проведення обстеження об`єкта (крім випадків його проведення до розгляду заяви); 5) прийняття рішення про надання/відмову у наданні компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна; 6) у разі прийняття рішення про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна шляхом видачі житлового сертифіката - виготовлення житлового сертифіката з використанням Реєстру пошкодженого та знищеного майна та направлення його заявнику.

У частині 3 ст. 6 Закону № 2923-IX зазначено, що строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації не повинен перевищувати 30 календарних днів з дня подання заяви.

За рішенням Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації строк розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна може бути продовжено на 30 календарних днів, якщо знищений об`єкт нерухомого майна знаходиться на території територіальної громади, яка розташована в районі проведення воєнних (бойових) дій або перебуває в тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні) відповідно до переліку, затвердженого центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику з питань тимчасово окупованих територій.

Згідно зі ст. 7 Закону № 2923-IX установлено, що підставою для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації є:

1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону;

2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.

Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації у строк, встановлений для розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, приймає рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна та невідкладно, але не пізніше наступного робочого дня з дня прийняття такого рішення, повідомляє про це заявника у спосіб, у який було подано заяву.

Рішення має містити вичерпний перелік підстав для зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.

Розгляд заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна поновлюється на підставі рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації про відновлення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна у разі усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду такої заяви. Зазначене рішення приймається протягом п`яти робочих днів з дня отримання Комісією з розгляду питань щодо надання компенсації відомостей про усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.

Перебіг строку розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна продовжується з моменту усунення обставин, що стали підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви, з урахуванням часу, що минув до його зупинення.

Комісія з розгляду питань щодо надання компенсації не має права вимагати від заявника надання інших документів, крім тих, відсутність яких стала підставою для прийняття рішення про зупинення розгляду заяви про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна, якщо інше не випливає з документів, наданих додатково.

Частиною 21 ст. 8 Закону № 2923-IX визначено, що Порядок надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, надання та використання житлового сертифіката для фінансування придбання об`єкта житлової нерухомості (у тому числі інвестування/фінансування його будівництва), земельної ділянки, на якій розташовано такий об`єкт, частки у праві власності на таке майно встановлюється Кабінетом Міністрів України в Порядку надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна.

Відповідно до п. 15 Порядку надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30 травня 2023 року № 600 (далі Порядок № 600), передбачено, що Комісія має право зупинити розгляд заяви щодо знищених об`єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об`єкта є неможливим з міркувань безпеки.

Постановою Кабінету Міністрів України від 19 травня 2023 року № 516 «Деякі питання організації роботи комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України» затверджено Примірне положення про комісію з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, що додається.

Також установлено, що функції комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України, можуть бути покладені на комісію, утворену відповідно до Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії Російської Федерації, пов`язаних із пошкодженням будівель та споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 2022 р. № 473 (Офіційний вісник України, 2022 р., № 37, ст. 1981), за умови приведення положення про неї у відповідність із Примірним положенням, затвердженим згідно з пунктом 1 цієї постанови.

Згідно з пп. 2 п. 8 указаного Примірного положення передбачено, що під час розгляду заяви комісія приймає рішення про: зупинення/поновлення розгляду заяви у випадках та строки, встановлені Законом.

Отже, Законом № 2923-IX визначено лише дві підстави для зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна: 1) неподання або подання не в повному обсязі документів (відомостей), визначених частиною сьомою статті 4 цього Закону; 2) наявність у Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації документально підтверджених відомостей про те, що отримувачу компенсації або його спадкоємцю вручено підозру про вчинення кримінального правопорушення, передбаченого розділом I "Злочини проти основ національної безпеки України" Особливої частини Кримінального кодексу України.

Інших підстав Законом № 2923-IX не передбачено.

Натомість постанова КМУ, яка прийнята на виконання цього закону й реалізацію його положень, не може звужувати чи змінювати права, передбачені Законом.

Суд зазначає, що надане п. 15 Порядку № 600 комісії право зупинити розгляд заяви щодо знищених об`єктів нерухомого майна в разі, коли проведення обстеження об`єкта є неможливим з міркувань безпеки, як звуження прав особи. Більш того невизначення часових меж такого зупинення у комбінації з необмеженою дискрецією у цьому питанні не відповідає ключовим ознакам принципу верховенства права, а саме: юридичній визначеності та заборонні свавілля, яке породжується через таку необмежену дискрецією.

Верховний Суд неодноразово наголошував, що суди не повинні застосовувати положення нормативно-правових актів, які не відповідають Конституції та законам України, незалежно від того, чи оскаржувались такі акти в судовому порядку та чи є вони чинними на момент розгляду справи, тобто згідно з правовою позицією Верховного Суду такі нормативно-правові акти (як закони, так і підзаконні акти) не можуть застосовуватися навіть у випадках, коли вони є чинними (постанови від 12 березня 2019 року у справі № 913/204/18, від 10 березня 2020 року у справі № 160/1088/19).

У випадку суперечності норм підзаконного акту нормам закону слід застосовувати норми закону, оскільки він має вищу юридичну силу.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про протиправність зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 № ЗВ-09.11.2025-265650 про надання компенсації за знищене майно.

Частиною 2 ст. 9 КАС України визначено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Разом з цим, позивачка просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо не відновлення розгляду її заяви.

Проте суд зазначає, що в межах спірних правовідносин негативні наслідки для прав і законних інтересів позивачки створює саме рішення Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 26.08.2025 № 2857 «Про зупинення розгляду заяв про надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна», яким зупинено розгляд заяви № ЗВ-09.11.2025-265650 ОСОБА_1 , а не бездіяльність, оскільки саме оскаржуване рішення є належною формою реалізації владних повноважень відповідача в спірних правовідносинах.

Отже, саме наведене рішення є протиправним і має бути скасоване в частині зупинення розгляду заяви № ЗВ-09.11.2025-265650 ОСОБА_1 .

Також позивачка просить забезпечити під час найближчого засідання комісії розгляд заяви № ЗВ-09.11.2025-265650. Проте вказана заява не розглянута, тобто Комісією не прийнято рішення про надання/відмову в наданні компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна. Тому суд вважає за потрібне зобов`язати відповідача поновити розгляд заяви позивача про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна.

З огляду на викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для часткового задоволення позовних вимог.

До суду наданий ордер серія АН № 1917657 від 19.02.2026 і копія свідоцтва про право на заняття адвокатською діяльністю серія ДН № 5363 від 30.01.2019, які видані адвокату Келембет Ірині Ігорівні.

До суду також надана копія договору про надання професійної правничої допомоги від № 16/02/2026 від 16.02.2026, який укладено між ОСОБА_1 і адвокатом Келембет І.І.

Відповідно до п. 4.1 договору про надання професійної правничої допомоги від № 16/02/2026 від 16.02.2026 установлено, що розмір гонорару за надання юридичної допомоги під час представлення інтересів клієнта (позивачки)у суді першої інстанції складає 7500,0 грн (в тому числі: 4000,0 грн - складання позовної до Донецького окружного адміністративного суду; 3000,0 грн - складання відповіді на відзив у суді першої інстанції; 500,00 грн - консультаційні послуги) і сплачується протягом 3-х днів з дати укладання цього Договору.

Також до суду наданий акт приймання-передачі наданих послуг до договору про надання професійної правничої допомоги від 16 лютого 2026 року №16/02/2026 від 19.02.2026, відповідно до якого загальна ціна роботи, виконаної виконавцем (адвокатом), становить 7500,00 (сім тисяч п`ятсот) гривень (в тому числі: 4000,0 грн - складання позовної до Донецького окружного адміністративного суду; 3000,0 грн - складання відповіді на відзив у суді першої інстанції; 500,00 грн - консультаційні послуги).

До суду надана платіжна інструкція № 1.538388967.1 від 19.02.2026 щодо сплати позивачкою суми в розмірі 7500,00 грн на користь ФОП ОСОБА_2 . В графі призначення платежу зазначено - сплата за надання професійної правничої допомоги згідно з договором від 16.02.2026 №16/02/2026.

Позовна заява та відповідь на відзив подані до суду адвокатом Келембет І.І.

Частиною 1 і п. 3 ч. 3 ст. 132 КАС України передбачено, що судові витрати складаються із судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи.

До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати: на професійну правничу допомогу.

Частинами 2-7 ст. 134 КАС України встановлено, що за результатами розгляду справи витрати на правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом з іншими судовими витратами, за винятком витрат суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката.

Для цілей розподілу судових витрат: 1) розмір витрат на правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката визначаються згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою; 2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

Для визначення розміру витрат на правничу допомогу та з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

У разі недотримання вимог частини п`ятої цієї статті суд може, за клопотанням іншої сторони, зменшити розмір витрат на правничу допомогу, які підлягають розподілу між сторонами.

Обов`язок доведення неспівмірності витрат покладається на сторону, яка заявляє клопотання про зменшення витрат на оплату правничої допомоги адвоката, які підлягають розподілу між сторонами.

Верховний Суд у постанові від 16.05.2019 у справі №823/2638/18 зазначив, що від учасника справи вимагається надання доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою, але не доказів обґрунтування часу, витраченого фахівцем в галузі права . Що стосується часу, витраченого фахівцем в галузі права, то зі змісту вказаних норм процесуального права можна зробити висновок, що достатнім є підтвердження лише кількості такого часу, але не обґрунтування, яка саме кількість часу витрачена на відповідні дії.

У відповідності до ч. 1 і ч. 9 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При вирішенні питання про розподіл судових витрат суд враховує: 1) чи пов`язані ці витрати з розглядом справи; 2) чи є розмір таких витрат обґрунтованим та пропорційним до предмета спору, значення справи для сторін, в тому числі чи міг результат її вирішення вплинути на репутацію сторони або чи викликала справа публічний інтерес; 3) поведінку сторони під час розгляду справи, що призвела до затягування розгляду справи, зокрема, подання стороною явно необґрунтованих заяв і клопотань, безпідставне твердження або заперечення стороною певних обставин, які мають значення для справи, тощо; 4) дії сторони щодо досудового вирішення спору (у випадках, коли відповідно до закону досудове вирішення спору є обов`язковим) та щодо врегулювання спору мирним шляхом під час розгляду справи, стадію розгляду справи, на якій такі дії вчинялись.

Вирішуючи питання про розподіл судових витрат згідно з ч. 9 ст. 139 КАС України, суд дійшов висновку, що позивач має право на відшкодування витрат на професійну правничу допомогу пропорційно до задоволених позовних вимог, а саме 3750,00 грн.

Відповідно до платіжної інструкції № 1.538411957.1 від 19.02.2026 позивачкою сплачено судовий збір за подання позову в загальному розмірі 1064,96 грн.

Частинами 1, 3 ст. 139 КАС України встановлено, що при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Отже, стягненню на користь позивачки підлягає 532,48 грн сплаченого судового збору за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295, 297, 371 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_2 ; АДРЕСА_3 ) до Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області (ідентифікаційний код: 44790232; 85300, Донецька область, м. Покровськ, площа Незалежності, 11) про визнання протиправної бездіяльності, скасування рішення і зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.

Скасувати рішення комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області від 09.12.2025 №2913 в частині зупинення розгляду заяви ОСОБА_1 від 09.11.2025 про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-09.11.2025-265650).

Зобов`язати Покровську міську військову адміністрацію Покровського району Донецької області (в особі Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об`єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією Російської Федерації проти України) поновити розгляд заяви ОСОБА_1 від 09.11.2025 про надання компенсації за знищений об`єкт нерухомого майна квартиру за адресою: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер заяви в РПЗМ: 3В-09.11.2025-265650).

В іншій частині позовних вимог відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Покровської міської військової адміністрації Покровського району Донецької області на користь ОСОБА_1 суму судових витрат у розмірі 4282 (чотири тисячі двісті вісімдесят дві) гривні 48 (сорок вісім) копійок.

Повне рішення суду складено 14 травня 2026 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Суддя К.О. Куденков